5DT Alain Prost neemt wraak Zijspanduo is waakzaam Leidse ploeg favoriet Van Heugten verldeint achterstand Coureurs overleden Saronni vijzelt imago op Zege voor De Groot MAANDAG 20 MEI 1985 MAKK1NGA (ANP) - Voor ei gen publiek heeft het Nederland se 'koningskoppel' Ton van Heugten/Frits Kiggen de achter stand op de koplopers en titel verdedigers Hannsueli Bachtold en Fritz Fuss in de strijd om het wereldkampioenschap zijspan- cross aanzienlijk verkleind. Op het loodzware maar brede zand- circuit bij Makkinga in Friesland zegevierden Van Heugten en Kiggen in de Grote Prijs van Ne derland door winst in de eerste manche en de één na hoogste plaats in de, tweede, waarin de Nederlandse combinatie August Muller/Henk van Heek de beste Bedroeg de achterstand van Van Heugten en Kiggen na vijf van de tien te verrijden wedstrij den maar liefst 35 punten, mede door pech en matig presteren van de Zwitserse wereldkam pioenen brachten de Nederlan ders het verschil naar zeven pun ten terug. Daarmee hebben zij de kans op de wereldtitel nog volle dig in eigen hand. Van Heugten en Kiggen ver trokken de eerste keer direct op kop. Deze positie handhaafden zij gedurende de eerste rit van dertig minuten plus twee ronden met groot gemak. Minder for tuinlijk verliep de eerste manche voor de titelverdedigers. Door een zwakke start kwamen zij na één ronde op de elfde plaats door. Binnen enkele ronden za gen zij kans naar de achtste plaats te klimmen. In de veer tiende en laatste rondgang viel onverwachts de EML-jumbo stil, naar later bleek wegens benzine gebrek. De tweede keer waren Muiier en Van Heek, dié de eerste keer vijfde werden, het snelst weg. Van de vierde ronde werden zij op ruime afstand in de rug geke ken door Van Heugten en Kig gen, die verder geen enkel risico namen en op 38 seconden als tweede over de eindstreep gin gen. Muller staat nu derde in de algemene rangschikking. Titel verdediger Bachtold was op nieuw slecht vertrokken, maar slaagde er in op de zevende plaats te komen en de koppositie in de titelstrijd te behouden. Op 2 juni blijkt in Rothenthurm, in zijn eigen land, of hij de achter stand op Van Heugten kan ver groten. Benny Janssen en Frans Geurts van Kessel werden in Makkinga tweede. Daardoor klommen zij in het klassement om het wereldkampioenschap van de vijftiende naar de achtste plaats. Gert-Jan van Doorn is zijn vorige week veroverde eerste plaats in het klassement in de strijd om de wereldtitel moto- cross in de 250-cc klasse, weer kwijt. In de in Holice gehouden races om de Grote Prijs van Tsje- choslowakije eindigde Van Doorn in de eerste manche op de vijfde plaats achter de Franse winnaar Vimond, de Oostenrij ker Kinigadner, de Zweed Nils- son en de Fin Taimi. In de twee de rit, die Kinigadner won voor Vimond, kwam de Nederlander echter niet bij de eerste vijftien binnen. In de stand voor het we- 'relkampioenschap zakte Van Doorn daardoor naar de derde plaats achter Vimond en Kini gadner. GRONINGEN (ANP) - De 29-jarige motorcoureur Ruud van Ley- den is zaterdagmorgen in het Academisch Ziekenhuis van Gronin gen overleden. De Rotterdammer ging donderdag bij wegraces op het TT-circuit van Assen in haakse bocht van de Stekkenwal on deruit, waarna zijn motor inreed op Duke Wille (Hippolitushoef). Beide coureurs werden met ernstig hersenletsel overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Ruud van Leyden, die keurslager was te Rotterdam, begon tien jaar geleden met motorracen. Aanvankelijk deed hij dat in de stan daardklasse 750 cc. Later stapte hij over naar de endurance-racing. Hij stopte in 1983. Twee jaar later maakte hij zijn debuut in de 250 cc klasse voor de Stichting Nederlands Racingteam. Bij nationale motocrosses in het Brabantse plaatsje Stevens beek is gisteren een coureur om het leven gekomen. In de tweede manche van de 500 cc-klasse kwam de 30-jarige M. Krommentuyn ten val. Een aantal van de achter hem rijdende coureurs kon de rijder uit Helenaveen niet meer ontwijken en reed over hem heen. Krommentuyn overleed op het circuit aan zijn verwondingen. Rustige start Streuer HOCKENHEIM (SID/DPA) - De Nederlandse wereld kampioenen Egbert Streuer en Bernard Schnieders zijn het seizoen in de zijspanklasse rustig van start gegaan. Bij de door regen ontregelde Grote Prijs van de Bondsrepu bliek Duitsland op het circuit van Hockenheim, werd het tweetal gisteren derde. De winst in deze eerste race in een nieuwe serie ging naar de West duitsers Schwarzel en Buck voor de Britten Webster en Hewitt. De grote concurrenten van de Neder landers in het afgelopen jaar, de Zwitsers Biland en Waltisperg, ein digden vlak achter het Assense tweetal als vierde. "De snelheid van de motor van Schwarzel heeft mij verbaasd", al dus de Nederlandse stuurman. "Daarmee zullen wij dit seizoen da nig rekening moeten houden. Wat Biland bereft ben ik wat optimisti scher. Zij zullen dit keer weinig problemen voor ons opleveren". Streuer was met zijn derde plaats wel de best geklasseerde maar niet de enige Nederlander die in de punten voor het wereldkampioen schap reed. Hans Spaan en Theo Timmer gingen het zijspanduo voor in de klasse tot 80 cc. Spaan werd in de door de Zwitser Stefan Dörflinger gewonnen race zesde, Timmer eindigde twee plaatsen la ger. Hij staat de derde race meetel lend voor het wereldkampioen schap nu zesde met negen punten. De vierde Nederlander die op het circuit van Hockenheim in de prij zen reed, was ook de meest ver heugde. Voor het eerst dit seizoen slaagde Boet van Duimen erin zich bij de eerste tien te klasseren. Dat het ook de laatste plaats bij die se lectie groep was zal voor de cou reur uit Ammerzoden minder be langrijk zijn geweest. Freddie Spencer lijkt met zijn gok om te proberen zowel de titel in de 250cc als in de 500cc klasse te willen veroveren, in de problemen PINZOLO (AFP) - Giuseppe Sa- ronni heeft dit weekeinde zijn ve dette-status in de Ronde van Italië aardig opgevijzeld. De 27-jarige eindwinnaar van 1979 en 1983 won zaterdag met zijn equipe de ploe gentijdrit en consolideerde giste ren in de derde etappe zijn leiden de positie door in de nauwe straten van Pinzolo de gevaarlijke massa sprint te winnen. De Italiaan pakte twintig seconden bonificatie en verdreef daarmee de nationale wie- lerheilige Fransesco Moser naar het tweede plan. Sinds zijn zege van twee jaar ge leden was het zeer rustig rond de man uit Novarra geworden. De ex perts rekenden 'Beppe' niet eens bij de voornaamste favorieten voor de Giro van dit jaar. Des te verras sender was zijn optreden in de 180 km lange rit van Milaan naar Pin zolo. Op 200 meter van de finish lag Saronni nog in zesde positie. Ter wijl vooraan de Portugees Da Silva terugviel, zigzagde Saronni langs zijn tegenstanders. De Amerikaan Phinney duwde de Zwitser Brugg- mann in de hekken. Terwijl deze viel, schoof Saronni voorbij Da Sil va om de etappe te winnen. Johan van der Velde, vorig jaar vijfde in het eindklassement, finishte als derde. In het algemeen klassement neemt Van der Velde de 31ste posi tie in. Gerrie Knetemann, die in de derde etappe in de achterhoede fi nishte, moet vooralsnog genoegen nemen met een 142ste plaats in het algemeen klassement. Clasico RCN De Colombiaan Pacho Rodri guez heeft gisteren in Medellin de vijfde etappe van de Clasico RCN gewonnen. De meervoudige etap- te komen. De Amerikaanse wereld kampioen in de zwaarste klasse greep in de Bondsrepubliek naaste beide eindoverwinningen. In de lichtere afdeling moest hij tot grote vreugde van de toeschouwers de winst laten aan de Westduitser Martin Wimmer die Spencer tien seconden voorbleef. Later op de dag kreeg Spencer, die bij de Grote Prijs van Spanje begin deze maand wel de 500 cc op zijn naam wist te brengen, ook een tik op de neus van de Fransman Christian Sarron. Ondanks zijn tweede plaats breid de de Amerikaan zijn voorsprong in de strijd om de wereldtitel op de concurrentie wel uit. Nummer twee in het tussenklassement, Ed die Lawson werd vierde. Sarron staat nu derde op negen punten van Spencer. De overwinning in de klasse tot 125cc ging naar de Oostenrijker August Auinger voor de Italiaan Fausto Gresini. In de strijd om de wereldtitel bleef de Italiaan Bian- chi eerste. De voorsprong op zijn landgenoot Gresini liep echter te rug tot een punt. MONTE CARLO (ANP) - Alain Prost heeft gisteren wraak geno men op de diskwalificatie, die hem veertien dagen eerder de zege kost te in Imola. Hij was de constantste coureur in de Grote Prijs van Mo naco voor formule 1-wagens, de •vierde in de reeks om het wereld kampioenschap. Voor 70.000 toeschouwers dank te hij zijn tweede overwinning van echter voor een deel aan de pechvogels van de dag, de Italiaan Michele Alboreto en de Braziliaan Ayrton Senna. Alboreto verloor de koppostie twee keer en Senna, die met de beste startposi tie was begonnen, moest al in de zeventiende van de 78 ronden afha ken met motorpech. In de straten van Monte Carlo was Senna één van de negen afvallers in de bijna 260 kilometer lange race. In het algemeen klassement be hield Elio de Angelis de leidende positie. Hij onderstreepte zijn klas se door als derde te eindigen. In Imola werd hij tweede achter Prost, die later kreeg te horen dat zijn McLaren-Porsche twee kilo gram te licht was. Regerend we reldkampioen Niki Lauda, stalge- noot van Prost, was weer eens niet goed op dreef. Hij haalde de eind streep niet, omdat hij in de van grails belandde na een slip op een omvangrijke olieplas. Dat gebeur de in de twintigste ronde, nadat de Alfa van de Italiaan Ricardo Patre- se vlam had gevat. Ook Patrese had kennis gemaakt met de omhei ning, omdat hij uit balans raakte na een inhaalmanoeuvre van Nelson Piquet, die zichzelf eveneens bui ten de route plaatste. Net als Lauda vervullen Patrese en Piquet in de algemene rangschikking een be scheiden rol. Alboreto en Prost, vorig jaar de Jan Lammers heeft de eerste wed strijd gewonnen in de klasse Alpi ne Renault V6 turbo, die telde voor het klassement om het Europees kampioenschap. Lammers was in Monte Carlo zowel zaterdag als zondag de sterkste coureur. Hij kwam uit op een totaaltijd van 46 minuten en 38,860 seconden. In beide manches werd de Italiaan Si- gala tweede. tweede van de wereld, hebben nu een achterstand van twee punten op De Angelis. Alboreto profiteer de eerder van de motorpech van Senna dan Prost. Maar hij slipte, waardoor de Fransman hem kon inhalen. In de 25e ronde lukte het Alboreto de koppositie weer in te nemen. Negen ronden verder moest hij de pits opzoeken wegens een lekke bartd. Prost, dié vorig jaar ook in Monte Carlo won, was de logische opvolger. LEIDEN - Als lid van de Du Prie- formatie maakte amateur wielren ner Piet de Groot vorig jaar tever geefs jacht op een overwinning in de landelijke criteria. Inmiddels weer clubrenner bij het Alphense Avanti,slaagde de Hazerswoude- naar zaterdag in Gouda alsnog in zijn streven. De Groot klopte aan de meet een viertal mede-vluchters in de spurt. Aanvankelijk waren het, in na volging van de ronde van Hille- gom, opnieuw de renners van de Bollenstreek die de koers naar hun hand zetten. In een vluchtersgroep van een tiental renners hadden Ton van Duivenbode, Gerrit Klein- veld, Peter Uittendaal en Dirk-Jan van Reek (die wegens het niet aan het vertrek komen in de ronde van de Kempen uit de Du Prie-Spaar- bank ploeg dreigt te worden gezet) hun plaats weten te vinden. In de loop van de koers bewerkstellig den echter een zevental achtervol gers, onder wie Piet de Groot, de aansluiting bij de vluchters. Van wege die versterking van de kop groep verloren de Bollenstrekers hun grip op de koers. Wel wist Van Reek tijdens de fi nale van de rit mee te gaan in de beslissende ontsnapping, maar ook hij kon toch niet verhinderen dat de tot dan toe zuinig met zijn krachten omspringende De Groot in de spurt aan het langste eind trok. Achter Vermunt finishte Van Reek als derde. Van Duivenbode, Kleinveld en Uittendaal werden respectievelijk 10, 11 en 13. Bij de liefhebbers kwam Pieter Evelein in kansrijke positie ernstig ten val. De Swift-renner moest met een hersenschudding in een zieken huis te Gouda worden opgenomen. Achter winnaar Bos finishten Eve- leins clubgenoten Piet Kralt en Jan van de Tooren als de nummers twee en drie. Noord wijker Ton Steen voorden reed zaterdag een goede klassieker Enschedé-Munster. In deze groten deels over Westduits gebied voe rende wedstrijd over 170 kilometer sprong de Bollenstreek-amateur met nog twinitg kilometer voor de boeg uit het peloton weg. Steen voorden kreeg in deze, naar later bleek beslissende ontsnapping, een zevental vluchters mee. In de spurt moest hij echter het hoofd buigen voor het Duitse geweld en achter winnaar Lehnert met de achtste plaats genoegen nemen. De veteranen van de Bollen streek reden zich gisteren temid den van de liefhebbers op de Rijs- wijkse Plaspoelpolder in de prij zen. Noordwijker Leen van de Niet kwam als tweede over de meet, Sjaak van der Meer werd vierde. Voorschotenaar Arie Ravensber- gen schreef het sprintkampioen schap van Swift op zijn naam. Zesdaagse start in binnenstad LEIDEN Voor de vierde maal in successie is Leiden vanavond startplaats van de Internationale Wieleravondzesdaagse (IWAZ). Namens de organiserende stichting SOS is Joop Riethoven er opnieuw :n geslaagd een deel van de Leidse binnenstad ten behoeve van deze amateurkoers verkeersvrij te krijgen. Beppe Saronni neemt de toejuichingen van het publiek in ontvangst. Hij onttroonde rivaal Moser als leider i ieGir°(foto AM tijdens de Ronde van Spanje, bleef in de etappe van Feli zia en Medellin over 125,5 kilome ter zijn landgenoten Luis Herrera en Alirio Chizabas net voor. De vierde etappe leverde zaterdag een overwinning op voor klassements rijder Manuel Cardenas. Hij was in de bergrit door de Andes over 166,5 kilometer uiteindelijk de sterkste in een kogroep van vijf renners. Oise De Belg Jos Lieckens heeft giste ren de Ronde van de Oise op zijn naam gebracht. In de derde en laat ste etappe van Compiegne naar Creil (101 km) kwam hij in het pé- loton over de finish. De sprint werd gewonnen door de Belg Ben ny va Brabant voor de Nederlander Nico Verhoeven. Achter Philippe Lauraire (Fra) legde Teun van Vliet beslag op de vierde plaats. Van Vliet is in het eindklassement de hoogst gerangschikte Nederlan der. Hij eindigde op de vijfde plaats met welgeteld elf seconden achterstand op Lieckens. Van Vliet hield daarmee nog net Jean René Bernaudeau achter zich, die op een zesde plaats uitkwam. De openingskoers van deze crite rium-etappewedstrijd over een zestal opeenvolgende avonden loopt over hetzelfde rondje als vo rig jaar, te weten de Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmer straat, Lange Mare, Oude Singel, Beestenmarkt en de tweede Bin nenvestgracht. In totaal behelst dit parkoers een lengte van ongeveer 1400 meter, hetgeen betekent dat de renners het spectaculaire rondje 57 maal dienen af te leggen om aan het de benodigde aantal van 80 kilome ters te komen. Hopelijk zullen daarbij de auto's op de Oude Sin gel beter in de vakken staan gepar keerd dan een jaar geleden, toen uitstekende wagens het nodige ge vaar voor de renners opleverden. De start valt om zeven uur 's avonds, terwijl de finish tegen ne gen uur mag worden verwacht. Bij deze Wieleravondzesdaagse zullen zo'n 100 renners aan het ver trek staan. Onder hen mogelijker wijs niet de superieure winnaar van vorig jaar, Henk van Weers. De Hagenaar zou na zijn vertrek bij de Markthof-ploeg ditmaal voor zijn eigen club, de Kampioen uit Sche- veningen, uitkomen. De ploeglei der van Van Weers nieuwe sponsor ziet zijn renner echter liever niet in dit slopende criteriumgebeuren aantreden, waardoor de deelname van de Hagenaar op losse schroe ven is komen te staan. De Bouw- computing-Markthof-équipe ver loor met Van Weers één van zijn belangrijkste troeven en heeft zijn hoop nu op Jan Hogervo^st en Fons Schootman gevestigd. De favorietenrol voor de eindze ge lijkt dit jaar al met al weggelegd voor de renners uit de Du Prie- Spaarbank-équipe, een formatie die bovendien met twee ploegen aantreedt. Ploegleider Leslie Riet hoven beschikt met Rob Sienders, Axel Hermans, Peter Hogervorst, Michel Meere en Onno Anten over voorname kanshebbers voor de eindzege. De strijd om het ploe- genklassement moet de Rietho ven-brigade daarbij zeker in zijn voordeel kunnen beslissen. Kanshebbers voor de dagprijzen moeten worden gezocht in de ver spreid over diverse clubformaties uitkomende renners als Erwin Sengers, Gerrit Pronk, Ton Vro lijk, Harry de Boer en Wil van Montfoort. De ploeg van de Bollen streek heeft in Ton van Duivenbo de, Ton Steenvoorden, Gerrit Kleinveld en Karei Teeuwen ren ners die een gooi naar een dagzege kunnen doen. De Swift-ploeg werpt de Australische gastrenner Andrew Robinson in de strijd, een amateur die in eigen land een fraaie erelijst bijeen hèeft gefietst. Een groot vraagteken is de rol die de Engelse baanselektierenners in dit criterium-gebeuren zullen spe len. Meestal hebben de Britten de nodige aanpassingsmoeilijkheden bij het criteriumwerk en zijn zij spoedig uit de strijd verdwenen. "Pistiers" als de nu aangekondigde renners zouden zich echter wei eens beter thuis kunnen voelen in de rondjes rond de kerk. Na de eerste etappe in Leiden verhuizen de coureurs naar Den Haag, om tenslotte zaterdag weer in de Leidse regio terug te keren. Om half vijf treden de renners dan aan in Noordwijk-binnen, even eens voor een koers over 80 kilo meter. Nederlaag Van den Berg TILBURG - Na zes jaar is Gerard van den Berg zijn nationale titel taekwondo kwijt. In Tilburg ein digde hij als derde. Hij verloor van de nieuwe kampioen Theo van de Oever. Een teenblessure speelde Van den Berg parten. Met drie hechtin gen draaide hij niet als vanouds. Van de Oever profiteerde daar dankbaar van. Eveneens als derde eindigde clubgenoot Henk de Zee. Hij ver loor van Ridderkerk uit Schijndel. Bij de junioren greep Marcel van Druten het goud.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21