Kil welkom voor paus Demonstratie leidt tot geweld Wrang grapje: 'Nonnen van Randstad uitzendbureau' Van Agt: grote lauwheid bij start van pausbezoek Utrecht: 'Leken doen geen pastoraal werk' Den Bosch: pleidooi voor mgr. Ter Schure MAANDAG 13 MEI 1985 ME treedt op in Utrecht UTRECHT (GPD) - Na afloop van de anti-pausdemonstratie die giste ren in Utrecht werd gehouden, hebben zich grimmige taferelen af gespeeld. Bij ernstige ongeregeld heden tijdens het pausbezoek vie len enkele gewonden onder actie voerders en politiemensen. Een oudere toeschouwer overleed door de emoties aan een hartaanval. De politie verrichtte negentien arres taties. De relfen begonnen na afloop van een door de binnenstad gehou den anti-pausdemonstratie waar aan volgens het Komité Anti-Paus Bezoek tenminste 4.000 mensen deelnamen. Volgens de Utrechtse hoofdcommissaris mr. J. Wiarda waren actievoerders in bezit van molotovcocktails. De politie vond aan de Mariaplaats plastic tassen met daarin flessen gevuld met brandstof. Verder maakten actie voerders gebruik van stokken, klauwhamers en straatstenen. In de vroege ochtend was het in Utrecht nog zeer rustig. Slechts een honderdtal belangstellenden had zich naar de omgeving van de H. Catharinakerk aan de Lange Nieuwstraat begeven, waar paus Johannes Paulus II om half negen een dienst bijwoonde. Tijdens de rit van de kerk naar het Jaarbeurs- complex werd de paus door een haag van mensen op de Nieuweg- racht toegejuicht. Spandoeken Tegen twaalf uur echter verza melden de demonstranten van de anti-pausoptocht zich op de Maria plaats. Enkelen droegen gouden kruizen bij zich en borden en span doeken tegen de houding van de paus inzake homoseksualiteit. Een belangrijk deel van de stoet werd gevormd door punkers, die nader hand met de ME in de slag gingen. Om ongeveer half een verlieten de duizend demonstranten de Ma riaplaats. Een plaats van bestem ming was niet iedereen duidelijk, maar de groep ging direct richtig Jaarbeurs. De tunnel onder het spoor was echter afgesloten door een groep ME'ers. De agressie die daarop plotseling losbarstte, was angstaanjagend. Tegels vlogen in de richting van de ME, de ME voer de charges uit, gedirigeerd vanuit een van de politiebussen en gade geslagen door een stilhangende he likopter met camera's aan boord. Het geweld balde zich samen in de paar momenten waarin "stillen" mensen arresteerden en richting ME sleepten. Wie de politie dirigeerde is dui delijk, maar ook de demonstranten werden geleid. Plotseling draaide de groep zich om. De zwangere nonnen, de homo's, de ouders van homo's, de flikkers en de potten uit het onderwijs en al die anderen bleven in de buurt of gingen weer weg, maar de harde kern maakte een omtrekkende beweging, rich ting Jaarbeurs. Verderop in de stad was het nog altijd rustig. Mensen zaten er op de terrassen. "Normaal is het druk ker", aldus een van de obers, die zich alsnog vrolijk maakte over het Utrechtse plan de winkels deze zondag open te houden. Op de Croeselaan waar de paus uiteindelijk zou oversteken van Beatrixgebouw naar Irenehal om een massale eucharistieviering te leiden, botsten ME en demonstran ten opnieuw op elkaar. Er golfde een vloek door de ME'ers toen ze hoorden dat de chauffeur van een van hun bussen gewond zou zijn geraakt. Vrijwel onmiddellijk gon- ste het gerucht "er is geschoten" door de massa.Later kwam de be vestiging, er was tweemaal gescho- Noodweer Volgens de Utrechtse hoofdcom missaris mr. J. Wiarda was er spra ke van noodweer omdat een actie voerder een politieman met een sti letto had bedreigd. De demon strant, van wie onbekend is of hij gewond raakte, vluchtte na het schot direct. Door de acties van de politie werden de relletjes uitein delijk opgelost voordat de paus zich weer op straat begaf. Toen de paus even over vieren in zijn pausmobiel stapte, stonden er op de Croeselaan nog maar 1000 tot 1500 rooms-katholieken die de lei der van hun kerk wilden zien en begroeten, nieuwsgierigen en een paar anti-paus-demonstranten. Er werd gefloten, gezwaaid en geap- plaudiseerd. Kond zeven uur moet de paus, terwijl het buiten bliksemde op een manier die zelfs de schrijver van een scenario vol kitsch niet had kunnen bedenken, de stad weer hebben verlaten. Waarschijn lijk heeft hijzelf niets gemerkt van de ongeregeldheden. Utrecht heeft niet veel van hem en hijzelf heeft weinig van de Utrechters gezien. Enthousiasme voor de paus in Irene-hal UTRECHT (GPD) - Ondanks alle ongeregeldheden buiten, werd de eerste massa-bijeenkomst in de Irene-hal gisteren in Utrecht een onverwacht enthousiast gebeuren. Na de betrekkelijk gelaten ont vangst van de paus in het roomse Brabant, viel de eucharistie-vie- ring met 21.000 deelnemers uit de bisdommen Utrecht, Rotterdam, Haarlem en Groningen op door spontane huldebetuigingen aan de paus. De "lang zal hij levens" waren niet van de lucht en na afloop van de mis duurde het bijna een half uur voordat de kerkvorst door de menigte heen naar de uitgang kon worden geloodst. De preek van de paus werd enkele malen door ap plaus en uitbundig gezwaai met vlaggetjes onderbroken. In zijn preek over de liefde als genadegave zei paus Johannes Paulus II dat de rijke vrucht van geloof en liefde niet verloren mag gaan, maar moet groeien. "Mogen de verdeeldheid en de weerstan den, die het geloof verduisteren en de liefde verkoelen, overwonnen worden in liefde en waarheid". De paus zei verder te hopen dat de lief de de eenheid van de kerk in Ne derland zal versterken. Tijdens de middagpauze had de paus een gesprek met de 84-jarige kardinaal Alfrink, de vroegere aartsbisschop van Utrecht. "Kardi naal Alfrink is mijn leermeester", aldus de paus. De kardinaal werd per rolstoel naar de kamér gebracht waar de paus verbleef. Wegens zijn gezond heid kon kardinaal Alfrink het pro gramma van het pausbezoek niet bijwonen. Twee religieuzen wachtten zaterdagmorgen op Welschap met vlaggetjes en ballonnen op de komst van de paus. (foto ANP) DEN BOSCH (ANP) - Oud-pre mier Van Agt, commissaris van de koningin in Noord-Brabant, heeft zaterdag in Den Bosch na afloop van de eerste dag van het bezoek van de paus aan Nederland gezegd dat deze dag is gekenmerkt door een grote lauwheid onder het pu bliek. „Het is my niet meegevallen, noch in Eindhoven, noch in Den Bosch", zo reageerde Van Agt op de geringe publieke belangstelling in beide plaatsen. Van Agt weet deze afwezigheid van belangstelling echter groten deels aan het koude en regenachti ge weer. Bovendien zei hij, dat de lauwheid momenteel over de gehe le linie in Nederland merkbaar is. Zo meende hij dat ook de alterna tieve bijeenkomst van katholieken de afgelopen week in Den Haag door betrekkelijk weinig mensen is bezocht. De lauwheid onder de Neder landse katholieken is volgens Van Agt uniek in ons deel van de we reld. Niettemin wilde hij de ont vangst in Brabant niet koel noe men. De warmte door de massali teit van het gebeuren was er zater dag echter niet. 'S-HERTOGENBOSCH - Pa ter Jan Mak, die de paus bij stond bij de inwijding van het hoofdaltaar in de Sint Jan, kon er nog wel een wrang grapje over maken. „De paus maakte langs de route kennis met drie nonnen. Ze bleken alle drie nog maar net één dag te zijn in getreden. Maar tot welke orde dan?, vroeg de Heilige Vader. De nonnen antwoordden: 'Randstad uitzendbureau". door Weert Schenk Het waren juist veel echte nonnen die naar vliegveld Eindhoven en 's Hertogenbosch waren gekomen om paus Johannes Paulus II te zien. Het werd een hoogtepunt in hun leven. Nooit hadden ze durven hopen de paus van zo dichtbij te kunnen aanschouwen. „Het mooi ste cadeau wat ik ooit voor een ver jaardag had kunnen krijgen", zei een van hen met een verheerlijkt gezicht. De komst van deze vrouwen kon niet verhullen dat het katholieke volksdeel de kerkvorst zaterdag op kille wijze welkom heette. Op geen van zijn reizen waren zo weinig mensen op de been. Kleinschalig heid, had kardinaal Simonis over het bezoek gezegd, en geen triom falisme. Maar zo letterlijk zal hij het niet hebben bedoeld. De publieke belangstelling was zelfs zo gering dat de paus na af loop van de gebedsdienst in de Sint Jan niet volgens het program ma in het kogelvrije pausmobiel stapte, maar in een snelle limousi ne. Langs de route van de kathe draal naar het provinciehuis ston den slechts politiemensen en niet de duizenden geestdriftigen op wie was gerekend. Volgens winkeliers in Den Bosch is het op een normale zater dag tien keer zo druk. Welwillend schatte de politie een opkomst van 10.000 nieuwsgierigen. Er was ge rekend op ruim 150.000 mensen. Op de speciaal voor 10.000 auto's ingerichte parkeerplaatsen ston den niet meer dan 176 wagens. Treurig aanblik Vliegveld Welschap bij Eindho ven bood een zelfde treurige aan blik. Hooguit 8.000 mensen, waar er vijftig- tot honderdduizend wa ren verwacht. Het terrein voor het spreekgestoelte, waar de paus in ontroerend mooi Nederlands zijn eerste toespraak hield, was niet eens voor driekwart gevuld. De paus-getrouwen zwaaiden met de geel-witte vlaggetjes van de pausfanclub of waren anders te herkennen aan de wijze waarop ze met rode konen van de spanning en reikhalzend op de tenen achter de dranghekken stonden. Ze zul len de kerkvorst door heel Neder land volgen. Zoals ook pater Koop- mans, de anti-abortusstrijder, doet. „Ik vind het namelijk wel interes sant dat mijn chef hier op bezoek is", vertelde hij. Natuurlijk hadden de autoritei ten snel een verklaring bij de hand voor de minimale opkomst. Het weer, de veiligheidsmaatregelen, de verkeers voorzieningen, de rechtstreekse televisiereportages, de nuchterheid van de Nederlan ders en hun gebrrek aan spontani teit, alles werd er bij gehaald. Maar in het buitenland speelde dat ook allemaal mee. En het was toch op basis van de ervaringen daar dat hier met grote belangstelling reke ning was gehouden. Bij afwezigheid van het publiek viel de aanwezigheid van de politie extra op. Zo omringden maar liefst 100 geüniformeerde agenten om zeven uur op het vliegveld slechts twee vrouwen die van een goed plaatsje verzekerd wilden zijn. Nerveus De politie, ruim 2.000 man sterk, was nerveus. In afgezette gebieden moesten steeds weer de pasjes worden getoond, ook al hadden de agenten gezien dat het doorlaatbe- wijs al tien meter eerder door colle ga's waren gecontroleerd. Nie mand durfde het risico te lopen er gens de schuld van te krijgen. Ook onderling hield de politie elkaar in de gaten. Agenten met een speciaal speldje controleerden collega's die niets op de revers hadden en zich wel in een bepaald gebied ophiel den. Die sfeer leidde er toe dat zeven personen direct werden opgepakt toen ze in de Bossche binnenstad pamfletten wilden verspreiden met teksten als 'De paus kijkt men sen in de nek' en 'De paus is anti christ'. De politie oordeelde dat dit kwetsend zou kunnen zijn voor de paus en zijn aanhangers. Het ze vental werd bijna een uur lang ver hoord. Niets werd aan het toeval overge laten. Willekeurige mensen wer den op de video gezet. De politie fotografeerde alle auto's die de par keerterreinen opreden. Helikop ters met speciale camera's in de lucht. Duikers in bootjes op het water. Maar alle veiligheidsmaatregels konden niet voorkomen dat een etherpiraat verschillende malen een deel van het 'Popie Jopie'-lied uitzond op de verbindingsmidde len van de politie. Zo tastte de poli tie ook mis toen in Den Bosch met veel ballonnen een spandoek met de tekst 'Pope go Rome' werd op gelaten. De wijze waarop de paus als pel grim deelnam aan de Maria-bid- tocht door Den Bosch moet voor veel gelovigen toch een vreemde gewaarwording zijn geweest. In te genstelling tot de verspreide teke ningen, waarin hij vooraan de stoet liep, sloot de kerkvorst de proces sie af, afgeschermd voor kogels en omringd door zwaar bewapende en op 'doden' afgerichte lijfwachten. Gerard Reve Ook in de Sint Jan werd de paus op dezelfde welhaast irritante wij ze beschermd. Terwijl daar toch weinig fout kon gaan. De genodig den moesten om veiligheidsreden al bijna drie uur tevoren aanwezig zijn. Ze werden bezig gehouden met het oefenen van de liederen en een veel te uitvoerige uitleg over de voltooide restauratie van de ka thedraal. Volgens Pater Jan Mak was dat er mede de oorzaak van dat er geen sfeer was tijdens de ge bedsdienst. Het buitengewone ka rakter van de altaarwijding had daar ook mee te maken, dacht hij. De dienst duurde te lang. Dat vond ook de bekende schrijver Ge rard Reve, die het pausbezoek voor een landelijke krant verslaat. Niet temin had de katholieke auteur ge noten. Het was vertederend om hem te zien zwaaien naar de paus, toen deze de kerk binnenschreed. Bijna net zo aandoenlijk als de kin deren die niet uit hun woorden konden komen bij het overhandi gen van bloemen. UTRECHT (GPD) - Paus Johannes Paulus II heeft zich gisteren in het Utrechtse Jaarbeursgebouw opnieuw uitgesproken tegen abortus en eu-' thanasie. Hy riep de basisgemeenten in Nederland op zich in dienst van de parochies en bisdommen te stellen. Leken die pastoraal werk doen, waarschuwde hij geen taken op zich te nemen die aan de priesters beho-. De paus sprak gisteren in Utrecht over deze omstreden onderwerpen tegenover zo'n 800 vertegenwoordigers van de parochies in Nederland. „De huidige maatschappelijke context lijkt van ieder die van goede wil is een bijzondere vastberaden inzet te vragen voor de verdediging van het leven, vanaf het eerste ontstaan in de moederschoot tot de laatste hartklop," zo liet hij zich uit over abortus en euthanasie. „Elke christen is geroepen om te getuigen van geloof in een God die geen God van doden is, maar van levenden." Langdurig ging hij in op het grote aandeel van de leken in het pastorale werk van de kerk. De priester zal hun inzet in de parochies niet verstik ken, maar opwekken en stimuleren, zei hij. „Allen zijn geroepen om het leven van een parochie op te bouwen". Heel speciaal richtte hij zich tot de pastorale werkers en werksters. Hij riep hen op om samen met de priesters en diakens het woord van God aan te reiken. „Zij zullen evenwel weigeren eenvoudig kerkeUjke functiona rissen te worden, of zich taken aan te matigen die eigen zijn aan de pries ters en de diakens", zei hy. Hy waarschuwde de basisgemeenten voor het 'gevaar' dat zij zich als de enige vorm van kerk-zijn beschouwen. „Ze lopen het risico zich op te sluiten in kleine groepen en zich af te zetten tegen wat zij de institutionele kerk noemen. Duidelijk moet zijn", aldus de paus, „dat zij zich niet als alternatieven van de parochies kunnen voorstellen. Zij hebben als elke christen de plicht bereid te zijn tot dienst aan parochie en bisdom". Bij zijn ontmoeting met vertegenwoordigers van maatschappelijke or ganisaties werd de paus herinnerd aan de problemen rondom de feminis tische theologe Tine Halkes die aanvankelijk ook op deze bijeenkomst het woord zou voeren. „Wij betreuren het heel erg dat er nogal wat moei lijkheden zijn geweest tijdens het organiseren van dit uur. Vooral betreu ren wij dit omdat daardoor verschillende mensen nu hier niet meedoen en ook niet aanwezig zijn," zei het Gelderse CDA-statenlid mevrouw G. Koekoek-Schipper aan het begin. De paus ging in zijn toespraak niet rechtsreeks in op de vraagstukken die tijdens deze ontmoeting door diverse vertegenwoordigers waren aan gesneden. Hy legde de nadruk op de eenheid die volgens hem bestaat tussen 'geboden en geweten'. Ook tijdens zijn ontmoeting met de religieuzen sprak de paus over het gezag van de bisschoppen en de kerk. Hij riep de vrouwen op tot 'edel moedige gehoorzaamheid' aan het leerambt van de kerk en tot 'onderwer ping aan de oversten en de bisschoppen die de wil van God bemiddelen.' De paus sprak met de Nederlandse religieuzen in kerk van Sint Catha- rina in Utrecht. Paus Johannes Paulus 2 temidden van Volendamse schonen die als Volendams Opera Koor een lied ten gehore brachten in het Jaarbeurscongrescentrum. (foto anp> ROME (GPD) - „Koud" is een woord dat vaak wordt gehoord in het gevolg van de paus en onder de journalisten die hem naar Neder land begeleiden, wanneer men vraagt naar de eerste indrukken van dit bezoek aan ons land. „Er stond vanmorgen geen hond bui ten", zegt reisleider Roberto Tucci, die ook verantwoordelijk is voor de veiligheid van de paus, „en dan bedoel ik letterlijk: zelfs niet een hond. Natuurlijk scheelt het mij een hoop kopzorg", voegt hij er la chend aan toe, maar het is duide lijk dat een beetje kopzorg hem lie ver was geweest. „Weetje waar het Zorgen in het gevolg van de paus mij het meest aan doet denken?", vraagt een Italiaanse journalist, die met alle pausreizen is meegeweest: „aan de reis naar Turkije, waar we ook alleen maar politie en geen hebben gezien". Er heerste tijdens de reis in het vliegtuig een merkbare spanning, na alle publiciteit die de internatio nale pers aan de conflictsituatie in de Nederlandse kerk en aan de an ti-pausstemming in ons land had gewijd, waarbij bovendien veel op hef was gemaakt van de bedreigin gen met aanslagen en de aanplak biljetten waarop een beloning werd uitgeloofd voor de moord op de paus. „We zullen blij zijn wanneer deze reis achter de rug is en hij weer heelhuids in Rome terug is", kon men vorige week serieus in het Va- ticaan horen verzuchten. DEN BOSCH (GPD) - Tijdens zijn preek in de geheel gerestaureerde Sint Jan-kathedraal heeft de paus zaterdag de gelovigen in het bisdom Den Bosch nadrukkelijk opgeroepen de pas benoemde bisschop Ter Schure te aanvaarden. „Accepteer hem omwille van de liefde van Chris tus als degene die temidden van u de Goede Herder van de kerk vertegen woordigt," zei hij. De paus ging daarmee rechtstreeks in op de onrust die in februari van dit jaar ontstond na de benoeming van Ter Schure die tot de behoudende stroming in de Rooms-Katholieke Kerk wordt gerekend. „Ik heb ten overstaan van God diegene benoemd die ik het meest geschikt achtte," zei de paus. Op dit punt week hij in zijn rede af van de tevoren verspreide tekst. Hij liet de passage weg waarin stond dat hij uit het oogpunt van discretie zijn keuze niet kon toelichten. Ook zinnen waarin hij erkende dat de benoeming spanningen had opgeroepen liet hy onuitgesproken. De paus wees er op dat de structuur van de kerk met de bischoppen aan het hoofd en de heilige vader daar boven, door Christus zelf zo is gewild, om de eenheid van de kerk te bewaren. De bisschoppen moeten worden geaccepteerd om hun taak te kunnen vervullen. De paus hield zijn gehoor voor dat vryheid ook in de kerk een groot goed is, maar nooit mag wor den misbruikt. De vrijheid moet zich in het kerkelijk leven ontplooien 'in eerbied voor het gezag van hen die door Christus geroepen zijn', ver maande de paus. Volgens hem leert de ervaring dat de vrijheid zich het beste ontwikkelt als zij zich houdt aan de richtlijnen van de kerkelijke leiders, 'de herders van het volk Gods.' Het bezoek aan Brabant werd afgesloten met een ontmoeting van de paus met vertegenwoordigers van het katholieke onderwijs in het provin ciehuis in Den Bosch. Christelijke waarden moeten in het onderwijs een centrale plaats innemen, zo hield Johannes Paulus II zijn gehoor bij die gelegenheid voor. In vergelijking met andere landen is het katholieke onderwijs in Nederland goed af. Dat moet echter met grote zorg worden behandeld, zei hij. Van besturen en schoolleiding mag worden verwacht dat zij aan de leraren en leerlingen de uren en de nodige middelen be schikbaar stellen voor catechetische vorming, Om een indruk te geven van het onderwijs in Nederland werd voor de paus een lange voorlichtingsfilm getoond: katholieke jongens fietsend over de dijk naar school, tegen de achtergrond van een draaiende wind molen; een leraar die uitlegt wat katholiciteit in het schoolwerkplan bete kent; een r.k. school in de Haarlemse binnenstad waar veel islamitische kinderen van buitenlandse werknemers komen. De bijeenkomst verliep rustig en gedisciplineerd. Bij zijn entree werd de paus stormachtig verwelkomd. Buiten, op het plein voor het provin ciehuis, hadden zich naar schatting 300 gelovigen verzameld. Die hebben de paiis niet gezien. Hij kwam aanrijden in een gesloten limousine met veiligheidsagenten op de treeplanken. Er waren geen demonstranten. Een demonstrant gooit stenen naar de ME in Utrecht. De ME moest gisteren charges uitvoeren om de anti- pausdemonstranten op afstand van de paus te houden. Een man werd alle commotie te veel. Hij overleed aan een hartaanval. <r0to ap>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9