Twist om schuldvraag Oranje weer in greep van de angst 'In Nederland uitgesloten' Huub Stevens wil in beroep Leiden schrijft in LEIDSCH DAGBLAD Tientallen doden bij tribunebrand in Bradford MAANDAG 13 MEI 1985 PAGINA 11 ZEIST (GPD) - Een ramp, zoals die zich zaterdag in Engeland heeft voorgedaan bij de voetbalwed strijd Bradford United-Lincoln Ci ty, moet in Nederland nagenoeg uitgesloten worden geacht. Al thans, dat is de mening van Ger Stolk, de voorlichter van de KNVB, die onlangs nog met eigen ogen zegt te hebben aanschouwd onder welke omstandigheden er met name in de lagere Engelse di visies wordt gevoetbald. „Goed, ik weet wel dat er hier in Nederland nog bij tal van betaalde clubs houten hoofdtribunes langs het veld staan, maar die zijn over het algemeen toch niet zo oud en zo groot als in Engeland nog veelal het geval is. Bovendien", aldus Stolk, „gelden hier in Nederland strenge veiligheidsvooorschriften die strikt moeten worden nage leefd". Of dat laatste echter ook daad werkelijk gebeurd is een taak van de lokale overheid, zo deelde vei ADVERTENTIE ligheidsfunctionaris Rob de Bak ker van de KNVB desgevraagd mee. „Maar voor zover ik het kan beoordelen valt daar weinig op aan te merken. Onze brandweervoor schriften zijn goed, maar datzelfde geldt voor Engeland, want ook daar gaan ze behoorlijk ver. Ik be grijp eerlijk gezegd dan ook niet", aldus De Bakker, „hoe die tragedie in Bradford is ontstaan. Zolang dat niet precies bekend is, durf ik ook niet te zeggen of zoiets in Neder land denkbaar is". ZEG MAAR uaf) TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keujugXHxcasions .KliSOOKl^irKAMCTEE^rktRHElP^ BOEDAPEST - Huub Stevens, die vrijdagavond door de tucht- commissie voor vier wedstrijden werd geschorst omdat hij in de wedstrijd tegen Fortuna Sittard op 6 april Wout Holverda een klap zou hebben gegeven, laat het er niet by zitten. Hij wil zich niet zomaar neerleggen bij de uitspraak, die hem voor dit seizoen alleen de wedstrijd PSV - Ajax en mogelijk de bekerfinale nog open laat. „De beslissing moet genomen worden door de club, maar ikzelf wil in beroep gaan", aldus de op het laatste moment voor Oranje op geroepen PSV-libero, die ge schorst werd op grond van de ver klaringen van de rapporteur. Het arbritrale trio had tijdens het duel tussen Fortuna en PSV niets ge merkt, de waarnemer wel. „Maar die waarnemer, Van der Molen uit Hoensbroek, heeft een aantal verklaringen afgelegd die volgens mij en volgens onze advo caat tegenstrijdig zijn", aldus Ste vens. „Ook zijn verklaring over mijn slag naar Holverda klopt niet met wat Wout zelf heeft verteld. Er zijn wat incidentjes geweest. De waarnemer zei dat wij elkaar ge zocht hebben, maar dat is natuur lijk nonsens. Holverda speelde spits en ik stopper, dan is het toch logisch dat wij elkaar af en toe ont moeten". LEIDEN - Basketbalclub Leiden heeft zich vanochtend bij de topsport liga van de Nederlandse basketbalbond ingeschreven voor de competitie in de eredivisie. Dit ondanks het feit dat Leiden nog geen sponsor heeft gevonden voor het volgend seizoen. De inschrijvingstermijn sloot van ochtend. Het driemanschap van stuurgroepleden. Pirn Perquin, Fred Meyer en Henk Reekers, voert deze week nog overleg met enkele spon sorkandidaten. Het resultaat van deze besprekingen, die na het 'Commo dore debacle' met de grootste geheimzinnigheid zijn omkleed, zal uitma ken of Leiden ook daadwerkelijk in de hoogste afdeling zal uitkomen. Stuurgroep voorzitter Perquin: "We nemen een gok, het kan best zijn dat we over enkele weken moeten zeggen dat we de inschrijving niet waar kunnen maken. Vanavond wordt er weer met de spelers gesproken, want als we al doorgaan, dan is dat mét een minimaal budget. Als het niet lukt om een sponsor te vinden, dan moeten we terug naar de eerste divi sie of iets dergelijks, want behalve geen geld, hebben we dan ook geen spelers. Bert Kragtwijk en Emill Hagens willen best bij Leiden blijven, maar alleen als we eredivisie spelen". 5 0T Kloppenburg met Avanti door Europa HAZERSWOUDE (GPD) - Mir jam Kloppenburg gaat met Avanti Europa in. De 19-jarige tafeltennis- ter uit Lichtenvoorde blijft in de Nederlandse competitie voor het mannenteam van Odion uitkomen, maar heeft zich ook als lid van het Hazerswoudse Avanti aangemeld. Dat gebeurde op verzoek van Ge rard Bakker, die in Hongarije al een paar keer op soortgelijke situa ties was gestuit. "Daar komt het wel vaker voor dat sterke speel sters bij een andere vereniging Eu ropa Cup-wedstrijden gaan spelen. We hebben dat eens laten uitzoe ken en het blijkt dat je dus lid van twee verenigingen kan zijn zolang je maar niet voor beide clubs in de competitie speelt", aldus de Leidse tafeltennistrainer, die hoopt dat het vrouwenteam van Avanti door de komst van Kloppenburg hoge ogen gaat gooien in de strijd om de zogenaamde Messe-Cup. Het mes snijdt volgens Bakker in dat geval aan twee kanten: Avanti, met zijn pupil Bettine Vriesekoop en dochter Ellen, komt verder in de Europa Cup en Kloppenburg doet internationale ervaring op. Onweer jaagt waterpoloërs het bad uit DUISBURG (ANP) - De laatste voorbereidingen van de Neder landse waterpoloploeg op de zware openingswedstrijd van het toer nooi om de FINA-beker, vandaag tegen de favoriete Westduitsers, zijn in de war gestuurd door het weer in Duisburg. Een hevige on weersbui hield de laatste training gisteren beperkt tot enige banen inzwemmen en enkele sprintoefe ningen. Het eerste dreigende gerommel in de verte was al een aanslag op de c jncentratie van de Nederlanders, de eerste verre bliksemschicht deed hen ijlings in de kleedkamer belanden op last van bondscoach George Geurtsen, die terecht geen enkel risico wilde nemen. De meeste landenteams die 's- middagw nog door een zonnetje be schenen het trainingsschema af werkten, achten de beslissing van de organisatoren de FINA-cup in het buitenbad te betwisten geen gelukkige. Vooral de waterpoloërs uit de Verenigde Staten, Spapje, Griekenland en Italië vinden Duis burg in mei nog maar bar koud. De smeekbeden van het organi satiecomité voor een ook voor de zuiderlingen aangename tempera tuur, kreeg gistermiddag voorals nog een erg kil antwoord. Unieke score van Bulgaarse SOFIA (SID) - Bij wedstrijden rit mische sportgymnastiek in Sofia heeft Lilia Ignatova voor een unie ke prestatie gezorgd. De Bulgaarse behaalde op de vier onderdelen, hoepel, bal, knots en lint, vier maal een tien en kwam daarmee als eer ste uit op de maximale score van 40 punten. De wereldkampioene bal en knots bleef haar landgenote Diliana Gueorguieva, houdster van de wereldtitel vierkamp die twee de werd. drietiende punt voor. In oktober 1982 werd bij de Europese kampioenschappen in Stavanger voor de eerste maal een tien gege ven in de ritmische sport gymnas tiek. Die prestatie kwam op naam van de voormalige wereldkam pioene Anelia Ralenkova (Bul), die voor haar hoepel-oefening de ma ximale score kreeg. DEN HAAG (DPA) - Het ongeluk in Bradford is een van de ernstigste van de laatste 40 jaar bij voetbal wedstrijden. Het tot nu toe grootste aantal slachtof fers viel in mei 1964 in Lima. Bij onlusten na de inter landwedstrijd tussen Peru en Argentinië kwamen 350 mensen om en raakten meer dan 500 toeschou wers zwaar gewond. Een overzicht van de ernstigste rampen is: 1946: 33 doden en meer dan 500 gewonden bij het bekerduel tussen Bolton Wanderers en Wolverhampton Wanderers. .1957: 120 gewonden bij het kampioensduel tussen Fiorentina en Juventus toen een tribune instortte. 1959: 65 gewonden in Napels toen bij het duel van Napoli tegen Genua de toeschouwers het veld opstormden. 1961: vijf doden en 300 gewonden bij de interlandwedstrijd tus sen Chili en Brazilië in Santiago de Chili toen een deel van de tribunes inzakte en het publiek naar beneden stortte. 1964: 350 doden en ruim 500 gewonden bij onlusten tijdens een duel tussen Peru en Argentinië. 1964: 84 gewonden bij de interlandwedstrijd tussen Turkije en Bulgarije toen er paniek op de tribunes uitbrak. 1966: 300 gewonden bij het duel Zamalek - National Sporting in Cairo toen teleurgestelde toeschouwers het stadion verwoestten en het leger hard ingreep. 1971: 66 doden toen in het stadion Ibrox Park in Glasgow een trap op de tribune het begaf. 1977: een dode en 15 gewonden voor het duel Hamburger SC - Bayern München toen meer dan 100 toeschouwers van de trappen vielen. 1977: 70 gewonden bij onlusten na de wedstrijd Bayern Mün chen - Hamburger SV. 1981: 21 doden en 54 gewonden bij de wedstrijd Olympiakos Piraeus - AEK Athene toen de toeschouwers na het einde van de wedstrijd werden opgehouden door een gesloten hek. 1982: een onbekend aantal doden en gewonden toen na de Euro pacup wedstrijd Spartak Moskou - Haarlem onder het pubhek paniek uitbrak. 1982: 24 doden en ruim 50 gewonden na de wedstrijd America - Deportivo Cali toen toeschouwers op de bovenste ring naar bene den urineerden, brak paniek uit. 1982: 8 doden en meer dan 600 gewonden in Algerije toen het dak van een tribune de last van enkele tientallen kinderen niet kon dragen en instortte. Het drama in Bradford. De tribune staat in lichterlaaie, toeschouwers zijn in paniek het veld opgerend (foto i LONDEN (GPD) - Zeker 50 mensen zijn om het leven geko men bij de brand die zaterdag in nog geen vier minuten een hou ten tribune van de Engelse voet balclub Bradford City in as leg de. De politie denkt echter, dat het definitieve aantal doden nog wel wat hoger zal zijn. Nog niemand van de slachtoffers kon gisterern positief worden geïdentificeerd nadat politie mensen de gehele dag in de ver koolde resten van de tribune hadden gezocht, zo onherken baar verminkt zijn de lijken. Ze ker is slechts, dat het vooral om bejaarden en kinderen gaat. Van de meer dan 200 gewon den die bij de ramp vielen, ver bleven er gisteren nog 55 in het ziekenhuis. De meesten van deze slachtoffers hebben ernstige brandwonden aan gezicht, han den en benen opgelopen. Het zal maanden duren voor zij weer enigszins zijn hersteld. Inmiddels zijn de eerste woor denwisselingen begonnen over de vraag, wie er schuldig is aan de brand. Een hoge brandweer man van de regio West-Yorkshi re zei dat Bradford City al een halfjaar geleden was gewezen op de brandgevaarlijkheid van de 77 jaar oude tribune, iets dat de voorzitter van de club krachtig heeft ontkend. Op politiek niveau is de discus sie gestart over de vraag, of ook andere Britse voetbalclubs nog zulke gevaarlijke tribunes heb ben, en of de veiligheidswetge ving wel ver genoeg gaat. De La- bour-partij heeft een diepgaand onderzoek geëist, en de regering zal die eis vandaag zeker inwilli gen. TV De Britten hebben zaterdag en zondagochtend via de tv van se conde tot seconde kunnen vol gen, hoe de brand zich ontwik kelde. Een tv-ploeg van de com merciële omroep Yorkshire TV was namelijk aanwezig, omdat het de bedoeling was de wed strijd tussen de derde-divisie- ploegen Bradford City en Lin coln City zondag als "Match of the Day" uit te zenden. Voor Bradford zou een over winning promotie naar de twee de divisie hebben betekend. Meer dan 10.000 fans waren za terdag naar het stadion van de Noordengelse club gekomen om dat mee te maken. Zij zagen hoe enkele minuten na aanvang van de tweede helft een brandje ont stond op de hoofdtribune. Aanvankelijk liet zich dat niet ernstig aanzien en de toeschou wers bleven ook gewoon staan, maar door een krachtige wind en de constructie van de tribune r Op de brandende tribune vechten brandende toeschouwers voor hun leven stond na nog geen twee minuten de hele 80 meter lange tribune in lichterlaaie. In wilde paniek trachtten de duizenden daarna te vluchten. Enkele tientallen toeschou wers probeerden via de achter uitgangen weg te komen, maar de deuren daar, die naar de straatkant leiden, waren op slot om illegale bezoekers te voorko men. Hier vielen de meeste slachtoffers. De meeste andere voetbalfans vluchtten naar het veld, waar zich chaotische en hartverscheu rende taferelen afspeelden. Tien tallen liepen met smeulende of brandende kleren rond. Eén man rende van top tot teen brandend het veld op, waar agenten met jassen het vuur wisten te doven. Tientallen agenten en toe schouwers doken keer op keer het laaiende vuur in, in een po ging meer mensen het leven te redden. Veertig agenten raakten daarbij gewond. Zoals één van de spelers van Bradford City la ter opmerkte: "Ik heb in die paar minuten meer helden gezien dan mijn hele leven daarvoor". Vier minuten nadat het vuur voor het eerst was gesignaleerd. was de tribune één ziedende vuurmassa, en was de ergste Britse voetbalramp sinds 1971, toen 66 supporters in Glasgow, tijdens de wedstrijd Glasgow Rangers tegep Celtic, om het le ven kwamen, een feit. Lucifers Het is nog niet zeker waardoor de brand uitbrak, maar de politie sluit al dan niet opzettelijke brandstichting niet uit. Verschil lende ooggetuigen hebben ge meld hoe zij kleine jongetjes op de bewuste tribune met lucifers hebben zien spelen. Een van de vragen die een offi cieel onderzoek naar de ramp zal moeten beantwoorden, luidt: waarom zijn de veiligheidsnor men voor derde- en vierde-divi- sieclubs lager dan die voor de eerste en tweede divisie? De brand bij Bradford City zal vrijwel zeker vele clubs er verder van weerhouden, hoge hekken tussen speelveld en tribune neer te zetten ter bestrijding van voet balvandalisme. Als er dergelijke hekken bij Bradford City zouden hebben gestaan, zou het aantal slachtoffers nog veel hoger zijn geweest. BOEDAPEST (GPD) - Het Neder lands elftal is morgenavond tegen Hongarije alleen gebaat bij een overwinning. Alleen in dat geval behoudt Oranje een kans om zich via de achterdeur alsnog te plaat sen voor het wereldkampioen schap volgend jaar in Mexico. Maar de angst om in Boedapest te verliezen is bij het duo Beenhak- ker/Michels desondanks kennelijk groter dan de noodzaak om te moe ten - i Afgaande op het trainingspartij tje dat Oranje gistermiddag bijna onmiddellijk na aankomst in de Hongaarse hoofdstad op een bij- veld speelde, moet worden ge vreesd dat het technisch duo zich volledig zal aanpassen aan de te genstander. In de praktijk zal dat neerkomen op een elftal met vier verdedigers (Wijnstekers, Van de Korput, Van Tiggelen, Boeve), een viermansmiddenveld (Lokhoff, Van de Kerkhof, Rijkaard, Schoe naker) en twee spitsen (Tahamata en Kieft). Tot gisteravond toe weigerde Leo Beenhakker resoluut zijn defi nitieve keuze vrij te geven en ver meed hij ook zo min mogelijk uit te wijden over deze voor het Neder lands elftal beslissende interland. Gadegeslagen door Michels onder wierp hij de 16 spelers, met daarbij de te elfder ure als vervanger voor de geblesseerde Spelbos opgeroe pen Stevens (PSV), aan een pittige training met afsluitend de traditio nele oefenpartij van twee keer twintig minuten. Belang Beenhakker had geen enkele moeite met de schorsing van Huub Stevens, die vrijdagavond voor vier dliels buitenspel werd gezet door de tuchtcommissie, maar vrij wel tegelijkertijd geselecteerd werd als vervanger voor Spelbos. Beenhakker: „Stevens is voor de competitie uitgesloten, niet voor het Nederlands elftal en daar gaat het op dit moment om. Toen in Pa pendal bleek dat Spelbos niet vooruit ging, hebben we een lijstje gemaakt van mogelijke vervan gers. Dat waren Duut, Silooy en Stevens. Duut viel af wegens een blessure, Silooy is slechts voor be paalde taken geschikt en omdat ik een kopsterke man terug wilde hebben, viel de keus automatisch op Stevens. Daarbij telt niet wat bij Fortuna-PSV is gebeurd, maar al leen het belang van het Nederland se voetbal". Twee plaatsen Heel wat minder geheimzinnig dan zijn Nederlandse collega's doet György Mezey over de samen stelling van het Hongaarse elftal. Calamiteiten daar gelaten zal de ploeg op twee plaatsen afwijken van het elftal dat zich de vorige maand in Wenen al plaatste voor Mexico. In het doel moet Peter Disztl (Videoton) zijn plaats weer afstaan aan Jozef Andrusch, die te gen Oostenrijk ontbrak vanwege een blessure. In de verdediging ge niet de ervaren Jozsef Varga de voorkeur boven Zoltan Peter, die de ervaren vleugelverdediger in Wenen vanwege een schorsing ver ving. Officieel maakt Mezey de opstel ling pas vanavond bekend, doordat de in Griekenland spelende Mar ton Esterhazy pas in de loop van vandaag in het trainingskamp in Tatar arriveert. Datzelfde geldt aan Nederlandse kant trouwens voor Willem Kieft, die gisteren nog ver plichtingen had bij Pisa. Enige on duidelijkheid bij Hongarije bestaat alleen nog over het meespelen van Jozsef Kardos, de centrale verdedi ger van Ujpest Dosza, die bij Oos- tenrijk-Hongarije zijn derde gele kaart kreeg, nadat hij al eerder een wedstrijd had moeten missen van wege twee gele kaarten. Beraad In Boedapest zal het op Ton Harmsen na voltallige selectiebe- stuur zich de komende twee dagen gaan beraden over de aanstelling van Leo Beehakker als bonds coach. Een definitief besluit is vol gens perschef Wim Jesse echter niet te verwachten, omdat de Ajax- voorzitter voor het eigen clubbe lang in Amsterdam is achtergeble-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11