'Maatregelen voor gewraakte stukA4' PPR en PSP: samen sterk 'Trammelant over onze rug uitgevochten' Bedrijven mogen niet met personenauto op de markt Mieke Holierhoek nieuwe fractievoorzitter PvdA r- k PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 14 MEI 1985 Agenda DEN HAAG/VOORSCHOTEN Wasserij Burger en radio-en tv- winkelier De Ru aan de Voorscho- tense Voorstraat mogen tijdens de vrijdagse weekmarkt niet met hun personenauto's naar en van hun bedrijven rijden. Dat heeft de Raad beslist op de beroepen die de beide bedrijven hadden aangespannen tegen de afwijzende beschikking van B en W van Voorschoten om tijdens marktdagen met een perso nenauto op de markt te komen. Voor bedrijfsauto's is de markt niet verboden. Wasserij Burger had aangevoerd dat een van haar grotere bedrijfs auto's niet bij de wasserij kan ko men omdat marktkramen in de weg staan en dat daarom gebruik van een personenauto nodig is. De Ru had naar voren gebracht dat zijn bestelauto er niet altijd is en zijn personenauto dan wordt ge bruikt voor het vervoer van kleine re artikelen. De Raad van State zegt in een toelichting op de besluiten dat op marktdagen best een karretje ge bruikt kan worden om was of an dere artikelen te vervoeren naar de wat verder geparkeerde vracht- of personenauto. De gemeente had een dergelijke suggestie ook al ge daan. LEIDERDORP - De PPR en PSP in Leiderdorp zullen de komende verkiezingen hoogstwaarschijnlijk samen ingaan. De leden van beide partijen hebben 'ja' gezegd tegen het. voorstel om met één gezamen lijk verkiezingsprogramma te ko- De verbintenis is weliswaar nog pril, maar ze ziet er volgens de voorzitters van beide partijen veel belovend uit. Veel 'gezonder' ook dan vier jaar geleden, toen PSP en PPR in Leiderdorp ook al tracht ten om samen één of meer raadsze tels te winnen. Toen ketste de zaak echter af. Men is anno 1985 echter niet bang voor een herhaling daarvan. PSP- voorzitter Jan Preenen: "Het pro bleem was toen dat we de zaak in eerste instantie erg onderschatten. Pas in een heel laat stadium is de ledenvergadering erbij betrokken. De samenwerkingsovereenkomst werd toen door hen ingetrokken, 'Twee raadszetels haalbaar' omdat zij vielen over het principië le punt 'samenwerking met het col lege'. De leden waren bang dat de PPR in de raad te nauw zou gaan samenwerken met het college. Preenen wil het verleden nu lie ver vergeten. Hij meldt dat het hete hangijzer van toen bij de leden van nu bespreekbaar is, temeer daar men nu de kat uit de boom heeft gekeken en in PPR-raadslid Hein van der Zande alle vertrouwen heeft. Achterliggende gedachte bij de bereidwilligheid om samen te werken is natuurlijk ook het prin cipe 'samen sta je sterk'. Dat ont kent PPR-bestuurslid Pieter Bück- mann allerminst: "Met z'n tweeën moet het mogelijk zijn om die tweede raadszetel binnen te halen. De zetel die vier jaar geleden als restzetel naar de WD is gegaan, kun je wel stellen, die willen wij nu terughebben". Wat de PSP betreft: die viel vier jaar geleden net uit de boot toen het op een raadszetel aankwam. Preenen: "Door nu met de PPR in zee te gaan trekken we waarschijn lijk kiezers, die anders op de PvdA zouden stemmen, uit angst dat de PSP het niet zou halen". Bang dat een deel van de achter ban het na vier 'raadsloze' PSP-ja- ren voor gezien houdt is hij aller minst. "PSP-stemmers zijn trouw", zo is zijn ervaring. Er worden uiteraard wel de nodi ge voorwaarden aan de samenwer king gesteld. Zo mag de PSP haar eigen gezicht niet verliezen en ook bij de PPR staat de onafhankelijk heid hoog in het vaandel. Morgenavond praten beide voor zitters verder. Als het lukt, wordt die avond een samenwerkings overeenkomst opgesteld. Adviesorgaan minister wil rampen voorkomen LEIDERDORP - Ook de Raad voor de Verkeersveiligheid, een landelijk adviesorgaan, vindt het gedeelte van de rijksweg A4 tussen Zoeterwoude en Hoogmade een gevaarlijk punt. De Raad, onder voorzitterschap van Pieter van Vollenhove, is van mening dat er maatregelen moeten worden getroffen, opdat een ramp a la het mistongeluk van vorig jaar april zich nooit meer zal kunnen voltrekken. Dat melden Van der Have - nog burgemeester tot volgende week - en brandweercommandant M. van den Berg. Zij mochten onlangs hun zegje doen bij een hoorzitting van de Raad. Aanleiding van die bijeenkomst, waarvoor ook politie en verkeersdienst waren uitgeno digd, was de brandbrief, die de burgemeesters van Leiderdorp. Woubrugge en Alkemade een paar weken na het mistongeluk aan mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) stuurden. Daarin dringen de burgemeesters aan op het ne men van speciale maatregelen, waardoor bij calamiteiten sneller hulp kan worden verleend. Calami teiten, die volgens het drietal nogal eens voorkomen op dat bewuste deel van de drukbereden rijksweg. In de brief wordt ook geconsta- GEREEDSCHAP - Het afgelopen weekeinde is by een aantal boten ingebroken die in de Leiderdorpse Dwarswatering liggen. Tot dusver zijn vier aangiften van diefstal ge daan. De Leiderdorpse politie sluit niet uit dat er nog meer aangiften zullen binnenkomen. Uit de boten zijn verschillende losse dingen ge stolen. Onder meer wordt gereed schap vermist. teerd dat op sommige delen vluchtstroken ontbreken en dat de weg vaak in nevelen is gehuld. Rij strooksignalering zou dan ook geen overbodige luxe zijn, even min als het invoeren van de regel dat het bij een ongeval verplicht is om de linkerrijstrook vrij te hou den. Ten slotte stond een demonta bele vangrail op het wensenlijstje van de drie burgemeesters. De minister stuurde de brief door aan de Raad voor de Ver keersveiligheid, het orgaan dat op zijn beurt straks advies over de weg zal uitbrengen aan Smit- Kroes. Zowel de burgemeester van Leiderdorp als diens brandweer commandant hebben daar alle ver trouwen in. Van der Have: "Mij bleek tijdens de hoorzitting dat de Raad bijzon der goed was geïnformeerd. Over de rijksweg zelf, maar in het bij zonder over dat vreselijke ongeluk van vorig jaar". Mist De burgemeester, die eigenlijk al afscheid heeft genomen van zijn gemeente, heeft de kans om tijdens een hoorzitting zijn zegje te doen niet voorbij willen laten gaan. Ook de brandweercommandant heeft zijn mening kunnen spuien. Met name wat betreft de gedachten over de relatief vaak opdoemende mist. Hoewel het KNMI niet met cijfers kan onderstrepen dat Lei derdorp 'mistrijk' is -gegevens over hoeveelheid mist worden er niet opgeslagen- weet Van den Berg praktisch zeker dat de rijks weg veel vaker dan andere punten in nevelen is gehuld. Hij heeft een verklaring bij de hand: "Het komt doordat er daar veel water is: de jachthaven en de zandput. Bij ma tige zuidwesterwind veroorzaakt de overgang tussen de koude en de warme lucht een wig, en dan ont staat er heel gemakkelijk sloot- mist. Dat is zo'n mist die laag over de weilanden hangt. Waarbij je bij voorbeeld alleen de koppen van de koeien ziet. Dat kan een bron zijn. Kijk, vooral als het windstil is kan die mist een deken DINSDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Under the volcano', 20 en 22.15 uur. LAK-Cinema - Cleveringaplaats, film 'Novecento' van Bertolucci, 19 uur. Oud Kath.kerk - oecumenisch avondge bed, 19-19.30 uur. Clubhuis Morschwijk - tafeltennis toer nooi. 19-24 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, PvdA- bijeenkomst over 'sociale zekerheid', 19.30 uur. Dorpskerk - Hoofdstraat, jaarlijks eert Chr. Oratoriumver. Excelsior, 20.15 Warmond Gemeentehuis - raadscommissie r telijke ordening, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, midden standscommissie, 20 uur. Oegstgeest Gebouw Cebemo - Rhijngeesterstraat- weg 40. discussie-avond PvdA over 'Niet bij Sierra Leone alleen..', 20 uur. WOENSDAG Clubhuis Morschwijk - Topaaslaan, Het groot verrassingsfeest voor kinderen, 14-16 uur. Hooglandse Kerk - lunchorgelconcert door Joop van Goozen, 12.30 uur. Voorschoten Poppentheater - Pr. Marijkelaan 4, kin dervoorstelling 'Wie niet blauw is, is ge zien'. 14.30 uur. APOTHEKEN van vr 10 tot vr 17 mei door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den. tel. 121313. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000. Het stuk van Rijksweg 4 bij Leiderdorp dat volgens de Raad voor de Verkeersveiligheid moet worden aangepakt. (archieffoto» dienst en brandweer op stuk 'Lei derdorpse' rijkweg kampen. Overi- En het gens is die slechte bereikbaarheid was windstil op die 11e april vorig ook ten dele aan de automobilisten jaar". zelf te wijten. Als er iets gebeurt. Van den Berg is vanwege zijn er- dan laten zij hun auto vaak gewoon varingen als amateur-vlieger tot staan. Op slot, nota bene. Gevolg: die conclusie gekomen. Verheugd tijdens het gewraakte ongeluk had constateert hij dat Pieter van Vol- dé brandweer onnodig veel extra lenhove, zelf ook verwoed vlieger, werk aan het wegslepen van onbe- best iets in die redenering zag. heerde auto's. "Dat bezorgt je niet Voorts heeft Van den Berg tij- alleen tijdverlies, maar door dat dens de hoorzitting ook nog eens met-de-hand-wegslepen heb je als gewezen op de slechte bereikbaar- brandweerman nauwelijks meer heid waarmee politie, eerste hulp- lucht in je longen. Terwijl je even later zo dringend nodig hebt..", al dus Van den Berg. Hij en 'zijn' burgemeester hopen vurig dat er nu, na ruim een jaar, iets aan die weg gaat gebeuren (Van den Berg: "Niet alleen vanwe ge dat tragische ongeluk. Er ge beurt regelmatig wel wat daar"). Een woordvoerder van de Raad voor de Verkeersveiligheid meldt dat dat inderdaad de bedoeling is. Men is al bezig om het advies op te stellen. Medio augustus/september zal het aan de minister worden overhandigd. LEIDERDORP - De leden va PvdA in Leiderdorp worden avond op de hoogte gesteld van een wisseling van de wacht in de gemeenteraad: raadslid Mieke Ho lierhoek heeft het fractievoorzitter- schap van Aad Wesseling overge- de de komst van het kunstgrasveld an- van Alecto, waarover onderling nogal wat wrijvingspunten heer- Voorzitter Leiderdorpse hockeyclub verlangt naar kunstgrasveld Officieus neemt ze dat werk al maanden voor haar rekening. De fractievoorzitter zelf was wegens ziekte enkele maanden uit de rou latie. Maar 'officieel' wordt het pas vanavond, tijdens de ledenverga- WASSENAAR dering in de Hollandse Tuyn. PvdA-secretaris Victor Molken boer verwacht niet dat de PvdA-wethouder haalt uit naar collegepartner De Wassenaarse PvdA-wethouder Greep vindt dat de WD-collepartner voor de kie- "spookbeelden optrekt als het ling op problemen zal stuiten. "De gaat 0m het verlies aan groen door fractie heeft onderling besloten dat woningbouw in de polder. Ik vind Mieke voorzitter blijft. Dat mag ze dat we door het Weteringpark vol doen: bestuur en fractie hebben nu ledig te gebruiken, vrijwel alle wo- eenmaal een gescheiden verant- ningzoekenden zullen helpen", zei woordelijkheid. Er rest ons als be- de wethouder gisteravond tijdens stuur niets anders dan het de leden mee te delen", aldus Molkenboer. Zelf vindt hij het besluit van de behoefte-onderzoek bijzondere ledenvergadering. Hier kwam het recente woning ter sprake, LEIDERDORP - De aanhouder lijkt weer eens te gaan winnen: Alecto krijgt hoogstwaarschijnlijk z'n kunstgras veld. De gemeenteraad moet deze maand nog officieel be slissen, maar er is al een politieke meerderheid (WD, PvdA en D'66) voor het voorstel om de hockeyclub, die dezer dagen het derde lustrum heeft gevierd, 200.000 gul den te verstrekken. Voorzitter R. de Josselin de Jong zich garant gesteld om het ontbre- van de kunstgras-commissie ver- kende bedrag voor te schieten", wacht tenminste niet anders. "Ik "En daarbij zijn we toch wel kan me niet voorstellen dat er nu uniek: geen enkele andere Leider- nog om puur politieke redenen een dorpse vereniging heeft op zo'n negatieve beslissing wordt gefor- schaal een eigen bijdrage aangebo- ceerd", zegt de man, die de laatste den. Dus vind ik dat we wel loon maanden wat kregel is geworden naar werken mogen hebben", omdat hij het gevoel heeft "dat de politieke trammelant een beetje -mQ;iv0+ over onze rug wordt uitgevoch- allliei ten". Maar nu de zon weer boven Bang om door de komst van een de ven-egende velden gaat schy- kunstgrasveld failliet te gaan is nen klaart ook zyn humeur weer Alecto niet »We zitten op. Het zou van de gekke zijn als er nu nog een streep doorheen wordt gehaald. Als het ligt dat kunstgrasveld tember al", roept hij. straks weer in een opwaartse spi- raai: betere speelmogelijkheden, cu meezit <jus nog meer leden. En zoals het er op 1 sep- nu naar uitziet is er voor de aanleg dat veld niet eens een contri- Alleen die raadsvergadering butieverhoging nodig", staat er nog tussen Ja de druiven De JoSselin de Jong, die heel wat zullen voor het CDA wel een beetje avondjes op het gemeentehuis als zuur zijn geworden, omdat de nor male gang van zaken geweld wordt J nuuiji aangedaan" (de aanleg van het woond, kande toeschouwer kan de discussies het kunstgrasveld heeft bij ge en legens on- kunstgrasyeld scoorde laag op de dertussen wel dromen jaarlijkse 'verlanglijst' die Leiderdorp heeft, red.). "Maar 'Voor' zijn degenen die menen dat de huidige velden niet meer ge- daarvan kan ik niet meer wakker baat zyn met een ninke opknap. liggen" - r beurt alleen. Dat kost relatief te- De Josselin de Jong zegt zijn veel geld; bovendien is de grond huiswerk te hebben gemaakt. - - - - Voorwaarde bij het 'ja' van de raad is namelijk dat Alecto zelf via lote- rijen, een wijnproject en een te- Bovendien zijn gelactie zo'n 150.000 op tafel legt speeid vanwege •A A# èM *£>^5 V'&v.vy plus drie ton moet gaan lenen. Dat geld komt er, houdt de voorzitter vol, in weerwil van de gedachten die sommige raadsleden en Leider dorpse burgers koesteren. "Toegegeven: de start van die ac ties was wat aarzelend. Ook de le den stonden met de ogen te knip peren bij het horen van die bedra gen. Het lijkt ook allemaal heelBB|. wat. en als je je niet in die cijfers motivéerder kunnën'besiiss'en hebt verdiept lijkt het een utopiej maar die 150.000 gulden komen er. De actie begint nu echt te leven; recreatiegebied De Bloemerd zó slecht dat er binnen de kortste ke ren weer problemen zouden rijzen. velden overbe- De Josselin de Jong -poseert bij een slecht stukje veld: 'We mogen toch wel i chronisch vel- dentekort 'Tegen' zijn argumenten als: de aanleg van een kunstgrasveld scoorde eind vorig jaar uiterst laag, het kost de gemeente 200.000 gul- ConCUITGnt den, er zijn waarachtig wel belang rijker zaken uit te voeren. Laten we de zaak maar vooruitschuiven tot volgend jaar, als de kwestie (nog) beter is bestudeerd en we dus ge- r werken hebben.. gens de argumenten van de club nog eens op een rijtje zet. aantal jaren zo'n veld gewild. An deren, zelfs hele kleine clubs, fik sen dat ook". Dat moeten we maar liever niet doen, vindt De Josselin de Jong. "Want dan zakt de motivatie we zyn de 30.000 gepasseerd Bo- onze leden pijlsnel naar beneden", vendien heeft een van onze leden voorspelt de voorzitter, die vervol- Daarbij is het nieuwste argu ment-vóór in het spel: het tegen houden van de concurrent. De Jos selin de Jong geeft toe dat de komst van een kunstgrasveld niet alleen is aangezwengeld vanwege de slechte bodemgesteldheid. "Nee, want je volgt als vereniging ook een trend. Als het niet nu was geweest, dan hadden we over een meente, als verhuurder van de grond, van mening is een goede gastheer te moeten zijn. Goed, ze heeft met de aanleg van de sport velden daar steken laten vallen. Het is bekend dat het sportcom plex veel beter elders had kunnen aangelegd. Maar men doet nu op recht z'n best om het goed te ma ken". Er zijn wel eens mensen die zich LEIDERDORP - "Dat kunstgras mag er absoluut niet komen. Het is belachelijk dat de gemeente zo veel geld wil uittrekken voor een project, dat zo uiterst laag op de scoringslijst staat". Aldus de motieven van twee in woners van Leiderdorp, de dames Slootweg en Dekker, die via een handtekeningenactie willen voor komen dat hockeyvereniging Alecto het kunstgrasveld krijgt. Een van de twee, mevrouw Dek ker: "Ik vind het überhaupt bela chelijk dat Alecto al aan het be stellen is bij een kunstgras-leve rancier. Per slot van rekening moet de gemeenteraad nog een be slissing nemen of ze inderdaad twee ton wil uittrekken voor de aanleg". Bij die twee ton blijft het vol gens het tweetal niet: het kunst gras zelf kost een slordige 400.000 gulden, maar daarbij komen hoge kosten voor hekwerk, verlichting, het oppeppen van de slechte grond en de drainage. Bij elkaar zo'n 850.000 gulden, redeneren ze. Desgevraagd verklaart wethou der Meerburg dat er van bestellen nog geen sprake is. Wel heeft Alec to een offerte aangevraagd. Een volkomen normale handeling in dit stadium, aldus Meerburg. Hoe dan ook: de twee dames zet ten door en willen eventueel schorsing van het raadsbesluit vragen bij de Raad van State. "Het is toch belachelijk dat ande re sportverenigingen niks krij gen, en Alecto nu ineens wel", al dus het tweetal, dat adhesie-be- tuigingen afwacht op de telefoon-- nummers 411716/894418. afvragen waarom Alecto niet ge woon helemaal verdwijnt uit een gebied met zulke slechte grond, maar daarover piekert De Josselin de Jong niet. "We zijn'heel tevre den met het clubhuis, de locatie is ook niet gek... Ik denk niet dat er betere plekken te vinden zijn dan de Bloemerd. En veel groter dan dat ledenaantal van 700 zullen we wel niet worden, dus gigantische uitbreidingen zijn niet nodig. Al leen die bodem. Het blijft een ge voelig complex, het zal altijd wel een zorgekindje blijven". fractie te begrijpen. "Het is altijd evenals de invulling van het Wete- jammer als er tijdens een raadspe- ringpark. De PvdA-wethouder node wordt gewisseld, maar ik heb v00r huisvestingszaken zei dat hij er begrip voor, door die ziekte van - Aad Wesseling. Als fractievoorzit ter heb je het toch zwaarder dan als gewoon raadslid. Je zit in een span- zich schaamde voor het feit dat het "woningbehoefte-onderzoek pas na drie jaar college WD-PvdA- D'66 op tafel ligt". "We hadden het ningsveld, je hebt met alleen een a] twee jaar eerder moeten kunnen bemiddelende taak naar de leden gebruiken", sprak de dagelijks be- toe, i ook i andere partij- Overigens begint de PvdA-ver- gadering vanavond om half acht. Thema van de bijeenkomst: 'Socia le Zekerheid'. Tweede Kamerlid Frans Leynse is uitgenodigd stuurder, die verwacht dat tijdens de raadsvergadering volgende week de stemmen zullen staken, als het woningbehoefte-onderzoek ter sprake komt (WD tegenover PvdA, D'66 Partij Wassenaar en^ CDA). Overigens heeft hij de dat onderwerp zyn zegje te druk dat de provincie vrij positief doen Verder wordt er gediscus- tegenover de plannen voor het We- sieerd over de haken en ogen rond teringpark staat. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 250,90 ƒ345,20 131.40 65.70 89,30 22,10 30.- zaterdag v 16.30-18.00 uu (Nabezorging n 118.00 uur) (071)123143 ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaah. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. abonnementen op ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Betaling 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV* te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon, Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2