Advies: meer edicij AANGEBODEN: STRAK EN KANTIG. via nen drogist m VNG helpt gemeenten bij bestrijden discriminatie 'Kunstmatig verwekt kind moet van afkomst weten' Vijf in plaats van vier nieuwe gevangenissen Lidmaatschap O.N. vervangt eremedailles DE SCHILDER STAAT ERVOOR. ZATERDAG 18 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Een kind dat verwekt is met donorzaad heeft er recht op te weten dat zijn vader niet de biologische vader is. Voor het kind moet bovendien informa tie over de zaaddonor beschikbaar zijn, maar contacten tussen beiden zijn niet noodzakelijk. De donor heeft recht op geheimhouding van naam en adres als hij bezwaar heeft tegen kennismaking met het door zijn zaad verwekte kind. Dat zei de Utrechtse sociaal psycholoog dr. R. Hoksbergen gisteren in Utrecht bij de aanvaarding van de bijzon dere leerstoel adoptiewetenschap pen. Hoksbergen noemt het langs me dische weg verwekken van kinde ren - door donorinseminatie, maar ook met behulp van een donoreicel - 'verborgen adoptie'. Het kind is namelijk maar hooguit van een van beide ouders genetisch afkomstig. „Het recht op kennis van de geneti- KERKRADE (ANP) - De Geneesmiddelencommissie heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zeer onlangs geadviseerd, meer geneesmiddelen buiten de apotheek om te laten verkopen. De voorzitter van de Ne derlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie, dr. J.C. Sanders, heeft dit meegedeeld op een tweedaags con gres van de vereniging van farmacie-studenten (ANPSV) dat gisteren in Kerkrade is begonnen. In het advies staat, dat er gezien de maatschappelijke ontwikkelingen (grotere mondigheid van de pa tiënt) in Nederland meer zelfmedi catie kan komen. Dat moet ge paard gaan met meer voorlichting over verstandig gebruik en bewa ring. Voor verkoop buiten de apo theek om zouden alleen middelen in aanmerking moeten komen die bij normaal gebruik geen ernstige bijwerkingen veroorzaken, die niet leiden tot gevaarlijke wisselwer kingen met andere zelfzorg-medi cijnen en die ook bij een twee- of drievoudige dosis geen ernstige vergiftiging veroorzaken. De middelen moeten bovendien bestemd zijn voor kortstondig ge bruik (niet langer dan een week). Verschillende categorieën genees middelen zullen uitsluitend op re cept verkrijgbaar moeten blijven: nieuwe stoffen gedurende de eer ste drie jaar na introductie, stoffen die per injectie en infuus worden toegediend, preparaten die onder de Opiumwet vallen, chemothera- peutica en antibiotica voor zover die resistentie kunnen veroorza ken (waartegen de bacteriën im muun kunnen worden). Dr. Sanders verwacht van dit ad vies geen aardverschuivingen. Hij denkt dat twintig a dertig stoffen die nu nog uitsluitend in de apo theek verkrijgbaar zijn. in de toe- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal geen nieuwe Koningin Juliana-orde instellen, die het huidige systeem van eremedailles moet vervangen. In i de eremedailles goud, zilver en brons komt er voor Nederland se ingezetenen een 'lidmaatschap' van de Orde van Oranje-Nassau, dat zal sche herkomst is een van de rech ten van de mens", aldus Hoksber gen, die wijst op de schadelijke ge volgen die het kan hebben als een kind onverwacht te weten komt dat degenen die voor hem zorgen niet de 'echte' ouders zijn: „De gro te leugen" wordt als het beste voor het kind beschouwd, maar ik vind dit riskant. Het komt meestal uit. Je kunt er bovendien nooit zeker van zijn dat dat niet gebeurt. De ouders kunnen het er in woede uit gooien, een derde kan zijn mond voorbij praten". Bovendien blijkt volgens Hoksbergen vaak dat het kind iets vermoedt en kan het kind Spermadonoren moeten er dan ook mee instemmen dat bepaalde kenmerken van henzelf en belang rijke feiten uit hun leven worden vastgelegd voor het geval de door hen verwekte kinderen hier be hoefte aan hebben, aldus Hoksber gen. Kinderen moeten volgens hem vóór een bepaalde leeftijd worden ingelicht. „In Zweden is zo'n systeem al ingevoerd en is ge bleken dat deze vorm van open heid het aantal donoren niet tot nul reduceert", aldus Hoksbergen. De hoogleraar twijfelt sterk aan het nut van een andere vorm van adoptie: het aannemen van kinde ren door stiefouders. Sinds enkele jaren is dat wettelijk mogelijk en het komt per jaar ongeveer 500 keer voor. In verreweg de meeste gevallen is dat na een echtscheiding: de va der is vertrokken en de nieuwe va der adopteert de kinderen van zijn vrouw. Vaak blijkt dat hieraan du bieuze motieven ten grondslag lig gen: de moeder wil het verleden vergeten en het bestaan van de echte vader - die overigens een ab soluut veto-recht heeft - min of meer ontkennen. Hij stelt voor aanvragen voor stiefouderadoptie bij kinderen van 12 jaar en ouder alleen nog goed te keuren als het kind zelf het initia tief neemt. Bij jongere kinderen zouden rechters veel kritischer moeten zijn bij het toewijzen van zulke verzoeken. zet in één klap. De in drogisterijen verkrijgbare middelen worden na melijk niet door het ziekenfonds vergoed.. Sanders noemde het werken met twee verschillende merken dan ook een „must". Er zijn ook nog andere redenen voor: een afwijkende verpakkings grootte (hoeveelheid voor één week), een ander indicatiegebied# (bepaalde kwalen en klachten), een andere prijsstelling, een ander btw-tarief (5 procent voor midde len op recept en 19 procent voor middelen in de „vrije verkoop"), de omstandigheid dat voor recept-ar tikelen geen reclame mag worden gemaakt in de lekepers en een an dere „stijl" van verpakken. Op het ogenblik wordt in Neder land voor ongeveer 250 a 260 mil joen gulden aan zelfmedicatiemid delen omgezet. Dat is acht procent van de totale omzet van genees middelen. De meest gevraagde middelen zijn pijnstillers, midde len tegen huidaandoeningen, vita mines en neus-, keel- en hoestmid- deltjes. Aan zelfmedicatiemidde len wordt al jarenlang ongeveer hetzelfde bedrag uitgegeven. Zeilplank moet snel oversteken DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten tot het in voeren van een bijzonder regle ment voor kleine vaartuigen, waar door met name het varen met zeil planken aan banden wordt gelegd. Zo zullen zeilplanken voortaan niet meer gebruikt mogen worden op die gedeelten van bepaalde vaarwegen die bestemd zijn voor de doorgaande vaart. Oversteken mag nog wel, mits ^it gebeurt op de snelst mogelijke wijze en zon der de scheepvaart te hinderen. Op bepaalde wateren zal volgens de nieuwe regels niet meer zonder motor gevaren mogen worden en daarbij moet zoveel mogelijk rechts gehouden worden. Overste ken moet gebeuren op de snelst mogelijke manier. Overtreding van de nieuwe re gels kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste tien da gen of een geldboete van maximaal 150 gulden. Brinkman moet zorgen voor ontslagregeling bij toneelplan DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (cultuur) moet voor mensen die bij het toneel werken, een afvloeiingsregeling treffen als ze door zijn reorganisatieplannen zonder werk komen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit gisteren bepaald in een zaak die Nieuwe Komedie in Den Haag en de Amsterdamse gezel schappen Theaterunie, Centrum, Sater, en Poëzie Hardop tegen de minister hadden aangespannen. Een dergelijke regeling kost, ruw geschat, één miljoen gulden. Brinkman wil een reorganisatie van het toneelbestel doorvoeren. De subsidies voor genoemde gezel schappen werden daartoe met in gang van het komende seizoen stopgezet of verminderd. De minis ter wilde geen afvloeiingsregeling, omdat de werkgelegenheid in de gehele gesubsidieerde toneelsector blijft bestaan. Het is evenwel niet reëel te verwachten dat de desbe treffende personeelsleden meteen bij andere gezelschappen aan de slag kunnen, vindt de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die de motivering van Brinkman voor zijn weigering onvoldoende vindt. Bij een betere motivering zou in theorie een afvloeiingsrege ling dus alsnog afgewezen kunnen worden. Nieuwe Komedie en Sater had den ook beroep aangetekend tegen het besluit de subsidies stop te zet ten. Er is evenwel geen wettelijke regeling die dit de minister verhin dert. Hij is dus vrij naar eigen in zicht te bepalen of hij toneelgezel schappen al of niet financiert. ENSCHEDE (ANP) - De 76-jarige A. van 't Reve uit Enschede is gisteren overleden door een hartinfarct toen hij zag dat zijn caravan in brand stond. De caravan werd verwoest na een gasontploffing. Het vuur tastte ook het huis van de Enschedeër aan, waar de caravan dichtbij stond (zie foto). (foto anpi S^Harrn" Plaatsv i darm- druppels waarvoor nu nog een voorschrift van de dokter nodig is. Dit deelde premier Lubbers gisteren na afloop van de wekelijkse minis- De fabrikanten zullen volgens terraad mee. Het nieuwe stelsel, dat uit zes graden en het lidmaatschap hem voor dezelfde stoffen verschil- O-N zal bestaan, zal echter nog niet in 1986 van kracht worden. Lubbers lende merken gaan gebruiken al verwacht dat de invoering meer tijd in beslag zal nemen. Ook zal de naar gelang ze door de apotheker herziening van het stelsel niet leiden tot een vermindering van de jaarlijk- of de drogist worden verkocht. Dit se lintjesregen, wat wel een van de doelstellingen van het onderzoek was. omdat fabrikanten en importeurs De zes graden die overblijven na herziening van het decoratiestelsel de afzet „via het recept" niet zullen zijn (van laag naar hoog): willen missen. Als het preparaat ridder Oranje-Nassau; onder dezelfde naam in de drogis- officier Oranje-Nassau; tery komt, verdwijnt de receptom- ridder Nederlandse Leeuw; commandeur Oranje-Nassau; commandeur Nederlandse Leeuw; en grootkruis Nederlandse Leeuw. De nieuwe graad krijgt een plaats onder het niveau van ridder Oranje- Nassau. Voor het lidmaatschap zal een draagteken worden ingesteld, zo als nu al geldt voor de bestaande graden, zodat dragers van het lidmaat schap niet altijd met de eremedaille hoeven te lopen. Ook de huidige dragers van eremedailles krijgen dit draagteken alsnog toegekend. Tot afschaffing van de eremedailles is besloten omdat de bestaande gradaties (goud, zilver, brons) verschillen benadrukken die niet meer van deze tijd zijn. Ook klinkt in veel kritiek een gevoel van onrechtvaardig heid door. Ten slotte wil het kabinet af van het verschil tussen de ereme dailles, die niet gepaard gaan met het lidmaatschap van de orde, en de andere graden. Het besluit van het kabinet wijkt op een aantal punten af van de advie zen, die een speciale commissie onder leiding van het (vroegere) VVD- kamerlid Portheine, heeft uitgebracht. DEN HAAG (GPD) - De komende jaren zullen vijf in plaats van vier nieuwe gevangenissen worden ge bouwd. Dat heeft minister-presi dent Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad meegedeeld. De ministerraad bereikte giste ren overeenstemming over de fi nanciering van het zogenoemde criminaliteitsplan. Volgens Lub bers zal de uitvoering van dit plan, dat onder meer voorziet in de bouw van nieuwe gevangenissen, tot 1988 zonder budgettaire gevol gen kunnen plaatsvinden. Na dat jaar is er sprake van een gat van 50 tot 70 miljoen gulden, die via be zuinigingen over de gehele begro ting moeten worden opgebracht. In de eerste jaren is een bedrag van 200 miljoen gulden met de uitvoe ring van het plan gemoeid. De VVD, die sterk had gehamerd op de totstandkoming van een plan tot bestrijding van de criminaliteit, heeft positief gereageerd op de overeenstemming in het kabinet. „Daarmee geeft het kabinet te ken nen dat het ernst wenst te maken met de bestrijding var liteit". VISSTERFTE Het zuiverings schap Drenthe heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een tuinder uit Erica, die door verkeerd ge bruik van het bestrijdingsmiddel endosulfan een massale vissterfte heeft veroorzaakt in het Kanaal A tussen Schoonebeek en Erica, al dus het zuiveringssachap. Een ge ringe hoeveelheid van het middel kwam vorige week donderdag in het water door een lekkende meng- tank. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren drie mannen uit Uithoorn veroor deeld tot gevangenisstraffen van twee jaar wegens brandstichting in het winkelcentrum Zijdelwaard in hun woonplaats. Dat ging op nieuwjaarsmorgen in vlammen op nadat de drie molotow-cocktails in een Chinees restaurant hadden ge gooid. De schade bedroeg ruim 30 miljoen gulden. De officier van justitie had tegen de 22-jarige J. van der S. en de 21- jarige J.M. eveneens twee jaar geëist, maar hij wilde de 28-jarige J.N. tot een jaar langer veroordeeld zien, omdat hij die beschouwde als de initiatiefnemer. De rechtbank is het daar echter niet mee eens en Brandstichting winkelcentrum twee jaar cel vindt het aandeel van de drie even groot. De rechtbank nam bij de straf in overweging dat er bij de brand le vensgevaar te duchten was. Bij een op dertig meter afstand van het winkelcentrum gelegen bejaar dentehuis was via de ventilatie- roosters rook binnengedrongen. De bejaarden werden geëvacueerd naar de begane grond. Niemand raakte gewond. De drie mannen hadden later die nacht ook brand gesticht in het stadskantoor van Uithoorn, maar die brand kon in de kiem worden gesmoord. De rechtbank merkte nog op dat de mannen door de twee brandstichtingen de coördi natie van de hulpverlening hadden bemoeilijkt. Bij de brandstichting was drank in het spel. De recht bank suggereerde dat het drietal indirect tot de brandstichting zou kunnen zijn aangezet door ande ren, uit onvrede met de sluitingstij den voor horecagelegenheden in Uithoorn. ADVERTENTIE Ongetwijfeld kunt u een kwast vasthouden. Misschien schilderen. Maar voor 't komt wel even iets méér welke techniek? Daarvoor aan 't verkeerde adres, de ervaring, Bel de man die 't kan. kunt u zelfs heel behoorlijk gedegen onderhoud van uw huis kijken. Welke verf, welke kwast bent u ook bij de klusjesman Alleen de vakman heeft alleen de vakman weet 't zeker. PUBL1KATIE VAN HET BEDRIJFSCHAP SCHILDERSBEDRIJF TE RIJSWIJK (ZH) DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft de gemeenten een handvat gegeven hoe discrimi natie plaatselijk kan worden bestreden. Het advies van de VNG richt zich met name op rassendiscriminatie. door Jan Westerlaken De Vereniging besloot een circulaire samen te stellen na een gesprek met het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israël (CIDI), het Haags Initiatief tegen Fascisme en Discriminatie, rabbijn Soeten- dorp en het Haagse raadslid Gelderblom. Het gesprek kwam tot stand naar aanleiding van een Iran-tentoonstelling begin dit jaar waar anti-Semiti sche pamfletten werden uitge deeld. De VNG geeft vier mogelijk heden aan hoe discriminatie kan worden aangepakt: via de wet op vereniging en vergade ring, privaatrechtelijk, via het wetboek van strafrecht en via artikel 219 van de gemeente wet. Zelf wordt de VNG herhaal delijk gevraagd welke juridi sche mogelijkheden gemeente besturen hebben om discrimi natie te bestrijden. "Meestal", zegt mr, drs. J. van de Poel van de afdeling algemene en juridi sche zaken van de VNG, een van de samenstellers van de brochure, "betreft het proble men rond de verhuur van zalen aan organisaties die zich schul dig maken aan racisme en dis criminatie. Zaalhouders weten dikwijls niet wat zij bij discri minatie moeten doen. De ge meente kan hen met de infor matie van de VNG een weg aangeven hoe een contract kan worden opgesteld. Gebeuren er dingen die in strijd zijn met de overeenkomst, dan kan de zaal houder het contract eenzijdig - dus zonder tussenkomst van de rechter - verbreken". Vrij De initiatiefnemers hadden de VNG aanvankelijk gevraagd om de zaalhouders in het land te voorzien van voorbeelden hoe zij racisme en discriminatie buiten de deur kunnen houden. Maar de VNG weigerde dit, om dat haar leden uit uitsluitend gemeenten bestaan. Van de Poel: "Met die ge meenten hebben wij dus te ma ken. Hen hebben we een instru ment in handen gespeeld om een anti-discriminatiebeleid te voeren. Een beleid dat, zo is ons advies, in nauwe samen spraak tussen de burgemees ter, politie en officier van justi tie tot stand moet komen. De horeca kan hier in een vroeg stadium bij betrokken worden, omdat in deze sector discrimi natie nogal eens voorkomt". "Laten we duidelijk zijn: het tot stand brengen van een anti discriminatiewetgeving is een taak van de centrale wetgever. Daarom moet ervoor worden gewaakt dat gemeenten niet zelf regeltjes gaan maken om discriminatie te bestrijden. Je ziet wel eens dat er pogingen worden gedaan om in de poli tieverordening wat te regelen. Maar dat is niet gewenst. Als er gaten zijn, dan moet men daar mee aankloppen bij het parle ment". Instructie Minister Korthals Altes (jus titie) heeft onlangs de hoofdof ficieren van justitie een brief geschreven waarin een instruc tie is verwerkt hoe de politie bij discriminatie moet optreden. Die instructie komt erop neer, dat de politie bij een melding van discriminatie direct pools hoogte moet nemen en een pro- ces-verbaal moet opmaken. Bo vendien hebben de vijf procu reurs-generaal in het land - zij stippelen het beleid van justitie uit - de suggestie gedaan om een centrale meldpost in te richten waar aangifte kan wor den gedaan. Hoewel de VNG geen advies doet in deze rich ting, heeft zij de gedachte van de procureurs-generaal wel in haar brochure opgenomen. Over de reden waarom de VNG geen advies geeft zegt mr. R. van Boxtel (minderhedenbe leid), de andere samensteller van de circulaire: "Niet een ge meente is hetzelfde. De grootte speelt een belangrijke rol. Daarnaast moet je je afvragen waar zo'n meldpost moet wor den ondergebracht. Op juridi sche zaken? Welzijnszaken? Of bij de politie? Inderdaad, elke gemeente heeft een politiepost. Maar het probleem is dat maar weinig buitenlanders naar een bureau lopen als er sprake is van discriminatie". "Zij denken vaak - ten on rechte overigens - dat die poli tie op dezelfde wijze met hun belangen omspringt als de poli tie in hun geboorteland. De VNG heeft daarom besloten om deze mogelijkheid alleen te melden en er geen advies aan te verbinden. Elke gemeente moet dus zelf maar invullen waar zij zo'n meldpost denkt in te richten". Preventief Zaalhouders kunnen dus in hun contract voorzorgsmaatre gelen treffen om ongewenste bijeenkomsten te verhinderen. Als een zaalhouder niets doet en er dreigen rellen te ontstaan, kan de gemeente dan ingrij pen? Van de Poel: "Dat kan. Als er in een gemeente een club ver gadert en er zijn aanwijzingen dat anti-groepen daarbij aan wezig zijn, dan kan een burge meester die vergadering ver bieden. Hij doet dat op grond van artikel 219 in de gemeente wet. Het gaat dan om een pre ventief verbod". "Laat ik duidelijk zijn: deze mogelijkheid is wel een extre me strohalm om de orde te be waren. Ik weet het, er bestaat zoiets als contractvrijheid en recht op vergaderen. Daarom moet men ontzettend oppassen met het toepassen van dit arti kel. Alleen als er een échte indi catie is moet daarvan pas ge bruik worden gemaakt. We le ven tenslotte in een rechtstaat en niet in een politiestaat". mag contracten afsluiten met wie hij wil. De ervaring heeft echter wel geleerd dat wanneer het uit de hand dreigt te lopen men bij de overheid voor hulp aanklopt. De ciculaire geeft antwoord op de vraag wat er concreet in het contract moet worden omschreven en aan welke voorwaarden moet wor den voldaan en wat het doel van een veragdering is. Klopt de werkelijkheid niet met wat is overeengekomen, dan kan een zaalhouder zeggen: wegwe zen. Eenzijdig. Als de huurder daar geen gehoor aan wenst te geven, dan pleegt hij lokaalvre debreuk en kan de verhuurder de hulp inroepen van de poli tie". Dubbelcheck Van Boxtel voegt eraan toe: "Daarom is het van belang dat er geen mondelinge afspraken worden gemaakt. Als alles zwart op wit staat kan de politie constateren of er inderdaad dingen gebeuren die tegen het contract indruisen. Niet alleen de zaalhouder heeft een check, ook de politie kan nagaan of de afgesproken regels wel of niet worden nageleefd". De VNG zegt geneigd te zijn 'nee' te antwoorden op de vraag of een gemeente voorschriften kan verbinden aan vergunnin gen of ontheffingen die gericht zijn op bestrijding van discri minatie. "Het opnemen van voorschriften", aldus de bro chures "verdraagt zich niet met de inhoud van het belang ter bescherming waarvan de eis van vergunning of ontheffing is gesteld. Discriminatie is vol gens de wet verboden. Een ver gunning kan niet worden inge trokken. Intrekking van een vergunning kan wel wanneer er herhaaldelijk sprake is van dis criminatie en verstoring van de openbare orde".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5