Erfelijkheidsziekten: veel wetenschap, te weinig voorlichting TIG benut cynisme en humor Albee Het verdrag van Rome en de angstaanjagende autobus Centrum in AZL steeds vaker bezocht Lezers Schrijven PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 14 MEI 1985 LEIDEN - Erfelijkheidsvoorlichting tussen de advertenties door. De Stichting Ideële Reclame (SIRE) heeft zich de laatste weken ingespan nen voor de gezondheid van de vol gende generatie. Jaarlijks komen er zo'n 10.000 kinderen met een aange boren of erfelijke ziekte ter wereld. Tien tot dertig procent van de erfelij ke en aangeboren ziekten had kun nen worden voorkomen als de be schikbare kennis en faciliteiten in de gezondheidszorg bijtijds de betrok kenen hadden bereikt, zo meent de Vereniging Samenwerkende Ouder en Patiëntenorganisaties. Via een intensieve reclamecampag ne met krachtige teksten en foto's van hartveroverende kinderen pro beert SIRE de toekomstige ouders te wijzen op de noodzaak van erfelijk- heidsonderzoek. Het berekenen van de gevaren van erfelijke ziekten is zo belangrijk dat dit alleen door een ex pert kan worden gedaan. gaan zij een stapje verder. :e horen over erfelijk- eid. Dc gezondheid van de volgende ie wordt immers mede door I lelijke factoren bepaald. Het is dan ook goed dat men rich daar- er kan laten voorlichten en dat de losten van crfclijkheidsondenoek Lorden betaald door de ziekenfondsen en ïamcultere verzekeraars. r erfelijkheidsvoorlichting let grans aanvragen. Een gefrankeerd) Met dit soort advertenties pro beert de SIRE de aandacht op erfelijkheidsziekten te vestigen. Aan het Academisch Zieken huis Leiden is een Klinisch Ge netisch Centrum verbonden. Hiervan zijn er zeven in Neder land. Er wordt onderzoek ver richt en erfelijkheidsadviezen gegeven. Dr. J.J.P. van de Kamp is het hoofd van het cen trum in Leiden. De specialis ten, die hier in teamverband werken, helpen echtparen die uit families komen met een voorgeschiedenis van een erfelijke of aangeboren ziekte en die bang zijn dat hun kind ook met die ziekte wordt gebo ren. door Saskia Stoeiinga In de afgelopen tien jaar is de me dische kennis over erfelijkheid en erfelijkheidsonderzoek met spron gen vooruit gegaan. Op dit mo ment zijn er zelfs al zo'n 3500 ver schillende erfelijke ziekten waar van het overervingspatroon be kend is. De Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties betrokken bij erfelijke en/of aange boren afwijkingen (VSOP) vindt dit in schrille tegenstelling-staan met de publieke kennis over de mogelijkheden en onmogelijkhe den van erfelijkheidsonderzoek. Ook de huisarts is volgens haar lang niet altijd op de hqogte van de mogelijkheden van vroegtijdige opsporing. De cijfers die de VSOP geeft lie gen er niet om. Slechts acht pro cent van de in aanmerking komen de echtparen zou goede erfelijk heidsvoorlichting krijgen en maar 20 procent van de vrouwen bij wie een prenatale diagnostiek noodza kelijk is, zou worden doorverwe zen naar de daarvoor gespeciali seerde centra. Een reden voor de VSOP om in samenwerking met Sire een publieksgerichte campag ne te beginnen. Volgens Van de Kamp kloppen de cijfers niet helemaal meer. "Ze zijn wat verouderd. Met name de laatste jaren is er veel op dit gebied verbeterd. In 1980 had het Leidse centrum 160 aanvragen per jaar, terwijl we in 1984 ruim boven de 450 aanvragen zaten. Natuurlijk nog lang niet iedereen komt, maar Van de Kamp wil niet ontkennen dat er huisartsen en specialisten zijn die te laat of niet doorverwij zen of verwachtingen wekken die niet kunnen worden waargemaakt. Hij is daarom ook wel blij met deze campagne. Temeer ook omdat de ziekenfondsen aan het begin van het jaar hebben laten weten dat zij de kosten van erfelijkheidsonder zoek zullen betalen. "Niet alleen ouders, maar ook artsen worden er zo weer eens even op attent ge maakt dat de mogelijkheden er zijn. Het probleem is", zo verzucht hij, "dat een vak als klinische gene tica nog niet goed is ingevoerd in het medisch onderwijs. Er is mijns inziens te weinig aandacht voor. De geneeskunst ontwikkelt zich wat dat betreft sneller dan de oplei ding". Leed Hij zou het nut van zijn werk wil len omschrijven als het voorkomen van individueel leed. Dat aangebo ren of erfelijke aandoeningen op den duur sterk kunnen verminde ren of zelfs kunnen worden uitge bannen, gelooft hij niet. "Het gros kun je niet voorkomen: er zijn nu eenmaal veel afwijkingen die ge woon niet te voorkomen zijn en bo vendien kun je niemand een erfelijkheidsonderzoek opdringen. Daar sta ik ook helemaal achter". Het spreekt vanzelf dat i met een erfelijke afwijking in het gezin of in de familie de eerste aan gewezenen voor een dergelijk on derzoek zijn. Soms kan er onder zoek worden gedaan om uit te ma ken of iemand drager is van een erfelijke ziekte. En als dat zo is moet er rekening worden gehou den met de kans dat hun kinderen de ziekte kunnen krijgen. Van de Kamp: "De ernst van de ziekte wordt dan uitgelegd, of er behan deling mogelijk is en of de diagno se kan worden gesteld voordat het kind geboren is". "Er kan bijvoorbeeld worden ontdekt dat een echtpaar drager is van thalassemie (een zeer ernstige vorm van bloedarmoede). De kans dat kinderen die ziekte krijgen is 1 op de 4. Dit betekent dat als het echtpaar besluit om een kind te krijgen, zij kunnen kiezen voor on derzoek in het begin van de zwan gerschap. Als bij de foetus deze ziekte ook is ontdekt, kan worden overwogen de zwangerschap te beëindigen". i Doorn, Angelique Toet, Wil van Leeuwen, Ma rianne van der Knaap, Ton Barnhoorn, Odile de Koning, Jos Hopstaken, Toos van der Lely, Martin Stapper en Hanja Noom. Regie: Gé van Haaren/ Jacques Boom. Gezien op 13 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - In 'Alles voor de tuin' speelt geld de hoofdrol. Richard en zijn vrouw Jenny le ven boven hun stand. Om dat voor het oog van hun naaste omgeving vol te kunnen hou den, grijpt Jenny de haar geboden kans aan en gaat als 'gastvrouw' werken. Als dat een maal is uitgekomen, blijkt op ironische wijze, dat ook hun vrienden en kennissen op deze manier aan extra geld komen. Het is de cyni sche opvatting van Edward Albee, a hij de materialistisch ingestelde 'American way of life' aan de kaak stelt. Dit Albee-stuk moet het niet alleen van de dialogen hebben; er is ook een goed speelba re handeling (met thriller- en blijspelmomen ten), waardoor het voor amateurgezelschap pen een dankbaar stuk is. John Donders en Corry van Doorn dragen het stuk met hun goed op elkaar inspelende acteerprestaties. Vooral ook de geenszins ge makkelijke ruziescènes komen natuurlijk en geloofwaardig over. John Donders benut daarnaast terecht de humoristische momen ten in zijn rol. Datzelfde geldt voor Angeli que Toet, die als dochter van dit echtpaar een aantal keren geestig uit de hoek komt. Wil van Leeuwen keek aanvankelijk wat onwennig tegen zijn dubbelrol aan. Hij speel de de schatrijke buurman, die zich soms als verteller direct tot het publiek wendt. Zijn 'buurman'-spel was veelal beter dan zijn ver- tellersrol. De mevrouw Toothe-rol van Ma rianne van der Knaap straalde voldoende zelfverzekerdheid uit: als de 'madam' van de gastvrouwenorganisatie had zij per slot van rekening de touwtjes in handen. Naast haar geslaagde hoofdrol was het voor Corry van Doorn ook anderszins een bij zondere avond. Voor haar 25-jarig lidmaat schap van TIG werd zij ha afloop gehuldigd en kreeg zij van de vereniging een horloge aangeboden. Namens het NCA (Nederlands Centrum voor Amateurtoneel) ontving zij uit handen van Marijke Koevoets een oorkonde en sierspeld. WIJNAND ZEILSTRA Aids De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit/COC Leiden organiseert woensdag een voorlichtings avond over aids. Zowel de medi sche als sociale aspecten van deze ziekte komen ter sprake. Er wordt een videofilm gedraaid, er kunnen vragen worden gesteld en in kleine groepjes gediscus sieerd. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het LWH-gebouwCaeciliastraat 18. Jeugdfilm. 'Ophaaldienst oud papier' is de titel van de jeugdfilm die K&O woensdagmiddag om half drie vertoont. De film gaat over een tweeling die gek is op autora ces. Aan een oud-papieractie is een loterij verbonden met als woensdagavond in de Koets-o- theek aan de Kruisstraat op. De ze groep bestaat ruim twee jaar, zij het aanvankelijk onder de naam Streets. Als zodanig trad zij op in Vara's Popkrant en KRO's Rocktempel. Eind 1984 kwam de single 'When the snow falls' uit. Het genre wordt om schreven als "romantische rock muziek". De formatie bestaat uit Marcel Kapteijn (zang), Martin Boers (gitaar), Will Bouwes (drums), Ton Groen (bas) en Niels Hermes toetsen). Het optre den begint om negen uur. hoofdprijs een skelter. De film is geschikt voor kinderen van acht jaar en ouder. Popmuziek De formatie Ten Sharp treedt Jong K G Jeugdmuziekvereniging Jong K G houdt deze en volgende week woensdag een voor iedereen toegankelijke open repetitie. Dat gebeurt in het clubgebouw aan de Oosterstraat. Het programma voor beide avonden ziet er glo baal als volgt uit: om zeven uur ontvangst, een korte algemene in leiding over Jong K G en een rondleiding langs de diverse in strumentafdelingen. Om acht uur begint een videopresentatie met diverse hoogtepunten uit het bestaan van Jong K G. Deze ope-repetitie is in de eerste plaats bestemd voor jongens in de leef tijd van acht tot veertien jaar en hun ouders). Er komen in het jeugdorkest plaatsen vrij, door dat er straks diverse leden naar de senioren overstappen. Het is niet nodig dat men al over muzi kale voorkennis beschikt. Wie verhinderd is de open repetities bij te wonen, kan ook informatie opvragen bij Ron Favier, p/a postbus 2328 in Leiden of per tele foon: 071-765336. Doden herdenking (2) In uw rubriek "Lezers schrijven", in de krant van 7 mei, trof ik een bijdrage van Mevr. P. Brandt-Op- pelaar, geschreven n.a.v. haar be vindingen vóór en tijdens de Do denherdenking bij het Verzetsmo- nument op 4 mei. Zij stelde hierbij de vraag of zij de enige was die zich ergerde aan de wijze waarop men meende dit in Leiden te moeten doen. Zoals dit in Leiden altijd al mis was. Welnu, mevr. Oppelaar, er zijn meer mensen die dit gebeuren pre cies als u ervaren en dit ook al eer der kenbaar maakten, maar men trekt zich daar in dat groepje dat dit organiseert, niets van aan. 'Hun' kerkdienst is primair, en ter wijl de t.v. al dagen tevoren een kerktoren laat zien met de wijzers van de klok op 8 uur, het moment van de 'landelijke stilte' preekt men daar rustig door, om aan wan neer het hen dóór uitkomt om plm. HALF NEGEN een stoet te forme ren, stram staat opgesteld, deert hen niet, evenmin al die agenten op de kruisingen om de weg vrij te houden, laat ze maar staan. Nu zijn dit nog de mensen, die bij de 'dis'- organisatie horen, maar wat te den ken van de mensen die er met hun bloemen staan te wachten en geen gelegenheid krijgen hun bloemen te leggen, want éérst moeten er kransen worden gelegd door het gemeentebestuur. De concentratie bij de al aanwezigen wordt ver stoord door een zich hardop afvra gen: "Waar blijven ze nou"? Of is dat in zoverre passend, omdat wij ons dat vóór de Bevrijding ook zo vaak afvroegen? Laat ons hopen dat in 1986 dit ge beuren zal plaatsvinden op de lan delijk 'afgesproken tijd', en dat de zo prachtig ten gehore gebrachte 'Last Post', kan klinken op het mo ment dat dit dus overal in Neder land plaatsvindt. H. van Eek Hoge Rijndijk 3 Leiden Doden herdenking (3) Naar aanleiding van hetgeen in de rubriek 'Onbegonnen werk' van af gelopen week stond, het volgende. Natuurlijk heb je voor herdenken geen autoriteiten nodig. De vraag is zelfs of je er een speciaal uitge- kozen moment voor nodig hebt. Maar het is toch goed dat zo'n mo ment nationaal wordt vastgesteld, omdat de mensen dan in elk geval een aanleiding hebben om de do den uit de laatste oorlog en de strijd tegen het fascisme te herden ken. De vraag is waarom al die Leide- naars al om acht uur bij het monu ment staan en niet in de Marekerk zitten. Daar hoef je immers niet voor uitgenodigd te worden; ieder een kan daar naar toe gaan. Ikzelf heb dat dit jaar voor het eerst gedaan. Maar dat was meteen ook de laatste keer. En' misschien dat veel mensen die om acht uur bij het monument staan daarvoor dezelfde redenen hebben als ik. Dat zijn er twee. Ten eerste heeft het mij buitengewoon gestoord dat de dodenherdenking die de officië le plechtigheid in en van onze ge meente is zo'n godsdienstig karak ter heeft. Waarom worden er alle maal religieuze liederen gezongen? Daarmee wordt de bijeenkomst voor het niet-godsdienstige deel van de Leidse bevolking eigenlijk onaanvaardbaar. Een vreemde zaak in een gemeente waar niet eens het CDA in het stadsbestuur zit! De tweede reden waarom ik vol gend jaar niet in de Marekerk zal zitten, is dat ik op 4 mei dan ook echt nationaal wil herdenken. Dus allemaal van acht uur tot twee mi nuten over acht. Dit jaar was er op die tijd in de Marekerk geen stilte. De spreker was nog aan het woord. De twee minuten stilte vonden pas tegen tien over acht plaats. Dat heeft mij buitengewoon gestoord en ik vermoed dat ik daarin niet de enige ben. Ik kan om bovengenoemde rede nen de roep om een wijziging van het herdenkingsprogramma op 4 mei dan ook van harte ondersteu- Bevrij dingsdag Alhoewel Bevrijdingsdag 1985 al LEIDEN - Wat beweegt die mensen toch? Ja zeg, u wou toch niet ontkennen dat het iets kol derieks heeft als een verdachte zich tijdens een rechtszaak van het kantongerecht op het Ver drag van Rome gaat beroepen. Dezer dagen kun je ter verdedi ging misschien nog aanvoeren dat het zoek van de paus hen in de bol is geslagen. Maar zelfs dan. Je blijft het idee houden dat ie mand die in verband met een simpele verkeersovertreding dat Verdrag omhelst, valt te vergelij ken met de gek die met een har poen op een stekelbaarsje gaat Neem nou die verdachte van gisterochtend. Zegt met een se rieus gezicht dat-ie niet wist wie er in zijn auto had gereden, dat het ongetwijfeld een familielid was die de overtreding had be gaan met zijn auto, maar dat-ie niet hoefde te zeggen wie het Want het Verdrag van Rome... De officier van justitie hielp hem uit de droom: het Verdrag van Rome heeft geen betrekking op verkeersverkeersovertredin- gen. Daarover bestaat jurispru dentie, zoals dat heet. Dus verdachten van de toe komst: u hoeft zich nooit meer op het Verdrag van Rome te be roepen in dat gebouw aan het Rapenburg. Kom desnoods op de proppen met het Verdrag van door Wim Brands Zierikzee, geef uw schoonmoe der de schuld, of bedenk nog wat anders, maar laat het Verdrag van Rome het Verdrag van Ro- Verpleegster Heeft u dat nooit gehad? Dat u op de fiets een kruispunt nader de, een bus zag aankomen op zo'n dreigende.wijze dat u gelijk Batman de lucht wilde invliegen om het schouwspel vanuit een lantaarnpaal gade te slaan? Nooit gehad, dót gevoel? Ongetwijfeld wel eens. Want wees eerlijk: die bu schauffeurs kunnen er soms wat van. Als tanks lijken hun voertui gen op je af te komen. Niet dat we twijfelen aap de stuurmans kunst van de chauffeurs, inte gendeel, we mogen toch aanne men dat die jongens ware acro baten zijn. Maar waar het om gaat is die dreiging. En trouwens, soms gaat het wel fout. Zo moest er gisteroch tend bijvoorbeeld een chauffeur voor de rechter verschijnen die een fietser geen voorrang had verleend. "Ik reed zeer voorzichtig, ge lukkig maar", zei de chauffeur die de schuld niet van zich af probeerde te schuiven. Niks ge zien, nee. Een dame in de bus was echter wel getuige van de toedracht: zij zag hoe de fietser een paar keer tegen de bus stui terde. Hij kwam er overigens met een hersenschudding van af. "U mag inderdaad van geluk spreken dat u niet hard reed, zoals wel eens voorkomt", zei de officier van justitie. "Want dan was het waar schijnlijk niet bij een hersen schudding gebleven". 180 gulden boete eiste de offi cier van justitie. In het voordeel van de verdachte pleitte volgens hem dat deze na het ongeluk een paar keer had geïnformeerd hoe de gezondheidstoestand van het slachtoffer was. 180 gulden boe te, oordeelde ook de rechter. Buschauffeurs worden tijdens dit soort gelegenheden vaak ver gezeld van een advocaat. Dat dit nu niet het geval was, had een re den. De verdachte: "Ik kon in derdaad een advocaat van de bond nemen, maar ik dacht bij mezelf: wie weet maakt die het voor mij alleen nog maar erger". weer een aantal dagen achter de rug ligt, wil ik toch vanaf deze plaats nog eens op met name de verslaggeving hiervan op 6 mei j.l. terugkomen. Zoals bij vele Leidenaars bekend bleek te zijn, organiseerde de Leid se muziekvereniging 'Kunst en Ge noegen' met haar drie orkesten (ju nioren, senioren en veteranen) op 5 mei tussen half vijf en kwart voor zes een aan de Leidse gemeen schap aangeboden Bevrijdingstap toe op het Pieterskerkülein. Met enig recht van spreken mag ik wel stellen dat bovengenoemd evenement een van de drukstbe- zochte attracties was van deze, ove rigens met alle respect voor de an dere georganiseerde bevrijdingsac- tiviteiten, vijfde mei. Het bezoekersaantal van deze be vrijdingstaptoe lag naar mijn me ning ruim boven de vijftienhon derd, reden genoeg voor de organi serende vereniging om een der- "Ijk evenement in de toekomst eventueel tot een vast onderdeel van haar programma te maken. Zonder andere organiserende in stanties de hun geboden publici teit, zowel voor- als achteraf, te misgunnen, kan ik niet anders dan tot de conclusie komen dat de ver slaggeving van dit voor Leiden voor het eerst weer georganiseerde evenement letterlijk minimaal was. Door u werd met geen woord gerept over de Bevrijdingstaptoe, en dat betreur ik ten zeerste. Be zoekersaantallen en evenredige verdeling van verslaggeving lijken bij uw krant in geen enkele ver houding te staan. Zeker van een krant die in haar wervingscampag ne propageert het nieuws van de wereld, maar ook het plaatselijke nieuws ruimschoots op te nemen, verwacht ik toch een meer repre sentatieve indruk van zo'n dag, waarop zoveel gebeurt. Met betrek king tot de viering van Koningin nedag was het al even droevig ge steld met de verslaggeving achter af. Het is mij al vaker gebleken dat met name de amateuristische kunstbeoefening in Leiden er in uw krant over het algemeen zeer bekaaid afkomt. Zonder sportlief hebbers tekort te willen doen valt het verschil tussen verslaggeving van sport en muzikale activiteiten wel zeer evident op, getuige het grote aantal sportpagina's. Het valt mij moeilijk dit flagrante verschil te verklaren. Ook amateurs uit de muziekwe reld zien hun inspanningen graag beloond met een beschouwend ar tikel achteraf door een ter zake kundig redacteur, die zeker bij uw krant voorhanden moet zijn. Ik kan u verzekeren dat kritieken uit recensies in de plaatselijke pers door deze mensen bijzonder op prijs worden gesteld. Ook zij zijn uit op een of andere vorm van er kenning bij het grotere publiek, wat natuurlijk voor elke amateur opgaat. Een recensie in de krant, waaruit in ieder geval moet blijken dat de opsteller ook werkelijk aan wezig is geweest, en niet alleen het programmaboekje overschrijft, kan mijns inziens vele tot die we zenlijk gevoelde wil tot erkenning bijdragen. Ook bezoekers aan een dergelijk evenement willen in zo'n recensie bevestigd worden in hun oordeel van hetgeen zij gezien en gehoord hebben, terwijl mensen die om wat voor reden dan ook niet bij het ge beuren aanwezig konden zijn, zich toch op zijn minst op de hoogte moeten kunnen stellen van wat er zoal geboden werd. Gelooft u mij; vele mensen kijken met spanning naar recensie uit. Helaas komen dit soort mensen meestal van een kou de kermis thuis. Ron Favier Van 's Gravesandestraat 83 Leiden AZL-specialist Van der Kamp: "R praten". Kan worden? "Ja, ik stel het wat voorzichtig. De consequentie van dit onderzoek is natuurlijk in het algemeen een voortijdige beëindi ging van die zwangerschap, wan neer de vrucht aangedaan blijkt te zijn. We hebben daar vooraf ook een duidelijk gesprek over met de ouders. Ik heb het in ons centrum ook nog nooit meegemaakt dat Ou ders naderhand een ander besluit namen, maar je kunt niet weten. Mocht het wel gebeuren dan kun je ouders natuurlijk niet dwingen". Aangeboren Ook de geboorte van een kind met een aangeboren afwijking kan aanleiding zijn voor een erfelijk heidsonderzoek. Het kan bijvoor beeld zijn dat een vrouw een kind ter wereld heeft gebracht met een hartafwijking. Hierbij is er meestal een heel gering herhalingsrisico. Aangeboren afwijkingen kunnen onder anderen ontstaan doordat vrouwen in hun zwangerschap in aanraking zijn geweest met rode hond, of bepaalde schadelijke me dicijnen. Een andere reden om erfelijkheidsonderzoek aan te vra gen is als de vrouw twee of meer keren een miskraam heeft gehad. Er zijn de laatste jaren in het lang niet iedereen komt, maar ook erfelijkheidsonderzoek belangrij ke vorderingen gemaakt. Door on derzoek van DNA is het in toene mende mate mogelijk als het ware naar de erfelijke aanleg te kijken. Daarnaast zijn er belangrijke ont wikkelingen in de prenatale diag nostiek. Voor een dergelijk onderzoek komen allereerst in aanmerking echtparen die een verhoogde kans hebben op een kind met een erfelij ke of aangeboren afwijking; daar naast ook vrouwen van 36 jaar en ouder. Van de Kamp: "Over de grens van 36 jaar valt inderdaad te twisten. In een land als Denemar ken is dat helemaal vrij". Bij een prentaal onderzoek kan op verschillende tijdstippen tij dens de zwangerschap worden ge keken of er bij de foetus sprake is van chromosoomafwijkingen, stof wisselingsziekten of bepaalde aan- legstoornissen. Bekend zijn het vruchtwateronderzoek en het echografisch onderzoek, waarbij via geluidsgolven de grootte en vorm van de baby kan worden vastgesteld. Van de Kamp maakt hierbij de aantekening dat deze laatste techniek steeds verfijnder wordt en daardoor steeds beter tot opsporing van afwijkingen leidt. liet alle ouders hebben zin er over te (foto Holvast) Betrouwbaar Een nieuwe ontwikkeling is ech ter de chorionbiopsie, ook wel 'vlokkentest' genoemd. Al tussen de achtste en tiende week kan door onderzoek van de chorionvlokken die in de placenta zitten chromo soomafwijkingen en sommige stof- wiselingsziekten worden ontdekt. Eerlijkheid gebiedt Van de Kamp om te zeggen dat dit onderzoek ook een zeker risico inhoudt, om dat na dit onderzoek een licht ver hoogde kans op het optreden van een spontane miskraam bestaat. "Bij de vruchtwaterpunctie is dit risico inmiddels gedaald tot een half procent", zegt hij geruststel lend. Verder vertelt hij dat de hui dige vormen van prenatale diag nostiek een grote mate van be trouwbaarheid bieden. De VSOP zet de advertentiecam- pagene in samenwerking met SI RE nog enige tijd voort. "We heb ben duizenden reacties gehad, waaruit bleek dat er nog veel schrijnende toestanden zijn. Varië rend van verkeerde voorlichting tot niet op de hoogte zijn van de mogelijkheid van erfelijkheidson derzoek. We hopen op deze manier dat alle beschikbare kennis wel bij tijds de betrokkenen bereikt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4