Bedaarde oude dag ingeruild voor plaats op de barricade Een nieuwe start vanuit Leiderdorp Wassenaars 'afvalgebied' uitgebreid PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 18 MEI 1985 LEIDERDORP - Mensen die in een psychiatrisch ziekenhuis heb ben gezeten en nu terug moeten, richting 'de maatschappij', gaan in Leiderdorp een nieuwe start ma ken. Dc gemeente Leiderdorp heeft besloten voor dit doel twee huizen af te staan. Via een project van de Leidse stichting 'De Scha kel' worden daar twee huizen van de Beukenschans, oorspronkelijk woonoord ,voor buitenlanders, voor beschikbaar gesteld. Met in gang van 1 juni kunnen de twee huizen na een verbouwing in ge bruik worden genomen voor zes bewoners, die ieder een eigen ka mer krijgen plus een gezamenlijke ruimte. 'De Schakel' is daar zeer in haar nopjes mee. Voorzitter Hagen doorn: "We zoeken al tijden naar huisvesting om ons nieuwe project in te beginnen. Leiderdorp heeft als enige regiogemeente positief gereageerd op ons verzoek om woonruimte af te staan. Alle lof dus". De ervaringen in andere regioge meenten zijn wel anders: Op ver zoeken om subsidie of woonruimte werd altijd negatief geantwoord. Gemeente stelt huizen voor project 'De Schakel' beschikbaar "Ze zeggen het niet zo, maar de achterliggende gedachte bij het 'nee' is altijd de vrees voor over last. Als je zegt dat er mensen ko men wonen die in een psychia trisch ziekenhuis hebben gezeten, denkt men dat ze niet normaal kunnen functioneren. Volkomen onterecht. Het zijn hele gewone mensen. Waarmee ik niet wil zeg gen dat ze nooit eens overlast zul len bezorgen - maar welke buur doet dat niet?" Projectleidster Magda Meiman: Stichting 'De Schakel' begon nu negen jaar geleden in Leiden met een project begeleide kamerbewoning. Met behulp van de gemeente wist men een aantal huizen in te richten voor mensen, die (nog) niet zelfstan dig konden leven. Dat kunnen mensen zijn die even in de problemen zitten, net uit een psychiatrisch ziekenhuis ontslagen zijn of gewoon nog te jong zijn om helemaal op zichzelf te wonen. Daaruit is nu een 'B-project' gegroeid: langzaam maar zeker kwam binnen 'De Schakel' een discussie op gang over de aard van de begelei ding. Conclusie was dat sommige bewoners meer en intensievere bege leiding nodig hebben. Die krijgen ze nu, via het project dat volgende maand in Leiderdorp kan beginnen. Nadere informatie over het vrijwilligerswerk bij deze vorm van op vang is verkrijgbaar bij Lidwien Verbeek of Carla Freericks van 'De Schakel', telefoon 071-155342. "Die mensen zijn natuurlijk ook decennia lang weggestopt door de maatschappij. Die regiogemeenten en met name ook woningbouwver enigingen vinden het gewoon een beetje eng. Wij op onze beurt zijn daarom ook een beetje bang voor het effect van apies-kijken. We ho pen dat dat in Leiderdorp achter wege blijft". Hele regio Toch blijven Hagendoorn en de zijnen ook bij andere gemeenten aandringen. De steven is gericht op uitbreiding met één huis per jaar. Zo'n huis kan in Leiden staan,' maar dat hoeft helemaal niet per se. Leiden heeft in het verleden al genoeg huizen beschikbaar gesteld voor begeleide kamerbewoning. Nu men met een nieuw project be gint moeten de randgemeenten maar eens over de brug komen, zo oordeelt 'De Schakel'. Per slot van rekening gaat het om toekomstige bewoners die uit de hele regio af komstig zijn. Aan die bewoners ontbreekt het 'De Schakel' allerminst. De stich ting werkt met een lange wacht lijst. Het loopt storm. Anders ligt dat met het aanbod van vrijwilligers. De Schakel is nu dringend op zoek naar mensen, die zin en tijd hebben om het project in Leiderdorp leven in te blazen. Mensen die een flink aantal uren over hebben om de bewoners met raad en daad terzijde te staan. Dat hoeven helemaal geen deskundi gen te zijn ("We moeten voorko men dat de bewoners denken: daar komt de zoveelste hulpverlener"), wel mensen met een flinke portie enthousiasme. Heel zinvol en dankbaar werk, weet Leiderdorper Anton Helmich (al jaren vrijwilliger bij 'De Scha kel') te vertellen. "Helpen helpt echt. In de praktijk komt het erop neer dat je heel praktisch bezig bent. Je helpt met financiën, met koken, boodschappen doen, maar ook met het leggen van sociale contacten. Daarbij staat voorop dat de bewoners het uiteindelijk alle maal zelf moeten leren. Je moet ze zelfstandig maken. Daarbij geldt dat de mensen geen doorsnee Ne derlanders hoeven te worden, als je maar structuur in zo'n huis aan brengt". De structuur van de huizen in Leiderdorp leent zich uitstekend voor de opbouw van het project, zo vindt Magda Meiman: "Ze zijn ide aal van vorm. Qua grootte, maar ook wat betreft het aantal kamers. Iedere bewoner heeft daar zijn ei gen kamer. Ons ideaal is: die hui- ZONDAG zen heel flexibel gebruiken. Steeds combinaties zoeken van mensen, die bij elkaar passen en die daar prettig kunnen samenwonen. Met als uiteindelijk doel om na een jaar of drie, vier weer zelfstandig te kunnen leven". ZATERDAG Leiden Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Kaos', 20 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, musical 'Weg, weg, weg', 20.30 uur. Parkeerterrein Groenoordhallen - Cir cus Holiday. 15 en 20 uur. Clubhuis Morswük - Topaaslaan. feest avond met o.a. parachute-springen, mu ziekfestival, tot 24 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Cueciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan, optreden 'Zon, zee zuidvruchten', 20.30 uur. Leiden Antonius Clubhuis - expositie x diegroep Luchtoorlog, 10.30-17 i Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film ■Kaos'. 20 uur. Parkeerterrein Groenoordhallen - Cir- Holiday, 13 en 16.15 t Voorschotense (84) strijdt voor behoud eeuwenoude boerderij VOORSCHOTEN - Even voorstellen: Voorschotens oudste actievoerster, me vrouw De Lang-Van Schaick (84). Met enige (kooiker)honden woont ze in haar 16e eeuwse boerde rij 'Oud Woelwijck'. Het monument ligt aan het ein de van de Essenlaan, daar waar het asfalt is opgehou den. De Lang onderhoudt zelf haar tuin, maar heeft het knutselen en schilderen vaarwel gezegd. Ook haar bijbeluurtjes zijn historie geworden. door Paul van der Kooij Ander voorbeeld. De Voorscho tense hoorde dat de gemeente zwaar bouwverkeer langs de boer derij wilde laten rijden. En ze wist zeker dat dat het einde zou beteke nen van het monument. De hoeve is niet gefundeerd, gaat scheuren en stort misschien wel in. Düs, ze protesteerde. En nu heeft ze de in druk dat de gemeente het wel "uit haar hoofd zal laten" om vrachtver keer over de Essenlaan te sturen. Het zal waarschijnlijk blijven bij personenauto's. Zekerheid heeft ze echter niet. Sinds ze in het gemeentehuis de opmerking opving "Ach, als dat oude mens dood is, slopen we haar boerderij", bekijkt ze de gemeente kritisch. En het valt haar op dat ze zo weinig te horen krijgt. Ook de burgemeester vond ze niet erg dedeelzaam toen ze hem vorig jaar met een bezoekje vereerde. Hij hield het bij het aanhoren van haar verhaal en het "inpikken" van haar papieren. Ze had heel wat bij zich: haar bezwaren natuurlijk, maar ook de geschiedenis van de boer derij. Kasteelboer Volgens de bewoonster gaat die terug tot ruim voor 1610, toen een officieel kaartje werd uitgegeven door F. Balthasars, met daarop de boerenhoeve. Rechttegenover de hoeve lag kasteel Middelgeest, ge bouwd op de plek waar in de mid deleeuwen een gevechtstoren stond. De boer van 'Oud Woel wijck' leverde zaken als kaas, (ge rookte) worst en eieren aan het kasteel, dat rond 1890 is afgebro ken. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. t 125802. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, c tiekbeurs, 11-17 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, poppentheater 'Dromen Mathias', 14.30 uur. De kasteelmuren zitten nog steeds in de grond, maar het puin is weg. Het heeft gediend bij ver bouwingen van huizen. Ook het voorste gedeelte van Oud-Woel- wijck is opgetrokken uit kasteel puin. "Dat heeft een zuinige kaas boer gedaan, eind vorige eeuw". Het gezicht van de mevrouw De Lang betrekt wanneer ze het heeft over de man. De muren van het be wuste deel waren namelijk verrot toen ze de boerderij kocht, in de jaren 50. Met de handen ver uiteen, vertelt ze: "Er stond zó hoog water in de kelder. Ik heb dat zelf leege- schrapt en zag toen dat er zo'n gat inzat". Het was niet de enige keer dat ze moest restaureren. Het rieten dak, dat ruim driehonderd jaar oud was. heeft ze helemaal laten vernieuwen en regelmatig zakken dingen in (laatst nog een plafonnetje). Keer op keer laat ze dan maar weer ie mand komen "die de zaak aan el kaar timmert". Regelmatig is dat de metaalbewerker, die iedere za terdag met gereedschap en al langs komt. Hij loopt alles na en verricht het zware werk in de tuin, waar mevrouw De Lang bijna dagelijks te vinden is sinds zij is gestopt met schilderen, knutselen en vertellen. Toch is geen sprake van een be daarde bejaarde dag. Haar monu mentale boerderij wordt 'be- dreigd'; er bestaan plannen om de Essenlaan door te trekken richting nieuwbouwwijk Starrenburg. En düs protesteert ze. Ze heeft verschillende brieven geschreven en is bij de burgemees ter geweest. "Een charmante sym pathieke man", die helaas "weinig te vertellen heeft. Hij is er vooral voor de show, toespraken en dat soort dingen". De werkelijke machthebbers, gemeenteraadsle den, laat ze echter links liggen. Ze voelt er niets voor commissie- en raadsvergaderingen te bezoeken. Mevrouw De Lang: "Ik ben van 1900 en hoor niet zo best meer. Dat praat maar door elkaar heen en ei genlijk wordt er niet eens veel ge zegd". Toch beseft ze dat in dat soort vergaderingen de beslissingen val len. Gelukkig lopen haar mede standers, bewoners van de Essen laan, de bijeenkomsten wél af. De ze medestanders zijn zorgd over de toekomst Stichting Niet Beroepsmatig Actieven heeft handenvol werk WASSENAAR - De werkzaamhe den van de schillenophaaldienst van de Wassenaarse Stichting Niet Beroepsmatig Actieven(NBA) in de wijk Oostdorp lopen als een trein. Zozeer zelfs, dat in septem ber ook in de aangrenzende delen van de wijk schillen, papier en glaswerk opgehaald kunnen wor den. Daardoor wordt het totale ge bied waar het 'afval' gehaald wordt ongeveer twee keer zo groot. De stichting heeft ook specifieke plan nen om het ophalen van glas se- te pakken. Burgemeester en wethouders van Wassenaar heeft op een ver zoek van de stichting om glaswerk in te mogen zamelen positief gerea geerd. Overigens werd er in de praktijk al glas opgehaald in de wijk Oostdorp. Dit was niet door de stichting opgezet, maar 'spon taan ontstaan'. Toen een aantal vrijwilligers ja nuari dit jaar startte met het opha- „en van schillen en oud papier Oostdorp, bleek dat veel mens ook hun glaswerk buitenzetten. De stichting inventariseert nu hoeveel glas er binnenkomt en bekijkt of het misschien de moeite loont om in de toekomst in heel Wassenaar glas op te halen om dit bij een spoelerij in te leveren en vervol gens te verkopen. Een glasboer-experiment dat eerder in de plaatsen Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp werd ge houden, mislukte door een gebrek aan vrijwilligers. Niet dat er geen enthousiasme voor het project was, maar veel vijwilligers kregen na verloop van tijd een betaalde baan. Begin maart is het experi ment in die plaatsen gestaakt. Het 'Wassenaarse project, eigenlijk dus 'per ongeluk' begonnen, maakt nog wel kans te gaan slagen. Vuilnisbak Volgens coordinator D. Wisbrun van de NBA gaat de helft van het glaswerk van de mensen in de glas containers en verdwijnt de.andere helft in de 'vuilnisbak'. Wisbrun: "In Oostdorp halen we nu een deel van die vijftig procent op die an ders weggegooid wordt. Hoe groot dat deel precies is, zou ik niet we ten". Hij ziet zeker mogelijkheden om het glasproject te laten slagen. Dit baseert hij mede op een bereke ning die de 'Federatieve Vereni ging van milieuboeren van Zuid Holland' voor Wassenaar gemaakt heeft. Deze vereniging, die tijdelijk de activiteiten heeft stopgezet, be kijkt voor de hele provincie de mo gelijkheden. Wisbrun: "Stichting Vrij Baan heeft voor Wassenaar be rekend dat, als in het hele dorp het glas wordt opgehaald, twee a drie mensen daarvan zouden kunnen bestaan". Tenminste, als het glas gespoeld en verkocht kan worden. Voorlopig wordt echter doorge gaan met het inzetten van vrijwilli gers, die de werkzaamheden doen met behoud van uitkering. Vrijwil ligers zijn er op het moment vol doende en ook voor de uitbreiding van de activiteiten zijn de moge lijkheden wat dat betreft goed. Dat is wel eens anders geweest: het duurde een tijd voor het pro ject echt kon beginnen, omdat het in het begin erg moeilijk was vol doende vrijwilligers te vinden. Daardoor ging het project wat later was van start dan de bedoeling was. De mensen moeten er name lijk van op aan kunnen dat de schillen op een vast tijdstip, iedere week, worden opgehaald. Dat is nu dus wel het geval. Het ophalen gebeurt iedere dins dagochtend door twee mensen. Er zijn echter wel een paar reserve krachten nodig. Wisbrun: "We heb ben nu in totaal vijf mensen die we kunnen inzetten. Dat is voldoende op dit moment. Als we de werk zaamheden uitbreiden kunnen we misschien een paar m gebruiken". boerderij en vrezen tevens het ein de van de rustige laan, die nu nog is voorzien van een heerlijk brede berm. De actievoerdster: "Het laantje is nu net een miniatuurwandelpark- je. Mensen laten hier hun honden uit. Ook veel moeders lopen hier: zij vinden Rosenburgh te ver weg. En de drie parken zijn allemaal aan de andere kant van Voorschoten. Ook bejaarden komen hier vaak. En kinderen. In het Rouwkoop- park is alles ontzettend nauw: als daar een auto langskomt moeten ze meteen wegduiken. En dat heet nou een woon-speelgebied. Enfin". Vernielen Het sterkt haar in de overtuiging dat mensen achter de tekentafels vaak niet weten hoe iets in werkelijkheid is. Een andere erva ring van haar: wanneer je niet in grijpt, is de zaak vernield voor je het weet. Een voorbeeld. Enkele ja ren geleden reden machines over het zanddepot achter haar boerde rij. Door het trillen kon ze niet eens meer de krant lezen. Ze stapte op de mannen af en zei dat ze de scha de aan de monumentale boerderij op de maatschappij zou verhalen. Het trillen stopte. Knutselen Vooral hét knutselen is een hevi ge manie geweest van de vrouw, die "zo verschikkelijk veel" heeft gedaan, dat ze soms wel eens moe wordt wanneer ze eraan denkt. De knutselwoede brandde los op haar zestigste. Toen kreeg zij onver wacht een draaischijf en sloeg zij aan het experimenteren. Na een paar jaar voelde ze zich al een hele knutselaar. Zo haalde ze regelma tig de klei tevoorschijn tijdens de bijbelclubjes voor kinderen, die maar al te vaak op haar schouders kwamen doordat de dominees vrouw haar "in de steek liet". SNELHEIDSCONTROLE - Op de Warmonderweg in Oegstgeest heeft de politie gisteren een snel heidscontrole gehouden. In totaal werden 71 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 86 kilometer per uur. Voor alle duidelijkheid een stukje van de Voorschotense plattegrond: de pijl wijst het blokje aan, dat in werkelijkheid de 16e euwse boerde- Al gauw was ze in haar element en wist ze hoe ze met de kinderen moest omgaan. Zei een jongen vie ze woorden? Ze stuurde hem on vervaard naar de toilet met de boodschap: "daar mag je vieze woorden zeggen, niet hier". Of ze liet een vervelend kind alle dingen in de keuken wegen. Het knutselen sloeg aan en de Voorschotense richtte een knutselstichting op, de Stichting Oud Woelwijck. Nog steeds worden in een deel van de boerderij cursussen gege ven, al zijn de kinderclubjes uitge storven. "Die kinderen moeten al lemaal sporten, dat is mode", aldus mevrouw De Lang, die de kunstacademie heeft gevolgd en vroeger vaak achter de schilderse zel was te vinden. Zij portretteerde adellijke dames en heren, maar koos ook "eenvoudige mensen", die soms niet eens door hadden dat zij werden geschilderd. Zo hangt naast de kachel een portret van een boer die in zijn slaap was 'overval len' door mevrouw De Lang, gewa pend met kwast en penseel. De meeste schilderijen heeft ze weggegeven. "Het wordt anders al lemaal zo'n rommel", zegt ze. Het zelfde lot wachtte de eeuwenoude schatten die zij rond de boerderij heeft gevonden. Het gaat om schel pen uit de tijd dat de zee nog "over Voorschoten stroomde" (3000 jaar geleden) of botten van een .wild paard en een wolharige neushoorn (30.000 jaar geleden). Ook vond zij scherven van Jacobakannen (800 jaar oud) en pijpjes van Spanjaar den, die flink rookten toen zij in de 16e eeuw Leiden belegerden. Eén oude schat koestert ze ech ter: haar Taxus-boom. Zeker drie honderd jaar oud, maar helaas pre cies geboren op de plek waar de weg zou moeten komen. Toch voelt mevrouw De Lang zich niet treurig wanneer ze naar haar Taxus met bijbehorend paradijsje kijkt. "Je hebt gewoon geen leven als je je steeds maar zenuwachtig maakt", zegt ze. "En bovendien: ik heb gedaan wat ik kon". Jachthaven Prineehaven - auto-gezellig heidstoertocht 'De Deylknotsen', star ten tussen 10-12 uur. APOTHEKEN Doeza Apotheek, 5 Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, Geen geld voor 'De Zonnebloem' ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse afdeling van De Zonne bloem, een katholieke welzijnsor ganisatie voor zieken van alle ge zindten, krijgt geen cent subsidie van de gemeente Zoeterwoude. Een aanvraag voor in totaal 2480 gulden is afgewezen omdat de ge meente vindt dat de landelijke or ganisatie van De Zonnebloem maar met geld over de brug moet komen. Leiderdorpse straten voor het voetlicht LEIDERDORP - Alle Leiderdor pers kunnen binnenkort precies opzoeken waar de straat, waarin ze wonen, 'vandaan komt'. Drie plaatsgenoten zijn namelijk druk doende met de samenstelling van een straatnamenboek. Daarin krij gen zo'n 250 Leiderdorpse straten een plaatsje. Voor zover kan wor den nagegaan wordt per straat of wijk de geschiedenis en totstand koming van de straatnamen wordt vermeld. Het drietal, mevrouw A. Vis, J. van der Kooij en W. Kiesman, is erg enthousiast over het toekom stige boek. Volgens mevrouw Vis zit er vaak een heel verhaal achter een oudere straatnaam. "Bijvoor beeld over de Kom van Aaiweg. Dat lijkt een heel vreemde naam, maar die is ontstaan doordat een boer, die aan die weg woonde, in de volksmond 'Aai' werd ge noemd. Hij zat precies in de kom van de weg. Vandaar die naam". Ze verwacht dat het boek nog dit jaar in de winkels ligt. Ook nu de gemeente Leiderdorp heeft beslo ten om de gevraagde subsidie niet te verlenen. (Motief: er is al een boek over Leiderdorp). Ook het Anjerfonds liet 'nee' horen. Mevrouw Vis: "Dat boek komt er wel hoor. Hooguit heeft het ontbre ken van subsidie invloed op de ver koopprijs. Maar we zijn nog bezig: we hebben ook een wegenbouwbe drijf, een bank en een aannemer in Leiderdorp om financiële steun ge vraagd". Het boek zal worden uitgegeven door Drukkerij Verhagen. LEIDSCH iO.' DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar. aan huis bezorgd 131.40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv, alg redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2