Grotere macht Britse politie 195 Warm onthaal in België Duarte wil nog meer dollars Kleur- vergroting 20x28cm. van7,95 nil voor Regering Israël krijgt maar geen greep op de economie Om openbare orde te handhaven Thatcher verliest aanhang Slachtpartij onder Tamils op veerboot Sinn Fein wint fors in Ulster Schandaal Tsjechische douane Dixons DUBBELDEMAN Gonzalez relativeert referendum over NAVO VRIJDAG 17 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN De Britse politie krijgt vérgaande bevoegdheden om óp te treden tegen demonstraties, postende vakbondsleden, voetbalgeweld en rassenonlusten. Minister Brittan (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren in het Lagerhuis aangekondigd. LONDEN De Conservatieve partij van premier mevrouw That cher is voor de eerste keer sinds begin 1982 bij een opiniepeiling te ruggezakt naar de derde plaats, na de Labour-partij én de Alliantie, waarin Liberalen en SDP samen werken. door Henk Dam De enquête, waarvan de resulta ten te vinden zijn in de behouden de kwaliteitskrant Daily Tele graph, geeft Labour 34 procent van de stemmen, de Alliantie 33,5 pro- cent en de Conservatieven 30,5 procent. De afgelopen maanden bleven de Tories in de peilingen al wat achter ten opzichte van Labour. De grote verrassing van de enquête in de Daily Telegraph is de sterke op komst van de Alliantie, die 7 pun ten steeg. Dat ging zowel ten koste van de Conservatieve partij als La bour. Het resultaat bevestigt de uit slag van regionale verkiezingen van begin deze maand. Daarbij kwam de Alliantie ook opvallend sterk uit de bus, en verloren de Conservatieven tal van zetels, vooral in het zuiden van het land waar zij traditioneel sterk zijn. De cijfers laten duidelijk de sterk gedaalde populariteit van de regering van mevrouw Thatcher zien, die door steeds meer Britten te hard en te dogmatisch wordt ge vonden. Ook is duidelijk dat de Alliantie zich nu zonder enige twij fel als de derde stroming in de Brit se politiek gevestigd heeft. In een door de bewindsman gepre senteerd witboek staat onder meer dat de organisatoren van demon straties en protestmarsen de politie voortaan acht dagen van tevoren van hun plannen op de hoogte moeten brengen. De politie krijgt daarbij de bevoegdheid marsen te verbieden. door Henk Dam De politie mag verder, als het witboek eenmaal door het parle ment is, bepalen hoeveel vak bondsleden maximaal mogen pos ten als er gevaar bestaat voor aan tasting van de openbare orde. Dat zelfde geldt voor het aantal suppor ters dat maximaal bij voetbalwed strijden mag zijn. De regeringsvoorstellen voor zien voorts in snel optreden bij „gedrag dat de bedoeling heeft ras senhaat uit te lokken". Minister Brittan zei dat de regering zich nog buigt over de vraag hoe de kosten van gewelddadige demonstraties op de organisatoren kunnen wor den verhaald. Brittan zei dat de regering met de voorstellen is gekomen om te voorkomen dat het land opnieuw geconfronteerd wordt met rellen zoals die van 1981 in Toxteth en Brixton, met voetbalgeweld, en met gewelddadige scenes zoals die tijdens de mijnstaking te zien wa- De minister zei dat het pakket voorstellen op evenwichtige wijze het recht om te demonstreren over eind houdt, terwijl tegelijkertijd het publiek erdoor beschermd wordt tegen intimidatie en geweld. „Beide vormen van vrijheid wor den gewaarborgd", zo zei hij. De voorstellen zullen zeker door het Lagerhuis komen, omdat de Conservatieve partij, die een grote meerderheid heeft, blijkens de COLOMBO (UPI/AFP/Reuter) - Gewapend met zwaarden, messen en bij len zijn zes mannen woensdag ten noorden van Sri Lanka aan boord van een veerboot gegaan en hebben daar ruim dertig passagiers gedood. Uit officiële bron werd vernomen dat de slachtoffers Tamils zijn en dat de slachtpartij vermoedelijk een wraakoefening is voor een bloedbad dat Tamils eerder deze week aanrichtten. De zes aanvallers klommen aan boord van het schip, dat zich bevond tussen de eilanden Delft en Pungudutivu. Zij hakten in op de passagiers, van wie velen verdronken nadat zij in paniek over boord waren gespron gen. Er vielen volgens de meeste berichten 31 of 33 doden. Het dodental kan nog kan oplopen. D«tig personen werden gewond en er worden nog enkele rrtensen vermist. Volgens de Srilankaanse autoriteiten is het niet duidelijk wie verant woordelijk zijn voor het bloedbad. Gedacht wordt echter aan Singalezen, die wraak wilden nemen voor de slachting die extremistische Tamils afgelopen dinsdag aanrichtten in de plaats Anuradhapura, waarbij naar schatting 150 mensen om het leven kwamen en ruim 300 personen wer den gewond. Veiligheidstroepen hebben woensdag ook 18 Tamil-guerrillastrijders gedood bij een aanval op een opleidingskamp in het oostelijk deel van het land. Het ging om een basis van één van de zes guerillagroepen, die in Sri Lanka strijden voor een onafhankelijke Tamilstaat. reacties van individuele parlemen tariërs er als één man achter staat. De Labour-partij heeft echter grote bezwaren tegen het witboek. Woordvoerder Gerald Kaufman van Labour zei onder méér dat het pakket „de politie tot werktuigen van de industriële en politieke ideeën van de regering maakt, en een aantasting van de burgerlijke vrijheden betekent". De bonden die de 120.000 Britse politiemannen en -vrouwen verte genwoordigen, verwelkomden de voorstellen van Brittan. De Natio nale Raad voor Burgerlijke Vrijhe den zei „zeer bezorgd" te zijn over de „aantasting van onze rechten op meningsuiting en vergadering". LONDEN (GPD) Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), is de grote winnaar geworden bij regionale verkiezingen in Noord- Ierland, zo hebben de eerste resul taten duidelijk gemaakt. In ten minste twaalf regio- en ge meenteraden heeft Sinn Fein ze tels gewonnen, en vooral in Belfast heeft de partij het opvallend goed gedaan. De uitslag zal vrijwel zeker betekenen dat een aantal regio's onbestuurbaar zal worden. De protestantse Democratie Unionist Party (DUP) onder lei ding van dominee Paisley is de ver kiezingen namelijk ingegaan met de belofte om eventueel gekozen aanhangers van Sinn Fein het werken onmogelijk te maken. Paisley herhaalde gisteren dat dreigement. Een woordvoerder van de Britse regering zei gisteren, dat de rege ring haar huidige politiek van geen enkel officieel contact met Sinn Fein zal handhaven, ondanks het electorale succes van de partij. LUXEMBURG - Paus Johannes Paulus de tweede draagt e fabriek in Luxemburg, woensdagavond. x mijnwerkershelm tijdens zijn bezoek c Paus als staatshoofd ontvangen Dodental bij politie-actie stijgt tot elf PHILADELPHIA (AP) - Uit de puinhopen van de radicale com mune MOVE heeft de politie van de Amerikaanse stad Philadelphia woensdag opnieuw drie lijken ge borgen. Het totale dodental is daar mee gestegen tot elf, onder wie vier kinderen. Verder heeft de politie in het ontruimde pand een verborgen wapenvoorraad ontdekt. De politie bestookte het huis maandag met kogels, waterkanon nen, traangas en tenslotte met een bom waardoor een brand ontstond die zeker 61 woningen in de as leg de. Minstens 225 mensen raakten dakloos. Hoeveel mensen zich in de te ontruimen woning bevonden, was niet precies bekend. Volgens sommige berichten hielden zich mogelijk twaalf volwassenen en tien kinderen in het pand verbor gen voordat de politie tot actie overging. De politie zoekt in de puinhopen nog steeds naar aanwijzingen voor wat er precies aan de hand was toen de brand uitbrak. PRAAG (AFP) - De directeur-gene raal van de Tsjechoslowaakse douane, Ladislav Kusy, is veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens „onwettige verrijking" en 250 van zijn ondergeschikten, on der wie de chefs van alle grenspos ten met het Westen, zijn overge plaatst, ontslagen of gearresteerd. Dit is uit zeer betrouwbare bron in Praag a BRUSSEL - De paus is gister avond met bijzonder veel enthou siasme in België ontvangen. Dui zenden mensen bereidden Johan nes Paulus II een warm onthaal. De Grote Markt is de Belgische hoofdstad was volledig volgepakt met minstens 5000 mensen die de kerkvorst luidruchtig toejuichten. De paus moest zijn toespraak zelfs enkele keren onderbreken om het 'Vive le pape' en 'leve de paus' te laten bedaren. door Hans de Bruijn WASHINGTON - President Juan Napoleon Duarte is in de VS voor besprekingen met president Rea gan en leden van het Congres, dat binnenkort beslissingen moet ne men over de Amerikaanse buiten landse hulp in 1986. Duarte komt op een ogenblik dat het brandpunt van het Amerikaanse beleid ten aanzien van Centraal Amerika is verschoven naar Nicaragua, maar volgens vele politieke waarnemers heeft hij zijn positie in de afgelo pen maanden belangrijk kunnen versterken. El Salvador worstelt nog steeds Buitenland kort Tribunebrand De tribunebrand in het voetbal stadion van de Engelse stad Brad ford is wellicht veroorzaakt door een smeulende sigarettepeuk, heeft een overlevende woensdag verklaard. Bij de brand verloren af gelopen zaterdag 52 mensen het le- Rechter vermoord In El Salvador is een rechter van een militaire rechtbank vermoord, die werkte aan meer dan 100 zaken van politieke gevangenen die be schuldigd zijn van „misdrijven te gen de staatsveiligheid". Rechter Araujo werd doodgeschoten toen hij zijn auto parkeerde bij een school. De daders, drie jongeren, namen documenten uit de auto van de rechter mee. VS-hulp Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren korte tijd gedebatteerd over het wetsont werp buitenlandse hulp, een pro gramma waarmee 13,1 miljard dol lar gemoeid is, om vervolgens voor onbepaalde tijd van het onderwerp af te stappen. De opschorting is het gevolg van het besluit om een nieu we parlementaire strijd over de hulp aan Nicaraguaanse rebellen uit te stellen tot vermoedelijk half juni. Solidariteit De Tijdelijke Coördinatiecom missie (TKK), de ondergrondse lei ding van het verboden Poolse vak verbond Solidariteit, heeft de Pool se arbeiders opgeroepen tot het houden van een staking van een uur als er nieuwe prijsverhogingen voor vlees worden afgekondigd. De Poolse regering heeft aange kondigd dat in juli de prijzen van vlees met 10 tot 15 procent zullen worden verhoogd. met enorme problemen en Duarte regeert ook nog steeds bij de gratie van legerbevelhebbers en de Ame rikaanse ambassade als voorpost van het land dat het leeuwendeel van de Salvadoraanse begroting voor zijn rekening neemt. Sedert 1980 hebben de VS 1.7 miljard dollar aan economische en militaire bijstand verstrekt, in een poging het tij van een linkse revo lutie te keren. Duartes moeilijke middenweg heeft de invloed van zijn voornaamste ultra-rechtse op ponent D'Aubuisson sterk vermin derd, zoals de laatste verkiezingen hebben aangetoond. Het is niette min een feit dat de legerleiding de vervolging van officieren die zich schuldig hebben gemaakt aan bloedige schending van de men senrechten, slechts uiterst schoor voetend ter hand heeft genomen. Van Amerikaanse kant wordt vastgesteld, dat het leger zich heeft losgemaakt van de rechtervleugel, die verantwoordelijk is voor een reeks politiekemassa-moorden en al tien maanden geen nieuwe wan daden zijn gerapporteerd. Daaren tegen zouden de rebellen, die mili tair in het defensief zijn gedron gen, nu meer politieke moordaan slagen plegen dan vroeger. El Salvador is nog steeds een land in een enorme economische en politieke crisis, waar alleen met ADVERTENTIE van dia maakt uw foto dubbeltjes goedkoper! steun van het legercommando kan worden geregeerd, de regering geen nieuwe plannen van beteke nis voortbrengt, vredesbesprekin gen met de leiders van de 5000 ge wapende opstandelingen niets hebben opgeleverd, een burgeroor log met aan weerszijden enorme verliezen de bevolking verdeelt en een half miljoen oorlogsvluchtelin gen om hulp vraagt. De New York Times citeert gene raal Vides Casanova, die voor de komende vijf jaar honger en werk loosheid als een grotere vijand be schouwt dan de guerilla's. Volgens de krant zou de gemiddelde Salva- doraan in de laatste vijf jaar zijn le vensstandaard met 30 procent heb ben zien dalen, terwijl stakingen om hoger loon een economie teis teren, die kampt met een werkloos heid van meer dan 40 procent. De paus werd in België met dui delijk meer officieel vertoon ont vangen dan in Nederland. In tegen stelling tot bij ons werd hij in Brus sel verwelkomd door het staats hoofd koning Boudewijn en diens vrouw koningin Fabiola. Ook in Luxemburg werd de paus woensdag door groothertog Jan en diens vrouw ontvangen. Een ver klaring hiervoor is onder meer dat de Belgische en Luxemburgse vor stenhuizen katholiek zijn en het huis van Oranje niet. De paus ging hierop zelfs in, door in een toespraakje te zeggen 'dat U, sire, mevrouw, er op stond reeds bij deze eerste ontmoeting aanwezig te zijn'. De ontvangst door koningin Beatrix vond pas op de derde dag van zijn bezoek aan Nederland plaats. De paus landde om zeven uur op het militaire vliegveld Meisbroek bij Brussel. Hij werd vervolgens met een helikopter overgevlogen naar het 'Jubelpark' (het Pare du Cenquantenaire) in Brussel. Pas daar kuste Johannes Paulus de Belgische grond. Dat is het gevolg van de taalstrijd in België. Meisbroek ligt op Vlaams gebied en een ontvangst daar zou de Waalse gemeenschap hebben kunnen hinderen. Het Ju belpark werd beschouwd als 'Bel gische', neutrale grond. Koning Boudewijn sprak in een korte toespraak lof uit voor de Va ticaanse staat, 'de verdediger van de onvervangbare rol van het gezin in onze maatschappij', een opmer king die de paus - die zelfs steeds op het belang van het gezin heeft gehamerd - als muziek in de oren moet hebben geklonken. Volgens koning Boudewijn beantwoorden de waarden die de paus verdedigt 'aan de diepste ver zuchtingen van de wereld'. Johan nes Paulus sprak enkele algemene woorden over België, 'met zijn streven naar politiek evenwicht dat rekening houdt met verschil lende overtuigingen, linguistische tradities en culturele verschillen', daarmee verwijzend naar de taal strijd die België verdeeld houdt. Kogelvrij De paus hamerde ook hier weer op het belang van de eenheid in de kerk en eenheid en verbondenheid met de bisschop van Rome (de paus zelf dus). De paus sprak in het Nederland en Frans, maar ook in het Duits ten behoeve van de klei ne Duitssprekende gemeenschap van België. In het Jubelpark waren zo'n 6000 mensen aanwezig, het maximum aantal dat kon worden toegelaten. Via de kilometerslange Wetstraat reed de paus daarop in het paus mobiel naar de Grote Markt. Hoe wel de tocht voornamelijk door een vrijwel onbewoonde kantoren- wijk leidde, stonden ook hier dui zenden mensen rijen dik langs de kant van de weg. De menigte op de Grote Markt was buitengewoon enthousiast. De paus tekende het gastenboek van de stad Brussel, werd voorgesteld aan het Brusselse gemeentebe stuur en hield vervolgens een toe spraak vanuit een kogelvrije gla zen kooi op het bordes van het middeleeuwse stadhuis. Daarin sprak hij onder meer de vele buitenlandse werknemers in Brussel toe. Een op de vijf Brusse laars is buitenlander, hoofdzake lijk Marokkanen en Turken. Hij stelde het probleem aan de orde van de behoefte aan en het recht op een eigen, culturele en religieuze identiteit voor deze mensen. De veiligheidsmaatregelen in Brussel waren streng, zeker na de recente golf van bomaanslagen en valse bommeldingen. Donderdag ochtend nog werd een bommel ding gegeven voor het Jubelpark, dat onmiddellijk werd ontruimd. Er werd echter niets gevonden. De veiligheidsmaatregelen wa ren echter duidelijk minder zicht baar dan in Nederland. De paus werd niet zo nauw omgeven door veiligheidsagenten als in Neder land en op de Grote Markt liep hij binnen handbereik van de vele duizenden, waaronder erg veel toe risten. Demonstraties waren er vrijwel niet. Slechts hier en daar was een spandoek te zien. En een groepje mensen pleitte langs de route voor amnestie voor mensen die in de Tweede Wereldoorlog fout waren geweest en daarna zijn veroor deeld. De veroordeling van de direc teur-generaal, eind januari, is slechts het spectaculairste aspect van een zaak die het grootste schandaal uit de geschiedenis van Tsjecho-Slowakije lijkt te worden. Eén betrokkene medeplichtige heeft inmiddels zelfmoord ge pleegd, terwijl een onbekend aan tal personen in het hele land zijn gearresteerd op beschuldiging van smokkel van onder andere verdo vende middelen, antiek en devie- De media hebben tot nu toe nau welijks melding gemaakt van het schandaal en alleen geschreven over de arrestatie of veroordeling van enkele minder belangrijke me- deplichtingen. De enige beschik bare informatie is afkomstig van functionarissen die toegang tot de gerechtelijke stukken hebben, maar die niet met name genoemd willen worden. Van die functionarissen werd vernomen dat Oostenrijk heeft ont dekt dat er op hoog niveau een Tsjechoslowaakse tak bestond van een internationale drugslijn die van Beiroet via Centraal-Europa naar West-Berlijn en Nederland liep. De Oostenrijkse autoriteiten kwamen deze lijn op het spoor na de aanhouding van drie Arabieren die in het bezit van verdovende middelen waren. ADVERTENTIE bel: 071 220907 - 149556 ERIE - De Amerikaanse douane heeft woensdag op het Tri-County vliegveld in Erie een man gearresteerd na een achtervolging door de lucht, die negen uur duurde. De man wordt verdacht van het smokkelen van marijuana van Mexico tiaar de VS.(foto ap> MADRID - Premier Felipe Gonza lez heeft opnieuw een tipje van de nevelige NAVO-sluier opgelicht. Tijdens een officieel bezoek aan Zweden verklaarde de Spaanse premier, dat een eventuele lage op komst (minder dan de helft van de stemgerechtigden) bij het referen- door Gerrit Jan Hoek dum over Spanje's continuiteit in de NAVO, hem minder gebonden zou maken aan de uitslag, voor het geval dat die negatief mocht uitval len. De uitlating van Gonzalez heeft felle kritiek ontmoet, niet alleen binnen zijn eigen partij maar ook bij groeperingen die tegen het Spaanse NAVO-lidmaatschap zijn gekant. De opmerking van Gonza lez werd door de NAVO-tegenstan- ders geïnterpreteerd als een subtie le manoeuvre om een afwijzing van het NAVO-lidmaatschap van Spanje naast zich neer te leggen. Als antwoord op deze boze reactie in het thuisfront heeft Gonzalez zyn eerdere uitspraak later een beetje afgezwakt door te verklaren dat het ging om een „louter per soonlijke overpeinzing". ZUID-AFRIKA - Een 18-jarige zwarte is gisteren verbrand onder een stapel autobanden. Volgens een politiewoordvoerder was de zwarte jongeman de zoon van een raadslid van Soweto, een zwarte woonstad in de oostelijke Kaap provincie. TEL AVIV De Israëlische rege ring is niet bij machte de ernstige economische crisis onder controle te krijgen. Dat blijkt uit het woens dagavond gepubliceerde prijsin dexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de stijging van prijzen in april berekende op maar liefst 19,4 procent. Op jaarba sis betekent dat een inflatiepercen tage van 320 procent. door Taco Slagter Dat de geldontwaarding nog steeds als een orkaan door het land giert, schokte het volk, maar niet de deskundigen. Economen had den de inktzwarte wolken via com puterberekeningen al zien aanko men, maar hadden erover gezwe gen om paniekreacties te voorko men. De zes ministers met econo-. mische portefeuilles kwamen don derdag behoorlijk aangeslagen in spoedzitting bijeen. Niet alleen om over de oorzaken van het falende sociaal-econo misch beleid te praten, maar om nu eens eindelijk afdoende maatrege len tenemen. Weliswaar werd al tot drastische bezuinigingsmaatrege len op de overheidsbegroting be sloten, maar die zijn tot op heden niet of nauwelijks doorgevoerd. Uit vrees voor grote werkloosheid. Zeveneneenhalve maand gele den begroeven de Arbeiderspartij en het rechtse Likoedblok de poli tieke strijdbijlen om in een rege ring van nationale eenheid geza menlijk twee hoofdproblemen op te lossen: terugtrekking van de troepen uit Libanon en de econo mische malaise. Ondanks alle mooie woorden en ambitieuze plannen kwam Van het laatste niets terecht. Zelfs de nu al ruim een half jaar afgedwongen loon- en prijsstop blijkt niet te werken. Van de con trole op de naleving ervan kwam zeker de laatste maanden weinig terecht. Bovendien vinden de Is raëliërs steeds slinksere trucs om de absurd hoge belastingen te ont duiken en is het door de bureau cratie verlamde ministerie van fi nanciën niet in staat de bedrijfsbe lastingen te innen. Het Israëlische nationale kabinet lijdt al sinds haar bestaan aan een vorm van politieke schizofrenie. De ministers weten niet wat ze wil len om de economie weer gezond te maken. Dan weer kiezen zij voor de verlaging van de inkomens en comsumptie en een 'beetje' infla tie, maar een paar maanden later valt de keus op een rigoreuze verla ging van de staatsuitgaven. Intus sen gebeurt er niets. Navelstaren Het navelstaren van het kabinet om naar het model van de Britse premier Thatcher nu eens het mes in de begrotingen te zetten, wordt ingegeven door de onpeilbare vrees dat zulks zal leiden tot mas sale werkloosheid en een nog diep ere recessie alvorens het licht aan het eind van de economische tun nel zichtbaar wordt. Israël is een immigratieland en gebrek aan banen zal vele joden uit de diaspora ervan weerhouden zich in het Beloofde Land te vesti gen. Bovendien moedigt werkloos heid Israëliërs aan het vaderland te verlaten om elders emplooi te zoe ken. Premier Pefes van Israël sprak gisteravond van een 'extreem' ern stige situatie en liet doorscheme ren dat het er komende zondag tij dens het wekelijks kabinetsberaad van moet komen. De subsidies op de dagelijkse levensbehoeften zul len nog verder worden gekort. Ver moedelijk zal de import op luxe ar tikelen in zijn geheel worden stop gezet. De lang verwachte, maar steeds weer uitgestelde forse deva luatie van de sjekel met vele pro centen staat ook op de agenda. En de in het sociaal-akkoord met de vakbeweging overeen gekomen prijscompensatie bij een maande- lijke inflatiepercentage van meer dan 10 procent kan wel worden vergeten. Maar wat de Israëliërs op dit mo ment het meeste bezig houdt en grote veronwaardiging oproept is de voorgestelde verdubbeling van de reisbelasting. Peres is zelfs voorstander van een verdrievoudi ging tot f 1750. Op die manier wil de regering voorkomen dat de Is raëlische vakantiegangers dit jaar gezamenlijk 3,5 miljard gulden aan buitenlandse valuta aan de toch al onder de rode streep gezakte reser ves van het land onttrekken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7