Zware tegenvaller voor organisatie Gouden Spike Stoop alsnog voor rechter Pools politburo: campagne tegen vijanden socialisme 'Ambulancevervoer niet privatiseren' Rob Druppers en Els Vader zeggen af FBK-Games voor '85 van de baan Verrassing Glasbergen blijft uit SSS voor Katwijk 'CNV moet ophouden met kritiek op CDA' Vlootbezoek van VS in Sjanghai uitgesteld DINSDAG 14 MEI 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Drie dagen voor de wedstrijden om de Gouden Spike hebben Rob Druppers en Els Va der de organisatoren van dit hoog aangeschreven atletiekevenement een reusachtige kater bezorgd. Bei de nationale toppers kwamen gis teravond alsnog op hun toezegging terug om donderdag in de Leidse Hout te komen opdraven. Vooral de afzegging van Druppers wordt door de organiserende vereniging Holland als een grote tegenslag be schouwd. De 23-jarige Utrechtse 800 meter loper wilde bij de Gouden Spike zijn rentree op de baan maken. Druppers, eindelijk genezen van een hardnekkige spierblessure die hem op de Olympische Spelen van Los Angeles aan de kant hield, had zich ingeschreven voor de 1500 me ter. Maar bondsarts Peter Vergou wen acht het beter dat de zilveren medaillewinaar van de Wereldspe- len in Helsinki ('83) zijn terugkeer in de wedstrijdsport nog even uit stelt. Het koude weer zou een ver hoogde risicofactor betekenen voor de blessuregevoelige Drup pers. Sprinster Els Vader laat het af weten omdat zij wordt geplaagd door een slijmvliesontsteking in de maag. Vader had het atletiekevene ment in de Leidse Hout willen aan grijpen om zichzelf te testen op de 400 meter. "Gewoon om te kijken wat ik op die afstand kan", aldus de nationaal kampioene op de 100 meter, die had gehoopt in Leiden een aanval te kunnen doen op het Nederlands record op de 400 me ter. Publiekstrekker Ondanks de afzeggingen van Druppers en Vader blijven de veer tiende wedstrijden om de Gouden Spike sterk bezet. De nationale at- letiektop is zwaar vertegenwoor digd met de hordenloopsters Mar jan Olij slager en Olga Comman deur, de middenafstandsloper Han Kulker, hoogspringer Ruud Wiel- art, sprinter Achmed de Kom, ver springer Emiel Mellaard, de zeven- kampsters Tineke Hidding en Mar- jon Wijnsma en de winaar van vorg jaar, kogelstoter Erik de Bruin. door Jaap Visser Dat het veertiende Gouden Spi ke-gala een jaar na de Olympische Spelen wordt gehouden, heeft vol gens Holland-bestuurder Bert Paauw alles te maken met de grote belangstelling onder de Neder landse topatleten, die nu zoveel mogelijk wedstrijden aangrijpen om zichzelf te testen of om zich op een nieuw onderdeel te bekwa men. Paauw: "Bovendien hebben we de laatste jaren een goede naam opgebouwd. Dit is de vierde keer dat deze wedstrijden worden geor ganiseerd sinds de kunststofbaan er ligt. Daarvoor zit een gat van tien jaar. We hebben er echt alles aan gedaan om naam te maken en dat schijnt te lukken, want de be zetting neemt elk jaar in sterkte toe". GRONINGEN (GPD) - De FBK- games zijn voor dit jaar definitief van de baan. „We hebben, zoals bekend, nog wel overwogen om via een juridische stap af te dwingen, dat de atletiekunie een arbitrage zou aanspannen bij de IAAF (internationale atletiekfe- deratie), maar het is te kort dag", meent Rob Kerkhoven, organisa tor van de jaarlijkse wedstrijden in Hengelo. „We wachten nu maar in hoe verre de KNAU ons voor '86 kan steunen"", aldus Kerkhoven, die nog een stille hoop heeft dat er invitatiewedstrijden kunnen worden gekoppeld aan de voor eind augustus in Hengelo ge plande interland met Noorwegen en Zwitserland. „De vormgeving en inhoud van die interland laten we aan de KNAU over. Het ini tiatief voor invitatiewedstrijden zal dan ook van de bond uit moe ten gaan", aldus een gereserveer de Kerkhoven. In 1986 wil Kerkhoven graag de status van permit meeting voor de FBK-games. „We willen een grote internationale wed strijd en hebben de fondswer ving al gestart". En dat met weinig financiële middelen, want een budget van zo'n tienduizend gulden was toe reikend voor dit evenement. Paauw: "Het blijkt dat deze wed strijden bij de atleten hoog staan aangeschreven. Waarschijnlijk door de goede organisatie en de lekkere entourage. Daarom is het zo jammer dat nu een publiek strekker als Druppers wegvalt, met wie we overigens ook heel snel rond waren over zijn onkostenver goeding". Tegenvaller Ook voor Batcven-atleet Han Kulker betekent de afwezigheid van Rob Druppers een bittere te genvaller. De Haagse middenaf- standloper in Leidse dienst heeft er zojuist een trainingsstage van tien dagen met de Utrechtenaar opzitten en had graag samen met zijn trainingsmaat in de Leidse Hout gelopen. Overigens niet op dezelfde afstand, want Kulker gaat donderdag op de 800 meter van start. In de wetenschap dat Druppers Han Kulker: 'lk wil op de 800 meter snelheid opdoen en daarna over- mets naar schakelen op de 1500 meter(archieffoto Holvast) LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Glasbergen leed in de eerste wedstrijd van de strijd om de dis trictsbeker tegen Datarex een 4—2 nederlaag. Een geflatteerde neder laag, want de Rijnsburgers (zonder Aandewiel en Mart van der Plas) stonden kort voor het einde nog met 1—2 voor. Een twee minuten- straf voor Wim Driebergen deed Glasbergen evenwel de das om. In die tijd kwam Daterex met 3-2 voor en maakte er vlak voor tijd ook nog 4—2 van. De thuisploeg kwam al snel op voorsprong, maar Jan Hogewo- ning trok de stand nog voor de pauze gelijk. Dezelfde Hogewo- ning zette zijn ploeg hierna zelfs op voorsprong. De Rijnsburgers leken voor een verrassing te gaan zorgen, maar het wegzenden van Drieber gen verstoorde de illusies van de hoofdklasse-kampioen. In de promotiecompetitie voor twee plaatsen in de interregionale klasse, waaraan ook Glasbergen deelneemt, won Spartaan'20 gister avond met 2-1 van Projekt Inrich ters. AMSTERDAM (ANP) - De 65-jari- ge ex-voorzitter D.S.(Stoop) van de niet meer bestaande voetbalclub FC Amsterdam moet zich op 30 mei tegenover de politierechter in Amsterdam verantwoorden voor zijn rol in de belastingontduiking door spelers van die club. S. werd begin vorig jaar samen met veer tien spelers van de voetbalclub en een trainer gedagvaard te verschij nen voor de rechtbank in de belas tingfraudezaak. Hij tekende echter bezwaar aan tegen de dagvaarding. De rechtbank, het hof en ook de Hoge Raad verwierpen dit bezwaar en D.S. moet nu alsnog terecht staan. De veertien voetballers en hun trainer kregen in maart vorig jaar boetes van enige duizenden gul dens opgelegd wegens belastin gontduiking. Sommigen van hen werden bovendien veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf wegens valsheid in ge schrifte. De FC-Amsterdammers hadden van 1977 tot en met 1979 bij het tekenen of verlengen van hun contract bij de club handgeld ge kregen, variërend tussen de 10.000 en 35.000 gulden van de toenmali ge voorzitter. Dit geld - in totaal on geveer één miljoen gulden - gaven de spelers niet op aan de fiscus. Bij het onderzoek van de FIOD in deze zaak verklaarden zes spe lers dat het handgeld eigenlijk een lening van D.S. was geweest. Zij gebruikten bij die (valse) verkla ring een brief die D.S. hen geschre ven had, waarin hij verklaarde dat het inderdaad om een lening ging. In werkelijkheid echter was het zwart betaald geld. cialiteit blijft beschouwen ker wil overstappen naar de 1500 wekt de 'inschrijvingstactiek' van beide atleten natuurlijk het ver moeden dat zij elkaar willen ontlo pen. Kulker: "Dat is dus niet het geval. Onze trainers verschillen ge woon van inzicht. John Weller- dieck vindt het verstandiger dat Rob eerst een paar keer de 1500 meter loopt voordat hij weer terug keert naar de 800 meter en in mijn geval is het de bedoeling dat ik eerst wat meer snelheid op de 800 meter opdoe voordat ik overscha kel op de 1500 meter". Volgens Külkers trainer Bram Wassenaar gebeurt dat waarschijn lijk halverwege dit seizoen. "Han is op de goede weg, maar mist inder daad nog wat snelheid. Ik ben blij dat Rob Druppers in hem een trai ningsmaat heeft gevonden. Han heeft nog nooit van z'n leven zo hard getraind als in die tien dagen op Papendal. En het heeft hem zichtbaar goed gedaan, gezien zijn fantastische prestatie van dit weekeinde in Den Haag". Wassenaar doelt op de districts kampioenschappen die Kulker on danks de harde wind met grote overmacht won in een prima tijd van 1.50,9, die de hoop rechtvaar digt dat de Bataven-atleet donder dag met een tijd van rond de 1.48 zijn persoonlijk-record gaat verbe teren. Kulker: "Er is een 'haas' ge regeld, dus er zal in elk geval tem po worden gemaakt. Ik ga er echt alles uitgooien. Het is alleen te ho pen dat het weer een beetje mee werkt". lagen vi tiekgala in Sao-Paulo zijn: Mannen: 100 meter: 1. Lattany (VSt) 10,58; 200 me ter: 1. Myricks (VSt) 20,66; 400 meter hor den: 1. Chiamulera (Bra) 51,39; 800 meter: 1. Criuz (Bfa) 1.47,48; 1500 meter: 1. Gonza les (Spa) 3.42,38; 5000 meter: 1. Maree (VSt) 13.46,26; polshoog: 1. Boebka (Sov) 5,60; hinkstapsprong: 1. Protsenko (Sov) 17,64 (Europees record); kogel: 1. Laut (VSt) 20,78; Vrouwen: 100 meter: 1. De Jesus (Bra) 11,92; 200 me ter: 1. Cheesborough (VSt) 23,24; 800 me ter: 1. Olizarenko (Sov) 2.02,58; 1500 meter: 1. Melinte (Roe) 4.10,79. Van Aken volgt Bancken op LEIDEN - Tijdens de algemene ledenvergadering van SVLV is Wil van Aken gekozen tot de nieuwe voorzitter van de Voorschotense vierde klasser. Van Aken is de op volger van Leo Bancken, die de voorzittershamer twee jaar han teerde. Toernooi om Fina-beker in Duisburg: Uitslagen: West-Duitsland-Nederland 10- 8(3-3,2-1,3-3,2-1). Het scoreverloop is: 1-0 Löbb (7-6), 1-1 Buunk, 2-1 Huber, 2-2 Heiden (7-6), 3-2 Otto (7-6), 3-3 Pielstroom (7-6), 4-3 Otto (straf- worp), 5-3 Thiesmann, 5-4 Van Belkum, 6-4 Otto, 6-5 Pielstroom (7-6), 7-5 Stamm, 7-6 Van Zeeland, 8-6 Stamm, 8-7 Buunk (7-6), 8-8 Buunk (7-6), 9-8 Fernandez, 10-8 Otto (strafworp). Italië-Verenigde Staten 8-7 (1-1,3-1,1-1,3- 4). Griekenland-Australië 8-8 (1-4, 3-2, 2-1, 2- 1). Spapje-Joegoeslavië 11-10 (4-1, 2-2, 2-3, 3- Wielrennen De uitslag van de vijfde etappe in de Vre- deskoers is: 1. Riho Soen (Sov) 4.13.34 (met tydsvergoe- ding 4.13.24); 2. Roman Kreuziger (Tsj) 4.13.34 (4.13.28); 3. Falk Boden (OD1) 4.13.34 (4.13.31); 4. Lech Piasecki (Pol) 4.13.34; 5. Alexander Sinovjev (Sov); 6. Andrzej Mier- zejewski (Pol); 7. Petar Petrov (Bul); 8. Mi lan Jurco (Tsj); 9. Kjell Nilsson (Zwe); 10. KATWIJK - SSS is gisteravond voor niets naar Katwijk gereisd. Althans, de ploeg van trainer Theo de Waard kon in de vijf minuten die nog gespeeld moesten worden geen verandering brengen in de 2—1 stand waarmee het duel tegen Quick Boys destijds werd gestaakt. Wel stelde de in degradatiegevaar verkerende eerste klasser uit Klaaswaal alles in het werk om de gelijkmaker te produceren, maar de Quick Boys-defensie Waarde het karwei tamelijk gemakkelijk. Winst Leidse voetbaljeugd LEIDEN - Het Leids voetbalelftal voor spelers tot veertien jaar zege vierde gisteravond op het veld van Randstad Sport met liefst 8-2 over de jeugd van Gouda. Leo van der Zalm had met vier doelpunten een -belangrijk aandeel in de ruime ze ge. Ook Sjaak Bavelaar (De Sleu tels) droeg met drie treffers zijn steentje bij. De resterende goal kwam op naam van Paul Haver (Teylingen). WARSCHAU (AP) - Het Poolse Politburolid Jozef Czyrek heeft gisteren op de eerste dag van het plenum van het centraal comité van de communistische partij een officiële campagne aangekondigd tegen de vijanden van het socia lisme, die hij ervan beschuldigde 'passiviteit en pessimis me' te verspreiden onder de Poolse intellectuelen. Het centraal comité beraadt zich twee dagen over de proble men rond de Poolse intelligentsia. Czyrek zei dat de partij onder toe- nemende druk is komen te staan van de oppositie die naar zijn zeg gen de Poolse intellectuelen ervan tracht te weerhouden 'hun intellec tuele potentieel te gebruiken voor het welzijn van Polen'. Om dit doel te bereiken, zo zei Czyrek, bevor dert zij pessimisme, passiviteit en wantrouwen. Hij zei dat de partij de weifelaars voor zich wil winnen maar dat streng zal worden opge treden tegen 'contrarevolutionaire avonturiers'. 'Er zal geen sprake zijn van een akkoord met de vijanden van het socialisme', zei Czyrek. 'De strijd zal tot het eind toe worden gestre den, tot de volledige ondergang van anti-socialistische krachten en slogans.' Het is het eerste plenum van het centraal comité sinds december. Onder partijfunctionarissen werd steeds meer de noodzaak gevoeld tot uitbreiding van de invloed van de partij op de intellectuelen in het land, van wie velen de verboden vakbond Solidariteit steunen. Ver der maakt de partij zich ernstig zorgen over het verschijnsel 'inter ne emigratie', een term voor de toe nemende onwil onder intellectue len om deel te nemen aan door de regering georganiseerde activitei ten. Duizenden intellectuelen zeg den hun partijlidmaatschap op na de uitroeping van de staat van be leg in december 1981, die leidde tot het verbod op Solidariteit. CDA-kamerlid Mateman in Ter Aar: REGEN (AFP) - In Frankrijk heeft het de laatste dagen aanmerkelijk meer geregend dan in Nederland. De overvloedige regenval in met name het zuidelijke deel van Frankrijk zorgde ervoor dat de stuwdam in de rivier de Loire de enorme toevloed van water niet meer kon verwerken. De rivier trad buiten haar oevers met als gevolg dat menig dorpje, zoals het bij Veigné gelegen Indre-et-Loire, blank kwam te staan. Met lieslaarzen en drijvers poogden de dorpelingen de voeten droog te houden. (foto afp> (Van één onzer verslaggevers) TER AAR - "Als het CNV door gaat met het CDA schade te berok kenen, dan zullen wij op een harde manier afstand nemen van die kri tiek". Dat hield het CDA-kamerlid W.A. Mateman, die gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Ter Aar sprak, zijn gehoor voor. Mateman kondigde aan, dat zijn fractie 'in dit televisietijdperk, dat om duidelijke standpunten vraagt' feller van zich af gaat bijten. Ook als het om geestverwanten zoals bij het CNV gaat. "Dat het CNV zoveel afstand van het regeringsbeleid neemt, raakt ons diep. Op de bur gers komt het over alsof het CNV bezig is ons electoraal weg te va gen. De tragiek wordt dat, als het zo doorgaat, het CDA op een heel harde manier afstand gaat nemen van die kritiek. Ik hoop dat het CNV zo verstandig is te begrijpen dat het CDA geen verlengstuk is van belangengroeperingen. Wij zijn al twintig jaar van dienst zijn geweest. We staan voor de keus de huidige lijn door te zetten, maar als ons dit stemmen kost gaan we ons feller verdedigen en zullen we de harde lijn kiezen", aldus Mateman. Mateman kwam tot zijn uit spraak, nadat hij door partijgeno ten was aangesproken over de slechte presentatie van het CDA- beleid, waarbij kritiek op fractie voorzitter Bert de Vries viel te be luisteren. Het kamerlid wees erop, dat - net als de PvdA in 1945 - het CDA na de fusie van de drie christelijke partijen met aanloopmoeilijkhe den te kampen heeft gehad. Verder gaf hij toe dat de partij een tijdje met de zogeheten loyalisten rol lend op de vloer had gelegen, maar dat die periode met het vertrek van de dissidenten Dijkman en Schol ten definitief was afgesloten. Vol gens hem is de fractie thans bereid in de Tweede Kamer één lijn te trekken, hetgeen het gezicht van het CDA ten goede zal komen. WASHINGTON (AFP/Reuter) - Het bezoek dat Amerikaanse mari neschepen deze maand aan Shang hai zouden brengen is uitgesteld, omdat Washington weigert aan te geven of de schepen kernwapens aan boord hebben. De woordvoerder van het minis terie, Edward Djerejian, wilde niets over het uitstel zeggen. "Be zoeken van Amerikaanse schepen aan China worden nog steeds over wogen. Ik kan nu niet zeggen wan neer er een plaats zou kunnen vin den". Hij herinnerde er aan dat het het beleid van Washington is te weigeren te bevestigen of te ont kennen of Amerikaanse marine schepen kernwapens aan boord hebben. Het bezoek aan Shanghai zou het eerste Amerikaanse vlootbezoek aan China zijn geweest sinds 1949. Verleden maand verklaarde de Chinese partijleider Hu Yaobang dat de Verenigde Staten en China overeengekomen waren dat de schepen bij hun bezoek aan Shang hai geen kernwapens zouden mee voeren. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington sprak onmiddellijk tegen dat een derge lijke afspraak was gemaakt. DEN HAAG (GPD) - In de kern centrales van Borssele en Dode- waard hebben zich in het afgelo pen jaar geen storingen voorge daan die zo ernstig waren dat er ge vaar voor de bevolking in de omge ving ontstond. Wèl zijn twee storin gen in de Borsselse centrale bij in ternationale organisaties, waaron der het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in We nen gemeld. Circa 30 procent van de storingen werd veroorzaakt door menselijke fouten. De gevol gen van de geconstateerde manke menten voor de energievoorzie ning door de centrales waren rela tief gering. 'Borssele' leverde 78 procent van de totaal haalbare hoe veelheid, en Dodewaard zelfs 93 procent. Dit blijkt uit het jaarrapport over het functioneren van de kerncen trales in 1984, dat staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. In totaal waren er 19 storingen (11 in Borssele en 8 in Dodewaard), 'Storingen in kerncentrales waren beperkt' vier méér dan in 1983, toen er 15 storingen werden gemeld bij de Kernfysische Dienst (Borssele: 7; Dodewaard: 8). Koelwater De meeste aandacht geeft het overzicht aan een incident in Bors sele op 22 januari 1984, dat behoort tot de zogenaamde categorie 4 en waarbij de kerncentrale moest worden stilgelegd. Er deed zich toen een ingrijpende storing voor in het koelwaterreinigingssysteem, doordat een aantal veiligheidsklep pen in de centrale niet functioneer de. Hoewel de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zich tijdens het verloop van het euvel steeds aan de Kernenergiewet-ver gunning heeft gehouden, was deze storing zo ingewikkeld, dat een veelheid aan maatregelen en wijzi gingen binnen de centrale nodig was, aldus mevrouw Kappeyne. Volgens het jaarrapport is de centrale daarna nog twee keer stil gelegd op 7 augustus en op 3 okto ber. Ook over dit laatste euvel zijn internationaal gegevens uitgewis seld. Twee van de drie nood- stroomdiesels functioneerden toen een aantal uren niet, wat in strijd was met de aan de vergunning ver bonden voorwaarden. In de kerncentrale Dodewaard hebben zich in 1984 alleen storin gen van de categorie 3 voorgedaan ('grote bedrijfsstoring'). Deze sto ringen zijn van directe invloed op het functioneren van de veilig heidssystemen maar leiden niet tot onmiddellijke stillegging van de kernreactor, aldus het rapport. LEIDSCHENDAM (ANP) - Priva tisering op zich biedt geen oplos sing voor de knelpunten in het am bulancevervoer. Dit staat in het eindrapport over een onderzoek naar de organisatie van het ambu lancevervoer in Nederland dat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) gisteren heeft ontvangen. Het onderzoek is uitgevoerd door het onderzoeksbureau Gudde NV in Deventer. Vorig jaar hebben CDA en WD er in de Tweede Ka mer voor gepleit het ambulance vervoer zoveel mogelijk in handen te geven van het particuliere be drijfsleven, omdat goedkoper zou zijn dan wanneer de overheid het ziekenvervoer verzorgt. Het rapport adviseert het beleid duidelijk te richten op aanpassing van de omvang van de gebieden van. de centrale posten ambulance vervoer (CPA's) aan de regio's voor ziekenhuisvoorzieningen. Voorts zouden de CPA's, die nu door een gemeenschappelijke regeling in stand worden gehouden, moeten worden ondergebracht in door de provincie op te richten stichtingen. Ook zal volgens de onderzoekers duidelijker dan nu vorm moeten worden gegeven aan de interne lei ding van de CPA's. De rijksover heid zou zich dan alleen nog maar moeten richten op de hoofdlijnen van het beleid. Dat kan onder an dere worden bereikt door het in stellen van een nationaal „ambu lance-platform".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15