Moord pastor uit jaloezie gepleegd Eerste Leidse Stiipbeurs mogelijk begin van traditie uiarnedte Studenten zetten acties tegen plan studiefinanciering voort Plaats gezocht voor Leids jazzmonument Ik maak jou wel' Hardlopen voor Unicef DE MOOISTE BADMODE Handdruk en gesprek blijken fataal MAANDAG 13 MEI 1985 De wat morsige man gaf zijn zoon tje opdracht de plastic tas te ledi gen. Strips en beeldromans werden stuk voor stuk op tafel gelegd. "Kijk hier eens", begon de man zijn wervend praatje. "Pa Pinkelman, de plaatjes nog niet ingekleurd. Godfried Bomans, die ken je toch wel". Het handelaartje aan de an dere kant van de tafel vertrok geen spier. "Dat is geen stripboek", liet hij afgemeten weten, daarmee elke mogelijkheid tot handel afsnij dend. Gelukkig kwam er nog een Kuifje uit de plastic tas te voor schijn en daarvoor was hij wel ge negen één van zijn Suske en Wiskes af te staan. "Nee, 15 7 heb ik al", raadpleegde de man zijn spiek briefje en koos dus uiteindelijk een andere Willy Vondersteen. "Heb ben we toch zaken kunnen doen, hè. Nog een prettige dag verder", groette hij beleefd het handeldrij vende jongmens. De striptekenaar kreeg zijn zo veelste blanco blaadje onder de ogen geschoven. "Een onderwerp", vroeg de jongen. "Nee, ik maak jou wel. Dat vind ik wel aardig", ant woordde de striptekenaar. Je hoef de trouwens geen striptekenaar te zijn om in het hoofd van de jongen iets cartoonachtigs te ontdekken. De striptekenaar vroeg: "Met strop das?". De jongen knikte. De stripte kenaar vroeg: "Hoe heet je?". De jongen antwoordde: "Ruud". Eén minuut later had Ruud zijn ge vraagde cartoon. Een klein hoofdje gevolgd door een gigantische das met als begeleidende tekst 'Nieuwe stropdas Ruud?'. LEIDEN - De 'Leidse Strip- beurs' in de Stadsgehoorzaal bood gisteren vele mogelijkheden: van ruilen tot een persoonlijke teke ning gemaakt door een heuse strip tekenaar. De hele zaal stond in het teken van het beeldverhaal. Een overigens wat warrige tentoonstel ling het de verschillende vormen van strips zien, aan zo'n veertig ta fels werd geruild en op twee televi sies waren de hele dag tekenfilms te zien. Vooraf werd rekening gehouden met het begin van een traditie en daar ziet het er na gisteren alleszins naar uit. Olaf Hoenson, één van de organisatoren, toonde zich tevre den. "Ondanks Moederdag en het mooie weer zijn er toch behoorlijk wat mensen op afgekomen. Het valt me helemaal niet tegen". Uit eindelijk passeerden zo'n duizend mensen de kassa's van de Stadsge hoorzaal en dat cyfer geeft de orga nisatie moed voor volgend jaar. "Je trekt wel een heel specifiek publiek", constateerde Hoenson. "Veel mensen van buiten Leiden. Mensen uit Arnhem en Nunsp^et. Er waren er ook die vanmorgen al om tien uur op de stoep stonden. Die komen dan echt voor die ene strip". Willem van Dyk van de Leidse stripshop en adviseur van de beurs, erkent dat: "Dit zijn echt specifiek geïnteresseerden. Ik schat dat zo'n zestig procent echte verzamelaars zyn". Van Dijk: "Leiden is zo'n beurs ook meer dan waard". Hoe bedoelt hy? "Nou, als je beseft dat Leiden twee stripwinkels heeft die be hoorlijk goede zaken doen, dan kun je Leiden toch behoorlijk stripminded noemen. Als je het bij voorbeeld vergelijkt met Den Haag dan is Leiden een geweldige stad". Concurrent Die andere Leidse stripwinkel, Dumpie aan de Nieuwe Rijn, toon de zich overigens niet tevreden met de beurs van gisteren. Voor de ingang stonden de twee eigenaars, Bram en Wim Maat reclame te ma ken voor hun eigen zaak. Organisator Hoenson: "Ik had Willem van Dijk benaderd om my Dick Vlottes, tekenaar van 'Senmoet de Egyptenaar', bedient één van Zijn fans. (foto Holvast) te helpen. Hij zei toen wel dat er twee zaken in de stad waren en dat hij het vervelend zou vinden als die andere zaak, Dumpie dus, ook zou komen. Later werd ik opgebeld door die jongens. We zouden er toen met z'n drieën over praten en op het laatste moment hebben ze afgezegd. Hadden ze er toch geen zin in". Van Dijk: "Ik vind het op z'n zachtst gezegd heel kinderachtig". Hoenson vindt dat ook, maar: "Door hier voor de deur te staan, maken ze wel reclame voor de beurs". De twee Maten van Dumpie: "Het is toch belachelijk dat als je Sponsortocht rotaryclubs twee zaken in de stad hebt dat maar ééntje hierbij betrokken wordt. Ze hadden gewoon alle stripzaken hier in de regio moeten uitnodigen. Inderdaad zouden we een gesprek hebben. Maar we had den er zo de smoor over in dat we dat hebben afgezegd. We gaan niet bedelen of we alsjeblieft een stand mogen hebben". "Jullie missen niet veel hoor", zegt een man die op dat moment de Stadsgehoorzaal uit komt tegen de twee Dumpies. "Jullie moeten zelf maar eens zoiets organiseren". Wie weet kent de traditie van stripbeur zen in Leiden binnenkort wel twee versies. LEIDEN - De drie Leidse Rotary clubs houden op 8 juni een zoge noemde sponsortocht voor Unicef. Met de tocht willen de clubs geld inzamelen voor de 'immunisatie- projecten' tegen kinderverlam ming van dit kinderfonds van de Verenigde Naties. De tocht begint vanuit het sport park Leidse Hout en voert door het aangrenzende Leidse Houtbos. In principe kan iedereen aan de spon sorloop meedoen. De tocht is ech ter vooral bedoeld voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar, zij het dat kinderen onder de zeven jaar slechts onder begeleiding mo gen meelopen. De route die de deelnemers lo pen, is ongeveer vier kilometer lang. Het is de bedoeling dat de lo pers zich laten 'sponsoren' door fa milieleden, kennissen en buren. Deze spreken dan van tevoren af een bepaald bedrag te betalen voor elke kilometer die een.deelnemer loopt. Het geld dat op deze manier bijeen gegaard wordt, komt volle dig ten goede aan de projecten te gen kinderverlamming van Unicef. De kosten om de sponsortocht te organiseren, zullen door het Leidse bedrijfsleven worden betaald. Dergelijke sponsorlopen voor Unicef zijn ook al gehouden in Al phen aan den Rijn en Zoetermeer. Daar leverden deze activiteiten en kele tienduizenden guldens op. Voor de tocht van de Leidse Rota ryclubs zullen de basisscholen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest worden benaderd. Andere belang stellenden kunnen contact opne men met de coördinator van de sponsorloop, B. Markslag, tel. 071- 141687. ADVERTENTIE Bij Warnecke Lingerie schijnt al volop de zoa Een ver rassend modieuze en vooral komplete kollektie badmode staat nu al te pronk Kom gauw een kijkje nemen nu de keuze nog 't grootst is (ook kleine maten met C en D cup). Tot ziens! Breestraat 126, Leiden. Man wegens poging tot doodslag aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft een 28-jarige inwoner van Leiden aangehouden wegens poging tot doodslag. De man had woensdag, in een ca fé aan de Oude Vest, ruzie gekre gen met zijn 29 jarige zwager en daarbij al een slagersmes getrok ken. De ruzie liep met een sisser af. Donderdag raakte de man in een dronken bui volledig buiten zin nen, onder meer omdat zijn 33-jari- ge broer partij had gekozen voor de zwager. In een koffiehuis aan de Hogewoerd ontstond later een nieuwe ruzie waarbij de 28-jarige zijn broer met een mes te lijf ging. De 33-jarige kon op het nippertje aan zijn aanvaller ontkomen. De buiten zinnen geraakte man, die al eerder wegens een gewelds misdrijf is veroordeeld, is later door de politie aangehouden. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Woningen gekraakt LEIDEN - Drie vrouwen hebben vrijdagmiddag een flat gekraakt aan de Arendshorst. Het drietal, af komstig uit Leiden en Voorscho ten, kraakte de woning voor een vierde Leidse vrouw. De flat zou al geruime tijd hebben leeg gestaan. In de Smitsteeg is vrijdagmiddag door vijf personen een woning ge kraakt. Dit pand, eigendom van een naburige garagehouder, zou al meer dan een jaar hebben leeg ge staan. DIEFSTAL - Uit een woning aan de Kiekendiefhorst is vrijdag avond een geldkistje verdwenen met een inhoud van 2700 gulden. De inbrekers namen ook een hoe veelheid goederen mee, waaronder een dure coat en een grote hoeveel heid LP's en videobanden, ter waarde van vele duizenden gul dens. clubhuis (13.30-17.00 uur). De kin dertoneelgroep 'Je bekijkt het maar' zal dan ook een optreden verzorgen, 's Avonds is er vanaf 20.00 uur een 'Familie-bingo'. Vrij dag is er tweemaal poppenkast: van 10.30 tot 11.45 uur (kinderen van vier tot zeven jaar oud) en van 13.00 tot 14.15 uur (voor kinderen van acht tot twaalf jaar oud). 'st Avonds om 20.00 uur is er een kla verjas- en sjoeltoemooi. Zaterdag is de laatste dag van het jubileumfeest met om 9.30 uur de start van een auto- en fxetspuz- zeltocht (opgave daarvoor deze week in het clubhuis). Verder om 19.00 uur een barbecue en om 20.00 uur een muziekfestival met mede werking van de korpsen DWS, K&G en De Rijntamboers plus de majorettengroep De Juwelen. Het feest wordt om 22.00 uur afgesloten met een optreden van een bóeren- kapel. (foto Holvast) LEIDEN Een vriendelijk naar een oude, vrouwelijke kennis uitgestoken hand is de Leidse jongerenpastor Ben Juffermans fataal geworden. Toen beiden enkele woorden in mei 1984 met elkaar wisselden in het café-restaurant, waar zij werkte, viel dit verkeerd bij haar vriend. Een halfjaar nadat zij en Juffermans elkaar voor het laatst hadden gespro ken vuurde haar 38-jarige Leidse vriend zes schoten af op de pastor, die daaraan overleed. De dader, die geregeld te veel drank en medicijnen gebruikte, noch de uitzending van het televi sieprogramma 'Opsporing ver pleegde ook de moord op maandag zocht' wierp verder enig licht op de 3 december onder invloed. Dit ge beurde na een gesprek van onge veer een half uur, dat kennelijk hoog is opgelopen. Sommige ge- zaak. Tot de dader aan het bureau kwam voor een gratieverzoek, waarvoor de politie normaliter in lichtingen inwint. Het ging beurtenissen kan de man zich nog een poging tot doodslag, waarbij steeds niet herinneren. Het moord- de dader ook een vuurwapen had wapen is nog niet gevonden, hoe- gebruikt. De behandelende recher- wel de Leidenaar de politie wei cheur, die zich ook met de moord heeft aangeduid waar het zou zijn. bezig hield, zag overeenkomsten in Op woensdag 5 december werd signalement, zijn gesignaleerde a het ontzielde lichaam van Juffer- i diens woning aan De Sit- het vuurwapen, waarop de a het gesprek over het gratie- terlaan gevonden. Versterkt met verzoek kon worden aangehouden, behulp een recherchebijstands- Hem wordt moord, subsidiair zaak bezig gehouden. Een breed onvoldoende bewijs. onderzoek was noodzakelyk wege de uitgebreide kennissen kring van de vermoorde studen tenpastor. Veel wijzer werd men niet. Het enige aanknopingspunt was het feit dat de moordenaar ver moedelijk in Marokkaanse kringen moest worden gezocht. Dit was gebaseerd op het vage signalement waarover de politie beschikte en een telefoongesprek dat het slachtoffer twee dagen voor zijn dood voerde. Op 1 december belde een man, die zich Moham med Yamani noemde en wilde pra ten met JufTermans over proble men die zijn homofiele zoon in Ma rokko had. Er volgde een tweede gesprek waarna een afspraak voor maandag om 16.00 uur werd ge maakt. Een dag later verscheen een man aan de deur, van wie JufTermans aannam dat hij Yamani was. Hem werd duidelijk gemaakt een dag la ter terug te komen. Uit de agenda van Juffermans bleek dat in hij in de tussentijd Marokkaanseünstan- ties heeft geraadpleegd in verband met het gesprek dat maandagmid dag plaats zou hebben. Na dit ge sprek werd de moord gepleegd. Een beloning van 10.000 gulden, Aanvankelijk zweeg de dader. Pas na de inbewaringstelling legde hij een volledige bekentenis af. Toen bleek ook dat hij tijdens het onderzoek wel is verhoord, maar toen hij niet aan het signalement voldeed, doordat hij geen snor meer droeg en zijn haar kort was geknipt. Eveneens werd duidelijk dat de moordenaar niet de Marok kaanse maar de Turkse nationali teit bezit. Het verband tussen Yamani en de dader is niet duidelijk. De man herinnert zich niet deze schuil naam te hebben gebruikt. Duide lijk is wel dat als de moordenaar dit verhaal heeft gebruikt om met Juffermans in contact te komen, hij dit heeft verzonnen. Uit zijn be kentenis blijkt ook dat de man vooral aanvankelijk heeft overwo gen zichzelf aan te geven, maar toch niet durfde. Automobilist ramt lichtmast Churchilllaan LEIDEN - Een 21-jarige Leide naar is zondagavond door onbe kende oorzaak op een lichtmast ge botst. De automobilist reed op de Churchilllaan toen hij, ter hoogte wond. Beiden moesten voor be- van de kruising met de Vijf Mei- handeling naar het Academisch laan, van de weg raakte en boven- Ziekenhuis worden overgebracht, op de mast reed. De 21-jarige, en De auto werd aan de voorzijde to- een mede-inzittende, raakte ge- taal vernield. (foto Holvast) Blokkade gebouwen; mogelijk bezetting LEIDEN - Ballonnen gingen zaterdagochtend op de hoek van de Lage Morsweg en de Cruquiuslaan de lucht in. Dat gebeurde vlak na de ope ning van een tweede clubgebouw van jeugdvereniging Mamix naast boerderij De Slaagh. Ambtenaar C. Jochems, hoofd directie Groen, was uitgenodigd om die opening te verrichten. Het is trouwens voor Mamix dubbel feest. Behalve een nieuwe ruimte viert de jeugdveren iging die tien jaar geleden de Scouting verliet ook haar veertigjarig bestaan. Reden voor wethouder Kuijers om zaterdag ook een kijkje te komen nemen. Voor de jubilaris had hij de stadstegel met daarop het wapen van de gemeente meegenomen. (f0t0 Holvast) LEIDEN - De acties tegen de stu diefinancieringsplannen van mi nister Deetmnan (onderwijs) wor den met een week verlengd, aldus een bekendmaking van de Lande lijke Studenten Vak Bond. Vanochtend werd het gebouw' van psychologie aan de Hooigracht 'geblokkeerd': studenten deelden pamfletten uit, waarin de plannen van Deetman worden gelaakt. Het is de bedoeling morgen bij het Gorlaeus-laboratorium te pos ten en woensdag bij het Sociolo gisch Instituut aan de Stationsweg. Bekeken wordt of nog meer blok kades mogelijk zijn. Tijdens de blokkades zullen handtekeningen worden opgehaald ter ondersteu ning van het vonnis van het tribu naal van afgelopen donderdag. Toen hebben 10.000 studenten in Hot House laakt beleid gemeente LEIDEN - Jazz-minnend Leiden mag van de nieuwe wethouder van culturele zaken wat verwachten. "Ik ben een jazz-liefhebber", be kende Kuyers zaterdag. Hij deed dat by de door hem zelf verrichte onthulling van een monument voor de jazz-muziek op het Burcht- plein. Het monument, een gestyleerde bas, was 's avonds overigens al weer verdwenen. Stichting Hot House, in wier opdracht kunste naar Rudi Struik de bas vervaar digde, had geen toestemming van de gemeente het monument een definitief plaatsje by De Burcht te geven. De jubilerende 'Jazzzolder' (vyftien jaar oud) heeft de sculp tuur nu een plaatsje gegeven in de eigen concertruimte in het LAK- theater. De onthulling van het monu ment mocht dan ook als een pro test worden opgevat tegen het 'jazz-onvriendelijke' beleid van de gemeente. Vorig jaar maart kaartte Hot House al de mogelijkheid van een monument aan. Het jubileum zou daar een mooie gelegenheid voor zyn. "Bovendien is Leiden een centrum geworden voor jazz en geïmproviseerde muziek", al dus Hot House in een persbericht. Het verzoek is tot op heden niet in behandeling genomen. De zo be ruchte traag werkende ambtelijke molens zouden daar debet aan zijn. Hot House wilde het er niet bij laten zitten en vond een bevriende kunstenaar bereid om voor een schappelijk prysje aan het werk te gaan. Leidenaar Rudi Struik koos voor de bas omdat het een typisch Wethouder Kuijers onthult de gestyleerde bas die 's avonds al weer i het Burchtplein was verdwenen. (foto Hoi» jazz-instrument karakteristieke Een mooi monument vond ook wethouder Kuyers. Hij wil het daarom graag een wat meer open baar plekje dan het LAK-theater geven. De 'jazz-wethouder' opper- vanwegehaar de zelf de Stille Mare ter hoogte van het Art Tea House. Daar staat een zogenaamde wisselsokkel waar nu nog nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. Waarmee Hot House langs een omweg alsnog zijn zin zou krijgen. Den Haag actie gevoerd tegen de plannen van Deetman en het von nis uitgesproken dat de minister vóór de derde dinsdag in septem ber een nieuw studiefinancierings plan moet presenteren dat tege moet komt aan de eisen van de LSVB. Gebeurt dat niet, dan moet de minister binnen vier weken na Prinsjesdag zijn functie neerleg gen. Woensdagavond is er een actie- vergadering bij de Leidse Studen ten Bond aan de Kaiserstraat. Dan zal, bij voldoende opkomst, wor den besloten tot een bezetting voor onbepaalde tijd van het facilitei tengebouw aan de Cleveringa- plaats. Daar zal waarschijnlijk don derdag een 'nieuw College van Be stuur' worden gekozen en vrydag zal er een vrijmarkt worden gehou den. De acties worden opgeluis terd door verstrooiende activitei ten in de vorm van cabaret en mu ziek ('disco tegen Deetman, drum men tegen Deetman'). Gedurende de hele week kunnen de studenten zich gratis laten knip pen onder het motto 'beter gekort wiekt dan gekort' en grimeren 'Deet maakt ons witheet'. Ten slotte worden verdere actie- FOBIEEN - Het clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, morgen van 9.30 tot 11.00 uur opnieuw een themaoch tend over fobieën. Centraal daarbij staan de ervaringen van de aanwe zigen. Een medisch deskundige is aanwezig. Apparatuur van NOS gestolen LEIDEN - Uit een opname-auto van de NOS is in de nacht van za terdag op zondag technische appa ratuur gestolen die een waarde ver tegenwoordigen van ruim 15.000 gulden. De NOS-auto stond gepar keerd achter de schouwburg, in de Caeciliastraat. plannen tot en met Prinsjesdag uit gewerkt. Op de derde dinsdag van september, wanneer Deetman zijn plannen moet hebben gewijzigd, wordt het hoogtepunt van de acties verwacht. LEIDEN Een kinderkennis was zaterdagochtend één van de activi teiten waarmee clubhuis Morsch- wijk zijn tienjarig bestaan viert. "Tien enerverende jaren", aldus wijkvereniging De Juwelen in een jubileumuitgave. "Met voor- en te genspoed". Deze week wordt in het jarige clubhuis aan de Topaaslaan overi gens nog druk feest gevierd. Van daag is er van 19.00 tot 24.00 uur een culturele avond met medewer king van een volksdansgroep. Mor genavond is op hetzelfde tijdstip een tafeltennistoernooi, waarbij Docos een demonstratie zal verzor gen. Woensdag is er van 14.00 tot 16.00 een verrassingsfeest en van 19.30 tot 24.00 uur een disco voor jongeren vanaf zestien jaar uit de wijk. Donderdag is er een open dag waarbij een presentatie van de verschillende activiteiten in het

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3