Lust tot handel ontbreekt op Damrak Deel van CCL naar Philips herschi HYPOTHEEK RENTE. Beursweek Kweekreactor in Kalkar bijna klaar Holland staat goed aangeschreven bij Japanse bedrijven Mogelijk olie onder raffinaderij Pernis Actiestop bij Tiofine Varkenspest slaat weer toe in België Tonnagestop wegvervoer van de baan leidse spaarbank a ZATERDAG 18 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Van Amelsvoort krijgt z'n zin Zoals bekend zou het zogeheten systeemhuis van het CCL gepriva tiseerd worden, dus van de over heid overgaan naar het bedrijfsle ven. Daartoe zijn onderhandelin gen gevoerd met Philips, Minihou- se Holding en Holland Venture Holdings. Het kabinet heeft nu be sloten dat een principe-overeen komst wordt gesloten met Philips Telecommunicatie en Informatie Systemen en het Limburgse Ont- Landbouwschap DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap is tevreden dat er een besluit is genomen over de prijzen van landbouwprodukten in de .Eu ropese Gemeenschap, maar toont zich tegelijkertijd beducht voor de gevolgen die het akkoord kan heb ben voor het voortbestaan van de EG. Evenals minister Braks is het Landbouwschap bang dat de hou ding van de Bondsrepubliek in het ergste geval kan leiden tot het ein de van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. ADVERTENTIE wikkelingsfonds (LIOF). Met in gang van 1 januari 1986 zullen de Staat, het LIOF en Philips de aan deelhouders zijn, zonder dat ie mand een meerderheidsbelang heeft. De deelname van de staat en het LIOF zal echter niet langer du ren dan drie jaar. Staatssecretaris Van Amelsvoort kreeg eerder al het groene licht van het kabinet om de zogeheten ex ploitatie-eenheid van de CCL met ongeveer 120 arbeidsplaatsen on der het management van het Rijks Computer Centrum te brengen. Het zogeheten systeemhuis - ont wikkeling en onderhoud van com putersystemen - zal uiterlijk 1 ja nuari volgend jaar de privaatrech telijke structuur krijgen met een omvang van 160 medewerkers. Het nu bij het systeemhuis werkzame personeel zal in zijn geheel worden overgenomen door de nieuwe on derneming. Geboden wordt een ar beidsvoorwaardenpakket van „ge lijkwaardig niveau als het huidi ge". Oplossing Voor de dienstverlening aan de lagere overheid in Limburg door het CCL, waarmee ongeveer 20 ar beidsplaatsen zijn gemoeid, wordt nog een afzonderlijke oplossing uitgewerkt. Met een aantal Lim burgse gemeenten is al gesproken over een bestuurlijke deelname. ESSEN (AP) - De bouw en monta ge van de omstreden snelle-kweek- reactor in Kalkar is praktisch vol tooid en de reactor kan begin 1986 in gebruik genomen worden, zo heeft gisteren de bouwmaatschap pij in Essen bekendgemaakt. Voor waarde voor het halen van de ove rige termijnen is, aldus de bouw maatschappij, het onmiddellijk verlenen van toestemming voor het plaatsen van de brandstofele menten en het opladen van de reactor. Voor het zover is, zullen in de loop van het jaar nog allerlei veilig heidsmaatregelen voor de diverse kringloopsystemen getest worden. Het testen van het hoofdkoelsys teem is al gebeurd. Aan het eind van deze maand wordt de tank van de reactor met natrium als koel- middel gevuld. Volgens de bouw maatschappij waren meer dan 3.500 arbeiders bij de bouw betrok ken. naar olie bij de raffinaderij van Pernis werd uitgevoerd. De voertuigen n de Rotterdamse Coolsingel verschijnen. (foto gpd) ROTTERDAM (GPD) - In de grond onder de olieraffinaderij van Shell in Pernis bevindt zich mogelijk aardolie. De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft tot vlakbij de opslagtanks en het pijpen- en buizencom plex van Shell seismisch onderzoek verricht. Het resultaat daarvan zal niet eerder dan eind augustus bekend zijn. Indien olie in voldoende win bare hoeveelheid wordt aangetroffen, zal de unieke situatie ontstaan dat een boortoren zal verrijzen op het oliecomplex. De olie kan in dat geval met de kortst denkbare pijpleiding aan de oppervlakte worden gebracht. Ook in de aangrenzende petroleumhaven, waaraan het Shell-complex ligt, zoekt de NAM naar olie. Dat gebeurt door van achter een klein scheepje onder water een kanonnetje af te schieten. Daardoor komen trillingen vrij, die snel de bodem bereiken. Aan de hand van de trillingen, die worden opgevangen, kan de aanwezigheid van olie in de bodem wor den vastgesteld. Volgens woordvoerder Duut van de NAM maakt het onderzoek in Per nis onderdeel uit van een veel groter opgezet seismisch onderzoek in en rond Rotterdam. DEN HAAG/LICHTERVEL- week vrijdag onderwerp van DE (ANP) - In het Westvlaam- bespreking tijdens een verga- se Lichtervelde heeft zich weer dering van het permanent vete een geval van Afrikaanse var- rina'r comité van de EG. De kenspest voorgedaan. Recente- Belgische vertegenwoordiging lijk werden daar negen geval- zal dan tegenover de veterinai- len geconstateerd. Daarna zijn re deskundigen uit de andere tal van bloedmonsters geno- EG-landen een uiteenzetting men. Daaruit bleek, dat het geven over de problemen in dat probleem nog steeds niet uit de land. wereld is. De veestapel van het betreffende bedrijf in Lichter velde is inmiddels vernietigd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van land bouw en visserij in Den Haag vrijdag desgevraagd bevestigd. Voor de veehouders in het zuiden van ons land zal dit nieuwe geval van Afrikaanse varkenspest geen rechtstreekse gevolgen hebben. In het betref fende gebied in België was al een verkeersverbod van kracht. Het probleem van de Afri kaanse varkenspest is volgende DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren ingestemd met het voorstel van staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Wa terstaat) om de negen jaar geleden ingestelde tonnagestop voor het wegvervoer op te heffen. Het nuttig effect van de stop is volgens de bewindsman minimaal, staat niet meer in verhouding tot de kosten die ermee zijn gemoeid voor bedrijven en overheid. Na af schaffing van de tonnagestop hoe ven vervoerders die een vergun ning willen, alleen nog aan te tonen ROTTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV mag bij het che misch bedrijf Tiofine in Rozenburg tot vrijdag 24 mei geen acties voor bereiden of ondersteunen. Het ulti matum dat de bond tot morgen middag 12.00 uur had gesteld, is daarmee enkele dagen uitgesteld. Gedurende die dagen moeten de bond en de directie van het bedrijf de afgebroken CAO-onderhande- lingen hervatten. Dat is het oordeel van de vice- president van de Rotterdamse rechtbank, mr. Broekhoven, in het kort geding dat de directie van Tio fine gisteren had aangespannen. Tiofine eiste dat de aangekondigde acties na het aflopen van het oor spronkelijke ultimatum onrecht- dat zij het extra vervoer kunnen gaan verrichten tegen kostendek kende prijzen. Verder dienen zij te matig zouden worden verklaard, omdat de directie de bond had la ten weten alsnog het overleg te wil len hervatten. Volgens de Tiofine- directie zou dat echter niet meer vóór morgenmiddag 12.00 uur luk ken en daarom vroeg ze via de rechter om respijt. Het uitstel kreeg ze, maar de rechtbankpresident was wel van mening dat Tiofine in de hele gang van zaken rondom het „vastlopen" van de onderhandelingen niet zorgvuldig had gehandeld. De In dustriebond daarentegen heeft zich keurig gehouden aan de spel regels rondom het CAO-overleg en de daaropvolgende voorbereidin gen voor eventuele acties, zo vond hij. voldoen aan eisen van vakbe kwaamheid, kredietwaardigheid en betrouwbaarheid. Het kabinet is gisteren ook ak koord gegaan met een eenvoudiger procedure bij verlenging van weg- vervoersvergunningen. In dergelij ke gevallen onderzoekt de Com missie Vervoersvergunningen in het vervolg of het bedrijf van de vergunninghouder voldoende ren dabel is. Dat kan overigens beteke nen dat een vergunning niet wordt verlengd terwijl het bedrijf wel vol doende werk heeft. DEN HAAG (ANP) - Philips wordt over enkele jaren de eigenaar van het te privatiseren deel van het Computer Centrum Limburg (CCL). Het kabinet heeft gisteren inge stemd met een desbetreffend plan van staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken, aldus een be kendmaking van diens ministerie. door C. Wagenaar Door het gebroken karakter van de week was het begrijpelijk dat op de Amsterdamse effecten beurs ditmaal de buiten de beurs gelegen verschijnselen meer aan dacht ontvingen dan de beurs handel zelf. Die bleef uitermate rustig omdat de lust ontbrak po sities op te bouwen. Afwachten en aanzien overheerste sterk en dit laatste had vooral betrekking op het gedrag van de dollar die vorige week een forse reactie had ondergaan. Toen was de waarde van f3,67 teruggelopen tot f3,47, hetgeen Wall Street een flinke opkikker had gegeven met een weekstijging van niet minder dan 27 punten. Dollar Sedert de nieuwe historische top van 213 vorige week maan dag voor het algemeen beursge- middelde was Amsterdam door de val van de dollar nogal terug gelopen welke trend zich deze week voortzette en dezelfde in dex tot beneden de 208 bracht. Dat betekende voor de meeste beursgroepen nieuwe dalingen die opliepen tot een a twee pun ten in vergelijking tot het slot van de vorige week. Er werd nog druk gefilosofeerd over de oor zaak van de onverwacht scherpe reactie van de dollar die de laat ste week van april en de eerste week van mei aanhoudend was gestegen. Waarschijnlijk omdat daarvoor nauwelijks redenen aanwezig waren, maakte de har de reactie er nu een resoluut ein de aan. Althans de meeste ver klaringen die uit de valutamarkt stamden kwamen niet verder dan voor de dollarval markttech nische redenen aan te voeren. De speculatie zou teveel gekocht hebben, daarorr. leek de daling ook weer overdreven en in elk geval een bodem te leggen van waaruit een nieuwe start om hoog voorbereid kan worden. Vanuit de rentesector kwamen geen duidelijke signalen voor het markante dollargedrag. Vorige week vertelde Paul Volcker. top man van het gezamenlijke Ame rikaanse Centrale Bankwezen aan een commissie uit de Ameri kaanse Senaat dat er geen rede nen waren om de economie door een ruimer kredietbeleid bij te spijkeren. De kans op renteda ling, het grootste gevaar voor de hoge dollar, werd hierdoor aan zienlijk verkleind. Maar het eni ge wat Volcker ermee bereikte was de dollarval op diezelfde dag. die toen al tot tien cent was opgelopen, om te zetten in een meer geleidelijke afbrokkeling. En Wall Street, die om dezelfde reden van renteteleurstelling flauw zou moeten zijn, bleef vast omdat Volckers standpunt ook zou inhouden dat er geen onge rustheid zou behoeven te be staan over de verdere economi sche vooruitzichten in de Ver enigde Staten. Toch is zo'n uit spraak natuurlijk niet voldoende om alle aarzeling in zekerheid te doen omslaan. Ook deze week bleef de Newyorkse effecten beurs duidelijk in verwarring over hoe de verschillende signa len uit de economie geinterpre- teerd moeten worden. Erg belangrijk voor de aande lenmarkt van Wall Street is de aanhoudende vaste stemming op de obligatiemarkt. April eindig de op het hoogste niveau van de eerste vier maanden van dit jaar. En in de eerste twee weken van mei werden nieuwe hoogtestan den bereikt. Het niveau ligt nu bijna vier punten hoger dan twee maanden geleden en drie punten boven de hoogste stand van 1984. Deze, op zich gunstige constella tie geeft de aandelensector van Wall Street ongetwijfeld een goe de ondergrond en vloeit voort uit de harde strijd die er thans in het Amerikaanse Congres woedt om het begrotingstekort omlaag te krijgen. Tegenover de consolidatie die deze week in Wall Street be stond, leed onze beurs onder eni ge afbrokkeling. Deze vloeide grotendeels voort uit de lagere dollar die vooral de internatio nals onder druk zette. Maar toen de Amerikaanse munt later in de week enig herstel liet zien schoot vooral ons hoofdfonds Konink lijke Petroleum weer omhoog en veegde alle eerder opgelopen koersverliezen van tafel. Opval lend is de veel positievere stem ming die uit het Nederlandse be drijfsleven opklinkt dan uit het Amerikaanse. Bij ons wordt over een economische vertraging niet gerept en op vele jaarvergaderin gen blijkt dat ook in het eerste kwartaal van '85 weer nieuwe op merkelijke winstverbeteringen konden worden geboekt. Geen wonder dat ondanks de lichte af brokkeling deze week, de onder grond van onze beurs uitermate sterk blijft. Koerswinsten Ook de obligatiemarkt houdt zich uitstekend en sloeg deze week zelfs de opgaande richting in. De grootste koerswinsten boekten ditmaal Macintosh en Verenigde Machine Fabriek Stork gevolgd door Audet, Nij- verdal ten Cate, Fokker en Nutri- cia. Belangrijke verliezers waren Stad Rotterdam, Ceteco en Nedl- loyd. De Europese optiebeurs sloot woensdag met een gemiddelde dagomzet voor vier werkdagen van ruim 22.000 contracten onge veer hetzelfde niveau als in de voorgaande week af. Akzo en Koninklijke Petroleum wissel den elkaar af als de voornaamste favoriet voor calls. Bij de beslissing van een Japans bedrijf om in Nederland te inves teren, en niet in een ander EG- land, zijn persoonlijke contacten met de Nederlandse overheid vaak doorslaggevend. Dat is de ervaring van A. J. van, Oosten, sinds zes jaar industrieel com missaris voor Nederland in de Japanse hoofdstad Tokio. Nederland staat bij Japanse bedrijven hoog aangeschreven. Dat blijkt uit de snelle groei van de investeringen sinds 1980. On geveer twaalf procent van de to tale Japanse investeringen in de tien EG-landen komt de laatste jaren naar Nederland, dat onge veer vijf procent van de EG uit maakt, in bevolking en in Bruto Nationaal Produkt. Een van de belangrijkste redenen is de goe de samenwerking met de Neder landse overheid, zo blijkt uit een onderzoekje dat Van Oosten on langs heeft gedaan. door Ruud Kreutzer Japanse buitenlandse investe ringen zijn de laatste jaren spec taculair gestegen. Ongeveer een kwart daarvan gaat naar de Ver enigde Staten, en tussen de 11 en 12 procent naar West-Europa. In dustrieel commissaris Van Oos ten verwacht dat de totale om vang van directe investeringen in het buitenland verder zal blij ven stijgen, terwijl ook het aan deel van de EG-landen daarbin nen zal toenemen. Verschuiving De meest recente grote inves tering is de joint venture tussen Toya Soda en DSM voor de pro- duktie van de zoetstof Aspar- taan. Daarmee is een bedrag van honderd miljoen gulden ge moeid. Vestigingen van het cos- metica-bedrijf Pola en het voed- selverwerkingsbedrijf Nissin Food zijn in het laatste stadium van onderhandeling. Opvallend is de verschuiving van dienstver lenende naar produktiebedrij- ven. Deze week is een delegatie on der leiding van commissaris van de koningin in Noord-Brabant mr. A. Van Agt in Tokio. Vorige maand was collega-commissaris uit Utrecht mr. P. van Dijke ook al in Japan om potentiële inves teerders van de voordelen van Nederland te overtuigen. Hoewel dit soort missies zel den direct tot resultaten leidt, hechten Japanse bedrijven zeer veel waarde aan een goede per soonlijke verstandhouding met de verantwoordelijke politici. Vooral als de overheid de indruk geeft zaken vlot te kunnen rege len, zoals vergunningen en in- frastucturele voorzieningen, kan dat de doorslag geven bij een po sitief besluit. Vanuit de directiekamer van een Japanse onderneming beke ken is er tamelijk weinig verschil tussen Nederland, West-Duits- land of Spanje. Het gaat er in principe om de EG-markt van binnenuit te bestrijken, en dat kan voor de meeste produkten vanuit elk willekeurig land. Er zijn veel lokaties waar goed op geleide arbeidskrachten be schikbaar zijn, en de bereidheid van de overheid om subsidies te verschaffen aan buitenlandse in vesteerders is overal groot. Arbeidsrust Uit het door industrieel com missaris Van Oosten uitgevoerd onderzoek blijkt dat Japanse be drijven die al in Nederland zijn gevestigd fin totaal zijn dat er 270) vooral tevreden zijn over de samenwerking met de lokale au toriteiten, de arbeidsrust (Neder land vormt met Japan een klasse apart in dat opzicht) en de poli tieke stabiliteit. Een niet onbe langrijke reden is verder dat de meeste Nederlanders voldoende Engels beheersen voor eenvou dige communicatie. Dat zij 'schoolboeken-Engels' spreken is alleen maar een voordeel, om dat Japanners dat zelf ook doen. De belangrijkste concurrent voor Nederland is Engeland, ter wijl Spanje ook steeds meer in trek komt bij Japanse investeer ders. De aantrekkingskracht van Engeland zit hem niet alleen in de taal, maar ook in historische banden. Engeland hielp Japan rond het begin van de eeuw bij de opbouw van de vloot en de in dustrie. Bovendien vormt Enge land een brug tussen Europa en Amerika, dat verreweg het be langrijkste investeringsland is voor Japanse bedrijven. Spanje maakt handig gebruik van zijn positie als toekomstig lid van de EG. Het is nog niet ge bonden aan allerlei EG-richtlij- nen op het gebied van overheids subsidies, terwijl het wel al het voordeel kan bieden van toegang tot de EG-markt, zodra het lid maatschap van de Europese Ge meenschap een feit is. De belangstelling van Japanse bedrijven voor Nederland is de laatste vijfjaar snel gegroeid. Be halve een aantal opvallende in vesteringen en overnames (Fuji- film in Tilburg, Asahi Glas in Tiel, Nissan in Amsterdam), is er een aantal minder in het oog springende activiteiten, dat veel belovend oogt. Een ervan is de overname van Electrofact in Amersfoort door een sterk Ja pans bedrijf, Yokogawa Hokus- hin. Commissaris Van Oosten verwacht dat dit bedrijf binnen kort sterk zal gaan uitbreiden, nu een van de topmanagers van het moederbedrijf is benoemd tot di recteur van de vestiging in Amersfoort. Verbaasd Van Oosten beschikt over vele aanwijzingen dat het Japanse be drijfsleven zeer gedetailleerd op de hoogte is van het reilen en zei len van bedrijfsvestigingen in het buitenland. „Hoe ze dat doen weet ik niet, maar telkens weer ben ik verbaasd als ik vragen krijg van bedrijven, dat zij pre cies weten hoe het gegaan is met een andere onderneming die al in Nederland aan het werk is", al dus Van Oosten. Als voorbeeld noemt hij de me dewerking van het Arbeidsbu reau in Tilburg bij de selectie van twintigduizend sollicitanten voor tweehonderd arbeidsplaat sen bij Fuji. Onlangs kreeg Van Oosten bezoek van een ander Ja pans bedrijf met de vraag of zij ook een beroep op het Geweste lijk Arbeidsbureau zouden kun nen doen. ADVERTENTIE Vanaf jaar vast met gemeentegarantie. DE EIGEN HUISBANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9