FNV-miljoenen in politieke campagne Postbank mag betaalpas gratis blijven uitgeven Volvo verwacht dit jaar geen winst 'Partijprogramma's vergelijken' Nieuwe acties breken uit in Britse mijnen Loodsenconflict laait weer op in Rotterdam Boskalis nog in problemen Ambtenaar wil niet in nieuw sociaal stelsel -LEASING? IfAL VRIJDAG 17 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (GPD) - De Britse mijn industrie belooft een nieuwe perio de van onrust in te gaan, nu de bond van de mijnopzichters, de NACODS, na een stemming onder de leden heeft verklaard dat er geen overuren meer zullen worden gemaakt. door Henk Dam Dat betekent dat de normale pro- duktie in de kolenmijnen niet zal kunnen kunnen worden gehaald. nopzichters tijdens de langdurige mijnstaking belooft dat mijnen al leen zullen worden gesloten na een uitvoerige inspraak- en overlegpro cedure. Aan die belofte heeft de Kolenraad zich niet gehouden. oordeeld nadat de 12 leden van de jury iets meer dan zeven uur had den beraadslaagd. Ze werden er van beschuldigd op 30 november vanaf een brug een blok beton te hebben gegooid op de autoweg bij hun woonplaats Rhymney, in het zuiden van Wales. Daarbij kwam de taxi-chauffeur Wilkie om het le ven. Het slachtoffer was vader van kele andere mijnen, allemaal in het vier kinderen. militante Noordengelse district Yorkshire, aankondigde. Daarmee zullen 3000 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Inmiddels heeft een rechter De opzichters besloten met een ,wie op wettelijke gronden geen stemverhouding van 3 op 2 tot het werk in mijnen mag worden ver verbod, omdat zij het niet eens zijn richt. met het beleid van de Nationale De beslissing van de mijnopzich- MILAAN (ANP) De FNV gaat met het oog op de Tweede Kamer-verkiezingen die Kolenraad (NCB) inzake_de slui- ters kwam gisteren op een dag, dat volgend jaar mei worden gehouden drie miljoen gulden uittrekken voor een politieke ting campagne. Dit geld zal worden gebruikt voor publiciteit en de vorming van voorlich tingsteams van kaderleden. menen de mijnopzichters zonder Wales twee 21-jarige mijnwerkers tot een levenslange gevangenis straf vèroordeeld omdat zij vorig verliesgevende mijnen. De NCB had de bond van de mij jaar november, tijdens de mijnsta king, de taxichauffeur David Wil kie vermoordden die werkwillige mijnwerkers vervoerde. De twee beklaagden werden ver- De verdediging verklaarde tij dens het proces dat het incident, het ernstigste tijdens de twaalf maanden van de mynwerkerssta- king, zich voordeed op het mo ment dat de spanning tussen sta kers en werkwilligen zeer hoog op liep, waardoor een "sfeer van oor log" ontstond. Een collega van beide veroor deelden, die van medeplichtigheid werd beschuldigd, is tijdens het proces vrijgesproken. Dit heeft vice-voorzitter Hans Pont van de FNV meegedeeld tijdens het congres van de Europese vak beweging (EW) in Milaan. De op wil geen stemadvies geven, omdat de meeste bonden die bij de vak centrale van oordeel zijn dat de le den zelf op basis van de feiten wel zullen zijn mee te werken aan wel noodzakelijke veranderingen, al dus de EVV-studie. Lagere lonen volgens bovendien geen banen op- i de campagne is de leden te uitmaken welke partij zij het beste leveren. Europa moet niet de informeren over de wensen van de vakcentrale voor de nieuwe kabi netsperiode, en daarbij te vergelij ken hoe CDA, WD en PvdA daar tegenover staan. Volgende week maandag zullen de FNV-bonden officieel het groene licht geven voor de politieke campagne, aldus Pont. vinden. "Als CDA en WD gaan zeggen dat zij het huidige regeringsbeleid inzet willen maken van de verkie- currentie aangaan met lagelonen landen, maar zijn heil zoeken in nieuwe, hoogwaardige technolo gie, met een bijbehorende hoge zingen, dan moge het duidelijk zijn produktiviteit en goede lonen. De kern van de FNV-campagne wordt de programmavergelijking van de drie grootste partijen in pa ginagrote advertenties. De FNV Flexibiliteit wat de FNV daarvan vindt. Daar hoeft geen advies aan te pas te ko men", aldus Pont. Ook de PvdA kan er volgens hem op rekenen "lik op stuk" te krijgen als de be leidsplannen van deze partij daar toe uitnodigen. Vakbond moet ook 'tijdelijk lid' toelaten ROTTERDAM (GPD) - De vakbe weging zou het ledenverlies kun nen keren door tijdelijke aanslui ting mogelijk te maken voor men sen die pas lid willen worden op het moment dat zij de vakbond daadwerkelijk nodig hebben en er weer uit willen stappen als een kwestie is afgehandeld. Zij zouden voor dat korte lid maatschap wel meer contributie moeten betalen dan de 'permanen te leden'. Die zouden op hun beurt voor hun jarenlange steun, na bij voorbeeld vijfjaar, moeten worden vrijgesteld van het betalen van contributie. Deze suggesties doet de Engelse bedrijfspsycholoog prof. dr. A. R. T. Williams in het vandaag verschenen economen- weekblad ESB. De werknemers gaat het vak bondslidmaatschap meer als con sument benaderen en daar zal de vakbeweging op moeten inspelen, aldus Williams. „Tot voor kort be stond het merendeel van de vak- bondsaanhang uit werknemers met een 40-urige werkweek en een dienstverband vóór onbepa; tijd", zo zegt hij. Daardoor kon sterke binding en identificatie ont staan met de arbeid, hetgeen van gunstige invloed is op vakbonds- bewustzijn. Maar de komst van deeltijdba nen, groeibanen, afroepcontracten en het werken via uitzendbureaus betekent dat de leden steeds min der als groep of collectiviteit De vertegenwoordigers van de Nederlandse vakbeweging onder streepten gisteren op de derde dag van het EW-congres in Milaan de noodzaak om te komen tot een ge zamenlijke aanpak van werkge vers, vakbonden en regeringen bij de ontwikkeling van nieuwe tech nologie en nuttige vormen van fle xibiliteit in West-Europa. Op basis van een studie van het Europees Vakbondsinstituut in Brussel spreekt de vakbeweging zich uit tegen verlaging van lonen of min der zekerheid over een vaste baan en goede uitkeringen. Dit soort vormen van "slechte" flexibiliteit zal er toe leiden dat werknemers steeds minder bereid CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei voorstander te zijn van "participerend bestuur", waarbij werknemers en bedrijfsleiding sa men naar mogelijkheden zoeken om bedrijven beter concurrerend te maken. "Zonder medewerking van de vakbonden lukt dat niet", meent hij. Wel moeten de onderne mers daarbij "bereidheid tonen om te investeren". Ook FNV-vice- voorzitter Hans Pont zei dat de vakbeweging bereid is om aan "po sitieve" flexibilisering mee te werken bij de invoering van nieu we technieken en verdere arbeids tijdverkorting. Werkzaamheden zullen minder strak moeten worden opgesplitst in deelfuncties, waardoor werkne mers meer verantwoordelijkheid krijgen. Door "interne flexibilise ring" zal de betrokkenheid van de werknemers bij de gang van zaken in de onderneming worden ver groot, aldus Pont. Daarbij moet volgens CNV en FNV de volwaar dige rechtspositie voor het hele personeel gegarandeerd blijven. LONDEN - Het Delftse kaasmeisje Els Bakker presenteerde de gravin i kaasje. De gravin bracht in Londen een bezoek aan een voorjaarsmarkt. Situatie van fruittelers verslechtert DEN HAAG (ANP) - De situatie in de Nederlandse fruitteelt verslech tert nog dagelijks door de vorst- schade van begin dit jaar. De Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) schat de oppervlakte te rooi en boomgaarden al op ongeveer 1.500 hectare. Begin mei was dit nog 1.000 hectare. Het einde is volgens de NFO nog niet in zicht; de situatie wordt van dag tot dag zorgelijker. "Van veel bomen en percelen staat nog niet vast of zij in leven zullen blijven." In gebieden waar de fruittelers aanvankelijk dachten de dans te zijn ontsprongen komt nu de scha de aan het licht. "Bpmen lopen niet uit of slechts aan dé uiteinden van de takken. Bij het aansnijden van stam en bast is de kleur plaatselijk bruin tot zelfs zwart. Bomen die aanvankelijk, ondanks bruin-zwar te verkleuring van het stamgedeel- te boven de onderstam, uitliepen gaan nu zienderogen achteruit". Volgens de NFO, die spreekt van een natuurramp van ongekende omvang, is het voortbestaan van de getroffen bedrijven in groot ge vaar. De schade bestaat enerzijds uit vernietiging van kapitaal (ver lies van aanplant) en anderzijds uit inkomstenderving (verlies van pro- duktie over een aantal jaren). ROTTERDAM (GPD) - Een aan vankelijk tot een goed eind ge bracht conflict over salarissen bij de zee- en havenloodsen is op nieuw opgelaaid. Als gevolg hier van zal het scheepvaartverkeer in de Rotterdamse haven dinsdag de gehele middag stil komen te lig gen. De ontevreden loodsen beleg- gen dan een demonstratieve bij- onbepaalde eenkomst, waar eventueel nieuwe acties ter sprake zullen komen. Zo wel alle 270 op zee opererende Rijksloodsen in het Rotterdamse district, als de 160 in de Rotterdam se haven werkende gemeentelood- sen zijn hiervoor opgeroepen. uitzicht. Op deze toezegging is het college echter nu teruggekomen. Woordvoerder Visser van de ge- meenteloodsen: "Directeur Mole naar van het Gemeentelijk Haven bedrijf heeft vier maanden geleden in twee vergaderingen het toen be reikte akkoord tot onze tevreden heid uiteengezet. Die salarisverbe tering zou deze maand voor het eerst ingaan. Dan kan een gemeen tebestuur nu toch niet plotseling daarop terugkomen", zo stelt Vis- laten overtuigen door op morele waarden, aldus Wil liams, Volgens hem steunen de Rijks- loodsen hun collega's in de Rotter damse haven omdat deze eerder dit jaar solidair waren met de toen stakende Rijksloodsen. Drie van de vier ambtenarenbonden in Rot terdam (de christelijke CFO, de NMHA en het Ambtenarencen- beroep rijksloodsen een compromis over trum) staan eveneens achter de ge- betere salariëring. De Rijks- meenteloodsen. De grootste amb- Het conflict draait om de salaris- in voor die laatste categorie. In ja- uari bereikte minister Smit-Kroes spreekbaar zijn en zich ook minder (verkeer en waterstaat) met de loodsen gingen bruto f 900 per tenarenbond, de AbvaKabo, ligt maand verdienen, nadat ze volgens Visser echter'aan alle kan- Kort Zakelijk verbetering van f 1200 hadden ten dwars' Deze bond vindt dat als i vol-continu werkende lood sen salarisverhoging krijgen, kleine week voorafgegaan. Het ook de salarissen van de andere Rotterdamse college van B en W 2500 gemeenteambtenaren in het stelde de 160 gemeenteloodsen ook continu- en ploegendienst omhoog zo'n salarisverhoging in het voor- zouden moeten. Spot Vanaf vandaag mag Albert Heijn de televisiespot, waarin haar huis merk als nóg goedkoper wordt af geschilderd, niet langer uitzenden. De Reclameraad heeft een door Konsumenten Kontakt onder steunde klager in het gelijk ge steld. Volgens KK moet Albert Heijn maar eens aantonen dat de consument voordeliger uit is met het huismerk dan met witte merk artikelen. Voor roomboter, luci fers, koolzuurhoudend bronwater en paneermeel werd aangetoond dat het AH-huismerk duurder is dan A-merken. Verlies De scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord heeft vorig jaar na belasting een verlies geleden van f 4,7 miljoen na een positief resultaat van f 1,5 miljoen in 1983. In het re sultaat over vorig jaar is een bui tengewone last begrepen van f 30 miljoen, die verband houdt met het HOORN - Een oude stoomlocomotief reed vandaag onlangs genomen besluit de om- Medemblik in het kader van de Nationale stoomdag. vang van de civiele scheepsbouw aanzienlijk in te krimpen, zo heeft het bestuur woensdag bekendge maakt. Winst De scheepswerf Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft over 1984 een nettowinst geboekt van f 11 miljoen tegen f 5,3 miljoen over 1983, zo heeft de directie van dit voormalige RSV-bedrijf van daag meegedeeld. De omzetwaar- de van de produktie bedroeg f 445 miljoen, het jaar tevoren was dat f 500 miljoen. Het aantal personeelsleden bleef gelijk (ongeveer 3200 mensen). De directie verwacht, gezien de kwali teit van de orderportefeuille, dat ook het lopende jaar winst zal ople veren. Akkoord De leden van de Vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie (FME) hebben woensdag ingestemd met het principe-ak koord over de cao voor 1985 dat op 19 april door werkgevers- en werk nemersdelegaties werd bereikt. Dit heeft de vereniging FME woens dag bekendgemaakt. Tienduizend bouwvakkers present bij demonstratie UTRECHT (ANP) - De de monstratieve bijeenkomsten die de Bouw- en Houtbond FNV woensdag op elf plaatsen heeft gehouden, zijn volgens de bond bijgewoond door ruim 10.000 stakers, „solidaire werk nemers" en uitkeringsgerech tigden: in Rotterdam waren het er 2.000, in Amsterdam 1.500 en in Maastricht 750. De leden van de bond besloten tot voortzet ting van de stakingen voor on bepaalde tijd. Hoewel voor woensdag geen nieuwe stakingen waren voor zien, kwamen er volgens de bond spontaan negen objecten met in totaal 215 stakers bij. Sinds het begin van de stakin gen in de bouw, vorige week maandag, is het totaal daarmee gekomen op bijna 8.500 stakers op 281 bouwwerken. De sprekers op de demon stratieve bijeenkomsten heb ben de bouwwerkgevers opge roepen, het lange Hemelvaarts- weekend (vandaag is een roos- tervrije dag) te gebruiken om de cao-voorstellen van de bond "nog eens nuchter te bekij ken". DEN HAAG (ANP) - De toekom stige Postbank is volledig vrij om al dan niet over te gaan tot het in voeren van tarieven voor bepaalde diensten in het betalingsverkeer. Wat de rest van het bankwezen doet hoeft niet per sé bepalend te zyn. Dit zei minister Ruding (finan ciën) woensdag in de Tweede Ka- Zoals bekend zijn de handels banken van oordeel dat de Postgi ro hen dwingt onder de kostprijs te werken door geen vergoeding te vragen voor bijvoorbeeld het ver strekken van een betaalpas. De banken coördineren hun tariefbe leid via de Nederlandse Bankiers vereniging, maar het staat de Post bank volstrekt vrij om lid te wor den, aldus Ruding. Hij bestrijdt dat de Postbank in de praktijk ge dwongen zal worden zich aan te sluiten, zoals de PvdA vreest. Ru ding denkt wel enige tarifering in de toekomst onvermijdelijk is. De minister deed woensdag geen enkele concessie in dè richting van WD, CDA en PvdA. Aan het adres van de WD merkte Ruding op dat het momenteel niet mogelijk is de Postbank verder van de overheid te verwijderen dan is voorgesteld. De WD wil de PTT-gelddiensten volledig privatiseren door aande len op de beurs uit te zetten. Die stap zou te grote risico's opleveren voor de bedrijfsvoering, meent Ru ding. Wel kondigde hij aan dat er na vijfjaar een evaluatie zal plaatsvin den. Dan zal ook worden bekeken of de Postbank meer ruimte moet krijgen op de zakelijke markt. Vol gens de PvdA moet de bank van meet af aan gelijke bevoegdheden' krijgen als de andere banken. Ru ding bestrijdt dat, maar mocht dat te zijner tijd toch nodig blijken, dan houdt dat volgens hem auto matisch verdere privatisering in om concurrentievervalsing tegen te gaan. Hoewel WD en CDA daar be zwaren tegen hebben, zal de Post bank zich wel mogen blijven bewe gen op het gebied van reisverzeke ringen. In antwoord op opmerkin gen van WD-woordvoeder De Beer merkte minister Smit-Kroes (PTT-zaken) op dat de doorlopen de reisverzekering van de PTT- Gelddiensten is goedgekeurd en dus gehandhaafd blijft. De WD heeft bezwaar gemaakt, omdat de ze nieuwe verzekering in adverten ties is aangeprezen als buitenge woon gemakkelijk voor de veel rei zende zakenman. Volgens me vrouw Smit is de nieuwe dienst verlening primair bedoeld als aan vulling op een het toeristisch pak ket. Zij verzekerde de Kamer tevens dat het personeel van de Postbank er wat betreft de arbeidsvoorwaar den in de toekomst zeker niet op achteruit zal gaan. Hoewel de amb telijke status van het personeel in de nieuwe situatie vervalt, zullen pensioen- en vut-rechten niet wor den aangetast. De ambtenarenbon den blijven intussen van mening dat het ambtenaarschap van de 11.000 werknemers gewaarborgd moet blijven. Bestuurder E.C. Grootendorst van de christelijke ambtenarenbond CFO zegt dat de bonden overwegen de kwestie aan de advies- en arbitragecommissie voor te leggen. AMSTERDAM (ANP) - Het in financiële moeilijkheden verkerende aan nemingsconcern Boskalis is er nog niet in geslaagd met de 53 betrokken bankiers tot een definitieve betalingsregeling te komen. Er is vertraging opgetreden die echter naar verwachting niet lang meer zal duren. Inmid dels zijn de baggerondernemingen gebundeld in een aparte houdster maatschappij, Westminster Dredging BV, die vorig jaar een nettoresul taat heeft geboekt van f 3,8 miljoen. Deze twee belangrijke ontwikkelingen sinds de buitengewone aandeel houdersvergadering van 20 december 1984 heeft Boskalis-topman ing. J.Kraaijeveld van Hemert woensdag bekendgemaakt tijdens een persbij eenkomst in Amsterdam. "De onderhandelingen met de banken zijn intussen wel zeer vergevor derd maar met 53 partijen is het erg gecompliceerd praten", aldus Van Hemert die eraan toevoegde dat verwacht wordt dat een akkoord nu per 1 juli zijn beslag zal kunnen krijgen. Het gaat om een betalingsregeling voor een schuldenlast van in totaal f 765 miljoen. DEN HAAG (ANP) - Het over heidspersoneel voelt er niets voor om onder het herziene sociale-ze- kerheidsstelsel te gaan vallen. Dat hebben de vier ambtenarencentra- w les woensdagmiddag in Den Haag zijn zij bereid tot een vergelijk. Het ling willen maken, volledig buiten de overheidssfeer en net als in het bedrijfsleven op basis van gelijk waardigheid bestuurd door werk gevers (overheid) en werknemers, HELMOND (ANP) - Volvo Car verwacht dit jaar geen winst te zul- continuiteit. Dat betekent volgens bestuurs- len te maken. Vorig jaar boekte de lid A.J.M. Oomen dat er tegen 1990 Staat, die indirect 70 procent van auto-fabriek nog een nettowinst toch van 18,2 miljoen gulden. In een toe lichting op het jaarverslag zei be stuursvoorzitter A.H.C. Deleye woensdag dat het resultaat dit jaar zwaar onder druk zal staan. Als een van de oorzaken noemde hij kos tenverhoging als gevolg van ar beidstijdverkorting, doorbetaling van het ziekengeld tot honderd procent en de nieuwe "De auto-industrie wordt nog al tijd gezien als de motor van de eco nomie, maar toch hebben wij. té maken met hogere belasting en ho gere brandstofprijzen en daarvan ondervinden we de gevolgen", al dus Deleye. Het lopende jaar wordt volgens hem een cruciaal jaar om dat het de fase inluidt waarin Vol vo Car na het terugkomen uit een verliesgevende situatie nu een aan loop moet nemen naar een stabiele winst uit de bus moet ko- 3 tot 4 procent van de om zet. Vorig jaar bedroeg de omzet 1,8 miljard gulden. Volvo Car mikt op verkoop van 110.000 automobie len dit jaar tegen 106.000 vorig jaar. maar Deleye gaf toe dat dit gezien de huidige ontwikkeling van de Europese automarkt een wel hoge ambitie is. Tot nu ligt de verkoop op het niveau van vorig jaar. Volvo Car zal dit jaar ruim 300 miljoen gulden investeren in pro- duktie-installaties en gebouwen. Vorig jaar bedroegen de totale in vesteringen 72 miljoen gulden. In het bedrijf in handen heeft en de Zweedse Volvo, die .een belang heeft van 30 procent, 618 miljoen gulden voor de ontwikkeling van automodellen. Tijdens de presentatie van het jaarverslag pleitte de Raad van Be stuur van Volvo ervoor dat het per soneel de intuïtie en de gevoelsma tige belevingswereld van de consu ment beter leert kennen. Dat zou nodig zijn omdat aankoopbeslis singen in toenemende mate wor den bepaald door irrationale argu menten. De kwalitatieve verschillen tus sen auto's worden steeds kleiner. De aankoopbeslissing wordt steeds vaker bepaald door veelal onbewuste statusoverwegingen en de neiging tot groepsidentificatie, aldus Volvo Car. Daarom heeft het bedrijf onder de naam "Ervarium een soort trainingsprogramma opgesteld, dat primair is bedoeld om de vijfhonderd kaderfunctiona rissen inzicht te geven in de bele vingswereld van de klant. De Raad van Bestuur beschouwt het "Ervarium als een van de beleidsinstrumenten met behulp waarvan de huidige marktpositie verbeterd kan worden. meegedeeld aan minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) tijdens het ambtenarenoverleg. De ambtenaren vinden dat mi nister Rietkerk zich ten onrechte beroept op het SER-advies over de stelselherziening, waarin wordt be pleit het overheidspersoneel in de sociale zekerheid net als gewone werknemers te behandelen. Riet kerk wil maar de helft van dit ad vies uitvoeren, terwijl de SER meent dat ambtenaren ook op an dere gebieden gelijkwaardig moe ten worden behandeld. Tot grote woede van de ambtenaren laat Rietkerk dit gedurende deze gehe le kabinetsperiode al liggen. "Gelijkwaardigheid prima, maar dan over de gehele linie en niet ad hoe als het de minister uitkomt", aldus onderhandelaar Th. Sonne- veld van de FNV-ambtenaren na- de vier centrales. Rietkerk ABP mag in de overheidssfeer blij ven, mits het pensioenreglement niet door de wetgever maar door het bestuur wordt bepaald. De be leggingen zouden in alle vrijheid door het bestuur moeten worden gedaan. Ook op wat andere punten willen de ambtenaren de rol van de overheid terugbrengen. De werkgroep pensioenen en wachtgelden (centrales en ambte naren van Binnenlandse Zaken) studeert verder op de pensioen- maatregelen,^ die onderdeel zijn van de zogepoemde aow-operatie. Rietkerk wil inkomens onder de 28.000 gulden geen pensioen laten opbouwen. Deze zogenoemde "franchise" wordt afgedekt door de aow, terwijl de ambtenaren met de lagere inkomens toch een klein aanvullend pensioen krijgen (tien procent over veertig jaar) via zal het standpunt van de centrales jaarlijkse opbouw van een kwart het kabinet voorleggen. Het nieuwe stelsel zou op 1 januari 1986 moeten ingaan. De bewindsman zal een aantal voorwaarden die de centrales ACOP (FNV), CCOOP (CNV), CMHA (MHP) en AC (niet gebon den) hebben gesteld aan een ande re structuur voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds even procent. De bonden zijn in princi pe niet tegen deze "franchise-va riant" (die ook in de marktsector veel voorkomt), maar zijn toch te gen omdat een aantal "vangnet ten" ter bescherming van de pen sioenen van de lager betaalden zijn geschrapt, waardoor zij geen pen sioen van zeventig procent van het laatst verdiende loon halen. Bo de ministerraad voorleg- vendien dreigen ongehuwden er gen. tot 5000 gulden op achteruit te Hoewel de centrales van het gaan, omdat voor hen de gehuw- ABP een privaatrechtelijke instel- denfranchise gaat gelden. ADVERTENTIE I Kamsteeg Auto Lease B.V. 1 01720-21521 VW POLO VAN w.a. 399,- AUDI 100 v Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9