Harry de Boer springt eruit Hen Koet laat het afweten Berkhout zorgt voor verrassing Paus: zorgen om geboortencijfer Bouterse had een lichte beroerte Grote zege Glasbergen: 16-2 Start avondzesdaagse Visentini neemt kop Pleidooi voor gezin en tegen abortus DINSDAG 21 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 LISSE - De Leidse zaalvoetbal selectie speelde gisteravond in sporthal Ter Specke in Lisse twee oefenduels in het kader van de voorbereiding op het Neder lands kampioenschap, dat op 1 juni in Kampen wordt gehouden. Grote afwezige was Hennie Koet (Zwarte Wolf), die zonder bericht wegbleef. "Hij is niet op komen dagen, terwijl ik hem zondagavond nog aan de tele foon heb gehad", aldus coach Jan Schoen. "Dit kan ik niet ac cepteren en dit zal dan ook nog een staartje krijgen. Ik wil één lijn trekken. Hier kan ik niet aan gaan beginnen". Ook zonder Koet speelde het Leids team aardige potjes tegen Cassiopeia (5-0 zege) en een combinatie van FC Lisse (10-1 overwinning). In de eesrte wed strijd scoorde Wim Bouckaert (FC Lisse) drie keer. Mario Faber (BAX) en invaller Jaap van Duyn (Van der Plas) namen de reste rende doelpunten voor hun reke ning. De tweede keer dat de selectie aantrad, walsten de 'Leidenaars' FC Lisse plat. Faber (3x), Marco van der Plas (3x). Van Duyn, Cees van der Lans (BAX), Bouc kaert en een speler van FC Lisse die in eigen doel schoot, verzorg den de produktie. Het Leids voetbalelftal van spelers onder de zestien jaar speelde gisteravond in Den Haag met 1-1 gelijk tegen de geselec teerde jeugd uit die stad. Op het veld van de Afdeling Den Haag scoorde Wim Brands (Randstad Sport) het doelpunt voor de Lei denaars. KATWIJK - Het zaalvoetbalteam van Glasbergen heeft een belangrijke stap gezet op weg naar de interregionale klasse. De ploeg won gisteravond in de Cleijn Duinhal het voorlaatste duel van de na- competitie tegen Margriet (Gouda) met liefst 16-2. Volgende week woensdag speelt Glasbergen zijn laatste wedstrijd in Rotterdam tegen Spartaan'20. Die ploeg speelt niet morgen, maar pas op 3 juni tegen Alter Boys. Op verzoek van Haagse ploeg is dit duel uitgesteld, omdat er mogelijk van competi tievervalsing sprake zou kunnen zijn. Spartaan zou de de 'kat uit de boom kunnen kijken'. De KNVB heeft de wedstrijd daarom verplaatst Jan Hogewoning scoorde zes doelpunten. Martin van der Plas knalde vijf keer raak. De overige tref fers kwamen op naam van Wim Driebergen (2x), Arie van Dijk en Peter Hogewoning (2x). In de strijd om de districtsbeker, waar Glasber gen ook aan deelneemt, speelde Ceverbo gister avond gelijk tegen Datere (2-2). LEIDEN - De eerste etappe van de Internationale Wieler- avondzesdaagse voor amateurenners kende gisteravond op de Leidse Steenstraat een opmerkelijke winnaar. De Hilversumse routinier Harry de Boer (in 1980 eindwinaar van de avondzesdaagse) liet zien nog niet versleten te zijn. De Boer wachtte in de slotkilometers het goede moment af, om zijn beslissende demarrage te plaatsen. Eerst mocht Du Prie-Spaarbank troef Axel Hermans het uit een kopgroep van vijf renners probe ren, maar toen de Hagenaar in zijn streven faalde was het de beurt aan De Boer om zijn slag te slaan. Al leen de Britse baanselektierenner Steve Sefton beschikte nog over de energie om de jacht op de 33-jarige criteriumspecialist te openen, SELVA Dl VAL GARDENA (AP) - De Zwitserse sprinter Hubert Seiz heeft gisteren de vierde etap pe van de ronde van Italië gewon nen, vóór zijn medevluchters de Fransman Bernard Hinault, de Ita lianen Giambattista Baronchelli en Roberto Visentini en de Spanjaard Roberto Lejarreta. Visentini veroverde met zijn plaats in het kopgroepje de leiding in het algemeen klassement Hij nam de rose leiderstrui over van Giuseppe Saronni, die met meer dan een minuut achterstand over de eindstreep kwam. maar ook hij kon het gat niet i dichten. De Boer (die ook al de lei- dersprijs won) over zijn succesvol le ontsnapping: "Toen Hermans was teruggepakt viel het tempo wat stil, toen heb ik op dat rechte eind (De Haarlemmerstraat, red) maar eens hard doorgetrokken. Tot mijn verbazing kon niemand mij op dat moment meer volgen". De andere vluchters zaten op dat moment dan ook duidelijk stuk. In de nog resterende luttele ronden liep de solerende De Boer nog tot een voorsprong van een kleine hal ve minuut uit. De zege van deze kleurrijke "broodamateur" mocht overigens geen verrassing heten. Afgelopen vrijdag liet De Boer im mers al in Maartensdijk met een even overtuigende zege zien, voor zijn doen opmerkelijk vroeg in vorm te zijn. Achter de rug van de ontsnapte Hilversummer zagen de vier andere vluchters van het eer ste uur zich nog achterhaald door een jachtgroep van vijftien ren ners. Axel Hermans mocht daarop demonstreren, dat zijn eindschot ook na een langdurige inspanning nog vlijmscherp kan zijn. De oud- Katwijker eiste in de sprint alsnog de tweede plaats voor zich op, waarmee hij nog veel voor zijn ploeg goedmaakte. De Du Prie-Spaarbank brigade had natuurlijk graag in eigen huis willen winnen, maar met de vlucht van De Boer liepen de kansen op de eindzege voor zowel het indivi duele, als het ploegenklassement geen gevaar. De voor Tempo Soest rijdende winnaar vertrekt morgen weliswaar in de rode leiderstrui, maar moet het zonder de steun van een sterke ploeg doen en maakt zich met zo'n uitgangspunt dan ook geen enkele illusie voor een mogelijke eindoverwinning. Met een tweede plaats van Hermans, een vierde stek van de sterk rijden de Onno Anten en een respectieve lijke negende, tiende en twaalfde klassering voor Peter Hogervorst, de voor eigen deur rijdende Erwin Nieuwenhuizen en Michel Meere troefde de formatie van Leslie Riethoven de rivalen van de Haag se Bouwcomputing-Markthof ploeg (die in Fons Schootman op de zevende plaats zijn beste renner had) duidelijk af. Het rondje door de Leidse bin nenstad bood gisteravond volop spektakel. Organisator Joop Riet hoven had opnieuw hetzelfde snel le parkoers van voorgaande jaren afgezet en verkeersvrij gekregen en bovendien voor een flinke pre miebuidel zorggedragen. De ren ners vlogen er daardoor gelijk in, hetgeen na ongeveer een half uur rijden tot de ontsnapping van het vijftal De Boer, Hermans, Sefton, Middelburg en Van de Heijden leidde. Wel diende De Boer het, traditiegetrouw vaak achteloos overstekende, Leidse publiek via speaker Wim van Duivenbode tot de orde te roepen: "Het is hier wel gezellig, maar ook gevaarlijk". De groep sloeg desalniettemin een flink gat, totdat het peloton het welletjes vond en de achterstand via een gedecideerd tempo stabili seerde. Een jachtgroep van vijftien kon daardoor in de finale nog even aan de zege gaan denken, maar de sluwe Harry de Boer liet het toch niet zover komen. Morgen staan de renners om ze ven uur 's avonds in de Haagse Vlierboomstraat voor de tweede etappe aan de start, nu de ronde op de Scheveningse boulevard onver hoopt niet doorgaat. De uitslag van de eerste etappe: 1 H. de Boer (Hil versum) 80 kilometer in 1 uur 55 minuten en 38 seconden; 2 A. Her mans (Den Haag) op 24 seconden; 3 G. Pronk (Scheveningen); 4 O. An ten (De Lier); 5 T. Schouten (Den Haag); 6 T. Vrolijk (De Lier); 7 F.Schootman (Neede); 8 S. Sefton (Engeland); 9 P. Hogervorst (Pij- nacker); 10 E. Nieuwenhuizen (Lei den); 12 M. Meere (Alphen a/d Rijn); 13 A. Robinson (Australië- Swift) 14 G. Kleinveld (Lisse); 17 R. Guyt (Katwijk). RUUD DOBBELAAR LEIDEN - De Leidse districtsjeugd tennist in Hillegom nog helemaal conform de verwachtingen. Bij de meisjes kon van de geplaatsten in de onderscheiden leeftijdscate- gorien alleen Saskia Paauw de Munnikno 2 in de groep tot en met 11 jaar, het niet redden. Zij verloor van de een jaar oudere Cindy Berkhout Hillegomvan wie zij ook in de jeugdcompetitie al verloor. De renners gaan van start voor hun koers over 80 kilometer. Winnaar Harry de Boer bevindt zich op dit moment nog in de achterste gelederen, maar zal spoedig op de voorgrond treden. (foto Holvast) Frangoise Velzel( Unicum drong in de groep tot en met 12 jaar al door tot de halve finale door een 6-2,6-0 zege op Alice Terwijn Bos koop Miijam Siemerink Rijnkanters tweede geplaatst in deze leef tijdsgroep, en Liesbeth Hooghoudt OLTC eerste geplaatst, bereik ten de kwartfinale. Miijam won van Ira Mordhorst Hazerswoude 6-0,6-0 en Liesbeth had even wei nig consideratie met Pauline Mau ling Hillegom 6-0,6-0. In de kwartfinale krijgen zij nu te maken met de tweeling Lysette en Lonne- ke van der Mey Hazerswoude Miijam komt tegen Lysette en Liesbeth tegen Lonneke. Fleur Meijer Unicum verover de in de groep tot en met 14 jaar een plaats in de kwartfinale ten koste van haar clubgenote Eliza Bonnet, 6-0, 6-3. Annemarie Junger van Noord- wijk plaatste zich voor de kwartfi nale in de groep tot en met 16 jaar met dezelfde score tegen Bernadet- te Kortman Boskoop Bij de jongens tot en met 11 jaar leek een verrassing in de maak toen Martijn Zandvliet de Boek- hortsde eerste set met maar liefst 0-6 verloor van Otto Hettinga Bo- tesaEenmaal goed wakker gaf hij geen krimp meer, 6-1,6-3. Jeroen Rodenburg Unicum had'geen enkele moeite met Marco van der Linden Hillegom Robbert Paul Hart wij k( Unicum no 1 geplaatst in de groep tot en met 10 jaar, probeerde zijn geluk ook in de groep tot en met 12 jaar. Hij verloor van Diederik de Leur Rijnkanters 7-5, 3-6, 1-6. Duide lijk was wel dat hij met een partij in de groep tot en met 10 jaar in de benen na de eerste set aan het ein de van zijn latijn was. Jammer. Fit en wel zou hij een betere kans heb ben gehad. Taco Nijhoff( de Munnikklopte in deze groep Sander Fortanier Leimuiden 5-7, 6-1, 6-2. In de groep tot en met 14 jaar kwam de nationale kampioen Kees Jan Schuilenburg de Munnik nog niet in actie. Dat gebeurt van wege het verschil in speelsterkte met de overige kandidaten pas in de kwartfinale. De in deze groep als tweede geplaatste Mark Flei- scheuer Forescate had met zijn eerste partij geen problemen. Hij klopte Guido van Niekerk Botesa 6-0,6-0. Ook de andere partijen in deze groep werden in twee korte sets beslist. Remco Oudshoorn Nw. Vennep- Willem Visser Hil legom 6-4, 6-1, Peter Buitendijk L.Hout)- Olivier Kist Forescate 6-0, 6-1, Jan Pieter Hartwijk Uni cum )- Perry Paauw KLTV6-1, 6-1. Jan Siemerink Rijnkanters eerste geplaatst in de groep tot en met 16 jaar, was te sterk voor Rene van der Linden Hillegom 6-1, 6-2. Thomas Koemans de Munnik gaf maar een spel af aan Leo Bie- zeman Hillegom Dat «deed Mar tijn Krans Unicum ook tegen Ton Verwoerd de Munnik Andre Weening Unicummoest harder werken tegen Onno van Pa ridon de Boekhorst6-3,6-3 maar hij haalde als eerste in deze groep de kwartfinale. Dan wordt het een ander verhaal voor hem want daar wacht hem Mark Nagelkerken van Tean. FRANK BONTE Je hebt mooie brillen en goede brillen. Goede brillen zijn altijd mooi, maar andersom gaat 't lang zo vaak niet op. Voor het beste van het mooiste kunt u terecht bij van der Wiel optiek, waar een ruime keuze, een persoonlijk advies en grenzeloze service nog vanzelfsprekend zijn. Met de unieke van der Wiel BrilPas krijgt u dat zelfs zwart op wit. anvc-contactlënsspecialist optometrist OV Nieuwe Rijn 62 - Leiden - 071-124108 BRUSSEL - Paus Johannes Pau- lus II heeft gisteren in Brussel de oproep gedaan een einde te maken aan het dalend aantal geboorten, omdat anders een veroudering van de samenleving dreigt. Ook verzette hij zich scherp te gen abortus en waarschuwde hij tegen het verschijnsel van de rea geerbuisbaby's. Hij noemde dat laatste weliswaar niet rechtstreeks, maar sprak van „het gemak waar mee de wetenschap in biologische processen ingrijpt, wat levensge vaarlijke ontsporingen kan veroor zaken". door Hans de Bruijn Volgens de paus heeft de „won derbare daad van de schepping van het leven" een deel van zijn be tekenis verloren. „Het echtpaar sluit zich af; met instemming van de maatschappij wordt al te vaak de menselijke waardigheid en het recht op leven aan het weerloze wezen ontzegd". De paus ziet in dit alles een teken van de „morele en geestelijke verwarring van de mens, die vooral in de EG-landen merkbaar is". De paus sprak in het gebouw van de Europese Gemeenschap in Brussel, waar behalve de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG), ook de tien EG-minis- ters van buitenlandse zaken en een delegatie van het Europese Parle ment onder leiding van voorzitter Pierre Pflimlin aanwezig waren. De paus deed ook een oproep tot een betere samenwerking in Euro pa. Hij noemde de slotakte van de conferentie van Helsinki (1975) over veiligheid en samenwerking in Europa „een opmerkalijk baken op weg naar de dialoog, die echter nog verdiept en doeltreffender moet worden". Verbrokkeling Johannes Paulus sprak zich eveneens uit tegen de verbrokke ling van Europa in twee machts blokken. De Europeanen mogen zich daar niet bij neerleggen, zei hij. Het waren niet de enige politie ke uitspraken die hij gisteren deed. In een toespraak op het konink lijk paleis in Laken, in aanwezig heid van de hele Belgische konink lijke familie en het corps diploma tique sprak Johannes Paulus zich scherp uit tegen het terrorisme. „Welke ook de beweeegredenen zijn waarop het zich beroept; het is absoluut noodzakelijk het terroris me uit deze wereld te verbannen door middel van een loyale over eenkomst tussen alle landen". Ook vroeg hy meer aandacht voor de problemen van werklozen, 'marginalen' en immigranten. Er moet meer saamhorigheid groeien tussen de naties „met als doel de bewapeningswedloop en vooral de investeringen in de alles verwoes tende wapens in te tomen". Het pauselijke bezoek aan België had gisteren een minder massaal karakter dan de afgelopen dagen. De paus droeg eerst in Brussel een mis op voor een groot aantal verte genwoordigers van de Belgische kunst-wereld. Daarna ging hij naar het paleis en vervolgens naar de EG. Gisteravond bracht hij een be zoek aan de Vlaamse afdeling van de Katholieke Universiteit van Leuven, de oudste universiteit van de Nederlanden en de oudste ka tholieke universiteit ter wereld. Kritiek Voor een gehoor van enkele dui zenden studenten en docenten kreeg de paus enkele kritische op merkingen te horen. Een vertegen woordigster van de studenten be nadrukte het feit dat de universi teit een eredoctoraat heeft ver leend aan de bevrijdingstheoloog Sobrino. Paus Johannes Paulus heeft zich daarentegen steeds verzet tegen de bevrijdingstheologie, die predikt dat priesters in de Derde Wereld de kant van de armen kiezen in hun acties en verzet tegen de onder drukking en de armoede. Ook de pauselijke normen op het gebied van gezin, huwelijk en sek sualiteit werden door de studente, Els Gryson, gehekeld. „Wij zoeken naar een moraal die mensen be vrijdt en die relaties uit de sfeer haalt van geboden en verboden. De zekerheid waarmee onze kerk be paalde ethische gedragsregels po neert, vervreemdt haar van de jeugd", zei zij. De paus ging in zijn rede (met als thema 'Geloof en Cul tuur') niet op deze opmerkingen in. Vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in België heb ben gistermiddag een gesprek ge had met kardinaal Willebrands, als vertegenwoordiger van de paus. Eerder hadden de joden geweigerd de paus persoonlijk te ontmoeten. Vandaag bezoekt de paus nog de franstalige afdeling van de Katho lieke Universiteit in Louvain-la- Neuve en gaat hij naar het Maria- bedevaartsoord Banneux in de Ar dennen. Vanavond om half acht vertrekt hij vanaf het militaire vliegveld van Bierset bij Luik naar Rome. Johannes Paulus II werd gisteren door Koning Boudewijn ontvangen op het koninklijk paleis in Laken. (foto apj DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse legerlei der Desi Bouterse is twee weken geleden getroffen door een lichte beroerte. Als gevolg hiervan was het linker gedeelte van zijn gezicht enigszins scheef getrokken. Dit is gisteren vernomen in zeer goed in gelichte kringen in Paramaribo. De legerleider heeft inmiddels een medische behandeling onder gaan. Bouterse verblijft nu sinds enige tijd voor herstel in het vakan tieoord Blanche Marie Vallen, in het Surinaamse binnenland. Hij heeft daar al weer gesprekken over het landsbestuur gevoerd. Bouterse was de afgelopen twee weken niet meer in het openbaar verschenen. Officieel is over de ge zondheidstoestand van de legerlei der niets meegedeeld, wat leidde tot een stroom van geruchten. De Surinaamse ambassade in Neder land ontkent het bericht in alle toonaarden. Doden bij protest staking in Nepal KATMANDU (UPI) - Bij demon- straties in Nepal van studenten die leraren steunen in hun eisen voor hogere lonen en officiële erken ning van hun vakbond, zijn twee mensen doodgeschoten. Dit heeft het officiële Nationale nieuws agentschap in Katmandu gemeld onder aanhaling van regerings functionarissen. Het onafhankelijke dagblad Ne^ pal Post meldde drie doden. De studenten gingen zondag de straat op om hun oproep tot een 24- uursstaking kracht bij te zetten. Daarmee uitten ze steun aan 60.000 leraren, die al zes maanden in sta king zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13