Van lerares tot couturier GROTE VERBOUWINGS OPRUIMING BIJ HENNY'S RITSIE JUNIOR Nanni maakt leren kleding Edgar Vos INTER SPORTHUIS VOSKUIL 20% KORTING VRIJE TIJD Leren kleding maken kun leren in tien lessen FOTO DISCOUNTS IntersportYour sports shop world-wide. iedereen leest de krant altijd en overal. PIKÏÏiK "Prestige" leder met nieuwe 3 comp. PU-zool nü 89,95 HEAD Tennisracket "Prestige Mid Plus" Midsize met bespanning en hoes -3697- nü 289,- Uitgebreide coll. badpakken (ook grote maten) en bikinis's op voorraad w.o. Arena Nickey Nobel Speedo Solar Kleim Tweka Intersport. Your sportsshop world-wide. Winkelhof 74, Leiderdorp Tel. 071-411459 Wij gaan de steeg nog mooier maken Meisjes tuinoveralls-modeprinten _59v50" 29,75 Nik-nik geprinte broeken j6&t50 39,75 Nik-nik geprinte rokjes-57^50 29,75 Lois spijkerbroeken 116 t/m 14639,75 Nik-nik T-shirts-29^0 15,00 York T-shirts10,00 Op alle niet afgeprijsde kinderbroeken zoals Tripper - Grin's - El Paso In het atelier van Nanni wordt druk gewerkt aan de zomercollectie. (foto's Holvast) Soms loopt een vrije tijdbe steding plezierig uit de hand. Wordt het echt je vak of het belangrijkste onder deel van je broodwinning. Een voorbeeld hiervan is de Leidse leer-ontwerpster Nanni, van oorsprong lera res tekenen en schilderen, nu succesvol in het kleine wereld van de haute coutu re in leer en daarnaast do cente leren kleding maken met een eigen 'school'. De couture-collectie vindt haar weg naar Duitsland. Bel gië en Amerika. Voor de Am sterdamse couturier Edgar Vos maakte zij. naar zijn richtlijnen, de leren kleding voor zijn zo mercollectie. Het slotstuk van zijn show, de bruidsjapon van wit leer, geborduurd met glit ters, die alom bewondering oogstte, was voor 99% haar werk. Toch is de Leidse pas vijfjaar met couture bezig, haar cursus sen, waarmee ze zo'n twintig jaar geleden begon, waren tot voor kort het belangrijkste. Cursussen, die ze nog altijd met veel plezier in de avonduren geeft, want overdag is ze druk bezig met haar collectie. In koop van materialen, het ont werpen, de verkoop en de ad ministratieve afhandeling, alles doet Nanni zelf. Chique 'Leer is een prachtig mate riaal.' zegt ze. 'Het leuke is dat je het heel chique kunt verwer ken. Er is veel meer van te ma ken dan pantalons en jacks, ze ker met de bewerkingen die de huid tegenwoordig ondergaat'. In haar collectie maakt ze die bewering voor 100% waar, met prachtig soepelvallende blazers van bedrukt leer, zwierige rok ken en opvallende avondkle ding. Als ze over leer praat komt haar grote liefde voor dit materiaal tot uitdrukking. En voor wie haar vraagt hoe dat nu zit met al die dieren, die het le ven moeten laten voor een rok je, heeft ze haar antwoord di rect klaar. 'Ik gebruik alleen de huiden van dieren die ook wor den gegeten. De huiden die ik verwerk zijn van een dier dat een kruising is tussen een schaap en een geit. In India en Een heel wijde rok en een apart gesneden jasje uit de couture-collectie. Pakistan komt dit dier veel voor en de huid is prachtig. Al le huiden koop ik in in Italië. De grote looierijen liggen bij Napels en meer noordelijk wor den deze geschikt gemaakt voor de kledingindustrie'. Op de vraag hoe ze bij het ontwerpen te werk gaat zegt Nanni: 'Ik ga eerst de huiden inkopen. Ik moet zien wat de mogelijkheden zijn. Niet elke huid is geschikt om er een pak of blouse van te maken. Boven dien koop ik natuurlijk maar kleine hoeveelheden, dat maakt het soms extra moeilijk'. Investeren Wie met leer werkt, zo blijkt uit het verhaal van Nanni, moet een behoorlijk bedrag investe ren. Degene die speelt met het idee bij Nanni een cursus leren kleding maken te gaan volgen, moet wel bedenken dat het be drag van 135 gulden voor 10 les sen, een begin is. Het materiaal komt daar nog bij. Wie bijvoor beeld een pantalon wil maken moet toch rekenen op een klei ne 250 gulden aan materiaal kosten. 'Het kan natuurlijk best wat goedkoper,' geeft Nanni toe, 'maar dat raad ik altijd af. Kijk, de cursist steek veel tijd in de cursus, ze wil iets aparts, dan vind ik ook dat ze mooi ma teriaal moet nemen. En die 250 gulden lijkt wel een heel be drag maar leer is een heel duur zaam materiaal. Ik draag nu een rok van leer. Veel mensen zeggen dan, wat zonde dat je die rok gewoon in huis draagt. Waarom? Leer kan tegen een stootje. Even met de spons er over en het is weer als nieuw'. Om een cursus bij Nanni te volgen hoef je geen volleerd coupeuse te zijn, wel moetje de basisvaardigheden een beetje onder de knie hebben. Nanni: 'Mijn cursisten moeten iets we ten van patroontekenen en wei eens een rok of blouse hebben gemaakt. Kijk, in tien lessen heb ik geen tijd om die ba sisvaardigheden te leren. Ik ga er van uit dat een cursist in tien lessen een kledingstuk hele maal af kan maken en daar naast ook nog wat materiaal kennis verzamelt'. Werken met leer is vooral een kwestie van nauwkeurig werken. Slordige naaisters hoeven niet aan een cursus leren kle ding maken te beginnen, zo blijkt uit het relaas van de vak vrouw. Even een haastig ge stikt naadje uithalen is er niet bij. In het leer blijf je de gaatjes van de naald zien. Wie ervaart dat leren kleding heel fijn draagt en het zich kan veroorlo ven, zal na de eerste tien lessen zeker aan een vervolgcursus denken. Het is de goedkoopste en veiligste manier om met het dure materiaal te werken. Daar om ook ziet Nanni veel van haar cursisten terug. Ze begin nen met iets voor zichzelf en komen terug met een herencol bert of kinderkleding te ma ken. Ook zijn er leerlingen die er commercieel iets mee gaan doen. Vermaken voor een leer winkel bijvoorbeeld of werken in een leeratelier. 'Het aantal mensen dat echt iets met leer kan doen is erg klein in Neder land,' zegt Nanni. 'In de jaren zestig is enorm veel vakkennis verloren gegaan. Ik schat dat we in Nederland nog vijf goede ateliers hebben. De laatste tijd is er wel een opleving te be speuren, maar echt hard gaat het niet'. 'Dat komt mischien ook om dat Nederland niet zo leermin- ded is als bijvoorbeeld Duits land. De kring van leerdraag- sters is hier maar erg klein. Daarom ook maak ik nooit meer dan tien stuks van een model, anders komen mijn klanten elkaar tegen'. Prijs De kleding van Nanni is ook behoorlijk aan de prijs. Wie zich een kledingstuk van haar wil veroorloven zal daar een beetje voor moeten sparen. 'Ja, dat komt voor', zegt ze. 'Ze vragen naar der prijs van een jas bijvoorbeeld. Dan hoor ik een hele poos nfets en dan na een half jaar krijg ik een tele foontje, of ik dat model nog kan maken. Dat vind ik helemaal niet gek'. De kleding van Nanni zal wel nooit in de confectie verschij nen. Het loont volgens haar niet in Nederland leerconfectie te maken. Teveel concurrentie van Turkije en Pakistan, waar de lonen veel lager liggen. 'Wel kopen die bedrijven mijn mo dellen, want ontwerpers die on ze smaak echt goed kennen, hebben ze daar niet', zegt ze met enige voldoening. Wie een echte 'Nanni' wil dragen, want onder deze naam is haar kleding in exclusieve winkels te koop. zal een vakan tie moeten overslaan of bij haar de kunst gaan afkijken. Dat kan van september tot april, een telefoontje 071-210965 ver schaft u alle inlichtingen. Cursiste showt vol trots het resultaat van 10 lessen Ook in tien lessen te maken: een mannenvest.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 22