Timistadwijk: alleen fusie kan financieel debacle voorkomen Gemeente wil proef met bakken voor oud papier Woningbouwvereniging in het rood Korting overdag voor culturele instellingen Volgende maand twee keer avondvierdaagse DINSDAG 14 MEI 1985 LEIDEN 'Wurger' meldt zich in Leiden LEIDEN - Bij de Leidse politie heeft zich gisterochtend omstreeks een twintigjarige man uit Eibergen gemeld met de mededeling dat hij in Eindhoven zyn acht maanden zwangere vriendin zou hebben ge wurgd. Volgens de Eindhovense gemeentepolitie heeft de man gis ternacht om een uur of vijf inder daad geprobeerd zijn 21-jarige Eindhovense vriendin te wurgen. Na zijn daad heeft hij de benen ge- De vrouw verkeerde ongeveer een uur buiten bewustzijn en is toen op aandrang van buren naar het Sint Josephziekenhuis in de Brabantse plaats gebracht om de worden behandeld voor verwon dingen aan de hals. De man is door de Leidse politie naar Eindhoven gebracht en daar voor verhoor in gesloten. Waarom hij zich in Leiden heeft gemeld, is niet duidelijk. Kinderdag verblijf geeft brochure uit LEIDEN - Door kinderdagverblijf 'Het Konijn' is een brochure uitge geven, waarin informatie staat over de dagelijkse gang van zaken in dit kinderdagverblijf. De ouderraad die het boekje heeft samengesteld, had gemerkt dat bij ouders die er over denken hun kind bij èen kin derdagverblijf te laten verzorgen, vaak weinig bekend is over de ma nier waarop een dergelijke opvang- mogelijkheid werkt. Geen enkel kinderdagverblijf in Leiden heeft nog zo'n uitgebreide brochure ter beschikking. Het boekje van 'Het Konijn' kan danook als voorbeeld kerken. voor andere kinderdagverblijven dienen. In de brochure staan praktische tips over kleding die het kind het best bij zich kan hebben, over de eerste onwennige tijd op de crèche, de dagindeling van de groepen, huisregels, feestvieringen, ouder bijdrage en de leidsters. Voor inlichtingen over de bro chure kan men terecht bij 'Het Ko nijn', Duivenbodestraat 11. LEIDEN - In het kader van het tienjarig bestaan van de studie groep Luchtoorlog 1939-1945, alsmede in verband met veertig jaar bevrijding, organiseert het bestuur in de week van woens dag tot en met zondag een grote expositie in het Antonius Club huis. Aan de tentoonstelling wordt medewerking verleend door de dienst voorlichting van het mi nisterie van defensie, met een aparte inzending over luchtfoto grafie boven ons land. Verder wordt er aandacht besteed voor de periode waarin Nederland Expositie van studiegroep Luchtoorlog neutraal was, er is een inzending van gecrashte toestellen, er zijn schilderijen en foto's. Er is één onderwerp dat feite lijk niets te maken heeft met de luchtoorlog, maar waarvan de or ganisatie toch meende dat het onder de aandacht diende te worden gebracht: de invasie van Normandië in juni 1944. En dan is er nog een onder werp dat volgens de studiegroep ongetwijfeld veel publiek zal trekken: de aanwezigheid van de zogenaamde Leidse bom, die vo rig jaar uit de grond werd ge haald. Door medewerking van de Explosieven Dienst in Culem- borg was het mogelijk de bom nogmaals naar Leiden te halen. De openingstijden: woensdag van 20.00 tot 22.00 uur, donder dag van 10.30 tot 21.30 uur, vrij dag eveneens vart 10.30 tot 21.30 uur, zaterdag en zondag van 10.30 tot 17.00 LEIDEN Ondanks de teruggave van vijftien miljoen gulden achterstallige verbete- ringskosten door het rijk is de woningbouwvereniging Tuinstadwijk nog steeds armlas tig. Het onderhoud van 400 woningen aan de Van 's Gravensandestraat en omgeving, Lage Mors en Frederik van Eedenlaan kan zij zich eigenlijk niet permitteren. Als de fusie met vier andere Leidse corporaties niet doorgaat, is Tuinstadwijk in zes jaar failliet. Vlam in pan: brandwonden LEIDEN - Een 64-jarige Leide- RotteTdamVe" fi?ma naar heeft gisteravond .omstreeks bakken gratis te piaatsen tien voor zeven brandwonden de hals opgelopen toen hij een WI4SCV4ilB 4iaai 411 6 ginnende brand, ontstaan toen by Leidenaren scheiden jaarlijks de benedenburen de vlam frituurpan was geslagen, met water dkectie"""reïn^ïnF^erwacht'' dit LEIDEN - Leiden krijgt naast de tainers. De Alphense gemeente glasbakken nu ook oud-papierbak- raad wijdde zelfs verhitte discus ken. Burgemeester en wethouders sies aan dit onderwerp, vooral toen hebben besloten tot een proef van de gemeente de bakken ging hu- jaar met de papierbakken. Een ren. De exploitant profiteerde dus bereid de niet alleen van de verkoop van te le- oud-papier, maar kreeg ook nog gen, mits meer gemeenten in de een verkapte subsidie, meende een omgeving met haar in zee gaan. aantal raadsleden. De bakken ble- echter staan, geveer 5.000 ton oud papier af. De trachtte te blussen. De pan had hiervan jaarlijks ongeveer 100 ton Vooraanstaand meer dan een uur ongemerkt op het gasfornuis gestaan. De onfor tuinlijks blusser is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Aan de Marislaan liep even later een etentje in het honderd toen de vlam in de fonduepan sloeg. De be- woonster zette wel het deksel op m^Tpapiercöntaïnërs de pan, maar vergat het gas uit te de bakken zal belanden. Een nota van de directie reini ging over deze licht- en donker groene bakken komt morgen avond op tafel in de raadscommis sie voor economische aangelegen heden. Op basis van ervaringen die Den Haag Bochum in Duitsland zijn opge- Volgens de directie reiniging moet vooral Bochum vergeven zijn van de papierbakken: er staan er 500, gemiddeld één per duizend in woners. Leiden wil voorlopig vijf tig bakken, even veel als de glas bakken, gemiddeld één per 2000 draaien De zaak dreigde opnieuw daani meent de gemeente dat uit de hand te lopen doordat proef in Leiden zeer zeker ook po- deken die zij ook over de pan had sitief kan uitpakken. gelegd vlam vatte. De brandweer Volgens de Haagse ervaringen kon echter volstaan met het uit- levert het op ruime schaal piaatsen draaien van het gas. Expositie 'Kijk en Vergelijk' LEIDEN - In de Openbare Biblio theek aan de Nieuwstraat is tot Pinksteren de tentoonstelling 'Kijk en Vergelijk' te zien. Een ten toonstelling over vormgeving, be doeld oni het bewust waarnemen van onze omgeving te bevorderen. De nadruk ligt op de vormgeving- van dingen waarmee iedereen te maken heeft, zoals: drinkgerei, schoenen, de manier waarop wij ons huis inrichten, kleding en ma- ke-up. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. i oud-papierbakken nauwelijks bezwaren op. Brandstichting in de bakken bleek nauwelijks voor te komen. Op de containers zit name lijk een terugslagklep waardoor het moeilijk is een brandend voor werpje) naar binnen te gooien. Als de klep dichtslaat dooft de brand vervolgens door zuurstofgebrek. Overigens is de Alphense jeugd in deze met papierbakken gesierde gemeente er wel in geslaagd af en toe brand te stichten in de bakken. In Den Haag zouden verenigin gen die oud-papier hebben opge haald niet klagen omdat hun markt wordt afgeroomd door een com merciële en professionele verzame laar. Om nog maar eens in Alphen te kijken: daar bestond bij scholen, kerken en verenigingen behoorlijk wat weerstand tegen de papiercon- Een voordeel is, schrijft reini ging, dat Nederland een zeer voor aanstaande plaats in de wereld heeft met betrekking tot het herge bruik van oud-papier, schrijft rei niging voorts. Bijna zestig procent transportkosten kwijt was. Het op- zelf al oud papier bewaren denkt de gemeente dat zij dan eerder ge neigd zijn om het in een bak te stoppen. Dat Leiden uitspaart op de ver branding van oud papier (waar voor de gemeente per gewichts eenheid een vast bedrag moet beta len) is een te verwaarlozen meeval ler, verwacht de gemeente. "Op het totale Leidse aanbod van 31.000 ton afval per jaar is 100 ton oud pa pier te verwaarlozen". In Alphen wordt jaarlijks 400 ton opgehaald. In Alphen bleek overigens dat inderdaad op de verbranding niet wordt bespaard: de gemeente moet de afvalverwerking een bepaalde minimale jaarlijkse hoeveelheid le veren. Als men daaronder komt blijven de contractuele minimum- kosten gelijk. De gemeente Alphen bleek desondanks een lief som metje (38.000 gulden per jaar) over te houden doordat zij minder komt via scholen, verenigingen e huishoudens terug bij de papierin dustrie. Omdat toch al veel r gehaalde oud papier hoeft zij melijk niet meer naar de vuilver- banding te 1 Dit sombere beeld schetst secreta ris J.J. Meerburg, hoewel een maand geleden de vijftien miljoen gulden door het rijk is overge maakt. Daarmee kon het .meren deel van de schulden worden afge lost, maar nog steeds komt de ver eniging per jaar drie ton tekort. Met de uitvoering van het' plan (kosten: 2,3 miljoen) dat nu op sta pel staat stijgt dit tekort nog eens met 140.000 gulden. De algemene bedrijfsreserve (abr) van Tuinstadwijk bevat nog 2,3 miljoen gulden. Het onder- houdsfonds staat meer dan een half miljoen in de rode cijfers. Het verwachte, jaarlijkse exploitatiete kort dat uit de abr moet worden gedekt in ogenschouw genomen behoeft het weinig verbeelding om uit te rekenen dat de vereniging binnen zes jaar failliet is. "Er is niet het uitzicht dat we er volgend jaar beter voor staan. Ik denk niet dat we eruit komen', zegt Meerburg. Kortom, Tuinstadwijk is nog steeds armlastig. Terwijl het bestuur van de vereniging nog aan het begin van dit jaar vertelde dat, na de terugbetaling van de de ach terstallige verbeteringsbijdragen, de corporatie uit de problemen zou zijn. Leningen De tekorten op de exploitatierei- kening, waarvan het resterende deel overigens geen problemen op levert vanwege rijksvergoedingen, dateren voor iets meer dan de helft uit het begin van de jaren zeventig. Tuinstadwijk heeft toen een 1,3 miljoen kostende poging gedaan tot renovatie van vooroorlogse wo ningen aan de Seringenstraat. Rijkssubsidie kreeg de vereniging niet. Het geld werd geleend van de gèmeente en een deel van een bank. Begin jaren tachtig werd het complex werkelijk gerenoveerd, deze keer met rijkssubsidie. Pogin gen om de schulden van de eerdere werkzaamheden erbij vergoed te krijgen, mislukten echter. Een andere belangrijke oorzaak is een rijkslening van een kwart miljoen die Tuinstadwijk tegen twaalf procent rente heeft gesloten voor de aanpak van de 218 wonin gen aan de Van 's Gravensande straat. "Wij zijn bezig versneld af te lossen, om de lening om te zetten tegen een met een voordeliger ren tepercentage. De toestemming van de gemeente hebben we hiervoor gekregen", zegt secretaris Meer burg om aan te geven dat er aan het terugschroeven van de tekorten wordt gewerkt. De onderhoudsplanning biedt een miniem lichtpuntje. Het wo ningbestand van Tuinstadwijk ver keert voor een groot deel in goede staat. Meerburg: "Alleen het 'te- rugploegplan' heeft nog onder houd nodig. Maar daaraan gebeurt alleen het hoogst noodzakelijke". Het grote werk aan dit plan moet dus nog komen. Klunzig Het verzet van het bestuur tegen de uitvoering van onderhoudsklus- sen is daarom voor een belangrijk deel terug te voeren op de financië le perikelen. Tot voor kort lag er een advies van de Centrale Boek houding voor Woningbouwvereni gingen (CBW) aan Tuinstadwijk om in geen enkel financieel avon tuur te stappen. In april waren de rijksmiljoenen 'wonder boven wonder' ontvangen. Toen heeft de boekhouding de zaak opnieuw doorgerekend en luidde het advies opnieuw negatief. De verwijten die PvdA-wethou der Tesselaar (volkshuisvesting) vorige week heeft geuit, als zou Tuinstadwijk, bij het achterstallig onderhoud aan de 400 woningen, als 'een schoolvoorbeeld van klun zig beleid' de rijkssubsidie bijna hebben verspeeld, wijst Meerburg af. "We konden, niet zeggen 'we doen maar niks'. We'hebben alleen geaarzeld, omdat het in feite finan- cieel onverantwoord zou zijn", zegt Meerburg over de komende onder houdsplannen. "Nu moeten we wel op de fusie gokken. We hopen dat die nog dit jaar doorgaat. Dan lost alles zich wellicht vanzelf op. Tuin stadwijk móet nu de straat op, om een rijke boerendochter te trou- "Eind vorig jaar is het plan inge diend. Als de gemeente tweederde van de kosten, anderhalf miljoen gulden, garandeert, dan kunnen we morgen beginnen". Treuzelen met de aanbesteding kan Tuinstad wijk niet woren verweten, meent Meerburg. Het aannemingsbedrijf Arbouw is de opdracht voor de klus gegeven. "Maar de wethouder zit natuurlijk op hete kolen", speelt de secretaris het balletje terug. Ook de kritiek dat de vereniging heeft verzuimd de bewoners in spraak te geven in de plannen, legt Meerburg naast zich neer. "Er komt deze week een bijeenkomst. Ons bestuur gaat daar anders mee om dan bepaalde andere verenigin gen". Nieuwe tarieven Stadsgehoorzaal: LEIDEN - Muziekgroepen, toneelgezelschappen, dansgroepen en ande re culturele instellingen zonder commercieel oogmerk mogen ruimte in de Stadsgehoorzaal overdag tegen een gereduceerde prijs huren. Zij kun nen zich daarmee drie tot veertig gulden huur besparen, in vergelijking met niet-commerciële, niet-culturele gebruikers als scholen. Per" 1 juli van dit jaar worden de tarieven van de Stadsgehoorzaal met vier procent verhoogd, dit nadat de afgelopen twee jaar de prijzen onder druk van de teruglopende bezetting gelijk zijn gebleven. De verhoging geldt alleen voor overdag voor de commerciële, culturele gebruikers. De huurprijzen voor 'gewone' commerciële gebruikers blijven hetzelfde. Het voordeeltje voor de verenigingen kan oplopen van drie gulden per dagdeel op de huur van de 'kleine zaal' tot veertig gulden op de huur van de gehele Stadsgehoorzaal voor een dag. Ongedierte in flat Arendshorst LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren bij de ontruiming van een - overigens lege - woning aan de Arendshorst een groot aantal 'bewoners' aangetroffen, in de vorm van kakkerlakken, vlooien en ander ongedierte, die zij niet zo maar op straat kon zetten. De ingeschakelde ongediertebestrijders troffen vervolgens, toen zij de woning wilden ontsmetten, een 24-jarige man aan die de woning zojuist had gekraakt. De Leidse vrouw, die met twee kinderen de woning zou betrekken, moet nu een paar dagen wachten. De woning blijft zo lang hermetisch afgesloten tot de bestrijdingsmiddelen het ongedierte hebben uitgeroeid. LEIDEN - De Leidse avondvier daagse wordt dit jaar twee keer ge houden: van maandag 3 juni tot en met donderdag 6 juni en een week later, van 10 tot en met 13 juni. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10 en 15 kilometer. De organisatie is in handen van wan delsportvereniging Zuid-West. In de eerste week is de start elke avond bij de kantine van voetbal vereniging VTL (sportpark De Vliet) aan de Voorschoterweg. In de tweede week fungeert de kanti ne van v.v. Leiden (sportpark De Morsch) aan de Smaragdlaan als startplaats. Deelnemers kunnen van zes tot zeven uur starten. In- schrijfadressen zijn Evertsenstraat 47 Leiden, Smaragdlaan 184 Lei den en Ruysdaelhof 4 in Voorscho ten. Groepen kunnen zich telefo nisch opgeven: 01726-13470. Zuid-West organiseert ook drie zomeravondwandeltochten. Op de woensdagen 22 mei en 19 juni is de start daarvan bij het Parlement aan de Nieuwstraat 45; woensdag 21 augustus is de kantine van VTL weer het beginpunt. Ook in dit ge val kunnen de deelnemers kiezen uit de afstanden 5,10 en 15 kilome ter en is de start tussen zes en ze ven uur. Voor inlichtingen: P.C. Groenescheij, Schoutendreef 73 in Bodegraven, tel. 01726-13470. Ongeluk fietsster in Herenstraat LEIDEN Een 59-jarige Leidse vrouw is gistermiddag vermoede lijk met een zware hersenschud ding naar Academisch Ziekenhuis gebracht, nadat zij op de Heren straat in botsing was gekomen met een personenauto, bestuurd door een 26-jarige man uit Leiderdorp. Zij kwam met haar fiets ten val als gevolg van de botsing en werd bui ten kennis afgevoerd. Dolfijn (1) Op het strand van Noordwijk werd op 4 mei 1983 een witgnuit- dolfijn gevonden. Dood, vanzelf sprekend. Er werd een dieren arts ingeschakeld om de dood soorzaak vast te stellen, maar hoe hij ook zocht, speurde en na dacht: een doodsoorzaak kon hij niet vinden. Het meest verba zingwekkende van de hele kwes tie was dat de dolfijn zwanger bleek te zijn. Drachtig, noemen dieren dat. Op zich is het niet zo bijzonder dat er een witsnuitdolfijn aan spoelde. Want hoewel dit dier ei genlijk niet in onze wateren voorkomt, is het aantal strandin gen sinds 1969 enorm toegeno men. Met andere woorden: de witsnuitdolfijn schijnt zich be haaglijk te voelen in de Noord- Dr. J.C.A. van Etten van het in de Raamsteeg gevestigde Rijks museum van Natuurlijke Histo rie: "Hoe groot de toename pre cies is, weten we niet. Wel weten we dat er vanaf 1980 al meer strandingen zijn gemeld dan in enige andere decade van deze Is er nog nooit eerder een drachtig vrouwtje gevonden? "Nee, daarom zijn we ook zo verbaasd. Kijk, we wisten al dat er witsnuitdolfijnen in onze wa teren voorkomen. Maar nu er ook een drachtig vrouwtje is ge vonden, lijkt het er veel op dat deze soort zich bij ons aan het nestelen is. U moet weten dat de ze dolfijn oorspronkelijk in de noordelijke ijszee voorkomt en niet bij ons". zijn met onderzoek, want het is een intrigerende kwestie". Van Etten vertelt dat het jong geprepareerd is. "De jonge dol fijn komt in onze collectie, want het is een mooi exemplaar. Op de foto's die we pas hebben ge maakt, kun je bijvoorbeeld goed de snorharen zien. Bij volwassen witsnuitdolfijnen zijn die ver dwenen. Het is dus aardig om dit dier te zijner tijd eens tentoon te stellen" En de moeder? "Niet veel meer mee te begin nen. De moeder had te lang op het strand gelegen en u weet hoe dat gaat: het verrottingsproces was al te ver. De moeder hebben we dus moeten verwerken, zoals dat heet. Alleen het geraamte is overgebleven, ook voor de col lectie". "Aanvankelijk dachten we dat ook het jong verloren was, dat wil zeggen: te ver verrot om te bewaren. Maar dat bleek niet het geval. Het was dus niet zo dat we er een stokje instaken en dat het dier leegliep, wat vaak gebeurt". Mast mag Dolfijn (2) "Waarom ze hier naar toe zijn ge komen, weten we nog niet. Maar u begrijpt natuurlijk wel dat de deskundigen inmiddels bezig We blijven nog even bij het onge boren leven. Het zoveelste hoofdstuk in het verhaal van de lichtmastreclame die de Vereni ging Bescherming Ongeboren Leven (VBOK dus) op de Nieu we Beestenmarkt blijft. Naar het zich laat aanzien wordt dit wel het voorlopig laatste chapiter in dit reuze conflict. Wat er vooraf ging: in augustus '83 klom een mevrouw van de VBOK een mast aan de Nieuwe Beestenmarkt in om daar de tekst 'Laat leven dit kind' we reldkundig te maken. Een teke ning van een kind in een baar moeder liet daarbij aan duide lijkheid niets te wensen over. - De gemeente vond de reclame best, maar de werkgroep Wij Vrouwen Eisen niet. Wij vrou- Het mannetjesembryo. "Die komt wen eisten dat de VBOK-leuze weg moest in elk geval uit de na bijheid van het Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. Wat de gemeente be treft bespreekbaar en het overleg met de VBOK werd geopend. Of er niet een andere mast was waaraan de vereniging haar me ning kenbaar kon maken. Ruim anderhalf jaar na dato moet de gemeente constateren dat het wel bespreekbaar maar niet op losbaar was. Twee brieven, aan de eisende vrouwen en de Vbokkers, getui gen daarvan. Aanbiedingen voor een andere plaats zijn door de vereniging afgewezen, zo legt het college van B en W aan de vrou wen uit. "En aangezien er geen andere lichtmasten meer be schikbaar zijn die aan de wensen van de vereniging voldoen en.die uw bezwaren ondervangen, zijn wij tot de conclusie gekomen dat verder overleg geen zin heeft". In de brief aan de vereniging is een wat kribbige ondertoon te bespeuren. "Wij betreuren het exemplaar". (foto pr) dat u niet kunt in gaan op ons aanbod" en "Wij zien af van ver dere contacten met u". Wat je noemt duurzame ontwrichting. Overigens zal verlenging yan de huur van de mast per 1 janiiari nog wel in de betreffende raads commissie aan de orde komen. U kunt dus uitkijken naar deel twee van deze mast-sage. Meesterschutter (3) J. van Zeijst, lid van de sportver eniging voor gehandicapten 'De Sleutels', heeft al een paar keer in deze rubriek gefigureerd. Hij werd namelijk een paar jaar gele den Nederlands kampioen, vorig jaar derde en dit jaar sleepte hij het kampioenschap van Zuid- Holland al in de wacht. Van Zeijst meent dat de tijd nu rijp is om wederom een succesvolle gooi naar het Nederlandse kam pioenschap te doen. Er is één probleem. "Ik kan niet genoeg oefenen. Kijk, onze vereniging heeft geen eigen ruimte. We trainen één keer per week op de baan van de Leiderdorpse vereniging 'De Vrijheid'. Maar één keer trainen is voor een topschutter als ik niet genoeg, dat begrijpt u wel". Kan hij niet vaker trainen bij 'De Vrijheid'? Van Zeijst: "Zoals ik al zei: we huren één keer per week hun ruimte, dus ze zien me aanko men als ik zeg dat ik zo'n tien uur in de week bij hen wil trainen. En gelooft u me: tien uur is echt niet te weinig als je serieus wilt meedoen aan de Nederlandse kampioenschappen". Van Zeijst vertelt dat hij op zoek is naar een ruimte die mini maal elf meter lang is en twee meter breed. "Een soort gang als het ware. Geen echte gang na tuurlijk, ik zie me al schieten in een gang zeg! Nee, u begrijpt wel wat ik bedoel. Je moet genoeg af stand hebben om te kunnen schieten". Wie hem uit de brand kan hel pen, draaie het volgende num mer: 071-761376.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3