Millar voor schut na monsterverbond Van Huylenbroeck loopt zege mis.... Zoetemelk maakt weer indruk Districtstitels voor Kulker, Moll en Van Dorp 'Leidse' renners niet in de prijzen Delgado grijpt macht in Vuelta -Van Heugten klimt naar tweede stek Lewis op drift: 9,98 Sjoesjoenova hoog gewaardeerd Bestuur KNAU treedt in november en bloc af MAANDAG 13 MEI 1985 PAGINA 19 LEIDEN - Voor een delegatie van de Du Prie-Spaarbank-ploeg zat er gisteren tijdens de traditionele wedstrijd in de woonplaats van Joop Zoetemelk, het Franse Ger- migny l'Eveque, ditmaal geen zege in. De Leidse équipe zag al spoedig de winnaar van vorig jaar, Richard Ippel, door een lekke band uit de koers verdwijnen. Tijdens het ver dere koersverloop betoonden René Guyt, John Eradus en Roland Koornstra zich wel actief in diverse ontsnappingen, maar de beslissen de slag in de vorm van de vlucht van een zestal renners liepen zy toch mis. John Eradus poogde nog in zijn eentje naar de vluchters toe te rijden, maar meer dan een ze vende plaats leverde die actie hem niet op. In de tweedaagse omloop van Zeeuws-Vlaanderen had de Riet hoven-ploeg in thuisrijder Ab Ver- plancke met een zevende plaats zijn beste renner. Verplancke ein digde op een kleine twee minuten achterstand van winnaar Bogers. De liefhebbers van Swift weten momenteel de landelijke koersen in hun categorie naar hun hand te zetten. In de ronde van Benne- broek bonden zij zaterdag de strijd aan met een groot deel van de lan delijke top. Adrie Kruger, Pieter Evelein en Piet Kralt behoorden desalniettemin tot een kopgroep van zeven, waaruit Kralt tenslotte wegsprong en via een korte solo won. Evelein finishte als tweede. Gisteren waren op de Rotterdamse Doenkade Adrie Kruger en Piet Kralt over twee verschillende se ries de sterksten. Arie Ravensber- gen werd bovendien tweede. Ko mende zondag opent Swift zijn clubcompetitie op het nieuwe par koers van Roomburg met de kam pioenschappen sprint. SALAMANCA (ANP) - Na de tijdrit in Alcala de Henares waande Robert Millar zich zeker van de overwinning in de Ronde van Spanje. De Schot haalde zijn achtste gele trui af en zei: "Ik zou niet weten wie mij de laatste twee dagen nog kan onttronen". Op het ogenblik dat hij deze overmoedige uitspraken deed, werd achter zijn rug een monsterverbond gesloten. De Spanjaard Pedro Delgado, kansloos gerangschikt op 6 minuten en 13 secon den van de gele trui, kreeg zaterdag op de bergachtige weg naar zijn geboortestad Sego via de rol van joker toebedeeld. Vierentwintig uur na zijn triomfale voorspellingen hing Millar sprake loos uit te hijgen over zijn stuur. Delgado was hem ontglipt en had dimir Malakov als eerste dagwin naar uit de Sowjet-Unie, niets meer. Robert Berland, de Franse ploegleider van Millar, riep woe- Recio, die uiteraard de etappe mocht winnen, 6 minuten en 46 se- conden voorsprong genomen. Het Petro Delgado was zaterdagmiddag dikke maatjes met zijn landgenoot Ruiz-Cabestany, die alle aandacht ongelooflijke was gebeurd. Daar- Millar afleidde waardoor Delgado toe kon slaan (foto AP) met zijn Spaanse bondgenoot José dend uit: "Ze zaten allemaal met elkaar in de slag. Een schandaal". In de wielersport zijn combines bijna zo oud als de uitvinding van het wiel. Berland en Millar wisten veranderde de slotrit, met Vla- Knecht Muller wint in Romandië GENEVE (AFP/SIZ) - De Ronde van Roman dië kreeg met Jörg MüUer voor het eerst sinds 1964 een Zwitser als eindwinnaar. De Zwitser se knecht uit de merkwaardige wielerploeg 'van Jean de Gribaldy, de Franse burggraaf, overtrof zichzelf en zei na afloop: „Dit opent een nieuwe wereld voor mij. Mijn volgende doel is de Ronde van Zwitserland". Eenmaal gehuld in de leiderstrui was de 24- jarige neo-prof een openbaring. Zelfs tijdens de tijdrit van 23 kilomter op de laatste dag bleef hij in het spoor van de specialisten. Het verschil van Müller met Tommi Prim bedroeg 42 seconden. De Zweedse winnaar was de eni ge, die met de dichte, maar zijwindgevoelige wielen reed. De meesten, zoals Hinault, Visen- tini en de opnieuw indrukwekkende Zoete- mèlk, hadden alleen een bijzonder achterwiel laten monteren, Müller reed op een onorthodo xe fiets. De Nederlandse inbreng in de 39e editie van de Ronde van Romandië, door de niets force rende groten in het peloton aangegrepen als voorbereiding op de donderdag startende Ronde van Italië, werd voornamelijk verzorgd door Johan van der Velde en Joop Zoetemelk. Van der Velde won de etappe van zaterdag. In de laatste kilometers van het parkoers waren enkele venijnige hellingen opgenomen. In een afdaling versnelde Pascal Poisson. Als enigen reageerden Stefan Mutter en Van der Velde. Het drietal behield een kleine voorsprong op het jagende peloton. "De tijdsvergoeding van tien seconden was mijn voornaamste doel", verklaarde de Nederlander in Italiaanse dienst op het erepodium. Van der Velde doelde daar bij op de tijdrit van de volgende dag. Elke se conde voorsprong op betere tijdrijders als Gre- zet en Zoetemelk was meegenomen. Opnieuw schoot Van der Velde in dat specialisme te kort voor een klasseméntsrijder, die hij pre tendeert te zijn. Hij werd werd 25e en zevende in de eindstand. Zoetemelk deed het aanmerkelijk beter. In het laatste seizoen maakte de veteraan weer eens indruk. Na de overwinning in de Tirreno - Adriatico werd de "bejaarde" wielrenner dit maal vierde in de tijdrit en in het eindklasse ment. Adri van der Poel zorgde in de korte slot-etappe bijna voor een succesje. In de eind sprint moest hij alleen Silvestro Milani laten voorgaan. De Spanjaard ontsnapte direct bij het begin van de afdaling. Da len kan hij als geen ander. Rem men gebruikt hij zelden of nooit en hij durft, om zo min mogelijk te genwind te vangen, zo ver voor over te buigen dat hij met zijn neus vlak boven de voorband hangt. Na 150 kilometer was hij bij Re- cio, samen reden ze, kop over kop, verder. Tien kilometer voor het einde was het verschil, ondanks de door Spanjaarden gehate tegen wind opgelopen tot zes minuten, ook al omdat de groep waarin Mil lar onbevreesd meepeddelde on verwacht al het achtervolgings- werk had gestaakt. Op de eind streep waren het er bijna zeven. Berland: "Perurena, de ploeglei der van Delgado, kwam bij de groep langs en ineens hield ieder een op met trappen". Hij en Millar beseften echter te laat, dat de prijzen pas op de eind streep worden verdeeld. Ritzege Van der Hulst in vierdaagse DUINKERKEN (AFP) - Tot juni is Jean-Luc van den Broucke, de - 4. winnaar van de Vierdaagse van trekken. Hij reed rustig voort naast Duinkerken, aanwezig in het prof- drommels goed, dat er in de Vuelta iets aan de hand was. Zij onder schatten de Spaanse snoodaards in de veronderstelling, dat de strijd om het geel slechts tussen Millar en de Colombiaan "Pacho" Rodri guez (10 seconden achterstand) zou gaan, met heel misschien nog een outsider-kans voor de Spanjaard Pello Ruiz-Cabestany (op 1.15). Een misvatting, zo bleek nader hand. De ontwikkelingen in de acht tiende en voorlaatste etappe wa ren, zacht uitgedrukt, opzienba rend. De omstandigheden leenden zich overigens voor verrassingen. In de 200 kilometer tussen Alcala en Segovia moesten drie hoge bergtoppen worden beklommen en het weer wisselde voortdurend. Wind en zon in de dalen, mist en sneeuw op de bergflanken. De strijd ontbrandde ontbrand de de strijd na 120 kilometer in het dal tussen de eerste en tweede berg. Recio begon aan een ont snapping. Millar liet deze sterke so list, pas nog etappewinnaar in Be- nidorm, met een gerust hart Rodrigues en Ruiz-Cabestany ging als achtste, nog over de top. peloton. Daarna vertrekt hij HELSINGBORG (ANP) - Door een derde en een tweede plaats bij de Zweedse Grand Prix zijspan-motocross, zijn de Nederlanders Ton van Heugten en Frits Kiggen in de strijd om de wereldtitel geklommen naar de tweede plaats. In Helsing- borg was het Nederlandse tweetal alleen niet opgewassen tegen de Zwitsers Bachtold/ Fuss die beide manches op hun naam brachten en rechtstreeks afstevenen op hun tweede achtereenvolgende wereldtitel. Van Heugten, vorige week wi- naar van de Finse Grand Prix, leverde in de eerste manche een opmerkelijke prestatie. Hij had een slechte start maar klom gedurende de race naar de vierde plaats vlak achter zijn landgenoten Muller en Van Heek. Een lekke band wierp Muller in de laatste ronde nog een plaats terug ten gunste van Van Heugten. In de tweede manche startte de vroegere we reldkampioen beter. Ook dat leverde echter niet meer dan een tweede plaats op omdat Bachtold andermaal te sterk was voor de rest van het veld. In het spoor van Van Heugten leverden ook Muller en Van Heek uitstekende prestaties. Na de vierde plaats in de eerste rit werden zijn in de tweede derde. In de strijd om de we reldtitel schoof Van Heugten van de vijfde naar de tweede, op ruime afstand van Bachtold. 'Muller staat nu derde, een winst van een plaats. AMSTERDAM (ANP) - De tiende marathon Amsterdam kende een uiterst dramatisch slot. De twee Belgische stayers Jose Revijn en Willy van Huylenbroeck, die na ruim 35 km de tweevoudige win naar van dit evenement Cor Vriend hadden los gelopen, snelden zij aan zij op de finish af. Voor hen uit reed de NOS-televisiewagen, die op 20 meter voor het lint door de politie werd afgeleid. De Belgen, die juist hun laatste krachten had den aangesproken in de strijd om de ereplaats, volgden deze wagen en botsten als het ware tegen de auto op. Hun rush werd abrupt af gebroken en struikelend en wan hopig gebarend kwamen zij weer terug om de laatste meters af te leg gen, waarbij Revijn in 2.19.24, zes seconden eerder dan zijn landge noot het lint brak. Harde wind (11 12 meter per se conde), een temperatuur van 18 Ongelukkige EK Van der Vlist HAMAR (ANP) - Met vier Europe se titels heeft de Sowjet-Unie in Hamar zijn rentree op de interna tionale judomatten gemaakt. De Sowjet-judoka behaalden op het Noorse platteland een vijftig-pro- centsscore. Bij de eerste na-Olym pische confrontatie toonde Oost- Europa zich sterker dan de voorna melijk uit Fransen en Westduitsers bestaande Westeuropese coalitie. De Nederlandse judoka's zetten de in Los Angeles gestarte treurnis voort en keerden zonder ereprijzen huiswaarts. De Leiderdorper Robert van der Vlist lootte in de klasse tot 71 kilo gram zeer onfortuinlijk. Al in de eerste ronde was zijn tegenstander de kampioen Namgalaoeri. Van der Vlist, die door geforceerd af- graden en een hoog vochtigheids percentage (70 pet) stond bij voor baat een goede tijd in de weg. Bo vendien was het deelnemersveld bepaald niet van superieure kwali teit. Al snel vormde zich een groep van vijftien man, waarin zich alle favorieten bevonden. De eerste vijf kilometer ging in 15.45 minuten, de 10 kilometer werd gepasseerd na 32.06 minuten. Daarna begon ech ter de schifting, die zich na 15 kilo meter duidelijk manifesteerde. Toen kregen de lopers de harde wind tegen, waardoor het koren zich scheidde van het kaf. De Belgen Revijn, Van Huylen broeck en nog steeds Kerkhoven met de Tanzaniaan Washa en Cor Vriend hadden afstand genomen, een marge die steeds breder werd. Bij het bereiken van de Amstel, toen iedere beschutting ontbrak, vielen weer klappen. Revijn, Van Huylenbroeck en Vriend gingen al leen door en toen werd duidelijk dat de Eindhovenaar het bijzonder moeilijk zou krijgen om deze tien de Amsterdamse marathon op zijn naam te krijgen. Even na het passe ren van de 35 kilometer, vond de slag plaats. Eerst demarreerde Re vijn en nam voorsprong. Van Huy lenbroeck bleef nog even bij Vriend, maar toen hij merkte dat deze moeilijkheden kreeg, liep hij bijna moeiteloos naar Revijn toe. Hij was onbetwistbaar de beste man in het veld, maar de overwin ning ontging hem door een afschu welijke blunder. Libre-titel Van de Ven MODESTO (ANP) - Tijdens wedstrijden in Modesto, Cali- fornië, heeft Carl Lewis zater dag laten zien dat de verbete ring van het wereldrecord op de 100 meter waarschijnlijk een zaak van enkele weken is. De 23-jarige Amerikaan, die in april reeds 10,05 seconden liet nóteren, raasde in Modesto de korte sprint af in 9,98 secon den. Lewis bleef daarmee een honderdste seconde boven zijn persoonlijk record. Achter Le wis kwamen Darwin Cook (10,10) en Harvey Glance (10,15) met een toelaatbare rugwind van 1,52 meter per se conde, eveneens tot voortref felijke prestaties. 9 Delgado, La Paz v00r uitgebreide testritten. Voor Van den Broucke staat het wielerseizoen 1985 in het teken van zijn aanval op het werelduurrecord van Francesco Moser. In de Boli viaanse hoofstad hoopt Van den Broucke meer dan 51.151 kilome ter te rijden. De Ronde van Frank rijk laat hij schieten. In de Vierdaagse van Duinker ken bewees het voormalige ge meenteraadslid van Moeskroen nog eens zijn faam als tijdrijder. Zijn secondenwinst in de proloog was achteraf voldoende voor de eindzege. In het weekeinde had de ervaren Belg nog slechts drie tegenstan ders te duchten: de veertien kilo meter lange kasseienstrook in de rit van zaterdag, Bruno Wojtinek en Rudy Matthijs. Hij bedwong ze alle drie moeiteloos. Zelfs de tus- sensprints, waarin bonificatiese conden waren te verdienen voor de snellere Wojtiniek en Matthijs, brachten geen gevaar. De 28-jarige Leleu weigerde zich als enige kop loper over te geven. De ritzege was zijn loon. Een dag eerder was die ten deel gevallen aan Marco van der Hulst. De 21-jarige renner uit de ploeg van Ben van Erp won de massa sprint. HELSINKI (ANP) - Elena Sjoesjoenova (foto AP) is in Hel sinki de nieuwe Europese kam- leden als eerste een tien te halen bij het paardspringen. Elena Sjoesjoenova imponeer- pioene turnen geworden. De 15- de op de tweede dag door bij de jarige Russin werd daarmee de toestelfinales drie gouden me- opvolgster van haar landgenote dailies te veroveren: sprong, Olga Bitsjerova. Elena Sjoesjoe- brug ongelijk en vrije oefening, nova won twee jaar geleden Het goud op de balk ging naar reeds de turnbeker van de Sow- Oksana Omeliantsjik. Op brug jet-Unie en eindigde enkele we- ongelijk moest Sjoesjoenova de ken geleden bij de nationale titel- - strijd als tweede achter Oksana Omeliantsjik, die in de Finse hoofdstad het brons opeiste ach ter de Oostduitse Maxi Gnauck. Elena Sjoesjoenova scoorde op hoofdstad, voor twee maal een de vierkamp, die voor de eerste uitverkochte ijshal (7000 toe- maal werd gewaardeerd door schouwers), goede prestaties. Ca- in plaats van de gebruikelijke Eenkhoorn eindigde als 29e vier juryleden (de hoogste en laagste waardering vielen af), een totaal van 39,775 uit een maxi mum van 40 punten. Het was een - "nieuw Europees" record. Nadia leverde haar de eerste Comaneci had in 1979 met 39,45 Plaats ,°P- Eenkhoorn had punten het hoogste totaal ge- merkelyk hoger kunnen eindi- met een totaal van 36,55 punten. De Utrechtse had bijna de finale van het paardspringen gehaald. De waardering van 9,575 punten haald. De overwinning van Elena Sjoesjoenova betekende dat de zevende maal sedert 1957 ;en wanneer haar vrije oefening foutloos Was geweest. Zij moest genoegen nemen met 8,725 Russische turnster de eerste punten. Na Mee Bovenschen (33) plaats behaalde. Elena Sjoesjoe- en Jeanette Witte (34) ontliepen nova zorgde voor een primeur elkaar nauwelijks met respectie- door gewaardeerd door zes jury- velijk 36,425 en 36,375 punten. AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), heeft zaterdagmiddag tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering in Amsterdam besloten in november en-bloc af te treden. Het bestuur nam dit besluit na het aannemen door de Unieraad van een motie waarin gevraagd werd om het aftreden van 3 bestuursleden, die werden genoemd in een rapport van een interne onderzoekscommissie. Het bestuur legde de motie van de vergadering naast zich neer en ver klaarde tegelijkertijd in november demissionair te zijn. KNAU-voorzitter De Beer maakte tevens bekend dat de bestuursleden dan op verzoek mogelijkerwijs herkiesbaar zijn. Twee van de drie bestuursleden, die door de onderzoekscommissie waren geadviseerd de conclusies uit het rapport te trekken en op te stap pen, vice-voorzitter Gijsbertse en secretaris Kappenburg, legden een ver klaring af. Gijsbertse, die het bondsbureau in zijn portefeuille heeft, wees er op dat door het rapport en de publiciteit erom heen grote schade aan de KNAU en de betrokkenen is toegebracht. Secretaris Kappenburg memoreerde dat de Federatie van Nederlandse Vakverenigingen (FNV), die door'de werknemers van het bondsbureau in de arm waren genomen gewaarschuwd had dat "wanneer de onder zoekscommissie niet deskundig was, het onderzoek kon ontaarden in een mensenjacht". De vergadering wees een voorstel het ontslag van bondsdirecteur Ens- dorff terug te draaien, nu het bestuur had aangekondigd over een half jaar te vertrekken, met grote meerderheid (26-8) af. GORSSEL - Harry van de Ven is in Gorssel Nederlands kampioen in het libre geworden. De jeugdige biljarter uit Eindhoven versloeg in zijn laatste partij Raymond Burg man uit Baarn. Van de Ven maakte trainen nogal wat kracht had verlo- de 400 caramboles in een beurt vol, ren, beperkte het verschil tot een koka. In de herkansing was de marge met Gheorghe Ciuvat nog geringer. DEN HAAG - De districtskam- strijden om de "Gouden Spike", pioenschappen hebben veel stree- Zondag neemt hij deel aan de com- katleten succes gebracht. Han Kul- petitie op een voor hem wat onge- ker, Michel Moll en Yvonne van bruikelijke afstand, de 400 meter. Dorp kwamen het afgelopen week- Een andere middenafstandloper einde in Den Haag zelfs op de die van zich deed spreken, was Mi- hoogste trede van het erepodium chel Moll van AV Holland. Hij-kon le derde plaats op de 1500 meter terecht. Daarnaast werden zilveren Kulker weliswaar niet bijhouden met een tijd van 3.54.4. Zo'n klasse en bronzen medailles in grote aan- ---- --- tallen naar Leiden en omstreken had hij de 400 meter in 50.46 op zijn der Zwet van De Spartaan, die de naam gebracht. Zijn clubgenote 400 m horden in 56.31 volbracht, mag de manier genoemd worden, Yvonne van Dorp liet zien dat zij Ronduit verrassend presteerde waarop Han Kulker gisteren dis- veel beter kan presteren dan vorige Tanja Mahieu (Holl). Haar speer- tnctskampioen op de 800 meter week in Lisse: nu werd zij met har- worp van 42.80 betekende niet al- werd. De succesvolle Bataven-at- de tegenwind in 25.31 onbedreigd leen een zilveren plak, maar ook sen van de Brink (Holl) moest zich zaterdag met zilver tevreden stel len op de 5 kilometer, die hij overi gens precies twee seconden bin nen de 23 minuten aflegde. Jan Verloop (Bat) behaalde een eervol- op de 800 meter (Moll werd zeven- ring was ook weggelegd voor de 1.57.0), maar daags tevoren steeds beter draaiende John van leet trok zich niets de har- districtskampioene op de 200 me- Leid i persoonlijk record voor de wind en andere deelnemers. De ter. Daarvoor had de Leidse sprint- de Wassenaarse atlete. Haar club waardoor hij zijn grootste i rent, Ad Koorevaar uit Dordrecht, een wedstrijdpunt voor bleef. Burgman werd derde. 1.50.9 die hij op de klokken bracht, ster al brons behaald op de 100 me- genote Jacquel: is dan ook een tijd die veel belooft ter (12.75) en bij het verspringen haar verbazing voor de toekomst. Donderdag (met een keurige 5.81), Leiden nog een 800 Er blonk niet alleen goud in Den loopt Kulker i: meter tijdens de sterkbezette wed- Baljet kwam tot drie honderd sten van een seconde tekort om de 100 meter horden winnend af te Haag. Snelwandelaar Dirk Maas- sluiten. Haar eindtijd (15.93) mag gezien de omstandigheden opval lend worden genoemd. Spartaan Hans van Tol werd derde bij het hinkstapspringen met 13.62. Bij de junioren was de medaille- oogst nauwelijks kleiner dan die van de senioren. B-junior Eric Op- gelder (Spart) moest twee keer ge noegen nemen met zilver: op de 100 meter (in 11.88) voor clubge noot Thijs de Vries (12.00) en op de 110 m horden (in 15.79). Hieraan voegde Opgelder op de 200 meter nog een derde plaats toe (23.87). Menno Swier (Holl) werd bij de A- jongens derde op de 200 meter (23.13). Eenzelfde klassering was weggelegd voor Perry Vriesekoop (Spart) bij het hinkstapspringen met 13.46) en voor zijn clubgenoot Hein van Heek bij polshoog (3.40). Nog een succesvolle Spartaan was B-junior Alan Pijlman, die aan 1.80 bij het hoogspringen voldoende had voor zilver. Een jongensploeg van De Spartaan werd tweede op' de 4 x 100 meter in 45.37. Verdere verdienstelijke prestaties: 5000 meter mannen Henk Ravensbergen (Bat) 15.32.0, Jaap van Duivenvoorden (Bat) 15.38.6., 1500 meter Henk van der Oever (Bat) 4.00.8, 110 m horden Walter Botman (Holl) 16.61, 400 meter Jaap Dirkx (Holl) 51.72, 100 meter F 200 meter Eric Ti Thijs de Vries (J 100 meter 12.04, 2.28.8. Tijdens juniorenwedstrijden in Leiden heeft D-junior Menno Jan sen (AV Holland) zaterdag een ster ke kilometer met hindernissen ge lopen: 3.15.4. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19