Scherpe uithaal verrast de paus Nijpels wil geld voor misdaadplan Braks koopt extra melk op Van Agt dreigt met opstappen De Graaf: korting deurdelers moet Kartonfabrieken staken weer door Nederland op de fiets WD wil ook snel anti-discraiiinatiewet Vrouw kritiseert kerkelijk leergezag Twaalf jaar voor moord om erfenis Om gevolgen superheffing te verkleinen MAANDAG 13 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) blijft van mening dat de gemeentelijke sociale diensten de korting op bij standsuitkeringen voor woningde lers per 1 juni aanstaande moeten uitvoeren. In een discussie met de Amsterdamse wethouder van so ciale zaken Jonker zaterdag voor de Vara-radio, betoogde De Graaf dat wethouders van het CDA wél mogelijkheden zien de nieuwe wetgeving uit te voeren. Een nieuw uitstel is volgens hem dan ook niet nodig. De Graaf zei ook dat de indie ning van de wetsontwerpen voor een nieuw stelsel van sociale zeker heid opnieuw met twee maanden is vertraagd. De Tweede Kamer krijgt de voorstellen pas eind au gustus,na hetzomerreces. De Graaf denkt desondanks dat de nieuwe wetgeving, waarbij WW en WWV in elkaar worden geschoven, per 1 ja nuari van kracht kunnen worden. Op langere termijn moet de herzie ning een besparing van tussen de 3,5 en 4 miljard gulden opleveren. OUDE PEKELA (ANP) - In de kartonfabrieken Free en Ceres in Oude Pekela is vanochtend vroeg opnieuw een staking begonnen. De ochtenploegen zijn niet gekomen en ook mensen van de dag-, mid dag- en avondploegen hebben zich volgens districtsbestuurder A. van Dijk van de Industriebond FNV al als staker laten registreren. De bonden hebben de 150 werk nemers van de twee kartonfabrie ken in Oude Pekela opgeroepen 24 uur in staking te gaan. Vorige week werd in deze bedrijven ook al een dag gestaakt, maar deze keer doet ook de Industrie- en Voedings bond CNV mee. De actie is gericht tegen de weigering van de werkge vers concrete afspraken te maken over een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1986. Het is de bedoeling ook de ko mende twee weken in twee karton fabrieken het werk voor 24 uur neer te leggen. Als de werkgevers dan nog niet tegemoetkomen aan de eisen van de bond zullen de le den worden geraadpleegd over verscherping van de acties. Vorige week maandag gingen ook de werknemers in kartonver- werkende bedrijven in staking. Zij zyn woensdag weer aan de slag ge gaan nadat met de werkgevers als nog een akkoord was bereikt over een nieuwe cao. Deze voorziet in een studie naar de mogelijkheden van een 36-urige werkweek uiter lijk op 1 april 1987. Bedrijven die daardoor organisatorische proble men krijgen kunnen in 1987 voor lopig met een andere vorm van korter werken beginnen. Bestuurders van de Hout- en Bouwbond CNV hebben hun le den op diverse1 bouwplaatsen op geroepen te gaan staken. Hoeveel leden daarbij zijn betrokken, was nog niet te zeggen. Dat wordt in de loop van de dag pas bekend, wan neer de bestuurders zich bij de Deurdelers Vandaag heeft de staatssecreta ris opnieuw een gesprek met de wethouders van de vier grote ste den over de uitvoering van de wo ningdelers-korting op de algemene bijstandsuitkeringen. De Graaf gaf zaterdag toe dat het wel 'een opga ve' is voor de sociale diensten. Maar volgens hem gaat het in heel Nederland om hooguit 90.000 ge vallen, waarvan misschien 20.000 een extra probleem geven. Volgens De Graaf is het zelfs zo dat van die 20.000 mensen er nu al 8000 een la gere uitkering krijgen. Volgens Jonker zal de sociale dienst van Amsterdam echter van zo'n 60.000 mensen gegevens moe ten opvragen, verwerken en con troleren. Dat zou niet kunnen voor 1 juni. Jonker voelt er ook niets voor om in de gevallen die na die datum nog niet verwerkt zijn en op de oude voet doorbetaald worden, achteraf geld terug te vragen. "Als je kijkt om welke mensen het gaat, denk ik niet dat dat kan". De Graaf zei echter niet van plan te zijn hier van de kosten te vergoeden. bond hebben gemeld, zo heeft een woordvoerder van de bond bekend gemaakt. Professor Garmt Stuiveling (foto ANP) Prof. Stuiveling (77) overleden HILVERSUM (ANP) - Op 77-jari- ge leeftijd is in Hilversum zaterdag de letterkundige prof. dr. Garmt Stuiveling overleden. Hij wordt woensdag om half twaalf gecre meerd. Stuiveling werd op 21 december 1907 in Stroobos geboren. Hij be zocht de Groningse universiteit waar hij Nederlandse Letteren stu deerde. In 1934 promoveerde hij tot doctor op een dissertatie over de ritmische vernieuwingen bij de Tachtigers. Van 1951 tot 1956 was hij buiten-, gewoon hoogleraar Taalbeheersing aan de Universiteit van Amster dam en van 1956 tot 1972 bekleed de hij daar tevens de gewone leer stoel in de Nederlandse Letterkun de. Stuiveling was bestuurslid van vele letterkundige instellingen, on der andere van het Letterkundig Museum en de Nederlandse Ver eniging van Letterkundigen. voren niet op de hoogte was van naar persoonlijke woorden. De stu diesecretaris van de NMR, drs. Jan van Engelen, zei persoonlijk erg blij te zijn met haar initiatief. Wat ze zei is geheel in de geest van het werk van de Missieraad. De voor zitter van de Missieraad, mgr. Sta- verman, zei begrip te hebben voor het initiatief van mevrouw Wasser, al hadden haar woorden ook hem verrast. „Ik heb dit volledig op eigen ini tiatief gedaan", verklaarde me vrouw Wasser later. „Ik heb nie mand medeplichtig willen ma ken." Zij had het omstreden deel van haar toespraak geheim gehou den omdat ze vreesde dat dit ge schrapt zou worden. Vertaling Woordvoerder Theo Palstra van de Nederlandse bisschoppencon ferentie zei dat de bisschoppen pas na de Benelux-reis van de paus op het incident willen ingaan. De paus ging in zijn toespraak geheel voorbij aan de kritische op merkingen van mevrouw Wasser. Het was de eerste keer tijdens het bezoek dat een spreker woorden tot hem richtte die niet van tevoren bij het Vaticaan bekend waren. Wel schudde hij mevrouw Wasser na afloop van de bijeenkomst de hand. De tolk van de paus, de Ne derlandse curiemedewerker pater Hendriks, liep ook op mevrouw Wasser toe en verzekerde haar dat hij had geprobeerd haar spontane toespraak zo goed mogelijk te ver talen. Zelf zei de paus in zijn toespraak dat evangelisatie het belangrijkste van het missie-werk is. De kerkelij ke zending mag niet gereduceerd worden tot uitsluitend sociaal-eco nomische hulpverlening, zei de paus. (zie verder pagina's 9 en 10) SEP: beleid regering maakt stroom duurder ARNHEM (ANP) - Als de regering vast blijft houden aan de koppe ling tussen de prijs van aardgas en die van huisbrandolie, dan moet stroom duurder worden. Op dit moment is 65 procent van de elek triciteitscentrales in Nederland aangewezen op aardgas. Volgens het ontwerp-jaarverslag van de Sa menwerkende Elektriciteits Pro ductiebedrijven (SEP) is de stroomprijs door de stijgende aard- gasprijzen niet meer in de hand te houden. Volgens een SEP-woordvoerder zal de prijs van het aardgas voor industriële gebruikers zoals de elektriciteitscentrales spoedig het niveau hebben bereikt van de prijs voor kleinverbruikers. Het gevolg daarvan is dat de stroomprijs in een aantal sprongen fors omhoog gaat. De SEP noemt de koppeling tussen de prijs van aardgas en huisbrandolie onaanvaardbaar. Maar volgens de woordvoerder maakt het kabinet ondanks her haaldelijk aandringen van de stroomproducenten geen aanstal ten om de koppeling ongedaan te maken. De SEP is bezorgd over het stre ven van minister Winsemius (mi lieu) om kolengestookte centrales te verplichten de uitstoot van gas sen voor 100 procent te ontzwave len. De bewindsman wil de door voering van deze ontzwavelingsin stallaties ineens terwijl de SEP een fasegewijze invoering wil. De plan nen van de minister kosten de stroomproducenten 380 miljoen gulden extra. Daar staat een ver goeding van 110 miljoen gulden te genover. DEN BOSCH (ANP) - De Bra bantse commissaris van de konin gin Van Agt heeft premier Lubbers gedreigd af te treden als het kabi net niet bereid is een grotere bij drage te verlenen in de financie ring van de verliezen van het in dustrie- en havenschap Moerdijk (IHM). Het kabinet wil 109 miljoen gulden in het verlies van circa 200 miljoen bijdragen, maar volgens Van Agt zijn provincie en deelne mende gemeenten absoluut niet in staat het restant op te brengen. Van Agt heeft Lubbers onlangs in een brief laten weten dat hij op die wijze weinig animo meer heeft bestuurder in de provincie Noord- Brabant te blijven. Dat zou volgens Van Agt ook gelden voor de burge meester van Breda. Van Agt heeft zaterdagavond de inhoud van deze en een andere brief aan Lubbers desgevraagd bevestigd, nadat ze onlangs zijn gepubliceerd in het re- ZWOLLE (ANP) - In het eerste jaar van de superheffing hebben de Nederlandse boeren 156.000 ton meer melk gemolken dan volgens het totale landelijke quotum was toegestaan. Dit betekent dat er 87 miljoen gulden superheffing moet worden afgedragen. Maar omdat nogal wat individuele boeren min der hebben geproduceerd dan zij mochten is er een flinke financiële ruimte om de lasten te verlichten die van de superheffing het gevolg zijn. Het gaat om een bedrag van 68 miljoen gulden. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft dit za terdag verklaard tijdens een pro testbijeenkomst van 1.800 Overijs selse boeren in Zwolle. De bewindsman wil de helft van die financiële mogelijkheden voor de hulp aan zuivelboeren onder an dere gebruiken voor een extra op koopregeling. Hierdoor wordt het mogelijk meer melkproduktie op te kopen om die over te hevelen van bedrijven die bij voorbeeld stoppen naar perspectiefvolle on dernemingen. Met staatssecretaris Koning (financiën) wil Braks tot een zodanige opkoopregeling ko men dat vijftig procent van de ver goeding onbelast blijft en de rest wordt belast via het zogenaamde bijzondere tarief. De resterende 34 miljoen gulden van de extra gelden voor de zuivel sector gaat naar startende land bouwbedrijven, melkveehouders die onverwachts met een melkquo tum van nul of bijna nul zijn gecon fronteerd en andere groepen die door 'schrijnende persoonlijke om standigheden' in problemen zijn geraakt. Braks voegde er zaterdag aan toe dat er ook oog moet zijn voor de problematiek van de klei ne bedrijven die te veel melk heb ben geproduceerd. Vast staat in middels dat 30.000 melkveehou ders - dat is de helft van het totale gionale dagblad De Stem in West- Brabant. Volgens Van Agt echter heeft het kabinet inmiddels een concessie gedaan waarin voor de provincie weer enig perspectief zit. Het kabi net zou bereid zyn de inkomsten uit de verkoop van nieuwe terrei nen van het industrieschap uitslui tend aan de deelnemers te laten en daarvan niet een deel terug te laten vorderen door het rijk zelf. Van Aet wiW® aarmnnkpliik dat het riik aantal - hun quotum hebben over schreden. Braks betreurde het tesamen met de demonstrerende boeren dat de onderhandelingen over de land bouwprijzen zo lang duren. De eindvoorstellen van de Europese Commissie zijn volgens de be windsman overigens gunstiger dan de aanvankelijke plannen. Als zij ongewijzigd worden aangenomen, leidt dit volgens Braks samen met de voorgestelde prijsverho- ten minste nog 20 miljoen gulden op tafel zou leggen of een lening op zachte voorwaarden voor 70 mil joen gulden aan de lagere overhe den zou geven. Het industrie- en havenschap in Moerdijk verkeert in grote finan ciële problemen door te goedkope terreinuitgifte in het verleden aan de Shell voor de vestiging van een raffinaderij en grote renteverliezen op terreinen die niet aan de man ging van 1,5 procenttoch nog tot een inkomensverbetering van de Nederlandse melkveehouderij van zo'n 168 miljoen gulden. Maar ook wordt het zetmeelbeleid gehand haafd en daarmee de bijzondere positie van de fabrieksaardappel teelt in Nederland, aldus Braks. Niet alleen de nadelen van de su perheffing voor melk, maar ook de mestproblematiek vormde voor de Overijsselse boeren zaterdag aan leiding voor massaal protest. Over gébracht kunnen worden. Het ver lies bedraagt op dit moment circa 200 miljoen gulden en loopt ieder jaar met 25 miljoen gulden op. Het rijk wil 109 mijjoen gulden betalen voor een schuldsanering, op voorwaarde dat de deelnemers in het IHM - provincie Noord-Bra bant en de gemeenten Breda, Klundert, Zevenbergen en Zwalu- we - ook bijdragen. Brabant zou 54 miljoen gulden op tafel moeten leggen, Breda 28 miljoen en de drie kleinere gemeenten gezamenlijk 8 miljoen. De provincie en de gemeente Breda zouden op basis van de aan vankelijke voorstellen volgens Van Agt 'gecastreerd' worden. De of fers zouden zo zwaar zijn dat er ei genlijk geen beleid meer te voeren is. "Tuinieren op een kerkhof', al dus Van Agt. De Tweede Kamer buigt zich morgen over de kwestie- Moerdijk. de invoering van richtlijnen voor het uitrijden van mest stelde de be windsman de landbouwers tot op zekere hoogte gerust dat die zeer geleidelijk worden ingevoerd en dat de boerenbedrijven hierdoor niet plotseling in onoplosbare pro blemen zullen raken. Het deed Braks overigens goed dat ook in landbouwkringen het besef groeit dat er wat moet worden gedaan aan het wegwerken van het mest overschot. Landbouwgif weer oorzaak van massale vissterfte KRAGGENBURG (ANP) - Voor de derde keer in enkele weken tijd is vanmorgen in de Noordoostpol der massale vissterfte geconsta teerd. In drie vaarten over een lengte van zestien kilometer drij ven dode vissen. Ook nu heeft het zuiveringschap West-Overijssel on toelaatbare hoeveelheden endosul- fan in het water aangetroffen. Het schap vindt dat gebruik van endo- sulfan in de landbouw moet wor den verboden. De Algemene In spectiedienst (AID) van het minis terie van landbouw en visserij heeft een onderzoek ingesteld. Uit het eerste onderzoek is geble ken dat. enkele tuinders hun boom gaard met dit bestrijdingsmiddel hebben bespoten. De AID onder zoekt momenteel of de kwekers zich aan de voorschriften hebben gehouden. Behalve de dag waarop de paus in Nederland aankwam, was zaterdag ook nog de nationale molendag en de nationale fietsdag. Ter gelegenheid daarvan werden overal in het land fietstochten georganiseerd die zo mo gelijk langs molens voerden. Mede door het redelijk goed weer namen vele honderdduizenden deel aan het jaarlijkse fietsevenement. Bij de Zaanse Schans was, zoals de ANP-foto laat zien, de integratie van fietsdag en molendag geen probleem. BREDA (GPD) - De WD eist dat het kabinet nog voor de zomer vakantie zijn standpunt bepaalt over het voorstel voor een anti-dis- criminatiewet. Fractieleider Nij pels zei zaterdag op het congres van zijn partij in Breda dat de libe ralen invoering van de wet gelijke behandeling van essentieel belang te achten. Ook drong Nijpels aan op aanvaarding van het plan tot be strijding van de kleine criminali teit van de WD-ministers Kort hals Altes (justitie) en Rietkerk (binnenlandse zaken). Nijpels herinnerde eraan dat in het huidige regeerakkoord is opge nomen dat het kabinet in deze re geerperiode een oordeel over het wetsontwerp gelijke behandeling geeft en dreigde desnoods samen met de PvdA een initiatief-wets ontwerp in te dienen. In de wet, waarvan het voorontwerp nog af komstig is van het kabinet-Van Agt/Wiegel, wordt vastgelegd dat discriminatie vanwege levenskeu zes, geslacht of seksuele geaard heid verboden is. De harde uitspraken van Nijpels komen voort uit de liberale onvre de over wat zij zien als vertragings tactieken van het CDA rond het criminaliteits-bestrijdingsplan. De CDA-ministers bleken in het kabi netsberaad van vrijdag niet bereid voldoende geld ter beschikking te stellen om het plan te realiseren. In het kabinet bleken de ministers het uiteindelijk niet eens te kun nen worden over een resterend fi nancieel gat van 50 miljoen gulden. Het plan kost jaarlijks 200 mil joen. De beide indieners hadden al 150 miljoen gevonden, onder meer omdat een aantal voorgenomen uitgaven als gevolg van de nieuwe aanpak komt te vervallen. In zijn toelichting op zaterdag wees Nij pels erop dat het benodigde geld nog gevonden kan worden door per departement 3,5 miljoen extra te bezuinigen. Nadrukkelijk herhaalde Nijpels zijn opmerking dat het kabinet het wel eens is met de inhoud van het plan van Korthals Altes en Riet kerk. Het steunt hun visie op de aanpak van criminaliteit en de be strijding van vandalisme. De WD vindt nu dat de kwestie uiterlijk deze week geregeld moet zijn. Fractieleider De Vries van het CDA steunde zaterdag voor de Tros-radio het streven van Nijpels om het criminaliteitsplan zo spoe dig mogelijk van de regering te krijgen. Volgens de christen-demo craat is het probleem binnen het kabinet inderdaad de extra kosten die een dergelijk plan met zich mee dreigen te brengen. "Extra geld moet zo mogelijk gevonden wor den door verschuivingen binnen de begroting", aldus De Vries. Gelijke behandeling Door de conflicten rond de Wet gelijke behandeling naar buiten te brengen, denkt de WD de 'klein zieligheid' van het CDA rond de criminaliteitsnota af te straffen. Tot nu toe bleek het kabinet niet in staat te zijn een standpunt over de anti-discriminatiewet te formule ren. Uit WD-hoek wordt opge merkt dat de coalitiegenoot eigen lijk in het geheel geen anti-discri minatiewetgeving meer wil. De christen-democraten zijn vooral bevreesd dat maatschappe lijke organisaties en bijvoorbeeld onderwijsinstellingen niet langer in staat zullen zijn 'andersdenken den' te weren. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld homofielen, die tot nog toe op bepaalde scholen geen les mochten geven. In december heeft het CDA op een speciale par tijraad nog uitgesproken dat onder bepaalde omstandigheden scholen nog steeds in staat moeten worden gesteld homofiele leraren te weren. UTRECHT (GPD/ANP) - Met een scherpe uitval naar het kerkelijk leergezag heeft me vrouw Hedwig Wasser uit het Drentse Peize gisterochtend de paus en de organisatoren van het pausbezoek volkomen verrast. Zonder iemand behalve haar familie daarin te hebben gekend maakte zij kritische opmerkingen over omstreden kwesties in de Rooms- Katholieke Kerk, zoals de positie van homoseksuelen, mensen die ongehuwd samenwo nen, gehuwde priesters en vrouwen. "Gaan wü op een geloofwaardige manier om met de bevrijdende boodschap van het evangelie als er met een opgestoken vinger ge preekt wordt in plaats van met een toegestoken hand?", zo vroeg me vrouw Wasser aan de paus tijdens de ontmoeting die Johannes Pau- lus II in Utrecht had met negen honderd vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de missie. Mevrouw Wasser vroeg zich af of de geloofwaardigheid van het evangelie gediend is wanneer "geen ruimte, maar uitsluiting" wordt aangezegd aan ongehuwd samenwonenden, gescheidenen, homoseksuelen, gehuwde pries ters en vrouwen. Ze stelde ook de vraag of er op een geloofwaardige manier met het herderschap van Christus wordt omgegaan „als bis schoppen boven ons tronen in plaats van met en temidden van ons". Ze zei dat de kerkelijke ontwik kelingen van de laatste tijd velen hebben gedwongen "uit christelij ke gehoorzaamheid, kerkelijk on gehoorzaam te zijn. Maar wij zijn allen de kerk, een kerk geënt op de oudste christelijke gemeente waar de liefde het hoogste gezag was, huwden en ongehuwden een taak hadden, ook in het leiding geven". Zuur De paus hoorde een en ander een beetje zuur kijkend aan. De aanwe zigen reageerden met applaus en boe-geroep op de woorden van me vrouw Wasser, die voorzitter is van de Diocesane Missieraad van het bisdom Groningen en die verder zeer betrokken is bij de vredesbe weging (via Pax Christi en Vrou wen voor Vrede) en bij de oecume ne via de St. Willibrordvereniging. Na afloop werd mevrouw Wasser omstuwd door mensen die haar moed prezen en anderen die van hun afkeuring blijk gaven. „U had niet het recht dit te zeggen", zei een hevig geëmotioneerde vrouw. Anderen gaven haar bloemen of omhelsden mevrouw Wasser, die geruime tijd geen woord kon uit brengen. Mevrouw Wasser sprak namens de Nederlandse Missieraad, die te- AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft maandag de 41-jarige Amsterdam mer veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf wegens moord op zijn 72-jarige vrouw. De man was door de rechtbank van moord vrij gesproken. Wel kreeg hij door de rechtbank twee jaar gevangenis straf opgelegd wegens het opzette lijk in hulpeloze toestand brengen en laten van de vrouw. Volgens het hof had de man die met de vrouw getrouwd was om de erfenis van 1,8 miljoen gulden op te strijken, de vrouw op 4 novem ber 1983 vermoord door haar soep met rum van 90 procent alcohol, wijn en gin te geven. Hij wist als verpleger dat de vrouw medicijnen gebruikte tegen een hartkwaal en hoge bloeddruk. Uit verklaringen van de man te genover vrienden blijkt dat de vrouw niet plotseling is overleden. Volgens hem was het een aflopen de zaak. Pas drie kwartier of langer daarna is de vrouw overleden. In de tussentijd heeft hij niet gepro beerd doktershulp in te roepen, maar gaf hij haar de alcohol. TT De procureur-generaal had tegen de bijeenkomst met de missionaire organisaties schudde de paus mevrouw Hedwig wasser de man vijftien jaar gevangenis- (foto ANP) straf geëist. Bij het verlaten wel de hand, zij het zwijgend.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5