Landbouwakkoord nog niet naderbij DE BOUW-EN HOUTBOND FNV LEGT ZICH ER NIET BIJ NEER! Paniek door bouwstaking December breekt Bols op Veehouders protesteren tegen landbouwbeleid De Koning: via scholing knelpunten atv oplossen *r„ f C V -• - - 'U.0WAKS EN DE MELK tfjgJöllUS MET DE STRONT; ;<i»^OE0OEREN IN DE GRQNC J Autoverzekering wordt fors in prijs verhoogd Winst van 7,1 miljoen voor Wilton Feijenoord FINANCIAL TIMES Boskalis breidt vloot uit tüfl ONMISBAAR! DINSDAG 14 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 11 Duitsers weigeren elite verlaging graanprijs BRUSSEL (GPD) Minister Braks (landbouw) vindt dat West-Duitsland zich 'volstrekt belachelijk' maakt met zijn verzet tegen de prijsvoorstellen voor landbouwprodukten in de EG. Hij zei dit nadat Duitsland gisteren opnieuw een akkoord over de landbouwprij zen wist tegen te houden. De Duitsers verzetten zich tegen het voorstel van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, om de graanprijzen voor het landbouwjaar 1985/1986 te verlagen. BARNEVELD (ANP) - In Barne- veld hebben drieduizend melkvee houders uit Gelderland gister avond geprotesteerd tegen het be leid van de ministers Braks (land bouw) en Winsemius (milieu). Het massale protest was gericht tegen de plannen van de bewindslieden om een eind te maken aan de mest problematiek. Daarnaast wilden de landbouwers protesteren tegen het voornemen van minister Braks om de superheffing op de melkpro ductie met nog eens anderhalf pro cent te verhogen tot 9,85 procent. De beide ministers willen een eind maken aan de mestoverschot ten door niet meer organische mest op land- en tuinbouwgrond toe te staan dan nodig is voor de fosfaat bemesting van het land. De boeren zijn hier fel tegen gekant. Ze ver- gens voorzitter W.J. Lokhorst van wachten dat ze daardoor met enor- de Gelderse Maatschappij voor de me overschotten blijven zitten, die Landbouw zouden de voorgeno- op een kostbare manier moeten men milieumaatregelen de concur- worden verwerkt. rentiepositie van de veeteeltbedrij ven ernstig aantasten. Hij noemde Tijdens de bijeenkomst in de het verder verbazingwekkend dat Barneveldse markthal lieten de voor de oplossing van het mestpro- veehouders een massaal nee horen bleem zo weinig geld van de over- tegen de bemestingsplannen. Vol- heid beschikbaar komt, terwijl men het als een gigantisch pro bleem presenteert. Ook de plannen van minister Braks om de superheffing met nog eens anderhalf procent te verho gen, hebben tot ongerustheid on der de boeren geleid, aldus Lok horst, die namens alle Gelderse landbouworganisaties sprak. Volgens de organisaties is die verhoging volstrekt niet nodig, omdat het afgelopen jaar veel boe ren minder melk hebben geprodu ceerd dan was toegestaan. Overi gens heeft de bewindsman vrijdag laten weten dat de kans bestaat dat die extra verhoging niet nodig is, maar de beslissing daarover moet nog in Brussel door de landbouw ministers van de EG worden geno men. De Duitse regering kampt bin nenslands met groot politiek ver zet vanuit boerenkringen. Boven dien is de positie van de Bondsre gering er na de verkiezingsneder laag van zondag niet beter op ge worden. In Brussel verwacht men daarom een nog hardere opstelling van de Duitsers. Landbouwcommissaris mri Frans Andriessen heeft zijn aan vankelijke voorstel van 3,6 procent verlaging laten varen en toonde zich gisteren bereid akkoord te gaan met een verlaging van 2 pro cent. Daarbij zou dan nog ductie ding v« de prijsverlaging op 2,4 a 2,5 pro cent zou uitkomen. Voor Europees landbouwcom missaris Andriessen was dit het laatste bod, maar de Duitse land bouwminister Ignaz Kiechle liet gisteren opnieuw weten er niet mee akkoord te kunnen gaan. Ei genlijk moet over de prijsvoorstel len gestemd worden, maar Kiechle verklaarde gisteren in de minis tersvergadering "zich niet te zullen laten overstemmen". Volgens Braks doelde Kiechle met deze woorden op het recht van veto voor een land. Volgens Braks maakt West- de overgangsvergoe- Duitsland zich zo belachelijk, voor- granen komen, waardoor al met het oog op de topconferentie van de EG-regeringsleiders in Mi laan, eind juni. Daar staat namelijk BERG EN DAL (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) meent dat er voldoen de aanbod op de arbeidsmarkt is om de stijging van de vraag naar personeel ten gevolge van arbeids tijdverkorting (atv) op te vangen. Daar waar zich knelpunten voor doen, zal het bedrijfsleven zelf van bij voorbeeld een vrije vrijdag middag noemde hij uit den boze. Werkgevers en werknemers moe ten de moed hebben de traditione le arbeidspatronen en -tijden ter discussie te stellen, waardoor zelfs verlenging van de bedrijfstijd ont staat. De bewindsman benadrukte een discussie op het programma over een nieuw stelsel van besluit vorming in de EG. Een Duits veto op dit moment zou die hele discus sie zinloos maken. Wanneer deze week niet tot een standpunt over de prijzen wordt gekomen, dan zal mogelijk de Eu ropese Commissie volgende maand eenzijdig de prijzen en pro- duktie-beheersmaatregelen afkon digen. Eerst is echter van belang hoeveel steun de Duitsers krijgen. Het is niet uitgesloten dat enkele landen (Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken) de Duitsers niet al leen zullen laten staan. Landbouwcommissaris Andries sen verklaarde gisteren een graan prijs verlaging noodzakelijk te vin den omdat anders de geloofwaar digheid van de EG-landbouwbe- leid wordt aangetast. Dat is al zo door het niet toepassen van eerde re beslissingen. Hij zei begrip te hebben voor de politieke moeilijk heden van de Duitsers in eigen land, "maar de deuk moet beperkt blijven". Volgens Andriessen is het niet in het belang van de Gemeen schap "verder af te glijden". De ministers zouden vandaag verder vergaderen, maar men houdt er in Brussel al rekening mee dat het beslissende beraad mogelijk pas vrijdag plaatsvindt. JJI", s .v Met spandoeken maakten de boeren duidelijk wat zij van het landbouwbeleid vinden. Nieuwe techniek drukt kosten overbemesting WAGENINGEN (ANP) - Een al geheel verbod op overbemesting in de waterwingebieden om de kwali teit van het drinkwater te bescher men gaat de boeren de komende tientallen jaren een bedrag van vier miljard gulden kosten. Aan de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen wordt thans echter gewerkt aan een nieuwe techniek, waarmee het grondwater van het uit de mest afkomstige nitraat kan worden ge zuiverd. De kosten daarvan bedra gen hooguit 221 miljoen gulden. Dit bleek gisteren op een studie dag van de werkgroep Nitraatuit spoeling Waterwingebieden in het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen. Deskundigen van velerlei aard spraken daar met el kaar over de gevolgen van de door de regering voorgenomen maatre gelen tegen overbemesting. Zoals bekend komen er binnenkort twee milieuwetten: de meststoffenwet en de wet bodembescherming. Beiden zijn bedoeld om via een be perking van de mestoverschotten de uitstoot van ammoniak, te ver minderen en er voor te zorgen dat het drinkwater niet wordt veront- (fotoANP) reinigd. scholing veel kunnen doen. Aldus zijn toespraak de gunstige winst- ontwikkeling in het bedrijfsleven, maar wees erop dat de investerin gen die voor meer werk moeten zorgen niet volgen, wellicht omdat de afzetverwachtingen bij de be drijven niet groot zijn. Hij sloot niet uit dat volgend jaar een sterke nadruk komt te liggen op lasten verlichting ten gunste van de ge zinnen (koopkracht) om zo de af zetmogelijkheden voor de bedrij ven te vergroten. de bewindsman gisteravond in Berg en Dal, waar hij een bijeen komst van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond toesprak. De Koning reageerde op aarze lingen bij werkgevers om aan ver dere atv mee te werken. De werk gevers vrezen dat er onvoldoende goed opgeleide arbeidsmachten voorhanden zijn om de vrijkomen de arbeidsplaatsen in te nemen. De Koning meent dat er slechts knel- punten zullen ontstaan bij bijzon dere beroepen, vooral nieuwe of OLIVETTI - De Italiaanse onder- waarvoor een speciale deskundig- neming Olivetti en het Japanse heid wordt vereist. Maar de metaal- .Toshiba-concern hebben gisteren i (vijf maan overeenkomst ondertekend werkgevers zeggen den na invoering van de 38-urige voor samenwerking op het terrein werkweek) al moeilijk aan vakbe- van de kantoorautomatisering. Oli- kwaam personeel te kunnen ko- vetti sloot eerder al een samenwe- men. ringsakkoord met het Amerikaan- De Koning riep werkgevers werknemers op dit problemen zelf ten. te voorkomen, door in overeen- Toshiba zal stemming met afspraken over be strijding van de jeugwerkloosheid leerling- en praktijkleerplaatsen te AT and T, maar dat heeft betrekking op andere mark- de het kader v, overeenkomst een belang twintig procent nemen in de Ja panse dochteronderneming scheppen en zelf de opleiding tot Olivetti. Dat moet er toe leiden dat vakman ter hand te nemen. Hier de produkten van Olivetti gemak- ligt een belangrijke relatie met de keiijker op de Japanse markt kun- mogelijkheden voor verdergaande arbeidstij d verkorting. De Koning waarschuwde voor verkorting van de bedrijfstijd, het korter gaan draaien van de machi nes waardoor de kosten van de produkten omhoog gaan, ten ge volge van atv. Vooral bij verder economisch herstel kan dat gaan knellen. Korter werken in de vorm worden gebracht. Toshiba boekte vorig jaar een omzet van 11,5 miljard dollar, terwijl Olivetti iets meer dan twee miljard dollar omzette. ROTTERDAM (GPD) - De au toverzekering wordt fors duur der. De verzekeringsmaatschap pijen willen dat de premie voor de WA- en de all risk-verzekering per 1 januari volgend jaar met 5 tot 8 procent omhoog gaat. Over de prijsverhoging is overleg gaande met het ministerie van economische zaken. Volgens dr. L. M. van Leeu wen, directeur van het assuran tieconcern Stad Rotterdam, is een landelijke premieverhoging onontkoombaar. „De verwach ting is dat veel schadeverzeke raars dit jaar in de rode cijfers be landen. De meeste zijn er niet best aan toe", zo zei hij gister middag in Rotterdam in een toe lichting op het jaarverslag. Volgens Van Leeuwen gaat het niet om een incidentele verho ging maar zijn jaarlijkse verho gingen nodig om in de pas te blij ven lopen met het stijgende aan tal schadegevallen. De premie verhoging die de maatschappij en voor ogen hebben, kan per re gio variëren. Zo zal die in de drukke Randstad hoger uitvallen dan in Zeeland of Drenthe. De tarieven voor brandverzekeringen in de vier grote steden gaan per 1 juni ook omhoog. In het jaarverslag van Stad Rotterdam wijst de directie op de mogelijke "Italiaanse toestan den" die in ons land kunnen ont staan met de autoverzekering. "Er worden steeds meer auto's gestolen. Bovendien worden dé binnen het casco-gedeelte van de autoverzekeringen meeverzeker de accessoires in toenemende mate, vooral in de grotere steden, ontvreemd". In het jaarverslag wordt voorts gewezen op het groeiende aantal onverzekerd rijdende automobi listen en de financiële conse quenties daarvan voor hen die wel verzekerd zijn. Stad Rotterdam verwacht dat het resultaat dit jaar iets hoger zal uitvallen dan de nettowinst van 49,1 miljoen over 1984. Het assurantieconcern heeft gisteren preferente aandelen uitgegeven. Hiermee is voorkomen dat een groter verzekeringsconcern Stad Rotterdam kan overnemen. Ge ruchten hierover deden al lange tijd de ronde. Philips: project mega-chip in gevaar Kort Zakelijk Dollar De dollar is vanochtend verder in waarde gedaald. Op de Amster damse wisselmarkt was hij rond tien uur rond 3,45 gulden waard, ruim drie cent minder dan de offi ciële middenkoers van de dag tevo ren, die was vastgesteld op f 3,48. Al in de loop van maandagmiddag zette de toen reeds in gang zijnde daling door. Failliet Het aantal uitgesproken faillisse menten is in de maand april nage noeg gelijk gebleven in vergelij king met dezelfde maand van het vorig jaar. De aantallen zijn 444 in april 1985 en 450 in april 1984. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gis teren zijn gepubliceerd.In Zuid- Holland werden van januari tot en met april 496 faillissementen uitge sproken. Somber Het vertrouwen van de consu ment in de economie is tussen ja nuari en april licht gedaald. Deze daling had geen invloed op de me ning van de consumenten over de eigen financiële situatie. Dat blijkt uit een CBS-onderzoek, dat giste ren is gepubliceerd. De enquête wordt vier maal per jaar gehouden. Thans meent 35 procent van de ondervraagden (januari 40) dat de economische situatie beter is ge worden, 27 procent (januari: 28) dat deze slechter is geworden en 32 procent (28) dat deze ongewijzigd is gebleven. ROTTERDAM (ANP) - Unilever heeft de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar met acht pro cent zien stijgen tot 421 miljoen gulden. De omzet nam met 24 pro cent toe tot 19.538 miljoen gulden. Een groot deel van deze verbete ring is het gevolg van de aanwinst van het Britse theebedrijf Brooke Bond. In Europa werden 14 procent ho gere resultaten geboekt. Vooral de groep chemische produkten deed het bijzonder goed. De actie met goedkope boter van de EG had in het eerste kwartaal een nadelige in vloed op de margarinegroep, die Unilever ziet winst stijgen tot 421 miljoen volume en marktaandeel. De be drijven buiten Europa en Noord- Amerika hadden een bijzonder goed kwartaal. Omzet en resulta ten waren aanzienlijk hoger. De bijdrage van geassocieerde maatschappijen aan de winst voor belastingen bedroeg 44 miljoen een lagere winst boekte. De olie- gulden. De stijging met 41 miljoen molens hadden lagere resultaten gulden van de overige inkomsten door druk op de marges. uit financiële vaste activa 5 gro- DEN HAAG (ANP/GPD) - De sta king in de bouw, waarbij de FNV- leden sinds gisteren terzijde wor den gestaan door hun collega's van het CNV, heeft gisteren geleid tot de eerste alarmkreten van werkge verszijde. Deze stegen op in Eind hoven, waar de nieuwbouw van de nieuwe fabriek voor een superchip van Philips en Siemens is komen stil te liggen. Voor de ontwikkeling van een zogenaamde mega-chip, met een groter geheugen dan bestaande, is voor de komende vijf jaar ander half miljard gulden uitgetrokken. Economische Zaken draagt 190 miljoen gulden bij in het project. "Als we met dit project te laat ko men kunnen we het wel vergeten. Elke dag telt voor ons", aldus een Philips-woordvoerder. "Het is van groot belang, ook voor de Neder landse economie, dat we zo snel mogelijk aan de slag kunnen. Dat is noodzakelijk om te kunnen blij ven concurreren met Japan en de VS". Volgens .actieleider Van der Lin den van de Bouw- en Houtbond FNV worden de werkgevers zo langzamerhand 'zenuwachtig'. Woordvoerder L. A. de Vries van het Algemeen Verbond van Bouw bedrijven spreekt dat evenwel te gen. "Acties zijn natuurlijk altijd vervelend, ze kosten geld en bren gen de bedrijven schade toe. Wij zijn overigens altijd bereid tot een open gesprek. Alleen met structu rele arbeidstijdverkorting zijn we het niet eens. Nee, voorlopig doen we niets, we wachten gewoon rus tig af'. Het ziet er niet naar uit dat de impasse spoedig doorbroken zal worden. Voor de bouwbonden zijn de huidige acties de eerste kracht meting sinds tijden. Zij hebben de laatste jaren met lede ogen moeten toezien hoe de arbeidsvoorwaar den en de werkgelegenheid van de bouwvakkers steeds verder achter uitgingen. Van der Linden ver wacht dat de komende dagen ook steeds meer ook kleine bouwbe drijven mee zullen gaan doen. Eén ding is de Bouwbond FNV overigens niet van plan: „In Neder land zijn we niet gewend aan sta kingen van onbepaalde duur. Men sen vragen ons of we het zo willen als in Engeland. Nou, we willen het in ieder geval geen uitputtingsslag laten worden. Maar dat is het ook niet, moreel, mentaal en financieel gaat het prima", aldus Van der Lin den. Een zo lange adem als That cher verwacht hij van de bouw werkgevers niet. De Bouwbond CNV, die aanvan kelijk genoegen Wilde namen met een 'studie" naar verdere arbeids tijdverkorting, besloot pas afgelo pen vrijdag mee te gaan staken, na dat de rechtbank had uitgesproken dat de bouwwerkgevers niet ge dwongen konden worden een cao akkoord te sluiten zonder instem ming van de grootste vakbond, de Bouwbond FNV. Arbeidstijdver korting behoort volgens woord voerder Kraaij nu weer tot het ei senpakket. Tot de werkgevers een bod doen waar het CNV zich in kan vinden, zitten beide bonden in ie der geval weer op één lijn, aldus Kraaij. SCHIEDAM (ANP) - De ex-RSV- werf Wilton Fijenoord heeft in 1984 in de eerste zes maanden van haar nieuwe bestaan als zelfstandig be drijf winst gemaakt. De werf die na veel problemen na juni 1984 met steun van de overheid een nieuw leven kon beginnen boekte ontvangt wordt op w de bankrekening gestort geblokkeer- kan uitsluitend gebruikt worden om de kosten voor de bouw van de onder zeeboten te dekken. Desalniette min verbeterde het werkkapitaal van Wilton van f 7 mihoen negatief tot f7 miljoen positief, zodat de winst van f7,1 miljoen. Dit verbe- huidige situatie geen aanleiding tert de kaspositie echter niet, dat hierin een winst is opgenomen i f 9,2 miljoen op de twee onder meer geeft voor onzekerheid het voortbestaan, aldus de directie. In het tweede deel van 1984 leed zeeboten, die in 1986 en 1987 aan de werf een verlies van f 2 miljoen Taiwan geleverd zullen worden, blijkt uit het jaarverslag. Het geld dat Wilton Fijenoord zijn declaraties uit Taiwan bouwopdracht, de sector reparatie. Verder werd 'Ij oen voorzien in verband met een verliesgevende nieuw en Noord-Amerika nam de omzet tendeels afkomstig van de verkoop sterk toe. De resultaten waren hier van een minderheidsbelang in een echter aanmerkelijk lager door de Franse onderneming. De renteba- ADVERTENTIF. volgens plan voortgaande hoge vesteringen bij wasmiddelen en le vensmiddelen ter versterking van ten stegen van 87 miljoen tot 102 liljoen gulden, de rentelasten van 58 miljoen tot 249 miljoen gulden. NIEUW VENNEP (ANP) - De maand december is vorig jaar voor Bols uitermate slecht geweest. Tot en met november was er een voor sprong op het voorgaande jaar, maar december is in alle landen waar Bols zaken doet zo teleurstel lend geweest dat die voorsprong vrijwel verdween. In dat licht bezien noemt de scheidende bestuursvoorzitter van de Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols, J. A. Bouwens, de nettowinst van f 53 miljoen over 1984 aanvaardbaar. Het betekent nog altijd een rendement van 17 procent op het eigen vermogen, al dus Bouwens gisteren tijdens een 1983 verdiende het bedrijf f53,5 vQQrnameüjk^wordt^veroorzaakt. miljoen, Een verklaring door de enorme inflatie van bijn procent met de daaraan gekop- gang van zaken in december heeft PeTlde extreem hoge rentevoet, de topman van Bols niet. Wellicht Leveranciers betaalden niet, de hebben de gelegenheidskopers die mensen kregen geen salaris meer december altijd oplevert het deze betaald waardoor de verkopen keer laten afweten, zo opperde hij. stagneerden en binnen de kortste De tegenvaller gold in alle landen, beren zag Bols zich genoodzaakt r met name ook in Argentini'e, de „bonos externos", Amerikaanse Bols, zoals eerder bekend obligaties waarin de verdiensten normaliter worden omgezet, te ver kopen om de salarissen Die f4 miljoen vormden eigen- personeel te kunnen betalen De lijk de winst van de op zich goed ™st was dus niet meer beschik- lentijnse dochteron- baar voor betaling van dividend, winst bleek echter reden waarom het bestuur besloot de strop te nemen en in mindering lopende derneming, te vervliegen door het gebrek toelichting op het jaarverslag. Over liquide middelén in Argentinië, dat te brengen op het resultaat. ADVERTENTIE Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN, LEIDERDORP, DELFT, OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) PAPENDRECHT (ANP) - Het baggerconcern Boskalis wil concurrent Den Breejen van den Bout (Breejenbout) te Overveen overnemen, moge lijk via aandelenaankoop. Hierdoor zou de vloot van Boskalis kunnen worden uitgebreid. Dit heeft Boskalis gisteren bekendgemaakt. Bij Breejenbout werken ongeveer 200 mensen, bij het baggerbedrijf van Boskalis 1350, inclusief 200 Engelsen. Vakbonden en personeel zijn ingelicht. Het is nog niet bekend of de samenwerking gevolgen zal heb ben voor het personeel van beide bedrijven. Een woordvoerder van Boskalis zei niet te weten hoe deze aankoop zal worden gefinancierd. Wel merkte hij op dat Boskalis met de banken, die het noodlijdende concern ondersteunen, heeft afgesproken bepaalde in vesteringen in baggermaterieel te zullen doen. „Of wij dat nu besteden aan nieuw materieel of aan bestaand modern materieel van een concur rent maakt in wezen niet veel uit. Een bijkomend voordeel is dat hierdoor de totale capaciteit niet wordt uitgebreid", aldus de Boskalis-woordvoer der. Wij bouwvakkers zijn 't zat. Al jarenlang proberen de aannemers ons - onder dreiging van de grote werkloosheid - te koeieneren. En nu willen ze óók nog 'ns onze prijscompensatie afpakken. Die treitertrend moet nü maar eens radicaal wordenomge- bogen. Daarom hebben we het werk neergelegd. Sinds 6 mei wordt er op ons initiatief op grote schaal in de bouw gestaakt. Al meer dan 6.000 bouwvakkers op bijna 200 bouwprojecten hebben het werk platgelegd. Om kracht bij te zetten aan onze eisen: 1We willen arbeidstij dverkorting om werkloze collega's aan het werk te helpen. Alleen daarvoor willen we prijscompensatie inleveren. 2. We willen een aanvulling op ons ziekengeld en op de WAO- en WW-uitkeringen. Zodat de kortingen van de regering ongedaan worden gemaakt. Als u lid bent, als u geen lid bent, als u een uitkering hebt of als u om een andere reden solidair bent, roepen wij u op om morgen deel te nemen aan onze grote demonstratieve bijeen komst in uw regio. Zorg dat u er bij bent! Aktiecentrum Woerden: 03480-16441. H bouw- en houtbond fnv

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11