Nieuwe opzet festival Lochem succesvol Zedenmeesterij versus machtsmisbruik Van het Groenewoud, Los Lobos en Kabuld hoogtepunten Noodtoestand uitgeroepen voor banken in Maryland Werklozen Honduras in dienst bij contra's Jazz in Breda Badplaatsexpositie in Gemeentemuseum Prime rate naar 10 pet Blik in de weekbladen Festival Lochem 7000 met Boom- town Rats, Los Lobos, Super Ichiza, Raymond van het Groenewoud, Af rica Soli, Cooperation Fandji, Kan- da Bongo Man, Free Lance Band en Waanzin. Gehouden op 16 mei. LOCHEM - Het openlucht theater in Lochem, half vijf gis termiddag. Het festival is zes uur aan de gang, de bierspuiten heb ben al die tijd geen rust gehad en een omvangrijke jongen in spij kerpak heeft daar zo te zien flink toe bijgedragen. Hij wil de hel ling op, wankelt van bank naar bank en weet op wonderbaarlij ke wijze steeds net op de been te blijven. Dan tast zijn voet naast de plank. Hij duikelt als een uit het roer gelopen mammoettan ker naar beneden, blijft even ver suft liggen, maar sjort zich aan wat passanten toch weer over eind. Dit keer komt hij verder, maar halverwege de helling wordt de zwaartekracht hem op nieuw te machtig. Hij rolt de steilte af en komt tot stilstand te gen een vrijend stelletje. Ze zet ten hem weer op de been. Zo was het op het festival Lo chem 7000. De onverwachte zon en de niet al te grote drukte had den de bezoekers inschikkelijk gemaakt. En dat terwijl de veran derde programma-opzet een rijk geschakeerd publiek trok. Er wa ren geen echte toppers, maar veel aardige bands, verdeeld over drie podia. Die nieuwe op zet is bepaald prettig voor het publiek. Geen wachttijden tus sen de groepen door omdat er op één van de podia altijd wel een groep aan de gang is en een be perkte tijdsduur, zodat Lochem in tegenstelling tot de meeste festivals geen uitputtingsslag is. Raymond van het Groene woud zorgde nog voor twaalf uur 's middags voor het eerste hoog tepunt. Hij heeft net zomin als zijn bandleden ook maar in de verste verte iets weg van een popmuzikant, maar speelde in de circustent de sterren van het pla fond. Veel oude rockers en mee zingers en een paar nummers van zijn nieuwe plaat. Vooral in het improviseren van teksten was hij bijzonder op dreef. Haile Selassie bleek eigenlijk Rob de Wit te heten en in het ontroeren de 'Je veux de l'amour' kreeg de paus een beurt. Later in de middag 'Super Ichiza' in dezelfde tent, de meest gewaagde act van het program ma en een tweede hoogtepunt. Een Japans muziektheater dat met een mengeling van het tradi tioneel Japanse Kabuki-theater en punk de 'Macbeth' van Sha kespeare te lijf gaat. De sterk ge stileerde houdingen en stemmen worden gecombineerd met fu rieuze rock, wat een bizar geheel oplevert. Hoewel de geluidsver sterking het jammerlijk liet af weten en een aantal rabauwen er luidkeels blijk van gaf dat dit aan hen niet was besteed, hielden de ïTn»"AjH k,--fraiH: *t*'iékT' - Stnl 2* Japanners zich in deze voor thea ter vreemde omgeving verba zend goed overeind. De Afrikaanse groepen hadden een eigen podium en vormden daar een festival in het festival. Op de muziek van Africa Soli uit Guinée en Senegal, Cooperation Pandji uit Guinée en de percus siegroep van Kanda Bongo Man Veruit de meeste bezoekers waren, misschien traditiege trouw, te vinden rond het hoofd podium. Daar hielp 'Waanzin' er aan herinneren dat behalve Van het Groenewoud de Nederlands talige rock meestal oervervelend is. 'Waanzin' is een aftreksel van Status Quo en Normaal in korte broek. Alsof de voorhoede van De Graafschap zich aan de gitaar had vergrepen, zo klonk het. Nee, dan Los Lobos. Ze komen uit het diepe zuiden van de Ver enigde Staten en maken muziek die bij uitstek geschikt is voor festivals. Veel rock en roll ('Evangeline') met blikkerige gi taren, vrolijke cajun met accor deon, inheemse invloeden uit Mexico en mooie ballades ('May the wolf survive'). Vooral daarin komt de bezielde stem van de zanger tot uiting, die sterk aan die van Steve Winwood doet denken. Het publiek liet Los Lo bos na drie toegiften met tegen zin gaan. Met nogal onsmakelijke toe spelingen op het Derde Rijk kon digde de presentator tenslotte de Boomtown Rats aan. Zanger Bob Geldof heeft met het project Band Aid ook zijn eigen band weer wat publiciteit bezorgd, daar zal het de plaats van slotact wel aan te danken hebben. Want muzikaal is het volstrekt kleur en futloos. Dat laatste geldt voor al Geldof zelf, die de indruk wek te hard aan vakantie toe te zijn. 'I don't like mondays' blijft een klassenummer, 'Rat trap' is leu ke nostalgie, maar verder is het saaie doorsneemuziek. Ook het publiek liep er niet warm voor. Een goed opgezet festival ging zodoende als een nachtkaars uit. ARIEJAN KORTEWEG ADVERTENTIE Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: /rja\ Niru b.v. I'M SASSENHEIM Hortuslaan 6d/e, Tel. 02522-10312 NEW YORK (DPA/Rtr) - De Ame- het faillissement van één spaarin- rikaanse staat Maryland heeft, met stelling een toeloop op de banken, verwijzing naar de noodtoestands wetgeving, 102 spaar- en kredietin stellingen verplicht hun klanten een maximum van duizend dollar per maand op te leggen aan het be drag dat zij mogen opnemen. Met deze maatregel hoopt de deel staatsregering de stormloop op de banken van cliënten die hun tegoe den willen opnemen te kunnen waardoor zeventig spaar- en kre dietbanken tijdelijk hun deuren moesten sluiten. Als gevolg daar van zakte de koers van de dollar aanzienlijk op de wisselmarkten. Hughes kondigde een spoedzit ting van het parlement van Mary land aan, opdat verdere maatrege len kunnen worden genomen. Hij denkt daarbij aan het onder staats- Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: Radio Westrik Multisound OEGSTGEEST Geversstraat 39-41, Tel. 071-172598 TEGUCIGALPA (IPS) - Werkloze Hondurese jongeren hebben zich om aan de kost te komen aangeslo ten bij de Nicaraguaanse opstande lingen (contra's) die vanuit Hondu ras tegen de Sandinistische rege ring in Managua strijden. Dit heeft het invloedrijke Hondurese dag blad "Tiempo" woensdag in een uitvoerig artikel gemeld. "Er strijden jonge Hondurezen in de rijen van de Nicaraguaanse Democratische strijdmacht (kFDN) om een paar dollar te ver dienen, want ze hebben geen werk", verklaarde Pedro Antonio Lopez, voorzitter van de Nationale Federatie van Werklozen, aan het in de hoofdstad Tegucigalpa ver schijnende Tiempo. De FDN is de voornaamste "contra-groep" die vanuit Zuid-Hondruras het Nicara guaanse leger bestookt. Deze be weging heeft ook het merendeel ontvangen van de 100 miljoen dol lar die de Verenigde Staten in de oorlog tegen Managua stak. Naar strijders van de FDN vertel len, betaalt de organisatie maande lijks 500 dollar (ongeveer 1.700 gul den). Daar komt veelal een toelage voor het gezin bij. De werkloos heid in Honduras is ontstellend hoog. Lopez vertelde Tiempo niet hoe veel Hondurezen zich aangesloten hebben bij de FDN. De meesten bevinden zich nu in een kamp van de contra's bij het zuidelijke stadje La Lodoza, zei hij. Dit kamp wordt beschouwd als een van de bolwer ken van de FDN. Lopez noemde een jonge Hondurees bij naam: Jo se Gomez vertelde hem naar de FDN te gaan, omdat hij niet langer kon verdragen zonder werk te zit ten. Het Amerikaanse Congres voor kwam vorige maand verdere finan ciële hulp aan de opstandelingen. Volgens berichten uit het grensge bied ondervindt de FDN momen teel moeilijkheden bij het uitbeta len van zijn strijders. Als gevolg daarvan zou desertie geen onge woon verschijnsel meer zijn. BREDA (ANP) - Duizenden en thousiaste jazzliefhebbers waren gistermiddag op de Grote Markt in Breda, waar het vijftiende oude stijl-jazzfestival begon. Daar speel den met als dirigent loco-burge meester R. Sandberg acht orkesten onder meer het jazzy gespeelde Bredase volkslied. Het oude-stijl-festival duurt tot zondagavond. Er nemen zestig orkesten uit tien landen en een aantal solisten aan deel. Belangrij ke solisten en orkesten onder de deelnemers zijn: de pianiste Jean- nette Kimball, zangeres Barbara Lashley, the Blue Three met onder anderen drummer Jake Hanna, de Jazzincredibles met onder anderen pianiste Jean Kittrell, allen uit Amerika, en het Argentijnse orkest de Portena Jazz Band. Op diverse lokaties zal in totaal zo'n 320 uur jazzmuziek gespeeld worden. Het oude-stijl-jazzfestival kent onder meer een concours, waaraan vijftien amateur muziekgroepen uit vijf landen deelnemen, een nachtconcert op zaterdagavond, een kroegentocht op vrijdagavond, een oecumenische kerkdienst op zondag en tientallen buiten- en binnenconcerten. ADVERTENTIE Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: Fa. A. de Mooy RIJNSBURG Winkelcentrum in de Hoftuin.Tel. 01718-21529 stoppen. Dit heeft de gouverneur garantie plaatsen van de betreffen- Maryland, Harry Hughes, be kendgemaakt. De autoriteiten hopen een herha ling van de crisis van maart in Ohio de spaar- en kredietinstellingen, plaats van, zoals nu het geval is, dekking door particuliere verzeke ring. Dat laatste gebeurde ook in AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam heeft nog drie miljoen gulden nodig voor de renovatie van het gebouw. Dit heeft directeur Sanders van het Concertgebouw woensdagavond tijdens een rechtstreekse televisieuitzending vanuit het Concertgebouw bekend gemaakt. De avond was de feestelijke afsluiting van de lotenactie die ten bate van de renovatie in het land is gehouden. Volgens Sanders zijn 900.000 loten verkocht met een bruto opbrengst van 4,5 miljoen gulden. In totaal is de stand de actie Steun het Concertgebouw" nu ruim 32 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) - Mocht het weer niet willen meewerken, dan kan men de komende weken i: De avond vanuit het Concertgebouw werd verzorgd door twee televisieomroepen en gepresenteerd door Mies Haags Gemeentemuseum toch een te voorkomen. Daar veroorzaakte Ohio, en met succes. ADVERTENTIE Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: Firma Nic. de Tombe [»Q LEIDEN Pieterskefkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 GROLSCH - Vakbonden en direc tie van de bierbrouwerij Grolsch in Enschede en Groenlo hebben gis teren na drie onderhandelingsron den een principeovereenkomst be reikt voor een 3-jarige cao. Belang rijkste punten daarvan zijn de in voering van een 36-urige werk week per 1 oktober 1987, verho ging van de salarisschalen en een volledige aanvulling van het zie kengeld. s ook prins Claus, op de foto samen met Mies Bouwman e ADVERTENTIE Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bij: Techn. Bureau van Cleef LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Seks met kinderen. Het onderwerp bij uitstek (uitgezonderd in De Tijd, die het te druk had met het pausbezoek) van de Nederlandse weekbladen, nu de Rotterdamse politie is opgetreden tegen een woongroep, bestaande uit voorma lige leden van de Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland (KEN), onder andere op verden king van ontucht met de kinderen in de groep. Vrij Nederland zet vooral vraag tekens achter het optreden van jus titie. Uitvoerig beschrijft Rudie van Meurs het afluisteren van de telefoon, dat de nodige slaapka- merverhalen opleverde, en het grootscheepse politieoptreden. "Het arrestatieteam had vooral be langstelling voor de video-opna men, die overigens beelden van sinterklaasvieringen en verjaar dagpartijtjes lieten zien". Justitie verdedigt zich tegenover Van Meurs. "U moet niet vergeten dat wij twee keer per maand op moeten treden in zaken waar spra ke is van mogelijke incest. Daar komen we nooit mee naar buiten. Wij zijn ook in deze zaak voorzich tig geweest met publiciteit". Over de groep zelf. oorspronke lijk afkomstig uit Tilburg, schrijft VN: De Tilburgse afdeling van de KEN werd geleid door Kees de Boer, nu lid van de woongroep. Hij was toen de aanvoerder in theoreti sche discussies in Tilburg en is dat nog steeds in de woongroep. Mensen die hem vanuit 1970 ken nen (de Rotterdamse havensta king, waarbij de KEN een belang rijke rol speelde), herinneren zich dat Kees de Boer hardhandig kon optreden en zo nu en dan in zijn groep dictatoriaal gedrag vertoon de. Anno 1985 zijn die beschuldi gingen afkomstig van ex-leden van de woongroep, maar de leden van de woongroep zeggen dat De Boer zich heeft leren beheersen en spo radisch een tik uitdeelt. VN laat Riet aan het woord en citeert:"We zijn hier eigenlijk te gen monogamie". Riet zegt dat een ex-lid van de woongroep, die vroe ger ook polygaam leefde, een vriendin ontmoette met wie hij monogaam wilde verder gaan. Sindsdien vertelt hij vervelende verhalen rond over de woongroep. Over dwang bijvoorbeeld, dat de één met de ander móét slapen ook al heeft zij of hij geen zin. Onzin. Het i dat de uit de woongroep korte tijd in een seksclub heeft gewerkt, maar niet omdat ze van iemand dat moest doen, maar omdat ze het le ven van een hoer wilde ontdekken. VN concludeert: Intussen is vooral duidelijk dat niet alleen de woongroep, maar ook de Rotter damse justitie is teruggevallen op de ideeën uit het eind van de jaren zestig. Woede Ex-KEN-lid Frank Buijs schrijft in Haagse Post een heel ander ver haal. Heeft zedenmeester Staat zich verslikt in een heksenjacht op progressieve opvoeders? Of is de praktijk anders? Het antwoord daarop ligt in het feit dat de prak tijk van de groep heel wat minder fraai is dan de nu opgediste verha len. In de loop der jaren heeft een hele reeks mensen bittere ervarin gen met de groep en de leden ervan opgedaan. Zij weten dat de vrien delijkheid omslaat in woede, psy chische terreur en gewelddadig heid wanneer je je onvoldoende meegaand opstelt. Eén glimp hiervan heeft televi sie-kijkend Nederland bij Sonja Barend kunnen zien. De voortdu rend glimlachende Maria Haagen veranderde in een keiharde tante toen het erom ging een vrouw de mond te snoeren, die vertelde hoe ze tegen haar wil had moeten vrij en met Kees de Boer, de ideoloog en leider. Buijs beschrijft vooral het ideo logisch leiderschap van De Boer en de dwang die van die positie uit gaat. "Wie dat niet volhoudt pleegt zelfmoord, zoals Hennie op 31 maart jongstleden deed. Hennie was al langere tijd terneergeslagen, omdat ze niet uit de voeten kon met de praktijk van de nagestreef de idealen". "Ton, nog maar betrekkelijk kort bij de groep, stelde zich onvol doend meegaand op. Er is toen een actie voorbereid om hem te dwin gen 'helemaal mee te doen'. Ton vertelde later dat Joop, Gijs en Kees hem vastgrepen, terwijl Kees de Boer op hem lossloeg. Vervol gens trok De Boer naar Inge die verbaal al in de tang was genomen door Rina, Maria en Juliette. Ook Inge werd geslagen door Kees de Boer". "Het lijkt erop dat de praktijk die begonnen is met de mishandeling van Helma (waarover eerder in HP bericht), geworden is tot een gang bare aangelegenheid. Lief zijn lijkt leuk. zolang iedereen meewerkt, waar leden afwijken van het vast gestelde doe- en denkpatroon blijkt de zachtheidsmoraal een val se glans te hebben". Bekijk je nu de emotionele en seksuele omgang van volwassenen met kinderen in de context van het hele functioneren van de woon groep, dan is duidelijk dat er gere de vraagtekens kunnen worden ge zet bij de manier waarop de vol wassenen hun macht ten opzichte van de kinderen gebruiken", aldus HP. Dochter De Groene Amsterdammer heeft het over de 'grimmige gezelligheid in de woongroepen van de KEN'. De Groene heeft ook weinig waar dering voor de leefwijze van de groepen laat ex-lid Jacqueline aan het woord: "Een van de mannen stelde op een gegeven moment voor dat mijn dochter hem wel zou kunnen aftrekken. Ik werd laaiend en heb gezegd: 'Als je haar ook maar met een vinger aanraakt Hij vond dat dat moest kunnen. Ik heb tegen mensen van de groep gezegd dat ik dat te ver vond gaan. Maar zij zeiden dat ik problemen had met seksualiteit. Ook in De Groene verhalen over de agressiviteit van Kees de Boer. Jacqueline vertelt hoe ze uit bed werd gesleurd, op haar ingepraat werd en hoe De Boer een ander aanzette om haar te slaan. De Groe ne trekt geen conclusie, maar de aaneenschakeling van ellende spreekt voor zich. Elseviers Magazine ziet in het nieuws rond de Rotterdamse woongroep aanleiding om wat rui mer het verschijnsel woongroep onder de loep te nemen. Het ge meenschappelijke in bezit en sek sualiteit is volgens EM achterhaald door de realiteit. De communes ou- de-stijl zijn inmiddels in aantal overtroffen door andere vormen van groepswonen. Men wil nog wel veel samendoen, maar niet alle be zit wordt gedeeld en er is een dui delijke behoefte aan privacy, aldus EM. LEO MAAT NEW YORK (AP) - De Bankers Trust, de achtste commerciële bank in de Verenigde Staten, heeft woensdag als eerste grote bank de rente voor haar kredietwaardigste cliënten verlaagd van 10,5 naar 10 procent. Dit percentage is het laag ste sinds oktober 1978. Waarnemers verwachtten al en kele weken een verlaging van de prime rate omdat de rente op de Amerikaanse geldmarkt is gezakt. De daling is van belang voor Der de-Wereldlanden, die over hun schulden veelal een rente moeten betalen die is gekoppeld aan de prime rate in Amerika. Wervingsactie Amsterdamse conducteurs dagje naar het strand, maar dan overdekt. Tot en met 16 juni wordt daar de expositie „Met zicht op zee" gehouden, die een overzicht geeft van tweehonderd jaar bou wen aan badplaatsen in Nederland, België en Duitsland. door Peter Huysman Rieten strandstoelen, een strand tent, echt zand en een houten pier, alsmede een drukkende atmosfeer in het met een glazen dak bedekte tentoonstellingspaviljoen doen even vermoeden dat men zich werkelijk in het op loopafstand verwijderde Scheveningen be vindt. Maar de suppoosten helpen ons snel uit de droom. Zij zijn niet ge huld in zwembroek of bikini en passen slechts op: niet of men te Peter Saai: „Het is de eerste maal dat er een publikatie over dit on derwerp verschijnt. Het is allemaal begonnen toen wij twee jaar gele den een reis naar het Duitse wad deneiland Borkum maakten en ontdekten dat de Noordzee-bad- plaatsen in Nederland, België en Duitsland sterk van elkaar ver schillen". Het fenomeen badplaats is af komstig uit Engeland. Tweehon derdvijftig jaar geleden doken bij Scarborough de eerste baders in het zilte nat. Tot dat moment was men afkerig van de zee, die voorna melijk als een gevaarlijke plas wa ter werd beschouwd waar menige visser of varensgezel het leven liet. Tot men op een gegeven moment ontdekt dat het aan zee en strand goed toeven is. Het zeewater heeft een heilzame werking op de ge zondheid en men kan zich aan het strand onttrekken aan de sleur van het dagelijks leven en de schoon heid van de natuur bewonderen. Zo ontstaan de eerste badkoet sen, die avontuurlijk ingestelde da mes en heren de gelegenheid ge ven op voorzichtige wijze met de woelige baren kennis te maken. Het ging in die dagen vaak om „ku ren" op doktersvoorschrift en men diende uiterst omzichtig met het heilzame zoute water, waarin men niet alleen baadde maar dat men ook met volle teugen dronk, om te gaan. Later ontstaan de eigenlijke bad plaatsen en de boulevards waar de mondaine wereld zich aan elkaar gênde "óndememTng.° Men"dóok vertoont. Het vermaak gaat meer gens aan zit. De in sobere tinten aangeklede toezichthouders zou den zeker de goedkeuring van de heer M. Amshoff, predikant te Gro ningen, hebben kunnen wegdra gen. Meer dan een eeuw geleden be schreef hij in rijke, maar calvinisti sche bewoordingen het strandle ven dat toen nog een voorrecht was van de gefortuneerden. In die tijd (anno 1850) was baden in zee al een prettige, hoewel soms angstaanja- UTRECHT (ANP) De spoorwe gen zijn in de regio Amsterdam ge start met een omvangrijke wer vingsactie. NS heeft met name be hoefte aan conducteurs en die zijn vooral in Amsterdam niet makke lijk te krijgen. Dit jaar kan NS in de hoofdstad zeker vijftig nieuwe con ducteurs gebruiken. Die behoefte houdt onder meer verband met de vergrijzing van het conducteurs- korps en met het doortrekken vol- r gend jaar van de Schiphollijn naar mengesteld en zijn van'de Stich- Amsterdam CS. ting Tijd-Ruimte in Amsterdam. ADVERTENTIE Wereldprimeur van B&O het Master Control Link Systeem te zien bii: /raa Swaak Bruingoed V. BH J LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-121541 niet zomaar in de golven, maar be- ?P de voorgrond treden. Pas m de machtigde eerst een volgnummer- 00P van, deze eeuw wordt het door tje, waarna men werd opgeroepen 'ra,m ,en bereikbare dagje naar het strand ook een attractie die is weggelegd voor de gewone man. Na de tweede wereldoorlog is de Noordzeekust door vervoermidde len als de auto een massarecreatie gebied geworden. Door al deze aspecten is het ka rakter van de badplaats voortdu rend aan veranderingen onderhe vig geweest. Bijna niets is zo mode- gevoelig als het strand- en badle ven. Terwijl vroeger het Kurhaus (en niet alleen dat in Schevenin gen) het trotse middelpunt van het kustvermaak vormde, zijn vandaag de dag een paar eenvoudige hotels, frisdranktenten en wat vermaaks centra voldoende om de zon- en zeeaanbidder plezier te bezorgen. Innerlijk en uiterlijk van bad plaatsen zijn steeds in geweging en passen zich aan aan de wensen van het publiek. Volgens Peter Saai is er nog steeds wel een onderscheid te maken in de badplaatsen aan de verschillende Noordzee-kusten. Die in Duitsland zyn betrekkelijk sober gebleven en voor een belang rijk deel nog altijd gericht op de ge zondheid. Die in België zijn een toonbeeld van vrolijkheid (amuse mentsarchitectuur!) maar niet al tijd even mooi. En die in Neder land zitten er, typerend voor dit land, tussenin. „We zijn en blijven een gereformeerd land. Uitgelaten heid wekt achterdocht. Dat mag niet". om te water te gaan. „Doch ons nommer klinkt langs het strand, en wij reppen ons, om den rug van een oppasser, die zich daartoe kromt, te beklimmen, en laten ons in zee dragen, waar de badkoets staat, op welke wij regt hebben verkregen. De badkoetsen der Dames, nadat men ze op het drooge heeft bestegen, worden in zee geschoven, hetgeen ook voor de Heeren, naar mijn meening, vrij wat gepaster zoude wezen". Tot zover predikant Amshoff, wiens levendige citaten zijn te vin den in een boekje dat bij de ten toonstelling is verschenen en de zelfde titel draagt. Het is geschre ven door Jos Berndsen, Peter Saai en Flip Spangenberg. De laatste twee hebben ook de expositie

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23