SPRITE TOWI'S ELKE ZATERDAG promix decor Van linnen gympies naar schokdempdopjes Veiliger op Abrahamfiets 198,- 071-144941 AIRBRUSH MT "Studio Vrije Tijd" Uw hobby nu goedkoper dan ooit Alles moet weg ONROERENDGOED ONROERENDGOED Promix badkamermeubels ronduit exclusief #0^ AEROGRAPH VRIJE TIJD Golfceintuur Imperial met mogelijkheden Olieverf alle series2,60 Aquarelverf alle series2,60 f Blockprint water/oliebasis2,60 Volksschilderverf Talens/Zuidema 3,50 Beplakte panelen 1,50 18x24 2,50 24x30 3,50 25x35 4,50 30x40 5,50 40x50 Dit en nog veel meer ap de Haarlemmerstraat 233, Leiden. Alles zolang de voorraad strekt. AIRBRUSH CENTRUM. Morsstraat 25 - Leiden - Tel. 133277 AIRBRUSH-SET MET GRATIS LUCHTBUS Professionele double-action airbrush, kompleet met slang en aansluiting voor luchtbus. U krijgt hierbij een luchtbus gratis. van 231,50 voor AFÜOÖHAIH 75^^ uvmo HP 100A - HBP 100B - HP 100C - HP 101 Tevens bestaat de moge lijkheid bij ons deze air brush techniek zelf uit te proberen. De tafels met airbrush materiaal staan voor u gereed. Geopend van 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur Zaterdags van 10.00-12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur "s Maandags de gehele dag ge sloten Membraam - Sil Air compres sors. luchtbussen. Frisket film Div. soorten verf, papier, kar ton, Ned.-Japanse boeken enz. Sluit 2 dagen vóór verschijnen (donderdagmiddag uiterlijk 15.30 uur) toestel 1 28 Ans de Bruin katwijk zeilmakerstraat 2 telefoon 01718-26090 gevestigd in torro KAMA Ultrabad meubilair haalt de scherpe kantjes van uw badkamer. Ronde vormen in tal van combinaties voeren de boventoon. Met KAMA geeft u uw badkamer een compleet ander aanzien. Met de gekleurde inbouwwastafel en kraan zorgt u voor extra kleuraccenten. KAMA Ultrabad hangkast, kristalspiegel, afdekplaat met uitsparing voor wastafel, onderbouwkast, wastafelkast en handdoekhouder 2998,- (excl. wastafel en kraan) Botermarkt 12 Tel. 071 - 131369 - Leiden Ook maandagmiddag geopend! Professionele double-action airbrush, compleet met slang en aansluiting voor luchtbus. De aanbieding is zolang de voorraad strekt. van 231,50 voor m.oo Grote keus in compressoren, inkten, verven en afplakmateriaal, vindt U in de best gesorteerde speciaalzaak van Leiden. V niuu i iuu De excentrieke enkeling die in de jaren vijftig over een straat een stukje ging hard lopen had geen keus: hij pakte z'n linnen gympies, strikte zijn veters en draaf de met steeds stijver wor dende kuiten over de keitjes. Van schoenen met slimme schokdempers zo als optimaal verend rubber, in- en uitschroefbare kunst stof dopjes of alleen maar lucht had hij nog nimmer gehoord. Daar is nu dus da nig verandering in geko men. Zodanig zelfs, dat zelfs de meest geïnteresseerde trimmer onderhand door de zolen de schoen niet meer ziet. De zich van steeds fraaier wordende beeldmerken bedienende fabri kanten roepen allemaal dat hun systeem het beste is en de trim mer moet maar zien uit te vin den, wie de waarheid spreekt. Ten koste van veel geld vaak, want hoe kom je te weten of schoenen met „schokdemp- dopjes" wel of niet geschikt zijn voor jouw manier van lo pen? Juist ja, door ze intensief te gebruiken. Natuurlijk: een goede voor lichting brengt je een eind op streek. In de Sport Medische Adviescentra (SMA's) kunnen ze aan de hand van een ortho pedisch onderzoek met vrij grote zekerheid vaststellen wel ke soort schoen het meest ge schikt is voor de persoon in kwestie en ook in de gespeciali seerde sportzaken kan men de trimmers een eind op weg hel pen. Maar hoe goed het advies ook zal zijn, er blijft een onze kere factor. Lijden Jan Legrand, meester fietser bouwer bij de ploeg van Peter Post zei eens over het construe ren van de juiste fiets: „Ik moet een coureur waarvoor ik een fiets heb gemaakt eerst zien lij den. Op momenten dat zo'n vent van voren niet meer weet Schoenen te kust en te keur voor trimmers, ze zien bijna door de bomen het bos niet meer. (foto Holvast) dat hij van achteren nog leeft, kan ik pas zien of de fiets past, of de fiets goed is. Zelfs maten, die tot op tienden van millime ters nauwkeurig zijn opgeme ten, zeggen dan niks. Het is een zeer persoonlijke zaak". Hetzelfde geldt voor schoe nen. Ger P. liep een winter lang tot zijn grote genoegen op een paar schoenen van een bekend Fins merk. Toen ze versleten waren vervoegde hij zich bij de sportwinkel. De oude schoenen werden uit en te na bekeken, men vroeg hem of er nog klach ten waren en men adviseerde hem vervolgens dezelfde schoenen te nemen, maar dan een half maatje groter. Ger P.: „Ik was zeer onder de indruk van de bijna professionele ma nier waarop ik werd behan deld, maar mooi dat het wel de rottigste schoenen zijn geweest waarop ik ooit heb gelopen". Hij vormt geen uitzondering. Er zijn trimmers die altijd heb ben gezworen bij een bepaald merk en dan ineens op een paar schoenen komen te lopen die in geen enkel opzicht bevallen. Wat 'm natuurlijk ook ligt aan de stroom van nieuwe model len die de grote merken elk jaar Het lijkt zinnig daarom eens te onderzoeken welke modellen het bij één merk langer volhou den dan één seizoen: tien tegen e'e'n dat dat niet de slechtste schoenen zijn. Pittig Een zo'n schoen is bijvoor beeld de „Odyssey" van Nike. Pittig aan de prijs (ruim 300), maar zijn geld meer dan waard. Zelfs trimmers van meer dan 85 kilogram kunnen probleem loos op deze voortreffelijke schoen lopen terwijl de „Odys sey" toch „luchtgeveerd" is. Een systeem waarmee vooral de zwaardere trimmer voor heen dikwijls zo liep te „zwik ken" dat hij last kreeg van bij voorbeeld zijn achillespezen. De „Odyssey" heeft trou wens een broertje gekregen in de vorm van Nike's parade paardje: de „Epic". De schoen moet volgens opgave van de importeur nog stabieler zijn dan de „Odyssey" en is bij uit stek geschikt voor trimmers die met de voeten sterk naar binnen lopen (overproneren). De „Epic" wordt een schitte rende toekomst voorspeld on danks de prijs: f 479. Snel in opkomst zijn de sys temen waarin de vering wordt verzorgd door „schokdemp dopjes". Deze dopjes zijn er meestal in drie kwaliteiten (voor zware, normale en lichte trimmers) en kunnen naar be lieven in de zool van de schoen worden geschroefd. Adidas in troduceerde het systeem aan vankelijk wat schuchter in ten nisschoenen, maar oogstte met deze vondst zoveel succes, dat men er nu een groot aantal schoenen mee heeft uitgerust. Prijzen: om en nabij de f 180. Zware jongens Overigens is het systeem min of meer gekopieerd door Hi Tec. Deze firma voorzag de Sil ver Sprint van blokjes, die in de hak van de schoen kunnen worden geplaatst en die voor het overige dezelfde uitwer king hebben als bij het Adidas- systeem. De zware jongens mo gen op rode blokjes, de lichte op gele en de „normale" trim mer op blauwe. De prijs van de ze schoen: f 159. Tenslotte kwam ook het puur Nederlandse merk Quick met een paar loopschoenen op de markt. Een novum. Quick maakte voorheen eigenlijk al leen maar voetbalschoenen, die vooral bekendheid kregen door de vele doelpunten die Ruud Geels er mee maakte. De nieu we schoenen zijn er in twee mo dellen en de schokdemping wordt verzorgd door speciale rubbers in de hak. De prijs is bepaald concurrerend te noe men: f 130. ROB v.d. DOBBELSTEEN Golf is een sport die in Neder land aan populariteit wint. En met de sport komen natuurlijk ook de accessoires. Walter Fun- ken, zelf een enthousiast golfer, introduceerde onlangs zijn ceintuurcollectie "golf-line". Aan de basisceintuur, die in leer of katoen wordt uitgevoerd kan met een drukknoop een "houder" voor de tees en de marker worden aangebracht. De meest luxueuze uitvoering in leer, met een messing gesp met golfer, kost tussen de 109,- en 112,-. De versie in katoen komt op ongeveer 40,-. Deze is dan uitgevoerd in colle ge-kleuren (rood/blauw, blauw/ groen) en heeft een band met golfers of golfclubs versierd. De houder voor tees en marker kost ongeveer 35,-. Fietsen is voor ouderen kennelijk een gevaarlijke aangelegenheid. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat 40% van alle dodelijke on gevallen met fietsers, mensen van 65 jaar en ouder betreft. Geschrokken van dit cijfer ver diepte de Brabantse arts Hans Bakker zich in de gevaren voor de oudere fietser. "Ik merkte dat de gangbare Nederlandse fiets niet geschikt is voor de ou dere fietser", zegt Bakker. "Bij het ouder worden wordt het ge hoor minder en loopt het reac tievermogen terug. Ook het evenwichtsgevoel neemt af en men kan moeilijker verschil lende handelingen tegelijk ver richten". Samen met technicus Hans Cornelissen ontwierp hij een "veilige" fiets: de Abraham- fiets. Door een speciaal ge vormde zadelbuis kan men zit tend met beide benen op de grond steunen. Bij stoplichten en kruispunten hoeft de fietser nu niet steeds af te stappen. Het zadel is naar achteren ge bogen, om zo toch een goede af stand te hebben tot de trappers. Mede door het nieuwe stuur zit de berijder goed rechtop. De Abrahamfiets is voorzien van een lage instap en ook met stramme benen is rekening ge houden. Men trapt iets voor zich uit, waardoor minder kracht gezet hoeft te worden. Op het speciaal gebogen stuur is een stabiele spiegel aange bracht, die eenmaal ingesteld blijft staan, ook wanneer de fiets omvalt. De fietser hoeft dus nooit meer om te kijken. Richtingaangeven kan ook een probleem zijn. Dit hebben de ontwerpers opgelost door de fiets uit te rusten met ene knip perlichtinstallatie, die zonder het stuur los te laten, kan wor den bediend. De Abrahamfiets is uitgerust met een mini-accu, waardoor het fietslicht ook tij dens het stilstaan blijft bran den. De Abrahamfiets is in pro- duktie bij Rijwielfabriek Rivel in Surhuisterveen (tel. 05124- 1545). Op een gegeven moment stond het schuurtje vol. Een imperial voo de fiets, een imperial voor de surfplank, een imperial voor de ski's, een imperial voor de koffers... En dan mocht je nog blij wezen dat je toevallig geen kano had. Wie een beetje geïnteres seerd was in actieve recreatie struikelde op het laatst bijna over die al of niet roestende imperials. Hier en daar werd naar oplos singen voor dit probleem gezocht en vooral de Zweedse fabri kant „Thule" kwam overigens alweer een hele tijd geleden met een „allesdrager" op de markt die zich vooral in de laatste drie jaar in een enorme populariteit bij het trimmende volkje mag verheugen. „Thule" gaat uit van twee basisdragers waarop allerlei hulp stukken kunnen worden gemonteerd. Hulpstukken die het mo gelijk maken dat er op het dak van de auto van alles kan wor den vervoerd: van ski's tot fietsen en van kano's tot surfplan ken. Een beetje handigheid van de gebruiker is geboden, maar wie een beetje overweg kan met bahco-sleutels zal geen enkele moeilijkheid tegen komen. Zelfs de skikoffer - waarin vier ski's plus skischoenen en -stokken makkelijk een plaatsje kunnen vinden - is in een wip op de basisdragers gemonteerd. ■Het systeem is oerdegelijk uitgevoerd en de laatste jaren steeds aangepast aan de eisen van de klant. Zo is er voor de fietsen niet alleen een systeem waarbij de fietsen op hun kop worden vervoerd (niet aan te bevelen overigens), maar ook een systeem waarop de rijwielen gewoon rechtop staan. Er kunnen overigens zoveel hulpstukken worden gekocht dat al naar ge lang de breedte van de auto drie of vier fietsen tegelijk kunnen worden vervoerd. De basisdragers worden in verschillende uitvoeringen gele verd. Met slot komen ze gemiddeld op f 200 per paar, maar wie in een Mercedes S. rond toert zal f 257 moeten neertellen. Duur ste „accessoire" is de afsluitbare combibox waarin naast ski's natuurlijk ook heel andere dingen kunnen worden vervoerd. Deze kost bijna f 500 maar verschaft de wintersporter wel bij zonder veel gemak. De box betekent niet alleen het behoud van de ski's, maar de in de kofferbak zo onhandelbare skischoenen kunnen er ook in worden vveggestopt. Jammer overigens dat bij al deze degelijk heid de haak waarmee de deksel open kan worden gezet, los in de bak blijft rondslingeren als de deksel is gesloten en daar door ontzët kan raken. Het lijkt een kleine moeite iets te beden ken, dat dit ongemak oplost.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25