alphens studiecentrum IEDERE VRIJDAG 071-144941 Zadelpijn is te voorkomen Polaroid, da's mooi meegenomen! van der horst VAN DER HORST AUTOMARKT AUTOMARKT BAKKER FIETSEN, VRIJE TIJD Goede fietskleding is echt zinvol Inklapbare fietsdrager Koop nu een Polaroid camera uit de 600 serie en ontvang 10,- korting op de prijs van elke Supercolor film (max. 6). Doezastraat 22-24, Leiden, tel. 071-124702/143657 STUDIO 15 leiden tel. 071 764717 Polaroid Direkt-klaar. Wel zo leuk, wel zo handig! Sluit 2 dagen vóór verschijnen (woensdagmiddag uiterlijk 15.30 uur) toestel 128 Ans de Bruin toestel 129 Cock Juffermans FOTOMSOOUNIS Zeilmakerstraat 1 2222 AA Katwijk Tel. 01718-24432 Rijksstraatweg 336 2242 AC Wassenaar V Tel. 01751-10023 iedereen leest de krant altijd en overal. CAMERA IN GOEDE CONDITIE? Neem geen risico! Voor één tientje zal een instrumentenmaker van DCS uw camera op de volgende punten controleren: automaat belichting scherpte flitscontact etc. Bij eventuele gebreken geeft hij een vrijblij vende prijsopgave. Kom vrijdag 24 mei van 19.00 tot 21.00 uur of zaterdag 25 mei van 10.00 tot 16.00 uur met uw camera naar onze vestiging in Oegstgeest. Qldickhoff Lange Voort 63, Oegstgeest Haarlemmerstraat 207, Leiden Hoornesplein 119, Katwijk <n#s)[U]2jpD[p) Echt een Batavus die z'n naam eer aan doet! Een spor tieve fiets voor alledag. Of u nu boodschappen doet of er eens lekker lang op uit trekt, met de Winner gaat 't moeiteloos. Ruime keuze uit gebruikte fietsen Bloemhofstraat 39-43, Alphen a.d. Rijn Telefoon 01720-73295 DAGOPLEIDINGEN: Start sept. '85-10 mnd. - kleine groepen - het is voll dagonderwijs - toest. Min. van O en W. - stageperiode bij een bedrijf - bemiddeling bij sollicitatie. Ook in 1984 kreeg vrijwel iedereen snel een baan. Opleiding off er- A V O ND OP LEIDING: uitsl. bur. secr. opl. - start jan. en sept. -10 of 20 mnd. ACADEMIE voor éénjarige BEROEPSOPLEIDINGEN bureausecretaresse directiesecretaresse receptioniste euro-hostess kantoorass./adm. medewet- ker(ster) Inlichtingen en aanmeldingen: dagelijks aan de receptie van het instituut op één van de informatieavonden, do.dag 13 juni en 4 juli om 20.30 uur in het instituut (3 min. lopen v.h. sta tion) bel ons even en we sturen je informatie toe! Molenvliet 3- 5, 2405 BZ Alphen a/d Rijn 01720-93914 74680 Inter-Office en Hostess Opleidingen FOTO DISCOUNTS Zeilmakerstraat 1 2222 AA Katwijk Tel. 01718-24432 Rijksstraatweg 336 2242 AC Wassenaar Tel. 01751-10023 i Zadelpijn. De gesel van de toerfietser die weer voor het eerst op zijn fiets kruipt. Ze ker als hij een nieuw zadel op zijn vehikel heeft ge monteerd. Is er dan hele maal niets aan te doen? Ze ker. Je kunt bijvoorbeeld al begin nen met gebruik te maken van je oude zadel (ook als je een nieuwe fiets hebt gekocht) en men doet er verstandig aan niet meteen al te grote afstanden te rijden. Bovendien kan een lik levertraanzalf op het zeemleer of direct op de billen, wonde ren verrichten (dat „vieze ge voel" gaat wel over) en het spreekt vanzelf, dat je het sei zoen niet moet beginnen met een koersbroek waarin zich een- zeemleren lap bevindt die in de winter de structuur van schuurpapier heeft aangeno- Vorm Maar het belangrijkste is na tuurlijk het zadel zelf. Wat dan weer een enorm persoonlijke zaak is. De één wenst uitslui tend op puur leer plaats te ne men; de ander houdt het op kunststof. En dan is er natuur lijk ook nog zoiets als de vorm. Uit te vinden welk zadel het beste past bij de anatomie van je billen, kost tijd. En geld na tuurlijk. Je weet van tevoren nooit of het aangekochte zadel je „past". Ook al lijkt het er in de eerste kilometers op of je je voort spoedt in een fauteuil. Dan is er ook nog zoiets als de afstelling van het zadel. In negentig van de honderd geval len, dient het zadel volstrekt horizontaal op de zitbuis te worden gezet, maar zoals altijd zijn er uitzonderingen. Er zijn beroepsrenners, die alleen maar goed kunnen rijden als de punt van het zadel een millime- tertje of wat naar boven wijst, omdat ze dan „lekker kracht" kunnen zetten. Bij anderen heeft een dergelijke constructie niet alleen pijn in het zitvlak tot gevolg, maar ook nog een „dood" gevoel in de schaam streek. Schaamstreek Dat geldt voor mannen, maar zeer zeker ook voor vrouwen. Die hebben trouwens nog een probleem extra: zij zitten an ders in elkaar dan mannen. Door de bouw van hun zitbeen- tjes, komt het schaambot dich ter bij de zadelpunt, wat een ex tra druk oplevert in de schaam streek. Geirriteerde schaamlip pen zijn het gevolg en dikwijls ook nog een afgeknepen urine weg. Meer rechtop zitten, helpt in zoverre weinig, dat dan de zitbeentjes weer meer pijn gaan doen. Niet zolang geleden, is daar om een speciaal vrouwenzadel geïntroduceerd, een vrouwen zadel dat zo breed is dat de zit beentjes beter worden onder steund. Irritatie in de schaam streek komt dan niet meer voor. De vrouwenzadels zijn er in verschillende prijzen: van 30 tot ongeveer 80. Het duurste hoeft niet bij voorbaat het beste te zijn, want nog maals, een zadel moet je pas sen. Het kan best wezen dat je op een goedkoper zadel veel lekkerder zit dan op een duur. Dood gevoel Natuurlijk is ook de hoogte van het zadel van groot belang. Veel toerrijders beginnen het seizoen „laag" omdat het win- terbuikje nog in de weg zit en schuiven het zadel pas na een tijdje heel voorzichtig een milli meter of wat naar boven. Maar let op: zet het zadel niet zo laag, dat je met een holle rug op je flets komt te zitten. Ook dat veroorzaakt dat „dode" gevoel in je schaamstreek. Het te hoog afstellen van het zadel kan ook nare gevolgen hebben. Door dat te hoog zitten begin je op je zadel heen en weer te schuiven, met als ge volg (grof gezegd), dat je billen verschijnselen van verbran ding gaan vertonen. Meestal is dit „doorzitten" erger dan za delpijn, reden waarom bijvoor beeld zesdaagsrenners na een enkele jacht van een uur, al weer een schone broek aan trekken. Het wringen in de bochten, het aanzetten voor de talrijke sprints doet de coureur voortdurend heen en weer schuiven, hoe akelig precies zijn zadel ook is afgesteld. Absorberen In het blad „Fiets" (januari nummer 1985), verscheen kort geleden een artikel, waarin kond werd gedaan van een za- deldekje van Spenco, dat een zitkussentje heeft dat gevuld is met een spul dat „elastomeren" is geheten. Volgens de auteur van het artikel, Dries Keetelaar, zijn deze „elastomeren" zo goed in staat druk en schokken te absorberen, dat het mogelijk is kilometers lang met een lek ke band te rijden, zonder dat de coureur dat in de gaten heeft. Een nadeel van het spul zou zijn, dat je de controle over je fiets voor een groot deel ver liest. Ook „Second Skin" is met die „elastomeren" op de markt gekomen, maar in dit geval smeer je het als zalf direct op de beschadigde huid. Het voelt - volgens de auteur - koel aan, het is desinfecterend en het is in staat de wrijving die alle el lende veroorzaakt weg te ne men. Maar „elastomeren" of geen „elastomeren": voorko men is natuurlijk altijd nog be ter dan genezen. Doelmatigheid staat bij fiets kleding, die wordt gebruikt in het woon-werkverkeer natuur lijk voorop. De kleding mag niet te strak zitten, omdat dit de beweging belemmert, maar ook niet te wijd, want dan vangt de fietser te veel wind. Naast deze doelmatigheid mag er ook best oog zijn voor het modieuze aspect. Is de kleding bestemd voor grote fietstoch ten liggen de zaken wat anders. Dan zijn twee kledingstukken onontbeerlijk nl.: een fiets- broek en schoenen. Wie ooit in een strak shortje op de fiets heeft gezeten, zal de noodzaak van een goede fiets- broek kunnen onderschrijven. De fiets- of koersbroek is een goed sluitende korte broek met pijpen die ongeveer 3/4 van de bovenbenen bedekken. Die lengte is van belang om de beenspieren warm te houden. Kenmerkend voor de koers broek is dat in het kruis een stukje zeemleer is genaaid. (Let er bij het passen vooral op dat dit groot genoeg is). Dit kan "stuk zitten" en zadelpijn voor komen. De broek, die op het blote lijf wordt gedragen, vraagt wel wat éxtra onder houd. De broek moet perfect passen; let daar wel heel goed op bij het kopen. Bij de schoe nen is het vooral van belang dat ze een stevige zool hebben. Ge wone sportschoenen bieden echt te weinig steun. De echte fietsschoen heeft tussen de bin nen- en buitenzooi een metalen plaat, die doorbuigen voor komt. Deze onbuigzame zool zorgt er voor dat de druk die op de pedalen wordt uitgeoefend over de hele voetzool wordt verspreid, dit voorkomt pijnlij ke voeten. Goede fietsschoe- nen hebben bovendien extra ventilatiegaatjes. En wie na de ze echt noodzakelijke aanko pen nog geld over heeft kan een fietstrui, pet met klep. hand schoenen en een regen- of trai ningspak aanschaffen. Een windbrekend trainings pak van Batavus. De voorzij den van jack en broek zijn voor zien van waterdicht nylon. (foto pr> Dat niemand denke dat alleen de arme toerfietser er last van heeft. Je zal de professionals de kost moeten geven, die van tijd tot tijd uit het zadel komen om een ogenblikje verlost te zijn van die doordringende pijn in hun zitvlak. Vooral zesdaagse rijders kampen met het euvel. Altijd weer. Verdovende zalf, die in grote kledders op het zeemleren ruit van de koersbroek wordt gesmeerd, moet de pijn nog enigszins dragelijk maken. „Maar", vertelde zesdaagse-routinier Piet de Wit ooit, „je komt er nooit helemaal af'. Het aanschaffen Het praktisch en veilig meenemen van de fiets kan veel bij dragen tot een geslaagde vakantie. Voor bezitters van een auto met trekhaak maakte Batavus een inklapbare fietsdra ger. Hierop kunnen twee fietsen (van welk model dan ook) worden vervoerd. Gaan er geen fietsen mee dan hoeft de fietsendrager niet te worden gedemonteerd, maar kan netjes worden ingeklapt, zodat er geen hinderlijke uitsteeksels zijn. Het bovenste deel van de vertikale steun kan worden ingeschoven. De trekhaak-fietsdrager is voorzien van een verlichtingsbak, die volgens het ANWB-schema is aangeslo ten en van een diefstalbeveiliging. De prijs is 310,-. (foto pn

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29