'We willen eerst alles winnen 5 T 'Spike' en record voor Olyslager Kaarten troef bijGrolsch. Oranje bezorgt Huybregts huiswerk Nog geen feest bij Everton Floor van Duyn geselecteerd Gullit weg uit Kuip Atlete bewijst in Leiden ongelijk van thuisblijver Druppers Opmerkelijke opbloei van Leidse atletiek GRATIS SPEL KAAKTEN BIJ KRAT GROLSCH-PIJPJES. ¥/\o£&cA VRIJDAG 17 MEI 1985 PAGINA 13 ZEIST (GPD) - De onverwachte opleving van het Nederlands elftal dinsdagavond in Boedapest be zorgt Jan Huybregts extra huis werk. De competitieleider betaald voetbal zal bij de planning volgend seizoen rekening moeten houden met de 'eis' van het duo Michels- Beenhakker dat er in het weekein de voorafgaande aan de dubbel-in- terlands tegen de nummer twee uit de groep-België geen competitie voetbal wordt gespeeld. Beenhakker wil de internatio nals voor de twee beslissende in terlands ruim tevoren bijeenroe pen. „Het is een fabel", zo heeft de zes dagen durende voorbereiding op de interland tegen Hongarije de door Valencia begeerde interim- coach geleerd, „datje Nederlandse voetballers niet langer dan drie da gen in een trainingskamp kunt stoppen. In zes dagen kun je hele zinnige dingen doen, waar je in drie dagen nooit aan toe komt". Beenhakker weet zich gesteund door Rinus Michels, de bondsma- nager, die de interim-coach in Boe dapest prees vanwege zijn alerte spelerswissels. „Er zullen regelma tiger dan nu bijeenkomsten en wedstrijden moeten komen zodat de internationals elkaar beter leren kennen en naar elkaar toe kunnen groeien. Alleen op die manier kun je een collectief kweken en kun je werken aan automatismen". Die roep om meer faciliteiten voor Oranje is niet nieuw. Ook Kees Rijvers hamerde daar voort durend op en deed aan het eind van het vorig seizoen een dringend beroep op het sectiebestuur hem de ruimte te geven voor een opti male voorbereiding op de inter lands tegen Hongarije en Oosten rijk. In eerste instantie werd dat Rijvers ook toegezegd, maar in de praktijk kwam daar door interven tie van de clubs niks van terecht. Nu het Nederlands elftal in Boeda pest door het oog van de naald kroop en het door de benauwde overwinning alsnog een herkan sing afdwong voor het WK volgend jaar in Mexico, gaan Beenhakker en Michels er stilzwijgend van uit dat de clubs het Oranje-belang nu wel zullen laten prevaleren en niet andermaal dwars gaan liggen. Voor Huybregts staat in elk ge val vast dat de winterstop (van de kerstdagen tot begin februari) ge handhaafd blijft, evenals het aan- vangstijdstip van de competitie in het derde weekeinde van augustus. „Hoe ik het competitieschema nu precies moet invullen met die twee tussentijdse interlands, staat me op dit moment nog niet helder voor de geest. Maar in de praktijk zal het er wel op neerkomen dat er in de eredivisie meer midweeks ge speeld gaat worden". Ook in dat opzicht zijn de mogelijkheden be perkt vanwege Europa-Cup be slommeringen en het streven van Beenhakker om in de herfst nog een of twee oefeninterlands te spe len ter voorbereiding op de crucia le duels met België, Polen, Grie kenland of Albanië. Die twee wed strijden moeten voor 30 november worden afgewerkt. De hoerastemming die na de winst in Boedapest is ontstaan, blijkt misplaatst. Daarvan zou ver moedelijk ook nooit sprake zijn ge weest als er voor Hongarije meer op het spel had gestaan dan louter prestige. "Nu speelde Hongarije al leen voor de vorm", Morden de de Oostenrijkse bondscoach Branko Eisner en de Internationals van Ra pid Wien. Voor het Nederlandse voetbal had die overwinning echter niet op een beter moment kunnen komen. „Die opkikker", schetst Michels de situatie in ons land, „hadden we hard nodig. Maar het verandert na tuurlijk niks aan de impasse waar in ons totale voetbal zich momen teel bevindt. Als we ons dit met z'n allen realiseren en vandaar uit aan het werk gaan, heeft de herkansing die het Nederlands elftal nu krijgt pas echt zin". ROTTERDAM - De twee de hoofdprijs was nog maar net binnen of coach en spelers van Everton lonkten alweer met grote gretigheid naar de volgen de trofee. Nauwelijks an derhalf uur na de demon stratie van pure kracht waarmee de Europa Cup II op de slappe hap van Rapid Wien was veroverd (3-1) spraken de voetbal kampioenen van Enge land alleen nog over de nationale bekerfinale van morgen. Drie uitspraken typeerden daar bij de Spartaanse mentaliteit en het ijzeren zelfvertrouwen van de donderdagochtend bewust in alle stilte in Liverpool terugge keerde profs, die vanavond door reizen naar de volgende klus waarmee een unieke trilogie moet worden volbracht. „Ze heb ben één dag vrij, dat is voldoen de. Feestvieren doen we zaterdag na de wedstrijd op de terugreis wel in de trein" (coach Howard Kendall). „We gaan alleen voor de winst naar Wembley, anders kunnen we net zo goed thuisblij ven" (aanvoerder Peter Reid). En: „We hebben tegen Manches ter United de kans geschiedenis te schrijven en die zullen we niet voorbij laten gaan". Die laatste opmerking is, uiter aard bijna, van spits Andy Gray. Hoewel hij zijn werkzaamheden als eenmans-destructiebedrijf woensdagavond in de Rotter damse Kuip niet zó nadrukkelijk had kunnen uitvoeren, speelde hij tijdens en na het treffen met Rapid Wien toch weer met verve de rol van voortrekker. Hij sjorde Everton over de eerste horde met zijn openingsdoelpunt en nadat uitblinker Trevor Steven en Ke vin Sheedy (direct na de tegen treffer van Hans Krankl) hem waren gevolgd, verwoordde hij ronduit de gedachten van zijn collega's. „Volgend jaar komen we terug naar het continent om de Europa Cup I op te halen, nu gaan we eerst het drieluik be werkstelligen". Nog niet één Engelse club is het gelukt in de toch zo roemrij- ke Britse voetbalhistorie; zelfs de prijzenvretende buurman Li verpool slaagde er nooit in de ti tel, een Europa Cup en de FA Cup in één seizoen te pakken. Everton is er nog een stap vanaf en voelt, nee wéét gewoon, dat het kan. „Want we hebben mis schien niet de elf beste spelers van Engeland, maar wel het bes te team", typeerde Peter Reid, zelf overigens voor het eerst op geroepen voor de nationale se lectie, plastisch de kracht van het collectief. Dat de botsing met Manches ter United 'toevallig' het derde duel in acht dagen is en het twee de belangrijke binnen vier da gen, vormt daarbij geen enkel beletsel. „Dat is voor ons geen enkel probleem. De training is er op afgestemd en we blijven juist fit door zoveel wedstrijden", al dus de captain, die daarmee de wereld van verschil schetste met zijn Oosterijkse, maar bijvoor beeld ook zijn Hollandse colle ga's. „Op conditie zullen we op Wembley echt niet verliezen. Daar gaan we ook niet voor". Het is die 'winnaars'- mentali teit die Everton als ploeg zo sterk maakt. Buiten de lijnen zijn de spelers individueel de beminne lijkheid zelve, eenmaal op het veld veranderen ze in een hechte troep voetbaldieren, die meedo genloos jacht maakt op de prooi, die altijd naamloos is. Het maakt niet uit wie er aan de andere kant staat en welk ontsnappingssys teem de tegenstander heeft be dacht, Everton speelt altijd Ever ton. wondt, het maakt af. Tegensla gen, zoals woensdagavond de af gekeurde goal van de eerste helft, werken niet ontmoedi gend, maar stimuleren juist. „We waren even teleurgesteld, maar dat hebben we in de rust snel van ons afgezet", verklaarde Andy Gray, de maker van die buiten speltreffer. „Dat Rapid na de pauze aanvallender begon was de stimulans die we net nodig hadden. We wisten dat die goal toch wel zou komen. Van wie dan ook". Ook dat is typerend: Everton blijft altijd een geheel, valt de één weg, dan staat de ander klaar om de kar te trekken. Is het voet bal niet mooi, dan is er altijd nog de enorme inzet. Het wordt ge waardeerd door de supporters, die zich ernaar gedragen en zel den of nooit over de schreef gaan (slechts een paar Engelse fans werden aangehouden in Rotter dam), maar het team fantastisch steunen. Met zijn opmerking: „Het is heerlijk om voor ze te spelen", gaf Peter Reid aan dat dat de spelers vaak de extra mo tivatie geeft om het werk van an deren over te nemen. Rapid Wien kan er van mee praten. „De spitsen Gray en Sharp hebben we toch goed afge stopt", kon oefenmeester Baric naar waarheid stellen, „van hen hebben we dan ook niet verlo ren. Wel van Everton als ploeg". De Engelsen speelden dan ook zichzelf. Rapid zorgde alleen voor een slappe parodie op dat spelletje en moet onmiddellijk terug naar af. De Weense ploeg riep de tweede klap voor het Oostenrijkse voetbal zelf mede „Maar dat was geen bewuste imitatie, ze konden gewoon niet anders", toonde Leo Beenhakker zijn bewondering voor Everton. De interim-bondscoach, terug uit Hongarije na een korte pit stop thuis direct doorgegaan naar de Kuip, was jaloers op de instelling die hij had gezien. „Die ploeg speelt je net zolang kapot tot de fout komt. Ze blijven altijd doorgaan, met een ongelooflijke overtuiging. Dat is typisch En gels, dat kun je niet nadoen. Het is echt perfect". Het is Everton niet komen aan waaien, maar in de schaduw van FC Liverpool is een soort voetbal ontwikkeld, dat eenvoud als ken merk van het ware met zich mee draagt. Dat is in de loop van het seizoen bovendien sterk ontwik keld. Peter Reid: „Toen we be gonnen werden we door nie mand in Europa serieus geno men. Nu weet iedereen waar on ze kracht ligt. Ga het maar vra gen aan Bratislava, aan Fortuna, aan Bayern München, aan Ra pid". Namens de Weense ploeg, sprak Otto Baric de lof uit. „Het beste voetbal komt uit Liver pool, Everton heeft echt alles", voor de Engelsen zelf is het nog niet genoeg. Het moet nog per fecter worden. Andy Gray; „On derweg door Europa hebben we veel geleerd. We worden niet meer nerveus als het niet direct lukt, we kunnen tegenwoordig geduld opbrengen. Wij komen toch wel. Scoort een tegenstan- Andy Gray in de rol van drager: met c de eigen fans. Peer Reid viert het feest r der twee keer, dan doen wij dat gewoon vier maal. Het kan kort duren, het kan lang duren, die doelpunten komen er". Met dat zelfvertrouwen jaagt Everton gewoon door. Voor zon dag staat een rondrit in een open bus door Liverpool gepland, on geacht het resultaat van morgen tegen Manchester United. Er wordt wel gewaakt voor verslap ping („de volgende wedstrijd is altijd de moeilijkste", hield Ken dall zijn spelers voor), maar er is niemand die ook maar aan een nederlaag wil denken. De uit spraak van verdediger Derek Mountfïeld was kenmerkend. „Het winnen van de Europa Cup II beschouwen we als het voor gerecht. Bij het diner willen we niet kiezen, maar willen we al les". PAUL DE TOMBE KATWIJK - Middenvelder Floor van Duyn van Quick Boys mag zich tot de beste zestien amateur- voetballers van Nederland reke nen. Hij heeft een uitnodiging ont vangen om met het nationaal ama teurelftal deel te nemen aan het vierlandentoernooi dat van 10 tot 16 juni in Nederland wordt gehou den. Oranje staat onder leiding van bondscoach Ron Groenewoud, die Van Duyn's ploeggenoot Marco van der Plas na de laatste test van zijn lijstje schrapte. Het amateurelftal oefent dins dagavond in Zeist tegen het Mili taire Elftal. ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) - Het is nagenoeg zeker dat Ruud Gullit aan het eind van het seizoen overstapt van Feyenoord naar PSV. De rechterspits van de Rot terdamse club maakt maandag of ficieel bekend waar hij gaat teke nen, maar zeker is in elk geval dat dat niet in de Kuip zal zijn. Gullit zegt zijn beslissing bekend te zul len maken „op een persconferen tie". Die staat voor die dag niet ge pland bij Feyenoord, zoals trainer Ab Fafié en bestuurslid Aad van der Laan bevestigen: „Nee, daar weten we niets van". Manager Ploegsma van PSV houdt zich des gevraagd op de vlakte: „Ik weet nog niet of we maandag een pers conferentie geven. Dat hoor ik over een paar dagen. Dan zullen we ie dereen zo snel mogelijk waarschu- Ruud Gullit zegt de mededeling omtrent zijn beslissing te hebben uitgesteld tot na de wedstrijd Ajax- Feyenoord op verzoek van zijn hui dige club. „Dat klopt", zegt trainer Ab Fafie'. „Dat heb ik hem ge vraagd, om onrust voor die wed strijd te voorkomen, ik schat de kans dat hij blijft op één procent". De verbaasde Van der Laan: „Nee, van dat verzoek weet ik niks en ook niet van een persconferentie. Ik weet alleen dat Ruud Gullit voor 13 mei moest reageren op onze aan bieding. Dat heeft hij niet gedaan. Dan is hij dus weg". Feyenoord heeft inmiddels de onderhandelingen over Jan Sören- sen geopend met FC Twente. „Maar of we daarmee verder gaan, hangt af van zijn eisen en van de vraagprijs van de club. Die horen we voor het weekeinde", aldus Van der Laan aan de vooravond van de toch weer beladen voetbalklassie- ker. Ruud Gullit betwijfelt overigens of hij daarin van de parij zal zijn. „Misschien ben ik erbij als reserve, maar ik zal zeker niet in de basis staan in Amsterdam", zegt hij. „Dat zou te snel zijn. Ik ben pas vijf dagen met de groep aan het trainen en ik mis nog conditie". LEIDEN - Dat de Leidse atletiek een opmerkelijke opbloei mee maakt, werd gisteren tijdens de "Gouden spike"- wedstrijden dui delijk zichtbaar. Niet alleen de internationale prestaties van Han Kulker en Menno Swier, maar ook de verrichtingen van tal van andere streekatleten trokken de aandacht. In het sterke deelnemersveld bij de vrouwen misstond Holland atlete Yvonne van Dorp allerminst. Haar vorm vertoont de laatste weken een stijgende lijn. Op de 100 meter leverde dat de snelle tijd 12.23 op en over de 200 meter deed zij bijna twee keer zo lang: 24.45. Op deze afstanden en in het eindklassement over twee af standen betekende dat een derde plaats voor de Leidse sprintster. Op de 100 meter horden kwam ook Marian van der Niet (Bata ven) goed voor de dag. Zij won de B-serie in 14.54. Bij de mannen kwam Spartaan Nico van Noort vooral bij het discuswerpen goed voor de dag. Zijn verste worp van 47.16 was goed voor een eervolle derde plaats. Daarvoor had hij de kogel al 13.40 weggestoten. Constant goed presteert Bataaf Jan Verloop. Zijn derde plaats op de sterkbezette 1500 meter moet ook gezien de tijd (3.48.18, een fractie achter Cor Lambrechts) hoog gewaar deerd worden. Op de 5000 meter trok nieuwbakken Spartaan Jan Laan de aandacht. Gedwongen door zijn slechte gezichtsvermo gen heeft deze wegatleet zich volledig op baanwedstrijden gericht. LEIDEN - De thuisblijver Rob Druppers kreeg dus ongelijk. De bijna ideale weersomstandigheden waaronder de wedstrijden om de veertiende Gouden Spike werden afgewerkt, hadden heilzaam kun nen werken op de blessuregevoeli- ge Utrechtenaar, die zich op het laatste moment uit het sterke deel nemersveld had teruggetrokken. Daarin waren de hoofdrollen nu weggelegd voor Druppers' trai ningsmaat Han Kulker, kogelsto ter Erik de Bruin en Marjan Olysla ger, die op de 100 meter horden niet alleen naar de dagprijs, maar zelfs naar een nieuw Nederlands record snelde. Na sprinster Nellie Cooman heeft nu ook Marjan Olyslager het NOC op zijn falen gewezen. De Olympische bondsbonzen achtten beide atletes vorig seizoen niet 'LA-waardig', maar Cooman, goud op het EK-indoor in Athene en Olyslager, fraai nationaal record, hebben inmiddels hun sportieve revanche genomen. Vooral de ma nier waarop de 23-jarige Olyslager gistermiddag in de goed bezette Leidse Hout voor de concurrentie op de vlucht ging, was indrukwek kend. Met een tijd van 13,19 bleef zij Marjon Wijnsma (tweede) en 01- ga Commandeur (derde) bijna een volle seconde voor. De verbetering van haar eigen re cord met éénhonderste seconde beschouwde de winnares van de veertiende Gouden Spike als pure winst: "Ik had geen recordaanval gepland. Ik wilde gewoon mijzelf eens flink testen en hoewel het deelnemersveld voor Nederlandse begrippen sterk was, had ik weinig concurrentie te duchten. Dat er dan toch een record uit de bus rolt, is vooral te danken aan het gunsti ge weer". Het winnen van de Gouden Spi ke noemde de juist van een achil lespeesblessure genezen Olyslager "een leuke bijkomstigheid". "Ik ben vooral heel blij met mijn tijd en dat die op deze manier wordt gewaardeerd, is een stimulans voor de rest van het seizoen waarin het er vooral op aankomt om vorm te behouden en heel te blijven", aldus de Zeeuwse, die haar hoogtepunt op het EK van volgend jaar hoopt te bereiken". Vuurpijlen In de persoon van Olyslager kreeg de jubilerende Atletiek Vriendenkring Holland dus een sterke opvolgster van de winnaar van de vorige Gouden Spike, Erik de Bruin. De 21-jarige krachtpatser uit Rotterdam leek aanvankelijk een goede kans te maken op pro longatie van zijn 'Leidse titel'. Bij zijn vijfde poging wierp De Bruin de kogel namelijk 20 meter en 12 centimeter van zirh af en daarmee verbeterde hij zijn prestatie van vo rig jaar met drie centimeter. Maar na. zijn indrukwekkende optreden bij het kogelstoten, stel de De Bruin teleur bij het discus werpen. Hoewel hij bij zijn derde poging tot een winnende worp van 59,76 meter kwam, stapte de natio naal recordhouder, die kampt met de nasleep van een beenblessure, hoofdschuddend uit het strijdperk. "Technisch klopte er niets van. Het leken wel vuurpijlen. Ze gingen bijna allemaal loodrecht de lucht in. Ik zit helemaal vast en dat is het gevolg van angst. Ik durf nog niet voluit te gaan omdat ik bang ben de boel te forceren bij die draaien de bewegingen. Pas als ik mijn lichte trainingsachterstand heb ik ingelopen, denk ik bij het discus werpen weer normaal te kunnen presteren". Ook Holland-atleet Menno Swier wist zich op de 400 meter geremd door een achterstand in trainingsu ren. Toch dook hij met 52,41 onder de limiet voor de Europese Jeugd kampioenschappen, die deze zo mer in Oost-Berlijn worden gehou den. In verband met het eindexa men VWO moest de 19-jarige scho lier uit Boskoop zijn trainingsacti viteiten in de afgelopen vier weken tot het absolute minimum beper ken en dat kostte hem in de laatste honderd meter van een technisch fraai gelopen race de winst, die met 51,89 naar Marco Beukenkamp ging. Swier: "Ik had niet verwacht dat ik al in mijn eerste wedstrijd die limiet zou lopen. Dit is een flinke meevaller. Ik kan nu rustig naar het EK toewerken. Daarna ga ik misschien een jaartje rustig aan. Ik wil graag medicijnen gaan stude ren in Leiden en dan zal de studie voorlopig op de eerste plaats ko- Ongenaakbaar Han Kulker, die zijn einddoel, de Olympische Spelen van Seoel, nog driejaar verwijderd weet, bevestig de zijn uitstekende vorm met een fraaie 1.47,20 op de 800 meter. De Bataven-atleet werd door Siem Boekei, die de rol van 'haas' met overgave vervulde, naar een tus sentijd van 53 seconden gesleurd, waarna de Hagenaar in Leidse atle- tiekdienst het karwei op fraaie wij ze zelf afmaakte. Soepel en ont spannen lopend, kwam de 25-jari- ge Kulker, die pas een paar jaar se rieus de atletieksport beoefent, tot een royale verbetering van zijn per soonlijke record. Dat het eigenlijk nog een stuk harder had gekund, bewees Kulker met zijn opmerking dat hij op de laatste 150 meter "helaas geen con currentie" meer had. Toen Boekei (Kulker: "Een perfecte haas met een mooi tempogevoel") zich in de voorlaatste bocht terugtrok, dien de Kulker op zijn beurt als 'haas' voor Hugo Kusters en Luuk Bak ker, die in het kielzog van de onge naakbare Bataaf tot zeer aanvaard bare prestaties kwamen met tijden van net onder 1.49. Een aardvaardbare prestatie le verde ook marathonloper Cor Lambrechts, die dit seizoen op de baan zijn snelheid wil ontwikke len. De 1500 'testmeters', die de Unitas-atleet in Leiden in 3.47,85 aflegde, gaven hem vertrouwen het baanseizoen waarin de ac centen vooral op de 5 en 10 kilome ter komen te liggen. In een span nende race, waarin Druppers zijn rentree op de baan had willen ma ken, maar die de Utrechtenaar uit angst voor te koud weer toch ont liep, bleef Lambrechts Jos Ver beek en Bataven-atleet Jan Ver loop een fractie van een seconde voor. Opmerkelijk waren ook de pres taties van de stijlvolle Achmed de Kom (10,6 op de 100 en 21,03 op de 200 meter) en Tanja Tjepkema (23,93 op de 200 meter), die twee jaar geleden de atletieksport nog vaarwel zei, maar op haar 22ste aan een opmerkelijke terugkeer bezig is en volgens haar trainer en aan staande echgenoot Jan Willem van der Wal pas over vier jaar haar top bereikt. Van de nationale atletiektop, die ruim 1500 belangstellenden naar de Leidse Hout trok, stelde eigen lijk alleen het verspringtalent Emiel Mellaard teleur. Bij zijn eni ge geldige poging reikte de voor AAC uitkomende atleet niet verder dan 7 meter 40, waarmee hij nog juist de limiet voor de EK-jeugd haalde. JAAP VISSER ADVERTENTIE Vakmanschap is Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13