Paus blokkeert kans oecumene 'Ik héb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Belangstelling loopt terug Vonhoff het schip in bij werkbezoek Gesprek met niet-katholieken De 'Zwarte Zondag' van Johannes Paulus DINSDAG 14 MEI 1985 PAGINA 5 heeft geen commentaar gegeven, maar volstond met citaten uit de Amerikaanse pers en maakt mel ding van de demonstraties. Zelden is aan Nederland door de Franse media zoveel aandacht be steed als tijdens het pausbezoek. De gebeurtenissen die zich na aan komst van de paus afspeelden wer den door de speciaal naar Neder land gezonden verslaggevers dui delijk in twee afzonderlijke feno menen gescheiden. Het eerste werd door het links-onafhankelij ke dagblad Libération in een kop omschreven als: "De paus stond niet in een geur van heiligheid in Nederland, waar punks, homose- xuelen, ecologisten en andere al ternatieven hem ontvingen met straatstenen en molotov-cock- tails". Daarnaast is veel aandacht be steed aan de protesten binnen ker kelijke kring, met name aan het op treden van Hedwig Wasser, die in een privé-uitval na afloop van een officiële toespraak de paus de man tel uitveegde. De bekende colum nist André Frossard van de rechtse Le Figaro merkte spottend op: "Het is natuurlijk waar, dat zo'n man, wees van een fabrieksarbei der, die tijdens een tweevoudige bezetting in het verzet ging en die vier jaar geleden door een betaalde moordenaar ernstig werd gewond, waarna hij zijn moordenaar vergaf, dat zo'n man natuurlijk heel wei nig weet van het leven en van het christendom". 'Reclame' van advocaten weer voor het Hof UTRECHT (ANP) - "Wij willen het publiek beschermen tegen de ge volgen van de eigen-bijdrageregel, door de eigen bijdrage niet te in nen en dit vooraf bekend te maken, zodat het publiek ons hierop kan aanspreken. Een dergelijke hou ding zou iedere advocaat waardig zijn", zo betoogde mr. Smits na mens de sociale advocatuur in het arrondissement Arnhem gisteren in Utrecht tijdens een zitting van het Hof van Discipline, de hoogste instantie die in ons land toezicht houdt op het gedrag van advoca ten. De advocatencollectieven uit Arnhem, Ede, Nijmegen, Tiel, Vee- nendaal en Wageningen verweer den zich in hoger beroep tegen een veroordeling van de Raad van Toe zicht in Arnhem. De raad had de advocaten op de vingers getikt na dat zij in januari vorig jaar via een advertentie in een regionale krant lieten weten dat zij de eigen bijdra ge op rechtshulp voor cliënten met de laagste inkomens niet zouden innen. "Wervende publiciteit", zo oordeelde de raad, en reclame is in strijd met de gedragsregels voor advocaten. "Het was niet onze intentie recla me te maken voor eigen kantoor. De Orde van Advocaten in het ar rondissement weigerde het pu bliek voor te lichten. Wij voelden ons genoopt dit dan maar zonder de collega's van de orde te doen, zonder hen in de advertenite tekort te doen" zo betoogde mr. Claas- sens namens de collectieven. Het is in delen van het land (de arrondissementen Utrecht en Am sterdam) officieel beleid van alle daar werkende advocaten de eigen bijdrage voor de laagste inkomens niet te heffen. De raadslieden beta len dit bedrag (50 of 60 gulden per zaak) uit eigen zak. In Arnhem heeft de Orde van Advocaten be sloten dat ieder voor zich moet uit maken hoe te handelen. In het aan grenzende arrondissement Utrecht heeft de orde door middel van fol ders ruchtbaarheid gegeven aan haar standpunt. Daartegen is niets ondernomen, dus het is in strijd met het gelijkheidsbeginsel dat de Arnhemse sociale advocatuur tuchtrechtelijk gestraft wordt, zo voerde mr. Smits verder aan. Zij hekelde de 'formalistische' opstel ling van de Raad van Toezicht. Mr. Van Voorst van Beest voerde namens de Raad van Toezicht in Arnhem aan dat het reclamever bod niet te beteugelen valt als dit soort publiciteit wordt toegestaan. Het Hof van Discipline zal op een nog nader te bepalen datum uit spraak doen. AFGELUISTERD (ANP) - De Winschotense politie heeft bij de Bril-Unie een afluisterinstallatie aangetroffen waarmee de concur rent Brilmij is afgeluisterd. Beide zaken zijn gevestigd in hetzelfde gebouw. Bij de Bril-Unie vond de politie een taperecorder die via een achter het plafond verstopt micro foontje het geluid registreerde in de oogmeetruimte van de Brilmij. De politie heeft de 34-jarige be drijfsleidervan de Bril-Unie aange houden, maar die bekende niets en werd weer op vrij voeten gesteld. schip en een bruggehoofd te ver pletteren om vervolgens het scheepje (90 graden gedraaid) op hetzelfde punt voor de steiger weer stevig in de modder te drukken. Het slotstuk bestond uit een korte, doch hevige reeks nauti sche en tactische manoeuvres van het geteisterde scheepje en haar bemanning. Het resultaat was dat de eerste schipper met open mond op de steiger achter bleef en de man, die het gezel schap met de auto zou volgen, vanaf de achterplecht van het zich snel verwijderende huif- schip constateerde dat er iets fout was gegaan en dat hij de au tosleutels nog op zak had. De beste stuurlui aan de wal zochten tegen die tijd naar lucht happend steun bij elkaar. De enige handeling die pro bleemloos verliep was de onthul ling van de scheepsnaam door mevrouw Vonhoff. Het scheepje heet Samen Sterk. UTRECHT (GPD) - Paus Johannes Paulus II handhaaft alle blokkades die een verdere oecumenische toenadering tot de protestanten in de weg staan. De hoop dat zijn bezoek de kerken in Nederland een stimulans zou geven, met name wat betreft de plaatselijke samenwerking, werd gisteravond door de rede van de paus tot een twintigtal vertegen woordigers van niet-katholieke kerken in Utrecht de bodem ingeslagen. Ondanks een hartstochtelijk be roep op de paus door de voorzitter van de Hervormde Synode ds. H. Huting om openingen te geven voor gemengd gehuwden, vrou wen en plaatselijke gemeenten die samen het avondmaal willen vie ren, hield de paus de deur naar ver dere oecumene op slot. Ds. Huting had in zijn toespraak gezegd dat de kerken ongehoor zaam zijn aan Jezus Christus wan neer zij niet bereid zijn herkenbare tekenen van de eenheid op te rich ten. Hij vroeg de paus om zodanige wederzijdse erkenning, dat een ge mengd huwelijk niet hoeft uit te lo pen op een breuk met een van bei de kerken. Verder wilde hij ruimte voor de gezamenlijke viering van avondmaal en eucharistie, en een gelijkwaardige plaats voor de vrouw in de kerk. Volgens ds. Huting bestaat de in druk dat de oecumene van hoger hand wordt afgeremd en geblok keerd en hij vroeg de paus daarom verder te gaan op de weg van de oecumene. De paus erkende dat er veel sa menwerking tot stand is gekomen, maar zei dat juist de nauwe ver bondenheid in Jezus Christus „ons scherp de nog onopgeloste moei lijkheden doet aanvoelen die ons beletten ten volle één te zijn als ge loofsgemeenschap". De paus zei geen oppervlakkige oplossingen te kunnen aanbieden aan miljoenen jongeren die vurig verlangen naar een waarachtige eenheid in de vol heid van ons geloof. Lijkrede Een buitenlandse journalist vroeg na afloop vap de ontmoeting tijdens een persconferentie met bisschop Ernst of de rede van de paus als de lijkrede voor de begra fenis van de oecumene moest wor den opgevat. Ernst ontkende dat, maar kon de verzamelde pers er niet van overtuigen dat de paus ook maar enige ruimte bood voor versterking van de oecumene. Het merkwaardige van de ont moeting tussen de paus en de niet- katholieke kerken was dat de deel nemers aan het gesprek, op een en keling na, vooraf geen kennis had den kunnen nemen van de toe spraak van de paus, hoewel ze geacht werden erop te reageren. Bovendien sprak de paus het grootste deel van de rede niet uit, naar werd gezegd wegens tijdge brek. De paus zei onder meer dat toela ting van christenen van verschil lende kerken tot volledige gemeen schap in de eucharistie de moei lijkheden niet oplossen wanneer de verschillen in geloof blijven. Hij veronderstelde dat het wegvallen van verschillen bij essentiële ge loofszaken eerder het gevolg is van een slijtage in de geloofsovertui ging dan van eenheid in geloof. De paus wijdde vriendelijke woorden aan wat er tot nu toe aan oecumenische samenwerking is bereikt, maar zei dat de gevoelige problemen die ds. Huting naar vo ren had gebracht niet kunnen wor den opgelost in een uitwisseling van toespraken. Die verschillen komen immers voort uit de geloof sovertuiging, en met name uit het kerkbegrip, zo liet de paus blijken. Vrouw mogelijk nog onbuigzamer wa ren de woorden die paus Johannes Paulus wijdde aan de positie van de vrouw in de kerk. Ds. Huting had hem namens de niet-katholie ke kerken de vraag voorgelegd of de kerk zichzelf geen schade be rokkent wanneer zij het geloof, de wijsheid, de intuïtie, de symboliek en de liefde van vrouwen in de ambtelijke dienst onbenut laat. De paus antwoordde onder meer dat de opvatting van de maatschappij, op een bepaald moment in de ge schiedenis geen maatstaf is voor de waarheid. En die waarheid is, zo bleek verderop in de pauselijke re de, dat de R.K. Kerk, gebonden door trouw aan het woord van God, in de traditie van bijna 2000 jaar, vrouwen niet toe kan laten tot de wijding van het sacramentele ambt van het priesterschap. Het enige lichtpunt voor de oe- cumenen in Nederland is de toe zegging van het Vaticaan dat het gisteren begonnen gesprek een vervolg zal krijgen in Rome. Dit najaar zullen hervormden, gerefor meerden en lutheranen in Rome over een agenda mogen praten en volgens de studiesecretaris voor oecumene van de bisschoppencon ferentie kan dan nog vóór het eind van het jaar de eerste ontmoeting plaatsvinden. Paus ingenomen met verloop van bezoek DEN HAAG (GPD) - De belang stelling voor het bezoek van de paus aan ons land is gisteren nog verder teruggelopen. Slechts enke le duizenden Hagenaars namen de moeite een glimp van de kerkvorst op te vangen. De duidelijk aanwe zige politie deed niet veel meer dan het oppakken van vier actievoer ders, van wie er een een fles jene ver in de richting paus had ge gooid. De paus zelf liet gisteravond bij monde van zijn perschef weten dat hij zeer is ingenomen met het ver loop van zijn bezoek. Vooral de de votie en actieve betrokkenheid van de deelnemers aan de massale mis in Utrecht hadden hem aangespro ken. Grote menigten had hij in ons land niet verwacht, zo luidde de boodschap. Betreurenswaardig vond de paus de rellen, vooral van wege de slachtoffers die erbij zijn gevallen. Het overwegende geluid in de commentaren op het pausbezoek is, dat de uitspraken niets bijdra gen aan de ontwikkelingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland. Ofschoon de kerkleider zich voorzichtig blijft uitdrukken, is de teneur van zijn toespraken onveranderd een oproep aan zijn volgelingen gehoorzaam te zijn aan de leiding vanuit Rome en wijst hij vernieuwingen af. Na zijn bezoek aan het Internationale Hof van Jus titie gistermiddag in het Vredespa leis, klonk uit kritisch katholieke kringen het verwijt dat de paus weer eens de kans had laten lopen om de zaken bij hun naam te noe men. Hoogtepunt van de Haagse dag was de mis voor zieken, bejaarden, gehandicapten, weduwen en we zen in de Haagse Houtrusthallen. Daar werd de bisschop van Rome zeer enthousiast ontvangen. Maar bij een van zijn ritten door de stad werd wegens het opvallende ge brek aan publieke belangstelling maar afgezien van het gebruik van de pausmobiel. Zelfs demonstranten hadden het, op een enkeling na, laten afwe ten. Alleen bij het Vredespaleis stonden drie groepen: enkele hon derden aanhangers van de vredes beweging Pax Christi, enkele tien tallen volgelingen van de fanatieke anti-abortuspater Koopmans en DEN HAAG (GPD/ANP) - Het pausbezoek heeft in het buitenland grote aandacht gekregen. Vooral de discussies voor en tijdens de reis, de geringe weerklank en de demonstraties kregen volop de ruimte. De Italiaanse pers sprak van een 'zwarte zondag'. "De vrou wen bestreden hem, de vakbonden bestreden hem, duizenden jonge ren bestreden hem urenlang op het plein tijdens hun gevechten met de politie", aldus de Romeinse krant II Messagero. De Osservatore Ro mano, de krant van het Vaticaan, repte met geen woord over de de monstraties, terwijl Radio Vati caan de berichtgeving in de Neder landse media hekelde: daarin zijn de demonstraties benadrukt om de eigen voorspellingen dat Johannes Paulus het moeilijk zou krijgen, te doen uitkomen. In België, waar de paus morgen naar toe gaat, wordt het pausbe zoek door radio, televisie en kran ten op de voet gevolgd. Het socia listische blad De Morgen vatte het verslag samen met de kop 'Rellen, onverschiligheid en kritiek', ter wijl de centrum-krant De Stan daard meldde dat 'Utrecht de paus ontvangt met geweld en lege stra ten. De conservatieve Belgische kranten zien veel lichtpuntjes. Het Volk uit Gent maakt het het bontst: onder de kop 'Een wonder voltrekt zich' doet het verslag van een wat een heel ander pausbezoek lijkt te zyn geweest. Het Volk: "In Pausbezoek in buitenlandse media de Irenehal in Utrecht barstte zon dagmiddag voor het eerst de ware en massale vreugde van gelovig en katholiek Nederland los. De haat, cynisme en tegenstand die hier we kenlang werden gepredikt, moes ten het afleggen tegen de eenvoud en warmte waarmee de paus door Nederland van de ene bijeenkomst naar de andere snelt". Tegenstand In West-Duitsland wist de links- gericht Frankfurter Rundschau te melden dat 'de matige belangstel ling de tegenstand weerspiegelt van de progressieve vleugel bin nen de kerk tegen deze visite en de benoeming van aartsconservatieve bisschopppen'.Volgens de conser vatieve Frankfurter Allgemeine Zeitung 'vecht de paus in Neder land aan twee fronten'. "Een groot deel van de Nederlanders, katho lieken en niet-katholieken, heeft besloten de pauselijke autoriteit met de wapens van de machtelo zen jegens de machtigen te con fronteren: met grappen, ironie en satire. Dat Johannes Paulus een autoriteit is, weten de Nederlan ders De Nederlanders bezitten een instinctief afweermechanisme tegen druk van buitenaf'.Wat de Britten het meest heeft verbaasd waren de berichten over de bom melding in Den Haag, de rellen in Utrecht en vooral dat de politie in die laatste stad zich genoodzaakt zag te schieten. De Britse kwaliteitskranten heb ben eerder gewezen op de ver deeldheid binnen de Nederlandse rooms-katholieke kerk die er, naast de openlijke vijandigheid van niet-roomsen, voor zorgt dat de trip 'de moeilijkste van de 26 reizen is die de paus heeft ge maakt' (The Observer). Een conclusie die veel Ameri kaanse kranten - in de VS wordt het pausbezoek ook met veel be langstelling gevolgd - volgden. Volgens de Washington Post is de ze reis de moeilijkste tot nu toe. Het Russische persbureau Tass DEN HAAG (ANP/GPD) - Paus Johannes Paulus II geeft de heilige hostie aan een van de zieken die gisteren in de Haagse Houtrusthallen de mis bijwoonden. Hoewel de belangstelling voor het pausbezoek tot nu toe vrij lauw was, hadden de ruim 2.500 invaliden, zieken, geestelijk gehandicapten en hun begeleiders gisteren in de Houtrusthallen de dag van hun leven tijdens de eucharistieviering waarin de paus voorging. De zieken waren vanuit de 205 parochies van het bisdom aangevoerd en in de grote hal stonden op een gegeven ogenblik 42, in pauselijke kleuren opgemaakte bedden en 280 rolstoelen. Mevrouw L. Lut uit Leiden was een van degenen die uit handen van de paus de hostie mochten ontvangen. Voor haar een onvergetelijke gebeurtenis: "Ik ben al tweeën twintig jaar ziek en heb eigenlijk mijn hele leven al eens naar Rome gewild. Het is er nooit van gekomen. Ik ben ontzettend blij dat ik dit heb mogen meemaken, zeker omdat het nog maar de vraag was of ik er bij mocht zijn: ik heb namelijk enkele weken geleden een hersenschudding opgelopen". -.ifoto anp> een clubje zogeneten autonomen in gezelschap van vrouwen die zich als katholiek hadden laten uit schrijven en zich voor de gelegen heid van condooms hadden voor- Bij het pauselijk bezoek aan het Catshuis repte premier Lubbers behoedzaam van enig wantrouwen tussen het Vaticaan en ons land. De paus bracht ook een bezoek aan Huis ten Bosch, waar hij een infor meel gesprek had met koningin Beatrix en prins Claus De Rijks voorlichtingsdienst liet na afloop daarvan slechts weten dat de sfeer hartelijk was geweest. De enige spontane afwijking van het programma vormde gister avond een bezoek aan de woning van de bejaarde kardinaal Alfrink, door de paus als zijn leermeester aangeduid. Bij het Haagse Vredespaleis, dat de paus gisteren bezocht, hadden zich tal van demonstranten voor en tegen het pausbezoek verzameld.(toto anp» PEIZE (GPD) - "Als de officiële kerk zo doorgaat met alles wat er leeft onder de mensen de kop in te drukken, gaat dat deel van de kerk ondergronds. Nee, geen schisma, de reformatie is al zo jammer. Dat was ook niet nodig geweest als de kerk maar beter had geluisterd". Een passage uit de toespraak van mevrouw Hedwig van Leijen-Was- ser (45) die wereldnieuws werd, omdat zij op eigen initiatief afweek van de officiële, door Rome goed gekeurde tekst en vroeg soms ruimte in de kerk voor ongehuwd samenwonenden, homoseksuelen, gehuwde priesters en vrouwen. Een geluid dat de paus niet had mogen horen. Na haar toespraak zondag stond de telefoon niet stil en komen er doorlopend reacties binnen. "Daar kunnen ze toch niet omheen, gefe liciteerd". Van de ongeveer 45 tele foontjes zijn er maar twee negatief geweest. Een priester vond dat ze de paus "ontzettend had beledigd" en een vrouw vroeg haar hoe ze na mens vrouwen zo kon praten. Maar de vele bossen bloemen en de tele grammen getuigen ervan dat het wel leeft. Verder zijn er de verha len over homo's die zaten te huilen voor hun tv-toestel en de dank baarheid van gescheiden vrouwen die buiten hun parochie zijn geslo ten. Stem En dat was ook haar voornaam ste bedoeling: "Het bemoedigen Telefoon van Hedwig Wasser roodgloeiend van al die mensen die zich door de kerk in de hoek gezet voelen". Dat de paus toehoorder was, kwam ei genlijk op de tweede plaats. "Je hoort mij niet zeggen dat die paus en de bisschoppen allemaal niet nodig zijn. Maar in mijn ogen moe ten de bisschoppen niet zo boven de mensen staan, maar tussen ons Ook binnen de officiële kerk zijn er mensen die blij zijn dat er nog iets gebeurde bij dit pausbezoek, waarvan aartsbisschop Simonis te voren tevreden vaststelde dat alles in de hand was. "Alle kritische ge luiden werden kortom effectief ge weerd. Maar als de officiële kerk leiders tekort schieten, moet een ander het doen. En dat is kennelijk aangeslagen". Dat zij met haar afwijking van de officiële tekst de Missieraad een kool heeft gestoofd, vindt ze niet, maar ze geeft toe dat daar de groot ste spanning zat. "Ik vónd dat ik een stem moest geven aan de men sen die niets hebben kunnen zeg gen. En wat ik zei ligt wel in de lijn van de Missieraad. Alleen, als het op deze manier in de officiële toe spraak had gestaan, was die nooit door de censuur gekomen". Raadsel Voor bisschop Ph. R. Bar van Rotterdam is het een raadsel dat mevrouw Hedwig Wasser haar op persoonlijke titel uitgesproken tekst niet tevoren heeft durven voorleggen. "Het is juist, dat in de tevoren besproken tekst deze pas sage niet voorkwam. Maar het was het zelfde trieste rijtje dat telkens weer terugkeert". Volgens de bis schop van Rotterdam, die van me ning is dat ze het niet had aange durfd, maar had ze best kans van slagen gehad. Het was hem alleen niet duidelijk waarom dit in het ka der van de missiebijeenkomst moest worden gezegd. "Ik had het overal elders verwacht, maar niet daar", aldus Bar. Aartsbisschop Jan Schotte, de pas benoemde Vlaamse secretaris generaal van de Bisschoppensyno de in Rome, deelde gisteravond mee, dat de paus blij verrast is over de openheid van de Nederlandse katholieken. Volgens hem was dat ook te merken aan zijn reactie op de persoonlijke bijdrage van me vrouw Wasser. Die openheid bleek ook uit de welkomswoorden bij de diverse ontmoetingen, aldus Schotte. De eucharistische bijeen komsten noemde hij "pareltjes van gemeeschapsvieringen". "Ik zou niet weten wat de paus minder goed bevallen zou zijn", aldus de aartsbisschop. "Hij is heel tevre den". ADVERTENTIE Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 334,49. Leent u f20.000,-, dan is dat 60 x f 445,98 .De effectieve rente bedraagt dan 12,8% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met BANK ons praten. De NMB denkt met u mee. WEDDE (GPD) - Een werkbe zoek van de Groningse commis saris der koningin Vonhoff aan de Streekraad Oost-Groningen is gisteren in een klucht ontaard. Bij de officiële ingebruikneming van een nieuw huifschip van de Streekraad en een daarop vol gend tochtje met het scheepje ging alles mis. Een lekke gaslei ding, een tweemaal vastlopend schip, een geramd bruggehoofd, een verspeelde helmstok en een schipper die verbouwereerd op de wal achterbleef. De Streekraad had het huif schip bij het gebouw van het wa terschap Reiderzijlvest gelegd en voor de gelegenheid een steiger tje gebouwd. Ook was een loop pad van de weg naar de steiger aangelegd. Een van de palen van het looppad bleek echter een gasleiding doorboord te hebben. Terwijl werknemers van het Gas bedrijf mansdiepe kuilen in het looppad groeven en de leiding repareerden, baanden het dage lijks bestuur van de Streekraad Het scheepje bleek echter niet van de wal te krijgen: de onge veer 15 notabelen bezorgden het huifscheepje een diepgang van een licht binnenvaartschip en daar was het waterpeil weer niet op berekend. Tweede probleem was dat de schipper de motor weliswaar een indrukwekkend hoog toerental liet maken, maar vergat dat de schroef dan nog op de motor geschakeld moet wor den. Er leek net enige beweging in en het echtpaar Vonhoff zich door modder en gaswalmen een weg naar het huifschip. het huifschip te komen toen Vonhoff in de deuropening ver scheen om aanwijzingen te ge ven. Terwijl hij 'achteruit maar' baste drukte hij met zijn zijn ge wichtsverplaatsing het toch al overbelaste scheepje aan bak boordzijde nog dieper de mod der in. Inmiddels had e< schipper achter gashendel en stuur plaatsgenomen. Al zijn krachten op de bedieningsorga nen van het pleziervaartuig uit oefenend lukte het hem het huif schip los te krijgen, het riet in te jagen, een helmstok tussen het

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5