Met de camera er op uit fotoroute Hoorn Enkhuizen Medemblik Opperdoes Zo kan het niet mis gaan De lente van dichtbij [Opperdoes lOnderdijk •An lijk] Oosterd«|k| l/ervershoof Hauwert Midwoud Hoogkars Wij/endi Westwoud Broekerhjvenl NibbixJ Blokker Schelhnkhout t Natuurreservaat 'De Kleipul jpH HOORN IJsselmeer fl r,r l.i Hoorn: bij de Hoofdtoren, daar kijkt u uit over de havens en het IJsselmeer. Teruglopend over de Veerkade gaat u bij de eerste witte ophaalbrug rechtdoor langs de Ou de Doelenkade en de Slapershaven met zijn "Bossuhuizen", het gevel- relief stelt de 'Slag van Bossu' voor. Bij de brug linksaf. Wande lend over het Groote Oost heeft u een uniek uitzicht op de naarvoren leunende patrichiërshuizen. Dan doemt de gevel van het Westfries Museum weer op. Enkhuizen (de Kogge-route). Waar de route rechtsaf de dijk op gaat, volgt u deze. Rijdend over de voor malige Zuiderzeedijk passeert u na ong. 3 km een onttakelde watermo len (links). Vlak voor Schellinger hout houdt u links aan en rijdt het dorp binnen. Aan het eind van de Westermeeweg rechtsaf de Dorps weg op. Na ongeveer 100 meter ziet u aan uw rechterhand de St. Marti- nuskerk, een eenbeukig gebouw dat grotendeels uit de 15e eeuw da teert. Rechtsaf komt u op de Laan, daana rijdt u de dijk weer op en slaat linksaf. Links, onder langs de dijk staan aardige dijkhuisjes. De dijk volgende, waarbij u tot aardi ge fotocomposities kunt komen, passeert u links het natuurreser vaat 'De Kleiput'. U blijft de dijk volgen en bij de eerste lantaarn paal links rijdt u de dijk af en slaat linksaf de Zuiderzeeweg in. Na het bord Wijdenes ziet u rechts een westfriese stolpboerderij. Onge veer een km verder slaat u op de kruising, rechtsaf richting Ooster- lee. Aan uw rechterhand passeert u de fotogeniek Stofmolen. In Oosterlee, met zijn pittoreske, door kastanjebomen omgeven kerkje, zoekt u de dijk weer op en Binnen mag worden ge fotografeerd, maar zonder flits en statief. Daarna wandelt u terug naar het station via de Drommeda- Een van de meest markante punten van Enkhuizen, de Drommedaris. weer een opvallend kerkgebouw. U blijft de voorrangsweg, met aan weerskanten elzenhagen, volgen. U steekt de voorrangsweg over en aan het eind van de weg komt u in Grooterbroek, rechtsaf bij de weg wijzer en dan door Lutjenbroek naar Hoogkarpsel, waar nog enkele stolpboerderijen te bewonderen zijn. Even later bent u in West woud, met nog veel meer stolp boerderijen. Aan het eind van dit dorp gaat het richting Zwaagdijk. Rijdend door het weideland slaat u aan het eind van de weg rechtsaf, richting Wervershoof. Aan het eind van Wervershoof bij de wegwijzer Medemblik linksaf, bij de voor rangskruising rechtsaf en dan On- U rijdt dan even terug tot over de ophaalbrug en gaat rechtdoor. U volgt dan de borden doorgaande verkeer, Hoorn/Medemblik en An- dijk, bij de eerste asfaltweg rechts af, langs het bezinestation. Langs de dijk rijdt u nu naar Andyk, tot huisnummer 130, dan linksaf rich ting Grootebroek. Meteen links De Hoofdtoren van Hoorn, van hieruit kijkt u uit over de haven en het IJsselmeer. derdijk binnen, waar de weg wordt geflankeerd door kleine huisjes. Later rijdt u weer op de voormalige zuiderzeedijk en passeert links het gemaal 'Vier Noorder Koggen'. Na het passeren van het plaatsnaam bord Medemblik houdt u enkele honderden meter rechts aan en ziet dan links het kasteel Radboud, een object waarvan menige aardige fo to valt te maken, evenals van het nabijgelegen 'zeegat' en de haven. Bij het kasteel is parkeerruimte. Tijdens de bezoekuren: dagelijks van 10.00-17.00 uur, op zondag van 14.00-17.00 uur wordt er doorlo pend een klank- en lichtspel ver toond. Wanneer u hier genoeg heeft rondgekeken rijdt u Medemblik verder binnen en volgt het bord Alkma'ar. Na de klapbrug komt u op de kaasmarkt. Hier kunt u stop pen. In het verlengde van de Kaas markt, in de Nieuwstraat vindt u op nr. 26 het vroeger 'Koggenhuis' van het waterschap De Vier Noor der Koggen. Wandel dan terug via het Bagijnhof en de Torenstraat naar het poortje van het Weeshuis en naar de Bonifatiuskerk met zijn vele mooie gebrandschilderde ra men. Via de Breedstraat met zijn 'weduwenhuisjes' loopt u terug naar de auto. Via de Nieuwstraat en Dam vervolgt u de tocht. Bij het raadhuis slaat u linksaf Rechts ziet u dan het station van de Stoom tram Hoorn-Medemblik, in dit ge bouw is een stoommachinemu seum ondergebracht. Verder rij dend langs de kerk houdt u na de spoorwegovergang links aan en passeert de 'sluisbrug'. Bij de voor rangsweg rechtsaf, richting Abbe- kerk, Hoorn en krijgt u ong. ander halve kilometer de Wieringermcer- dijk vlak naast u. Nu linksaf rich ting Opperdoes-Twisk. Opperdoes, weieens het Giet hoorn van West-Friesland ge noemd, is de kleinste gemeente in dit gebied, maar heeft een respec tabele geschiedenis. Het komt als in de 13e eeuw op de kaarten voor. Na Opperdoes komt u in Het We steinde en slaat bij het bord Mid- woud-Oostwoud linksaf. In Oost woud bij de volgende wegwijzer linksaf, verder het dorpje in. Hier vindt u fraaie boerderijen en een uit 1753 stammend kerkje. Voor het einde van het dorp keert u om en rijdt terug naar de wegwijzer en slaat u af naar Midwoud. Dan steeds rechtdoor tot Benning- broek. Hier meteen linksaf, rich ting Nibbixwoud. Hier slaat u aan het eind van de weg linksaf rich ting Hauwert (Dorpsstraat). Na en kele bochten gaat u rechtsaf rich ting Blokker Van der Deureweg). Op de voorrangsweg linksaf en meteen daarna rechtsaf, de ge meente Zwaag binnen. U volgt de fraaie iepenlaan en gaat op de eerstvolgende kruising rechtdoor (Blokker). Links passeert u dan de gerestaueerde molen van Laan. Juist voor de spoorwegovergang rydt u dan weer richting Hoorn. Meteen voorbij het oude kerkje aan uw rechterhand rechtsaf en aan het einde van deze straat links af. Nu krijgt u een vaart te zien waarover tal van bruggetjes (rechts) en daarachter vele fruitbo men. Met een haakse bocht naar rechts rijdt u Zwaag binnen. Aan het eind van de weg linksaf de Dorpsstraat in. Voor de kruising met de spoorbaan voor de stoom tram ziet u links de grootste fruit veiling van NoordJJolland 'Ban- gert en OmstrekertTaeze is te be zichtigen). Rijdend langs nog enke le mooie stolpboerderijen komt u tenslotte op een voorrangsweg. Hier kunt u linksaf gaan richting Hoorn, om, zo weer op het vertrek punt uit te komen. Fotograferen is niet moeilijk. Natuurlijk moet u er even bij nadenken. Maar bewogen foto's, verkeerde kaders en een onjuiste belichting behoren met onderstaande tips tot het verleden. 1. Houd de lensdop, cameratas of vinger voor de lens weg. 2. Sta stil. Makkelijkste manier: de spreidstand 3. Zorg dat uw oog goed achter de zoeker zit. Kijk net zo lang tot u ziet wat u wilt. Niet meer, niet minder. 4. Houdt uw toestel stil. Dit lukt altijd als u het zacht jes tegen borst of neus en voorhoofd drukt. 5. Druk rustig af. Met uw vinger, niet met uw volle li chaamsgewicht 6. Speel met licht. Houdt niet altijd het zonnetje in de rug. Zijlicht kan juist zulke mooie effecten geven. 7. Binnen flitsen? Natuurlijk, maar ook buiten maakt uw flits van schemerfoto's herkenbare prenten en haalt de harde schaduwen weg. 8. Zorg dat waar het om gaat een goede plaats in uw beeld heeft, maar kom ook eens wat dichterbij. 9. Ga eens door de knieën, zeker als u kinderen fotogra feert 10. Laat kinderen niet poseren maar fotografeer ze zo natuurlijk mogelijk. 11. Laat u zelf eens op de kiek zetten. 12. Fotografeer rustig tweemaal hetzelfde onderwerp van uit verschillende gezichtshoeken. U zult verrast zijn van de voltreffers. 13. Laat uw camera niet bakken in de zon of in een ge parkeerde auto. 14. Naast de temperatuur is ook de leeftijd van de film van invloed op de kwaliteit van de foto's, wacht daarom niet te lang met het vol schieten van een filmpje. In het voorjaar komen al lerlei groeiprocessen in de natuur opgang. Dat begint heel klein. Sommige bloe men en planten beginnen vroeg, andere pas wanneer het wat warmer is gewor den. Wie nu door een park loopt, kan dat groeiproces van dichtbij bekijken en fotograferen. Dat kan in principe met elke camera. Er zyn echter wel ty pen die meer geschikt zijn voor dichtbij opnamen dan andere. Heeft de frontlens van uw camera een schroefdraad, dan kunt u gebruik maken van voorzetlenzen, om de kortste instelafstand verder te verkleinen. Zo'n voorzetlens is dus te vergelijken met een filter. Ze zijn verkrijgbaar in verschillende sterkten, diop- triën genaamd. Hiermee kunt u bijvoorbeeld bloemen beeldvullend fotograferen. De achtergrond wordt dan on scherp, wat een mooi diepte effect geeft. Bent u in het bezit van een spiegelreflexcamera, dan staan ook andere hulpmidde len tot uw beschikking. Zo is er bijvoorbeeld een set tus- senringen die u tussen het ca merahuis en de lens plaatst, bij een spiegelreflexcamera kan de lens worden verwis seld. Daardoor wordt het beeld groter geprojecteerd op de film en kunt u uw onder werp tot op enkele centime ters naderen. U zou dan bij wijze van spreke alleen de meeldraden van een bloem kunnen fotograferen. Extra licht Wanneer u iets van nabij fo tografeer en het is te donker, dan kunt u een flitser gebrui ken voor extra licht. Een ge wone flitser straalt het licht echter langs het onderwerp in plaats van erop. Gebruik daarom een' ringflitser. Dit is een ronde flitsbuis, die u over de frontlens heen schuift. U krijgt zo licht op de plaats waar u het wilt hebben, vlak voor de lens. Een ringflitser geeft een mooie egale verlich ting zodat alle details goed te zien zijn. Makkelijkst Er is ook nog een heel ge makkelijke manier om dicht bijfoto's te maken, u heeft er geen speciale camera en ook geen hulpstukken bij nodig. Stel uw camera in op de kor- ste afstand en maak zo de fo to. Laat de fotovakhandelaar later het eigenlijke onderwerp uitvergroten. Het voorjaar leent zich bij uitstek voor het maken van fiets-of autotochten. Nog leuker worden die tochten als u echt een doel hebt. Nederland heeft tal van mooie plekjes, die het waard zijn om gefotografeerd te worden. Zo n mooie foto kunt u bijvoorbeeld gebruiken als kerstkaart maar ook uitvergroten tot wandversiering. Het is best leuk om in de hal een kleine expositie van gslaagde foto's te hangen. De Stichting Amateurfotografie heeft voor elke provincie een fotoroute uitgezet. De meeste tochten kunt u zowel met de fiets als met de auto maken. Deze folders zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren of rechtstreeks te bestellen bij de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam giro 338. Voor ƒ9,50 krijgt u het hele setje toegestuurd. Wij geven alvast een voorproefje Het Zuiderzee-museum in Enkhuizen De tocht begint in Hoorn. Volg de borden centrum en VW. U komt dan uit op de Roode Steen. Hier begint een korte rondwande ling. Op dit plein werden vroeger boosdoeners te schande gezet op de 'roode steen' waarvan nog een gedeelte ligt aan de voet van het standbeeld van Jan Pietersz. Coen. Blikvanger is de gevel van het Westfries Museum, het in 1632 ge bouwde 'Staten-College'. Aan de overkant bevindt zich de Waag, in 1609 gebouwd door Hendrick de Keyser. In de gevel is o.m. het stadswapen met de eenhoorn aan gebracht. Via de Grote Havensteeg gaat u richting haven, linksaf langs de Appelhaven en even verder over de Bollebrug, dan linksaf langs de Bierkade, die rijk is aan 17e eeuwse kaaspakhuizen. Over de witte ophaalbrug rechts langs de Korenmarkt. Opnieuw over een witte ophaalbrug, nu linksaf langs de Veermanskade. Deze vormt met zijn de oorspronkelijke stijl geres taureerde panden een unieke aan blik. U komt zo op een van de meest sfeervolle plekjes van Wie per fiets deze fotoroute wil rijden doet er goed aan de tocht in tweeën te delen. U rijdt dan ongeveer 50 kilome ter per dag en hebt voldoende tijd om foto-objecten uit te kiezen. De route is niet overal voorzien van fietspaden, waar wel aanwezig wijken ze soms iets af van de beschreven au toroute. slaat linksaf. Links ligt de polder 'De Drieban', in de verte doemt het dorp Venhuizen op. Na enkele ki lometers ziet u recht voor u het ge maal 'Het Grootslag'. Volg de bor den doorgaand verkeer, rechtdoor rijdend komt u dan in Bovenkar- spel. Voorbij het benzinestation rechtsaf de Prins Willem Alexan- derlaan volgen. Op de voorrangs weg slaat u rechtsaf en komt dan uit bij de jachthaven Broekerha ven. Hier ligt rechts nog een oude overhaal, die in vroeger jaren de schuiten vanuit het polderwater de haven in tilde, met een verschil in waterhoogte van ruim drie meter. Nu wordt de overhaal nog slechts gebruikt voor het overhalen van kleine jachten. Bij de jachthaven keert u, gaat terug over de stenen brug en rechtdoor. De korenmolen Ceres ligt dan links. Na het kruisen van de spoorbaan ziet u, net voor bij de moderne kerk, een wegwij zer. Bij deze wegwijzer volgt u de richting Enkhuizen. Aan het We steinde ziet u links van de weg bij huisnummer 86 een opvallende ge vel met twee dierenkoppen. Direct van de verkeerslichten rechts van de weg ligt de bloementuin 'Sum- mergarden' (in juli en augustus vrij te bezichtigen). Rechtdoor, rich ting centrum passeert u de Koe poort. Bij het ANWB-bord 'Sta tion-havens' rechtsaf. Met het wa ter aan de rechterhand rijdt u tot de ophaalbrug en slaat hier rechts af, u ziet nu het station liggen, waar de auto kan worden geparkeerd. Enkhuizen is een interessante oudshollandse Zuiderzeestad, die haar schoonheid, die dateert uit de tijd van de Compagniën en de ha ringvisserij, nagenoeg ongeschon den wist te bewaren. Komend van af het station valt het oog dadelijk op de Drommedaris, de voormali ge Zuiderzeepoort (1540), achter de haven. U loopt links langs de ha ven naar de Drommedaris. Over de klapbrug rechtsaf door De Bocht; bij de volgende klapbrug weer rechtsfaf. Maak hier eens een opna me van de achterzijde van de hui zen, in dit oudste gedeelte van Enkhuizen. Teruglopend laat u de klapbrug links liggen en volgt langs de stenen muur de Wierdijk, met op nummer 18 het Zuiderzee- Naast de Hoofdtoren bij de 'klaagmuur' de scheepsjongens van Bontekoe. Willem Bontekoe was kapitein van de Verenigde Oostindische Compagnie. Johan Fabricius schreef er een boeiend boek over.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 30