Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange termijn niet te veel rente. Rabobank S Verrassend herstel van haringstand Beursklimaat gunstig De variabele Rente Hypotheek, Beurs week Kapitaalinjectie voor Van Doorne 'Versimpelen belastingen taaie voor nieuwe kabinet' Akzo verliest in VS geding om supervezel ZATERDAG 11 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 BERGEN (GPD) - De haringstand in de Noordzee, die in de jaren zeventig door overbevissing met algehele onder gang werd bedreigd, is zich op verrassende wijze aan het herstellen. De hoeveelheid volwassen haring zal binnen enkele jaren ongeveer 1,2 miljoen ton bedragen. Drs. A. Corten van het Rijksinsti- tuut voor Visserij-Onderzoek (RI- VO) in IJmuiden heeft dat bekend gemaakt op de visserijdagen in het Noordhollandse Bergen, die daar gisteren en vandaag voor de 38e maal werden gehouden. In verband met de bedreiging van de haringstand in de Noordzee werd in 1976 een algeheel vangst verbod ingesteld. In de daaropvol gende jaren volgde een langzaam maar duidelijk waarneembaar her stel. In 1981 was sprake van een zeer sterke jaarklasse; dat is de aanwas van haring die na drie jaar geschikt is voor de vangst. Om die reden werd in 1983 het haring vangstverbod in bescheiden mate opgeheven. De haringstand werd toen geraamd op circa 400.000 ton. De daarop volgende jaarklassen bleven groeien. Zo mag worden aangenomen dat de jaarklasse 1982 in 1985 ongeveer 600.000 ton aan de stand van de haring op de Noord zee zal toevoegen. In 1983 bleek niet alleen in het zuidelijke deel van de Noordzee een herstel van het haringbestand, maar ook in de noordelijke en centrale Noordzee; plaatsen waar deze vissoort voor een belangrijk deel was verdwe- Hoewel de toestand van de jaren zestig, toen er sprake was van 1,5 miljoen tot 2 miljoen ton haring in de Noordzee, nog niet is hersteld, mag worden aangenomen dat de recente ontwikkeling van de ha ringstand voor de Nederlandse vis serij een welkome verrassing is. Tegenover de toename van haring werd in de gebieden rond Ierland en Schotland een sterke verminde ring vastgesteld van de hoeveel heid makreel. De vangst van ma kreel nam een grote vlucht na het instellen van het haringvangstver bod. MIP neemt aandelen staat over DEN HAAG (ANP) - De aandeel- overeenstemming worden bereikt houders van het in problemen ver- en goedkeuring worden verkregen kerende bedrijf Van Doorne's Transmissie en de MIP, de Maat schappij voor Industriële Projec ten hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe opzet voor VDT. De financiering is inmiddels ze- kergesteld. VDT kan nu alle de betreffende raden n missarissen, aldus VDT. De onder handelingen, die zichin de eindfase bevinden, worden naar verwach ting in de komende weken afge rond, aldus VDT. In een reactie verklaarde FNV- bestuurder T. Verdysseldonk erg dacht concentreren op de verdere verheugd te zijn met het feit dat de LEIDSCHENDAM Leerlingen van de Eben Haëzerschool in Monster hebben gisteren hun eigen koekjes en taartjes gebakken voor Moedeiidag). Dat gebeurde in de keuken van het Nederlands Zuivelbureau in Leidschen- dam. (foto ANP) ontwikkeling van de automatische versnellingsbak en op een zo spoe dig mogelijke introductie op de markt. Een woordvoerder van VDT heeft dit gisteren meege deeld. In de nieuwe opzet zal voldoende risicodragend kapitaal worden i partijen elkaar nu gevonden heb ben. „Het is erg verstandig om een puur Nederlandse aandeelhouder te hebben met een zo groot be lang", aldus Verdü sseldonk. Deze positieve ontwikkeling komt vol gens hem later dan gedacht maar zal er toe bijdragen dat de produk- gebracht door de MIP, Volvo Car tie van de automatische transmis- Fiat Auto Spa. De MIP neemt sies inderdaad in het laatste deel het jaar kan worden gestart, al dus Verdijsseldonk. De afgelopen maanden is inten- hierbij de aandelenpakketten c die in handen zijn van de overheid en het industrieel garantiefonds, en wordt hiermede de grootste sief gewerkt aan een voor het Tilburgse bedrijf dat een moeilijkheden raakte toen de Ame- ken heeft zich bereid verklaard de rikaanse aandeelhouder Borg War- In zijn brief stelt hij voor niet ting zal gekeken moeten worden ran naar samenvoeging van belastin- 'staatscommissie', maar de gen en sociale premies. te laten benoemen door Koning vindt dat de studie naar OOSTERLAND (ANP) - Neder landse bedrijven zijn absoluut niet verplicht hun winsten en an dere beschikbare middelen in Nederland te herinvesteren of te besteden. Dat zei drs. A.C. Hel- frich, president-directeur van de Shell, gisteren tijdens een bijeen komst in het Zeeuwse Ooster- land. Het is de plicht van iedere on derneming de meeste waar voor zijn geld te krijgen. Het laten toe leveren van materialen of grond stoffen op diensten uit Neder land, alleen terwille van de bevordering van de Nederlandse economie of economf&che infra structuur, past niet in die taak. Shell-topman: geen plicht in Nederland te investeren Dat zou de concurrentiepositie van een bedrijf ernstig verslech teren, meent Helfrich. Toch bestaat er bij Shell wel degelijk de neiging om vooral Nederlandse bedrijven te betrek- DEN HAAG (ANP/GPD) - De nanciën) heeft dat gisteren meege- men. Behalve commissie, die moet bestuderen deeld. ging van loon- f hoe het belastingstelsel kan den vereenvoudigd, moet voor de over te gaan tot de instelling kabinetsformatie volgend jaar haar rapport met de hoofdlijnen van een mogelijke vereenvoudiging afheb- de minister van financiën. Zij zou de mogelijkheden tot vereenvoudi- ben. Staatssecretaris Koning (fi- in eerste instantie moeten bestaan ging voorlopig beperkt moet bly- uit fiscale deskundigen, maar ver- der moeten zo veel mogelijk maat schappelijke stromingen er deel van uitmaken. Koning komt hiermee tegemoet aan de wensen van de Tweede Ka mer. Op initiatief van de PvdA'er Vermeend en van de WD'er De biedt voor verdere financiering van het be drijf te zullen verzorgen. Met deze nieuwe opzet is de financiering van VDT zeker gesteld. Over de definitieve uitwerking van de nieuwe opzet wilde de VDT-woordvoerder nog niets be kendmaken. Eerst moet volledige eind vorig jaar niet bereid bleek verder kapitaal in het bedrijf te steken. Het aandelenpakket van Borg Warner werd toen door de staat opgekocht en voorlopig on dergebracht bij DSM, toen de MIP op het laatste moment af van de aankoop van de aandelen. ken bij nieuwe investeringspro jecten. En dat zal ook blijvend gebeuren als het Nederlandse bedrijfsleven bereid is aan nieu we ontwikkelingen mee te werken en zich flexibel op te stellen, aldus Helfrich. De Shell-topman ging ook nog kort in op de recente verhogin gen van de benzineprijzen. De benzine-verkoop is beslist niet één van onze meest winstgeven de sectoren, zei hij. Als we aan het eind van het jaar kunnen zeg gen dat we twee cent per ver kochte liter benzine hebben bin nengehaald, dan mogen we ge rust spreken van een uitstekend jaar, aldus drs. Helfrich. tot de loon- en inkomstenbe lasting, hoewel hij inziet dat de noodzaak tot vereenvoudiging ook bij andere belastingen aanwezig is- .De commissie moet eveneens kij ken naar de mogelijkheden die een verdergaande mUomatisering ARNHEM (ANP) Dc klacht we- AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs onder neemt nieuwe pogingen om het misbruik van voorkennis in te per ken. Beursvoorzitter dr B.F. Baron van Ittersum kondigde gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de beurs aan dat er per 1 sep tember een „stock watch" van twee mensen wordt ingesteld, wier taak het is permanent en systema tisch koersen en omzetontwikke ling te volgen van de genoteerde fondsen. Beurscontrole op misbruik scherper Van misbruik van voorkennis is bijvoorbeeld sprake als medewer kers van het desbetreffende bedrijf waarin wordt gehandeld, of bank- employees, aandelen kopen of ver kopen op basis van kennis over dat fonds, die nog niet algemeen be kend is. De stock watch wordt geacht nauwlettend in de gaten te houden of er onverklaarbare koers- verschuivingen optreden. Maar, aldus de beursvoorzitter, een onmisbaar sluitstuk is dat de overheid sancties invoert. De beurs kan niet opsporen, vervol gen en straffen. Zij kan in principe wel fondsen uit de notering halen. Dat is echter slecht voor de aan deelhouders wier belang wij juist proberen te verdedigen, zo meent Van Ittersum. Grave sprak de Kamer al in maart van de heffing aan de uitvoering*- f"LeTE™ka bHdtlntemaüo^ai uit dat de commissie er moet ko- kant. Koning vindt dat de inkom- ^^Commmission (ITCH?. Was stenbelasting gehandhaafd dient te T Sl£J£tSa£S" Am^rikaanse°chenhec^ncern gï u P°n* de Nemours had deze klacht De bewindsman wil over het in- te verbieden, eenschuiven van de heffing van Dupont produceert eenzelfde loon- en inkomstenbelasting met lichte, sterke vezel en beweert dat die van de premie volksverzekerin- Akzo op haar octrooi hierop in- gen geen uitspraken doen voordat breuk heeft gemaakt. Enka maakte de studie die hierover op zijn mi- gisteren bekend, dat het een voor- nisterie wordt verricht is afgerond, lopige conclusie betreft. Als de ITC FOKKER - Fokker heeft vier nieuwe F-27's verkocht aan de Noorse regionale luchtvaartmaat- schapiij Busy Bee of Norway. De propellervliegtuigen die 44 passa giers kunnen vervoeren zullen in maart 1986 worden afgeleverd. Bu sy Bee beschikt al over acht Fok ker F-27's. Het aantal verkochte F- 27's komt hiermee op 778, aldus Fokker. de rechter volgt, dan moeten de maatregelen tegen Enka nog wor den vastgesteld. Bovendien kan de Amerikaanse president dan nog binnen twee maanden een veto uit spreken. Akzo kan ook nog beroep aantekenen bij het Hof van Beroep in Washington. Volgens Akzo is het juist dupont is, dat inbreuk zou maken op een octrooi van Enka, inplaats van om gekeerd. Enka heeft Dupont hier voor in Amerika gedagvaard. Voorts loopt er nog een klacht van Enka bij de Europese commissie, dat Dupont misbruik maakt van haar monopliepositie. ADVERTENTIE door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - Nu een derde van het jaar 1985 voorbij is kan worden geconstateerd dat het beursklimaat in Amsterdam uitermate gunstig is gebleven. En ook gunstig lijkt te blijven, omdat alle aanvallen die zouden kunnen optreden in de eerste vier maanden van dit jaar steeds met succes werden opgevangen en zelfs afgeslagen. Het koerspeil liep dan ook voortdurend op en sloeg voor alle zeven beursgroe- pen steeds nieuwe en overwe gend zelfs historische - record- standen aan. Ook het algemeen gemiddelde registreerde meer dan eens een nieuw topniveau tot in de laatste dagen van de aprilmaand. Zo koud het was in ons land buiten de beurs, zo warm ging het er binnen toe. Wolken Toch was het niet allemaal goud wat er blonk. Meerdere ma len kwamen dreigende wolken opzetten en verwacht mag wor den dat die zich ook in de ko mende maanden nog meerdere malen zullen aandienen. De meest cruciale factor voor onze beurs is, hoe vreemd het ook mo ge klinken, de koersontwikke ling van de dollar. Daaruit vloeit ook het meeste gevaar voort maar, zoals opgemerkt, de erva ring heeft geleerd dat onze beurs bij machte is die gevaren te pare ren en zich bij de ook gunstige aspecten van die dreiging weet op te trekken. Het meest opmerkelijke bin nen het internationale beurswe- zen in de afgelopen vier maan den is het feit dat de New Yorkse effectenbeurs in toenemende mate het gevaar van de hoge bui tenlandse dollarwaarde voor de nationale economie heeft onder kend. Tot voor kort liepen de Amerikanen meer buiten hun schoenen van trots naarmate de dollar steeg, maar sedert de dol lar dit jaar opliep van f 3,50 tot bijna f 4 bekoelde die vreugde aanmerkelijk. De omslag van vreugde naar vrees voor de hoge dollar kostte Wall Street in maart een koersval van 1299 op 1249. Het voor onze beurs vervelen de aspect van dit verschijnsel is dat Amsterdam juist diametraal anders op de ontwikkeling van de dollarkoers reageert dan Wall Street. De stijgende waarde jaagt de noteringen van onze hoofd fondsen Koninklijke Petroleum en Unilever, die beide in New York in dollars worden geno teerd, omhoog. En daarmee onze hele aandelenbeurs. Daarentegen zakte onze beurs direct met de dollar mee. Het heeft daarom tot 26 april ge duurd voor het op 13 maart ver kregen historische topniveau van het algemeen beursgemid- delde weer kon worden bereikt en zelfs voorbijgestreefd. In die tussentijd was het tijdelijk ge zakt van bijna 210 tot 202. Dit was dan ook de grote bedreiging van de Amsterdamse beurshaus- se van de afgelopen vier maan den. Maar onze beurs kon door ei gen kracht de aanval afweren. Want elke dollarreactie brengt als pluspunt met zich de afne mende kans op rentestijging, zo als omgekeerd in vele landen een sterk oplopende dollarwaarde de rente mee omhoog trekt. Toen de dollar in ons land bijna vier'gul den werd, was onze centrale bank genoodzaakt het disconto te verhogen om zo de gulden te beschermen. Omgekeerd trekt een inzakkende dollar de rente omlaag. Dit verschijnsel was duidelijk te zien in februari/maart, toen de rente in ons land flink ging stij gen en daarna in april toen er weer een geleidelijke daling in trad. De koersontwikkeling in Amsterdam voltrok zich in deze maanden als een spiegelbeeld van deze renteontwikkeling. On ze beurs wordt dus bijna automa tisch tegen flinke koersreacties beschermd als die voortvloeien uit een dalingsbeweging van de dollar. Maar ook uit de eigen econo mische situatie put het Damrak thans veel kracht om zich tegen dalingsgevaren te beschermen. Nog steeds houden vooraan staande economen vol dat de economische groei dit jaar in ons land tot ongeveer 3 procent kan oplopen. Vergeleken met de slechts 1,2 procent van de Ver enigde Staten in het eerste kwar taal is dit zeer hoog. Dit perspectief vormt een breed trekvlak voor het gros van onze beursfondsen dat pas een bijzonder fraai dividend- en jaarverslagenseizoen achter de rug heeft. Vele ondernemingen boekten vorig jaar winstverbete ringen van 30 tot 50 procent en menig bedrijf uit de groep van de probleemgevallen zag zich defi nitief buiten de gevarenzone ge plaatst. Rode cijfers zijn vorig jaar vrijwel niet meer voorgeko- Goede weg Menig dividend werd behoor lijk verhoogd of werd weer inge steld na een soms lange periode van dividendloze jaren. Dit alles heeft de indruk versterkt dat ons land economisch op de goede weg is en dat voorlopig althans een voortgang daarop mag wor den verwacht. De overgrote meerderheid van de bedrijfsdi rectie meldt dan ook dat de vaak fors toegenomen winst van 1984 tenminste ook in 1985 mag wor den verwacht. Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossea Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 7,6%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9