'Hopen op een wondertje' Amateurvoetbal versoepelt strafmaten Titel Verona is niet alleen de verdienste van Biiegel en Larsen Arnold Mühren blijft bij United Twee nieuwe koplopers in eerste divisie Hans van Breukelen blijft 'Hansje Positief Jeugd Stabiel aandoe zijn.'ln Scores in profvoetbal PAGINA 12 MAANDAG 13 MEI 1985 ZEIST (GPD) - Met ingang van 1 juli zal in het amateurvoetbal een nieuw boekingssysteem gel den dat grote gelijkenis vertoont met dat van het betaalde voetbal. Kort samengevat komt het er op neer dat spelers die drie (later als een boeking uitgelegde) waar schuwingen oplopen één wed strijd worden geschorst. Hard nekkige zondaars worden na een vierde waarschuwing met uit sluiting voor één wedstrijd be straft en bij een vijfde en elke volgende boekinjg telkens voor twee wedstrijden. De nieuwe strafmaat betekent een versoepeling van de thans geldende, wat al geruime tijd in diverse afdelingen stof heeft doen opwaaien. En dat het ama teurvoetbal hierover nagenoeg in twee kampen is verdeeld bleek zaterdag tijdens de voorjaarsver gadering van de sectie amateur voetbal. Na schriftelijke stem ming over het voorstel om de aanbeveling van een begin 1984 ingestelde studiecommissie over te nemen bleken - in aanmer king genomen dat een twee-der de meerderheid vereist was - slechts 1762 stemmen vóór en 826 tegen te zijn uitgebracht; om gerekend een verschil van 37 stemmen. Voorafgaand aan deze Pyrr- hus-overwinning van het sectie- bestuur had afgevaardigde Troost een met sentimenten doorspekt betoog gehouden over de toenemende strafverzwaring in het amateurvoetbal, toegepast door de tuchtcommissies en commissies van beroep in den lande, die volgens hem de per ken te buiten gaat. Hij trok een parallel met de burgerrecht spraak waar delinquenten, in zyn optiek, meer mogelijkheden op verweer en het aanvoeren van verzachtende omstandigheden hebben dan in de voetbalmaat schappij. „De KNVB hanteert momenteel een feodaal stelsel", aldus de Rotterdamse afgevaar digde die met zijn wijdlopige be toog trachtte duidelijk te maken waarom hij voorstander is van de nieuwe tuchtrechtspraakversie. Lijnrecht tegenover hem stond mr. Gianotten, lid van de lande lijke commissie van beroep, welk college zich samen met de algemene tuchtcommissie ama teurvoetbal tegen de voorgestel de wijziging had gekant. Hoewel het sectiebestuur respect kon op brengen voor deze houding en de mogelijkheid heeft opengelaten om recidivisten zwaarder dan staat voorgeschreven aan te pak ken, meende het toch het wense lijk te achten „een tuchtsysteem te hanteren dat grote gelijkenis heeft met dat van het betaalde voetbal". Mr. Gianotten deed in nuchte re bewoordingen een dringend beroep op de afgevaardigden het advies niet over te nemen en grondde dit op het toenemende agressieve gedrag op en rond de velden, de noodzakelijke rugge steun die de arbiters behoeven en de meer preventieve werking die van de huidige strafmaat uit gaat. Vergeefse moeite, zoals bleek uit het resultaat van de stemming. Opvallend overigens dat som mige afgevaardigden elkaar nog al eens minder stijlvol benader den, onder andere naar aanlei ding van een opmerking „dat sommigen op eigen houtje te werk gaan en de opdrachten van hun achterban onvoldoende naar voren brengen en soms zelfs to taal negeren". Een scherpe te rechtwijzing die echter - zo blijkt al jaren niet zomaar uit de lucht is gegrepen. Een suggestie om in het ver volg eenmaal per jaar te gaan vergaderen in verband met als maar toenemende werkzaamhe den van het sectiebestuur werd ter goed- of afkeuring naar de na jaarsvergadering verschoven, evenals een voorstel van de afde ling Zeeland „automatisch dis pensatie te verlenen aan oefen- meesters in geval de vereniging promoveert en geen beperking op te leggen tot een jaar of de duur van het contract". De trai ner moet, aldus Zeeland, ongeli miteerd kunnen meepromove- Verder werd zonder slag of stoot de uitkomst van een werk groep aangenomen die heeft be paald dat het bondsblad Voetbal Totaal vanwege bezuinigingen met ingang van 1 juli nog maar elf maal per jaar gaat verschij nen, waarbij de tussenliggende weken worden opgevuld met de uitgave van Officiële Mededelin gen. De verplichting om meerde re abonnementen af te nemen vervalt. Voorzitter Marten Kastermans bracht in zijn openingstoespraak weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Hjj nam onder meer stelling tegen de toenemende praktijken van clubbesturen om met sterk gereduceerde contri buties nieuwe leden te lokken. „Dit leidt tot opmerkingen als ronselarij wat een anti-propagan- da voor de voetbalsport bete kent", aldus Kastermans die ook nog even aanstipte dat mogelijk heden worden onderzocht om met diverse instanties tot meer samenwerking te komen (bij voorbeeld bundeling van spor ten op een en hetzelfde sport park) naar aanleiding van de als maar stijgende accommodatie- kosten. DEN HAAG (ANP) - RKC, dat in een spannende wedstrijd met 3-2 zegevierde tegen Vitesse, is de nieuwe koploper in de eerste divi sie. De Waalwijkse debutant in het betaalde voetbal dankte de macht soverneming op de 31e wedstrij- dag voor een groot gedeelte aan Danny Hoekman. De jeugdige aan valler van NEC maakte drie doel punten tegen FC Den Haag, dat tot het weekeinde de ranglijst aan voerde. NEC won met 3-1. In puntenaantal staat Heracles op gelijke hoogte met RKC. Het her haaldelijk door geldzorgen ge plaagde elftal uit Almelo versloeg Veendam met 2-1. FC VW - Hee renveen eindigde in een moeizame overwinning voor de thuisclub (2- 0). Het treffen tussen de twee titel kandidaten werd ontsierd door een rode kaart voor De Jonge van de bezoekers. Scheidsrechter Van Swieten gaf hem eerst een gele kaart wegens het onderuit halen van een tegenstander, ogenblikke lijk gevolgd door de tweede we gens beledigende taal. Verona-trainer Bagnoli op de schouders. Hans -Peter Briegel tweede BERGAMO (ANP) - De voetbalwe reld reageerde vorig jaar gelaten, toen Verona voor het begin van het seizoen net als andere Italiaanse clubs de internationale markt af speurde naar topspelers. Wie had immers trek in het Noorditaliaanse provincieclubje, dat in het 82-jarig bestaan nooit noemenswaardige prestaties had geleverd? Hans-Pe ter Briegel en Preben Elkjaer-Lar- sen, de internationals uit Duitsland en Denemarken, wel. Gisteren pakte pakte Verona de titel. Door de 1-1 tegen Atalanta werd Verona één duel voor het ein de van de competitie voor de eerste keer landskampioen. Larsen scoor de de gelijkmaker. De landstitel is niet alleen de ver dienste van Briegel en Larsen. Coach Bagnoli, die Verona in 1982 naar de hoogste klasse (serie A) voerde, heeft voor een constant prestatieniveau gezorgd. Zowel in 1983 als in 1984 haalde Verona de foto AP) eindstrijd van het nationale be- kertoernooi, waarin Juventus en AS Roma sterker waren. Verona miste agressie en loste dat op door vijf miljoen uit te trekken voor de aankoop van Briegel en Larsen, die elk een jaarsalaris van driehon derdduizend gulden genieten. Bagnoli vergat nooit, dat de sup porters behalve buitenlandse top pers ook landgenoten willen zien schitteren. Antonio di Gennaro, de belangrijke man in de middenlinie, Guiseppe Galderisi en Massimo Briaschi speelden zich dit seizoen in de kijker van de Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot. De combinatie van eigen talenten en dure „vreemdelingen" had sportief succes tot gevolg, in tegenstelling tot bijvoorbeeld bij Napoli, dat Diego Maradona voor twintig mil joen gulden binnenhaalde. In de onderste regionen rest nog hoop voor Ascoli, in tegenstelling tot het al gedegradeerde Cremone- se en Lazio Roma. Welke ploeg dit duo naar serie B zal vergezellen, wordt volgende week duidelijk. Ascoli, gesterkt door de winst van 3-2 op Cremonese, heeft twee pun ten minder dan Como, dat 1-1 speelde tegen Avellino. de FA Cup-finale van zaterdag te gen Manchester United. Pe Man cunians wonnen met 3-1 bij Queens Park Rangers. België Belgisch kampioen Anderlecht is in competitieverband nog steeds ongeslagen. Ook FC Antwerp moest er zaterdagavond aan gelo ven: 3-0 door twee doelpunten van Erwin Vandenbergh en een treffer van Arnesen. Club Brugge maakte gisteren een einde aan de onrust, die vorige week was ontstaan door de geruchten over het contract van trainer Henk Houwaart. De Nederlander, die zijn verbin tenis gewoon uitdient tot medio 1986, kreeg in het duel tegen Sint Niklaas een 9-4 zege cadeau. Sint Niklaas staat nu één punt voor op hekkesluiter Racing Jet, dat van Beveren verloor. Beerschot, ook met de tweede klasse in het vooruitzicht, behaal de een kostbaar punt tegen AA Gent. Bundesliga BOEDAPEST (GPD) - Het toetje dat op een vlieghoogte van 10 kilo meter geserveerd wordt is versierd met een marsepeinen tekst: „Mexi co". Of het puddinkje is vóór het gelijke spel tegen Oostenrijk gefra- biceerd of het is gemaakt door een keukenprins met een optimisti sche natuur. Nederland moet na de bittere teleurstelling van de eerste mei twee punten veroveren op Hongarije, de ongeslagen winnaar van kwalificatiegroep 5 en dat is een opgave waar dit Oranje zich ge zien de eerdere prestaties, de vormcrisis en de vele blessures wel aan vertillen moet. „Hopen op een wondertje", dat doet Hans van Breukelen, met Wil ly van de Kerkhof de enige speler die de afgang tegen Hongarije thuis, de dubbele overwinning op voetbaldreumes Cyprus en de tweevoudige teleurstelling tegen de Oostenrijkers van de eerste tot de laatste minuut meemaakte. rijks gelijkmaker. „Schachner had relantijnfjes. Succes haal je met ge- vijf meter in de lucht geschopt polijste voetballers en werkers in moeten worden. Dat is mijn me- dienst van het elftal, 1974 was het ning, daar mag je het mee oneens bewijs", zijn. Clough zei: winnen is alles, heeft het publiek een leuke wed- En het bewijs wordt voortdu- strijd gezien dan is het meegeno- rend geleverd door de Engelsen, men. Ons ontbreekt het aan lef, aan Hans van Breukelen verliet het moed, aan durf. Een tackle zetten voetbalparadijs omdat Brian we niet in, schiet de tegenpartij op Clough steeds moeilijk deed als doel dan draaien we onze rug naar zijn doelman naar Nederland ging de bal, we gaan het duel in de lucht voor een interland. Hij wilde op niet aan. Het moet een eer zyn om weg naar Mexico geen station over- in de muur het leer tegen je ballen slaan en nu kan alleen een wonder te krijgen". Orapje nog op de rails houden. Van Breukelen ontkent de enorme te leurstelling niet. „Tegenslagen met PSV, tegenslagen met Oranje, ie dere keer maar weer proberen de accu op te laden. Ik heb me de af gelopen maanden thuis a-sociaal gedragen. Ik was nauwelijks aan spreekbaar, ging 's middags naar bed. Alles heb ik weggecijferd voor m'n vak. En dan is de teleurstelling extra groot". Hans van Breukelen, opgeleid bij FC Utrecht, doorgeleerd bij Nottingham. Hij mist de instelling van de Engelse prof in Nederland. Oranje bekeek als voorbereiding op de laatste strohalm een voor stelling van Freek de Jonge, speel de een partijtje midget-golf, fietste op de Veluwe en praatte in kleine groep indringend over voetbal. Het leerde Hans van Breukelen dat de situatie bij PSV, Ajax en Feye- „We hebben elementaire fouten no°rd niet verschilt. „De jongeren willen naar ons niet luisteren, je gemaakt", vindt de sluitpost Orai\je, terugblikkend op de wei nig succesvolle serie van vijf, ver wijzend naar de vrije trap van Val- ke thuis tegen Hongarije en het ontbreken van de organisatie in de daaropvolgende counter; naar de voorzet van Jara waaruit Michel Valke in Wenen de bal in eigen doel schoot; naar de eerste goal van Cyprus („ik had de eerste paal moeten dekken") en naar Oosten- krijgt een grote bek terug. Dat i ervaring van Willy en mij bij PSV en Dick Schoenaker ondervindt dat als hij een opmerking maakt te gen Marco van Basten. De ouderen in Oranje zijn niet dominant ge noeg. Zeg ik tegen René van der Gijp: dat moet je zus doen, dan doe ik dat omdat ik van hem een betere voetballer wil maken. Hij neemt het niet aan. Wie zegt het: een kee per die nauwelijks nog iets gewon- nen heeft, maar die wel een paar jaar ervaring in Engeland heeft". vijf kwalificatiewedstrijden werd BOEDAPEST ANP) - Jong Oranje het taktisch praatje vooraf gepre- blijft de meest stabiele nationale senteerd door drie verschillende De doelman heeft zich in zijn loopbaan ten doel gesteld: de be ker winnen, de titel halen, plaat sing voor een eindronde van een Europees en een wereldkampioen schap. Hij moet voorlopig zijn troost vinden in de leeftijd Jongbloed (bijna 45). Hans van Breukelen heeft nog zestien jaar. „Als we simpel gaan voetballen dan zijn we over een paar jaar weer terug. Wat minder praten, meer doen. Ze zullen wel zeggen daar heb je Hansje positief weer, maar die golfbeweging is er altijd ge weest. In de zestiger jaren ging het met het Nederlands voetbal ook dramatisch slecht". gestoven. Tegen Oos tenrijk spraken we af niet op bui tenspel te spelen en wat gebeurde er bij de gelijkmaker van Schach ner? Ze spelen op buitenspel. Bij PSV krijg alleen ik specifieke trai ning, het zou zo moeten zijn dat ie dere speler, iedere linie specifieke training kreeg. Het houden van de nul begint bij de voorhoede, een speler die zegt dat als hij dedigt geen kracht meer heeft aan te vallen die moet maar meer trainen". De Mos, Fafié en Reker mogen het zich aantrekken, hoewel een verzoek om meer individuele trai ningen natuurlijk ook van de spe lers uit kan gaan. Van Breukelen: „Tot de maand april ging het bij PSV goed, dan heeft de trainer ge lijk en dan praat je daar niet over. Maar gaat het slecht dan ga je over al zoeken naar de fouten". Werder Bremen heeft in de Bun desliga opnieuw geweigerd de ach terstand van twee punten op lijst aanvoerder Bayern München te verkleinen. VfL Bochum, spelend voor het recordaantal van 42.000 bezoekers, ontflitselde het Zuid- duitse elftal een punt (1-1). Werder Bremen kwam hetzelfde resultaat overeen tegen het in degradatie nood verkerende Karlsruher SC. Bayern Münqhen verloor wel Sö- ren Lerby voor één wedstrijd. De vroegere Ajacied kreeg voor de ze vende keer in de huidige competi tie een gele kaart. De 1 1 tegen Werder Bremen bezorgde Karlsruher SC het laatste sprankje hoop op lijfsbehoud, dat bij Eintracht Braunschweig inmid dels is verdwenen. De hekkesluiter verloor op eigen veld van Borussia Dortmund en raakte Hans-Hein- rich Pahl kwijt. Hij werd uit het veld gestuurd. Datzelfde over kwam Andreas Müller van VfB Stuttgart in de verloren uitwed strijd (1-3) tegen HSV, dat de aan de kaak geopereerde Ernst Happel nog miste op de trainersbank. Opvallendste speler van zaterdag was Klaus Allofs. De aanvaller van 1. FC Köln scoorde driemaal tegen Borussia Möngengladbach (3-2) en kwam met 24 doelpunten aan de leiding van de topscorerslijst. Köln is nu, evenals Hamburger SV, vrij wel verzekerd van Europees voet bal. League Met de finale van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars in zicht en de nationale titel al in het bezit spande Everton zich zaterdag voor de eerste divisie in de league niet in. Gevolg: een nederlaag van 0-1 bij Nottingham Fprest, de eerste in 29 achtereen volgende wedstrijden. Manager Howard Kendall gaf enige spelers rust met het oog op de EC II-fina- le van woensdag in Rotterdam te gen Rapid Wien en niet te vergeten voetbalselectie van de laatste ja ren. De ploeg van Jan Rab, die van avond tegen Hongarije tenminste gelijk moet spelen om zich te plaat sen voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese jeugd kampioenschap, is in principe sinds 16 oktober vrijwel ongewij zigd gebleven. Van het elftal, dat tegen de Hon garen speelt, stonden alleen Silooy en Bijl niet in de basis bij de vorige wedstrijd tegen Oostenrijk. Zij ne men de plaatsen in van de gebles seerden Verkuyl en Been. bondscoaches. De invalshoek de clubtrainers is weer anders, de ouderen in de selectie praten mee en dan is er ook nog de succesvolle generatie van de jaren zeventig (Van Breukelen: „Ons voetbal wordt steeds slechter en dat van 1974 steeds beter") met Johan Cruijff en Willem van Hanegem als dominante figuren die zich laten gelden. „Door al die invloeden is het rond het Nederlands elftal chao tisch geworden", vindt Van Breu kelen. „Door de roep om mooi Jong Orartfe speelt met: Snelders (FC technisch voetbal ook. Een back Twente): Silooy (Ajax), Godee (Utrecht), mnp„| rnirvüpns twpp man uitsnp- Rutjes (Excelsior) en Boessen (Fortuna S); ™0eSl minstens twee man Ultspc Boerebach (GA Eagles). Bijl (Heerenveen) len v,oor hlJ de bal verder gaf. Het en Roossien (Groningen): Schmidt (Spar- gevolg was dat spelers dingen gin- ta). Bosman (Ajax) en Bakker (Willem II). gen doen die ze helemaal niet kon- De wisselspelers «jn Menzo (/Max). Ten den Een back moet zijn man uit. Caat (Twente). Reyners (Fortuna S), Van de cirr,„r,l RnneaarH fpsvi *>n Eykelkamp (GA schakelen en meer niet. Simpel Aan de praattafel in sportcen trum Papendal gingen de interna tionals voor aan de interland tegen de Hongaren op zoek naar de oor zaken van de voetbalcrisis. En bij alle bekende redenen voor het ver val kwam het gevoel van onvrede over het functioneren bij de clubs. Hans van Breukelen: „Dick Schoe- LONDEN (GPD) - Tegen de verwachting in zal Arnold Mühren naar alle naker vertelde dat hij het eerste waarschijnlijkheid binnenkort toch voor één jaar gaan bijtekenen bij jaar onder Ivic dagelijks met de Manchester United. De onderhandelingen over een nieuw contract van de training de 33-jarige Volendammer zijn in een vergevorderd stadium. „Het con tract ligt klaar en zal een dezer dagen worden getekend", aldus Ron At- i Manchester United. iaar uit dat Mühren, die eerst vier jaar bij Ipswich Town heeft gespeeld en nu aan zijn derde seizoei naar Nederland zou terugkeren. Door de komst en Gordon Strachan (Aberdeen) is de middenvelder tot bankzitter gede gradeerd. In totaal heeft hij in de huidige voetbaljaargang maar vijftien Schepper 2-1, 30. Van de Borgt 3-1, 37. lems 6-3, 76. Bedert 7-3. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschouwers: 2.024. Gele Daalmans 1-0, 90. Koord 2-0. Scheids rechter Van Swieten. toeschouwers: 7000. Rode kaart (2x geel): De Jonge (Heerenveen), gele kaart: Rutten (FC VW). RKC - Vitesse 3-2 (0-0). 61. Brands 1-0, 70. Bruurmün 2-0, 76. Van de Akker 2-1, 83. Van de Wiel 3-1, 88. Thyssen 3-2. Scheidsrechter Luinge, toeschouwers: 3000. Gele kaarten: Heeren en Das (bei den RKC) en Fassenaar (Vitesse). SC Cambuur - Helmond Sport gestaakt na 74 minuten b(j de stand van 0-1 (0-0). 56. Van Tilburg 0-1. Scheidsrechter Van Vliet, toeschouwers: 3500. NEC - FC Den Haag 3-1 (1-0). 38. en 61. Hoekman 1-0 en 2 0. 67. Blok 2-1, 81. Hoekman 3-1. Scheidsrechter Van Ette- koven, toeschouwers: 5800. Gele kaart: Groenendijk (FC Den Haag). De Graafschap - DS'79 0-0. Scheids rechter De Vrieze, toeschouwers: 3000. Gele kaart: Pieneman. Wageningen - Willem II 1-4 (0-0). 55 Donders 0-1, 69. Lupatty 1-1, 72. en 78. Huijbregts 1-2 en 1-3, 90. Donders 1-4. Scheidsrechter Bannet, toeschouwers 1200. RBC - Telstar 1-0 (1-0). 11. Johan Mole naar 1-0 Scheidsrechter Verhoef, toe schouwers: 3350. Gele kaart: Nijdam r 1-0. 74. Metz 2-0, 87. Klopstra 2-1. pest in zijn lijf ging, maar dat die trainingen voor zorgden dat ze elkaar een jaar kinson, de manager later blindelings vonden. Clough Lange tijd zag het e maakte bij Nottingham alles uit. Hij zei bij wijze van spreken welke kleur onderbroek je moest aan trekken. Als je iets tegenwierp: kan dat niet zo, dan zei hij je bent keer in de basis gestaan, spelen, ons voetbal heeft teveel tie- angetrokken om ballen tegen te houden en hij had gelijk. In een elf tal moet iedereen doen wat hem opgedragen wordt." "Tegen Cyprus mochten de ver dedigers niet naar voren, maar bij de eerste counter waren de backs Het probleem voor Mühren is echter dat de toonaangevende Neder landse clubs ondanks alle geruchten nog geen belangstelling voor hem hebben getoond. Daarom voelt hij er veel voor om toch maar in Engeland te blijven: „Alleen Volendam heeft me een paar maal gebeld, maar ik wil graag nog in een topteam spelen. Ik hoor wel steeds dat Feyenoord me zou willen hebben, maar ik heb van de club nooit wat gehoord. Ik denk dan toch dat zo'n club niet echt in me is geinteresseerd". „Een halfjaar geleden zag ik het niet meer zitten bij Manchestér Uni ted. Nu zeg ik, zolang ik niets hoor blijf ik hier. Ik heb me er enigszins bij neergelegd dat ik geen vaste keus meer ben. Hoe je het ook bekijkt, Manchester United is toch een topclub en al word ik in juni 34, ik voel me nog te goed om bij Volendam of zo te voetballen. Trouwens, Manchester United wil me graag houden als voorbeeld voor de jongeren". Mocht hij inderdaad gaan bijtekenen dan zal Mühren in ieder geval volgend jaar terugkeren naar Nederland. -, Afgelopen zaterdag werd Mühren in het duel tegen Queens Park Ran- Manchester bezig is, gers na de rust ingezet voor Hogg. De Volendammer kwam echter nauwe- Jesper ülsen (Ajax) jjj^g aan de j,al en had dan ook wejnjg invloed op het feit dat de Mancu nians het duel in Londen door doelpunten van Brazil (2) en Strachan met 3-1 wonnen. Toch is de kans vrij groot dat Mühren aanstaande zaterdag met Manchester United de Engelse Cupfinal zal spelen tegen Everton, nu Robson en Hughes geblesseerd zijn. Scheidsrechter Baker dreigde het duel zaterdag overigens te staken toen Wicks van Queens Park Rangers wegens aanmerkingen op de lei ding van het veld werd gestuurd en de supporters van de Londense club de spelers van Manchester United met allerlei voorwerpen bekogelden. In de gespannen sfeer, waarin de wedstrijd werd afgewikkeld, kreeg zo wel Whiteside als ex-Ajacied Olsen van Manchester United nog een offi ciële waarschuwing.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12