Golf groeit uit maatpak ZATERDAG 18 MEI 1985 PAGINA 19 Nog altijd bestaat er geen zekerheid of golf een Nederlandse dan wel Schotse ontstaansgeschiedenis heeft. Golfhistoricus Steven van Hengel houdt het erop dat al op tweede kerstdag 1296 een spel (colven) werd gespeeld ter viering van de terechtstelling van Gerard van Velsen, moordenaar van Floris V. Het verhaal wil dat het spel de bloeddorst van menigeen leste. Schotten beweren echter dat golf slechts een Schotse vinding kan zijn. Anderen brengen golf in verband met het middeleeuwse 'jeu de mail' dat in Frankrijk op malievelden werd gespeeld. Het zal de meeste golfers van nu allemaal een zorg zijn. Zij zoeken naar ruimte om hun spel te kunnen spelen. De onlangs geopende openbare baan Rozenstein in Wassenaar is al volgeboekt. Andere banen zitten al evenzeer tjok en tjokvol. Een verhaal over een sport dat uit z'n maatpak dreigt te groeien; het confectiejasje hangt klaar. 'Ladies Day' op de golfbaan. door Gerard van Putten Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad De golfbal neigt er meer en meer toe buiten het exclusieve territorium van de grondbezittende golfclub te rollen. Die ontwikkeling laat zich ook in het dagelijks verkeer afme ten; menig auto van de goedkoopste prijsklasse wordt thans ontsierd met stickers die er nogal uitdagend op duiden dat de eigenaar in kwes tie het „with a stick" doet. Op het bondsbureau van de Neder landse Golffederatie in Hilversum schiet de grafiek van het ledenbestand zeker de laatste 10 jaar naar ongekende hoogte door. In 1915 telde dit land 757 geregi streerde golfers, 50 jaar later waren dat er 5388, in 1975 8408, vandaag de dag ver enigt de NGF 17.000 leden (Adjunct-se cretaris Berkhof: „Die zijn aangesloten bij de 32 golfclubs die lid zijn van onze Federatie") en 8000 geassocieerden („Actieve golfers die lid zijn van een club, die nog niet over de vereiste ac commodatie beschikt"). In vergelijking met het aantal beoefenaars van andere takken van sport zou het overdreven zijn te stellen dat deze zompige delta nu wordt overspoeld door een golf van en thousiasme voor de golfsport. Maar toch, de wachtlijsten bij de clubs nemen de lengte aan van waslijsten; hier en daar zijn zelfs ledenstops ingesteld. Openbare banen De invloed van de kabel, die BBC en Sky Channel doorsluist naar de huiska mers, zal er niet vreemd aan zijn dat ook niet door kennis van de Engelse taal ge remde personen intussen weten dat greenkeeper staat voor terreinknecht, pro voor golfleraar, tee voor afslagplaats. Maar bovenal door de opening van enke le openbare golfbanen eigenen steeds meer Nederlanders zich golfbal en stick als speeltjes toé. „Terecht", vindt Erijk Diets. „In Ne derland was golf een zéér elitair gebeu ren. Dat is nu gelukkig over. Golf is een goede sport voor lichaam en geest, die beoefenaars uit alle lagen van de bevol king verdient. Kijk maar naar Engeland, zodra mijnwerkers daar bovengronds komen, zie je ze naar de golfbaan gaan. En waarom ook niet?" Als sportleraar met een ClOS-oplei- ding assisteert hq sinds kort Henk Beek hof, pro in vaste dienst bij de openbare golfclub 'Zeegersloot' in Alphen a/d Rijn. Nog geen jaar na de officiële openings datum (15 juni 1984) van de provisori sche 9-holesbaan telt de openbare golf club 'Zeegersloot' 466 leden die jaarlijks een contributiebedrag vart* maximaal 110 gulden opbrengen; ruim 200 perso nen hebben zich tegen betaling van 30 gulden wachtgeld op de wachtlijst laten plaatsen. Bovenop die contributie komt I hét jaarabonnement dat volgens een voorzichtige raming de 500 gulden dicht zal benaderen. Tijdelijk wordt in Alphen a/d Rijn echter gewerkt met maand abonnementen, omdat de ledenlijst van 'Zeegersloot' in hoofdzaak is volgeschre ven met namen van beginnende golfers. „Die hebben nog geen baanpermissie, het zou onredelijk zijn om die mensen het jaarabonnement te laten betalen", is de bestuursvisie van de openbare golf club. Verklaring Als eigenaar van het braakliggende terrein ging de gemeente begin 1984 na een bezoek aan de in Velsen gevestigde openbare golfbaan 'Spaarnwoude' in be ginsel akkoord met de aanleg van een 35 hectare metende openbare course. In to-, taal was met het hele project een bedrag van 3,49 miljoen gulden gemoeid. Door Rijk en provincie werd 2,3 miljoen gul den opgebracht als subsidie-bijdrage j aan de „aanleg van het openbare park Zeegersloot, met daarin een openbare golfvoorziening", de gemeente Alphen a/d Rijn bracht 3,5 ton in, de Stichting Recreatiegebied de Kromme Aar dient de inrichting van de course (kosten ruim 9 ton) zelf te bekostigen. De Stichting Recreatiegebied de Kromme Aar, waar achter feitelijk de golfclub 'Zeegersloot' schuil gaat, wacht nu op de door het mi nisterie van landbouw en visserij af te geven 'verklaring van geen bezwaar' te gen de aanvraag voor een bankkrediet. Vervuld van ambitie en optimisme gaat het bestuur van 'Zeegersloot' er van uit dat de officiële procedure medio au gustus zal zijn afgerond, zodat dan met de aanleg van een professionele 9-holes- baan par 3, (de aanduiding 'par' heeft te maken met de lengte van de baan) kan worden begonnen. Zodra die gereed is, wordt de huidige provisorische afgebro ken en vervangen door een 9-holesbaan par 5. In een later stadium volgt naar het allerlaatste ontwerp van de onlangs overleden architect Frank Pennink (geestelijk vader van talloze golfbanen) de bouw van het clubhuis, dat geheel naar de ambiance van het weideland schap een passend aanzien zal krijgen. 'Zeegersloot' wil zichzelf overigens opsplitsen in twee afdelingen: één met een openbaar en één met een besloten karakter. De Alphense golfclub heeft zich ertoe verplicht 55 hectare grond over te nemen van de gemeente, die de weilanden van de agrariërs Pon en Ver- duyn heeft aangekocht. 'Zeegersloot' moet geheel én al voor de aankoop en inrichting van de besloten golfcourse (18-holesbaan) opdraaien. Onder meer met een obligatielening (gewoon lid 4000 gulden, echtpaar 6000 gulden, juniorlid t/m 21 jaar 2000 gulden) hoopt 'Zeeger sloot' de financiering rond te krijgen. Ontwikkelingswerk Het gebied aan de oever van de Krom me Aar lijkt derhalve voorbestemd voor de vestiging van een golfmstituut, maar voorlopig houden professional Henk Beekhof en part time-pro Erijk Diets zich vrijwel uitsluitend bezig met ont wikkelingswerk. Niet meer dan 40 'Zee- gersloters' hebben zich inmiddels zoda nig in de golfkunst weten te bekwamen, dat ze geen gevaar vormen voor de baan en andermans leven. Het merendeel van de clubgenoten stelt op de driving ran ge (oefenbaan) ijverige pogingen in het werk om tegen het vastgestelde tarief van 10 lessen a 175 gulden die kunst tot bezit te maken. Hoewel openbaar qua verenigingsstructuur is toegang tot de baan verboden, tenzij iemand de profes sionals en regelcommissie kan overtui gen van voldoende golfkennis in woord en daad. Het oefenprogramma is daarop afgestemd: naast houding en slagtech niek geldt de etiquette (veiligheid, ken nis van de spelregels, inzicht in het ma teriaal) als een essentieel onderdeel van de opleiding. „We hebben geleerd van de toestan den die zich in het verleden voordeden op de openbare baan Spaarnwoude", zegt Henk Dinkelaar, voorzitter van 'Zeegersloot'. „Er werd daar dikwijls schade toegebracht aan de baan, er was onvoldoende doorstroming, men had lak aan de golfetiquette. Wij willen van onze baan geen puinhoop maken, van daar dat wij minimale golfkennis eisen". Mits vertrouwd met de talrijke Engel se termen waarmee het golf erfelijk is belast, komt het spel op menige leek over als een eenvoudige sport voor oude mannen. Want wat is nou helemaal de bedoeling van het spel? De op een plas tic of houten voetje tee) geplaatste bal moet in zo weinig mogelijk slagen via fairway (de dikwijls geaccidenteerde grasbaan met een breedte van 20 tot 50 meter), eventueel rough (wilde begroei ing) of hazards (natuurlijke en bedachte hindernissen) naar de green (het kortge schoren grasperk) worden geslagen, waar de door een vlag gemarkeerde hole (putje) het eindpunt is. Versleten „Als je voor het eerst op een 18-holes- baan speelt, kom je er wel achter dat golf geen ouwe mannensport is", weet Erijk Diets. „Gegarandeerd dat je helemaal versleten terugkomt". Wie ooit een stick in handen heeft ge had, zal beamen dat de eenvoud van het bovenstaande golfexposé niet strookt met de harde praktijk van de baan. Een topspeler wordt geacht een baan van 228 meter of minder in 3 slagen (par 3) te doen, een hole van 229 tot 434 meter in 4 slagen (par 4), een baan langer dan 435 meter in 5 slagen (par 5). Maar de gemid delde golfer heeft meer slagen nodig, die voelt zich al heel wat als ie zich handi capper mag noemen. Een golfer van een dergelijk slag heeft met genoegen afstand gedaan van de ti tels rabbit (een beginner met baanper missie) en recreatiegolfer oftewel non- handicapper. Een golfer met een handi cap is een golfer met status. Iemands handicap wordt vastgesteld aan de hand van diens score in relatie tot de SSS (Standard Scratch Score and handicappingvan een golfcomplex. Af hankelijk van de totale lengte van de ba nen, eventueel vermeerderd met een course value vanwege de moeilijkheids graad van het terrein, wordt die SSS krachtens de internationale golfnormen bepaald. De golflinks duinbaan) van de in Wassenaar residerende 'Haagsche Golf en Country Club heeft een SSS van 71, die van de Noordwijkse Golf Club 72. „De gewoonte is dat we een rabbit drie keer laten spelen, drie scorekaarten laten inleveren", ontvouwt R. Seijdel, secretaris/administrateur in vaste dienst van de 'Haagsche', het beleid dat binnen de NGF ten aanzien van aankomende golfers wordt gevoerd. „Daarna moet die rabbit een schriftelijk examen afleggen, waarbij ie wordt getest op regelkennis. Wie slaagt krijgt het golfvaardigheidsbe- wijs uitgereikt. Degene die op de baan bovendien een handicap van 30 of lager heeft gehaald door op de 18 holes een score van 101 of minder te verzamelen, mag wedstrijden gaan spelen. De ande ren, de non-handicappers, mogen zich recreatief gaan bezig houden". De NGF heeft het golfvaardigheidsbe- wijs dit jaar geïntroduceerd. Ook de doorgaans bij een geassocieerde club aangesloten niet-leden van de NGF kun nen voor het examen opgaan, zij het dat die het praktische gedeelte bij een Fede ratie-club moeten afleggen. Met name beginnende golfers hebben zich nogal afgezet tegen de invoering van het golfvaardigheidsbewijs; de exa meneisen zouden nogal hoog zijn opge schroefd. Reactie van pro Henk Beekhof in het april-nummer van 'De Afslag', cluborgaan van niet-NGF lid 'Zeeger sloot': „Het is mijns inziens alleen maar lofwaardig dat de NGF een voorlopig voorstel heeft opgesteld om te komen tot uniforme regels met betrekking tot de toelatingseisen van beginnende golf ers, die op een andere baan dan hun ho me-course willen gaan spelen". Verbodsborden Aan de Wassenaarse Groot Haese- broekseweg en de Noordwijkse Rand weg wordt symbolisch de identiteit van de aanpalende golfclubs aangegeven. Aan het begin van de oprijlaan naar het domein van de 'Haagsche' tracht het bord 'Eigen terrein. Verboden toegang, artikel 461 Wetboek van Strafrecht; al leen toegankelijk voor leden' ogen schijnlijk elke buitenstaander buiten de poort te houden. De 'Noordwijkse' schermt de golflinks zelfs met drie ver bodsborden van de buitenwereld af; twee met Nederlandse opschriften ('Toe gang uitsluitend voor leden van de ver eniging en leveranciers), de derde heeft internationale allure getuige de niet mis te verstane bewoordingen: 'No admit tance, private property; Zutritt verbo ten, privat; Entrée interdite, proprieté private'. „Bij ons staat dat bord er nog niet zo lang", meldt secretaris/administrateur Seijdel uit naam van de 'Haagsche Golf en Country Club. „We hebben dat bord daar geplaatst, omdat er hier 's avonds zwartgolfers opdoken, als de caddy- master naar huis was. Nu lopen wij gere geld controlerondes". In wèerwil van alle verbodsborden mogen buitenstaanders de golfterreinen van de 'Haagsche' en 'Noordwijkse Golf Club' wel degelijk betreden. Onder voor waarde dat tevoren telefonisch een start- tijd is gereserveerd, mogen niet-NGF le den met een minimale handicap van 30 op vertoon van hun golfvaardigheidsbe wijs een hele dag golfen voor een dag abonnementsprijs van 50 gulden op werkdagen en voor 70 gulden in het weekeinde. NGF-leden en introducé's van leden van de 'Haagsche' betalen doordeweekse 30 gulden voor een dag abonnement, 40 gulden in het weekein de. Ook in Noordwijk kunnen niet-Noord- wijkers na telefonische afspraak een dag golfen voor een bedrag van 50 gulden. De ook wel starter genaamde caddy- master wil gelijk zijn collega in Wasse naar het golfvaardigheidsbewijs of een lidmaatschapkaart van een buitenlandse golfclub getoond zien. Vernieuwing Traditie zit diep geworteld in het clu bleven van de 'Haagsche', 92 jaar oud in middels en Neerlands oudste golfclub. Maar de tijd heeft tussen het Wassenaar- se duin, bos en lommer niet stilgestaan, zo blijkt. Op de administratie hebben geavanceerde computers hun intrede al lang gedaan; de 18-holesbaan wordt on derhouden met moderne apparatuur en milieuvriendelijke middelen, terwijl de terreinen 's zomers worden 'beregend' door een pop up-installatie. Bij de in 1922 opgerichte 'Noordwijkse Golf en Country Club' heeft de vernieuwing eveneens toegeslagen. „Dit is een com pleet bedrijf geworden", zegt Seijdel. „Dat kun je van onze club ook wel zeg gen", beaamt zijn Noordwijkse collega, ing. D. Mulder. Markante verschillen tussen beide clubs: De 'Haagsche Golf en Country Club mag het bijna 60 hectare beslaande complex in de meest letterlijke zin als grondgebied beschouwen; de 'Noord wijkse Golf en Country Club' pacht het 68 hectare grote terrein van Staatsbosbe heer. De 'Haagsche' heeft het restaurant verpacht, de 'Noordwijkse' heeft „onze negentiende hole" in eigen beheer. Waar in Wassenaar pro Alex Loesberg zijn in komsten mede verwerft in de golfshop, ziet de 'Noordwijkse Golfclub' de win kel in golfartikelen als een spekker van de clubkas. Op de loonlijst van de 'Haagsche' prij ken een secretaris/administrateur, twee caddy-masters als regelaars van het ver keer op de baan, 6 greenkeepers en 2 pro fessionals. De 'Noordwijkse' heeft 15 personeelsleden in dienst, onder meer vijf greenkeepers. Levensbehoefte De besloten banen in Wassenaar en Noordwijk draaien weer of geen weer vrijwel continue door; alleen sneeuw en vorst geven in de winter aanleiding tot een golfstop. „Er zijn er, die hier elke dag komen. Voor die mensen is golf een levensbehoefte", grijnst Mulder. Zijn 'Haagsche' collega Seijdel: „In de zomer draaien we van zes uur 's rriorgens tot 10 uur 's avonds. Elk uur slaan dan 30 golf ers af, over de hele dag genomen 480 De 'Haagsche Golf en Country Club' heeft een ledenstop ingesteld. De club telt 1150 golfers, onder wie prins Claus en prins Johan Friso. De wachtlijst ver meldt 1200 namen. Secretaris Seijdel: „Eigenlijk hebben we nu al teveel leden voor een goede doorstroming van de baan". Voorzitter Mendes de Leon: „De wachtlijst is al lang genoeg, we kunnen er echt niemand meer bij hebben. Goed, we hebben laatst een uitzondering ge maakt voor een Schotse topspeler. En een ambassadeur zullen we ook wel aan nemen, omdat we de internationale be trekkingen niet in de weg willen staan. Maar mensen als Ruding en Nijpels heb ben wij bijvoorbeeld doorverwezen naar andere golfclubs". Van de weeromstuit blijkt Ruding zich te hebben aangemeld in Noordwijk, waar hij zich overigens zelden laat zien. „Omdat", weet secretaris Mulder, „hij geen tijd heeft". De 'Noordwijkse Golf en Country Club' herbergt 900 spelende leden, ook hier is een regiment wachten den in kaart gebracht. „Bij ons", zegt Seijdel, „vallen jaar lijks 40 leden door natuurlijk verloop en overplaatsingen af. Die 40 plaatsen wor den uiteraard opgevuld met 40 wachten den, waarbij het bestuursbeleid er op is gericht oud-leden en echtgenotes priori teit te geven". Ook in Noordwijk genie ten familieleden en oud-leden de voor keur boven golfers met handicap. Niet- golfers komen het laatst in aanmerking. Enkele contributiegegevens: een toe gelaten lid moet bij de 'Haagsche' 2112 gulden entreegeld betalen. Dit bedrag mag een volwassene uitsmeren over 3 jaar, junioren mogen er 5 jaar over doen. Een vol lid van 26 jaar of ouder betaalt jaarlijks 1056 gulden voor het lidmaat schap; junioren in de leeftijdscategorie van 18 tot en met 25 jaar de helft; jeugd leden 264 gulden. De 'Noordwijkers' ma ken per seizoen 1200 gulden over (Mul der: „Daarin zit 100 gulden voor con sumptiebonnen; in het restaurant wordt gewerkt met een bonnensysteem"). Een nieuw lid koopt zich voor tweemaal het contributiebedrag in de club. „Dat lijkt een heel bedrag, maar verge lijk het eens met surfen, paardrijden en tennis. De golfbaan ligt de hele dag speelklaar voor de leden", aldus Mulder. „Golf', zegt hij ook, „is een heerlijke be zigheid in de vrije natuur. Maar het is ook een psychologisch opvoedend spel. Je leert eerlijk te spelen, er is geen scheidsrechter bij. Elke slag is weer een challenge, een uitdaging om de bal daar te krijgen waar je 'm hebben wil. Ik golf nu 50 jaar, als bijna 64-jarige speel ik nu met handicap-19, heel redelijk is dat. Een keer heb ik een hole-in-one gesla gen. Daar kun je je trouwens voor verze keren. Want sla je die bal er in een keer in, dan verwacht de hele club dat je een rondje weggeeft". Ballotage Besloten golfclubs onderscheiden zich van openbare door de hantering van het ballotagesysteem, dat zelfs een be kende Nederlander als Rinus Michels een jaar of wat geleden niet wist te om zeilen. Hij wilde zich aanmelden bij de 'Amsterdamse Golf Club' in Duiven- drecht. Maar dat ging zo maar niet, Mi chels moest zich maar door enige leden van de club laten voordragen. De 'gene raal' heeft bedankt voor die eer. „De meeste clubs balloteren om te bekijken of iemands instelling in de club past", zegt Steven van Hengel. Hij gaat in de golfwereld door voor een man met ge zag, voor een vurig propagandist, voor een kenner van het heden en verleden van het golf. „Bij mijn eigen club 'De Kennemer' laten wij een kandidaat-lid voordragen door leden die ten minste vijf jaar bij de club zijn. Ik kan me best voorstellen dat de 'Amsterdamse' heeft gezegd: laat die Michels zich maar door een aantal leden laten voordragen. Want Michels mag dan een goede voetbaltrai ner zijn, wat-ie op een golfbaan doet is nog maar de vraag". „Ik vind ballotage een naar woord", zegt M.A.E. Mendes de Leon, voorzitter van de 'Haagsche Golf en Country Club. „Maar als club heb je wel het recht om te bekijken of iemand in de vereniging past. Inkomen of afkomst spelen daarbij geen rol, al geloof ik wel dat iemand uit de Schilderswijk zich hier doodongeluk kig zou voelen". Secretaris Seijdel: „La ten we wel wezen, in de samenleving balloteert iedereen toch. Kinderen doen dat al. Die zeggen: Jij mag wel met mij spelen, jij niet. Onze stelregel is dat ie mand het speelgenot van andere golfers moet kunnen respecteren. Daarop is bij ons de ballotage gericht". „Ballotage is een theoretische voor zorg die in de statuten van elke vereni ging is ingebouwd", vertolkt ing. Mulder het standpunt van de Noordwijkse Golf Club. „Het aannamebeleid wordt uitge voerd in een gesprek dat de aanname commissie voert met degene die lid wil worden. Vergelijk het maar met een sol licitatiegesprek. Welke indruk maakt ie mand, lijkt-ie gezien zijn optreden in de vereniging te passen of komt-ie over als een ongelikte beer. In theorie kun je stel len dat alle mensen gelijk zijn. Maar in de praktijk is het natuurlijk zo dat men sen van gelijke aard elkaar opzoeken". Uit naam van alle andere vertegen woordigers van de besloten clubs bena drukt Mulder „dat het geen onwil is dat wij mensen niet meteen aannemen". Door de steeds grotere belangstelling voor het golf neemt de druk op de be staande clubs toe. zegt hij ook. En dat, terwijl de banen tjok en tjokvol zitten. „De oplossing van dit probleem moet worden gezocht in de aanleg van open bare banen. Maar de overheden doen te weinig, Alphen is een voorbeeld van hoe het wel moet. In Engeland doet iedereen aan golf, hier willen de mensen het ken nelijk ook. In dit land wordt te veel melk geproduceerd, zodat je best kunt stellen dat vele weilanden overbodig liggen te zijn. Nou, benut die dan voor de aanleg van openbare golfbanen"... Kiiken. meten en dan pas slaan, onder het kritisch ook van de 'pro' proberen Al phense dames de beginselen van de golfsport onder de knie te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19