Massale steun kabinet Craxi "M'n nieuwe broek betaal ik met een cheque.' Van m'n eigen Rabo-rekemn Rabobank 9 Spaanse 'Watergate-rel Joodse terroristen als vorsten behandeld Nederlaag communisten Italië Proces moordzaak Gandhi verdaagd Dialoog El Salvador muurvast DINSDAG 14 MEI 1985 ROME (AP/DPA/AFP) De Italiaanse communistische partij heeft een nederlaag gele den bij de regionale verkiezingen, die zondag en maandag in het hele land zijn gehouden. De eerste uitslagen geven winst te zien voor de vijf partijen in de coalitie van de socialisti sche premier Bettino. Craxi. Op basis van voorlopige uitslagen voorspelde het verkiezingsonder zoekbureau Doxa dat de regerings partijen (christen-democraten, so cialisten, republikeinen, sociaal democraten en liberalen) 59,3 pro cent van de stemmen zouden beha len, vergeleken met 54,2 procent bij de verkiezingën voor het Euro pese Parlement in juni 1984, 56,2 procent bij de vorige parlements verkiezingen in 1983 en 60,2 pro cent bij de vorige regionale verkie zingen in 1980. De communisten kregen 28,4 procent, vergeleken met achtereenvolgens 33 procent, 31,2 procent en 31,5 procent. Volgens de prognoses werd de christen-democratische partij weer de grootste van het land met bijna 35 procent, vergeleken met 33 pro cent vorig jaar juni. De socialisti sche partij van Craxi behaalde 14 procent, vergeleken met 11,3 pro cent vorig jaar. Ortega krijgt steun Parijs PARIJS (AP) - De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft gis teren verklaard dat Frankrijk be reid is tot 'nieuwe inspannningen' op economisch en politiek gebied om Nicaragua te helpen het hoofd te bieden aan de gevolgen van de economische boycot door de Ver enigde Staten. Ortega zei dit op een persconferentie na afloop van de besprekingen met de Franse presi dent Mitterand. Ortega benadrukte dat hij om militaire steun had gevraagd maar dat het vooral gaat om econo mische samenwerking Hij sugge reerde dat Nicaragua om de gevol gen van de boycot te boven te ko men niet langer Amerikaanse tech nologie zou gebruiken. Frankrijk en Nicaragua teken den tijdens het eerste bezoek var Ortega aan Parijs in 1982 drag over algemene samenwer king. In maart verschafte Frank rijk Nicaragua voor 15 miljoen dol lar aan krediet, en de Fransen le verden ook graan. De Franse regering is een fel te genstander van het uitoefenen van economische of militaire druk om de problemen in Midden-Amerika op te lossen. Vandaag vertrekt Ortega naar Italië, daarna zal hij bezoeken brengen aan Finland en Zweden om steun te Buitenland kort Hoewel de resultaten van de jongste verkiezingen geen gevol gen hebben voor de samenstelling van het nationale parlement wer den zij toch gezien als een graad meter voor de onderlinge machts verhoudingen tussen de grote poli tieke partijen. Een nederlaag van de communistische partij zou haar aanspraken op een plaats in de re gering ondergraven en de positie van de coalitie van Craxi verster ken. Op de eerste stemdag was zon dag al meteen 73,6 procent van de 44,4 miljoen stemgerechtigden op gekomen. Bij de regionale verkie zingen van 1980 bedroeg het op- komstcijfer 70,8 procent. De ver kiezingen gingen om meer dan 8000 gemeenteraden, 87 van de 95 provinciale en 15 van de 20 regio nale vertegenwoordigingen. De milieupartijen, die voor het eerst in een bijna landelijke verkie zing meededen, komen volgens de computervoorspelling uit op 2,1 procent. De winst die de communisten een jaar geleden nog haalden bij de Europese verkiezingen werd alge meen toegeschreven aan de dood van charismatische partijleider Berlinguer enkele dagen tevoren en aan het feit dat deze verkiezin gen niets van doen hadden met het Samenwerking Israël-Zaïre uitgebreid JERUZALEM (AP) - De Israëli sche premier Peres heeft president Mobutu van Zaïre gisteren toege zegd dat zijn land investeringen in de Zaïrese economie zal aanmoedi gen. Tijdens een twee uur durend onderhoud spraken Peres en Mo butu ook over uitbreiding van de Israëlische militaire steun aan Zaï- Peres sprak zijn achting uit voor Mobutu, die in 1982 ondanks ver zet van Arabische landen de diplo matieke betrekkingen met Israël herstelde. Mobutu, die zondag in Israël arriveerde voor een zesdaags officieel bezoek, verklaarde dat zijn land de banden met Israël wil handhaven. De twee leiders wisselden vooral van gedachten over mogelijkheden voor Israël om joden in de Verenig de Staten en Europa aan te zetten tot investeringen in Zaïre. Peres' woordvoerder wilde geen medede ling doen over de uitbreiding van de militaire steun, waartoe tijdens de bespreking besloten werd. binnenlandse bestuur. PCI-leider Natta had gezegd dat zijn partij nieuwe parlementsverkiezingen zou eisen en regeringsdeelname zou nastreven, indien zij uit de ge meentelijke en regionale verkiezin gen als grootste uit de bus zou ko men. De communisten hadden met name gehoopt winst te kunnen ha len uit hun strijd tegen het beleid van prémier Craxi de automatische prijscompensatie af te schaffen. De verkiezingsuitslag betekent dat premier Craxi de handen vrij heeft zijn coalitiepartners op te roepen tot een „wetgevend pact" teneinde de regeringsperiode tot 1988 uit te dienen. Craxi had voor de verkiezingen gezegd dat een ne derlaag van de regeringspartijen het einde kon betekenen van zijn 21 maanden oude regering. Op plaatselijk niveau valt door de ver kiezingsuitslag een versterking te verwachten van centrum-links in gebieden die tot nu toe door een coalitie van socialisten ei nisten werden bestuurd. PHILADELPHIA (AP) - In de Amerikaanse stad Philadelphia zijn ruim 50 woningen uitgebrand nadat de politie zondagavond in actie kwam tegen een pand, bewoond door een groep radicale ecologen. Buren hadden gezegd overlast van de milieufreaks te hebben. De politie poogde de groepsleden uit het huis te drijven met een waterkanon, traangas, waarschuwingsschoten en uiteindelijk met een bom, waardoor de brand is ontstaan. In het huis bevonden zich vier volwassenen en enkele kinderen. Een vrouw is gearresteerd, de overigen hebben temidden van de verwarring een goed heenkomen kunnen zoeken. NEW DELHI (AP) - Het proces te gen de drie sikhs die beschuldigd worden van de moord/ betrokken heid bij de moord op de Indiase premier Indira Gandhi is gisteren na de opening snel verdaagd tot vrijdag. Het begon al met een mis verstand over het tijdstip waarop het proces zou beginnen. De twee advocaten van Satwant Singh, de enige overlevende ver dachte moordenaar, arriveerden 's ochtends bij de rechtszaal. Zij ver keerden in de veronderstelling dat dé zitting om tien uur zou begin nen en vertrokken na een half uur, omdat er niemand was op komen dagen. De rechter wist niet beter dan dat het proces 's middags zou be ginnen. Advocaat boos. Een van de advocaten zei pas te zullen ver schijnen wanneer hij 24 uur vante- voren over het aanvangstijdstip was ingelicht. Rechter Chandra en de aankla gers arriveerden inderdaad 's mid dags bij de Tihar-gevangenis, waar een rechtszaal was ingericht. De rechter verklaarde pas 's ochtends van het hooggerechtshof te hebben gehoord dat hij het proces mocht openen. De drie verdachte sikhs werden aan hem voorgeleid, maar Chandra besloot het proces te ver dagen, omdat maar een van hen over een advocaat beschikte. De Indiase premier Rajiv Gandhi zei gisteren in het parlement dat er sprake is van buitenlandse betrok Het geweld in de hoofdstad en de drie aangrenzende deelstaten heeft dit weekeinde aan 86 mensen het leven gekost terwijl er meer dan 150 gewonden zijn gevallen. De premier beschreef de aanslagen als laffe en wanhopige daden. Details over de wetswijzigingen zullen binnen twee dagen worden bekendgemaakt, maar algemeen wordt aangenomen dat zij een ver lenging zullen inhouden van de duur van detentie zonder vorm van proces, die momenteel zes maan den is. Gandhi wilde slechts kwijt dat er of een nieuwe wet of een wij ziging van de bestaande wet zou komen. Hij voegde eraan toe dat als de verscherping niet effectief genoeg blijkt te zijn hij niet zal aar zelen hardere maatregelen te zul len treffen. Complot De Amerikaanse federale recher che FBI heeft bekendgemaakt dat zij een voorgenomen aanslag op de Indiase premier Rajiv Gandhi tij dens diens komende bezoek aan de Verenigde Staten verijdeld heeft. De moordaanslag op Gandhi, die in juni naar Washington reist, was-, beraamd door Indiase sikhs. FBI-directeur William Webster deelde mee dat zeven mensen gear resteerd waren wegens samenzwe- kenheid bij de bomaanslagen van rinS- De groep zou ook een aanslag van plan zijn geweest op premier Bhajan Lal van de deelstaat Harya- na, die binnenkort eveneens in de Verenigde Staten verwacht wordt. extremistische sikhs. Hij kondigde aan dat India de wet inzake de na tionale veiligheid gaat verscherpen ter bestrijding van het terrorisme. Gevangenen maakten uitstapjes in Jeruzalem of naar zee TEL AVIV - Als het om vader landslievende verdachten en ver oordeelden gaat wordt er in Israëli sche gevangenissen met twee ma ten gemeten. Dat blijkt uit de schaamteloze voorkeursbehande lingen die de joodse terreursgroep krijgt, die in de afgelopen jaren aanslagen pleegden, soms met do delijke afloop, op Arabieren op de bezette westelijke Jordaanoever. door Taco Slagter De zaak die onder de rechtgeaar de Israëliërs grote beroering heeft deze groep verdachten kennelijk met toestemming van de gevange nisdirectie al eens een dagje met hun familie had gepicknickt in een bos bij Jeruzalem. Bij twee gele genheden hadden enkele gevange nen met minimale begeleiding langdurig in de binnenstad van Je ruzalem mogen wandelen. De ar restantenwagen waarmee zij van de rechtbank naar het gevang zou den worden vervoerd had panne gekregen en uit sympathie voor de landgenoten hadden de begelei ders hen een uitstapje in het won derschone Jeruzalem niet mis gund. Ook tijdens het strafproces be- baar gemaakt, genoten deze elite gevangenen nog meer voorrech ten. In het speciaal voor deze groep comfortabel ingerichte deel van de Tel Mond-gevangenis konden de wetten zijn gevangenen onbeperkt bezoek ont- Er zullen vangen. Verjaardagen, joodse ders, hoog feestdagen en andere belangrijke antwoordelijken familiegebeurtenissen werden ongestoord gevierd, alsof verdachten van de ernstigste mis drijven na het verlaten van de rechtszaal veranderen in toeristen vakantiegangers. De Israëlische J joker gezet". Er zullen koppen rollen. Bewaar- •n andere ver- de Tel Mond- gevangenis kunnen zich hoogst waarschijnlijk binnenkort dagelijks leven niets was veran- werklozen bij het arbeidsbureau derd. En zonder beperkingen kon laten inschrijven. Maar daarmee is de meelevende familie met mede- niet de zich opdringende vraag weten van de 'bevriende' officieren binnen het bewakingskorps eten en sigaretten opsturen. De relatie beantwoord: Wist hogerhand hier- Het antwoord zal lang op zich laten wachten als zou blijken dat 'vertrouwd', dat ondanks de het ministerie van justitie of zelfs leden i gewekt, kwam deze week aan het trachtten de bewakers alle egards ling licht door een onthullende publi- ten aanzien van hun 'cliënten'. On- Tel veiligheidsnormen nooit éen pak jes is gecontroleerd. In tegenstel- voorrechte bestaan tot de andere 'lotgenoten' in groep op de hoogte het kabinet van het be de terreur- Dan onthullende publi- ten aanzien van hun 'cliënten'. On- Tel Mond en al die andere niet te moet worden toegegeven dat er katie in het Israëlische dagblad Ha- der de ogen van de rechtbank kon- benijden detentiekampen, dashot. Bewaarders Mond-gevangenis v donderdag met een dachte 'terrorist' eei geweest. Maar tijdens het Israël ten aanzien van terreurda- de Tel den de verdachten zonder bewa- Jet regime dergelijke privileges den twee soorten misdadigers be- i afgelopen king de rechtszaal in- en uitlopen, moord ver- Waar criminelen voor veel minder ernstige vergrijpen geen stap kun- verzetten zonder aan weerszij- raakte de gevangene in pro- de een escorte van bewakers blemen. Met hulp van buitenstaan- waarbij de polsen soms ook de ders kon hij ternauwernood van de enkels - in rammelende boeien verdrinkingsdood worden gered, zijn geklemd, ontliep de joodse ter- Het eigenaardige feit dat er in het reurgroep deze vaak als vernede- algemeen maar weinig Israëliërs rend ervaren behandeling, een geheim kunnen bewaren, maakte aan het luxe leventje van de terreurgroep een abrupt einde. Zo kwam verder boven water dat Comfortabel Totdat het schandaal werd open- nimmer heeft toegestaan. Na de onthullingen toonde het Israëlische ministerie van justitie zich hogelijk verbaasd. Regerings adviseur en gelijktijdig een soort procureur-generaal, prof. Yitzhak Zamir, stelde onmiddellijk een commissie in, die waarschijnlijk nog deze week een rapport zal uit brengen. Een woordvoerder van justitie zei gisteren over de kwes tie: „Ik heb nog nooit van zo'n be lachelijke situatie gehoord, waarbij staan: joodse en Arabische. Mishandeling Die laatste categorie is altijd al slechter af geweest. Van 'terroris me' verdachte Arabieren in de be zette gebieden vallen onder het mi litair strafrecht. Mildheid is voor de militaire tribunalen een taboe. Zijn gevangenissen in Israël naar Nederlandse normen al midde leeuws, de veelal als kerkers te be stempelen cellen, waarmee Arabie ren op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook het moeten doen, zou hen ervan moeten weer houden ook maar een auto fout te parkeren. Bovendien verschijnen er in de Israëlische pers regelmatig artikelen over mishandelingen in deze gevangenissen. Berucht zyn de 'ondervragers' in de Far'ah-gevangenis nabij Na bloes op de Jordaanoever, waar stenengooiers en andere ordever stoorders uit de Palestijnse vluch telingekampen in verdwijnen. Het gaat daar op zijn zachtst uitgedrukt niet zachtzinnig toe, zo getuigden onlangs drie Palestijnen uit het De- heise-kamp bij Betlehem in een in terview met de Ma'ariv. Er wordt geslagen en geschopt tot bloedens toe. Bekentenissen en andere 'in lichtingen' worden met lichamelijk en geestelijk geweld afgedwongen. Zo ér een onderzoek plaatsvindt dan komen de zich misdragen heb bende ondervragers er met een overplaatsing of een verlaging in rang van af. Het verschil in behandeling voor Arabische en joodse 'terroristen' in Israëlische gevangenissen is feite lijk een verlengstuk van het Ara- bisch-Israëlische conflict. De voor rechten van de joodse terreurgroep waaraan landgenoten zonder scru pules hebben meegewerkt, zijn daar een overduidelijk bewijs van. ADVERTENTIE Zuid-Afrika Bij confrontaties tussen de Zuid- afrikaanse politie en zwarte activis ten, die gedurende het weekeinde verspreid over het geheelland heb ben plaatsvonden, zijn een man en een meisje door politiekogels ge dood. Intussen werd een derde inci dent gemeld waarbij een arrestant tijdens een verhoor door de politie zou zijn gedood. De Sunday Star meldde dat de 28-jarige Mohamed- Allie Razak donderdag in het hoofd was geschoten terwijl hij op een politiebureau in Johannesburg werd ondervraagd in verband met een vermeende diefstal. Hij over leed zaterdag aan de verwonding. Ruimtewapens De astronauten van het ruimte veer Discovery zullen bij hun ko mende vlucht in juni voor de eerste maal apparatuur beproeven die di rect in verband staat met het on derzoek naar een in de ruimte te stationeren defensiesysteem. Woordvoerders van de NASA en het Pentagon verklaarden dat het „een apparaat voor optische obser vatie" betreft. Stadionbrand In het ziekenhuis van Wakefield is gisteren een 75-jarige man overleden aan de brandwonden die hij zaterdag opliep bij de stadion- brand in Bradford. Het dodental van de voetbal-ramp is daarmee gestegen tot 53. Er zijn nog acht tien personen vermist. In het zie kenhuis liggen vier levensgevaar lijk gewonden. Falklands Argentinië heeft gisteren een spoedzitting van de politieke raad van de Organisatie van Amerikaan se Staten aangevraagd wegens 'nieuwe bedreigingen' van de vei ligheid in het gebied, veroorzaakt door de ingebruikneming van een Britse luchtmachtbasis op de Falk- land-eilanden. De voorzitter van de raad, de Ecuadoriaanse ambassa deur Rafael Garcia Velasco, be sloot morgen een speciale zitting te beleggen. Makkelijk zo'n Rabo-rekening voor het ontvangen van je eigen geld en het betalen van allerlei zaken. Bovendien kun je Eurocheques krijgen. Voor als je iets leuks ziet en je hebt geen contant geld bij je. Neem ook zo'n Rabo-rekening. Van je eigen Rabobank. Er is er altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf maar af, Rabo-rekening. MADRID - "Deze affaire is kwalij ker dan Watergate", verklaarde de vice-voorzitter van de conservatie ve volksalliantie, nadat zondag de Madrileense krant El Pais had ont huld dat een afdeling van de door Gerrit Jan Hoek Spaanse politie zich in de partij had geinfiltreerd en de hand had weten te leggen op vertrouwelijke documenten. Diverse redevoeringen van par tijleider Fraga en een plan waarin de strategie was uitgewerkt hoe de conservatieve oppositiepartij de socialisten in het nauw moest pro beren te brengen, bleken bij de re geringsautoriteiten al bekend voordat Fraga nog een woord ge sproken had of het plan intern was gedistribueerd. "Zelfs Nixon contracteerde nog huurlingen en liet het vuile werk niet door een overheidsinstantie uitvoeren", luidde het vérontwaar- digde commentaar van de tweede man van de partij, die overweegt een proces aan te spannen tegen het ministerie van binnenlandse zaken. De Spaanse regering zit met de affaire in haar maag en heeft bij monde van een vertegenwoordiger van binnenlandse zaken aangekon digd dat een onderzoek zal worden ingesteld. In politieke kringen wordt er rekening mee gehouden, dat het laten uitlekken van de affai re een subtiele wraakactie is van bepaalde elementen van het Spaanse politieapparaat. De regering overwoog al gerui me tijd de bewuste brigade van binnenlandse zaken - te vergelij ken met de BVD en belast met uit eenlopende taken, zoals het scha duwen van in Spanje woonachtige Russen, van zowel pacifistische als extreem-rechtse organisaties en het bewaken van industriële tech nologie - door te lichten. Ze stond al geruime tijd ter discussie, omdat de brigade weinig effectief ope reerde. MEXICO-STAD - Er is de afgelo pen dagen de nodige verwarring ontstaan over de kansen op een hernieuwing van de vredesdialoog in El Salvador. In eerste instantie leek een derde ontmoeting tussen de gewapende oppositie en de re gering van de christen-democrati sche president Jose Napoleon Duarte een feit, maar inmiddels be gint het er op te lijken dat Duarte probeert de dialoog voorgoed uit te stellen. door Rob Sprenkels Vorige week woensdag kondig de de Salvadoraanse president aan dat het oppositieblok FDR-FMLN akkoord was gegaan met zijn voor stel om buiten El Salvador en in het geheim voorbereidende ge sprekken te houden. Duarte ver klaarde dat mgr. Gregorio Rosa Chavez, de tweede man van het tussen beide partijen bemiddelen de aartsbisdom van San Salvador, in de Costaricaanse hoofdstad San Jose was om a\e laatste details uit te werken. De beweringen van Duarte wer den echter onmiddellijk tegenge sproken door de rebellen en in tweede instantie ook door de be middelaars van de Salvadoraanse kerk. Uiteindelijk besloot Duarte om te ontkennen dat hij ooit had gezegd dat de oppositie met zijn voorstel akkoord was gegaan. Verwarring alom dus. Om ver dere misverstanden te voorkomen, probeerde de top van het Salvado raanse verzet maandag in Mexico de situatie op te helderen. Guiller- mo Ungo, de voorzitter van het op positieblok FDR-FMLN onthulde dat het verzet precies één dag voor dat Duarte zijn uitspraken deed, aan de bemiddelaars het volgende voorstel had overhandigd: een der de gespreksronde op het allerhoog ste niveau die op 15 juni in het stadje Perquin zou moeten worden gehouden, in het guerrillabolwerk Morazan; en vooraf, op 30 en 31 mei, een voorbereidende en gehei me ontmoeting in de hoofdstad San Salvador. Ungo sprak grote bezorgdheid uit over de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Hij beschuldigde Duarte er van „opzettelijk" te heb ben „gelogen", blijkbaar met pu blicitaire doeleinden. Ungo zei bang te zijn dat Duarte uit is op een definitief uitstel van de vorig jaar begonnen vredesonderhandelin gen. „Maar voorlopig wachten we nog op een antwoord van de rege ring op ons nieuwe voorstel", aldus Ungo. In feite zit het overleg tussen Sal vadoraanse regering en de gewa pende oppositie zo vast gis een blok. Duarte wilde in eerste instan tie dat het verzet alle wapens zou inleveren en mee zou doen aan de parlementsverkiezingen van maart jl. De volgende verkiezingen zullen pas in 1988 worden gehouden. Het is daarom voorlopig nog onduide lijk wat voor nieuwe voorstellen Duarte aan de rebellen zou kunnen presenteren. De eisen van de oppositie, een gezamenlijke overgangsregering, een samenvloeiing van de officiële strijdkrachten en het guerrillaleger en uiteindelijk „werkelijk vrije" verkiezingen, wijst Duarte reso luut af.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9