Kerk moet menselijker worden Oecumenische jongerendag Raad van Kerken Prof. Schippers in Leiden: 99Aan het evangelie kan 9t niet liggen9.... ZATERDAG 18 MEI 1985 PAGINA 11 LEIDEN - 'Kerk en geloof is niet alleen in de wereld van de jongeren een pro bleem geworden, maar ze ker ook binnen de midden generatie. Jongeren groeien op in een wereld die steeds minder religieus wordt. In elk geval wordt het steeds minder vanzelfsprekend, in je leven van 'God' uit te gaan. Dat zei de hoogleraar praktische theologie van de gereformeerde Kamper hogeschool drs. K. A. Schippers (60) in Leiden op een fo rumavond bij de presentatie van de beleidsnota 'Leren van elkaar' van de hervormde en gereformeer de jeugdraden. (Over deze nota schreven wij vorige week zaterdag op deze pagina). Schippers had het over 'een diepe breuk in de traditie van de westerse cultuur'. "Het is gênant geworden om over God te praten. Het woord 'God' lijkt iets vreemds te worden. Velen beschouwen het als achterlijk, nog christen te zijn". Op een huiscatechese zei een kind van twaalf jaar: "Ik geloof niet, en ik ben ook helemaal niet van plan om te gaan geloven". Jongeren ervaren de kerk als niet of weinig bezielend. "Ze mis sen daar een inspirerend cen trum". Daarom is het moeilijk, je ermee te identificeren. "Ze voelen haarscherp aan, hoe verdeeld de kerk is. Het gebouw van de kerk zien ze als een ruïne. De kerk komt oud over, ook al zitten er nog veel jongeren in. Haar onmacht om te veranderen en creatief en experi menterend een weg naar de toe komst te zoeken versterkt de in druk van kneuterigheid. In dat ge voel wordt het afscheid van de kerk ervaren als vrijheid". En de bijbel dan? Wel, zeggen niet alleen jongeren, daar kun je al le kanten mee op. "Pijnlijk is als jongeren de boodschap van bevrij ding, die het evangelie toch be doelt te zyn, juist aanvoelen als een aanslag öp hun vrijheid. Terwijl de kern van het evangelie juist is, dat God ons aanneemt en dat Hij ons bevrijdt tot mensen die niemands knecht maar wel ieders dienaar zijn". Klachtenboek Professor Schippers, die van 1963 tot 1968 directeur was van de Ne derlandse Gereformeerde Jeugd raad, sloeg even het klachten- boek van jongeren over de kerk open. Geen voluit menselijke ge meenschap, kerkdiensten langdra dig, preken veelal onbegrijpelijk, geen ruimte voor inhoudelijke in breng van jonge mensen, ouderen hebben het voor 't zeggen, grote woorden in liturgie en catechese, weinig daden, in het algemeen wei nig elan. Het is moeilijk, je bij alle woorden die in de kerk worden ge zegd iets concreets voor te stellen. Als ouderen dit alles moedig on der ogen zien, kan dat een schokef fect teweegbrengen. "En zo verval len velen in apathie". Het was Schippers opgevallen, dat er nogal wat ouderen zijn die weinig proble men hebben met die vervreemding en zelfs met het min of meer ge ruisloos verlaten van de kerk. Dat Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot komt ook voor onder eens in allerlei kerkewerk actief zijn geweest. Dat kan, zo stelde hij, niet liggen aan het evangelie zelf. "De vraag is of de kerk niet diep is ontzonken aan haar eigen evangelie". Een knelpunt is de manier van kerk- zijn. "Juist omdat ze zo vaak bezig is met grote woorden, krijgt de kerk gemakkelijk iets onmense lijks, iets hypocriets". Daarom pleitte hij voor een ker kelijke organisatie en structuur die de kerk vooral 'menselijk' laat zijn. Meer naar het Paulvs- dan naar het Petrus-model. Meer een gemeen schap dan een structuur van bo venaf. "Een echte gemeenschap, die de waarheid voorstaat en in liefde en hoop gerechtigheid doet, die iets vertoont van wat God als vrijheid heeft bedoeld". Voor Paulus is het ambt een toerusting tot dienstbe toon, en dat voor ieder mens die de gemeente iets tot opbouw heeft te bieden". Bredere inbreng meenschapsgebeuren moeten wor den, waarin mensen, ook jongeren, zichzelf kunnen zijn. Gezelligheid, vertrouwdheid, beslotenheid en aanvaarding van de ander spelen hierin een grote rol". Professor Schippers durfde de stelling aan, dat de leidinggevende organen geen echte verbinding hebben met het leven van de jeugd. "Echt jeugdpastoraat is er maar weinig. Wie praat er met jon ge mensen van hart tot hart? Veel dingen die het gesprek tussen de generaties raken gebeuren in apar te hokjes". Hij drong sterk aan op gemeenschappelijkheid in de op bouw van de gemeente. Dat geldt ook voor de kerkdien sten. "Daar kan een bredere in breng eentonigheid doorbreken. Nog te veel draaien de morgen diensten alleen om wat voor oude ren de kern van de zaak is". Schip pers is ervan overtuigd, dat de diensten 'menselijker' kunnen zijn. Hij besloot met een vraag: "Heb ben wij nog de vitaliteit om binnen afzienbare tijd hieraan te gaan werken en jonge mpnsen het ge voel te geven dat Ze er werkelijk zjjn?" Vrijheid Je schrikt soms van de aversie tegen de kerk, ook tegen het jeugd werk, zei een jeugouderling tijdens de discussie na professor Schip pers. "Ik denk dat de kerk aan 't vergrijzen is en dat de jongeren op zoek zijn naar andere vormen, al thans andere vormen zouden wil len. Ze zijn wel met het geloof be zig, maar» dan wel op een prakti sche manier". Overigens vroeg de ze vrouwelijke jeugdouderling zich ook af, in hoeverre het geloof een rol speelt als ze het hebben over vrede en racisme. "Of is dit nog een restant van een christelijke tradi tie?" Een vragensteller had deze uit spraak van een jongere onthouden: "Ik wil best voor Jezus kiezen, maar als je dat doet word je onmid dellijk in een hokje gezet, en dat wil ik niet, Wij willen vrijheid". Waarop een ander de ervaring doorgaf, dat jonge mensen van de catechese zeker iets willen opste ken. Ze willen gesprek, maar daar zal de predikant of wie dan ook toch een zinnige bijdrage aan moe ten geven. Professor Schippers vond de ge dachte dat het allemaal wel goed komt als er maar andere vormen worden ingevoerd 'gevaarlijk'. "Jongeren willen niet alleen ande re vormen. Ze willen ook anders kunnen gelóven. Heel velen zien God zoals ouderen die hebben overgedragen en beleven niét zit ten. Ik kan in dat opzicht een pessi mist zijn. Dat hoop ik dan maar". Over jongerengroepen als 'Youth for Christ' zei de Kamper prakti sche theoloog, dat die jongeren in een bepaalde levensfase zeker 'warmte' kunnen bieden en kun nen inspireren. "Maar het is de vraag of ze dit later vasthouden. Schippers band naar de huiscatechese in rooms-katholieke kring, waar heel veel jongeren geboeid worden door het feit dat ze daar met gewo ne gemeenteleden in gesprek ko men. "De kerk zou meer een ge- Weinig elan in de kerk, zeggen veel jongeren. in beleidsnota kerkelijk jeugdwerk) Ook 'Youth for Christ' heeft daar twijfel over. Het is ook een sluis naar het onkerkelijk worden". Niet ontmoedigen De hervormde predikant J. Nau- ta, die deze avond ook in het forum zat, waarschuwde voor 'al te nega tief gepraat'. "Er zijn wel degelijk ook positie ve dingen te noemen". Hij dacht aan nieuwe vormen van catechese, het jeugdkoor en open ontmoe tingsplaatsen binnen het jeugd werk. "We moeten oppassen dat we elkaar niet ontmoedigen. Ver nieuwing betekent ook iets naar de ouderen toe. Als 'Samen op weg' (het samengaan van hervormden en gereformeerden dG) niet méér is dan samenwerking van een paar afkalvende brokstukken, dan is er ook voor ouderen weinig aan trekkelijks aan". Schippers was het hiermee ge heel eens. De kerk is zeker niet kansloos. Maar ze gaat wel door een crisis. En wat 'Samen op weg' betreft, dat kan best wat minder bureaucratisch. "Ondertussen zijn er nog veel dingen die de kerk zou kunnen doen. Er zijn zeker vormen denkbaar waardoor ze jongeren kan boeien. Maar ze zal dan wel eerlijk en open moeten zijnin hou ding en gedrag". Zorgen over vertrek van zovelen Van der Zee ....goed én leuk.. Uitgaande van de Raad van Kerken in Nederland wordt op zaterdag 8 juni op het terrein van 'Kerk en Wereld' in Driebergen een 'oecume nische jongerendag' gehou den, bedoeld voor jongeren tussen 15 en 25 jaar die op verschillende manieren be zig zijn met het christelijk geloof. De dag begint om 10 uur met een cabaret door studenten van de 'Academie voor expressie door woord en gebaar' uit Kampen. Aansluitend is er een 'markt van mogelijkheden' met tientallen workshops en informatie kraampjes over alle mogelijke za ken waarvoor jongeren belangstel ling hebben of waarbij ze direct be trokken zijn. Een gevarieerd en bont geheel. De markt wordt afge sloten met een gezamenlijke vie ring van een half uur, bestaande uit muziek, liederen, meditatie en ge bed. Om 4 uur is het programma officieel ten einde. Tot 5 uur is er dan nog een 'swingend dansfeest'. Er kunnen in totaal zo'n 500 mensen komen. Wie nadere inlich tingen wil, kan het secretariaat schrijven of bellen: postbus 99, 3970 AB Driebergen, telefoon 03438-16341, toestel 121. Niet oprecht Ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, vindt de ze oecumenische jongerendag 'erg belangrijk'. "Veel jongeren in Nederland zien de kerk niet meer zitten. Zo wel in de Rooms-Katholieke Kerk als in de reformatorische kerken voelen zij zich niet meer thuis. Ze willen dingen die de kerkeraad niet wil, of ze zijn het niet eens met het beleid van hun bisschop. Ze. moeten liederen zingen die hun niets zeggen. Vaak vinden jonge ren de kerk te weinig betrokken bij de samenleving en de religieuze beleving niet oprecht". "En dat is heel jammer. De kerk zou weer geloofwaardig moeten worden. Ze moet de plaats zijn v/aar ouderen én jongeren ruimte hebben om uit de bijbel inspiratie op te doen, om moed te krijgen voor de wereld. Op 8 juni kunnen jongeren zien en laten zien, dat er in de kerk nog mensen zijn die zich niet neerleggen bij de bestaande si tuatie in kerk en samenleving". Schakel Van der Zee verheelt niet, dat de Raad van Kerken zich zorgen maakt over het feit dat zoveel jon geren zich van de kerk afkeren. "Niet omdat de kerk zo belangrijk is, maar wel omdat de kerk een soort schakel is tussen de bijbel". Is de bijbel dan zo belangrijk? "Ja zeker. Daar staan ongehoor de dingen. Verhalen over de ge schiedenis van God met de men sen. Dan zie je, dat leven een ster ker woord is dan dood, hoop ster ker dan wanhoop en vergeving sterker dan schuld. Soms kun je dan geloven, dat het anders kan met de wereld en met jezelf. Omdat er van hogerhand wordt meege werkt aan die verandering. We hebben de bijbel en elkaar hard no dig". Voor de Raad van Kerken zijn jongeren een groep die veel aan dacht verdient. Tot nu toe heeft de raad weinig voor jongeren kunnen doen. Van der Zee: "Er zijn nogal wat vragen: wie worden eigenlijk met jongeren bedoeld, hoe bereik je ze en wat wil je dan eigenlijk gaan doen?" Hij hoopt van harte, dat de jongerendag goed én leuk wordt De synode van de Evangel isch- Lutherse Kerk besloot tot het in stellen van een 'Zuid-Afrika-com- missie'. Haar opdracht is, informa tie te verkrijgen over bedrijven en instellingen die met dit land sa menwerken op het gebied van eco nomie, sport, cultuur enzovoort. De commissie moet ook inlich tingen verzamelen over enige vorm van racisme in de Nederlandse sa menleving, zoals die tot uitdruk king zou komen in bijvoorbeeld werkloosheid en discriminatie, vooral onder vreemdelingen en vluchtelingen. Verder zal ze onder zoeken, of enige vorm van racisme binnen de organisatie van de kerk is te vinden. Van de commissie worden ten slotte de nodige voor stellen verwacht over mogelijke acties van de kant van de synode tegen vormen van racisme. In de najaarssynode zal de com missie zo mogelijk verslag uitbren gen van haar bevindingen. Beroepen. Christelijke Gere formeerde Kerken: beroepen te Doornspijk J. P. Boiten Schiedam. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Lelystad P. Honkoop Kampen, voor Barneveld E. Venè- ma Middelburg. Beschuldigingen De Argentijnse rooms-katho lieke bisschoppen hebben gerea geerd op een reeks van beschuldi gingen die de afgelopen maanden zijn geuit tegen hun optreden tij dens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983. De verwijten aan het adres van de (behoudende) Argen tijnse kerk lopen uiteen van passi viteit tot medeplichtigheid aan tal van misdaden onder dat bewind. In een slotcommuniqué na hun vijftigste algemene vergadering veroordelen de bisschoppen in al gemene termen de verwijten, smaad en beschuldigingen, "die, als zij niet bewezen zijn, de goede naam van mensen en instellingen aantasten". "De rechtstreekse aan vallen op de kerk, waarmee men het diepgewortelde geloof van het volk wil uitwissen, betekenen een belediging voor het geweten van onze gelovigen, die in de strijd voor herstel van de democratie niet op de laatste plaats stonden", zeg gen de bisschoppen. Het communiqué bevat felle kri tiek op de economische crisis van het land, "die waarschijnlijk de ergste is vap alle tijden". De bis schoppen noemen de heersende inflatie 'diefstal'. Zij voeren een pleidooi voor 'rechtvaardige lonen' en behoud van de koopkracht. Van de beter gesitueerden in de samen leving vragen zij 'een groot offer'. Het document, getiteld 'Kerk en nationale gemeenschap', roept op tot nationale verzoening. Duidelij ker dan voorgaande communi- qué's spreekt het voorkeur uit voor het behoud van de democratie. Op zedelijk gebied hekelen de bis schoppen de 'voortdurende stroom van pornografie'. "Dat is een groot gevaar voor de morele gezondheid van het volk". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Romein, R.dam, 5 ds. Koelewijn, Woubrugge; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Boven berg: Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwyk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 kand. W. M. de Boer; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, gezinsdienst, 5 ds. Bovenberg; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (tijdelyk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. Nauta; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 kand. mevr. A. E. Bosch, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. mr. Reu- gebrink. Leiderdorp; Oude Vest 10 ds. Bakker, Amstelveen; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. v.d. Schaft, Wadd.veen; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. H. P. de Roest. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 stud. A. Boersma. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez. -Remon str. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek, mmv koor uit Nieuwkoop. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwyk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Rie- kerk. Leger des Heils (hoek VestestrJGroe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. De Christengemeenschap (beweging tot religieuze vernieuwing): zat. 25 mei 9.45 mensenwijdingsdienst (in oud-kath. k. Zoeterw.singel). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk4(Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en ft .30; Steenschuur zat 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 Lammenschansweg zat 7, zo. 9 en 10.30; Haarl-straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdag 7 tot 7.30 oecumenisch avondgebed in oud- kath. k. Zoeterw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. Hoekstra, Loos- d recht. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Den Braber, Vries. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Sorge, Rijns- ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, ha, 6.30 dr. v. Vliet; Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Velden, Doorn; Opstandingskerk 9.30 ds. Eysenga, Zw.dam, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Verheul. 10.15 en 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoorne 7 nam. ds. Hanemaayer; Oudshoornse kerk 10 ds. Los, R.dam; Siönskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Wijnhorst, Ochten, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 drs. P. de Bruyn, O.geest, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; Salv.kerk 9.30 drs. P. Wamelink. Noord- wijk, 6.30 ds Doolaard, A.dam. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. v.d. Berg, Utrecht. 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en Baptgem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Poppe, 6.30 ds. Tamboer. Baptgem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 en 6.30 br. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Hooykaas. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. to. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'DSeTas') 10 ds. Geertsema, Pijnacker. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, do. 23 mei 7.30 ds. Baayens, Aagtekerke. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman. 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. De Graaff, Nieuw- veen, evangelisatiedienst, 6.30 ds. Geu ze, Noorden; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v.d. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. Ferwerda, S.heim, 5 ds. Verdoom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Riet- dijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. G. van den Bos, Veenendaal, 6.30 ds. v.d. Berg, Werkendam. Geref. Kerk 9.30 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht, 5 ds. Elderman, Bodegra- Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Verhoeven. 7 ds. v.d. Velden, beiden Haarlem. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Roos, A.dam. Rk Kerk zat 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 kand A. C. Verwey, Leiden, 6 ds. Bouman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 kand. v. Dis, R.dam, 6.30 kand. Spaans. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, interk. evangelisatiedienst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. De Knegt, Huizen; Ichthusk. 10 ds. Schuurman. 5 ds. Voets, Kootwijkerbroek; Pniëlk. 9.30 ds. Hoek, Veenendaal, 6 prof. dr. v.d. Beek; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Wursten, IJmuiden; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; wijkge- bouw Hoeksteen (Burgersdijkstr.). 10 dienst voor doven, hr. P. C. v.d. Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. J. v. Veen, Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kerst- Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 evang. v. Nisius, Sneek. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Cnossen, Delft. 7 ds. Ver heul, Alphen, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Baas, S.heim, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP; Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Westera; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 gez. gebedsdienst, ds. Brommet en rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wykgeb. Zylkw.) 10 br. J. de LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Weg- LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Wit, Ooster- wolde. Geref. K. Vrijg. 8.45 leesdienst, 3 stu- Brink, Haarl.meer, 7 ds. De Jonge, Al- Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Slofstra. Geref. Gem. 10 hr. Gunst, Kapelle-Bie- zelinge. Evangeliegemeente (Vivaldistr. 69) 9.45 br. J. Spaargaren, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 1130; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7. zo. 8 30. 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. Heymans, Alphen. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst. 2.15 ds. P. Roos. Remonstr. Gem. 10 dienst te verzorgen door eigen leden. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien, 6.30 kand. Paul, Zoe- termeer, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 ds. De Zwart, V.schoten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 (jeugddienst) ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. v.d. Vegt, Utrecht Rk Kerk zat 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. 6.30 ds. Dekker, Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 en 7. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 hr. F. Geursen, Haarlem, 5* kand. A. van Vreeswijk, Zoedtermeer, 7 ds. v.d. Woude, Wasse- Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning: De Rank (Golfbaan) 10 ds. C. van der Plas, Zwijndrecht, ha. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Oegema, Val kenburg; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock, Baarn. Zie ook herv. gem. Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOÜT: Dorpsk. 10 ds. Meyering, Voorschoten. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. .10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Hemmes, ha; Pauluskerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg; Gemeentécentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Nooter, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. Kerk 10 ds. Vegter, oecum. dienst. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange, 8 nam. zondagavondge sprek over 'sport'. Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Hammer, Rijsen- hout. Geref. K. 9.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop, 6.30 dienst. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. Adriaanse. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9 ds. Lof, R.dam, 5 ds. v. Sorge, openb. belijdenis. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 hr. J. Koeleman, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 dr. Bade, Koudekerk, zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 ds. Spruyt, A.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Damsma. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Breen, A.dam, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, familiedienst; De Ontmoeting (Noordhofland).9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 mevr ds. C. J. Menken-Bekius. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Zonne- nberg, Willege-Langerak, 4.30 ds. v. Schoonhoven, Giessendam. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. De Zeeuw. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 informele dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J.'v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. v. Vuuren, Alblasser- dam, 6.30 ds. Schipaanboord, Everdin- gen; Bethelk. 9.30 ds. Kooien, IJsselstein, 5 5 hr. G. v.d. Bos, Ede; Imm.kerk 9.30 ds. Yntema, Utrecht, 7 ds. Tielkema, Reeuwyk. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 hr. A. Fluyt, WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra, Hoogmade. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v.d. Plas, Zwijn drecht, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 mevr. ds. J. Visser-Schroot; Messiask. 10 ds. Voors, Voorburg; Dorpscentrum 9.30 ds. Schaap, Schoon hoven. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Kuiper, Noordwijk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewyn, 6.30 ds. Christ, Eek en Wiei, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Ned. Prot. Bond (De Wijk) buitendag Bennekom. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, Zevenbergen. Geref. Kerk 9.30 hr. Karstens, Leiden, 7 kand. Wielsma, Uithoorn. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Mackaay, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Gall, Den Haag. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11