FRACTIE Leiderdorp schuwt tariefsverhogingen verschil 'Af en toe een dorpspleintje' Ondanks verwachte tekorten voor 1986 Jaarmarkt: Iedereen ontmoette er iedereen 'Op naar de 30 beelden' Agenda De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. De Oegstgeester PvdA rust even uit op een bankje in het Wilhelminapark. V.l.n.r. wethouder Ton Kohl- beck, Mijnke Bosman-Huizinga en Maarten Haasnoot. (foto Holvast) Het gesprek met de driekoppige Rode Draak, de Oegstgeester Partij van de Arbeid, begint met grote consternatie in de werkkamer van wethouder Ton Kohlbeck (42). Een plaatselijk huis-aan-huisblaadje wordt gespeld en de verwijten vliegen over en weer. "Dat kan toch niet?", vraagt Kohlbeck zich vertwijfeld af, "nu wordt de actie voor Sierra Leone toch weer aan de Partij van de Arbeid gekoppeld. Er moet een rectificatie komen, hier voor krijg ik op mijn donder". Veel ophef over iets dat mis schien slechts weinigen zal storen: de Partij van de Arbeid die morgen een thema-avond organiseert on der het motto 'Niet bij Sierra Leo ne alleen...", een spitsvondige va riant op het verkiezingsprogram ma van het CDA van enkele ja ren geleden. Deze koppeling van de PvdA met Sierra Leone is Kohl beck als voorzitter van de werk groep 'Akties Teko-landbouwpro- ject Sierra Leone' een doorn in het oog. "Het was een initiatief van de gehele raad, door zo'n verbinding trek je het weer in de partijpolitie ke sfeer. Dat 'sophisticated' ge doe". Pardon. Sophisticated??? Verstaat de Oegstgeester arbei der dergelijke 'krachttermen'? Ge kunsteld, intellectualistisch, helpt het woordenboek bij het verstaan van het taalgebruik van de PvdA- wethouder. Het werpt onmiddelijk de vraag op in hoeverre de PvdA in een rijke gemeente als Oegstgeest een arbeiderspartij kan zijn. Hoe vertaalt de fractie het socialisme naar de luxe, welgestelde Oegst geester situatie? "Door je zoveel mogelijk in te zetten voor de mensen die het min der makkelijk hebben", luidt het antwoord. Mooie woorden, maar hoe doen de socialisten dat als ze in de zachte stoelen van het raadhuis aan het Wilhel'minima'park zitten. "We hebben geprobeerd in de on- roerend-goedbelasting een stukje onbelaste voet te krijgen, dat ging helaas niet door. Een ander punt waarbij we voor de belangen van de mensen met minder inkomen opkomen, is op het gebied van de woningbouw. Wij willen niet dat Oegstgeest een getto van welge- stelden wordt. Zo hebben we be reikt dat in Haaswijk geen 52 pro cent vrije-sectorwoningen komen, maar slechts een kwart. Dat heeft ons weliswaar veel kritiek opgele verd van andere partijen, maar uit eindelijk werden we door de pro vincie in het gelijk gesteld". Haaswijk De Partij van de Arbeid in Oegst geest mikt op vier zetels bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1986. Het zou een nieuw record zijn. Mijnke Bosman-Huizinga (40) heeft goede hoop ondanks haar uit spraak: "de WD is de meest gewo ne politieke kleur in Oegstgeest". Waar de kiezers vandaan moeten komen, is niet helemaal duidelijk, al zal Haaswijk een groot deel van de stemmen bijeen moeten bren gen. De raadsleden van de PvdA - be halve Bosman en Kohlbeck, is dat 'de échte Oegstgeestenaar' Maar ten Haasnoot (44) - geloven niet dat hun inzet in de gemeenteraad be palend is voor de plaatselijke ver kiezingsuitslag. "Dat is een vol strekt landelijk iets, het gaat om procentjes verschil. We hebben weieens gedacht aan het experi ment om plaatselijk geen campag ne te voeren. We verwachten dat er dan niet veel minder kiezers op ons zullen stemmen. Het is on rechtvaardig, maar het hangt af van Lubbers en Den Uyl of wij in Oegstgeest sterk uit de bus ko- De invloed van de Oegstgeester PvdA-fractie in de gemeenteraad is gering. Met drie zetels zijn ze welis waar de derde in grootte, maar CDA (vijf zetels) en WD (zeven ze tels) hebben samen altijd een rui me meerderheid. De 'macht' van de PvdA bestaat volgens de fractie leden voornamelijk uit "het aan dragen van een verstandig idee waarvoor je dan een meerderheid weet te krijgen". Kohlbeck: "De politiek hangt van symbolen aan elkaar. Wij vin den dat grond geen speculatie-ob ject mag zijn. Daarom zijn wij voor de uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Andere partijen zijn daar tegen. Dan kun je wel tien jaar blij ven drammen, maar je krijgt h§t nooit voor elkaar. Als je dan erf pacht vertaalt met de omschrijving 'opstalrecht', die erfpacht dicht be nadert, krijg je wel je zin. Je ziet: een kwestie van symboliek". Twee dingen Het bezit van een wethouder van financiën in het college van B en W vergroot de invloed die de PvdA op het gemeentelijk beleid kan uit oefenen. Mijnke Bosman, pratend op de door Wim Kan geparodieer de spreekwijze van Joop den Uyl: "Twee dingen. Er is sprake van aanzienlijke invloed omdat er ener zijds veel dingen op je bureau ko men waarvoor de portemonne open moet. Anderzijds heeft Ton Kohlbeck als persoon invloed. Hij functioneert goed, heeft veel kre diet en kan daardoor veel berei ken". In het 'gewone' raadswerk moet de partij compromissen sluiten. "We zijn bereid met minder dan het maximale te leven. We willen en kunnen van Oegstgeest geen so cialistische heilstaat maken. Als je drie van de zeventien zetels hebt, ben je beperkt in je handelen. Je moet roeien met de riemen die je hebt. Als je serieus wilt worden ge nomen. heeft het weinig zin om te gen windmolens te gaan vechten. Voor onze achterban is dat weieens moeilijk te verdragen. Wij geloven echter dat het beter is om met een bepaald voorstel te wachten op het geschikte moment". De fractie uit kritiek op het vluchtelingenbeleid van Oegst geest. Er wordt al lang gepraat om één woning in de gemeente perma nent beschikbaar te houden voor de opvang van vluchtelingen. "Naar ons gevoel worden dit soort zaken te traag behandeld. Er wordt eindeloos gewacht op de papieren en niemand zal een stap harder zet ten. Iets datje niet graag wil, kun je eindeloos ophouden. Wij vinden dat aanvragen voor de vestiging van bijvoorbeeld vluchtelingen ruimhartig moeten worden beoor deeld. Niet altijd maar dat kruide nieren", aldus Mijnke Bosman. Overigens zei het college van B en W onlangs binnen een uur 'ja' op het verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) om tijdelijk honderd Tamils in de noodwoningen aan de Irislaan te huisvesten. Twee uur la ter echter belde wvc dat ze al een geschiktere locatie had gevonden voor de vluchtelingen. Ten slotte het politieke spel in de Oegstgeester gemeenteraadsverga deringen. In vergelijking met an dere gemeenten in de Leidse regio wordt in Oegstgeest vaak speels geknipoogd naar de landelijke po litiek. Hebben de PvdA'ers ambi ties om carrière te maken binnen 'de Partij'. Drie keer klinkt een vol mondig 'neen'. De vele toespelin gen in de raad op de landelijk poli tiek verklaren ze uit het "behoor lijk grote aantal intellectuelen in de gemeenteraad wier belangstel lingswereld meer op de landelijke politiek is gericht". Mijnke Bos man: "Ik vind het wel grappig dat in de Oegstgeester politieke cul tuur een grote mate van overeen stemming bestaat, waarbij we el kaar in de rand wat bestoken". DIRK JAN ROELEVEN LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ■vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE a.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250.90 345,20 131.40 65.70 89,30 22,10 per maand, per post f 30.- (maandabonnement alleen mogelijk i automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur, drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. OEGSTGEEST - Deze koeien moeten niet hebben geweten wat hen over kwam: zo ben je rustig gras aan het (her)kauwen, zo ploft er ineens een auto naast je neer. Ook op het moment dat de Oegstgeester politie het zaakje afgelopen zaterdag kwam bekijken, lijken de enige echte bewoners van dit weiland bij het Groene Kerkje nog immer verbaasd toe te kijken. Inmiddels heeft de politie weten te reconstrueren hoe de auto in het weiland belandde: omstreeks kwart over vijf is de bestuurder in de berm terechtgekomen. Daardoor raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij kwam tegen een boom terecht en vervolgens belandde de auto over de sloot heen in het bewuste weiland. De inzittende, een militair, kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd echter totaal vernield. (foto n. Garstmam MAANDAG Leiden Fides Pactaveld - Zoeterwoudsesingel, jeugdinstuif AV Holland, 19 uur. Kantine HCG - 5 Meilaan, ruil- kontakt- veilingavond van De Postzegelvrien den. 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Under the volcano', 20 en 22.15 uur. Clubhuis Morschwijk - avond waar an dere kuituren in het middelpunt zullen staan, met o.a. optreden volksdans groep Akelei. 20-24 uur. Lage Morsweg 14a - Spiritisch Genoot schap Leiden, 'Bloemenseance' door mw. Rademaker, 20 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, hoorzitting Zoe terwoude, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadscom missie algemeen bestuurlijke aangele genheden, 20.30 uur. DINSDAG Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansin- stuif voor ouderen, boven de 50 jaar, 14 LEIDERDORP - Hoewel de gemeente volgend jaar waarschijnlijk een dikke 400.000 gulden tekort zal komen, zullen de ingezetenen van Leiderdorp vooralsnog niet met belastingverhogingen worden geconfronteerd. De gemeente wil dat, net als dit jaar ver mijden. Dat schrijven burgemeester en wethouders in de zogeheten 'Voor jaarsnota', een soort tussenstand voor wat betreft de te verwachten (extra) kosten in 1986. Tijdens de afgelopen begrotingsbehandeling, eind vorig jaar, werd om zo'n nota gevraagd om niet aan het eind van dit jaar plotseling voor onaangena me verrassingen komen te staan. De nota is ook bedoeld om de raad behulpzaam te zijn bij het vaststel len van het beleid, ombuigingen en ontwikkelingen. De gemeente Leiderdorp ver wacht de komende jaren voor ho gere kosten komen te staan. Daar om is er op voorhand al twee ton opzij gelegd van het rekeningssal do 1983. Extra geld is om te begin nen nodig omdat de ouder worden de gemeentelijke eigendommen meer onderhoud zullen vragen. Een paar voorbeelden: recreatie park de Bloemerd, de onderwijs- en welzijnsaccommodaties, open bare verlichting en wegen. Vol gend jaar zal met name voor de sportvelden en de vorstschade aan de wegen zo'n 175.000 gulden extra nodig zijn. de twee jaren daarna loopt dat bedrag steeds met 25.000 gulden op. Moeilijker in te schatten hoeveel extra geld sociale zaken gaan vra gen. Voorlopig houdt men reke ning met 35.000 gulden. Bij de af deling welzijn is er een duidelijker beeld. Door nieuwe of toekomstige voorzieningen als het kinderdag verblijf, de kunstnota, de oudheid kamer, het kunstgrasveld voor Alecto en de verbouwing van zwembad De Does zal volgend jaar OEGSTGEEST - Je kon over de hoofden lopen, zaterdag op de jaar markt in de Oegstgeester De Kem- penaerstraat. Gelukkig was het zo als altijd lekker weer, zodat de be langstelling voor dit festijn waar commercie en verenigingsleven hand-in-hand gingen, wederom zeer groot was. "Iedereen ontmoet iedereen", wees een bezoekster op één facet van de markt. Achtervolging levert 'buit' op OEGSTGEEST/LEIDEN - Na een wilde achtervolging is vannacht een 20-jarige militair uit Wassenaar door de politie in Leiden klemgere den. De man was Oegstgeester agen ten opgevallen doordat hij in de Geversstraat veel te hard reed met zijn personenauto. Toen stopte kens niet hielpen, vroegen de agen ten assistentie van Leiden. Op de Prinsessekade kon hij worden gepakt. Daar bleek dat de militair teveel had gedronken. Na de vangst werd de Wassenaarder overgedragen aan de marechaus-- Veel bedrijnen hadden zich uit gesloofd om de bezoekers op iets extra's te tracteren. Ook de vereni gingen, werkgroepen en politieke partijen lieten zich niet onbetuigd. Een frappante tegenstelling viel te zien tussen de Warmonderweg en de Terweeweg. Met aan weerszij den stands van de dierenbescher ming en dierentehuis Postbrug kon men bij de geel-zwarte brigade van voetbalvereniging UDO uitge rekend het spelletje 'ratje slaan' spelen. Ook de vele andere activiteiten trokken grote belangstelling waar door de opbrengst voor Sierra Leo ne waarschijnlijk vrij fors is. De eerste duizend gulden is al binnen, omdat de werkgroep voor Sierra Leone ruim achthonderd gulden ophaalde, terwijl een muziek- groepje van de Raad van Kerken ook tweehonderd gulden voor het goede doel ophaalde. Overigens was de jaarmarkt voor een inbreker een prachtige vlucht route. Nadat hij zaterdagmiddag was betrapt bij een insluiping in een huis aan de Leidsestraatweg, vluchtte de dief de drukke De Kempenaerstraat in, zodat hij aan de speurende politie kon ontko men. De tas die hij had buitge maakt liet hy in zijn vlucht vallen. 130.000 gulden extra in de begro ting moeten worden opgenomen. Kwijtschelden Niet alleen de gemeente Leider dorp. ook haar inwoners komen 'krapper' te zitten. In de Voorjaars nota wordt geconstateerd dat steeds vaker mensen aankloppen met verzoeken of vragen over kwijtschelding van heffingen en belastingen. Anderzijds heeft de gemeente "als gevolg van de terug lopende betalingscapaciteit van de burger" meer moeite om die belas tingen te innen. "Dit alles vraagt om een duide lijk en herkenbaar beleid, zodat de burger weet waar hij aan toe is", aldus de schrijvers van de nota, die aankondigen dat nog dit jaar op pa pier zal komen te staan welk af- schrijvingsbeleid de gemeente zal gaan voeren. Tegenover alle uitgaven staan ook extra inkomsten. Met name vanaf 1987 verwacht Leiderdorp "aanzienlijke inkomsten", opge bracht door de nieuwe woningen in Buitenhof. Bedragen kan men nog niet noemen. Het is nog veel te onzeker hoeveel huizen er ge bouwd kunnen en mogen worden. Ook de komst van de Meubelbou levard brengt geld in het laatje. Vandaar ook de te verwachten te korten waarschijnlijk alleen voor 1986 zullen gelden: daarna gaat het hopelijk weer beter. De nota meldt dan ook voor wat na 1Q86 betreft "nog geen aanleiding te zien om over te gaan tot omvangrijke om buigingsoperaties. Veeleer kan worden volstaan met kostenbe heersing. efficiency en doelmatig heid in de uitvoering van de begro ting". OEGSTGEEST!REGIO - De 39- ste editie van de St. Jorismarsen heeft afgelopen zaterdag welgeteld 2930 scouts (oftewel: padvinders op de been gebracht in Oegstgeest. Vanuit kasteel Oud-Poelgeest maakten de volgelingen van Baden Powell de traditionele wandelin gen van V/s, 10 of 15 kilometer. Met succes: uitvallers waren er niet bij. De St. Jorismarsen trekken vooral veel regionale groepen, maar som mige scouts hebben er een heel eind reizen voor over om aan de marsen mee te doen. Zo liep er een groep uit Luxemburg mee, die prompt de prijs 'verst komende groep' mee kreeg. De prijs voor de grootste groep ging naar de 62 meisjes van Impeesa uit Voorschoten. Tot bestgekleden werden de leden van de Noordwij- kerhoutse Bronsgeest-groep uitge roepen. De verdere uitslag: 7Vz kilometer: 1. Dauwtrappers (Leiden). 10 kilome ter: 1. Bronsgeest (Noordwijker- hout). 15 kilometer: 1. Bostreno (Noordwijkerhout), 2. Kaninefaten (Lisse). Op de foto Holvasteen Wassenaarse groep op weg naar het eindpunt. Abraham én klasgenoten zien OEGSTGEEST - Ruim zestig leerlingen die in 1941 in de eerste klas van de Oegstgeester Willibrordusschool zaten, hebben elkaar zaterdag weer gezien. Ook de onderwijzers uit die tijd waren present om herinneringen op te halen en de overbekende vraag te stellen: "Wat doe jij tegenwoor dig"? Ze waren bijeen in het Camphuys naast de Willibrordkerk. Het plan om een reünie te houden, ontstond toen één van de organisatoren een oude klasgenoot tegenkwam. Ze merkten op dat de meeste klasgenoten van '41 dit jaar hun vijftigste veijaardag vieren. Behalve Abraham, wilden ze eigenlijk ook elkaar wel weer eens zien. Een comitétje van vier man werd gevormd om de namen en adressen van iedereen te achterhalen. Dit lukte bij vrijwel iedereen. De belangstelling voor het initiatief was groot. Uit heel Nederland kwa men de oud-leerlingen naar Oegstgeest. Zelfs uit Australië, Canada, Zwit serland en Engeland kwamen reünisten. Weer nieuwe variant voor centrum Voorschoten VOORSCHOTEN - De discussie over te nemen verkeersmaatrege len in het Voorschotense centrum is er niet duidelijker op geworden. Twee dagen nadat de Centrumwin keliers stelden dat het Centraal In- WASSENAAR - "Als we zome- teen vijftien kunstwerken hebben in Wassenaar, dan gaan wethouder Van der Wiel en ik naar wethouder Barning om te vragen om een vol gende ronde van vijftien beelden. Dat hebben we afgesproken". Deze woorden van Wassenaars burgemeester Schoute, uitgespro ken tijdens de onthulling van het bronzen beeld op het speelveld bij de Spinbaan, zorgden afgelopen zaterdag voor nogal wat verwar ring. Wat bleek: wethouder Van der Flier, ook aanwezig bij de ont hulling, zei zich niets van die 'af spraak' te kunnen herinneren. Hoe het ook zij: burgemeester Schoute heeft klaarblijkelijk de smaak van kunst te pakken gekregen. Tevreden toonde ook voorzitter Boermans van buurtvereniging 'Duinrell' zich afgelopen zaterdag. Hij vindt het beeld, gemaakt door de Amstelveense kunstenaar J. Verschoor, "keurig". Boermans zei verder blij te zijn dat een eerder ge pland kunstwerk na een inspraak ronde had moeten plaatsmaken voor dit bronzen beeld, dat de ge meente 45.000 gulden heeft gekost. stituut voor het Midden en Klein bedrijf de twee overgebleven va rianten moet onderzoeken, komt de Ondernemers Vereniging Voor schoten (OW) met een totaal nieu we variant. De variant wordt gesteund door de helft van de winkeliers uit de Voorstraat en het stuk School straat vanaf de Rabobank. De naam luidt: nul-plus-plus variant. Belangrijkste kenmerk: de rijrich ting ter hoogte van de gemeente flat wordt omgedraaid en de bloembak voor de sportzaak ver dwijnt. Het verkeer dat vanuit de Schoolstraat naar het oosten van het centrum wil, kan dus kiezen of het het verbindingsstukje neemt tussen Schoolstraat en Treubstraat danwel doorrijdt en de parkeer plaats bij de gemeenteflat over steekt. Grote voordeel van deze variant is, volgens de OW, dat op het ver bindingsstukje tussen de School straat en Treubstraat regelmatig vlooienmarkten en (muzikale) eve nementen worden georganiseerd zonder dat het verkeer hiervan last ondervindt. Het kan tijdens die 'feesten', die maandelijks gehou den moeten worden, gewoon door rijden over de Schoolstraat. "Je kunt de variant dan ook zien als een kruising tussen de O-plus variant en de D-variant", aldus Van Wees van de OW. In de nul-plus variant, favoriet van WD en CDA, blijft de situatie als het is, met wat aanpassingen als extra laad- en los plaatsen. De D-variant, gekozen door D'66 en PvdA/PPR is wat in grijpender: het verbindingsstukje tussen Schoolstraat en Treubstraat wordt dorpspleintje en het verkeer moet via de parkeerplaats bij AH j naar het oosten van het dorp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2