VAN DERMEER. BIJ WIE OOK WEER.. HEMELVAARTSDAG GEOPEND. Nedlloyd somber ondanks sterk meevallende winst Ook ondersteunende diensten luchtverkeersleiders in actie Aantal banen groeit in geneesmiddelenindustrie w CHARMING. Bekleed met le klas leer. PAGINA 16 DINSDAG 14 MEI 1985 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Als het ligt aan Nedl loyd, met bijna 100 schepen de grootste rederij in ons land, kan de dollarkoers niet hoog genoeg stijgen. Het scheepvaartconcern heeft meer dollar-inkom sten dan kosten. „Elke dollarcent-verhoging, gere kend vanaf de koers van drie gul den vijftig, betekent een winst van •vijfhonderdduizend gulden tot een miljoen", zo rekende drs. R. B. Lenterman, lid van de Raad van Bestuur, gisteren voor bij de pre sentatie van het jaarverslag. De Nedlloyd-groep, waartoe ook luchtvaartmaatschappij Transavia behoort, heeft een zeer goed boek jaar 1984 achter de rug. Tot twee keer toe moest het verwachte re sultaat in gunstige zin worden bij gesteld. Uiteindelijk leverde 1984 Nedlloyd een winst op van 155,4 miljoen gulden, tegen een verlies van 94,4 miljoen in het voorgaande jaar. De vooruitzichten voor dit jaar zijn iets minder gunstig, aldus SCHIPHOL (GPD) - Naast de luchtverkeersleiders dreigt nu ook het administratief en technisch personeel van de dienst Luchtver keersbeveiliging (LVB) met stipt heidsacties. De acties van de lucht verkeersleiders hebben de proble men van de andere diensten volle dig ondergesneeuwd, aldus verte genwoordigers van de AbvaKabo. Bij een volledige overdracht van •de LVB naar Eurocontrol verdwij nen er in totaal 300 banen. De grootste klappen vallen dan onder het technisch en administratief personeel. Deze groep wil van de directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst (RLD), Raben, voor 15 mei duidelijkheid over de looneisen die zij gesteld hebben. Pas daarna is het personeel bereid te praten over het loskoppelen van de LVB van de overheid. Tot nu toe is er door de RLD-top nog niet gereageerd. .„Mochten we deze week niets ho ren dan gaan we met onze leden praten over het voeren van stipt heidsacties los van wat de ver keersleiders doen", aldus de kader leden van de AbvaKabo Jaap Ha ring en Yih Lan Lin. De acties van het administartief en technisch personeel komen er op neer dat zij stipt volgens het boekje hun werk zullen gaan doen. Meldingen van storingen zullen in volgorde van binnenkomst worden behandeld. Grote storingen die in de regel 's nachts worden verhol pen om het luchtverkeer overdag zo min mogelijk te hinderen, zullen nu gewoon overdag worden aange pakt. „De goodwill van de technici is voorbij. We gaan niet langer meer 's nachts mensen uit hun bed bellen". HAVENOVERSLAG - De totale overslag van goederen in de Am sterdamse haven is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen met 10 procent vergeleken bij de zelfde periode van 1984. De groot ste toeneming werd geregistreerd bij het vervoer van kolen (verdub beld) en erts (verdrievoudigd). De grootste daling (41 procent) deed zich voor bij het graanvervoer. Ten opzichte van het vierde kwartaal van 1984 was er sprake van een sta bilisatie van het kolenvervoer en een daling van het ertsverkeer met 30 procent. president-directeur B.E. Ruys. De eerste maanden van dit jaar wijzen overigens op het tegendeel. Die zijn juist beter dan de verge lijkbare maanden van 1984. In de belangrijkste tak, de lijnvaart, ver wacht de Nedlloyd-top een iets minder resultaat. Dit jaar zal bo vendien de produktie van Noord- zee-olie via het dochterbedrijf Nedlloyd Energy aanzienlijk lager uitvallen dan het topjaar 1984, ter wijl de gang van zaken in de buik sector onveranderd slecht gaat. De vloot van Nedlloyd is het af gelopen jaar uitgebreid met onder meer twee containerschepen, twee chemicaliëntankers en een zwaar transportschip. In de eerste maand van dit jaar is een bulkcarrier ge kocht, geheel ten behoeve van een driejarig contract voor het vervoer van ijzererts voor Hoogovens. Vier zogeheten multi-purposeschepen werden van de Deense rederij Maersk overgenomen. Afschrijving Nedlloyd is overigens somber over de marktwaarde van een haar schepen en heeft in het afgelopen jaar 315 miljoen gulden af op een tweetal tankers, die nu nog voor restwaarden in de boeken staan. Nedlloyd raamt de waarde van zijn vloot in de balans per eind vorig jaar op 2,6 miljard gulden tegen 4,8 miljard een jaar eerder. Dit jaar zijn inmiddels vijf tweedehands sche pen gekocht, terwijl een supertan ker is verschroot. De investeringen lopen dit jaar terug en zullen wor den overschreden door de afschrij vingen. Het aantal personeelsleden bij NedLloyd liep het afgelopen jaar met bijna 1500 terug van 18.027 tot 16.568. Ruys zei hierin dit jaar geen grote verandering te verwachten. Het scheepvaartconcern heeft 200 scheepsofficieren te veel. Door overplaatsingen, ruime verlofrege lingen en waldetachering probeert NedLloyd vóór eind volgend jaar dit teveel weg te werken. DEN HAAG (GPD) - Vorig jaar groeide de werkgelegenheid in de geneesmiddelenindustrie met twee procent. Daarmee kwam een einde aan de voortgaande daling van de afgelopen vijf jaar. Met 11.620 arbeidsplaatsen is het peil van 1979 weer bijna bereikt. Dit staat in het vandaag verschenen jaarverslag van de Nederlandse As sociatie van de Farmaceutische In dustrie. Nefarma verklaart het werkgele- genheidsherstel onder meer uit de sterk gestegen export. Vorig jaar voerde ons land voor bijna 1,9 mil jard gulden aan geneesmiddelen uit, een stijging van 16 procent. Ne derlandse medicijnen vonden hun weg naar 160 landen. Europa is nog altijd het belangrijkste afzetgebied (69 procent). De belangstelling voor Amerika en Azië neemt snel toe. Een deel van de uitvoer naar Derde-Wereldlanden verloopt via tussenkomst van de Wereldge zondheidsorganisatie en Unicef, het kindernoodfonds der VN. In 1984 importeerde ons land voor ruim f 1,6 miljard aan geneesmid delen. Per saldo droeg de genees middelenindustrie f 262 miljoen bij tot het overschot op de betalings balans; dat was f 50 miljoen meer dan in 1983. De binnenlandse geneesmidde- lenomzet vertoonde in 1984 een lichte groei. De geldomzetstijging wordt op 5,5 procent geraamd. Een deel van de omzetgroei wordt ver oorzaakt door de gemiddelde prijs stijging (2,4 procent) en door de in voering van nieuwe medicijnen. De stijging van de omvang wordt op 2,6 procent geschat; onder meer de zogeheten vergrijzing der bevol king speelt hierbij een rol. Nefarma blijft erbij dat de prij zen van medicijnen in Nederland niet te hoog zijn. Die prijzen zijn in andere landen te laag, vooral in de zuidelijke lidstaten van de EG. On der meer overheidsmaatregelen, devaluatie en prijsbevriezing zijn daarvan de oorzaak. Opvallend wordt genoemd dat het verbruik van geneesmiddelen in landen met lage prijzen aanzienlijk hoger ligt dan in landen met hoge prijzen. Nederland heeft in Europa het laagste medicijnverbruik per hoofd der bevolking, stelt Nefar ma. Daartoe draagt het gematigde voorschrijfpatroon van de Neder landse artsen bij. Uit een onder zoek in zes landen blijkt dat ons land het hoogste percentage con sultaties van huisartsen/specialis ten heeft waarbij geen medicijnen wordt voorgeschreven (42,2 pro cent). - 'Gevallen met m'n fiets..', een van de meest voorkomende smoezen om kin dermishandeling te maskeren. Commis saris van politie Volker W. Degener kent deze en andere uitvluchten maar al te goed. H(j heeft er geregeld mee te ma ken. Leopold, prijs 17,50. - 'Succesvol spreken' is een door Lys- beth Tonckens geschreven naslagwerk voor al degenen, die er tegen op zien in het openbaar te spreken. Men kan zoiets leren. Dit boekje is een goede leidraad. Van Loghem Slaterus, prijs 29,-. - 'Over narren en hun gespiegelde werkelijkheid' door A.C. Zijderveld is een historische en vergelijkende studie van het narrendom. In de jaren zestig was er in Wenen nog een levensechte nar. Van Loghum Slaterus. prijs 35.-. - 'Met Xaviera op stap' door Xaviera Hollander, bijgenaamd de 'Happy hook er'. Een nieuw eindeloos aantal eroti sche belevenissen zonder enige terug houdendheid neergepend. Luitingh, prijs 24,90. - 'Vlucht 648' door Harold E. Jansen. Het relaas van een op 26 september 1944 boven het Westland neergeschoten Amerikaanse bommenwerper met een elfkoppige bemanning aan boord. Slechts enkelen overleefden de val en konden onderduiken. Hun verhaal werd nooit eerder gepubliceerd. Elmar, prijs ƒ29,90. - 'De grot', thriller van Christopher Hy de, die al in 'De golf bewees een auteur zijn die van huiveringwekkende ef- grotten in Joegoslavië overvallen door een aardbeving en lopen dan recht streeks de ene verschrikking na de an dere binnen. Mingus, prijs 26,-. - 'Stormklokken over het avondland' en 'De galg op Tyburn', jeugdboeken geschreven respectievelijk door Inge borg Engelhardt en Gilbert B. ross. 24,50 en 22,50. - 'Kruisvaart', avonturenroman van Vanyan, het pseudoniem van een Ne derlands auteur, die al eerder met 'Wit wint' een boek schreef met de solozeiler Olivier Sternman in de hoofdrol. Dit maal pikt deze voor de kust van Israël een drenkeling op. En dat is het begin van een fiks aantal gevaarlijke beleve nissen. Veen. prijs 19,90. - 'Broederschap van de Roos' is een nieuwe thriller van David Morrell, die destijds naam maakte met 'De achter volging' (First blood), een verhaal dat werd verfilmd met Sylvester Stallone in de hoofdrol. Grondig getrainde wees jongens worden de wereld ingestuurd om te doden zonder sporen achter te la ten. Wie is het brein achter deze onder neming? En waarom? Veen, prijs 24,90. - 'De ruil', thriller van William Bayer. Twee vrouwen worden vermoord en hun hoofden omgeruild. Een schijnbaar zinloze gruwelijke daad. Rechercheur Frank Janek kan deze gruwel niet vol gens de geijkte lijnen oplossen, hij moet dieper graven. Luitingh, prijs 24,90. - 'Landgenoten!', de radiotoespraken van minister-president prof. mr. P.S. Gerbrandy in de jaren 1940-1945 gehou den voor Radio Oranje en De Brandaris. Met een voorwoord van prof. dr. L. de Jong. Wever, prijs 19,50. - 'De misdaadmachine van de War moesstraat' is een nieuwe bundel met menselijke politieverhaaltjes door in specteur A.C. Baander. Teleboek, prijs 15,-. - 'In het teken van Saturnus', essays van Susan Sontag over Paul Goodman, Antonin Artaud, Leni Riefenstahl, Wal ter Benjamin, Hans-Jürgen Syberberg, Roland Barthes en Elias Canetti. Zij kraakt 'harde noten' over de moderne cultuur. Villa, prijs 29,50. - 'Nevelen van Avalon', roman van Marion Bradley. De Arthur-legende op nieuw verteld. De bekende science-fic- tionauteur Isaac Asimov zei van dit lijvi ge werk: 'De beste moderne versie van deze legende. Adembenemend.'. Else vier, prijs 49,50. - 'De natuur van maand tot maand'. Meer dan vijfhonderd kleurenfoto's van dieren, planten en natuurgebieden in de vier seizoenen. Het boek laat in beeld en woord zien hoe de natuur zich steeds weer feilloos aanpast aan het zich veran derende klimaat. Zomer en Keuninmg, prijs 24,90. - 'Handboek voor de moestuin' door Rob Herwig en Hannelie Boks. Vele tientallen gewassen (groenten, fruit, kruiden) zijn uitvoerig beschreven en in beeld gebracht. Op alle aspecten van de teelt wordt ingegaan. Afdeling Groen- boekerij van Zomer en Keuning, prijs ƒ39,90. - 'Bloemsierkunst' door Aad van Uffe- len, in het wereldje van de bloemen een bekende naam. Bloemsierkunst is een boeiende hobby. Een bloemstuk kan het interieur iets persoonlijks geven. Aad van Uffelen weet er veel, zo niet al les van. Zijn verhaal wordt geïllustreerd door tientallen foto's en honderden te keningen. Afdeling Groenboekerij van Zomer en Keuning, prijs 34,90. - 'Veilig in uw hand', een bundel bij belse meditaties over het ouder worden, geschreven door Truus van der Roest. Het kan volgens de uitgever uitstekend als basis dienen voor gesprekken met anderen in familiekring, bejaardenhui zen, ziekenhuizen en bij godsdienstige bijeenkomsten. Zomer en Keuning, prijs 24,90. - 'Blijf mij nabij' is een aantal gedach ten, die de Rotterdamse predikant dr. D. Lissenburg heeft ontwikkeld tijdens ve le gesprekken over het ouder worden. Lezer en schrijver zijn ook in gesprek met anderen over de ouderdom. Zomer en Keuning, prijs 19,90. - 'Reizen om de wereld'. Deze pocket met zestien Nederlandse reisverhalen van o.a. Bertus Aafjes, J.M.A. Biesheu vel, Adriaan van Dis, Renate Rubinstein en Jan Wolkers is een onderdeel van van een speciale reis-om-de-wereld-ac- tie van Meulenhoff. Prijs van de pocket 12,50. - 'Thuiskomst', jeugdherinneringen van Elsa Posell. Haar jonge joodse leven werd eens verstoord door de Russische revolutie. Het was een moeilijke opgave voor haar en haar broertjes en zusjes Rusland te ontvluchten en door Europa te trekken op weg naar haar vader in Amerika. Voor jongeren van 12 jaar en ouder. Ploegsma, prijs 24,50. - 'De zee zingt', jeugdboek door Rosa- ling Kerven voor jongeren van 9 jaar en ouder. Met tekeningen van Ietje Rijns- burger. Ploegsma, prijs 22,50. - 'Nog honderd nachtjes slapen' door Simone Kramer (met tekeningen van René Pullens) is bestemd voor kinderen vanaf 4 jaar. Korte verhaaltjes die zich afspelen rond de beslotenheid van het ouderlijk huis. Ploegsma, prijs 24,50. VAN DER MEER HEER WER WAT NEUWS! Als geen ander houdt Van der Meer de woontrends in de gaten, Vandaar dat u ook steeds weer wat nieuws in onze zaak zult treffen. Neem nu Fiola, een serie eigentijdse zitelementen, met volop kombinatiemogelijkheden. En met een verrassend detail. De hoofd en voeten steunen Fiola- element zijn in drie standen verstelbaar. Apart, nietwaar? Of, wat zou u zeggen van een Charming? Uniek topmodel uit de nieuwe kollektie van Van der Meer. Deze zeer komfortabele 2/3-zitskombinatie vindt u alléén bij ons. U ziet, Van der Meer heeft altijd weer wat nieuws. Kom gauw 'ns kijken! WAALWIJK, BEVERWIJK EN DIEMEN: waarbowj Model-en prijswijzigingen voorbehouden. Aanbieding geld1 Voor modern wonen. In wit, zwart, grijs of bruin. Nu voor een verrassend lage prijs; A Met deze eigentijdse, komfortabele zitelementen IJV^L^A stelt u zelf uw ideale kombinatie samen. Opvallend detail; de hoofd- en voetensteunen zijn in drie standen verstel baar (zie tekening). Fiola is leverbaar in vele aktuele kleuren. Prijzen; 2-zitsbank f 1095,-; hoekelement f 995,-; fauteuil f 795,-; voetenbank f 375,-; extra armlegger (overal toepasbaar) f 95,-. Utrecht: Van Rensselaerlaan 10-18 (Kanaleneiland), Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht. Tel. 030-89 2214. Den Haag; Spui (hoek Kalvermarkt). Tel. 070-651818. Beverwijk; Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Velsertunnel, afrit Heemskerk. Tel. 02510-2 9020. Diemen: (bij Amsterdom) Rijksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep. Tel. 020-9985 01. Waalwijk: Tuinstraat 32, aan de weg Waalwijk-Tilburg. Tel. 04160-3 99 92. Rotterdam; Groothandelsgebouw, Weena 737. Tel. 010-11 95 60.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16