Gelijk recht deeltijdwerk is probleem Gorkum telt zijn agenten Bewoners 'ln-aken' gifwijk "Als ik straks de eerste keer m'n kamerhuur moet betalen, doe ik dat met m'n Rabo-rekeni Rabobank S >g De Koning: werkgevers tegen Bezoek van Schoo aan Ambon is 'historisch' WD haalt stemmen weg bij het CDA Pleidooi voor koppeling woonlasten en inkomen Van Dijk: behandeling Joekes grof schandaal 'Seksschandaal' houdt dorp in zijn ban DINSDAG 21 MEI 1985 DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) verwacht problemen bij de invoering van een Europese richtlijn die deeltijdwerkers dezelfde rechten geeft als mensen met een volledige baan. Hoewel de Nederlandse regering voorstander is van een dergelijke richtlijn, hebben volgens De Koning de werkgevers in Ne derland en Europa hier nogal wat bezwaren tegen. Hij sloot gisteren tijdens een debat met de Tweede Kamer over deeltijdarbeid daarom niet uit, dat er na verloop van tijd niet meer dan een 'aanbeveling' uit Brussel zal komen. CDA en PvdA drongen er desondanks bij de minister op aan voortvarender te werk te gaan bij stimulering van deeltijdwerk. DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) brengt morgen een historisch bezoek aan de Molukken. Schoo, die op het ogenblik in Indonesië is in haar capaciteit van voorzitter van de Intergouvernementele groep voor Indonesië (IGGI), zal in Ambon worden ontvangen door gouverneur Hassan Slamet en zal een gesprek hebben met functio narissen van het Provinciale Plan bureau (Bappeda). Aan dit bureau zijn vier Nederlanders toegevoegd die de provinciale regering van Ambon adviseren bij de planning en ontwikkeling van de streek. Voor de regionale ontwikkeling van de Molukse provincie heeft mi nister Schoo 32,2 miljoen gulden uitgetrokken. Minister Schoo heeft in decem ber, toen zij in Indonesië was uit sluitend in haar functie van Neder lands minister van ontwikkelings samenwerking, verklaard dat zij de hulp aan Indonesië in de toekomst wil stroomlijnen. Volgens haar is het hulpprogramma te veelomvat tend geworden om de kwaliteit van de de samenwerking te kunnen verbeteren. Tegen die achtergrond is gedacht aan het concentreren van de Nederlandse hulp op een viertal provincies: Atjeh, West-Ja va, Oost-Java en de Molukken. De Molukken is de enige provincie die minister Schoo nog niet heeft be zocht. Het is voor het eerst sinds het herstel van de betrekkingen met Indonesië in 1963 dat er een Neder landse minister voet op Molukse grond zet. Indonesië stond in het verleden afwijzend tegenover be zoeken van Nederlandse ministers aan deze provincie in verband met de acties van aanhangers van de RMS die streven naar de erken ning van een onafhankelijke repu bliek Zuid-Molukken. Het feit dat Jakarta er thans geen problemen van maakt dat een Nedelands be windsman de Molukken bezoekt, betekent dat de Indonesische rege ring het Molukse probleem als af gedaan beschouwt, zo wordt in po litiek Den Haag gezegd. In Jakarta wordt er op gewezen dat minister Schoo in haar hoeda nigheid van voorzitter van de IGGI de trip naar Ambon maakt. In Am- bon-stad werd veertig jaar geleden de Onfhankelijk Republiek Zuid- Molukken geproclameerd, onder meer in aanwezigheid van ir. Ma- president van de RMS. Minister Schoo zal verder een aantal ontwikkelingsprojecten be zichtigen op het eiland Ceram, het grootste eiland in de Molukse ar chipel, en op de eilanden Ternate en Halmaheira. De projecten die hier in uitvoering zijn worden gefi nancierd door de Wereldbank en andere bij de Intergouvernemente le groep voor hulp aan Indonesië. De IGGI is een club van rijke lan den (VS, Japan, Frankrijk, West- Duitsland, Canada, Australië en Engeland) en van internationale bankinstellingen die de opbouwin- spanningen van Indonesië finan ciert. Begin juni komt de IGGI in Amsterdam bijeen om de hoogte van het hulpbedrag aan Indonesië te bepalen. Vorig jaar zegden de donorlanden Indonesië voor het fiscale jaar 84/85 2,45 miljard Ame rikaanse dollar aan leningen toe. Vrijdag wordt zij door president Soeharto ontvangen en zaterdag keert, zij, na aan afsluitend gesprek met superminister Wardhana, naar Nederland terug. Volgens minister De Koning zijn de werkgevers 'nogal negatief •s, die allebei in deeltijd werkten en werkloos of arbeidsongeschikt richtlijn voor de gelijke zijn geworden, op een uitkering te- behandeling van deeltijdwerkers, Ze vrezen dat hiermee niet het be nodigde 'maatwerk' wordt gele verd, dat er een verzwaring van de lasten zal plaatsvinden en dat het bovendien in strijd is met het stre ven van de regering regelgeving te kome ring te stimuleren hier toch de dige druk op uit te oefenen, diende de PvdA een motie in. CDA- woordvoerster Oomen zei het niet nodig te vinden op die Europese richtlijn te wachten, maar volgens de minister kan een dergelijke Ne derlandse wetgeving ook weer niet vooruit lopen op de volgende fase van de stelselherziening sociale ze kerheid. De Koning heeft de Tweede Ka mer wel toegezegd na de zomer met een wetsvoorstel te komen, waarin het zogenaamde 'eenderde criterium' wordt afgeschaft. Door dit criterium kunnen twee part- POLITIEMOORD (ANP) - De Rot terdamse officier van Justitie Ong Sien Hien gaat in hoger beroep te gen het vonnis over de twee man nen die op 2 februari van dit jaar de politieman Willem Schepen dood schoten. De Rotterdamse recht bank veroordeelde de 25- en 27-ja rige mannen vorige week tot ge vangenisstraffen van veertien en vijftien jaar wegens de doodslag op de 26-jarige hoofdagent. Tevens achte de rechtbank een poging tot doodslag op de 48-jarige politie man A. Kouwenberg, die bij de schietpartij door een salvo uit een machinegeweer zwaar gewond raakte, door de jongste van het tweetal bewezen. De officier van Justitie had tegen beide mannen levenslange gevangenisstraffen geëist. De schietpartij gebeurde nadat de verdachten een gewapende overval op een illegaal gokhuis hadden gepleegd. Toevallig kwa men de twee agenten de vluchtau to tegen en volgde deze. De twee mannen hebben steeds ontkend dat ze wisten dat de achtervolgers politiemensen waren. rechtkomen die onder het wette lijk minimumloon ligt. De minister zei nog op het advies van de So ciaal-Economische Raad te wach ten, maar vermoedde dat de meer derheid van deze raad ook voor- tot minder stander zal zijn van het afschaffen Om de rege- dit criterium. Van verschillende partijen in de Kamer kreeg de minister kritiek op het achterwege blijven van een ac tief beleid om deeltijdarbeid te be vorderen. Alle partijen zijn het er in principe over eens dat bij de hui dige werkloosheid deeltijdarbeid een belangrijke rol kan spelen bij de herverdeling van de arbeid. Dit in combinatie met verdergaande arbeidstijdverkorting. De Koning bleef overigens op zijn standpunt staan dat in de tot dusverre afge sloten cao's in het bedrijfsleven 'de serieuze bedoeling is vastgelegd om te komen tot arbeidstijdverkor ting', ook waar alleen tot studie is afgesproken. Werkgeversvoorzitter Van Lede (VNO) had vorige week nog ernsti ge kritiek op dit optimisme van de minister. Van Lede zei toen: „Ar beidstijdverkorting kan niet, tenzij uit de studie blijkt dat het wel kan". Ook minister Rietkerk van bin nenlandse zaken nam deel aan het debat vanwege de manier waarop de overheid als werkgever deeltijd banen stimuleert. Een van de eisen van de oppositie aan Rietkerk was het uitbetalen van overwerk-toe- slagen voor deeltijdarbeiders na overschrijding van de afgesproken hoeveelheid uren. D'66 drong hier in een motie op aan. Voor Rietkerk is het echter onaanvaardbaar. Wel werkt de minister aan een nieuwe regeling die een toeslag geeft op uren die gewerkt worden buiten de werkdag van acht tot achttien uur en voor overschrijdingen daarbin nen 'voor zover het boven de nor male werktijd uitgaat'. Maar de normale werktijd is volgens Riet kerk 40 uur en binnenkort 38 uur. Volgens de minister zou een extra vergoeding ten koste gaan van de mensen die wel een volledige baan bij de overheid hebben. Met een 'keurige' kraakactie bezetten gisteren bewoners van de Gouderakse gifwijk Zellingwijk hun vroegere woonbuurt. Ze protesteerden daarmee tegen de onzekerheid over de manier waarop hun wijk wordt gesaneerd. (Toto ANP) GOUDERAK (ANP) - De bewo ners van de ernstig verontreinigde Zellingwijk in Gouderak hebben gistermidag hun vroegere woon buurt op ludieke wijze "gekraakt". Ze hebben de hekken die de wijk afsloten van de omgeving geopend en leiden alle verkeer door de met enkele spandoeken versierde stra ten. De actie is omstreeks 18.00 uur beëindigd. Volgens mevrouw Kraayeveld, woordvoerster van de bewoners-belangenvereniging Gouderak hebben bijna zeshon derd mensen de 'verplichte rond leiding' door de verlaten wijk moe ten maken. De politie heeft niet hoeven ingrijpen, omdat de actie volgens hen 'keurig verliep'. De Zellingwijkers protesteren met hun actie tegen de onzeker heid waarin ze al anderhalf jaar verkeren over de wijze waarop hun voormalige buurt gesaneerd gaat worden. Ook willen ze duidelijk heid over wat met een twintigtal aan de Zellingwijk grenzende hui zen aan de Dorpsstraat gaat gebeu ren. Ze vrezen dat, indien niet snel duidelijkheid ontstaat over de toe komst van genoemde woningen, de Gouderakse middenstand de dupe wordt. De 330 voormalige bewoners van de Zellingwijk moesten anderhalf jaar geleden hun huizen verlaten, omdat als gevolg van de bodem verontreiniging gevaar voor de volksgezondheid bestond. Alle wo ningen zullen worden gesloopt, waarna de verontreiniging gesa neerd moet worden. De bewoners, de gemeente Gouderak en de pro vincie Zuid-Holland zijn van me ning dat de bodem moet worden afgegraven en dat op die plaats la ter nieuwe huizen moeten worden gebouwd. Het ministerie van Volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu heeft echter nog steeds geen beslissing genomen, onder andere gezien de enorme kosten (meer dan 100 miljoen gul den) die afgraving met zich mee brengt. De bewoners van de wijk en de daaraangrenzende Dorpsstraat ho pen dat hun actie ertoe zal leiden dat een gesprek vandaag tussen de milieugedeputeerde van Zuid-Hol land, J.W. Hekkelman en minister Winsemius van VROM over de aanpak van de bodemverontreini ging in Gouderak eindigt met con crete toezeggingen, met name wat betreft de Dorpsstraat. "En als de minister morgen niet met een de- fintieve beslissing over de brug komt, dan willen we dat hij een da tum vaststelt waarop hij dat besluit wèl denkt te hebben genomen,", aldus mevrouw Kraayeveld. DEN HAAG (GPD) - De VVD lijkt over het dieptepunt heen. Als er nu verkiezingen zouden worden ge houden, zouden de liberalen 33 ze tels krijgen, drie minder dan het huidige aantal. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het bureau La gendijk uit begin mei. De liberalen zouden nu mogen rekenen op 21,9 procent van de stemmen tegen 17,4 procent in januari. Ter vergelij king: bij de kamerverkiezingen van 1982 scoorden de liberalen 23,1 procent. Bijna even verrassend als de we deropstanding van de WD is de magere oogst van coalitiepartner CDA in deze peiling. De christen democraten zouden van 29,3 pro cent bij de kamerverkiezingen van 1982 afglijden naar 23 procent. In zetels uitgedrukt: een verlies van tien vergeleken bij de huidige 45. De PvdA zou ook volgens de La- gendijk-enquète de grote winnaar worden: 41,6 procent tegen 30,4 procent in 1982. Omgerekend zou dat een sprong betekenen van 47 zetels nu naar 63. Maar Lagendijk concludeert dat de groei er bij de socialisten uit is. Van de kleine linkse partijen zou D'66 vergeleken bij de vorige ka merverkiezingen een zetel verlie zen (5 in plaats van 6), de PSP twee winnen (5 in plaats van 3), de PPR en EVP constant blijven (2, resp 1), en de CPN terugvallen van 3 naar 2 zetels. Bij de kleine rechtse partijen is het verlies van de RPF opmerke lijk. Deze partij, nu 2 zetels, zou niet in de Kamer terugkeren. De SGP zou eveneens verliezen: van 3 naar 2 zetels. GPV en Centrumpar tij zouden beide op 1 zetel blijven. Korthals Altes pleit voor Andrej Sacharov AMSTERDAM (ANP/AP) - Minis ter Korthals Altes (justitie) heeft de Sowjetunie opgeroepen de sinds 1980 naar de stad Gorki verbannen Russische dissident Andrej Sacha rov en diens vrouw Jelena Bonner te behandelen volgens de interna tionale rechtsnormen. Hij deed dat gisteren tijdens de opening van een door de Boekovski-stichting georganiseerd concert ter ere van de dissidente Nobelprijswinnaar in de bijna volle Kleine Zaal van het Concertgebouw. Volgens zijn schoonzoon Yankelevitsj zijn Sa charov en (wellicht) zijn vrouw weer in hongerstaking gegaan. "Wij hebben het recht ook als er geen slotakkoorden van Helsinki, onder andere over de mensenrech ten, zouden bestaan, de Sowjetu nie tot de orde te roepen", zo ging de minster verder. Eerder op de dag hadden in dezelfde zaal een bijeenkomst en een forum plaats gevonden onder het motto '40 Jaar Vredeen veiligheid?'. Het forum toonde zich overwegend pessimis tisch en somber wat betreft de vooruitzichten op snelle verande ringen op het punt van de mensen rechten in de Sowjetunie en de an dere landen van het Oosteuropese blok. De Russische dissident Andrei Sacharov en 'wellicht ook' zijn vrouw Jelena Bonner zijn volgens een verklaring van Sacharovs fa milieleden op 11 mei in hongersta king gegaan. De verklaring werd gisteren gepubliceerd in een Russi sche krant in Parijs. Tatiana en Efrem Jankelevitsj zeiden in La Pensée Russe dat zij de Russische autoriteiten hadden verzocht vandaag naar de Sacha rovs te bellen, omdat de dissidente natuurkundige dan zijn 64ste ver jaardag viert. Mevrouw Jankele vitsj is de dochter van Jelena Bon- Het echtpaar Jankelevitsj, dat de Parijse krant opbelde vanuit hun huis bij Boston, verklaarde van kennissen in Moskou te hebben ge hoord dat Sacharov en wellicht ook Jelena Bonner in hongersta king zijn gegaan. VERKRACHTING (ANP) - De po- litie van Arnhem heeft afgelopen weekeinde een 26-jarige inwoner van die stad aangehouden die wordt verdacht van verkrachting en mishandeling van een 24-jarige Duitse toeriste. De man zou ook de 28-jarige vriend van de vrouw heb ben mishandeld en bedreigd. Hij liep snijwonden op aan hals en arm. De Arnhemmer nam de twee Duitse toeristen vrijdagavond mee naar zijn flat omdat ze geen plaats hadden om te overnachten. Daar bedreigde hij het tweetal met een mes en verwondde hij hen toen ze weigerden hun geld af te geven. Ook stompte en sloeg hij het twee tal. Daarna nam hij de vrouw mee naar een andere kamer, waar hij haar volgens de politie onder be dreiging verkrachtte. De bodemverontreiniging van de Zellingwijk werd in 1981 ontdekt. Bij nader onderzoek werd onder de huizen onder andere 135.000 kilo polycyclische aromaten, 110 kilo benzeen, 13000 kilo PCB's en 14.600 kilo landbouwbestrijdings- middelen (drins) aangetroffen. De zaak Gouderak bleek een van de ernstigste gevallen van bodem verontreiniging in een woonwijk in Nederland. advertentie Makkelijk zo'n Rabo- rekening voor het ontvangen van je eigen geld en het betalen van allerlei zaken. Bovendien kun je Eurocheques krijgen. Voor als je iets leuks ziet en je hebt geen contant geld bij je. Neem ook zo'n Rabo-rekening. Van je eigen Rabobank. Er is er altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf maar af, Rabo-rekening. LAREN (GPD) - Het CDA-kamerlid Van Dijk heeft gisteravond op een bijeenkomst van het CDA in Laren felle kritiek geuit op de WD. De wijze waarop de liberalen zich van hun fractiegenoot Joekes willen ont doen vanwege diens rol in het RSV-onderzoek vindt Van Dijk een grof schandaal. "Ik kan daar bijzonder giftig om worden. Joekes heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. Vol toewijding en zoals dat hoort geheel onpartijdig heeft hij zich op de RSV-zaak gestort. Dat hij daar nu voor wordt gestraft, vind ik onvoorstelbaar", verklaarde de oud-voorzit ter van de RSV-commissie. Joekes is volgens Van Dijk in tegenstelling tot Nijpels een uitstekend liberaal. Nog steeds neemt de CDA'er Nijpels diens houding in het RSV- drama bijzonder kwalijk. "Nog voordat het rapport klaar was, werd de betrouwbaarheid van de commissie in twijfel getrokken. Als Nijpels sterk was geweest, had hij nagegaan of de feiten die wij aandroegen juist waren. Dan hadden we een eerlijke discussie gehad. Achteraf blijkt dat onze conclusie juist was en de schrobbering aan het adres van Van Aar- denne terecht. Dat Joekes nu de zondebok wordt, vind ik ongehoord". ROTTERDAM (ANP) - De vier gro te steden willen dat het rijk de woonlastenproblematiek drastisch gaat aanpakken. Leden van de raadscommissies van de vier ste den spraken dat gisteren bij een vergadering in Rotterdam uit. De fracties van PvdA en klein links vinden bovendien dat hierbij het inkomens-woonlastenstelsel van de gemeente Rotterdam als uit gangspunt moet dienen. Dit model legt bij zowel huur- als koophuizen een relatie tussen kwa liteit van de woning, inkomen en woonlast. De PvdA kondigde in Rotterdam aan dat de uitgangs punten van het inkomens-woon lastenstelsel worden opgenomen in het nieuwe verkiezingsprogram ma. Het stelsel beoogt bij een ge lijkblijvend budget een betere ver deling van de geldstromen die in de volkshuisvesting omgaan. Door herinvoering van de zogenaamde volkshuisvestingsprijs zullen men sen met een minimum inkomen voor een woning van een bepaalde kwaliteit minder gaan betalen, dan iemand met een inkomen op de ziekenfondsgrens. Daar tegenover staat dat mensen met een hoger in komen, die nu relatief goedkoop wonen, meer moeten gaan betalen. De gemeente Rotterdam heeft becijferd dat het stelsel, dat de hui dige subsidie-regelingen voor huur- en koopwoningen zou moe ten gaan vervangen, het rijk zo'n 1 miljard gulden oplevert. De Rotter damse wethouder Vermeulen ver wacht dat van het nieuwe stelsel een stimulans voor de stadsver nieuwing zal uitgaan, omdat het bezwaar wordt weggenomen dat bewoners na renovatie met een on overkomelijke huurverhoging te maken krijgen. De WD nam'niet aan de verga dering deel. In een persverklaring bestempelt de WD de uitgangs punten van de nota als 'illusie-poli tiek'. Volgens de liberalen is het stelsel onuitvoerbaar en onaan vaardbaar. ROTTERDAM (GPD) - Gorkum, een vredig plaatsje aan de Merwe- de, is sinds ruim een week in rep en roer. De Gorkummers hebben een nieuw volksspelletje ontdekt: agentjes tellen. Er zijn er 54 van in het spel, maar de burgemeester heeft er als hoofd van de politie al vijf naar huis gestuurd. In het spel letje gaat het erom te ontdekken wie die vijf zijn. Elke op straat sur veillerende en dienstdoende agent schakelt zichzelf automatisch on middellijk uit. Wie al enige tijd niet meer in het grote dorp is gesigna leerd, is meteen verdacht. De vijf zouden in en buiten werk tijd contacten hebben onderhou den met prostituées. "Ambtelijke corruptie" zoals dat officieel heet. En dat uitgerekend in de plaats waar de Ridder van Rappard als burgemeester nog niet zo gek lang geleden films of toneelstukken met maar een beetje bloot verbood. Allerlei indianenverhalen doen inmiddels de ronde. Omdat justi tie, burgemeester Vleggeert en de vrouwelijke korpschef, hoofdin specteur mr. M. Ekels, aan alle kanten zwijgen, krijgen die ge ruchten meer betekenis. "Eén agent zou bij z'n bezoek per onge luk zijn handboeien hebben laten liggen. Een ander z'n dienstpistool. "Meisjes" zouden per politie-auto en tegen een bepaalde vergoeding naar klanten zijn gereden". De mobilofoon bij de Gorkumse politie heet inmiddels "porno- foon". "Dikke Wil" is bordeelhoudster in Gorkum. Vooral in haar privé- huis, niet ver van het politiebu reau, zouden de agenten kind aan huis zijn. "Het is waar", zegt ze zonder aarzeling, "d'r heeft er één z'n handboeien laten liggen. Niet vorige week, maar drie jaar gele den. En van dat dienstpistool? Dat klopt ook, dat is alleen acht jaar ge leden. Voor de rest is hier nooit enige rottigheid geweest. Anders had dit huis nooit al vijftien jaar kunnen bestaan". Buurman Wim Sterk, die een paar deuren verderop een schoen winkel drijft en even komt aanwip pen, beaamt dat. "In de straat dra gen we Wil op handen", zo zegt hij. In de loop der jaren heeft hij al heel wat klanten het onopvallende pandje zien binnengaan. Wil: "Van hoog tot laag komt hier. Daar zul je mij niet over horen. Al zetten ze me het mes op de keel. Het is wel zo dat een agent tien jaar lang klant is geweest. Die betaalde gewoon. Er is er nog nooit eentje gratis naar boven gehuppeld. Iedereen moet hier gewoon betalen". Sterk: "Dat heb ik altijd wel stom gevonden, dat die agent altijd in z'n uniform kwam. Wil: "Ja, daar kreeg 'ie een kick van, hè". Dat agenten tegen vergoeding prosti tuées naar klanten zouden rijden, berust volgens haar eveneens op waarheid. "Dat gebeurt bij de an dere sexhuizen", zo weet ze. Daar moet een van de meisjes die vroeger bij haar heeft gewerkt uit rancune over de zaak zijn gaan pra ten, of, zoals zij het noemt, zijn gaan "mauwen". Vorige week heeft de bordeelhoudster twee uur lang gesproken met de vrouwelijke politie-korpschef. "Een hele leuke vrouw", zegt Wil, maar waar over gesproken is, laat ze echter geen woord los. Óver de Ridder van Rappard, de inmiddels 79-jarige oud-burgemeester, die nu nog voor een splinterpartij gemeenteraads lid is in Gorkum, zegt ze: "Hij is hier nooit geweest, maar groet me altijd netjes. Hij weet vast niet wat ik doe". Geconfronteerd met de pijnlijke zaak in hun gemeente zegt Van Rappard op een gedecideerde toon: „Als die agenten doen wat ik hier in de courant heb gelezen, zijn ze niet meer te handhaven. Wat er precies gebeurd is, dat weet ik niet. Ik ken de details niet en ben ook niet van plan om op de uitkijk te gaan staan of er al dan niet geüni formeerde mensen naar een hoe renkast lopen. Het is een bescha mende ontwikkeling. Ik heb de burgemeester dan ook veel wijs heid en kracht toegewenst bij deze onregelmatigheid".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5