'Een bakker weet wat groei is: meer broden' w Britse kiezers zijn Thatcher meer dan beu Leertucht zou vezijn VNO-voorzitter Kees van Lede: PAGINA 6 MAANDAG 20 MEI 1985 „Als je aan de bakker vraagt, hoe maak je werkgele genheid, dan zegt'ie meer broden verkopen. Die man weet wat groei is. Als wij in Nederland dubbel zo mo dieus zouden worden en twee keer zoveel naar de kap per zouden gaan, scheppen we een enorm stuk struc turele werkgelegenheid. En er vloeit geen cent van weg". Kees van Lede, sinds eind vorig jaar voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), heeft duidelijkheid als handelsmerk gekozen. Steeds weer licht hij zijn standpunt toe met begrijpelijke voorbeelden onder het motto: „We moeten over een heleboel dingen niet zo moeilijk doen". Een gesprek over de economische actualiteit. Flexibilisering? Van Lede krijgt dat woord „zo langzamerhand niet meer uit m'n mond". Een voorbeeld dan maar. „Een visser moet kunnen zeggen: in het sei zoen werk ik halve dagen en bui ten het seizoen twee keer zo hard, zonder dat ik overwerk krijg uitbetaald. Zo krankzinnig is dat niet. Het gaat erom dat het werk wordt gedaan, niet wan neer dat gebeurt. We moeten wel bereikbaar blijven. Door de com binatie van glijdende werktijden en een toenemend aantal rooster- vrije dagen zijn veel dienstverle nende bedrijven in de proble men gekomen met hun service aan de klanten". door Harry Meijer Van Lede is het nieuwe gezicht van de ondernemers: duidelijk, zonder opsmuk. Gaat regelmatig naar het buitenland om. als am bassadeur van het bedrijfsleven, handelspartners te „masseren". Misschien is Van Lede minder politiek dan zijn voorganger mr. Chris van Veen, die vaak met „meneer Kok" een publiek debat aanging. In tegenstelling tot de ex-politicus Van Veen heeft Van Lede zijn sporen vooral verdiend in het bedrijfsleven. In de onderhandelingen over de nieuwe cao's heeft de VNO- voorzitter zich opmerkelijk afzij dig gehouden. Hij weigerde een tv-debat met tegenstrever Kok. „Op het moment dat je bewust kiest voor decentraal onderhan delen, dus per bedrijfstak of on derneming, kies je als voorzitter voor een lager publicitair profiel. Het, is overigens een misverstand dat'het VNO vooral op het socia le vlak bezig is. Ook dat econo mische verhaal over die bakker moet aan de man worden ge bracht. Dat kost al tijd genoeg". Met verstand Van Lede heeft een positief oordeel over de bereikte cao-ak koorden. „Er is met verstand on derhandeld. Ten aanzien van het zeer gevoelige punt van de 36- urige werkweek hebben we ge zegd: we komen er nu niet uit dus laten we samen een jaar de tijd nemen om dat te bekijken. Het is echter volstrekt onverant woord dat de vakbeweging zegt: die 36 uur komt er toch in '86, daar studeren we wel even naar toe". Volgens Van Lede heeft het dogma van de 36 uur het sociaal- economisch debat verschraald. „Arbeidstijdverkorting als zoda nig heeft voor ons niets princi pieels. Waar we moeite mee heb ben is algemene karakter dat de vakbeweging eraan wil geven. Door die 36 uur te verabsolute ren dreigen we uit het oog te ver liezen waar het allemaal om gaat. Doel van korter werken is te trachten maximale werkgelegen heid te scheppen met behoud van de concurrentiekracht van het bedrijfsleven. Wij constate ren in zeer veel gevallen dat ar beidstijdverkorting alleen selec tief is toe te passen. Als je het al gemeen zou doen is het positieve effect op de werkgelegenheid op z'n minst onbewezen". Een verkorting van de gemid delde werkweek zou alleen mo gelijk zijn in situaties waar repe- Van Lede: 'Wat we allemaal gewend waren moest verdwijnentot de liftboy toe. Tragisch toch? terende arbeid wordt verricht, zoals lopende band werk, en waar minstens 20 mensen werken. Vijf procent arbeidstijd verkorting levert daar één ar beidsplaats op. Zijn er minder mensen dan krijgt de herbezet ting het karakter van een „breuk". Gevaar Van Lede: „Het klinkt zp rede lijk, en daar zit het publicitaire gevaar in, als je zegt dat 10 pro cent minder werken ook 10 pro cent meer banen oplevert. Als we analyseren hoe de arbeid in Ne derland in elkaar zit, dan moeten we cohstateren dat het percenta ge mensen dat werkt in groepen van 20 plus en ook nog eens repe terend werk doet, minimaal is. Iedere grote bank heeft 20.000 werknemers. De werkgelegen heid is echter ondergebracht in eenheden van 2 of 3 mensen. Kijk maar naar het filiaal op de hoek. Daar kun je niet met de grote kwast van de 36 of 32 uur overheen gaan". „Publicitair zitten we te veel vastgeklonken aan het idee van de lopende band, die 24 uur staat te draaien met een heleboel men sen er omheen. Dat beeld staat ver af van de werkelijkheid. Als je arbeid met z'n eindeloze varia ties centraal gaat organiseren, dan weet je per definitie dat je voor een heleboel mensen din gen regelt die zij niet willen". De overstap van 48 naar 40 uur is nog niet zo lang gelden vrij ge ruisloos verlopen. De op het oog betrekkelijk kleine stap naar 36 uur is ineens een vreselijk moei lijk probleem geworden. Dat lijkt overdreven. Van Lede ech ter: „Het debat is nu wezenlijk anders. In de jaren van de groei wilde we extra vrije tijd om op te maken wat we met z'n allen had den verdiend. Werkgelegenheid kwam in het hele plaatje niet voor. Nu is het zo dat de mensen liever een extra uurtje vrij heb ben zonder een flinke duit in het zakje. Als de groei van vroeger weer terugkomt en we kunnen van de arbeidstijdverkorting weer een luxe-probleem maken, dan doe ik onmiddellijk mee". Expansie Andere vormen van arbeids duurverkorting bieden momen teel meer soelaas naar zijn oor deel. De herbezetting van de vut is 70 procent. „Dat is fenomenaal hoor". Maar volgens Van Lede kan de werkloosheid eigenlijk al leen worden opgelost door eco nomische groei. Expansie van het bedrijfsleven dus. Een groter aandeel op de internationale markt. Meer flexibiliteit in de arbeids markt, een stokpaardje van de werkgevers, is daarbij volgens Van Lede een voorwaarde. „Wanneer je als ondernemer een kans ziet op de intérnalionale markt, dan moetje daar heel snel op kunnen inspelen. Snel men sen vlot kunnen aannemen en snel kwijt kunnen raken. Daar loopt Nederland niet in voorop. De werknemers zijn hier gefi xeerd op het idee datje het beste je hele leven in één bedrijf kunt blijven. „Het zit niet in Nederlanders om te zeggen: ik ga eens wat an ders doen. Dat probleem was er ook toen we een overspannen ar beidsmarkt hadden. We moeten oppassen dat we worden inge haald door studenten die na van universiteiten en beroepsoplei dingen komen. Die hebben een tijdje de zaak aangekeken en zijn tot de conclusie gekomen dat zij voor zichzelf moeten gaan zor gen. Die jongens en meisjes zijn veel concurrerender. dus flexibe ler". Van Lede noemt zichzelf wat dit betreft een goed en een slecht voorbeeld. Goed, omdat hij voor zijn huidige baan vier andere topfuncties had (Shell. McKin- sey. Hollandse Beton Groep en Koninklijke Nederhorst Bouw) en slecht omdat zijn goede oplei ding niet voor iedere Nederlan der is weggelegd. „Maar mijn ou ders vonden ook gek dat ik een paar keer een overstap maakte". Geduld Ondanks het bescheiden her stel van de economie trekken de investeringen niet aan. Het kapi taal lijkt een langzaam-aan-actie te houden. Van Lede: „We moe ten geduld hebben. Het herstel is plotseling ingetreden. De Neder landse ondernemers hebben de verbeterde marges vooral ge bruikt om de balansen op te poetsen. Van expansie is relatief weinig sprake. Bovendien is de aard van de investeringen de laatste tijd gewijzigd. Door in vesteringen in automatisering wordt de bestaande capaciteit vergroot. Dat soort zaken, die ook werkgelegenheid scheppen, staan echter niet als investering te boek". Het vergroten van de binnen landse vraag, waarop onder meer warenhuismagnaat Dreesmann aandringt, staat niet bovenaan zijn verlanglijstje. "Het gaat Dreesmann er om dat we meer bij V en D kunnen uitgeven. Ik wil niet ontkennen dat een ver groting van de bestedingen een nobel doel is. maar zo ken ik er nog wel een paar. Die lastenver lichting aan het bedrijfsleven mag er niet aan opgeofferd wor den. Je kunt niet enerzijds kla gen over achterblijvende inves teringen en aan de andere kant de investeerders tegen de sche nen schoppen". Liftboy De belangrijkste groei van de werkgelegenheid, en daar gaat de maatschappelijke discussie op dit moment over, hoeven we volgens de VNO-voorzitter niet meer in de industrie te verwach ten. Automatisering zal daar de werkgelegenheid voortdurend onder druk blijven zetten. Maar op andere terreinen valt er ge noeg te doen. „De meeste werk gelegenheid zit vooral in de nieu we diensten, in nieuwe producte inkomen omhoog ging. Naarma te de arbeidskosten stegen na men de bestedingsmogelijkhe den af. Wat we allemaal gewend waren, moest verdwijnen, tot de liftboy toe. Tragisch toch?". "Als in de Gereformeerde Ker ken op staande voëj leertucht werd toegepast, zou dat grote verwoestingen aanlichten. Er zouden dan een paar honderd predikanten uit de kerk moeten worden gezet. En dat heeft geen De Rotterdamse predikant dr. J. Vlaardingerbroek zei dat zater dag op een bezinningsbijeen komst van de vereniging 'Woord en Geest' in Rotterdam. Tegen over tuchtmaatregelen pleitte hij voor een concentratie van het be lijden op het hart van het evange lie. Volgens Vlaardingerbroek zou de synode alles van de agen da moeten schrappen wat niet re gelrecht met het hart van het evangelie heeft te maken. Zo zou ze het oorlogsvraagstuk niet moeten behandelen en de ban den met het Interkerkelijk Vre desberaad moeten verbreken. Tegen het verwijt dat de kerk in dat geval haar stem niet meer zou laten horen zei de predikant, dat de kerk dat ook nu niet doet. "Als een gereformeerde synode, een uitspraak doet over het oor logsvraagstuk, is dat niet de slem van de kerk maar de mening van een aantal mensen die daar juist net in Lunteren bij elkaar zit ten". Vijftig jaar. De Raad van Kerken in Nederland heeft her dacht. dat vijftig jaar geleden (op 10 mei 1935) de 'Oecumenische Raad van Kerken in Nederland' werd opgericht. Op deze bijeen komst gaf prof. dr. H. van der Linde, die van 1948 tot 1953 se cretaris van de raad is geweest, een terugblik. (Van der Linde was eens hervormd predikant, maar ging in 1960 over naar de Rooms-Katholieke Kerk, waar hij een functie kreeg aan de Nij meegse universiteit). Professor Van der Linde kwa lificeerde het begin van de raad als 'argeloos' en 'simpel'. In 1946 kreeg het werk een duidelijke structuur, hoewel de Gerefor meerde Kerken en de Rooms- Katholieke Kerk zich nog niet hadden aangesloten. Dat gebeur de pas in 1956. Toen gingen ook de beleidsmensen van de kerken zelf de vergaderingen bezoeken. De raad en de kerken in het al gemeen, zei Van der Linde, wor den zich er steeds meer van be wust, dat ze deel uitmaken van een groot geheel van kerken die ieder hun eigen cultuur en ma nier van belijden hebben. "Ook wij in het Westen weten nu, dat onze theologie niet de klassieke, algemeen geldende geloofsver- tolking is voor heel de aarde, maar een van de vele historische vormen. Maar dat ontslaat ons niet van de plicht, te vragen voor welke specifieke verantwoorde lijkheden wij staan in onze eigen wereld". Ook voor de confrontatie met andere religies en culturen acht te professor Van der Linde de be zinning op het eigen geloofsgoed van belang. "Wie wat heeft, hoeft niet bang te zijn iets te verliezen als het in de smeltkroes gaat op weg naar rijkere bewustwor ding". Simonis over raad. Vandaag zei aartsbisschop Simonis voor de NCRV-radio. dat de voorde len van het lidmaatschap van de Raad van Kerken groter zijn dan de nadelen. Er is nog nooit spra ke van geweest, dat zijn kerk zich uit de raad zou terugtrek ken. Simonis reageerde daarmee op de voorspelling van de vroe gere voorzitter van de Raad van Kerken, professor dr. H. Berk hof, dat dit in de jaren 90 wel zou gebeuren. Overigens ontkende bisschop Simonis niet, dat er in de raad spanningen bestaan tussen zijn kerk en de andere kerken, met name bij kwesties als ontwape ning, ontwikkelingssamenwer king en de sexuele moraal. "De Raad van Kerken is een ge spreksforum, een goede zaak als zodanig, maar een eenheid is hij niet, want de kerken zitten daar nu juist bij elkaar om tot meer eenheid te komen". Oecumene, zei Simonis, bete kent voor het Vaticaan een toe groeien naar een eenheid die de Heer voor zijn kerk heeft gewild. "En dat is vanuit het katholieke geloofsinzicht één kerk onder leiding van paus en bisschop pen". Icto Leiden. Er is een afde ling Leiden en omstreken opge richt van het landelijke Interker kelijk Comité Tweezijdige Ont wapening (Icto). Het adres van het secretariaat is Schouwenho- ve 95 Leiden, telefoon 768524. (Doel van het Icto is: 'bezin ning op het vraagstuk van oorlog en vrede'. De vereniging kiest voor 'een verantwoorde ontwik keling van het huidige veilig heidsbeleid' en voor 'tweezijdige wapenbeperking', "waarbij gelet moet worden op de taak die van Godswege aan de overheid is op gedragen"). Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland L. Quist Mid- delharnis, te Sellingen (Gr.) kan didaat J. van Meerveld Voorthui zen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Has selt en voor Mariënberg H. Hid- ding Bunschoten. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Bunschoten J. van Amstel Ede; bedankt voor Maassluis J. Brons Urk. LONDEN - Er is iets veranderd aan het optreden van de Britse pre mier mevrouw Thatcher tijdens het dagelijkse vragenuurtje in het Lagerhuis. Ze spreekt nu met een zachte stem, op warme toon, en lijkt zelfs bereid naar tegenstan ders te luisteren, vaak met een be moedigende glimlach op het ge laat. Verdwenen is de agressieve en beledigende straatvechtersstijl, weg ook de luide stem die des noods alle 650 Lagerhuisleden te gelijk kon overschreeuwen. Oppo sitieleider Neil Kinnock, vaak het slachtoffer van de toorn van de premier, grapte na dit eerste optre- den-nieuwe-stijl: „Ze heeft zeker een nieuwe hypnotiseur geno- De werkelijke reden waarom me vrouw Thatcher ineens een wat menselijker gezicht is gaan tonen, is dat het juist haar harde optreden is, dat de Conservatieve politici zo veel zorgen baart. Peilingen wijzen er steeds duidelijker op. dat het land daar slecht tegen kan. Dat bleek bij regionale verkiezin gen die begin deze maand werden gehouden, en die op een forse ne derlaag voor de Conservatieven uitliepen. Statistische onderzoe ken naar dat verlies leverden op, dat het vooral de persoonlijkheid van de premier is. die de kiezers ertoe bracht de Tories te laten val len. Een hiermee verbonden pro bleem voor de Conservatieven is, dat de harde economische politiek die de regering de afgelopen jaren heeft gevolgd en die door me vrouw .Thatcher steeds als een soort persoonlijke kruistocht is ge zien, niet langer aan het electoraat te verkopen is. Zes jaar achtereen is er vanuit Downing Street 10 verkondigd: „We moeten nu bezuinigen, de broekriem aanhalen, even door die zure appel heen bij ten, want alleen nadat we-de door Labour verziekte economie gezond hebben ge maakt, kan het weer beter gaan". Thatcher's draaiorgel heeft steeds dat ene deuntje gespeeld. Het is geen wonder dat de kie zers nu een beetje ongeduldig be ginnen te vragen: „Komt er nog wat van?". Want hoewel de rege ring ontegenzeggelijk op een aan tal economische successen kan wijzen (inflatiebestrijding bijvoor beeld), is vrijwel niemand er de af gelopen zes jaar op vooruit gegaan, op een klein groepje zeer welge- stelden na. Belastingen De beloofde belastingverlagin gen zijn nauwelijks van de grond gekomen, de totale som van de pu blieke uitgaven is nog steeds te hoog, en het allerergste is. dat de werkloosheid nog steeds stijgt en nu al 3,2 miljoen Britten tot niets doen veroordeelt. Na zoveel jaar aan 's lands roer te hebben gestaan, heeft de regering het voordeel van de twijfel verlo ren. Ook traditionele Conservatie ve stemmers gaan nu denken dat de economische politiek van de re gering wel eens niet de beloofde vruchten zou kunnen opleveren. Wat kwalijker voor Thatcher en haar medestanders is: binnen de eigen Lagerhuisfractie neemt het aantal dissidenten in kracht en ge tal toe. Parlementariërs die altijd al twijfels over Thatcher's monetaris- tische medicijn hadden, zien nu de tijd rijp om hun stem te laten ho- Zo werd vorige week bekend dat oud-minister van buitenlandse za ken Francis Pym aan het hoofd van een groep van 32 Conservatie ve Lagerhuisleden staat die als „pressure-group" willen optreden, in een poging de regering tot een politiek van economische stimula tie te brengen door middel van gro te publieke werken als huizen bouw en wegenaanleg. Het dagblad The Times wist ver der te melden, dat weer andere lei dinggevende Conservatieven, on der wie niemand minder dan secre taris-generaal van de NAVO lord Carrington. een wetenschappelijk bureau willen oprichten om een dergelijke nieuwe. niet-Thatche- riaanse economie intellecteel te on derbouwen. In haar eigen kabinet heeft me vrouw Thatcher voorts meer en meer tegenwerk van haar populai re minister van energie. Peter Wal ker, die, als de tijd daar is, zich wel eens als haar niet te stuiten opvol ger zou kunnen aandienen. Als de tijd daar is, inderdaad, want hoewel het gerommel uit de Conservatieve bankjes steeds lui der begint te klinken, is de positie van de premier vooralsnog onaan tastbaar. Haar nieuwe manier van optreden in het Lagerhuis bewijst niet alleen dat ze zich iets van de kritiek aantrekt, maar ook dat ze er niet over denkt, op te stappen. Weddenschap Niettemin: mevrouw Thatcher heeft misschien toch niet meer zo veel lol in haar vak als ze had. Haar frequente grote buitenlandse rei zen tonen aan, dat de binnenlandse politiek niet meer alleen-zaligma kend voor haar is. haar neiging door Henk Dam minder en minder in het Lagerhuis te verschijnen eveneens. Misschien is het dus toch wel een teken des tyds dat bij de beste graadmeters van de Britse maat schappij, de bookmakers, wedden schappen op het aanblijven van de premier kunnen worden afgeslo ten. De grote bookmaker Ladbro- ke's acht de kans dat mevrouw Thatcher voor 1 januari aanstaande aftreedt 1 op 5, en voor 1 januari 1987 1 op 2. De grootste oppositiepartij, La bour, spint uiteraard garen bij zo wel de veranderende stemming in het land, als de onrust binnen de Conservatieve partij, als de specu laties over mevrouw Thatcher's aanblijven. En dat zijn niet eens de enige *edenen waarom partijleider Neil Kinnock en zijn mannen de laatste tijd zo'n goed humeur heb ben. Cf* Ukf i Thatcher: andere toon (foto ap> Want ook de Labour-partij maakt een fundamentele verande ring door, en wel een van positieve aard. De machtige linkervleugel onder leiding van aarts-intrigant Tony Benn is namelijk de afgelo pen weken geleidelijk maar onmis kenbaar verlamd geraakt. Dat heeft vooral te maken met de afloop van de mijnwerkersstaking, die niet tot het algemeen gevreesde bloedbad tussen links en rechts in de partij leidde, maar velen die tot dan toe tot links behoorden tot een nieuw inzicht heeft gebracht. De staking bracht de holle retho- riek, de geringe populariteit en het gebrek aan realiteitszin van ultra links genadeloos voor het voet licht. Opkomende tot links beho rende politici als Michael Meacher, Tom Sawyer en David Blunkett verbonden daaraan de conclusie dat Labour alleen resultaat kan be reiken als de partij zich gematigder opstelt. Realisme Net als bij de PvdA wordt het La- bour-orkest nu gedirigeerd door nieuw realisme. Het pas door de partij gepresenteerde economische programma „The Jobs and Indus try Campaign" is gematigd, even wichtig en betekent een afscheid van een hele kast vol tot voor kort druk bereden socialistische stok paardjes. Gaat Labour dus de komende al gemene verkiezingen (die over een jaar of twee worden gehouden) winnen? Zo ver is het nog lang niet, en er is een krachtige reden waarom een dergelijke overwin ning niet erg waarschijnlijk is. Die reden is de derde stroming in de Britse politiek, de Alliantie tussen Liberalen en de SDP. De in het centrum verblijvende Alliantie deed het bij de regionale verkiezingen van begin mei het best. Het was de Alliantie die in het zuiden van het land, het traditione le Tory-bolwerk. de stemmen weg kaapte. en niet de Labour-partij. De tussenstand bij de Britse poli tiek is daarom eerder: de Conser vatieven verliezen hun greep op de kiezer; die stemmen gaan zowel naar Labour als de Alliantie; de kans dat bij algemene verkiezin gen geen enkele partij een absolute meerderheid haalt, neemt toe.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6