Steeds VW kan extra geld steken in propaganda en promotie Leiden Meer ruimte voor stedelijk gymnasium 'Hoogheemraadschap vaak onzorgvuldig met milieuheffingen' Moker wil kabelkrant voor kerken Doek valt voor Kees Hoogeveen Hof van Holland verbouwd DINSDAG 21 MEI 1985 Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Aan de Meij van Streefkerkstraat LEIDEN - De huisvestingssituatie van het Stedelijk Gymnasium kan het volgende schooljaar enigszins worden verbeterd. De gemeente zal hiertoe twee lesruimten be schikbaar stellen in het naast de dependance in de Du Rieustraat gelegen gebouw Meij van Streef kerkstraat 64. Burgemeester en wethouders deelden dit mee in antwoord op vragen van de raadsleden Van der Nat en Elzenga (WD) over de krappe behuizing van het gymna sium. De aula van de Du Rieu- school zal voorlopig niet ter be schikking van het gymnasium worden gesteld. De WD'ers had den hier om gevraagd, maar B en W hebben besloten dat het buurt huis Cornelis Joppensz, dat nu van de aula gebruik maakt, daarin voorlopig blijft zitten omdat er geen geschikte alternatieve ruimte De toekomstige behoefte aan ruimte van het Stedelijk Gymna sium zal worden bezien aan de hand van de situatie op de telda tum 1 september van dit jaar. Daar bij zullen B en W rekening houden met het feit dat door de ingebruik name van de nieuwbouw voor de basisschool Lorentz aan de Van Vollenhovekade in de wijk meer schoolruimte beschikbaar komt. Op de vraag van Van der Nat en Elzenga hoe het college denkt over uitbreiding van het bestaande ge bouw aan de Fruinlaan, antwoor den B en W dat dit een goede op lossing zou zijn. In de praktijk is dit plan echter moeilijk te realise ren, omdat het ministerie van on derwijs een bouwstop voor het voortgezet onderwijs heeft uit gevaardigd. Overigens erkent het college dat de beide noodlokalen op het ter rein van het gebouw aan de Fruin laan te klein zijn voor dertig leer lingen. De suggestie van Elzenga en Van der Nat om beide lokalen op korte termijn tot één lesruimte te verbouwen, behoort volgens het college tot de mogelijkheden, maar een optimale situatie wordt daar mee niet bereikt. THEMAWANDELING. 'Leiden universiteitsstad'. Onder dat motto organiseert de VW zaterdag een themawandeling onder leiding van een gids langs universiteitsgebou wen, die in sommige gevallen ook hun deuren voor de deelnemers zullen openen. De start is om half elf bij het VW-kantoor aan het Stationsplein. Jazz (1) Acht jaar lang verdween de Gou den Cornet naar het buitenland. Een tragische traditie waar nu verandering in is gekomen. De hoofdprijs van het Jazz-festival in Breda blijft na de vijftiende editie in eigen land en heeft een voorlopig onderkomen ge vonden in het studentenpand Papengracht 11. Daar huis Adriaan Jaeggi, op richter van het Leidsch Studen ten Jazz Genootschap. Dit ge nootschap neemt zes maanden nadat het opnieuw is opgericht bezit van de belangrijkste bokaal die in Nederland op het gebied van de jazz oude stijl wordt uit gereikt. "We hebben gewoon talent", zegt Jaeggi lachend; daarmee antwoord gevend op de vraag hoe een zo vers combo al gelijk zo hoog kan reiken. Een genoot schap dat bovendien maar be perkt kon repeteren. Van de tien leden was er altijd wel iemand die elders vertoefde. Maar geeft Jaeggi zelf direct toe: "De jury heeft wel gezegd dat het niveau dit jaar niet zo hoog was". Niettemin: het blijft een krasse prestatie om zo'n in ternationaal bezet concours (praktisch de helft van de deelne mende bands kwam van over de grenzen) naar je hand te zetten. Zeker als de prijs met een straat lengte voorsprong in de wacht wordt gesleept. Een dubbel succes was het ook nog, want met saxofonist Ber nard Berkhout had men een mu zikant in de gelederen die goed genoeg was voor de solistenprijs. Dat laatste was overigens milli meterwerk als we Jaeggi mogen geloven. Berkhout kon maar net collega-saxofonist Jan Wouter Alt, ook al lid van het genoot schap, achter zich houden. "Nor maal zitten we bij de soli altijd lekker tegen elkaar op te spe len", zegt Alt er zelf over, "maar bij dit concours hebben we ons bewust een beetje ingehouden". Berkhout dan kennelijk toch iets minder dan hij zelf. Jazz (2) Voor de geschiedenis van het ge nootschap moeten we terugke ren naar het jaar 1957. Henk Ver snel besloot in dat jaar tot de op richting van het jazz-combo. Tot in de jaren zestig kon Versnel, momenteel hoogleraar aan de Leidse universiteit, de club bij elkaar houden. Toen zakte het in. Alt: "In die periode was de be langstelling voor de jazz oude stijl ook op haar dieptepunt". Een gezelschap luisterend naar de naam Original Michigan Ram blers of Arawara hield het vaan del in de jaren zeventig nog enigszins hoog. Oktober vorig jaar meende Adriaan Jaeggi dat het tijd was voor een tweede versie van het Leidsch Studenten Jazz Genoot schap. Het corpslid vond daar voor onder een paar mede-Mi- nervanen gehoor en ging vervol gens buiten de sociëteitsmuren op zoek. "Ik heb wat mensen bij elkaar getelefoneerd", zegt de trombonist van het genootschap, "en Dick Wansink (eigenaar van jazz-café The Duke, red.) heeft een groot boek met namen er in. Daar heb ik ook wat mensen uit gevist". Dat het begrip 'studenten' niet al te nauw genomen moet wor den, bewijst Henk Robbers. De drummer van de groep is eige naar van een hengel- en ruiter sportzaak aan de Haven. Alle le den werden ook geplukt uit an dere bands. Ieder lid van het ge nootschap heeft trouwens nog al tijd andere uitlaatkleppen. "Maar dit heeft na dit succes nu wel prioriteit", zegt Matthijs Wil- lering, bespeler van de banjo. Twee maanden repetitie waren goed genoeg voor het maken van een cassettebandje dat naar Bre da gestuurd werd om deelname te verzekeren. De Leidse muzi kanten werden goed genoeg be vonden voor deelname en de overige maanden van repeteren maakten hen zelfs goed genoeg voor de hoofdprijs. Jazz (3) Het succesvolle Leidsch Studenten Jazz Genootschap, vezameld op de Papengracht. Wij herkennen: Jan Wouter Alt (geheel links), Matthijs Willermg (met banjo) en Adriaan Jaeggi (tevreden achterover leunend). Tussen de twee laatsten in heeft de Gouden Cornet een plaatsje gevonden. nootschap nu zelf een 'lekkere naam' en zal dus vast zelf dit jaar in de Stadsgehoorzaal mogen fi gureren. Het eerstvolgende optreden is overigens al aanstaande, vrijdag in de sociëteit van Minerva. Om het feest van Breda te vieren en als een soort officiële doop, want dat was er nog steeds niet van ge komen. Geïnteresseerden in het genootschap die Minerva niet binnen mogen, mogen ook bel len met Jaeggi (144120) voor een optreden in eigen kring. Het Bredase succes heeft het ge nootschap uiteraard al heel wat contacten in de kringen van 'ou de stijl' opgeleverd. Concerten in het hele land liggen in het ver schiet. Betekent dat nu inder daad veel werk of is de interesse in dit type jazz toch te beperkt? Nee, zeggen alle drie. "De be langstelling is juist groeiende", merkt Jan Wouter Alt op, "ik heb het gevoel dat men een beetje te rugkomt van het avant gardisme in de jazz. Het melodieuze komt weer meer in de belangstelling". Daarenboven vindt Alt deze muziek toch "zo'n beetje de grootste gemene deler". Het is gemakkelijke muziek en ieder een vindt het leuk om te horen. Maar, zo houdt Adriaan Jaeggi ons nadrukkelijk voor, het is geen dixieland. "Deze muziek is beter, er wordt meer moeite aan besteed". Hoeveel moeite was op de laat ste Jazzweek van Leiden nog te horen toen het genootschap op trad in The Duke. Is dat festival enigszins vergelijkbaar met dat in Breda? Nee, vinden alle drie weer eensgezind. Jaeggi: "Hier is het toch wat amateuristischer. Een Stadsgehoorzaal wordt dan gevuld met een paar lekkere na men, maar het festival in Breda is toch een stuk groter". Dankzij Breda heeft het ge- Pleintje Met dat Vrouwenkerkplein is al heel wat aan de hand geweest. Zo kwam het pleintje in '82 in het nieuws toen winkeliers het kraakten ten behoeve van tijde lijke parkeerruimte. Wethouder Waal greep vervolgens aan de noodrem: hij zou opstappen als de winkeliers hun zin kregen. Waal kreeg zijn zin. Bij die ene kraakactie bleef het niet, er volgden er meer. Eind maart van dit jaar bijvoorbeeld. Wederom en om dezelfde reden waren het winkeliers, aange voerd door koffiehuis-eigenaar C. Labruyère die het inmiddels opgeknapte Vrouwenkerkplein kraakten, zodat klanten hun au to's op het terreintje kwijt kon den. PPR-raadslid Van Lint stelde vervolgens vragen over die actie van korte duur. Waarom, zo wil de hij bijvoorbeeld weten, ging de politie niet over tot het weg slepen van auto's. De antwoor den zijn inmiddels binnen. Over dat wegslepen schrijft het gemeentebestuur in eindeloze zinnen. Lees: "De wegenver- keerswetgeving stelt echter aan het wegslepen door de politie met machtiging van de burge meester de voorwaarde dat het belang van de veiligheid op de weg, of de vrijheid van het ver keer dan wel het vrijhouden van plaatsen, bestemd voor voertuig van een invalide, de verwijdering noodzakelijk maakt". "In het onderhavige geval werd volgens vaste jurispruden tie niet aan deze voorwaarden voldaan. Indien na wegslepen de kantonrechter vaststelt, dat dit ten onrechte is geschied, komen de kosten van het wegslepen voor rekening van de gemeente zelf'. Met andere woorden: de ge meente was bang dat de overtre ders door de mazen van de wet zouden glippen en dat de ge meente vervolgens voor de kos ten zou moeten opdraaien. Het is me wat. Deze week be gint de gemeente aan de herin richting van de Vrouwenkerk- koorstraat; zou men nou niet ge lijk even prikkeldraad kunnen spannen om het pleintje dat im mers niet bestemd is voor auto's maar voor straatfestiviteiten? Stijgende omzet vooral dank zij geschenkbon Verwijt PPR en PSP: LEIDEN - Volgens de PPR en PSP in Leiden gaat het Hoogheem raadschap van Rijnland vaak on zorgvuldig te werk bij het aanslaan van burgers voor de zogenoemde verontreinigingsheffing. De beide partijen vragen wethouder J. Pe ters, tevens hoofdingeland van het Hoogheemraadschap, hieraan wat te doen. Alleen mensen die de hoofdbe woner zijn van een pand hoeven de volledige verontreinigingsheffing te betalen. De PPR en PSP stellen echter dat het Hoogheemraad schap 'voor de zekerheid' in een aantal gevallen ook onderhuurders aanslaat. Er kan namelijk sprake van zijn dat zich in één huis met één huisnummer twee of meer zelf standige woonruimten bevinden. Het Hoogheemraadschap contro leert echter niet voldoende of men sen ook inderdaad 'heffingsplich- tig' zijn. De PPR en PSP menen dat het erop lijkt alsof het Hoogheemraad schap een zo groot mogelijk aantal aanslagen de deur uit wil doen. Mensen moeten, als ze in beroep gaan tegen een onjuiste aanslag, de heffing wel eerst betalen. Hebben ze gelijk dan krijgen ze hun geld uiteraard terug, maar daar gaan meestal wel een paar maanden overheen. Daardoor heeft het er van weg dat het Hoogheemraad schap burgers gebruikt als een goedkope kredietinstelling, zo me nen de beide partijen. Ze vinden dat het Hoogheem raadschap zorgvuldiger te werk moet gaan bij het wegsturen van de aanslagen. Eerst moet grondig worden bekeken of op een adres al Politie geeft voorlichting LEIDEN - In een speciale bus zal de politie aanstaande donderdag informatie verschaffen over haar werkzaamheden. De bus staat van 10.00 tot 17.00 uur op het Stadhuis plein. H^t is al voor de vijftiende maal dat een dergelijke informatie bus op tournee gaat door Neder land. "Met behulp van jaarlijks wisselende presentaties wordt de zo nodige relatie met het publiek verdiept", schrijft de politie in een persbericht. Diverse facetten van het politie werk worden daarbij belicht. Per soneel van de Leidse politie is aan wezig om vragen van plaatselijke aard te beantwoorden. Wie interes se heeft in het vak van politieman zal in de bus ook iets van zijn ga ding kunnen vinden. iemand woont die de heffing moet betalen. Als dat het geval is, dan moet er in principe geen tweede aanslag naar dat adres worden ver stuurd. Meent het Hoogheemraad schap dat in één woning verschil lende zelfstandige woonruimten zijn ondergebracht, dan moet dit door de technische dienst van het 'schap' worden nagegaan. De beide partijen vinden ook dat iemand die bezwaar aantekent te gen een aanslag, de heffing niet hoeft te betalen totdat uitspraak is gedaan over zijn beroepschrift. PPR en PSP vragen wethouder Peters hiervoor vurig te pleiten bij het bestuur van het Hoogheem raadschap. Tevens verzoeken zij hem een overzicht te geven van het aantal en de aard van de bezwaar schriften tegen de verontreini gingsheffing. Daarbij willen PPR en PSP meteen weten hoeveel van de bezwaarschriften zijn afgewe- LEIDEN/STREEK - De stichting medio overleg van kerken in Rijn land (Moker) roept kerken en ker kelijke instanties in de Leidse re gio en de duin- en bollenstreek op zich bij deze instelling aan te slui ten. Moker wil op korte termijn, mogelijk nog dit jaar, in het gebied Rijnland een zogenoemde kabel krant uitbrengen en radio-pro- gramma's verzorgen via de Om roep Rijnland. Door middel van deze twee me dia wil Moker zich richten op het gebied van kerk en samenleving. De stichting denkt daarbij aan on der meer berichten over kerkelijke initiatieven die voor de regio van belang kunnen zijn, de instelling van een pastoraal radio-spreekuur en het verzorgen van programma's over ethische en sociale vraagstuk ken. Moker doet inmiddels al mee aan de experimentele kabelkrant in de Meren wijk. Om al haar plannen ten uitvoer te kunnen brengen, moet de stich ting wel de benodigde - dure - ap paratuur aanschaffen. Zij vraagt daarom aan instellingen die reeds deelnemen en organisaties die zich bij de stichting willen aansluiten voor 1985 een contributie van 200 gulden. "In deze tijd is het van le vensbelang dat kerken ook via de moderne media ter plaatse present zijn", aldus het bestuur van de stichting Moker. LEIDEN - Voor de Leidse VW was 1984 een onverwacht goed jaar. In vergelijking met 1983, toen de VVV met tegenvallers werd geconfronteerd, was van herstel sprake. Vol gens directeur C.J.J. Hugens houdt de VVV ook dit jaar waarschijnlijk geld over, zodat in 1986 meer kan worden gedaan aan propaganda voor en promotie van Leiden. Een bron van zorg is nog de krappe personele bezetting: met smart wacht de vereniging op computers, die waarschijnlijk dit jaar een plaatsje krijgen in het kantoor aan het Stationplein. Uit het jaarverslag over 1984 blijkt dat de toenemende inkom sten voortvloeien uit een stijging van de provisies. Vooral de ge schenkbonnen (goed voor een om zet van meer dan vijf ton, bijna 125.000 gulden meer dan een jaar eerder) liepen uitstekend. Ook op andere fronten (CJP's, arrange menten) rees de omzet. Minder concerten Alleen het aantal theaterboekin gen in Leiden liep niet in de pas: zij namen met ruim 3000 af tot net on der de 10.000. De VW wijt dit on der meer aan het wegblijven van grote concerten in bijvoorbeeld De Groenoordhallen. Dit verlies wordt slechts ten dele wordt goedge- LEIDEN - Voor Kees Hoogeveen is het doek definitief gevallen. Ve len hebben de bedrijfsleider van de Leidse Schouwburg, die binnen kort gebruik zal maken van de vut regeling, op een afscheidsreceptie in het theater aan de Oude Vèst de hand geschud. Kees Hoogeveen, die zijn loopbaan bij de schouw burg 35 jaar geleden als toneel meester is begonnen, kreeg bij de ze gelegenheid de gouden ere- speld van de gemeente Leiden op gespeld. Wethouder F.J. Kuijers bood hem bovendien namens het college van b en w een fraai uitge voerde oorkonde aan, die het echt paar Hoogeveen het recht ver schaft alle voorstellingen in de schouwburg bij te wonen. De nieu we wethouder van cultuur herin nerde er in zijn afscheidstoespraak aan dat de naam Hoogeveen al 'eeuwenlang' verbonden is met de Leidse Schouwburg en dat deze naam een garantie inhield voor het technische functioneren van dit theater. Dat Kees Hoogeveen on danks de vele 'botsingen', die er in de afgelopen jaren zijn geweest, het theater draaiende heeft weten te houden, waardeerde hij zeer. Ook het schouwburgcommissie lid Bob Hageman zinspeelde in een dankwoord op de vele moeilijkhe den, die er in het gebouw, waar 'de emoties hoog kunnen oplopen' en 'je gemakkelijk van de ene ge moedstoestand in de andere rolt', zijn geweest. Van het feit dat Kees Hoogeveen zich desondanks staan de heeft kunnen houden, profiteer den volgens Bob Hageman velen. "Als er een voorstelling opge bouwd moest worden was Kees één stuk hulpvaardigheid". Kees Hoogeveen werd ook geprezen om zijn groot improvisatievermogen. waardoor menige voorstelling 'ge red' kon worden. Namens alle amateurtoneelver enigingen trad Hein Snijders, voor zitter van 'Litteris Sacrum' naar voren om de scheidende be drijfsleider toe te spreken en toe te zingen. Hij noemde Kees Hooge veen een 'bindende factor', die niet aarzelde om ook als EHBO-er op te treden als een amateurtoneelspeler weer eens op het podium was ge struikeld. Namens de voormalige Leidsche Schouwburgvereeniging gaf prof. Kuenen van zijn belangstelling blijk en ook de oud-wethouder van cultuur P.H. Schoute, nu burge meester van Wassenaar, was er om Kees Hoogeveen en zijn vrouw de hand te schudden. Kees Hooge veen ging trouwens niet met lege handen naar huis, want hem wer den tal van bloemen en geschen ken aangeboden. LEIDEN - In het voormalige 'Hof van Holland' opent de academi sche boekhandel Ginsberg deze week, na een ingrijpende verbou wing, officieel zijn deuren. Het monumentale pand aan de Breestraat heeft een roerig verle den achter zich. Tot in de jaren ze ventig was het gebouw het statige onderkomen van de Raad van Ar beid. Maar, in 1979 sloot de kle- dinggigant C A een voorlopig maakt door de voorverkopen voor onder meer Ahoy in Rotterdam. De kaartverkoop voor dergelijke eve nementen is in twee jaar tijds met 75 procent teruggelopen. Als gevolg van de - door ge meentelijke subsidiebezuinigin gen - gedaalde inkomsten kon de VVV in 1984 geen extra seizoens kracht inzetten tijdens tie zomer, 's Avonds en op zondag moest het Leidse kantoor daarom dicht blij ven. Alleen in bijzondere gevallen als Pasen, Pinksteren en andere toeristische hoogtijdagen was het mogelijk extra personeel in te zet ten. "De uiterst kritische personeels bezetting wordt in toenemende mate als een handicap ervaren. Het is niet duidelijk hoe bij een verder gaande arbeidstijdverkorting de informatieafdeling ten minste ge durende zes dagen per week draai ende kan worden gehouden bij mi nimaal gelijke bezetting. Mogelijk dat op den duur automatisering van diverse functies hier een oplos sing kan bieden", zegt het jaarver slag hierover. Te log De landelijk geregelde automati sering bij de VVV liep echter spaak. Een landelijk netwerk bleek te log en te duur. Een aanpak per kantoor is toen gekozen. Naar ver wachting zal deze aangepaste auto matisering in 1985 haar beslag krij gen en vruchten kunnen afwerpen. De gemeente heeft voor dit doel een renteloze lening van 25.000 gul den in het vooruitzicht gesteld. Nog enkele cijfers: bijna 111.000 mensen vroegen in 1984 informatie bij de VW. Voor 2032 buitenlan ders werd een hotel gezocht, van wie meer dan de helft Duitsers. De Amerikanen, Fransen en Engelsen volgen op ruime afstand. De Leid se VW telt momenteel 364 leden, 12 meer dan in 1983. Wethouder Kuijers bewondert de gouden ere-medaille van de gemeente Leiden, die hij Kees Hoogeveen, de scheidende bedrijfsleider van de Leidse Schouwburg, zelfheeft opgespeld. Links mevrouw Hoogeveen. (foto Holvast) koopcontract af en kreeg, onder protest, toestemming het monu ment af te breken en daarvoor in de plaats een nieuw kledingmaga zijn neer te zetten. Omdat tie om streden bouwplannen in strijd wa ren met het bestemmingsplan werd de uitvoering jarenlang ver traagd. In augustus 1983 zegde C A het voorlopig koopcontract met de Raad van Arbeid op omdat men van de nieuwbouwplannen afzag. De langdurige leegstand had het monumentale pand intussen danig in verval gebracht. Vorig jaar werd een zwammenplaag ontdekt, ver oorzaakt door lekkages en een slechte ventilatie. Snel ingrijpen bleek noodzakelijk omdat de de zwam ook het naburige monumen tale Gulden Vlies had aangetast. Eind 1984 werd het 'Hof van Hol land' verkocht aan de Utrechtse firma Wristers met de bedoeling de boekhandel Ginsberg in het pand te huisvesten en de bovenliggende verdiepingen geschikt te maken voor wonen. Het verbouwingsplan, met name de aantasting van het historische karakter van de voor gevel, veroorzaakte opnieuw op winding. De bezwaren tegen de aanpassing van de voorgevel gol den vooral de natuurstenen borst wering die onder de ramen zou worden verwijderd en het vervan gen van de houten toegangsdeur door een glazen. Het resultaat laat zien dat de aanpassing met de no dige zorgvuldigheid en oog voor detail is geschied (architectenbu reau Bob C. van Beek). Belangrijk wapenfeit is dat het monument aan de Breestraat voor sloop is behoed en anno 1985 weer een functie heeft gekregen die het behoud van het 'Hof van Holland' voor de toe komst veilig Stelt. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3