Videotheek Perfect Op bruin brood met kaas kom je ook een eind be ui me er rei/bupo 4 LEGALE VIDEOCASSETTES DUS 100 KWALITEIT Zijn Gazelle kan alles. De uwe ook! OOEZn/TRAflT 3O-LEI0EH TEL. 07M3394I Voor uren kijkptexier 1 VIDEOFILM OI50 BEZEMER FIETSEN DOE HET 2ELVEDS OPGELET!! Al deze wegen brengen u naar iïï3:ii=i sanitairmarkt FASTO GEISER VRIJE TIJD Duur sportvoedsel totaal overbodig c Nw. Beestenmarkt 22. Tel. 071 -149347 Leiden, geopend: elke dag van 14.00 uur. voor 21,50 huurt u uw eigen huisbioscoop een film Mm PER DAG De moviebox is een video-afspeier in een klein koffertje. Uiterst eenvoudig te bedienen en op uw tv-toestel simpel aan te sluiten. Neem s.v.p. weldubble legitimatie mee. Moet u ver weg? Een heuvel op? Tegen de wind in? Uw Gazelle staat voor niets, 't Is de ideale fiets. Daarom ziet u er zoveel gaan. Kijkt u maar om u heen: Gazelle, Gazelle, Gazelle Schoolkinderen op een Gazelle. Sportmensen op een Gazelle. t Huisvrouwen op een Gazelle, Vakantiegangers op een Gazelle. Wielrenners op een Gazelle. Heeft u nog geen Gazelle? Morgen wèl! Komt u maar langs. Wij staan voor u klaar. Als vakmensen die weten waarom Gazelle het zo goed doet! Verwen u zelf met een Gazelle Hoofdzaak: Hooftstraat 128 Service J. W. C. Bloemstraat 2-2a Wielersport: Rhenanialaan 3-5-7 Telefoon: 01720-93441 Concertweg 9a Tel. 37272 maandag» gesloten) GAZELLE fietsen rijden op VREDESTEIN banden (Quclólxoorn van ^zgmond. Wij leveren ook losse materialen zoals: band koord DRAL0N-D0EK per meter enz. Ook balkon doek en ligstoelloper. Loop gerust even bij ons binnen MARKIEZEN - DIV. SOORTEN ROLSCHERMEN ZONNESCHERMEN DEKZEILEN FABRIEK 0udóhoom van mond CB.CV. Kies voor de vakman een Romazo zonweringsbedrijf Vrijblijvend advies aan huis van onze vertegenwoordiger is ook mogelijk. II bent welkom in onze showroom ook op zaterdagmorgen geopend. hieuw model Kort Rapenburg 5-7-9 Lelden. Tel. 071-130098. Eten, daar dacht je nauwe lijks over na. Als je om half negen aan de start moest verschijnen van de zevende rit van de Ronde van Frank rijk, stapte je om zes uur je bed uit en je begon aan een bord met rijst en biefstuk. Dat was jarenlang gewoon te geweest en niemand zag in waarom je die gewoonte zou afschaffen. Dat Reinier Paping „op" een bord Brin- ta-pap de Elfstedentocht van 1963 won, betekende al min of meer een doorbraak en sinds verzorger Ruud Bakker zijn intrede deed als soigneur van de Peter Post- ploeg was het hek helemaal van de dam. Want Bakker wist niet alleen zichzelf te verkopen, maar ook de „wonderdrankjes" en „-pap jes" die hij in zijn koffer langs de etappeplaatsen mee zeulde. Natuurlijk, men mocht aanne men dat Gerrie Knetemann zijn ritjes onder meer won door zijn sterke benen en zijn heldere verstand, maar pas op, dat slim me drankje mocht men ook niet uitvlakken. Desastreus De gevolgen waren bijna des- door Rob v.d. astreus te noemen. Heel trim mend Nederland stortte zich op de vaak peperdure drankjes en vitaminepreparaten. Een gewo ne Verkade-reep met hazelno ten was niet meer voldoende om een avondritje van 30 kilo meter te voltooien. Er dienden muesslirepen in het fourage- zakje te worden gestopt. En in de bidon klotste niet meer de ouderwetse kouwe thee met ci troen en suiker, maar een geel drankje waarin precies „alles" zat wat de trimmer nodig had. Op de markt van speciale drankjes, repen en wat dies meer zij werd het een gedrang van jewelste, maar de eerste slachtoffers zijn onderhand ge vallen. Een van de grootste im porteurs van speciale sport- drankjes leurt met zijn artike len al sinds enige tijd langs de deuren van de concurrentie (hij wil er van af omdat hij het „aan de straatstenen niet kwijt kan") en alleen Wander weet zich met zjjn „astronautenvoedsel" nog min of meer te handhaven. Maar het „trimmersdom"lijkt de weg terug te hebben ingesla gen. In sport geïnteresseerde artsen als de oud-hockeyinter- national Jan van Gooswilligen hebben nu zo vaak kond ge daan van het feit dat de gemid delde trimmer zich het best aan zijn normale menu kan houden (of hij moet geld te over heb ben), dat veel fietsers en lopers Dobbelsteen zich weer tot de oude eetge woonten hebben bekeerd. Brood Illustratief is het verhaal van Cees Mertens, die in 1985 met ruim 33.000 afgelegde kilome ters fietskampioen werd van de club „Omnisport" uit Heerhu- gowaard. Zijn avonturen be schrijvend in clubblad „De Omnibus": „Doordeweeks be gon ik 's ochtends met zeven a acht sneetjes brood. Ik nam tien sneetjes mee naar mijn werk met drie a vier appels en een banaan en als ik om half vijf thuiskwam stond er een bord yoghurt met muessli klaar plus vier sneetjes brood". En deze holle bolle Gijs (ove rigens zo mager als een lat) ver volgt: Onderweg nam ik ook de tijd om te eten. Op de route Heerhugowaard-Putten had ik meestal twaalf sneetjes brood mee en bij een cafe' nam ik dan nog een paar bakjes koffie en een punt appelgebak. In al dat sportvoedsel en die sport- drankjes geloof ik niet. Op bruin brood met kaas kom je ook een heel eind". Mertens is niet de enige die er zo over denkt. Want tot welke ontdekking kwamen de mede werkers van de Capaciteits groep Humane Biologie van de Rijksuniversiteit van Limburg, nadat zij tijdens de Ronde van Frankrijk van 1984 vijf renners Gevarieerd eten is een 'must' voor iedereen die ge zond wil blijven, maar zeker voor de sporter. (foto ANP) van de Panasonic-ploeg van Peter Post aan een voedingson derzoek hadden onderworpen (Guus van Holland in „De Volkskrant" van 23 november 1984)?: „Bij metingen kwam aan het licht dat koekjes en taartjes de grootste energieop lading opleveren". Een probleem echter: hoe neem je die taartjes en koekjes in de zakken van je shirt mee. Vandaar dat de kleine muess lirepen nooit helemaal zullen verdwijnen. Net zo min als de isotonendrank plaats zal moe ten maken voor de kouwe thee. Dr. W. Saris, wetenschappelijk medewerker van de Maas trichtse Universiteit en één van de onderzoekers: „Je moet niet alleen dit of alleen dat eten. Je moet ook voor afwisseling zor gen. De ene keer een kersen- vlaatje en de andere keer één met pruimen, dan blijft het alle maal een beetje smakelijk". Jam Men moet er voor wa ken, aldus dr. Saris, alleen maar sportpillen en sport- drankjes te nemen. Niet alleen dus omdat koekjes en taartjes nog meer energie geven, maar ook omdat de sporter mentaal ten gronde kan gaan aan steeds maar weer hetzelfde voedsel. Veel trimmers verdragen trou wens die sportdrankjes niet eens. Vooral het babyvoedsel wil nog wel eens darmstoornis sen opleveren, zoals uw ver slaggever tijdens tochten door de Ardennen tot zijn niet gerin ge ontstemming mocht onder vinden. Vandaar dat ook hij weer is teruggekeerd naar „af'. En net doet als Kees Kist, de voetbal ler van AZ'67, die voordat hij het veld in gaat nog vlug even twee boterhammetjes met jam verobert. Willem Becking, arts van AZ: „Jam verschaft de ge bruiker niet alleen energie, maar Kees gelooft er ook heilig in. En misschien is dat nog wel veel belangrijker". Het grote dilemma van alle joggers, die „iets groots" willen gaan verrichten. Die bijvoorbeeld in één dag om het IJsselmeer willen fietsen of die (langzaam ontluikende rage) de Afsluitdijk hardlopend willen bedwingen. „Wat moet ik eten onderweg"? Kijk, stoere boys als „IJzeren" Willem van Est kenden deze problemen niet. En legendarisch is het verhaal van „Dolle" Dries van Wijhe die met een paar boterhammen met spek in zijn achterzak in 1970 of daaromtrent op de Cauberg kampioen van Nederland werd bij de wieleramateurs.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27