LEIDSCH DAGBLAD PAK Boosheid over besluit kabinet Conflict in de bouw verder verscherpt ANDIJVIE EN SPEKLAPPEN Keukenhof beleeft top- weekeinde PvdA vraagt om spoeddebat over uitwijzing van Tamils TAMILS VN-comité wil formeel onderzoek in Suriname 2.50 DIE 50% KORTING MAANDAG 20 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37707 LEIDSCHENDAM/BOLLEN- STREEK (ANP) - De afgelopen da- gèn zijn ruim 700.000 buitenlan ders, vooral Westduitsers en Bel gen, de Nederlandse grens overge stoken. Dat is ruim 100.000 meer dan in 1984, maar toen was het weer tijdens het Hemel vaart-week einde ook veel slechter. De indruk bestaat dat vooral dagjesmensen vanwege het goede weer 'even' naar Nederland zijn gekomen. De stranden in Katwijk en Noordwijk waren 'zeer goed bezet' volgens de politie en Keukenhof beleefde een topweekeinde met 89.000 bezoe kers. Veel VW's, met name die in de kuststreek, spraken van drukke dagen maar er ontstonden vrijwel nergens grote problemen met het onderbrengen van de gasten. De meeste hotels en pensions waren goed tot zeer goed bezet. Vooral de openlucht-attracties hebben ge profiteerd van de weersomstandig heden. De terugtocht van de hon derdduizenden verliep vrij pro bleemloos. Volgens de verkeers dienst van de rijkspolitie was het gisteravond tussen zes en zeven uur het drukst op de Nederlandse wegen. Toen was er, verdeeld over negen plaatsen, circa 45 km lang zaam rijdend verkeer. De drukte nam daarna enigszins af maar er bleven files staan tot omstreeks half elf. Bij de algemene verkeers dienst werden veertien aanrijdin gen gemeld, waarbij in totaal 38 voertuigen waren betrokken. Twee personen raakten hierbij gewond. Ajax kan een rommelig seizoen nog waardig afsluiten. Na de 4-2 overwinning van het individualisme (Ajax) op het collectief (Feyenoord) kan vol gende week tegen Roda JC het kampioenschap worden bin nengehaald. PAGINA 13 Na de degradatie van Lugdu- num viel gistermiddag ook het doek over Roodenburg, on danks een gelijkspel tegen NFC. Maar zelfs een overwin ning had de 'broekies' uit Noord niet kunnen redden. PAGINA 15 Voor Meerburg is het doek ge vallen ondanks winst op Vre- LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S denburch. Randstad Sport kon net het hoofd boven water houden: 0-0 tegen Alphen was daarvoor voldoende. PAGINA 16 RCL zal in een nacompetitie moeten strijden voor behoud van een plek in de eerste klas se. Zaterdag finishte de Leider- dorpse Racing na een 2-U over winning op PPSC op de voor laatste plaats in IA. Quick Boys (3-1 winst bij SSS), Noordwijk en Rijnsburgse Boys (onderling 0-0) sloten de competitie waardig af. PAGINA 17 In een zinderende finale met de Japanse titelhouder Kobayas- hi veroverde Raymond Ceule- mans de wereldtitel drieban den. PAGINA 19 NA AANVARING OP HET STRAND GEZET Het plan van het kabinet- Lubbers om in principe zo'n 3.000 Tamils terug Ie sturen naar Sri Lanka, heeft niet zonder re den bezorgdheid en verontwaardi ging opgeroepen in kringen van het vluchtelingen- en vreemdelingen- werk. Diverse organisaties bestrijden de opvatting van het kabinet dat het zuiden van Sri Lanka voldoende garanties zou bieden voor de veilig heid van Tamils die de terreur in het noorden en oosten van het eiland ontvluchten. Zij zeggen dat het gehe le eiland ten prooi is aan bloedige rassenonlusten tussen Tamils en Sin- galezen, die inmiddels aan duizen den mensen het leven hebben ge kost. Dat beeld lijkt inderdaad dichter bij de werkelijkheid te staan dan het standpunt van het kabinet, dat geba seerd is op de bevindingen van een ambtelijke commissie die slechts ge durende korte tijd in Sri Lanka is ge weest. Al kort na de aankomst van de ambtelijke commissie op het eiland, stelde een van onze buitenlandse correspondenten ter plekke vast, dat het onderzoeksprogramma van de commissie onvolledig was. Boven dien vernam hij van kritische autoch- DEN HAAG (GPD/ANP) - In kringen van het vluchtelin- genwerk is het afgelopen weekeinde verontwaardigd ge- de piaatsen was gestuurd waar zij reageerd op het plan van het kabinet om de ruim 3.000 in zich geen goed beeld kon vormen ons land verblijvende Tamils terug te sturen naar het van de feitelijke situatie^Kortom: het zuiden van Sri Lanka. Drie Israëli's in ruil voor 1100 Palestijnen DAMASCUS (AFP/Rtr^DPA) - Op het vliegveld van Gëtaève worden vandaag door Israël 1.100 Pale stijnse en Libanese gevangenen uitgewisseld tegen 3 door Pale stijnen gevangen gehouden Israë li's. Het plan werd gisteren in Da mascus bekendgemaakt en van morgen door het Internationale Rode Kruis bevestigd. De uitwisseling (codenaam 'Operatie Galilea') heeft in drie fa sen plaats, waarbij telkens een groep Palestijnse en Libanese ge vangenen wordt uitgewisseld voor één Israëlische militair. onderzoek van de commissie was al omstreden nog vóór het moest begin- Het plan van de regering, waarbij nen. de Tamils niet als politieke vluch- Niet lang daarna deed onze buiten- telingen worden beschouwd, heeft landse correspondent verslag van de ook onder de in ons land verblij- situatie in onder meer het zuidelijk vende Tamils tot woede geleid. Za- dee| van het ei|and Hij kwam tot het oosten onveilig en gevaar- terdagavond kwamen ongeveer soortgelijke conclusies als het Hoge lijk voor Tamüs. Daarmee bestrij- 700 Tamils in Amsterdam bijeen Commissariaat voor de Vluchtelingen Volgens Amnesty International, de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland en de Tamil-Dutch Soli darity Association is het zuiden van Sri Lanka net als het noorden den de organisaties de opvatting van een ambtelijke commissie die na een. onderzoek op het eiland concludeerde dat het zuiden veilig was. Het kabinet heeft de conclu sie van deze commissie overgeno- UTRECHT (ANP/GPD) - Het con flict in de bouw (250.000 werkne mers) is verder verscherpt. De Bouwbond FNV meldt dat steeds meer werkgevers pogen door mid del van 'intimidatie' hun personeel aan het werk te krijgen en heeft uitbreiding van de nu al twee we ken durende stakingsacties aange kondigd. Voorzitter Bram Buys zei van morgen dat de grimmige opstelling van de werkgevers de bouwbond dwingt tot een bikkelhard gevecht. Verscheidene aannemers hebben de afgelopen dagen onder dreiging Oefendorp ME vernield met bulldozer OSSENDRECHT (ANP) - Vier jongelui van naar schatting 16 tot 17 jaar hebben dit weekein de voor ongeveer 100.000 gul den schade aangericht in een oefendorp-in-aanbouw van de mobiele eenheid in Ossen- drecht. Met een bulldozer vernielden zij twaalf lantarenpalen, drie bouwketen en lichtten zij het dak van een bunker op. Uit het wegdek werden een aantal klinkers verwijderd. De politie, die het viertal nog niet kunnen achterhalen, zegt geen enkele aanwijzing te heb ben dat de daders gezocht moe ten worden onder vredesacti visten uit de actiekampen in Woensdrecht. van ontslag hun werknemers ge maand het werk te hervatten, aldus de bouwbond. Mede gezien het feit dat zaterdag wel een cao-akkoord werd bereikt in schilders- en stucadoorssector, inclusief afspraken over een 36-uri- ge werkweek, heeft bestuurder J. van der Linden geen goed woord over voor de opstelling van de bouwwerkgevers. „Ze kunnen niet volhouden dat in de bouw niet kan wat schilders- en stucadoorsbedrijf wel mogelijk blijkt. We hebben taal noch teken van de werkgevers ge hoord". Van der Linden houdt er reke ning mee dat de werkgevers in de bouw aansturen op een langdurig conflict. Om dat te vermijden zint de bouwbond vooral op verscher ping van de acties om een door braak te forceren. Zo overweegt de bond om alle bouwwerken in een bepaalde regio voor een bepaalde tijd plat te leggen. Eind vorige week waren er bijna 8500 stakers op in totaal 281 bouwprojecten. De staking van de zestig bouw- Fenomena is vanmorgen intussen beëindigd op dringend verzoek van burgemeester en wethouders van Rotterdam. De stakers beslo ten daartoe om het publiek ni^t de dupe te laten worden van de sta king. Fenomena - het op één na grootste bouwproject in de Rijn mond - is een uit Zwitserland af komstige tentoonstelling van na- De Rotterdamse kustvaarder 'Drakkar' (452 brt) is vanochtend vroeg na een aanvaring met een Katwijkse kotter op de Noordzee op het strand bij Wijk aan Zee gezet. Het risico werd te groot geacht dat de Drakkar bij het binnensle pen naar de haven van IJmuiden in de vaargeul zou zinken. De Kat- wijker kon op eigen kracht binnen komen. Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden verwachtte dat de Rotterdamse kustvaarder nog van daag bij hoog water van het strand zou komen. De kustvaarder werd daartoe vanochtend leeggepompt en een gat werd gedicht. Volgens een woordvoerder van Radio Scheveningen heeft de kust- door de staking al tien dagen uitge steld, zal nu vrijdag plaatsvinden. De acties zijn nu verlegd naar an dere gemeentelijke projecten in Rotterdam. Wiegel over vermoeid GIEKERK (GPD) - Commissaris der koningin Wiegel van Friesland heeft zich vandaag in het Leeuwar- het schip drijvende te houden. der Diaconessenziekenhuis laten de opgelopen bij de aanvaring vannacht met de motorkotter Kat wijk 63. Deze laatste wist met ge ringe schade aan de voorpiek de haven van IJmuiden binnen te lo pen, maar de Drakkar vroeg om as sistentie. Van de zes opvarenden werden een vrouw en twee kinderen van boord gehaald, terwijl drie opva renden onder wie kapitein-eige naar J. Schurink uit Rotterdam boord bleven om te proberen De sleepboot Brabant Wijs- onderzoeken, nadat hij tijdens heti muller en een reddingboot hebben afgelopen weekeinde duidelijke te- de Drakkar op weg naar het strand kenen van oververmoeidheid had vergezeld. (fotoANP) getoond. Vrijdagmiddag openbaar den deze zich voor het eerst, Zz"seTAa™tnker?knStratieinae van de Vereni9da Naties' Amnesty Mozes- en Aaronkerk. International, de Vereniging Vluchte- Deconstatenngvandeeerderge- ljngenvverk Nederland, de Novib en noemde ambtelyke commissie dat de Tami|.Dutch Solidarity Associa- nw'tion. Namelijk: de situatie in het rand kunLn leJen stalföok lyn: van Sri Lanka biedt geen en- recht tegenover de opvattingen kele garantie voor de veiligheid van van de Hoge Commissaris voor de de Tamil-minderheid vluchtelingen van de Verenigde Het is onthutsend om te zien hoe Naties. Volgens de VN worden de het kabinet-Lubbers deze gemeen- Tamils over het hele eiland ver- schappelijke constatering omzeilt en volgd en moeten zij worden be- zich voornamelijk bepaalt tot de rap- schouwd als politieke vluchtelin- portage van een ambtelijke commis- gen. Sie op basis van een kort bezoek. Amnesty International zette za- £en commissie die notabene tegen- terdagavond m Amsterdam vraag- over onze correSpondent op Sri Lan- tekens by de juistheid van het rap- ka moes, toegeven niet v0||edig te P°rt™nde ambtelijke commissie k ijn ,ijdgebrek en die Lanka heefT doorgebracht "1^1- weigerde'gelruik te ma- gens een woordvoerder van AI is ken van de aangeboden diensten van het niet mogelijk in zo'n korte tijd Amnesty International tot conclusies te komen. De onder- Het ligt voor de hand vraagtekens zoeken die Amnesty International '6 zetten bij de bevindingen van de zelf op Sri Lanka heeft uitgevoerd, commissie en daarmee bij het stand- wijzen uit dat de Tamils wel dege- punt van het kabinet. Misschien moet lijk worden vervolgd. 'De gebeur- zelfs wel worden aangenomen dat de tenissen van de laatste weken to- ambtelijke commissie niet meer dan nen dat ook nog eens aan', aldus een schijnfiguur is geweest die het Amnesty. asielbeleid van het kabinet, of liever: Volgens Amnesty staan de be- het ontbreken daarvan, al bij voor- vindingen van de Nederlandse baat moest rechtvaardigen. Het zou missie ook haaks op de ervaringen kwa|ljk zjjn als deze veronderstelling van een westduitse commissie die uinnt hSen'va'nTriS^ veï elk 9eval kan worden vas,9a" lig is voor Tamils. De woordvoer- steld dat het kabinet wel er9 haastig der van ^Amnesty zef zich er ook |a" standpunt heeft ingenomen. Op over te hebben verbaasd dat de Ne- Europees niveau wordt nog volop ge- derlandse missie geen gebruik praat over en gekeken naar mogelijke wenste te maken van de diensten oplossingen voor een gemeenschap van AI. pelijke opvang van de Tamil-vluchte- (Zie verder pagina 5) lingen, naar het voorbeeld van de Vietnamese bootvluchtelingen enkele Ambtenarenstaking r, i i den over dit onderwerp in Genéve en 111 ZiWeaen voorbij volgende maand in Parijs. Het lijkt niet erg logisch daar nu al op vooruit téskrij^nomdkrde'bondïfchn^et STOCKHOLM (AP) - Aan de te lopen en een eigen oplossing te de rechterlijke uitspraak heeft grootste ambtenarenstaking uit de kiezen voor een probleem dat tal van ouden. De staking draait om geschiedenis van Zweden is van- Westeuropese landen aangaat, plannen van London Transport, ochtend een einde gekomen. De Daarbij komt dat premier Lubbers om treinstellen van de onder- actle heeft achttien dagen geduurd bij de presentatie van het kabinets- en verlamde onder meer het lucht- standpunt ziet) op een hellend vlak verkeer en de handel met het bui- heeft begeven door te zinspelen op teniand. e6n zekere welwillendheid bij de de na ongeveer24uurvan^nafee- rechterliike macht ten aanzien van broken onderhandelingen een ?pl^a?h,pn9datVHnpT?^ compromisvoorstel van een team ve™a?b dat de rechter bij het door de regering benoemde bemid- beoordelen van de asielaanvragen delaars. De bond had met terug- rekening zal houden met de conclu- werkende kracht tot december sies van de ambtelijke commissie. De 1984 een loonsverhoging van 3,1 premier is echter niet in de positie om procent geëist. De bond is nu ak- zich met gerechterlijke uitspraken te koord gegaan met een verhoging bemoeien, want gelukkig is de rech- met twee proeent, met ingang van terlijke macht nog steeds een onaf- december 1985. hankelijk instituut. De regeringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer steunen het kabinet. De PvdA verzet zich het Tamil-plan en zal morgen in de Kamer om een spoeddebat vragen. Ondergrondse staakt: chaos in Londen LONDEN (GPD) - Een verkeers chaos was vanochtend in Londen het voorspelbare resultaat van een staking die is uitgebroken onder het personeel van de ondergrond se. Meer dan twee miljoen mensen maken dagelijks van de metro ge bruik. Lange files onstonden in en rond de Britse hoofdstad omdat meer mensen dan normaal trachtten met hun auto naar het werk te gaan. De situatie was nog minder erg dan zy had kunnen zyn, omdat de norma le forenzentreinen wél bleven rij den, alsmede enkele treinstellen van de ondergrondse. Dat laatste bewijst, dat niet alle werknemers by London Transport het eens zijn met de handelwyze van hun bond, de NUR, die de sta king uitschreef zonder eerst de le den te raadplegen. Dat is wettelijk verplicht, en London Transport vroeg eind vorige week een rechter dan ook de staking te verbieden. De rechter wees het verzoek toe, en de NUR kan nu zeer hoge boe- grondse voortaan zonder conduc teur te laten ryden. ^ag voordat hy ais leider van de Nieuw rapport over december-moordeii vakkers bij het educatieve project handelsdelegatie van de provincies - Groningen, Friesland en Drenthe Chicago 1 ronto. Wiegel heeft de reis op het laatste moment moeten afzeggen. Enkele buien omstreeks 11 graden, middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Matige wind, bij de Wadden eerst nog vrij krachtig, aanvankelijk noordoostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 211 i 1985 n onder: 21.37 uur. maan onder: 23.47 Andijvie, per kilo Speklappen, 500gram^54.75O/IQ kilo i A4&0.H-0 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - Het Comité voor de mensenrechten van de Verenigde Naties in Genéve wil dat er een formeel onderzoek komt naar de dood van vijftien promi nente Surinamers in december 1982. In een zojuist verschenen rapport zegt het Comité, dat be staat uit achttien juristen en rech ters uit Latijns-Amerika, Azië, Eu ropa en de VS, dat de regering in Paramaribo de verantwoordelijken voor de,rechter moet brengen. Ook wil het Comité dat aan de nabestaanden een schadevergoe ding wordt uitgekeerd. Het Comité heeft zijn uitspraken gebaseerd op klachten'Van Surinaamse burgers, alsook op de bevindingen van de commissie van VN-rapporteur Wa- ko. Deze heeft juli vorig jaar een bezoek aan Suriname gebracht om de gebeurtenissen van december 1982 te onderzoeken toen vijftien critici van het bewind Bouterse werden doodgeschoten. Bouterse kan dit rapport, dat in Genéve door diplomaten als „on gewoon hard" is bestempeld, niet zo maar negeren, vindt de secreta ris-generaal van de Surinaamse Bevrydingsraad, Sewrasingh. Be langrijk is, meent hij, dat dit VN- comité is samengesteld uit rech ters en juristen uit de hele wereld. Volgens Sewrasingh moet het offi ciële onderzoek naar de dood van de vijftien prominente Surina mers nu binnen een half jaar ge beuren. Het VN-comité constateert in zijn rapport dat de vijftien Surina mers het leven hebben gelaten „als gevolg van weloverwogen daden door de militaire politie". Het is van mening dat de hoogste militai re leiding betrokken is bij de uit voering van deze moorden. rn Ja. ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Q] Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Tel. Plaats. r het Leidsch Dagbled, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1