'Samenwerking met WD is ontzettend meegevallen' Hekkensteeg: woningen in plaats van parkeergarage Breestraat over tijd weer open gebroken? Peters één jaar wethouder verkeer en ruiniteUjke ordening Sensatie van circus is nog niet verloren 35 ZATERDAG 18 MEI 1985 ST LEIDEN Sinds 1982 heeft Jit Peters (39) voor de PvdA zitting in het Leidse college van B en W. Aanvankelijk als wet houder van onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie en sinds een jaar, na het vertrek van Waal naar Deventer, als wethouder van ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer. Een portefeuille waarvan met name het onderdeel verkeer de Leidse gemoederen voortdurend weet bezig te houden. Is het niet de voortdurende stroom plannen van de gemeen te die voor opwinding zorgen, dan zijn het wel de auto mobilisten die, geconfronteerd met de nodige werk zaamheden of het gebrek aan parkeergelegenheid, el kaar scheldend in de weg zitten. Een kwestie die het afgelopen half jaar veel stof heeft doen opwaaien is de nota 'parkeerregime.in de Leidse binnenstad'. Essentie van dit plan is dat straks in een groot deel van de Leidse binnenstad, overdag, niet meer gratis geparkeerd kan worden. Bewoners en bedrijven kunnen slechts onder bepaalde voorwaar den en tegen betaling een vergunning krijgen om in daardoor gereserveerde straten en bij de meeste par- keermeters en automaten hun auto neeV te zetten. Belangrijkste reden om tot een regeling van het par keren te komen is de schaarste aan parkeerruimte en het feit dat de benodigde ruimte voor parkeren nooit in de oude binnenstad gevonden kan worden. De be doeling van het nieuwe parkeerregime is langparkeer- ders zoveel mogelijk uit het stadscentrum te weren en de beschikbare parkeergelegenheid zoveel mogelijk ten goede laten komen aan bewoners en winkelend- of zakendoend publiek. Werkers in de binnenstad moe ten, om naar hun werk te komen, maar zoveel moge lijk gebruik maken van de fiets en het openbaar ver voer, aldus meent de gemeente. Ten grondslag aan het nieuwe parkeerregime ligt het uit 1978 daterende verkeerscirculatieplan (VCP) waarin het behoud van 2100 kortparkeerplaatsen in de binnenstad is vastgelegd. De bedoeling is dat zowel de parkeernota als de herziening van het VCP, in juni aanstaande, in de gemeenteraad behandeld worden. De raad zal als altijd het laatste woord hebben over wat er met verkeer én parkeren in de stad gaat gebeu- Een jaar geleden maakte wethouder Peters er geen geheim van heimwee te hebben naar de periode waar in een linkse meerderheid bepaalde wat er op het ge bied van verkeer in de stad werd besloten. "We waren het toen veel meer eens op dit gebied dan nu in het college met de WD", aldus Peters toen. Het verschij nen van de parkeernota, de herziening van het VCP en het feit dat de wethouder nu een jaar de scepter zwaait op de afdeling verkeer zijn een goede reden om eens te spreken over zijn opvattingen nu. LEIDEN - "Ik moet zeggen dat ik ongelijk gehad heb", bekent PvdA-wethouder Jit Peters, geconfronteerd met zijn uitspraken van bijna een jaar geleden waarin hij collegepartner de VVD min of meer de duimschroeven aandraaide met de opmer king dat een linkse meer derheid in de raad nodig is om vast te kunnen houden aan het huidige verkeersbe leid. De samenwerking met de VVD op verkeersgebied is Peters, in zijn eer- ste jaar als wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer, honderd procent meegevallen. "Afspraken die we met de VVD maken, worden nagekomen", stelt hij tevreden achteroverleunend vast. "Gezien de storm van kritiek op de parkeernota had ik mij een gedrag kunnen voorstellen van uitstelmanoeuvres en gezeur over een paar parkeer plaatsen meer of minder. Maar, ik heb daar niets van bespeurd. We kunnen van mening verschillen, maar de VVD-wethouders komen hun afspraken wel na. Dat is verademend", aldus de wethouder met een duidelijke hint naar het CDA waarvan wel eens anders wordt beweerd. Het college heeft deze week eens gezind besloten het parkeren in de Leidse binnenstad, te beginnen in de Pieterswijk en Pancras-west, drastisch aan te pakken. Een voor nemen dat zoals gezegd, in z'n oor spronkelijke opzet, een storm van kritiek oogstte. Anders dan de soms scherpe reacties uit buurten en van belangengroepen konden doen vermoeden blijven de VVD- en PvdA-wethouders evenwel eensgezind achter het parkeerplari staan. Slechts op één punt is het college van B en W verdeeld. "Op een on dergeschikt punt", meent Peters. Het verschil van inzicht gaat over het inbouwen van een plafond in het aantal beschikbare parkeer plaatsen waar bewoners en bedrij ven, tegen betaling, hun auto mo gen stallen. De WD-wethouders menen dat het aantal belangheb bendenplaatsen aan een maximum moet worden gebonden, ten be hoeve van het aantal kort-parkeer- plaatsen voor het winkelend en za kendoend publiek. Wanneer niet alle aanvragen van bewoners en bedrijven kunnen worden gehono reerd zou een wachtlijst en urgen tiesysteem moeten worden inge voerd, menen de WD-wethouders Kuijers en Fase, die hiermee lijn recht tegenover de PvdA-collega's staan. Verkeerswethouder Peters noemt dit geschilpunt met de WD niet fundamenteel. "Je kunt over zoiets verschillend denken. Mijn opvatting is dat je met een wacht lijst en urgentiesysteem een enor me administratieve rompslomp op je hals haalt. Naast het bureau woonruimteverdeling krijg je dan ook een soort bureau parkeerruim teverdeling. Daar ben ik geen voor stander van. Ik zal mij er dan ook om praktische redenen tegen ver zetten. Maar, als een voorstel van de WD, om een wachtlijst aan te leggen, op de steun van een meer derheid in de raad kan rekenen, vind ik dat geen wezenlijke aantas ting van het parkeerplan. Het is niet het onderuit halen van de hele nota". Circulatieplan De wethouder geeft er blijk van door Jan Rijsdam een andere operatie die voor hem ligt, de herziening van het ver keerscirculatieplan (VCP), ook vrijwel zorgeloos tegemoet te zien. Peters spreekt nadrukkelijk van een beperkte aanpassing van het VCP en niet van een 'nieuw VCP'. De uitgangspunten van het plan, zoals die in 1976 zijn vastgesteld, wil de wethouder onverkort hand haven. Hij zegt geen reden te heb ben om te denken dat een meerder heid in de raad daarover anders denkt. "Integendeel. Een procedure- voorstel voor een beperkte aanpas sing van het bestaande VCP heeft tot tweemaal toe als hamerstuk de raad gepasseerd. Dit betekent dat ook het CDA geen fundamentele herziening van het VCP nastreeft en dat de filosofie die aan het VCP ten grondslag ligt niet ter discussie staat". "Het heeft me wel verbaasd van het CDA, vooral als je bedenkt dat de uitgangspunten van het VCP in 1976 met een krappe meerderheid door de gemeenteraad zijn aange nomen. Dat heeft me verbaasd, maar ook wel genoegen gedaan. Wat we nu zien is dat de visie van het VCP is geaccepteerd en naar een zekere concensus toegroeit". Ongelijk Een jaar geleden was de, toen kersverse, wethouder van ruimte lijke ordening en verkeer minder optimistisch over de mogelijkhe den om de doelstellingen van zijn verkeersbeleid onverkort te kun nen handhaven. In het gemeente lijke informatieblad over de stads vernieuwing 'Stadswerk' gaf Pe ters openlijk blijk van zijn verlan gen naar een linkse meerderheid in de raad, na de verkiezingen van 1986. Hij noemde met name het verkeer als een groot strijdpunt in het college met de WD. "Mijn opmerkingen over de VVD kwamen voort uit de proble men over de kwestie Stationsweg en uit de toen wel felle onderlinge mieren. Ik sluit niet uit dat de VVD, toen ik Waal opvolgde, de proef op de som wilde nemen of het verkeersbeleid nu inderdaad zo hard was voor de Partij van de Ar beid of alleen maar het beleid van een enkele hobbyist". "Mijn indruk was dat ze alles weer ter discussie wilden stellen, onder het mom van 'Waal is weg, dus we proberen het nu maar eens'. Dat heeft bij mij wél de nodi ge irritatie gewekt. Daarom ook heb ik duidelijk willen maken dat het beleid van Waal rechtlijnig zoy worden voortgezet. Toen dat was afgetast, was de VVD kennelijk be reid weer in te binden. Ik had toen- dertijd dus alle aanleiding voor het maken van die opmerkingen over de VVD. Maar, na een jaar zeg ik: het is me ontzettend meegevallen". "Ik hoop natuurlijk nog wel op een linkse meerderheid na de ver kiezingen van 1986", aldus Peters. "Een linkse raadsmeerderheid", herhaalt hij fel articulerend en met de klemtoon op "raadsmeerder heid", daarmee zijn onuitgespro ken voorkeur voor voortzetting van het huidige PvdA-WD-colle- ge onderstrepend. Knelpunten discussie over de parkeernota. In dat licht heb ik die opmerkingen gemaakt. De gedachtengang van toen, dat er met dit college geen verkeersbeleid valt te voeren, daar van moet ik nu zeggen dat ik onge lijk gehad heb. De eenstemmig heid over de parkeernota, het auto vrij maken van het Pieterskerkhof en de kwestie Stationsweg zijn daar een bewijs van. Ook het auto vrij maken van het Gerecht, waar toe vorige week in de c besloten, is een goed voorbeeld. De VVD heeft daar weliswaar anders over gestemd, maar men maakt er geen collegezaak van. Het is'duide- lijk dat de VVD van het verkeers beleid geen issue wil maken". "Toen- ik vorig jaar begon is de discussie over de parkeernota een heel gevecht geweest en was ik er bevreesd voor dat ze over elke par keerplaats zouden gaan zitten te De door de wethouder gesigna leerde concensus over het ver keersbeleid wil niet zeggen dat er geen veranderingen meer moge lijk, of wensèljijk, zijn op verkeers gebied. Het belangrijkste is, vol gens Peters, dat het beleid van de afgelopen jaren eens wordt geëva lueerd. Maar, de wethouder weet ook een aantal knelpunten op te sommen die om een aanpassing van het huidige VCP vragen: het opheffen van onveilige verkeerssi tuaties in de stad, met name voor fietsers en voetgangers; het vergro ten van de verkeersveiligheid in de woonwijken, zonder dat overal ver keerslichten komen te staan en de instelling van een maximum snel heid van 30 kilometer in de meeste woonstraten, dat zijn de punten waarop Peters het meest is ge brand. De verkeerswethouder hoopt het herziene verkeerscirculatieplan nog voor de vakantie in de raads commissie te kunnen bespreken. "Het concept, met een inventarisa tie en een analyse van de knelpun ten, is gereed. Het wachten is nog op gegevens van de NZH. Die rea geren erg traag op onze verzoeken en houden de zaak op. Zonder die NZH-cijfers kunnen we niet verder omdat het openbaar vervoer nu eenmaal een wezenlijk onderdeel is van de verkeerscirculatie in de stad. Het lijkt wel of de NZH daar niet zo, in geïnteresseerd is". Breestraat Eén van de belangrijkste knel punten waarin het openbaar ver voer een belangrijke rol speelt en waarvoor in het kader van het VCP een oplossing, of in elk geval een verbetering moet worden bedacht is de situatie op de Breestraat. "Er zijn globaal drie mogelijkheden", meent Peters. "De zaak laten zoals die is, het invoeren van éénrich tingsverkeer of het autovrijmaken van de Breestraat op zaterdag, met een uitzondering voor het open baar vervoer". Peters meent dat aan elke va riant nadelen kleven. "Persoonlijk voel ik wel voor de suggestie (in 1983 door Waal geopperd) om de Breestraat op zaterdag autovrij te maken. De bussen mogen dan wel de straat in, maar moeten zich aan passen aan het voetgangersver keer, dus langzaam rijden. Ik ben er in elk geval een tegenstander van om de marktenroute weer als doorgaande route te gebruiken". "Met het alleen autovrij maken van de Breestraat op zaterdag zou de onveilige situatie voor fietsers op doordeweekse dagen blijven bestaan", constateert de wethou der. "Om daarin verbetering te brengen denk ik er aan in de Bree straat éénrichtingverkeer in te stel len voor auto's. Dat komt een beetje in de buurt van het CDA- voorstel om op de ring Breestraat- Hooigracht-Langegracht-Beesten- markt eenrichtingverkeer in te stellen. Waar we dan nog mee blij ven zitten is dat de bussen op de 'Breestraat in twee richtingen blij ven rijden. Als we de fietser meer ruimte willen geven zullen we de bus op een aantal plaatsen door een sluisje moeten loodsen, zoals met de trams in de Leidsestraat in Amsterdam gebeurt. Het is denk ik de enige' manier om een veilige fietsstrook te krijgen, al betekent het wel dat de Breestraat weer ge herstructureerd (opengebroken, red.) moet worden". Of daarmee een einde zal komen aan de eeuwige discussie over de Breestraat? Peters: "Mijn illustere voorganger is er nooit in geslaagd een definitieve oplossing te vinden voor deze verkeersknoop, dus ik heb ook niet de illusie de discussie over wat er met de Breestraat moet gebeuren tot zwijgen te kunnen brengen. Ik denk dat het praktisch Onmogelijk is een oplossing te vin den die iedereen zal bevredigen". Opening van apotheek in Stevenshof LEIDEN - De apotheek in de Ste venshof wordt dinsdagmiddag of ficieel geopend. Oud-minister Gin jaar zal het gebouw, gevestigd naast de 'Stevenshonk' aan de Pe- tronella Moensweg, in gebruik stel len. Ginjaar doet dat als voorzitter van het college van bestuur van de Utrechtse universiteit. De vesti ging in de Leidse nieuwbouwwijk is namelijk de eerste academische apotheek in Nederland. De subfa culteit farmacie van de univérsiteit van Utrecht is nauw betrokken bij dezë apotheek, voor wat betreft de opleiding van apothekers en we tenschappelijk onderzoek in de farmacie. De Stichting Apotheek Stevens hof gaat nauw samenwerken met de andere instellingen in het wijk gezondheidscentrum. Farmacies- tudenten zullen er, als toekomstige apothekers, stage lopen. De Utrechtse subfaculteit wil nog meer van dergelijke apotheken van dé grond krijgen. CPN: doden herdenking moet anders LEIDEN - De Leidse CPN wil dat de Dodenherdenking volgend jaar anders geregeld moet worden. De CPN schrijft dat in een brief aan burgemeester en wèthouders naar aanleiding van een paar ingezon den brieven in deze krant. De kranslegging bij het monu ment naast molen De Valk en de twee minuten stilte moeten de eerstvolgende vier mei samenval len, aldus de CPN. Momenteel is dat niet het geval. "Mensen die wel deelnemen aan een gezamenlijke herdenking, maar niet aan de kerk dienst kunnen zich nu buitengeslo ten voelen", schrijven de Leidse communisten in hun brief. Uitgeverij van Alphen naar Leiden LEIDEN/ALPHEN - Zorn Uitge verij BV, nu nog gevestigd aan de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn, verhuist per 1 juni naar Lei den. De uitgeverij trekt in een mo numenten-pand aan het Rapen burg 27. De vestiging in Alphen aan den Rijn is te groot geworden, doordat Zorn de" verzendwerkzaamheden uit handen heeft gegeven. Deze worden nu verzorgd door het even eens in Alphen gevestigde Sam- som Distributie Centrum. Zorn is uitgever van de Ken- merk-reeks, een serie boekjes die bestemd zijn voor het onderwijs. Zo zijn er Kenmerk-boekjes ge maakt voor de PTT over de postco de, de telefoon, viditel enz. en voor IBM boekjes over computers. Het Fonds Onderwijs Voorlichting is een onderdeel van Zorn. RIJNDIJK - Met de herbestrating van de Rijndijk wordt maandag een begin gemaakt. Dit karwei zal tot eind augustus duren. De weg wordt afgesloten voor doorgaand verkeer, dat aangewezen zal zijn op de Lelylaan en de Stevenshofdreef. LEIDEN - Nog leuker dan rond wandelen in een dierentuin is het bezoek aan een circus. In de die rentuin verdomt de tijger het im mers om een kunstje te vertonen - hooguit kijkt het beest verveeld - terwijl de soortgenoot in de piste je vermaakt. En hetzelfde geldt voor de olifanten. Voor de papegaaien ook trouwens. Roepen ze in een dierentuin misschien lorre, in het circus takelen ze een duif de hemel in. Ondertussen begrijpt u natuur lijk al dat ik met veel plezier heb gekeken naar de optredens in cir cus Holiday, het circus dat dezer dagen is neergestreken op het ter rein van de Groenoordhallen. Ja, dat plezier. Ik had niet meer durven hopen dat de sensaties die ik vroeger had tijdens circusbe- zoek nog leefden, maar gelukkig: de kinderlijkheid blijkt niet in alle opzichten verloren te zijn gegaan. En de angst is er ook 'nog, godzij dank. Ik heb hoogtevrees als ik op een drempel sta en daarom waren vroeger de kunsten van een trape ze-werker ook al niet om aan te zien. De ogen hoeven niet meer* dicht, zo is mij gebleken, maar de handen gaan nog wel zweten. En dat is mooi: want de ware circusar tiest weet de bezoeker ook te amu seren door hem even te laten grie zelen. De olifanten bieden tenminste vermaak. (foto Holvast) Het mag duidelijk zijn dat u misschien definitief verbannen vooral niet moet nalaten om circus door ander - minder leuk - ver- Holiday te bezoeken. Het kan nog. maak. Over een paar jaar zijn de circussen WIM BRANDS LEIDEN - In het gebied rond de Hekkensteeg (tussen Van der Werffstraat en Oude Vest) zullen volgend jaar ongeveer veertig nieu we woningen worden neergezet. Het plan voor de bouw van een parkeer/stallingsgarage, zoals in het bestemmingsplan voor de wijk Maredorp was voorzien, is daar mee definitief van de baan. De buurtvereniging Maredorp heeft zich altijd tegen de bouw van een parkeergarage in de wijk ver zet en daartegen een beroeps- schrift ingediend bij de Kroon. Een adviseur van de Kroon stelde zich op het standpunt dat realisering van een garage in het gebied Hek kensteeg overbodig isr gelet op de andere (in aanbouw zijnde) par keergarages in de binnenstad. De garage zou bovendien in een klein schalig deel van de binnenstad als Maredorp niet passen. Bottelarij Naar aanleiding van dit advies heeft de gemeente Leiden 'de hek ken verzet' en het idee voot de bouw van een parkeergarage in het Hekkensteeggebied verlaten. Voor het gebied Hekkensteeg/Duizend- draadsteeg is een nieuw ontwerp- Homoseksualiteit In het pand van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18, draait zon dagavond de film 'Een redelijke jongen', bestemd voor jongeren tot en met 25 jaar. De film gaat over een negentienjarige jongen die geacht wordt een voor de hand liggend leven te gaan lei den: meisje, huisje, werk, enz. De vriendschap met een buurjongen brengt daar verandering in. De film begint om kwart over acht; na afloop is er gelegenheid tot napraten. Ondernemers Het KNOV-Leiden houdt maandagavond weer een spreek uur voor ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Dat gebeurt in In den Vergulden Turk aan de Steenstraat; aanvang acht uur. Allerlei juridische en andere vra gen waar de detailhandel mee wordt geconfronteerd kunnen tij dens het spreekuur ter sprale worden gebracht. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het speeltuinge bouw. Aanvang acht uur. Excursie Het dienstencentrum binnen stad organiseert 23 mei een ex cursie naaf de boerderij in de Merenwijk, bestemd voor perso nen boven de 55 jaar. Zij kunnen zich tot en met 20 mei opgeven bij mevrouw Goudberg (tel. 134386) of in het dienstencentrum aan de Hooglandsekerkgracht 32, tel. 143503. Hengelsport DVV hield een viswedstrijd in het Amsterdam Rijnkanaal. Uit slag: 1 P. Moonen 45-32650, 2 A. Roest 43-17775,3 H. Laterveer 28- 20050, 4 W. Smit 34-13100, 5 A. Laterveer 27-11750, 6 C. Voorst 26-15200, 7 W. Teske 27-9500, 8 A. Rijgersberg 27-9100, 9 L. Walt- man 23-9600, 10 K. Laterveer 22- 11450. Fietsroute De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie heeft het boekje 'Tussen cultuur en natuur' laten herdrukken. Daarin wordt eeiï fietsroute beschreven van onge veer dertig kilometer in de pol ders ten oosten van Leiderdorp. Het boekje is verkrijgbaar bij de VVV in Leiden en het gemeente huis in Leiderdorp. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie afdeling Lei den organiseert zondag een wan deling onder leiding van natuur- gidsen in het landgoed de Hor sten te Wassenaar. De wandeling begint om twee uur bij de ingang aan de Papelaan (bij het kruis punt Den Deijl) en duurt twee a tweeëneenhalf uur. Hans de Booy Zanger Hans de Booy treedt vanavond op in restaurant Le forestier aan de Rembrandt- straat. Dat gebeurt tijdens een souper; aanvang elf uur. Javaans In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat wordt zon dagmiddag een demons'Yatie ge geven van gamzlan-muziek en Javaanse dansen, in de vorm van een openbare repetitie. G.D. van Wengen, hoofd van de educa tieve diénst, geeft een korte toe lichting. Aanvang drie uur. Ruilbeurs Het comtié Tuinstad/Staalwijk organiseert maandagavond in samenwerking met de Leidse ver eniging De Postzegelvrienden een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, enz, met een aparte hoek voor jongeren. Dat gebeurt in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De beurs gaat om zeven uur open. Tafelre servering is mogelijk bij C. Vin- kestein, Acaciastraat 14, tel. 071- 123692. K&G Op een nationaal Medemblik heeft de Leidse show en marching band K&G zowel in de mars- als in de showwedstrij den een eerste prijs met lof van de jury behaald. Resultaat: twee gouden wisselbekers en twee zil- veren bekers. Bovendien verwierf Simon Dubbelaar. de tambour- maitreprijs. Op zondag 7 juli doet K&G mee aan het Wereldmuziekcon cours in Kerkkrade. Het is moge lijk om met een speciaal voor de Leidse vereniging gereserveerde trein naar dit concours te reizen. Voor inlichtingen daarover de supporterscommissie van K&G, tel. 071-767793 of 071-141232. bestemmingsplan gemaakt mét de bedoeling woningbouw in het ge bied mogelijk te maken. De mo menteel tot kleine woningen te verbouwen bottelarij aan de Hek kensteeg, nabij de Oude Vest, zal in het ontwerp-plan worden opge nomen. De resterende oude bebou wing aan de Van der Werfstraat, tussen Pelikaanhof en Hekken steeg, wordt gesloopt. Overwogen wordt nog het ge bouw Galvano, aan de Van der Werfstraat, te laten staan, zodat het in gebruik kan worden genomen als showroom/pakhuis voor een woninginrichter aan de Haarlem merstraat. Deze ondernemer heeft de gemeente er op attent gemaakt dat al zijn pakhuizen in Maredorp bij de plannen zijn betrokken en dóór de gemeente zullen worden gesloopt. De gemeente heeft ook de bedoeling het café aan de Van der Werfstraat te kopen en te slo pen. Als dit niet snel lukt dan kan de uitvoering van het woning bouwplan toch Laagbouw Volgens het bouwplan kunnen aan de Van der Werfstraat en in de Hekkensteeg circa 40 woningen worden gerealiseerd, in de vorm van gestapelde laagbouw en eenge zinshuizen. De meeste woningen komen met de voorgevel langs de Van der Werfstraat of rond een nieuw te creëren speel- en groen- plek die in de plaats komt van de aan de Van der Werfstraat gelegen speelplaats 'de pui'. In het plan is rekening gehouden met voldoende parkeerplaatsen voor de auto's van bewoners van de nieuwe wonin gen. Verwacht wordt dat eind dit jaar de eerste paal voor de nieuwbouw wordt geslagen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3