'Brein' van bomterreur India bekend Spaanse ministers contra vrije pers Weer bomaanslag in West-Beiroet België onthaalt paus enthousiast Opnieuw bomaanslag Proces tegen leiders van UDF van start Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. Carrington: 'Eigen wapens voor Europa' ZATERDAG 18 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (AP) - Twee kinderen zijn gisteren licht ge wond geraakt door een 'explosief voorwerp', dat op het balkon van hun huis in New Delhi werd gegooid. In een drukke buurt in de Indiase hoofdstad vond de politie zes bommen in nagebootste transistorradio's die door de mij- nopruimingsdienst van het leger onschadelijk werden ge maakt. Vorige week werden in New Delhi en drie naburige deelstaten met soortgelijke bommen een reeks aanslagen gepleegd, die minstens 85 doden en meer dan 200 gewon den veroorzaakten. JOHANNESBURG/DEN HAAG (Rtr/ANP)- In Zuid-Afrika begint maandag het proces tegen 16 voor aanstaande leden van anti-apart heidsorganisaties, het grootste pro ces wegens "verraad" sinds een kwart eeuw. Onder de verdachten zijn verscheidene leiders van het Verenigd Democratisch Front (UDF), de grote overkoepelende organisatie van honderden anti- apartheidsgroepen. In Washington komen woensdag en donderdag parlementariërs uit de VS en West- Europa bijeen om te praten over sancties tegen het apartheidsregi- De aanklacht in het proces is ruim 600 pagina's lang en bestaat vooral uit citaten uit redevoerin gen, die de verdachten op openba re bijeenkomsten hebben gehou den. Volgens de aanklacht hebben de 16 verdachten hun organisaties, met name ook het in 1983 opge richte UDF, gebruikt om de doel einden van een 'revolutionair bondgenootschap' te bevorderen. Dat 'revolutionair bondgenoot- schap' zou een frontorganisatie zijn van het African National Con gress (ANC), de Zuidafrikaanse Communistische partij, en de Zuidafrikaanse raad van vakbon den (SACTU). Het ANC en de com munistische partij zijn in Zuid- Afrika verbonden organisaties. Het wordt het grootste proces wegens verraad sinds 1961, toen een proces dat zich zes jaar had voortgesleept eindigde in vrij spraak voor alle 156 verdachten. Sindsdien zijn er wel andere poli tieke massaprocessen geweest, maar die zijn gevoerd op grond van wetten tegen sabotage en terroris me, die de regering pas in de jaren '60 heeft ingevoerd, zo stelt John Dugard, hoogleraar in de rechten aan de Universiteit van Witwaters- rand. ANC-leiders als Nelson Man dela en Walter Sisulu zijn bijvoor beeld in 1964 tot levenslang veroor deeld wegens sabotage. In het begin van de jaren '80 nam de staat opnieuw zijn toevlucht tot gerechtelijke vervolging wegens verraad, mogelijk als reactie op de internationale kritiek, meent Du- gard. Hij denkt dat de aanklacht daarom ook in dit geval verraad vermeldt. "Nu kan de regering ge makkelijker tegen de Verenigde Staten en Engeland zeggen: "we vervolgen hen wegens verraad, een misdrijf in de standaard-wetge ving, en jullie hebben die wet ook". Onder de verdachten zijn twee van de drie voorzitters van het UDF, de 71-jarige Archie Gumede en de 66-jarige Albertina Sisulu, de vrouw van Walter Sisulu. Parlementsleden uit West-Euro pa en de Verenigde Staten overleg gen woensdag en donderdag in Washington overleggen over sanc ties tegen Zuid-Afrika, met name over beperking van investeringen in Zuid-Afrika en Namibië. De bü- eenkomst is georganiseerd door AWEPAA, de vereniging van West- europese parlementariërs voor ac tie tegen apartheid, en door de commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse senaat en de subcommissie voor Afrika van het Huis van Afgevaardigden. Sprekers op de bijeenkomst zijn onder meer de Democratische se nator Edward Kennedy, Andimba Toivo ja Toivo, secretaris-generaal van SWAPO en het Tweede-Ka merlid Jan Nico Scholten, voorzit ter van AWEPAA. In het Amerikaanse Congres zijn verscheidene voorstellen voor eco nomische sancties tegen Zuid-Afri ka in behandeling. De politie opende gisteren ook een klopjacht op de 25-jarige Sikh Ka- ram Singh Kohli, die het brein zou zijn achter de reeks bomaanslagen. Een woordvoerder van de politie in New Delhi verklaarde dat Kohli opereert vanuit een extremistisch bolwerk in de noordelijke deel staat Punjab. De politie was Kohli op het spoor gekomen door onder vraging van drie verdachten, die in verband met de bomaanslagen in New Delhi waren aangehouden. De gecoördineerde aanslagen vormden de grootste terroristische operatie van extremistische Sikhs buiten Pupjab. De Indiase autoriteiten steilen tevens een onderzoek in naar mo gelijke verbanden tussen de aan slagen en een door de Amerikaan se FBI ontdekt complot, om pre mier Rajiv Gandhi in de Verenigde Staten te vermoorden. Een groep hoge inlichtingenofficieren is uit India vertrokken om de veilig heidsmaatregelen rond Gandhi's bezoeken aan Amerika, Frankrijk, Zwitserland en andere landen in juni te controleren. Na de bomaanslagen van vorige week is in alle 22 deelstaten en langs de grens met I*akistan de be veiliging verscherpt. Volgens be richten in de pers zijn sinds vorige week meer dan 2.000 Sikhs aange houden voor verhoor. Gisteren nam het Indiase lagerhuis een wetsvoorstel van de regering aan om de straffen op het ongeoorloof de bezit van wapens en explosie ven te verzwaren. Minister van bin nenlandse zaken Chavan kondigde tevens aan dat op een later tijdstip afzonderlijke. veelomvattende voorstellen zullen worden inge diend om het terrorisme te bestrij den. Veiligheidsdiensten houden re kening met een nieuwe golf van terreur wanneer begin juli het feit wordt herdacht, dat het leger een jaar geleden de Gouden Tempel in Amritsar bestormde om militante Sikhs te verdrijven die zich daar verschanst hadden. Bij de bestor ming, die door veel Sikhs is opge vat als een ernstige belediging van hun geloof, verloren ongeveer 1.000 Sikhs en 200 soldaten het le ven. Het proces tegen de drie Sikhs die worden berecht wegens de moord op premier Indira Gandhi is gisteren verdaagd omdat twee ad vocaten zich ziek hebben gemeld. De verdachte Balbir Singh krijgt tot maandag de tijd om advocaat te zoeken. Ingrijpen Syrië verwacht BEIROET (AP/AFP) - Voor een kantoor van de militie van de Dru- zische Progressieve Socialistische Partij in West-Beiroet is gisteren een autobom ontploft, terwijl Liba nese politici aandrongen op Syri sche militaire interventie om de al weer 20 dagen durende secten- strijd in de hoofdstad te beëindi gen. Intussen heeft ook de geheimzin nige sji'itische terreurgroep Jihad Islami met aanslagen gedreigd op Amerikaanse diplomaten nadat de Verenigde Staten weigerden te on derhandelen over de vrijlating van Amerikanen die in Libanon in gij zeling worden gehouden. Volgens ooggetuigen zijn bij de bomontploffing zeker acht mensen gewond geraakt. Door de kracht van de explosie gingen de ruiten van omliggende gebouwen aan diggelen en liep een tiental in de buurt geparkeerde auto's schade op. Tot nu toe heeft niemand de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. Langs Beiroets Groene Lijn duurden de gevechten tussen christelijke en islamitische militie leden onverminderd voort, en wer den ook weer woonwijken in het christelijke Oost-Beiroet getroffen door het aanhoudende raket- en ar tillerievuur. De politie zei dat in de nacht van donderdag op vrijdag weer twee doden en negen gewon den vielen. In totaal zijn sinds 28 april in Beiroet 110 doden en 552 gewonden gevallen. De Syrische premier Abdel-Ra- ouf Al-Kasm zei dat Damascus tus senbeide zou komen om een einde te maken aan de strijd in Libanon. Hij maakte echter niet duidelijk of Syrië militair zal ingrijpen. In de loop van deze week drongen christelijke en islamitische politici aan op Syrische militaire interven tie nu de Libanese regering mach teloos is gebleken tegen de voort durende sectenstrijd. In Syrische regeringskringen wordt de moge lijkheid voor militair ingrijpen ech ter uitgesloten zolang Israël zijn troepen niet volledig uit Zuid-Li- banon heeft teruggetrokken. De af tocht zal begin juni worden vol tooid. De soennitische parlementariër Nazem Kadri verzocht vrijdag om een spoeddebat in het Libanese parlement over een verzoek om Sy- risch militair ingrijpen, dat een half jaar zou moeten duren om 'or de en gezag in heel Libanon te her stellen.' Alleen het door de Ver enigde Naties gecontroleerde ge bied in het zuiden zou van Syri sche aanwezigheid gevrijwaard kunnen blijven. Syrië kwam in 1976 op verzoek van de toenmalige president Suleiman Franjieh tus senbeide in Libanon onder een mandaat van de Arabische Liga. Na de Israëlische invasie van 1982 trokken de Syriërs zich terug met achterlating van een 25.000 man sterke troepenmacht in het oosten en noorden. Unifil In de Zuidlibanese grensstrook, die nog door de Israëlische strijd krachten wordt bezet, hebben zich deze week incidenten voorgedaan tussen Finse en Ierse Unifil-troe- pen enerzijds en het door Israël ge steunde Zuidlibanese leger SLA. Israëlische soldaten droegen woensdag tusssen de Zuidlibanese dorpen Haddata en Taire een stel ling over aan de militie SLA. Een tank van het SLA reed daarop naar een Ierse controlepost en ramde een pantserwagen van Unifil, ter wijl geprobeerd werd de komst van andere Unifil-militairen tegen te houden. Een Israëlische pa trouille, die ook ter plaatste kwam. liet de soldaten van Unifil weten dat het SLA, ook zonder gezel schap van Israëliërs, alle bewe gingsvrijheid heeft. Volgens zegs lieden bij Unifil is Israël bezig be wegingsvrijheid af te dwingen voor zijn bondgenoten in Zuid-Li- banon. In de nacht van woensdag op donderdag weigerden zes SLA- strijders hun wapens af te geven bij een Finse controlepost in het dorp Taibe. WALESA (AP) - Lech Walesa en twee van zijn medewerkers zijn gisteren in Gdansk verhoord in verband met het justitiële onder zoek naar een moordcomplot tegen Walesa. De officier van justitie van Gdansk opende een onderzoek te gen Jozer Szczepanski, die op 9 mei werd gearresteerd nadat hij Walesa had gewaarschuwd dat te gen hem een moordcomplot werd beraamd dat Szczepasnki had moeten uitvoeren. Szczepanski. die een gevangenisstraf van elf jaar uitzat, verklaarde dat hij door een ondergrondse organisatie was be naderd die hem hulp aanbood in ruil voor de moord op Walesa. DE VERPLEGING! Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 BRUSSEL - Paus Johannes Paulus II lijkt in België bezig aan een ware triomftocht. Brus selaars en Vlamingen hebben hem in elk geval tot nog toe een buitengewoon hartelijke en en thousiaste ontvangst bereid. Een open-luchtmis op het vliegveld van Gent werd gister middag door meer dan 100.000 mensen bijgewoond. Eerder op de dag waren in leper al ruim 20.000 mensen op de been en in door Hans de Bruijn In alle commentaren in de Belgische media wordt er op gewezen dat het op deze eerste dagen van het pausbezoek aan België toch heel wat plezieriger toegaat dan in Nederland. Het enthousiasme voor de paus is hier algemeen zeer groot te noemen. De paus werd overal hartstochtelijk toegejuicht, ter wijl langs de routes die het pausmobiel aflegde, de mensen dicht opeen gepakt stonden, veelal getooid met geelwitte vlaggen en ballonnen en in spreekkoren 'leve de paus' roe pend. In de Antwerpse Onze Lieve Vrouwe-kathedraal vond gis termorgen een gebedsbijeen komst plaats met 2000 leken en vertegenwoordigers van katho lieke maatschappelijke organi saties. Deze bijeenkomst baar de opzien door de woorden die De Belgen onthaalden de paus met groot enthousiasme. In het plaatsje Ieperen trad een dansgroep voor de paus op, maar Johannes Paulus 2 lijkt daar niet onverdeeld van te genieten de paus wijdde aan de rol de kerk Vanaf de trappen van het Antwerpse stadhuis sprak de paus later op de ochtend kort een groet uit aan de bevolking van de havenstad. Rond het middaguur kwam de paus aan in leper voor een verblijf van enkele uren dat geheel in het teken van de 'vrede' stond. De paus waarschuwde tegen 'men- (foto AFP) de greep overheer- zichzelf hun toe- sen oi volken die, van de droom v; sing, het beste kunnen vergeten vlucht te nemen tot de wapens, om andere landen te veroveren, of om hele volkeren te onder werpen aan systemen en ideo logieën die, ondanks hun ver klaringen, in tegenstrijd zyn met de fundamentele waardig heid van de menselijke per soon, met zijn fundamentele rechten en met het recht van de volkeren op een bestaan in vrij heid'. De paus verdedigde het recht van mensen om zich tegen agressie te verdedigen. Maar hij wees erop dat de wapenwed loop 'geld, energie en creativi teit' kost. Daardoor is er min der geld over voor voedsel, ge zondheidszorg, ontwikkeling en huisvesting, aldus de paus. Jongerengroepen voerden in leper op de Grote Markt een reeks muzikale manifestaties kostuums. Langs de korte rou te die de paus door leper afleg de stonden tientallen mensen met de gele vlag met zwarte leeuw van de Vlaamse nationa listen. Deze pleitten voor am nestie voor de mensen die na de Tweede Wereldoorlog voor collaboratie met de Duitsers zjjn veroordeeld. Het slotstuk van de vrijdag was een massale eucharistie viering op het vliegveld van Gent (Sint Denijs Westrem), die werd bijgewoond door meer dan 100.000 mensen, de groot ste manifestatie dus van het pausbezoek aan de Benelux tot nog toe. Er waren in Gent on der meer duizenden pasge- vormde katholieke schoolkin deren aanwezig, met hun ou ders en katechisten, die door de paus speciaal werden toege sproken. De grote belangstel ling kan onder meer verklaard worden uit de vrije dag die veel Belgen gisteren hadden. LONDEN (AP) Secretaris-gene raal van de NAVO Lord Carrington heeft vrijdag bij de Europese NA- VO-landen aangedrongen op meer samenwerking op het terrein van technologie en wapenproduktie. Carrington zei dat het feit dat de Verenigde Staten zeven maal zo veel wapens op de Europese markt afzet als van Europa afneemt, 'een doorn in het Europese oog is, maar naar mijn mening nog altijd gro tendeels een kwestie van eigen schuld'. De NAVO-chef noemde met name de Britten, Fransen, Westduitsers en de Italianen als el kaar beconcurrerende bondgeno ten op het gebied van onderzoek naar en ontwikkeling van wapen systemen. Hij pleitte voor een ge zamenlijke Europese financiële en wetenschappelijke inspanning op het gebied van de ontwikkeling van gepantserde gevechtsvoertui gen, vliegtuigen en radarsystemen. Carrington werd op zijn wenken bediend, want gisteren werden de ministers van defensie van vijf NA- VO-landen het in Rome eens over de uitgangspunten voor de ontwik keling van een nieuw Europees ge- België onderzoekt deelname SDI vechtsvliegtuig, dat aan het eind van de jaren negentig in produktie moet worden genomen. De Ita liaanse minister Giovanni Spadoli- ni verklaarde op een persconferen tie dat de meningsverschillen tus sen Frankrijk en Groot-Brittannië voor een deel uit de weg zijn ge ruimd. Op 17 en 18 juni zullen de vijf ministers weer bij elkaar komen voor verder overleg. Het project zou volgens een Italiaanse defensie functionaris tussen de 30 en 35 mil jard dollar gaan kosten. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren de oprich ting bekend gemaakt van een der de onderzoeksconsortium voor het Star Wars-programma van presi dent Reagan. Het consortium telt evenals de twee voorgaande louter Amerikaanse deelnemers. Het consortium wordt gevormd door de universiteit van de staat New York, het Marine-onderzoeks laboratorium en General Electric. Een woordvoerder van het Penta gon zei dat de groep de komende drie jaar 2,5 miljoen dollar zal ont vangen voor onderzoek naar uit eenlopende 'nieuwe materialen voor electronische en optische sys temen'. Volgens de bekendmaking zal de universiteit van New York het on derzoek richten op nieuwe halfge leiders voor snelwerkende electro nische systemen en nieuwe isola tiematerialen om de electrische energie van diverse wapensyste men op te slaan. Het Marine-onder zoekslaboratorium zal zich concen treren op materiaalontwikkeling voor schakelaars, waarmee de voor laser- en andere stralenwapens op geslagen energie kan worden vrij gemaakt. De onderzoekers van Ge neral Electric hebben de opdracht gekregen nieuwe electronica te ontwikkelen voor snelle gegevens verwerking. De Belgische regering heeft be sloten om een speciale werkgroep op hoog niveau op te richten die de mogelijkheden van SDI gaat on derzoeken. Die groep zal haar werk doen onder de rechtstreekse ver antwoordelijkheid van eerste mi nister Wilfried Martens. De werk groep zal geleid worden door Frans Baekelandt, de huidige Belgische ambassadeur in Nederland die bin nenkort naar België terugkeert. 'Noord-Ierland onbestuurbaar door overwinning van Sinn Fein' LONDEN - De grote overwinning die Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IKA), bij de regiona le verkiezingen in Noord-Ierland heeft geboekt, zal tal van regio- en gemeenteraden daar zo goed als onbestuurbaar maken. Dit vrezen politici in Londen en in Noord-Ierland zelf nadat de twee grootste protestantse partiien door Henk Dam in Ulster, de Democratic Unionist Party (DUC) van dominee Paisley en de iets minder radicale Official Unionist Party (OUP), gisteren be kend maakten een pact te hebben gesloten met de bedoeling Sinn Fein het leven zo zuur mogelijk te maken. Het was voor het eerst dat Sinn Fein aan regionale verkiezingen meedeed, en de partij wist meteen in totaal 58 zetels in 17 verschillen de raden in de wacht te slepen. Dat was zelfs iets meer dan de politici van Sinn Fein, onder leiding van Gerry Adams, zelf hadden ver wacht. De stembusuitslag brengt de re- gering-Thatcher in een lastig par ket. De steeds toenemende macht van de IRA-vleugel, die als bewijs kan worden gezien van een in gelij ke mate toenemende radicalisering van het Katholieke volksdeel, bete kent dat een constitutionele oplos sing voor de moeilijkheden in Ul ster nu al helemaal ondenkbaar wordt. De Britse regering maakte giste ren duidelijk ondanks de stem ming niets met Sinn Fein te maken te willen hebben. Staatssecretaris Nicholas Scott (noord-Ierland) zei het zo: „We zouden het Noordierse volk beledigen als we zouden pra ten met mensen die geloven in moord, verminking en vernieling". Srilaiikaanse soldaat doodt zes Tamils COLOMBO (Rtr) - Een Srilankaan- se soldaat heeft gisteren zes Tamils doodgeschoten bij een militair kamp in de plaats Anuradhapura. Volgens de woordvoerder ontstak de soldaat in een blinde woede en werd hij daarna zelf door zijn com mandant doodgeschoten. De schietpartyd deed zich voor toen militairen een groep Tamils uit veiligheidsoverwegingen ver spreidde. Afgelopen dinsdag wer den in Anuradhapura 145 burgers gedood door extremistische Ta mils, die strijden voor een onafhan kelijke staat. De laatste dagen zijn de veiligheidsmaatregelen in het hele land verscherpt na de geweld dadigheden, die deze week alleen al aan meer dan 220 personen het leven kostte. ADVERTENTIE MADRID - Het is beslist geen alle daags verschijnsel dat een minister voor een rechtbank verschijnt. Des te opzienbarender was het dat de afgelopen dagen maar liefst drie ministers van het Spaanse kabinet hun opwachting maakten bij een rechtbank in Madrid. Aanleiding vormde het proces dat de minister van binnenlandse door Gerrit Jan Hoek zaken, Jose Barrionuevo heeft aan gespannen tegen de krant El Pais en «jjn hoofdredacteur. Luis Ce- brian, wegens laster. Een proces dat niet alleen de grootste botsing tussen het socialistische kabinet en de pers tot dusver betekent, tevens wordt uitgelegd als poging van het ministerie van binnenlandse zaken om de pers tot het betrachten van zelfcensuur te dwingen. De kern van deze onverkwikke lijke affaire gaat terug tot 20 no vember van het vorig jaar. Op die dag, toevallig een dag waarop ultra rechts en nationalistisch Spanje de dood van caudillo Franco herdacht werd in Bilbao een van de vooraan staande figuren van het Baskische nationalisme, de leider van Herri Batasuna, Santiago Brouard, ver moord. Door de samenloop tussen de persoon van Brouard, een radi cale Bask, die in onderhandelingen de enige uitweg zag voor het door geweld geteisterde Baskische laby rint, en de herdenkingsdag van de dood van Franco, lag het voor de hand te concluderen, dat het om een politieke moord ging met een specifieke betekenis. De jeugdige officier van justitie van Bilbao, Emilio Valerio Marti nez stortte zich energiek op deze zaak. de eerste grote affaire uit zijn carrière. Na enkele weken van in tensief onderzoek verklaarde Vale rio geen enkele hypothese uit te willen sluiten en liet voor de radio doorschemeren er zijn twijfels over te hebben of de moord op Brouard niet voorkomen had kunnen wor den en waarbij hij tevens niet uitsloot dat enkele officiële instan ties wetenschap vooraf Hadden ge had dat er een aanslag op Brouard gepleegd zou worden. Om alle lijnen die naar de daders van de moord zouden kunnen lei den te onderzoeken, richtte Valerio een officieel verzoek aan de minis teries van defensie en binnenland se om informatie. Waar de officier van justitie Valerio met name in geinteresseerd was, was te weten welke informatie de inlichtingen diensten van defensie en binnen landse zaken bezaten over het mys terieuze anti-terreurcommando GAL (anti-terreurgroepen voor de bevrijding), die de afgelopen an derhalf jaar de Baskische terreur beweging ETA met haar eigen middelen bestreden had en tiental len ETA'ers had geëlimineerd. Schorsing Dat verzoek sloeg met name bij de inlichtingendiensten als een bom in, die er aan gewend waren om altijd buiten schot te blijven. Kort daarop werd de actieve en on versaagde officier van justitie Vale rio uit zijn functie ontheven en voor onbepaalde tijd op non-actief gesteld. El Pais onthulde rond kerstmis hoe die schorsing in zijn werk was gegaan. Minister van binnenlandse zaken Barrionuevo was bestookt met klachten uit het apparaat van de inlichtingendiensten en had mi nister van justitie, Ledesma, inge seind over de groeiende onrust binnen de geheime dienst. Ledes ma briefde dit signaal door aan het hoofd van het Openbeaar Ministe rie. die opdracht gaf de zaak- Brouard Valerio uit handen te ne- Kort daarop glijdt een pak van 92 foliovellen bij El Pais in de bus, waarin hoofdredacteur Cebrian en de krant voor deze publikatie voor het gerecht werden gedaagd. Bar rionuevo voelde zich door de ont hulling van El Pais persoonlijk be lasterd omdat daardoor naar bui ten de indruk werd gewekt dat hij het onderzoek naar de achtergron den van de moord op de Baskische leider in de doofpot wilde stoppen. En passant beklaagde de minister van binnenlandse zaken zich er over dat hij nooit een goede pers bij deze toonaangevende krant had gehad, die bovendien volgens Bar rionuevo met dergelijke informatie 'de pijlers van de democratische staatsinstellingen ondergroef. Terwijl de minister van defensie Narcis Serra, opgeroepen als getui ge door Cebrian, woensdag ver klaarde zich niet te herinneren dat binnenlandse zaken het ongehoor de verzoek van de officier van jus titie Valerio als 'ontoelaatbaar' had gekwalificeerd, gaf minister van justitie Ledesma, eveneens opge roepen als getuige tegen zijn colle ga van binnenlandse zaken, toe dat Barrionuevo hem wel degelijk be naderd had om hem van de onrust binnen de geheime diensten te ver wittigen. Barrionuevo van zijn kant hield gisteren voet bij stuk en handhaafde de aanklacht wegens laster tegen zijn persoon. „En niet wegens kritiek op hem als minister van binnenlandse zaken". Neo-fascisten De hele affaire heeft echter een aantal onverkwikkelijke kanten. In de eerste plaats heeft Barrionuevo op geen enkele manier de twijfel of verdenking tegen betrokkenheid van leden van de geheime diensten bij de moord op Brouard kunnen wegnemen. Zeker nu er steeds meer duidelijkheid komt in de structuur van het mysterieuze moordcommando GAL (het week blad Cambio 16 publiceerde deze week een uitvoerige reportage waarin het GAL wordt geanaly seerd als een conglomeraat van Ar gentijnse, Franse en Italiaanse neo fascisten, die opereren in samen werking met leden van de Spaanse inlichtingendiensten en van de ma rine) had het Barrionuevo gesierd om de zaak tot op de bodem uit te laten zoeken. Door zijn optreden brengt Barrionuevo, die bekend staat als de minst progressieve mi nister uit het kabinet-Gonzalez, niet alleen zichzelf in diskrediet, maar ook de rest van de regering. Maar minstens zo kwalijk is het dat de minister van binnenlandse zaken met zijn aanklacht de pers vrijheid in Spanje allerminst een goede dienst bewijst. De affaire herinnert aan de eerste jaren vlak na de dood van Franco, toen justi tie om de haverlap werd ingescha keld om de pers met processen en hoge boetes in te tomen om dingen uit de kranten te houden, die be paalde overheidsinstanties niet erg welgevallig waren. Het verschil is echter nu dat een socialistisch ka binet aan het bewind is dat getuige uitspraken van premier Gonzalez het recht op vrije meningsuiting hoog in het partijvaandel heeft staan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7