Italiaanse komedie met citroensmaak Gouden Palm Joegoslavische film Kunst en apartheid PODIUMBUK Leidse toneelgroep Motor brengt première van 'Tederheid' Top NCRV krijgt nieuwe structuur Gestolen kunst te kijk DINSDAG 21 MEI 1985 PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN Het Leidse theatersei zoen loopt op z'n laatste henen. Deze week zijn zijn het vrijwel uitsluitend amateurs die de deu ren van de theaters in deze stad geopend houden. Eind september vorig jaar le verde de Leidse toneelgroep Motor een overtuigende pres tatie met de enscenering van 'De architect en de keizer van Assyrië' van Fernando Arra- bal. De vormgeving en vooral het acteerspel waren van een kwaliteit die je maar zelden tegenkomt in het amateurto neel. Door voor de nieuwste produktie een professionele regisseuse aan te trekken toont Motor aan door te wil len gaan op de ingeslagen weg naar een niveau dat bij na professioneel genoemd kan worden: zij het niet in fi nanciële armslag, dan toch zeker wel in geïnvesteerde tijd en kwaliteit. Komende vrijdag vindt in het LAK-theater de première plaats van 'Tederheid', een toneelstuk van de in Nederland nog niet eer der gespeelde Italiaan Enzo Mi- lioni. De drie personages worden gespeeld door Nana Leigh, af komstig van het Leiden English Speaking Theatre, Ton de Lan gen, eerder actief bij Pancras (Oost) en in vele LAK-produk- ties, en Hans Schneider. De laat ste is al vanaf de start van Motor in 1981 actief aTk acteur en was door zijn krachtige en tegelijk genuanceerde spel als de keizer in de Arrabal-produktie voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor het succes ervan. De regie van het nieuwe stuk 'Tederheid' is in handen van Rosamaria Ri naldi. Zij deed eerder de drama turgie bij 'Maria Stuart' van het Het Leiden English Speaking Theatre bijvoorbeeld geeft vrij dag 24 en zaterdag 25 mei een voorstelling van Christopher Marlowe's 'Dr. Faustus' in de Leidse Schouwburg. Het is het verhaal van de man die zijn ziel aan de duivel verkoopt. De regis seurs, Theo Bögels en Richard Toddhebben beoogd een versie van het stuk te scheppen, waarin de historische en literaire inhoud gerespecteerd worden. Niettemin zullen volgens het LEST de cho reografie, de decors en de kos tuums het geheel laten uitgroeien tot een bijzonder spektakel. Er zullen zo'n 25 acteurs ten tonele Publiekstheater en regisseerde twee stukken van Dacia Maraini bij de Utrechtse theatergroep Piek en dp opmerkelijke solo voorstelling 'Een andere Medea' van Pauline van Rhenen bij het RO-theater. Rosamaria Rinaldi is een Ita liaanse, maar woont met haar Nederlandse echtgenoot al acht tien jaar in ons land. De laatste jaren in Voorschoten, dus de pre mière is ook voor haar een thuis wedstrijd. In Rome, waar ze ge boren en getogen is, studeerde ze in het midden van de jaren zestig rechten en was ze actief als actri ce en regisseuse. "We waren met een groep jonge mensen, wijs neuzen, die het theater wel even wilden veranderen. Dat was nog vóór de grote omwenteling van 1968, vóór de politisering van het theater, maar de roep om veran dering hing toen wel al in de lucht. We zetten ons af tegen on ze leermeesters, tegen het in on ze ogen veel te traditionele thea ter. We wilden die opgeblazen ballon doorprikken. Achteraf denk ik dat we zelf juist ook van die opgeblazen ballon hielden. We schopten tegen kopstukken als Giorgio Strehler aan, maar huurden wel met z'n allen een busje om zijn produkties in Mi laan te gaan bekijken". Eenmaal in Nederland is ze zich met theater blijven bezig houden, maar slechts in de mar ge. Ze vertaalde, adviseerde en legde vooral veel persoonlijke contacten in de Nederlandse theaterwereld. Pas de laatste ja ren treedt ze artistiek op de voor grond. "Mensen denken daarom vaak dat ik na jaren stilte nu in eens actief ben geworden. Maar verschijnen - allen in 'period cos tume' - die door het spelen van een aantal dubbelrollen de voor stelling mogelijk maken. Ze wor den bijgestaan door enige musi ci, die met de speciaal voor deze produktie gecomponeerde mu ziek een belangrijk onderdeel vormen van de als een kleurrijk spektakel omschreven voorstel ling. 'Karoline en Kasimir* van Odon von Horvath is woensdag 22 en donderdag 23 mei als LAK- drama-produktie te zien in het LAK-theater.'Karoliën en Kasi mir' speelt zich af op een kermis dat is niet zo. Het is meer zoals het kloppen van slagroom. Je klopt en je klopt en een hele tijd is er niets te zien tot ineens in één keer... slagroom!" Katalysator Rinaldi: "Enzo Milioni, de schrijver van 'Tederheid', is in Italië vooral bekend als schrijver van scenario's voor de commer ciële tv en film. In zijn toneel stukken gebruikt hij soms de zelfde, zeg maar goedkope effec ten, maar tegelijkertijd prikt hij er ook doorheen, speelt hij er mee. Zijn toneelstukken zijn ook intelligenter, spits. 'Tederheid' schreef hij in 1979 en hij kreeg er een literaire prijs voor. Vreemd genoeg is het eerst in Duitsland en Argentinië opgevoerd en pas in '83 in Italië. En wij spelen de Nederlandse première". Schneider: "In het stuk zien we een man en een vrouw die sa men kletsen en ruziën in het luxe buitenverblijf van de man. De twee passen nauwelijks bij el kaar. De man is een rijke intellec- in München in de jaren dertig. Het gedrag van de kermisbezoe kers staal sterk onder invloed van de crisis, die er toen ook was. Door de harde realiteit en het verlangen naar een betere wereld in het stuk te verwerken, schept Horvath -'zoals in al mijn stuk ken heb ik ook dit keer niets verfraaid en niets verlelijkt'- een spanningsveld, waarin de perso nages van 'Karoline en Kasimir' opereren. 'Tederheid' is de vierde pro duktie van de Leidse toneelgroep 'Motor', die hiermee de Italiaanse schrijver Enzo Milioni in ons tueel, een aristocraat misschien. De vrouw is een eenvoudig hoer tje; zij past niet bij de luxe omge ving en bij de man. Hoewel de vrouw ogenschijnlijk vrij is om te gaan en te staan waar ze wil, lijkt ze toch niet vrijwillig aanwe zig. Een derde personage breekt binnen in deze gespannen sfeer en vormt met zijn vreemde ge drag en confronterende vragen de katalysator voor de geblok keerde situatie tussen de man en de vrouw. Zijn seksuele geaard heid is onduidelijk en als een ka meleon past hij zich aan de per soon met wie hij spreekt". Rinaldi: "Deze derde figuur komt als uit een andere wereld binnenvallen, alsof hij het ver keerde toneelstuk is ingestapt. land introduceert. De groep brengt het stuk op vrijdag 24 mei in het LAK-theater in première. Elders op deze pagina meer over de door Rosé-Maria Rinaldi gere gisseerde voorstelling, die wordt gespeeld door Nana Leigh, Hans Schneider en Ton de Langen. Hoewel er eind volgende week nog drie voorstellingen worden gegeven van 'Het huis van Ber- narda Alba' door Sater, wordt het seizoen zaterdagavond a.s. afgesloten met de LAK-salon. Het LAK presenteert zich op deze avond met de resultaten van al lerlei cursussen op het gebied van Hij is een 'coupe de théatre', een theatereffect en niet een com pleet realistisch karakter. Daar door blijft hij ongrijpbaar. Hij predikt de tederheid maar legt ook meedogenloos de motieven bloot die de man en de vrouw sa menbinden. Dat prediken van de tederheid moet je dan ook iro nisch opvatten, cynisch haast. Voor Milioni is tederheid iets waaraan de mensen tegenwoor dig gebrek hebben. Maar tegelij kertijd laat hij zien dat er geen plaats is voor tederheid, dat die tederheid door de mensen zelf om zeep wordt geholpen, dat je er niets mee bereikt". Het gaat er mij met dit stuk niet om een bepaald moreel standpunt in te nemen, te vertel- drama, muziek en film. Er is bo vendien een expositie van deelne mers aan cursussen fotografie en beeldende kunst. Ook LAK-lite- rair draagt een steentje bij. De avond wordt besloten met een feest, waarvoor o.m. de Frank Grasso Big Band is uitgenodigd. De Leidse toneelgroep 'Impe rium' geeft de allerlaatste voor stellingen van de musical 'Weg, weg, weg' op vrijdag- en zater dagavond in het eigen Micro theater aan de Oude Vest. Reizen is het centrale thema van deze produktie, waarmee 'Imperium' het seizoen afsluit. (foto Holvast) len wat hoort en wat niet hoort. Ik wil gewoon een leuk stuk brengen, een goed stuk toneel, theatraal interessant. Vooral door het samenvoegen van die twee lagen: het psychologisch- realistische van de man en de vrouw en het theatrale, soms wat gstileerde van de derde. Ik wil uitproberen hoe dat is, wat je daarmee kunt doen". Schneider: "Het is een grappig stuk, vlot geschreven met verras sende wendingen, het heeft vaart. Maar soms is het ook triest en aangrijpend". Rinaldi: "Het is een komedie, maar dan wel een komedie met een citroensmaak". MARC VAN DER VELDEN HILVERSUM (GPD) - NCRV- voorzitter Jansen en zijn vice-voor- zitter Van den Bos zullen zich in de toekomst niet meer bezighouden met de leiding van het protestants- christelijke omroepbedrijf. Het voltallige algemeen bestuur van de NCRV schaarde zich gisteren defi nitief achter de plannen van tijde lijk manager C. Hut, wiens voor stellen tot reorganisatie van de top structuur inmiddels ook door de ondernemingsraad zijn goedge keurd. In het plan van interim-manager Hut, die in de loop van het jaar de CNRV weer zal verlaten, krijgen de voorzitter en de vice-voorzitter al leen nog taken toebedeeld, die de vereniging betreffen. Zij zullen zich met name bezighouden met ledencontact, identiteit, externe contacten, omroeppolitiek en an dere verenigingszaken. Ook is besloten dat het NCRV- bedrijf voortaan moet worden ge leid door een algemeen directeur, die nog moet worden aangetrok ken. Deze nieuwe topman zal voor lopig voor de proefperiode van een jaar leiding geven aan vier nieuwe diensten, waarin afdelingen zijn sa mengevoegd die tot nu toe ge spreid waren over bedrijf en ver eniging. "Hiermee zijn bedrijf en vereniging geintegreerder dan ooit", aldus de woordvoerder. De vier diensten waar de nieuwe di recteur leiding gaat geven zijn: de reeds bestaande programmadien sten Radio en TV, een nieuwe dienst die zich bezig zal houden met de gids, public relations en le denwerving en een eveneens nieu we financieel-economische dienst. De achtergrond van de reorgani satie is door de NCRV nooit aan de openbaarheid prijsgegeven. Men beperkte zich tot het doen van de mededeling dat er, in december '84, een onderzoek plaatsvond. In de interne publikaties van het afge lopen half jaar was onophoudelijk sprake van „moeilijke maar oplos bare problemen", „een zorgwek kende ledenstand", „ongerustheid over het beleid", „fundamentele aantasting van de binnen de NCRV geldende medezeggenschapsprak- tijk" en berichten van gelijke strekking. Ook nu beperkt men zich tot het geven van een kort communiqué'aan de pers. Bij de NCRV is reeds geruime tijd sprake van een vergrijzing on der de leden, die men bovendien zowel aan de EO als aan de popu laire omroepen vreest te verliezen. Daarnaast zal door de interne com- missie-Lanser, het externe bureau Twijnstra/Gudde en door interim- manager Hut zijn vastgesteld dat de top van het bedrijf niet efficiënt werkt. Ten slotte kampt de NCRV, net als de andere omroepen, met financiële problemen door de om roepbezuinigingen. Acteur Hans Schneider en regisseur Rosamaria Rinaldi van toneelgroep Motor. Kunst en apartheid bij de Burcht - Zuidafrikaanse kunst in middel punt. Expositie 'Kunstenaars tegen apartheid', t/m 31 mei. Stichting Burcht, Burgsteeg 14. Geopend wo. t/m zo. van 12-17 uur. De stichting Burcht biedt tot en met 31 mei onderdak«aan een door de BOA (Boycot Outspan Actie) georganiseerde tentoon stelling 'Kunstenaars tegen apartheid'. Hier staat het werk van drie Zuidafrikaanse kunste naars centraal die in hun stelling- name tegen de apartheid in dat land worden gesteund door een (bescheiden) bijdrage van een aantal Nederlandse/Leidse vak genoten. Niet alleen door het grote aan deel, ook door de samenhangen de visie in het werk van Gavin Jantjes valt het best inzicht te krijgen in de gecompliceerde problematiek die hier aan de or de gesteld wordt. Daarnaast bie den zijn werken in artistiek op zicht de meest interessante uit beelding van het thema. Als basis neemt Jantjes een uit foto- en tekstmateriaal samenge stelde zeefdruk, waaraan hij als bij een collage extra elementen toevoegt. De beelden op zichzelf vertellen genoeg maar juist door de selectie van de foto's in com binatie met bijvoorbeeld gedich ten of verordeningen uit de wet krijgt men dieper inzicht in de achtergronden. De serie 'A South African Colouring Book' (1974/75) laat de sterke samen hang zien tussen beeld en woord. Jantjes belicht hierin diverse kanten, zoals discriminatie, ver- zèt en geweld als reactie daarop. Met uitzondering van één stuk, dat verwijst naar de eigen Afri kaanse cultuur, maakt hij ge bruik van (actuele) gebeurtenis sen in de loop der tijd. Het gaat om werkelijke situaties, die vaak hard zijn en niet mis te verstaan, niet om symbolische voorstellin gen. In de ogen van Gavin Jan tjes kan kunst zo als middel die nen om verandering te brengen en te komen tot vrijheid en men selijkheid. Het werk van Lefifi Tladi sluit enigszins aan bij dat van Jantjes, zij het dat de formele verschillen groot te noemen zijn. Tladi expo seert een viertal expressieve stukken uit de serie 'Gestation- Five mouvements plus four faces (Motherhood Fatherhood Times- hift, a South African Epistel'). In de zwaar aangezette, nadrukke lijke penseelstreken blijft de Uitreiking van de filmprijzen in Cannes. Links de Amerikaanse Cher, die de actriceprijs kreeg voor haar rol in 'Mask'. Op de andere foto Mirza Pasic, die als filmproducent de Gouden Palm in ontvangst mocht nemen voor de Joegoslavische inzending 'Vader gaat op zakenreis'. Geheel rechts de Amerikaanse acteur James Stewart. (foto's ap> CANNES (GPD) De zwakste competitie, die het festival van Cannes sinds tien jaar te zien heeft gegeven, heeft meer bekroningen opgeleverd dan ooit. De onderscheidingen zijn terechtgekomen bij de films waarvan dat ook te verwachten viel. Verrassend evenwel was dat de Gouden Palm gegeven werd aan de Joegoslavische inzending 'Vader gaat op zakenreis', van Emir Kusturica. De jury onder voorzitterschap van Milos Forman heeft zich met zoveel overmaat aan diplomatie van haar taak gekweten, dat je je kunt afvragen wat het eigenlijk nog te betekenen heeft als een film tijdens Cannes 1985 in de prijzen is gevallen. William Hurt kwam in elk geval onbedreigd uit de bus als beste acteur voor zijn voortreffelijke hoofdrol in 'Kiss of the spider woman' van de Braziliaan Babenco. Cher heeft, zoals verwacht, de actriceprijs gekregen voor haar moeder rol in Mask, maar ze moet die eer delen met Norma Aleandro, hoofdrol speelster van het Argentijnse La Historia Oficial. Colonel Redl (van de Hongaar Szabo) kreeg de juryprijs, Birdy (van de Brit Alan Parkar) kreeg een speciale juryprijs (onduidelijk waar het verschil in zit), Paul Schra- ders' Mishima' werd bekroond voor de beste artistieke bijdrage en met een regieprijs voor Rendez-vous van de Fransman Techine, is de jury inderdaad heel beleefd gebleven jegens het gastland. Al deze films waren ook al tijdig aangekocht voor Nederlandse distri butie, behalve de Joegoslavische. ROTTERDAM (ANP) - De afdeling heling sbestr ij ding van de Rotterdam se politie heeft bij een 'opkoper' van kunst een enorme hoeveelheid, ver moedelijk van diefstal afkomstige, kunst aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de politie in Rotterdam gaat het om honderd schilde rijen, etsenaquarellen en tekeningen, alsmede een boek met ordinantiën van de stad Haarlem. In de kunstverzameling bevindt zich ook een losbladig boek met op zijde geschilderde Chinese afbeeldingen. Verder trof de politie bij de opkoper enige stukken aardewerk, tin, koper en brons aan. De totale waarde van de kunst is niet bekend. De politie hoopt dat de rechtmatige eigenaars van de aangetroffen kunst zich zullen melden. In het bureau aan het Sander- lingplein zal daarom een expositie van het gestolen goed worden gehou den. Zij die in de loop der jaren zijn beroofd van een kunststuk kunnen in Rotterdam komen kijken of hun kostbaarheden er bij hangen of staan. - (foto ANP) steld worden dat van de Neder landse kunstenaars Hilbrand Bruijning specifiek het thema Zuid-Afrika duidelijk tot uit drukking brengt. Bij veel ande ren refereert het werk in meer al gemene zin aan begrippen als ra cisme, geweld en dergelijke, en lijkt omwille van deze parallel de aanwezigheid te rechtvaardigen. Toch is de expositie een loffelijk initiatief te noemen. De indruk van het geheel is dat, om bij mu- ziekbeeldspraak van Gavin Jan tjes te blijven, de Zuidafrikanen de solopartij voor hun rekening nemen ondersteund door het achtergrondkoor van Nederland se kunstenaars. NANCY STOOP menselijke figuur zichtbaar. De gemoedstoestanden van de per sonen worden nader toegelicht door een gedicht dat te vinden is in de ter plekke aanwezige docu mentatie. Het enige schilderij van Lalitha Jawahirilal is het meest Afrikaans van karakter, al doet de westerse invloed zich eveneens gelden. In een weinig samenhangende compositie zijn verschillende vrouwenkoppen gevat waarvan sommige hevige emoties vertonen, hoogstwaar schijnlijk verband houdend met de dode in het centrum van de voorstelling. De 'installaties' van Albert van der Weide en Jan Rotteveel bui ten beschouwing latend, kan ge Collage van Gavin Jantjes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19