Noodtoestand op Sri Lanka blijft De drankzucht van de Russen Syrië wint invloed in Libanon Weer bloedbad gemeld Nieuw herstelplan Israëlische economie Ar rgentime: dollar taboe Bosbranden teisteren Florida: noodtoestand Twee zwarten gedood bij rel Z.-Afrika MAANDAG 20 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 COLOMBO/NEW DELHI (Rtr./AP) - President Junius Jayewardene van Sri Lanka heeft blrett^E^'de^KtóhstenTe fróöï' zaterdag de noodtoestand die in het land van kracht is met een maand verlengd. Op ste coalitie in de regering grond van de noodtoestand hebben de veiligheidstroepen meer bevoegdheden. TEL AVIV - De Israëlische rege ring heeft gisteren opnieuw drasti sche economische maatregelen ge troffen die vooral burgers met mo dale en lagere inkomens diep zul len treffen. Zo gaan onder meer de subsidies op de eerste levensbe hoeften met 25 procent verder om laag, stijgt de btw met 2 procent en wordt de reisbelasting opgetrok ken tot duizend gulden. door Taco Slagter Het hoge inflatiepercentage over april. 19,4 procent, veroorzaakte vorige week zowel bij het kabinet als bij het publiek paniekreacties. Dat was al direct te merken door de hamsterwoede die vrijdag los- Gisteren heeft Jayewardene de moordcampagnes tegen de Tamils veroordeeld en de veiligheidstroe pen gemaand tot een strakkere dis cipline in hun strijd tegen de Tamil onafhankelijkheidsstrijders. Hij kondigde tevens aan dat de rege ring meer soldaten zal opleiden en nieuwe wapens zal aanschaffen om de separatisten te bestrijden. Inmiddels gaat de golf van ge weld tussen de twee belangrijkste bevolkingsgroepen van Sri Lanka onverminderd door. De politie van Sri Lanka zou in het oosten van het land ongeveer 40 gearresteerde Ta mils hebben gedwongen hun eigen graf te graven en hen vervolgens hebben doodgeschoten. Dat heeft Raketproeven SU MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zij van 22 tot 31 mei draagraketten zal beproeven in de Stille Oceaan. Tass meldde dat de „proeven worden beperkt door een cirkel met een straal van 110 zeemijlen en waarvan het middelpunt de vol gende coördinaten heeft: 22 graden 27 minuten noorderbreedte en 174 graden 40 minuten oosterlengte. Om de veiligheid te verzekeren heeft de Sowjet-Unie andere rege ringen verzocht van 's ochtends 06.00 tot 07.00 uur plaatselijke tijd geen zee- en luchtroutes te gebrui ken in het gebied. het Indiase persbureau UNI ge meld. UNI baseerde zich op de aan klacht van een burgerrechtencomi té, waarin werd gesteld dat de jon ge Tamils vrijdag door een speciale politie-eenheid in vrachtwagens naar een kerkhof in het district Ka- lamunai in oostelijk Sri Lanka wer den vervoerd. De vrachtwagens keerden later zonder de Tamils te rug naar een politiekamp in de buurt, aldus de voorzitter van het comité. Hij zei dat de jongeren werden gedwongen vijf of zes geulen te graven alvorens te worden doodge schoten. Volgens het comité heb ben enkele militante Tamils de lij ken opgegraven en gefotografeerd. Volgens de politie waren de jonge ren in een gevangenkamp ge plaatst, maar het comité zei te heb ben ontdekt dat zij zich niet in het kamp bevonden. MEXICO-STAD - In Argentinië zijn vanaf vandaag bijna geen dol lars meer te krijgen. De centrale bank heeft bevolen dat alle dollar rekeningen voor vier maanden moeten worden bevroren. De oor zaak voor deze drastische maatre gel is de enorme run op dollars, in gegeven door het faillissement, an derhalve week geleden, van een van de meest gerenommeerde Ar gentijnse banken, de 112 jaar oude Banco de Italia y el Rio de la Plata. Volgens de Argentijnse pers heb ben dollarrekeninghouders in Ar gentinië de afgelopen week onge veer 300 miljoen dollar bij hun ban ken weggehaald. De centrale bank meldt dat verschillende banken moesten worden geholpen om aan de dollarvraag van de rekening houders te kunnen beantwoorden, een operatie die de centrale bank 15 miljoen dollar zou hebben ge kost. Het is niet bekend hoeveel dol lars de Argentijnse spaarders pre cies op de banken hebben staan, maar het zal in elk geval om meer dan één miljard gaan. De afgelopen dagen circuleerden er geruchten dat de centrale bank bevel zou ge ven om alle gespaarde dollars om te zetten in pesos. Waarnemers voorspelden dan ook dat de run op dollars de komende dagen nog er ger zou worden. Buitenland kort Een dag later zouden nog eens negentien Tamils op dezelfde wijze om het leven zijn gebracht. De be schuldigingen werden door de au toriteiten van de provincie stellig ontkend. Zaterdag werden in de oostelijke havenstad Trincomalee, ondanks dat in sommige delen van de stad een niet-officieel uitgaansverbod gold, 16 Tamils door onbekenden gedood, aldus de politie. Westkust In Puttalam, aan de westkust ten noorden van Colombo, hebben on bekenden zeven huizen van Tamils in brand gestoken. Er werden geen doden gemeld. In Chilaw, ten zuiden van Puttalam, werden eveneens huizen van Tamils aange vallen. Beide steden liggen in de buurt van Anuradhapura waar guerrillastrijders van de Tamils vo rige week meer dan 170 Singalesen vermoordden. Die aanval vormde de aanleiding tot een groot aantal wraakacties, die resulteerden in de dood van tientallen burgers onder de Tamils. Intussen meldde de Londense Sunday Telegraph dat in de zuid- Indiase stad Madras een scheepsla ding wapens in beslag is genomen die bestemd zou zijn voor de Tamil guerrillastrijders op Sri Lanka. De wapens zouden afkomstig zijn uit Groot-Brittannië. De douane in Madras opende een container die wapens bleek te bevatten in plaats van het op de vrachtbrief vermelde papier. De wapens kwamen via Singapo re naar India, maar 'de Srilankaan- se regering is ervan overtuigd dat ze oorspronkelijk afkomstig zijn uit Europa. De wapens zijn aange kocht via waarschijnlijk in Londen gestationeerde leveranciers,' aldus de Telegraph. Sri Lanka heeft zijn bezorgdheid uitgesproken tegen over de Britse regering. Bovendien zou Groot-Brittannië zijn aangera den de activiteiten van de daar ge vestigde Tamil-ballingen nauwge zet in de gaten te houden, zo meldt de Telegraph. tionale eenheid, eisten het aftreden van de „incompetente" minister van financiën, Modai (Likoed). Zelfs premier Peres schreeuwde tot driemaal toe dat hij naar de pre sident zou gaan om zijn ontslag aan te bieden als de kamercommissie voor financiën zou doorgaan met belastingwetten verder op te hou den. Maar de grootste verontwaardi ging kwam toch los over de ver dubbeling van de reisbelasting. Zowel het niet gefortuneerde pu bliek als de reisorganisaties en in ternationale luchtvaartmaatschap pijen protesteerden daartegen hef tig. Reisbureaus hebben met sta kingen gedreigd, zodat de buiten landse toerist niet meer via de tour operator in eigen land kan boeken. En de luchtvaartmaatschappijen zijn serieus van plan de service voor Israël terug te draaien. „Za kendoen met dit onstabiele land wordt langzamerhand zo onaan trekkelijk dat we wel genoodzaakt zijn de vluchten op Tel Aviv in te krimpen", aldus een woordvoerder zaterdag op een persconferentie in Tel Aviv. Vanwege de niet meer op te brengen' extra reiskosten zullen naar schatting dit jaar 150.000 Is raëli's hun vakantie naar het bui tenland moeten annuleren. En de genen die wel gaan, kunnen nog maar 800 Amerikaanse dollars (2800 gulden) per persoon bij de bank opnemen. Dat was 1000 dol lar. Er is een schrale troost: de drie maanden geleden ingevoerde extra belasting van 20 procent over de waarde van het vliegbiljet is inge trokken. De Israëliër ervaart de absurd hoog opgeschroefde reisbelasting als een straf. „Wellicht is het een idee voor de regering ons voor of na een buitenlandse reis dertig da gen gevangenisstraf te geven. Of je te straffen met een extra herha lingsoefening m het leger", zei een cynische Ya'acof Karni, bestuurs lid van de vereniging van tourope rators in Israël. De verhoging van de reisbelas ting - voorlopig tot 15 september - heeft wel tot gevolg dat er zo'n slordige half miljard gulden aan buitenlandse valuta van de steeds nijper wordende reserves in het land blijft en dat de schatkist met 800 miljoen gulden extra inkom sten (op de aankoop van dollars zit 15 procent belasting) wordt ge spekt van de nog altijd 450.000 Is raëli's die de „straf' op de koop toe nemen. Overigens moet de veran dering in de reisbelasting nog door het parlement worden goedge keurd. Maar veel keus hebben de volksvertegenwoordigers niet. Serieuze maatregelen die het bankroet van de Staat kunnen voorkomen en die een aanzet ge ven tot het weer gezond maken van Israels economie heeft het kabinet niet genomen, zo menen econo men. Het land bezit een wereldre cord voor wat betreft het aantal ambtenaren. Van de 450.000 zijn er op z'n minst 100.000 overbodig. Zo niet meer. Hen ontslaan zou de Staat 2,5 miljard gulden opleveren. Wel zal worden onderzocht hoe de vijfdaagse werkweek - in Israël wordt nog altijd zes dagen gewerkt voor het leger ambtenaren kan worden ingevoerd. Als het ooit zover komt tegen inlevering van salaris, zal dat ongetwijfeld ook massaal arbeidsplaatsen binnen de overheid kosten. Brandweerlieden proberen de grote bosbranden in de staat Florida onder controle te krijgen, hevige windstoten werd de brand alleen maar aangewakkerd. Al 62 doden bij mijnramp Japan TOKIO (DPA) - Het aantal doden van de gasontploffing in een kolenmijn op het Japanse eiland Hokkaido is zaterdag gestegen tot 62. Op het moment van het ongeluk op vrijdagochtend bevonden zich 336 mijnwerkers onder de grond waarvan de meesten ongedeerd naar boven gehaald konden worden. Er werd meer dan 17 uur onafgebroken gezocht om de slachtoffers te bergen. Nog tien gewonden verblijven in het zieken huis. De explosie vrijdag in de Minami Oh Yubari-mijn van de Mitsubishi Mining Co. was de derde mijnramp in Japan in 16 maanden, en de tweede in drie weken. Het ongeluk in Yubari, 900 km ten noorden van Tokio en 100 km ten oosten van Sapporo op het eiland Hokkaido, zal vrijwel zeker nadelig uitwerken op de pogingen van de regering om de noodlijdende kolenindustrie uit het slop te halen. Het ongeluk is mogelijk veroorzaakt door een opeenhoping van me thaangas, waarvan sporen in de mijn zijn aangetroffen. Een nader onder zoek moet uitwijzen of er toch iets met de beveiliging mis is gegaan. TOOI nachten is te pornografisch' CAIRO (Rtr.) - Een rechtbank in Cairo heeft gisteren de inbe slagneming gelast van nieuwe uitgaven van het eeuwenoude Arabische klassieke boek „1001 nachten". Het boek zou een be dreiging voor de moraal vor- Het ministerie van binnen landse zaken, dat al ruim 5.000 exemplaren van de Engelse versie, „Arabian Nights", heeft ingenomen, verklaarde dat de nieuwe edities „gewaagde pas sages vol pornografische stof' bevatten. MIAMI - De gouverneur van de van 5bU kilometer uitspreiden, zijn Amerikaanse staat Florida, Bob Graham, heeft de noodtoestand af gekondigd vanwege de omvangrij ke bosbranden die al ruim 40.000 hectaren bos hebben verwoest. De dan honderd huizen in as ge legd. Verscheidene duizenden mensen werden gedwongen een veiliger toevlucht te zoeken. Aangewakkerd door de wind, brand wordt de grootste in de ge- met stoten van 40 kilometer per schiedenis van Florida genoemd. uur, woedden zaterdag in het noor den van Florida en het zuiden van Georgia branden in duizenden hec- i fauna oplopen tot meer dan 50 taren kurkdroog struikgewas miljoen dollar (circa 174 miljoen gulden). Drie mensen zijn in de vuurzee omgekomen. Door de branden, die zich over een gebied Portugal De Sociaal-Democratische Partij van Portugal (PSD) heeft gisteren Anibal Cavaco Silva, een 45-jarige econoom en oud-minister van fi nanciën gekozen tot partijleider. Rui Machete, die in februari was gekozen als zaakwaarnemend lei der van de PSD - kleine partner in de coalitieregering van de socialis tische premier Mario Soafes - had zich niet herkiesbaar gesteld. Miss Zuid-Afrika Miss Zuid-Afrika, de 20-jarige blonde Andrea Stelzer, heeft zich onder politieke druk teruggetrok ken van de Miss-Wereld-verkiezing in de VS. De gemeenteraad van Miami had een resolutie aangeno men waarin de organisatoren van het evenement was gevraagd And rea Stelzer uit te sluiten, mede om dat men haar veiligheid niet kon garanderen. Een anti-apartheidsbeweging in Miami, had gedreigd met betogin gen en enkele zakenlieden in de stad hadden besloten hun perso neel een dag vrijaf te geven voor een protest tegen Stelzers aanwe zigheid. Rente VS De Amerikaanse Federal Reser ve Board heeft in een poging om de stagnerende Amerikaanse econo mie te stimuleren het officiële ren tetarief verlaagd tot 7,5 procent, de laagste stand in zes jaar. Enkele minuten later maakte de Citibank in New York, de op één na grootste handelsbank, bekend dat ze haar 'prime rate' met een half procent verlaagde tot 10 procent. Woens dag was een andere grote bank, de Bankers Trust Corporation, al overgegaan tot renteverlaging. De Amerikaanse economie is de eerste drie maanden van dit jaar met slechts 1,3 procent gegroeid. BEIROET (Rtr/AFP) - Korte tijd voor het Is raëlische leger zich definitief terugtrekt uit Li- babon lijkt het besluit van de christelijke mili tie de „Libanese strijdkrachten" (LS) zich te rug te trekken uit zuid-Libanon een nieuwe impuls voor de door Syrië gesteunde pogingen een eind te maken de sectarische strijd in Li banon. De Libanese premier, Rasjid Karami, zei gis teren dat, ondanks de zware beschietingen in Beiroet in het weekeinde, het besluit van de LS een politieke doorbraak mogelijk maakt. „Een politieke regeling is mogelijk aangezien de principes nu dichter bij elkaar liggen", ver klaarde Karami in Tripoli. De nieuwe leider van de „Libanese strijd krachten", Elie Hobeika, kondigde zaterdag aan dat de militie wordt teruggetrokken uit Jezzine en de rest van zuid-Libanon. De Ls sluiten voorts hun kantoor in Israël en riepen op tot een staakt-het-vuren in Beiroet en het „wegnemen van alle tekenen van scheiding tussen beide delen" van de Libanese hoofd stad. De afgelopen week werd de roep in Beiroet luider om ingrijpen van Syrische troepen om in Libanon de vrede te herstellen. Premier Ka rami verklaarde gisteren dat dit „geen doel op zich is, maar een middel om de orde te herstel len en een eind te maken aan de verslechtering van de veiligheidssituatie". Het besluit van de „Libanese strijdkrach ten" kwam na oproepen van islamieten hun recente verklaringen over steun voor de Syri sche pogingen en de nationale verzoening met concrete stappen te onderbouwen. Maar in Jezzine gaven de ongeveer 400 christelijke-militieleden nog geen tekenen het gebied rond de stad verlaten. De vroegere af gevaardigde Jean Aziz van Jezzine zette giste ren de contacten voort voor pacificatie van de stad. De stad, oostelijk van Sidon, staat nu on der controle van het „Zuidlibanese leger" (SLA), de door Israël opgezette en gefinancier de militie. Notabelen in Jezzine zijn voorstan der van stationering van het geregelde Libane se leger in plaats van het SLA, maar de bin nenkomst van het leger geeft nog problemen. De leider van de vooral Druzen vertegen woordigende PSP, Walid Joemblatt, reageer de zonder enthousiasme op het initiatief van de nieuwe LS-leider en zei dat het „niets is dan een intentieverklaring". Hij wacht uitvoering van de besluiten af. bosland. „En als de wind niet spoe dig afneemt, zal het nog erger wor den", zo zei een woordvoerder van het bureau voor rampenbestrijding in Florida. Door de afkondiging van de noodtoestand krijgen de lokale brandweerkorpsen de beschikking over gelden van de staat, man kracht en brandbestrijdingdsmid- delen. Al vier dagen woeden verschil lende branden in 29 van de 67 graafschappen van Florida en gou verneur Bob Graham mobiliseerde de nationale garde om het vuur te helpen bestrijden. Een strook van ruim 160 kilometer langs de kust, van St. Augustine tot aan Cape Ca naveral, wordt het ernstigst be dreigd. Daar werden inwoners massaal geëvacueerd. Zeker twee van de mogelijk acht verschillende branden zouden zijn aangestoken, van de andere moet de oorzaak nog worden vastge steld. Aangenomen wordt echter dat langdurige droogte, bliksemin slagen en ongelukken de branden mede hebben veroorzaakt. JOHANNESBURG (Rtr./UPI) - Bij diverse botsingen in Zuidafrikaan- se zwarte woongemeenschappen bij Johannesburg en in het oosten van de Kaapprovincie zijn het afge lopen weekeinde zeker twee zwar ten om het leven gekomen en is aanzienlijke schade aangericht. Een zwarte man kwam zaterdag avond om toen de politie in de ne derzetting Duduza, oostelijk van Johannesburg, het vuur opende op een groep betogers die zeven hui zen in brand had gestoken. Vier van de aanzienlijk beschadigde woningen waren van politiemen sen. De demonstranten hadden eer der de begrafenis bijgewoond van Patricia Thobela, functionaris van het Congres van Zuidafrikaanse studenten. Thobela overleed de af gelopen week bij een aanval met brandbommen op haar woning in Duduza. De politie trad er met traangas, rubberkogels en hagel op tegen jongeren die stenen gooiden naar auto's en trachtten huizen in brand te steken. Elders in Duduza schoot een winkelier een van de aanvallers van zijn zaak dood. In andere voor steden was het zaterdag rustig bij begrafenissen, waaraan tiendui zenden mensen deelnamen. Maar ook daar werden later door menig ten met brandbommen en stenen aanvallen gepleegd op politiemen sen en anderen, die worden gezien als collaborateurs van het apar- heidssysteem. Aanvallen op ande re zwarten zijn de afgelopen maan den de meest voorkomende vorm geworden van het geweld dat woedt in de zwarte woonsteden in Zuid-Afrika. Sinds het begin van dit jaar zijn bij botsingen ruim 200 mensen om het leven gekomen. Dit deelde het onafhankelijke „in stituut voor rassenbetrekkingen" in Johannesburg zaterdag mee. Op het terrein van de goudmijn Blijvooruitzicht was het gisteren rustig, nadat er zaterdag 9.000 van de 11.000 zwarte mijnwerkers een wilde staking waren begonnen uit protest tegen het ontslag van twee collega's. Doodstraf op terreur in India NEW DELHI (UPI) - De Indiase minister van justitie Sen heeft za terdag een wetsvoorstel terreurbe strijding bij het parlement inge diend. Volgens de wet kan de da der van terroristische acties, waar bij doden zijn gevallen, ter dood worden veroordeeld. Het voorstel komt een week nadat India werd opgeschrikt door een golf van bomaanslagen, waarbij meer dan 80 mensen omkwamen. Krachtens de wet, die waar schijnlijk wordt aangenomen, kan de politie telefonische gesprekken afluisteren en brieven onderschep pen. MOSKOU - De strijd tegen over matig drankgebruik in de Sowjet- Unie, die overigens al van voor de communistische machtsovername dateert, kent veel hoogtepunten en slechts weinig successen. Waren eerdere campagnes gericht op vol wassen drinkers; thans heeft het Kremlin in een poging deze natio nale 'ramp' te keren het oog laten vallen op de jongere generatie. door Alison Smale/AP Vorige week kondigde de rege ring aan dat de leeftijd waarboven alcoholgebruik is toegestaan, wordt verhoogd van 18 tot 21 jaar. Voorts worden de openingstijden van drankwinkels op werkdagen verder beperkt en worden de straf fen voor het zelf fabriceren van al cohol en andere met alcohol sa menhangende overtredingen ver scherpt. Ook zullen speciale werk kampen worden ingericht voor al coholisten en meer behandelings centra en poliklinieken worden ge opend. Nationale campagnes tegen alco holisme dateren al van lang gele den. In elk geval van 1914, toen in het tsaristische Rusland een droog legging werd ingesteld die elf jaar van kracht bleef. Latere campag nes werden gekenmerkt door een stelselmatige verhoging van de drankprijzen - een maatregel die bij de jongste actie kennelijk ach terwege is gebleven. De Russische neiging tot drank zucht komt voort uit het feit dat drank gemakkelijk verkrijgbaar is en uit het verlangen vergetelheid te zoeken voor de eentonigheid van het dagelijks bestaan. Wester se deskundigen maken uit de spaarzame Russische statistieken op dat het alcoholverbruik in de Sowjet-Unie de afgelopen 30 jaar is gestegen van 1,9 liter in 1952 tot acht liter in 1983 per hoofd van de bevolking. Frankrijk, Italië en Por tugal kennen hogere getallen, maar die gelden voornamelijk wijn. De Russische cijfers staan voor wod ka, cognac of port. Zelf brouwen sche behandeling en honderden andere diensten mee betalen. Een fles van een halve liter kost 4,70 tot 6,40 roebel (18 tot 26 gulden). Port - vanwege de donkere kleur 'inkt' genoemd - kost ongeveer 2 roebel (8 gulden) per fles. Vladimir Treml, een Amerikaanse professor die een diepgaande studie heeft verrricht naar het drankgebruik in de Sow jet-Unie, schat dat 15 tot 20 procent van het inkomen aan drank wordt besteed, tegen 3 tot 6 procent in het westen. Het gemiddelde maandin komen is ongeveer 180 roebel (720 gulden). Goedkoper is de 'samogon' - het eigen brouwsel. Op het zelf brou wen van drank staan straffen van boetes tot driejaar hechtenis. Toen de wodka-prijs in 1981 werd ver hoogd, volgde een scherpe stijging van de verkoop van suiker, het geen een massale overschakeling op 'samogon' doet vermoeden. Treml schat dat in 1979 het aandeel van samogon in het drankverbruik in de steden op 15 procent lag, en op het platteland hoger. De regeringskrant Izvestija noemde het alcoholisme vorig jaar 'een ramp voor het land.' De krant haalde een onderzoek aan waaruit bleek dat de economische schade door alcoholmisbruik de staatsin komsten uit de verkoop van alco hol verre te boven gaat. De belas tingopbrengst op alcohol werd door westerse deskundigen voor 1983 op ruim 150 miljard gulden geschat - ongeveer 11 procent van de overheidsbegroting. Criminaliteit Nuchtere arbeiders zouden 10 procent meer arbeid kunnen leve ren, zei Izvestija. Drankmisbruik zou ten grondslag liggen aan 75 procent van de moorden en ver krachtingen, 80 procent van de roofovervallen en 90 procent van de 'straatslijperijen' en scheidin gen. Vooral aan het drankgebruik onder vrouwen en jongeren wordt in de nu 18 maanden oude campag ne aandacht besteed. De kranten brengen bloedstollende verhalen over dronken moeders die hun kin deren aftuigen en jongeren die na hevig drankgebruik tot geweldda den overgaan. In een ander persbericht werd beweerd dat 60 procent van de kin deren die door alcoholistische moeders ter wereld worden ge bracht, afwijkingen vertonen. De levensverwachting voor mannen toont in de Sowjet-Unie een dalen de lijn, in tegenstelling tot het geïn dustrialiseerde westen, hetgeen volgens westerse deskundigen me de wordt veroorzaakt door het al coholgebruik. Uit de talloze verhalen over dronkenschap die de afgelopen ja ren in de pers verschenen komt naar voren dat de maatregelen te gen dronkelappen vaak niet verder gaan dan een nachtje ontnuchte ren. Vrouwen klagen erover dat hun dronken mannen niet worden aangepakt als zij niet op hun werk verschijnen. Jongeren die door gaan voor modelstudenten worden niet gestraft voor overtredingen die zij in een dronken bui begaan. Behandeling De autoriteiten willen de wette lijke maatregelen thans onderbou wen met - zij het beperkte - behan deling van alcoholisten. In de Sow jet-Unie bestaat geen organisatie als de Anonieme Alcoholisten - een strenge behandelmethode waarbij men de alcohol geheel moet afzwe ren. Wel zijn er enkele behandel centra, in Moskou, Leningrad, Ri ga, Kiev, Perm en in de republiek Tadjikistan. In zes van deze centra gebruikt men een nieuw middel onder de naam Inmekarb, dat men sen zou heipen de drank te laten staan. De Moskouse krant Troed be richtte dat een centrum bij Moskou gebruik maakt van kruiden en massage om vrouwelijke alcoholis ten hun schoonheid terug te geven en hen zodoende aan te moedigen met drinken te stoppen. In de Moskouse autofabriek Zil heeft een van de directeuren, die tevens psychiater is, een theater opgezet waar alcoholisten hun col lega's hun ervaringen als drinke broer voorspelen, zodat deze zij uit walging voor het getoonde van de drank zullen afwenden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7