LEIDSCH DAGBLAD 1 Bouw bijna geheel plat Nog geen compromis voor EG-landbouw s Paus roept bij vertrek op tot 'nieuwe banden' BEKENDMAKING 769313 Goedhart Bouwhuis Drie scholieren ernstig gewond door hondebeten JPII Busvervoer bekijkt 'speciale tarieven' KOOREMAN'S meubeltoonzalen en KOOREMAN klassiek V WOENSDAG 15 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37704 Reis vervolgd in Luxemburg AMSTERDAM (GPD) - Drie schoolkinderen uit de Amster damse Bijlmermeer zijn ernstig gewond geraakt na te zijn aange vallen door twee loslopende hon den. De slachtoffertjes maakten deel uit van een groep van vijftig spelende kleuters, die tussen de middag overbleven op een school. Tegen de eigenares van de honden is proces-verbaal opgemaakt. De groep kinderen was voor het overblijflokaal bij de flat Geren- stein aan het spelen, toen twee Rottweilers op de groep afstoven. Links en rechts happend joegen de honden de kinderen op de vlucht. Sommigen zochten hun heil in het klimrek, anderen vluchtten het schoollokaal bin nen. Toen de leidsters van het overblijflokaal enkele kinderen van het speelveld probeerden te redden bleven de twee honden agressief aanvallen en bijten. Op een bepaald moment vlogen de honden het lokaal binnen waar de paniek toen kompleet was. Ondertussen waren zowel poli tie als de eigenares van de honden gewaarschuwd. Die slaagden er ten slotte in de honden weer te kalmeren. De gevolgen werden toen pas goed duidelijk. Twee kleuters van vier hadden beten over hun hele lichaam. Een achtjarig meisje was zo ern stig gebeten in armen, benen en gezicht, dat zij waarschijnlijk blijvende littekens zal overhou den. De eigenares van de honden heeft aangekondigd een van de honden weg te zullen doen en de andere voortaan gemuilkorfd uit te laten. SCHIPHOL (ANP) - Het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan ons land is vanochtend geëindigd. Om twaalf minuten over negen vertrok hij met zijn gevolg van Schiphol naar Luxemburg, waar hij drie kwartier later arriveerde. Op het vliegveld Findel bij de stad Luxemburg werd de paus onder anderen verwelkomd door groot hertog Jan, zijn vrouw Joséphine Charlotte en premier Santer. De paus arriveerde vanmorgen om half negen per helikopter uit Amersfoort op de nationale lucht haven. Daar nam hij in een speciaal opgerichte tent afscheid van de bisschoppen en vertegenwoordi gers van de Stichting Pausbezoek. Hy riep de Nederlandse katholie ken nog eens op tot 'nieuwe ver bondenheid met elkaar en hun her ders'. "Dan zullen uw parochies en uw verenigingen van apostolaat bloeien en een kerkelijke symfonie vormen, die te vergelijken is met de bloemensymfonie van uw dier baar en mooi land", aldus Johan nes Paulus II, die verder zei Neder land onder meer te bewonderen om zijn orde, schoonheid, werklust en godsdienstzin. Daarna stapte hij aan boord van een DC-9 van de KLM, die hem en 60 hem vergezellende journalisten naar Luxemburg bracht. Daar wachten de paus vandaag ontmoe tingen met zieken, gehandicapten en bejaarden, en een officiële ont vangst door groothertog Jan. Ook het bezoek aan Luxemburg is omgeven met strenge veilig heidsmaatregelen. Alle verloven van politie en leger zijn ingetrok ken. De Nederlandse ministers van justitie en binnenlandse zaken stuurden vanochtend na het ver trek van de paus een boodschap rond aan alle politiemensen, waar in wardering werd betuigd voor hun inzet. Geachte kliënten Vrijdag 17 mei a.s. is ons bedrijf gesloten. Zaterdag 18 mei zijn wij normaal geopend. ROBGORRIS Bedreigd wegens pausrellen BOGOTA (GPD) - De Nederlandse wielerploeg, die in Colombia zal deelnemen aan een grote internationale wedstrijd, is telefonisch be dreigd door onbekenden. Aangekondigd werd dat de renners verhin derd zal worden te starten als represaille voor de ongeregeldheden in Nederland tijdens het pausbezoek. Het nieuws over de rellen in Utrecht haalde gisteren de voorpagina's van alle Colombiaanse kran ten. De dreigementen kwamen binnen bij de Nederlandse ambassade in Bogota en de ploegbegeleider Ruud van Leeuwen. Ploegleider Jan Gisbers lichtte de renners gisteren in over de situatie, waarop laco niek werd gereageerd. De autoriteiten nemen de dreigementen serieu zer. Zij hebben de ploeg speciale politiebewaking gegeven. BRUSSEL (DPA/AP/ANP) - De landbouwministers van de Euro pese Gemeenschap zijn er na een nacht vergaderen opnieuw niet in geslaagd een compromis te berei ken over de landbouwprijzen. De Westduitse minister van landbouw Kiechle is vanochtend terugge reisd naar Bonn voor overleg met zijn regering, waarna het beraad om vijf uur vanmiddag wordt her vat. Bij zijn vertrek uit Brussel ver klaarde hij dat een nieuw compro- Apple 3 MAGISTER Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks negen graden, middagtempera- tuur ongeveer achttien. Zwakke ooste lijke wind. 16 mei Zon op: 5.45, onder: 21.30 uur. Maan op: 4.48, onder 17.51 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.05 en 14.26 uur, laagwater om 10.07 en 22.40 uur. 17 mei Zon op: 5.43, onder 21.31 uur. Maan op 4.59, onder 19.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.40 en 15.02 uur, laagwater om 10.52 en 23.20 uur. misvoorstel, in de loop van de nacht geformuleerd door de Ita liaanse voorzitter Pandolfi. voor hem „in deze vorm niet aanvaard baar" is. Pandolfi stelde een prijs verlaging van 1,6 procent en in de komende twee jaar met één pro cent voor. Hij zei verder dat van zijn compromis absoluut geen kos tenverhogende werking uit mag gaan. Dat betekent dat men elders in het landbouwpakket zal moeten bezuinigen. De Europese Commissie wilde aanvankelijk de graanprijzen met 3,6 procent verlagen omdat dit no dig werd geacht om het graanover schot van 15 miljoen ton te beper ken. Maandag ging landbouwcom missaris Andriessen, die eigenlijk een prijsverlaging van vijf procent noodzakelijk acht, akkoord met een verlaging van 'minimaal' twee procent. Hij heeft nog niet gerea geerd op het nieuwe voorstel-Pan- dolfi. Andriessen heeft steeds betoogd dat een reële graanprijsverlaging om twee redenen noodzakelijk is. Er moet een produktiebeperkende werking van uitgaan en de Ge- vondellaan 80, Leiden. Demonstraties FNV-bond WOERDEN (GPD) - In de bouw is vandaag vrijwel niet gewerkt. Op elf plaatsen in het land werden grote de monstraties gehouden tegen het uitblijven van een cao. De Bouw- en Houtbond FNV riep alle bouwvakkers, stakers en niet- stakers, op deel te nemen aan de bijeenkomsten. Tegen de middag hadden zich volgens de bond enke le duizenden demonstranten verza meld in o.a. het Ahoy-complex in Rotterdam, het RAI-congrescen- Voor doden van politieman: 14 en 15 jaar ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft de twee mannen die op 2 februari in de Jen- siusstraat betrokken waren bij de schietpartij die het leven kostte i de 26-jarige politieman Willem trum in Amsterdam en Musis Sa crum in Arnhem. De Hout- en Bouwbond FNV verwachtte dat in totaal tiendui zend mensen gehoor zouden geven aan de oproep. Bij de bond kwa men vanochtend veel meldingen binnen van werknemers die vrij hadden genomen. De staking in de bouwnijverheid breidde zich ook vandaag weer verder uit. Gisteren, de zevende stakingsdag, legden volgens het actiecentrum 8282 bouwvakkers op 273 objecten het werk neer. Vanmorgen werden op nog eens zeven andere bouwplaatsen het werk spontaan neergelegd. Onder de bedrijven die in staking zijn ge gaan, bevinden zich vele kleine aannemers. Bij het uitroepen van de stakingen werkt de FNV samen met de Hout- en Bouwbond CNV. De twee bouwbonden rekenen Robbie de Wit werd bedol ven onder wild enthou siaste medespelers nadat hij in Hongarije het doel punt had gescoord, dat - naar later bleek - Oranje in de race naar Mexico heeft gehouden. PAGINA 15 Meer vrijheid voor open baar-vervoerbedrijven. PAGINA 5 Kwestie-Punjab lijkt on oplosbaar te worden. PAGINA 7 Melkunie gaat negen kaas- fabrieken sluiten. PAGINA 9 Grimmig juridisch ge vecht om de A-status van Veronica. PAGINA 27 Schepen, veroordeeld tot gevange- 0p langdurige stakingsacties om nisstraffen van 15 en 14 jaar. De de werkgevers in de bouw weer aan de onderhandelingstafel te zwaarste straf was voor de 25-jarige man die de hoofdagent met machinegeweer neerschoot. PAANAKKER^, 8 CO LEIDEN gS krijgen. De actiebereidheid is vol gens de bonden groot. Zij verwach- Een tweede politieman, de 48-ja- ten dan ook dat volgende week de rige A. Kouwenberg, raakte door dat geweersaldo zwaar gewond. De rechtbank achtte doodslag op Schepen bewezen, evenals een po ging tot doodslag op diens collega. De 27-jarige, tweede verdachte werd weliswaar vrijgesproken van de poging tot doodslag op Kou wenberg, maar volgens de recht bank was hy wel medeplichtig aan de doodslag op de hoofdagent. De officier van justitie had twee we ken geleden tegen beide levenslang geëist. acties kunnen worden uitgebreid. Na de demonstraties van vandaag is er vier dagen rust aan het sta kingsfront: donderdag is het He melvaartsdag, vrijdag is een collec tieve roostervrije dag. Volgens de Bouw- en Houtbond FNV blijkt uit het akkoord dat gis teren werd bereikt over een cao voor het schildersbedrijf, dat de voorstellen van de bond ook toe pasbaar zyn voor vergelijkbare kleinere bouwbedrijven. Voorschoenen van formaat: o.a. Mohawk - Greve - v. Bommel - Sioux - Timberland. - Napoliha - Vesters meenschap moet tonen dat zij be reid is haar graanprijs dichterbij het niveau van de wereldmarkt te brengen om toekomstige botsin gen met de Amerikanen te voorko men, zo luidt zijn redenering. Kiechle, die de steun heeft van de voltallige Westduitse minister raad, wenst in tegenstelling tot zijn EG-collega's in het geheel geen prijsverlaging te accepteren. Daar mee is overeenstemming over het volledige pakket prijsvoorstellen geblokkeerd. Hij zei in Brussel dat zijn Westduitse boeren, wat inko men betreft, „nu op de voorlaatste plaats in Europa staan". Hij verwijt Andriessen een „tegen de Bonds republiek gerichte confrontatiepo litiek te (Vanc r verslaggevers) Pepsmokkelaars gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - Nauwe sa menwerking tussen de politiekorp sen in Amsterdam en de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft de af gelopen week geleid tot acht arres taties wegens amfetamine-smok kel. Ongeveer 14 kilo amfetamine werd in beslag genomen. De narcoticiabrigade in Amster dam arresteerde eind vorige week een 38-jarige man uit Zwanenburg en een 44-jarige inwoner van Alme- re. Hierbij werd vyf kilo amfetami ne in beslag genomen. De politie kwam op het spoor van de smokkel via een aangehou den man uit Oostenrijk die in ons land amfetamine wilde kopen met bestemming Zweden. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vriidag koopavond tot 21.00 i LEIDEN - De busondernemingen Centraal Nederland en NZH zien wel brood in lagere tarieven voor de rustige uren en de weekeinden. Onderzoek naar de mogelijkheden tot de invoering van daluren- en gereduceerde weekendtarieven staat op stapel. West-Nederland daarentegen staat niet te springen om de uniforme prijzen los te laten. Het grootste probleem is de be kostiging van de reducties. De bus ondernemingen moeten binnen hun budget blijven. Bovendien is het rijksbeleid erop gericht de ta rieven nationaal gelijk te houden. De NZH liet vanochtend weten dat berekeningen hebben uitgewezen dat voor dit bedrijf de gereduceer de tarieven voorlopig financieel niet haalbaar zijn. Mocht het wel te betalen zijn dan'is dit bedrijf voor stander van lagere tarieven in de rustige uren en ook van goedkoper bejaardenvervoer. Centraal Nederland zegt te wach ten op duidelijke richtlijnen van de overheid. Het onderzoek naar dalu ren- en weekendtarieven, één van de doelstellingen van het bedrijfs plan, moet bij de maatschappij in juni beginnen. West-Nederland heeft vooralsnog geen plannen voor de invoering van daluren- en weekendtarieven. "Het streekver voer is al afgestemd op het aantul reizigers. Wij staan niet te sprin gen. Dit lijkt me aantrekkelijker voor het stadsvervoer", aldus di rectie-secretaris M. Brouwer. Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn vierdaagse Fl bezoek aan de Nederland se kerkprovincie laten zien waartoe de samensmelting van persoon en functie leidt. Als hoogste priester in de R.K.kerk verkondigde hij mild maar daarom nog niet minder stellig het Woord en het Mysterium Fidei, het geheim van het geloof. Als opper ste autoriteit van een wereldkerk ha merde hij op de eenheid en liet hij er geen ogenblik enige twijfel over be slaan dat die eenheid van de kerk be waard moet blijven. Binnen het grote geheel van de wereldkerk hebben de eigenzinnige Nederlandse katholie ken van hun paus geen enkele ruimte gekregen. De paus benadrukte het belang van de eenheid niet alleen als organi satorische noodzaak, maar ook als een kwestie van het geloof. Het zal de Nederlandse katholieken, opge groeid en geëmancipeerd in een pro testants milieu, niet meevallen om zich te blijven onderwerpen aan een dergelijk gezag. Het eigen geweten en de eigen verantwoordelijkheid spelen voor deze gelovigen een veel grotere rol dan de paus en de bis schoppen bereid zijn te erkennen. De leerstelligheden van de kerk ten aanzien van de praktijk van het leven, zoals huwelijk en seksualiteit, staan op gespannen voet met het persoon lijk ervaren van vele oprechte gelovi gen. De paus verheerlijkt het gezin als bron van geluk, en hij toont maar bar weinig gevoel en begrip voor de mensen die hun huwelijksgeluk heb ben zien stranden in een scheiding. Van bemoediging was evenmin spra ke voor alleenstaanden, voor gebro ken gezinnen, voor mensen die door hun persoonlijke problemen heen, ernstig en ook gelovig op zoek zijn naar nieuwe, zingevende relaties. Van een werkelijk pastoraal bezoek hadden de gelovigen iets meer mo gen verwachten. Bemoediging is waarachtig toch meer dan het louter herhalen van de bekende principes. Wie veel verwacht van de oecume ne moet het doen met de toezegging van de paus dat het contact met de Nederlandse reformatorische kerken in Rome zal worden voortgezet. Maar tegelijk is ook duidelijk gemaakt wel ke kerk de 'una sancta' is, de enige heilige kerk. Op dit punt is de R.K.kerk voorlopig nog even onwrik baar als in andere zaken des geloofs, zoals ten aanzien van de plaats van de vrouw in de kerk. De theologische verdediging die paus Johannes Pau lus aanvoerde voor de discriminatie van de vrouw (bij het laatste Avond maal was geen vrouw aanwezig) haalt nog niet het niveau van het on schuldigste pastoorsmopje. De Nederlandse bisschoppen zul len zich de afgelopen dagen wellicht gesteund hebben geweten door hun herder, maar de vraag blijft hoe het nu verder moet. De algemene bis schoppensynode eind dit jaar zal de resultaten inventariseren van het Tweede Vaticaans Concilie. De crisis in de kerk, die sindsdien in alle open heid naar voren kwam, is nog lang niet bezworen, integendeel. Bij vele. zo niet alle gesprekken die de paus heeft gevoerd zal dat hem toch wel duidelijk zijn geworden. Het benoe men van bisschoppen die bikkelhard en zeer eenzijdig dezelfde lijn volgen als Rome lijkt op korte termijn een voor de hand liggende aanpak. Maar op langere termijn wordt de crisis al leen maar verscherpt. Het moge paus Johannes Paulus de afgelopen da gen ook duidelijk zijn geworden dat vele katholieken smeken om een kerk waarin zij als mensen van deze tijd hun geloof kunnen blijven beleven. Het zou de kerk ten goede komen als de paus en de bisschoppen deze smeekbeden weten te verstaan en deze niet afdoen als gevaarlijk en lichtzinnig modernisme. Misschien zal het bezoek van de paus aan de Nederlandse kerkprovincie in die zin dan toch nog zijn vruchten afwerpen. (Willem Barentszstraat 21-23) (Nieuwe Rijn 9) te Leiden zijn op Hemelvaartdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. ZIE DE VELE AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN ELDERS IN DIT DAGBLAD. n Ja. ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9.80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. n Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. VóOr het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. .Tel,. Plaats r het Leidsch Dagblad. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1