Weet u'n ander woord voor Bruna? Geen klachten over informatie overleg Genève Bejaarden in opstand Van Mierlo (D'66) mogelijk lijsttrekker Almere betaalt zelf sociale woningbouw Mooi weer zorgt voor topdrukte Actie tegen bezuinigingen in Rotterdam VRIJDAG 17 MEI 1985 Van den Broek in Kamer: den Broek (buitenlandse zaken) heeft geen enkele reden tot klagen over de wijze waarop de Neder landse regering door de Verenigde Staten op de hoogte wordt gehou den over ontwikkelingen bij de kernwapenonderhandelingen in Genève. De minister ziet dan ook geen aanleiding om bij de Ameri kaanse regering aan te dringen op betere voorlichting. De linkse oppositie liet zich gis teren tijdens een debat over Van den Broeks reis naar Moskou van vorige maand sceptisch uit over de wijze waarop de Amerikanen de Westeuropese bondgenoten inlich ten over de Geneefse onderhande lingen. Bij een eerder gehouden commissievergadering over het ge- Akkoord over 'opfrisverlof DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) heeft met de bonden van overheidspersoneel een ak koord bereikt over het zogenoem de opfrisverlof. De regeling maakt het mogelijk de eerder overeenge komen arbeidstijdverkorting van 5 procent te gebruiken voor maxi maal een jaar educatief verlof. Dat heeft het ministerie woensdag avond meegedeeld. Het personeel van academische ziekenhuizen, universiteiten en ho ge scholen kan vanaf 1 augustus vrije tijd sparen voor het opfrisver lof. Op vrijwillige basis kunnen de werknemers wekelijks langer werken dan de 38 uur die vanaf die datum als werkweek geldt. Boven dien krijgen oudere werknemers de kans om minder uren te werken. Zowel wetenschappelijk als niet wetenschappelijk perso neel valt onder de nieuwe regeling. Deetman wil bezien in hoeverre het verlof ook daadwerkelijk wordt gebruikt om kennis op te doen. Een van de mogelijkheden om dit te bevorderen is het be schikbaar stellen van faciliteiten. Afdwingen kan niet, want de werk nemers zijn vrij de atv zo in te vul len als zij dat willen, aldus het mi nisterie. OPEINDE (GPD) - D'66-voorman Hans van Mierlo sluit niet langer uit dat hij bij de volgende Tweede- Kamerverkiezingen lijsttrekker wordt van zijn partij. Dat bleek woensdag tijdens een partij-bijeen komst over de identiteit van D'66 in het Friese Opeinde. Van Mierlo (nu lid van de Eerste Kamer) had in januari nog nadrukkelijk ontkend beschikbaar te zijn voor het lijst trekkerschap. De senator hield zijn 200-koppi- ge gehoor voor dat hij niet de ambi tie heeft de D'66-lijst aan te voeren. „Persoonlijke omstandigheden maken mij dat moeilijk. Maar ik zal mijn beslissing nemen voordat de tijd daarvoor verstreken is". Vol gens een partijwoordvoerder bete kent dit, dat Van Mierlo lijsttrek ker wordt als het partijcongres hem in november vraagt. Hans van Mierlo is een van de oprichters van D'66 en was al eer der lijsttrekker (tussen 1966 en 1972). De senator legde er de nadruk op dat D'66 eerst weer een duidelijk gezicht moet tonen naar de kiezer. „Het blijkt dat geen enkele D'66'er in staat is in het kort aan een bui tenstaander uit te leggen waar de partij voor staat". Om daar een eind aan te maken Proefdieren in gebruik DEN HAAG (ANP) - Voor onder zoek ten behoeve van het ministe rie van defensie werden vorig jaar ruim 5000 proefdieren gebruikt. Volgens minister De Ruiter (defen sie) wordt dit onderzoek uitge voerd in het kader van de bescher ming, het behoud en het herstel van de gezondheid van de militair. De bewindsman heeft dit aan de ALMERE (ANP) - De gemeente Al- mere heeft woensdag de eerste paal geslagen voor een project van 98 huurwoningen. Daarmee is de stad de eerste gemeente sinds 1945 die zich zonder bemoeienis van het ministerie van volkshuisvesting op het pad van de sociale woning bouw begeeft. Het overgrote deel (95 procent) van alle woningen in Nederland wordt direct of indirect gebouwd met geld van het rijk. Om het bouwproject in Almere te financie ren heeft de gemeente 10 miljoen gulden geleend van het Pensioen fonds PGGM. De gemeente Almere stelt zich garant voor de aflossing van de le ning in 35 jaar, normaal garandeert het ministerie van volkshuisves ting dergelijke leningen. Wanneer de jaarlijkse huurverhoging in de toekomst meer dan 3 procent be draagt, zal Almere het Pensioen fonds 75 procent van deze extra kosten moeten bijbetalen. In deze constructie zit het groot ste risico voor de gemeente, maar zij verwacht zelf dat de huurverho ging tot 2020 niet meer dan 3 pro cent per jaar zal bedragen. Dat ba seert de gemeente op het feit dat de huurverhoging in de afgelopen 35 jaar gemiddeld 5,4 procent jaarlijks heeft bedragen bij een gemiddelde inflatie van 4,9 procent per jaar. De laatste jaren is de inflatie aanmer kelijk lager, en het ziet er volgens Almere niet naar uit dat zij in de toekomst flink zal toenemen. Het ministerie van volkshuisves ting staat achter het plan van Al mere. Twee jaar geleden al vroeg staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) de nieuwe poldergemeen te of zij niet het spits zou kunnen afbijten met woningbouw in de vrije sector voor huishoudens met bescheiden inkomens. Het minis terie van binnenlandse zaken, dat voorlopig verantwoordelijk is voor de IJsselmeerpolders, heeft toe stemming gegeven voor de lening bij het Pensioenfonds. den gebouwd, kunnen ze eind van dit jaar, wanneer ze worden opge leverd, worden aangeboden voor een kale huur van 560 gulden per maand. Hiermee vallen zij nog on der normen voor individuele huur subsidie. De totale kosten per wo ning bedragen ruim 100.000 gul den, wat vooral te danken is aan de lage grondkosten in Almere. De 98 woningen worden ge bouwd in de premie-C-sector. Dat wil zeggen dat het rijk per woning 6500 gulden eenmalige subsidie verstrekt. De woningstichting stopt dat geld in een onderhoud- spotje, ofschoon de bouwer de hui zen aanprijst als onderhoudsarm en tien jaar garantie geeft op kwali teit en onderhoud. De gezinswoningen worden geï soleerd volgens strengere normen dan in Nederland maatstaf zyn, en dat moet leiden tot vijftig procent besparing op het gemiddelde gas verbruik voor verwarming van zo'n woning. sprek van de minister met zijn Russische collega Gromiko was onduidelijkheid ontstaan over het precieze tijdstip waarop Van den Broek door de Amerikanen was geïnformeerd over recente Sowjet- voorstellen. Volgens de linkse oppositie werd de minister pas vlak voor zijn ge sprek met Gromiko door de Ameri kaanse ambassade in Moskou op de hoogte gebracht van de door Russische leider Gorbatsjov afge kondigde eenzijdige bevriezing van het aantal SS-20-raketten tot 1 november, terwijl dit aanbod al drie weken eerder in Genève op ta fel was gelegd. PvdA-woord voer der Stemerdink zei hierover „abso lute zekerheid" te hebben gekre gen van Amerikaanse toponder handelaars en veiligheidsexperts. Volgens Van den Broek haalt de oppositie enkele Russische bevrie- zingsvoorstellen doorelkaar. De Russen lanceerden midden maart het voorstel tot wederzijdse bevrie zing van zowel de middellange af standsraketten (INF) als de inter continentale en de ruimtewapens. De minister zei daarover tijdig te zijn ingelicht door de Amerikanen. Dat geldt ook voor het voorstel van begin april om te komen tot een wederzijds moratorium op de INF- raketten alleen. Dat voorstel da teert van vlak voor Pasen. Van den Broek zei de dag na Pasen -direct na zijn aankomst in Moskou- door de Amerikaanse ambassade op de hoogte te zijn gebracht. De afkondiging van de eenzijdi ge bevriezing door de Sowjet-Unie werd bekend via een interview met Gorbatsjov in de Pravda van 7 april en is volgens Van den Broek in Ge nève geen onderwerp van bespre king geweest. De minister meent dan ook dat het hem in Moskou „op geen enkele wijze aan relevan te informatie heeft ontbroken" voor zyn gesprek met Gromyko. CDA-woordvoerder Frinking uitte tijdens het debat met steun van de minister en de WD'er Voorhoeve opnieuw felle kritiek op de brief die Stemerdink heeft gestuurd aan een aantal Ameri kaanse Congresleden. Daarin wordt erop gewezen dat de PvdA in een nieuwe regering een plaat singsverdrag met de VS ongedaan DRIEBERGEN/ DUIN- EN BOLLENSTREEK (GDP/ANP) Het zonnige weer heeft gisteren voor zomerse drukte gezorgd aan het strand en in de bossen. Vanuit de steden trok men massaal naar zee of bos, maar ook de pretparken waren erg in trek, zoals de foto van het attractiepark in Hilvaren- beek laat zien. Vooral de Noordzeestranden kregen op de warme Hemelvaartsdag veel mensen te ver werken. Ook in de Duin- en Bollenstreek was er sprake van topdrukte. En de aangenmae weersverwach tingen voor de komende dagen hebben veel men sen doen besluiten een kamer of appartement in Noordwijk te boeken, zodat er voor het komend weekeinde nauwelijks nog logiesruimte over is. Katwijk was minder in trek bij de dagrecreanten. Voor het komend weekeinde zijn de Katwijkse ho tels en pensions nog lang niet volgeboekt. De Keukenhof in Lisse beleefde een topdag met 30.000 bezoekers. Opvallend was het aantal particu lieren dat op eigen initiatief een kijkje kwam ne men. De fietstocht die eveneens gisteren in Lisse werd georganiseerd trok 550 deelnemers. Op de doorgaande wegen ontstonden rond 10 uur 's morgens de eerste files. De Algemene Verkeers dienst kreeg acht aanrijdingen gemeld, waarbij in totaal 25 voertuigen waren betrokken. Niemand heeft letsel opgelopen. De verkeersdrukte gister avond viel erg mee. Zestig mensen in Beekbergen met tbc besmet BEEKBERGEN (ANP) - In het Gelderse Beekbergen zijn zestig mensen besmet geraakt met het tu- bercolose die is verspreid door een inwoner van deze plaats. Volgens het consultatiebureau in Apel doorn dat dit woensdag bekend maakte, werd bij enkele mensen open-tb geconstateerd maar nie mand van deze groep levert be smettingsgevaar op. Er zijn tot nu tot nu toe 1250 mensen in Beekber gen gecontroleerd. Volgende week maandag volgt een mantoux-on- derzoek bij bewoners van een jon- gerensoos en op 21 juni is er een groot afrondend bevolkingsonder zoek. De recreatiebedrijven in Beekbergen hebben al gezegd gro te nadelige gevolgen van de tbc-ex- plosie te vrezen. Twee doden na schietpartij in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Een 34-jari- ge man uit Rotterdam heeft gister avond op het Schouwburgplein in Rotterdam twee mensen doodge schoten. De slachtoffers zijn een 37-jarige vrouw, met wie de dader volgens de politie een relatie heeft gehad, en een man met wie de vrouw op een bank op het Schouw burgplein zat. De politie wilde de namen van de slachtoffers nog niet vrijgeven. De dader kon kort na de fatale schoten in Rotterdam worden aan gehouden. Hij heeft volgens de po litie ook een bekentenis afgelegd. Over de precieze aard van de rela tie tussen de dader en de slachtof fers kon de politie nog geen mede delingen doen. Zes jaar voor doodslag meisje GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft woensdag een 23-jarige man uit Groningen wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar en tbr. De man heeft bekend dat hij op 30 november vorig jaar de 18- jarige Monica Feekes door wur ging om het leven heeft gebracht. Het slachtoffer woonde in een in ternaat voor begeleide jongeren in Groningen. De man die daar eerder ook heeft gewoond, was op de be wuste avond op bezoek. Hij zegt zich van het gebeuren niets meer te herinneren. Volgens een eerder bij de politie afgelegde verklaring is hij in woede ontstoken toen het meisje niet wilde ingaan op zijn toenaderingen voor intiem contact. Hij heeft het meisje toen met zijn handen gewurgd en later uit angst voor ontdekking de keel van het meisje nog eens met een riempje dichtgesnoerd. Volgens een rapport van het Pie- terbaancentrum in Utrecht waar van de conclusie van de rechtbank werd overgenomen is de man ten tijde van het delict verminderd toe rekeningsvatbaar geweest en be staat er kans op herhaling als hij geen behandeling krijgt. Vrouw na dood baby aangehouden NIJKERK (ANP) - De poliüe van Nijkerk heeft een vrouw gearres teerd die ervan wordt verdacht het afgelopen weekeinde haar elf maanden oude baby te heben ge dood door het toebrengen van ern stig hoofdletsel. Een arts, die had vastgesteld dat het kind geen na tuurlijke dood was gestorven, schakelde de politie in. Sectie wees uit dat er sprake was van opzette lijk toegebracht letsel. De vader die aanvankelijk ook was aange houden bleek volgens de politie niets met de zaak te maken te heb ben. Het is de politie nog niet duide lijk wat precies de achtergronden van het drama zijn. Over de identi teit van de vrouw wil de politie geen nadere mededeling doen. VRIJGESPROKEN - Het ge rechtshof in Leeuwarden heeft woensdag een 22-jarige man uit Groningen vrijgesproken van doodslag op een 15-jarig meisje uit die plaats. De man werd ervan be schuldigd het meisje met 26 mes steken om het leven te hebben ge bracht, nadat hij gepoogd had haar aan te randen. De rechtbank in Groningen had hem tot vier jaar gevangenisstraf en tbr veroor deeld. Het gerechtshof heeft dit vonnis ongedaan verklaard omdat er geen bewijs is geleverd dat de man de dader is. Wel werd hy tot vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld in verband met een ander geval, een poging tot verkrachting. ADVERTENTIE Het nieuwe Bruna puzzelboek 5,90. Groot puzzelwoordenboek, 800.000 woorden (alleen bij Bruna) 9,90. Puzzelsport (17 titels). Papermate replaystick (ballpoint met uitwisbare inkt) P^nrn 3 stuks samenT^S'4,95*. •Geidigt/m29.05.8s. Elke week iets nieuws. USAJvJ^UuGÜl presenteert de Eerste-Kamerfrac- tie onder aanvoering van Van Mier lo in juni een zogenaamde 'Politie ke Boodschap' over de beginselen van de partij. Hij waarschuwde voor te hoge verwachtingen over de nota: „Het is niet de bedoeling dat het een alternatief verkiezings- I wordt", aldus Van Eerste Kamer meegedeeld. Een verzoek om een onafhanke lijk onderzoeker aan te stellen voor het ontwikkelen van alternatieven voor dierproeven wijst hij af. Hij wil het ontwikkelen van alternatie ven van onderzoek met proefdie ren niet alleen aan Defensie overla ten, maar in overleg met andere ministeries opzetten. MUZIEKSYSTEEM GEHANDICAPTEN - In Hoogeveen is woensdag een nieuw muzieksysteem gepresenteerd, bestemd voor geestelijk ge handicapten. De noten kunnen worden herkend aan de hand van ge kleurde blokjes. Het systeem is ontwikkeld en getest door de speel-o- theek in Hoogeveen. Dankzij een forse subsidie van het Nederlandse Comité voor Kinderzegels kon dit systeem worden ontwikkeld en bruik baar gemaakt voor landelijk gebruik. Na de presentatie speelden twee jongeren die niet kunnen lezen en schrijven dankzij het nieuwe systeem moeiteloos enkele melodieën. ROTTERDAM - „Brinkman zit goed fout, hij wordt zelf ook eens oud". Deze waarschuwing aan het adres van de minister van WVC is te lezen op een van de vele span doeken in de hal van het bejaar denhuis Simeon en Anna in Rot terdam-Zuid. Personeel en bewo- door Bas Hoppel ners van dit tehuis, maar zy niet al leen, zijn in opstand gekomen te gen de plannen van Brinkman om dit jaar 5,5 procent te korten in de bejaardenzorg. Volgend jaar wordt het zelfs nog meer. In het hele land zal de pijn of in het voorzieningen niveau of via ontslagen voelbaar worden. Dat Rotterdamse ouderen het spits afbijten met het voeren van actie heeft ook te maken met de slechte financiële situatie van de Maasstad. Terwijl andere gemeen ten die wat minder krap bij kas zit ten de pijn bij de bejaarden nog enigszins kunnen verzachten, is dit in Rotterdam uitgesloten. Alle 49 Rotterdamse verzorgingstehuizen met in totaal 7.000 bewoners zijn dan ook volgende week maandag van de partij op een grote protest bijeenkomst in een van de Ahoy- hallen. Zoals het er nu naar uitziet zullen de tehuizen die dag groten deels leeglopen. De organisatie rekent nu al op zo'n 3.500 deelnemers, onder wie 1.000 personeelsleden en 2.500 pro testerende ouderen. Zelfs uit de 'deftige' wijk Hillegersberg heb ben zich 38 van de 110 bejaarden uit Huize St. Liduina voor de mani festatie gemeld. Wat een'van de 49 medezeggenschapscommissies aanvankelijk had bedoeld als een kleine protestavond in eigen kring, zal dank zij het bekende sneeuw baleffect uitlopen op een niet eer der vertoonde massale bijeen komst van protesterende ouderen. Fel Zo zal de 92-jarige mevrouw J. W. van Vierzen-Van de Kulk haar ontevredenheid over de plannen van Brinkman, die waarschijnlijk zelf aanwezig zal zijn, niet onder stoelen of banken steken. „Als ik eenmaal bezig ben, kan ik wel eens fel zijn", waarschuwt de hoogbe jaarde actievoerster die nog maar kortgeleden ter gelegenheid van een afscheid een kleine musical schreef. Ze zegt dagelijks met ei gen ogen te kunnen waarnemen dat de verzorgers op hun tenen moeten lopen om het werk te ver zetten. „En dan wil deze minister minder in plaats van meer. Hij zou hier eens een dag en een nacht als broeder moeten werken, dan zou hij meteen genezen zijn van zijn plannetje. Het personeel raakt op deze manier versleten, ziek en kribbig. Dat kan toch niet an ders?". Volgens Gijs van Kooten, een van de initiatiefnemers van de ma nifestatie en werkzaam in Simeon en Anna, kampen de bejaardente huizen met een hoog ziektever zuim. „Gemiddeld ligt dat rond de 16 procent, maar er zijn uitschie ters bij van 20 procent". Als de be zuinigingen doorgaan betekent dat nog dit jaar het ontslag van 200 per soneelsleden in Rotterdam en vol gend jaar ten minste nog eens zo'n aantal. Van Kooten: „Het gevolg is een nog zwaardere werkdruk ter wijl bestaande door Den Haag goedgekeurde normen en de ar beidstijdverkorting juist het extra aantrekken van personeel zouden moeten toestaan. Daar is echter niets van terecht gekomen". Geen hulp meer Tot de mogelijke gevolgen van een krappere personeelsbezetting rekent hij: geen wekelijkse was beurten en verschoning van bed den meer, geen hulp bij het aan- en uitkleden en bij het eten en drin ken, en geen hulp bij het naar de wc gaan. „Het zal ervan afhangen wat de directie beslist. Er zal er gens gesneden moeten worden. Het is niet uitgesloten dat bejaar den een werkster zullen moeten zoeken om de kamers schoon te houden. Dat gebeurt nu ook al inci denteel". De 92-jarige strijdvaardige me vrouw Van Vierzen: „Als Brink man komt, hoop ik niet dat hij denkt: laat dat ouwe wijf maar kletsen. Wij hebben vroeger voor ons bestaan moeten vechten voor een loon waarvan we amper kon den leven. Stap voor stap zijn we omhoog geklommen. Moeten wy ons nu gaan schamen omdat we oud zijn? Wij laten ons niet naar beneden drukken" Mevrouw Van Vierzen: wij laten ons niet naar beneden drukken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5