FNV uit kritiek op ideeën paus TE HUUR 'Notaris is voor klant een noodzakelijk kwaad' NISSAN URVAN stov^ kantoor/showroom magazijn Uitschrijf-actie katholieken Italiaanse pers: gevaarlijke reis MOEDERDAG MENU gedeeltelijk te huur ROOSENDAAL (GPD) - De Fede ratie Nederlandse Vakbeweging heeft paus Johannes Paulus II door middel van een open brief la- Actie ten weten het oneens te zijn met het verbod van de kerk op anti-| conceptiemiddelen en abortus. Volgens de FNV is een evenwichti ge bevolkingspolitiek in de strijd tegen honger, armoede en onder ontwikkeling een morele eis van de eerste orde. markteconomie en de ideologie van de 'nationale veiligheid'. De vakbond vraagt zich af of de paus wel voldoende beseft welke rampzalige gevolgen de huidige bevolkingsexplosie heeft voor mensen in de Derde Wereld en het milieu. De FNV heeft deze brief geschre ven, omdat het zondag bij de ont moeting met de paus in Utrecht onmogelijk zal zijn uitvoerig uit te spreken wat haar op het hart ligt. Zondagmorgen is er voor de ont moeting van 33 maatschappelijke organisaties, waaronder de FNV, slechts één uur uitgetrokken. De FNV zegt in haar brief de ge lijkwaardigheid van alle mensen als een fundamenteel uitgangs punt te beschouwen voor elke sa menleving. Zij heeft dan ook geen enkel begrip voor uitspraken van de paus over vrouwen en homo seksuelen en vraagt hem zijn standpunten in deze in dialoog met betrokkenen te herzien. De FNV zal het voorts toejuichen als de paus zijn regelmatig pleidooi voor dialoog ook zelf zou toepassen in de omgang met groepen in kerk en samenleving. Uitvoerige aandacht vraagt de FNV in de brief voor de kerkelijke en maatschappelijke vraagstukken en ontwikkelingen in Azië, Afrika en vooral Midden- en Zuid-Ameri- ka. De paus wordt in zijn al vaak uitgedragen boodschap van sociale verzoening en klassenvrede eenzij digheid verweten en gemis aan rea liteitszin. Als eenzijdig ziet de FNV de regelmatige waarschuwingen door de paus aan het adres van de arme massa's voor de gevaren van 'vreemde ideologieën, met name het marxisme, terwijl hij nauwelij - ke en dan verhullend spreekt over de gevolgen van de kapitalistische Zeker vijftig Rooms-Katholieke Amsterdammers hebben gister middag met als leus „De Paus d-'e- rin, wij d'eruit" bij het bevolkings register demonstratief de letters RK achter hun namen laten weg halen. Volgens de betogers heeft de paus ten onrechte het idee dat „Nederland vol zit met zijn aan hangers". De actie, georganiseerd en bege leid door Fanfare De Botte Bijl, duurde niet lang. Het bevolkings register had volgens een woord voerster al op de komst van deze „slapende katholieken" gerekend: zij konden direct terecht bij de twee daarvoor beschikbare loket ten. Veel actievoerders lieten het RK achter hun naam weghalen omdat rooms-katholieke instellin gen subsidie krijgen op grond van het aantal geregistreerde katholie ken in een gemeente. Ook in Maastricht liet vrijdag een groep van 25 mensen zich geza- nfenlijk op de manier uitschrijven. By het Maastrichtse bevolkingsre gister hebben de eerste twee maan den van dit jaar 80 mensen van al lerlei kerkelijke gezindten deze stap ondernomen, tegen 120 in het hele jaar daarvoor. Bij het bevol kingsregister bestaat de indruk dat door de acties en publiciteit rond het pausbezoek veel mensen met deze mogelijkheid zijn geconfron teerd. In Tilburg lieten honderd katholieken zich als zodanig uit schrijven. In Brussel heeft een brandbom gisteren lichte schade aangericht aan een pand waarin het organisa tiecomité is gevestigd van het be zoek dat de paus volgende week aan België brengt. Frederic Antoi- ne, woordvoerder van het comité, verklaarde dat niet duidelijk is wie verantwoordelijk is voor het inci dent. Door de brand die aan de vborzij- de van het gebouw ontstond werd naar zijn zeggen slechts lichte schade aangericht. Enkele uren later ging de politie over tot de ontruiming van het ge rechtsgebouw aan de rand van de binnenstad van Brussel na een bommelding. ROME (GPD) - De Italiaanse pers besteedt veel aandacht aan het paus bezoek aan Nederland. „De paus riskeert de absurde vijandigheid van extremistische randgroepen", schrijft de Corriere della Sera uit Milaan, en La Stampa (Turijn) spreekt van „een van de moeilijkste reizen in ie dere zin van het woord, die de paus gaat maken". Veel ophef wordt gemaakt van aanplakbiljetten en opschriften als „het onderhand afgezaagde 'Go home' (II Giornale in Milaan), die meestal wor den doorzien als „grappen van het laagste allooi" (Stampa), maar toch de verwondering wekken van wie andere pausbezoeken heeft meegemaakt: „Nooit heeft een katholieke gemeenschap, hoe kritisch ook ten opzichte van Rome, zich op het bezoek van haar geestelijk leider voorbereid in een zo uitgesproken sfeer van verdeeldheid en conflict" (Stampa). Ook de afwezigheid van enig teken van welkom is opgevallen: „Tot nu toe zwijgen de voorstanders van de paus in Nederland", schrijft II Giorna le, die eraan toevoegde: „Maar het enthousiasme zou kunnen losbreken bij zijn aankomst". Ook La Repubblica (Rome) verwacht zoiets: „Wie weet of ook dit volgens de statistieken zo kritische of onverschillige Ne derland op het laatste moment niet de verrassing in petto houdt van een bescheiden triomf'. LEIDEN - Vanuit de consu ment geredeneerd is de notaris een overbodig instituut, dat op grond van wettelijke bevoegdhe den de klant meer geld ontfut seld dan er diensten tegenover staan. door Wim Fortuyn Die uitdagende stelling werd gisteren, in iets minder krasse bewoordingen, in Leiden uitge sproken door directeur C.J. Schotsman van de PTT-geld- diensten (RPS en Postgiro). Hij sprak ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Broeder schap der Notariële Studenten. Schotsman hij kreeg namens de Nederlandse bankiers bijval van Amrodirecteur B.R. Kok - wees er op dat vrijwel elke Ne derlander wel eens de notaris te maken krijgt, bijvoorbeeld bij het opstellen van hypotheekac- ten. De helft van de contacten tussen privé-personen en de no taris vloeien voort uit de koop van een huis, maar de gemiddel de klant ziet dat meer als een noodzakelijk kwaad dan als nut tige dienstverlening. Volgens Schotsman wordt de notaris vooral beschouwd als maker en bewaarder van akten en niet als informatieverschaffer of beschermen van de consu ment. Hij haalde daarbij een on derzoek uit 1982 aan onder leden van de consumentenbond, waar uit bleek dat een kwart van de ondervraagden de dienstverle ning van de notaris als 'slecht tot zeer slecht' beoordeelde. Mede als gevolg van toene mende automatisering en bran chevervaging staat de rol van de notaris steeds meer ter discussie, aldus Schotsman. Banken en verzekeraars bijvoorbeeld doen meer aan voorlichting en advise ring op fiscaal en juridisch ge bied dan de notaris, die blijkens datzelfde onderzoek vaak alleen advies geeft als de klant er om vraagt; makelaars kunnen, als tussenpersoon bij het opstellen van het voorlopig koopcontract, staande houden dat de gang naar de notaris alleen nodig is omdat de wet dat vereist. Miljarden Door de toenemende automati sering van het geldverkeer is bo vendien de vraag of het bij hui zentransacties nog nodig is dat de koper een 'waarborgsom' stalt bij de notaris. Dat levert zo lang zamerhand onnodig tijdsverlies op, aldus Schotsman, volgens wie de richtlijnen van de notarië le broederschap over rentever goeding 'wellicht te krap beme ten zijn'. Te weinig is volgens hem dui delijk dat de tussenkomst in geldstromen door de notaris de consument-verkoper moet be schermen. Het gaat daarbij overi gens niet om kinderachtige be dragen, die vooral voor banken interessant zijn. Alles bij elkaar stroomt er jaarlijks, volgens schattingen in notariële kring, 20 tot 25 miljard gulden via notaris kantoren. Alleen bij Postgiro/ RPS is met eerste hypotheekver strekkingen al een bedrag van twee miljard gemoeid. PTT-bankier Schotsman: nota ris leunt teveel op wettelijke be scherming. (foto Holvast) Maar hoe dan ook, de beteke nis van de vele tussenschakels in de keten van produktie tot distri butie, van bouw tot verkoop van een woning, staat volgens Schotsman ter discussie. De au toriteit van de notaris is niet meer vanzelfsprekend. "Niet lan ger geldt dat vele handen het werk licht maken, maar dat vele handen licht werk zwaar ma ken", aldus de PTT-bankier. Kleine lettertjes Hij geeft toe: de notaris kan te genwerpen dat zijn rol als onaf hankelijk en beëdigd tussenper soon van wezenlijk belang is, bij voorbeeld omdat makelaars niet primair het belang van huizenko pers dienen (ze vangen immers courtage van de verkoper). En al nemen de mogelijkheden om per computer te komen tot gestan daardiseerd maatwerk toe, als het aankomt op de 'kleine letter tjes' blijft de notaris de bij uit stek deskundige. "Maar als dat zo is - en het no tariaat geeft zelf aan dat in 99 procent van dé gevallen de om standigheden verschillend zijn - dan kan de notaris niet volstaan met het voorlezen van enkele passages uit de transportacte, ge volgd door registratie. Temeer niet wanneer het tarief vooraf of achteraf bij de consument be vreemding kan wekken", zo be toogde Schotsman. De prijs van de dienstverle ning hoort naar zijn oordeel in al le gevallen te zijn verbonden aan de kwaliteit. De notaris kan die regel schenden omdat handelin gen als het overdragen van huisen en het verlenen van hypo theken krachtens de wet alleen bij notariële akte kunnen wor den verricht. Plannen om de wet te veranderen zijn er niet en het handhaven van de wet is 'voor el ke beroepsbeoefenaar een heili ge plicht'. "Maar", aldus Schots man, het is tevens de laatste loopgraaf'. Gevaarlijk Hij staat in die opvatting niet alleen. Ook Amro-topman Kok acht het 'gevaarlijk' als de nota riswereld te veel blijft leunen op de wettelijk geregelde positie. Volgens hem komen steeds meer mensen met een min of meer kant en klaar standaard-hypo theekcontract bij de notaris bin nen om nog even te 'passeren'. Die indruk werd gisteren be vestigd door Aegon-vertegen- woordiger drs. F.A.A. Stapels. Hij schetste in Leiden de moge lijkheden van de nieuwe, hypo theekakte-modellen van deze verzekeraar, die de notaris 'zo uit de tekstverwerker' kan laten rol len. Kok: "Feit is nu eenmaal, dat veel mensen geen behoefte heb ben aan perfecte oplossingen voor alle problemen. Het nota riaat zal zich meer en meer in een concurrerende positie bevinden. Of dat nu leuk wordt gevonden of niet". ianten - gesloten bestelwagen - 5/8-persoons dubbele cabine - 5-persoons combi - 8/9-persoons minibus - 9-persoons taxi Specificaties - 2.3 liter diesel- of 2.0 liter benzinemotor - laadvermogen Diesel 1265 kg (benzine1355 kg) - laadvolume 6,2 m3 - laadlengte max. 3.07 m - vijfversnellingsbak met overdrive - zijlaaddeur palletbreed - verhoogd dak leverbaar Prijzen Nissan Urvan diesel v.a. 21.800,- Benzine v.o. 18.800," Prijzen af Lisse. O NISSAN BIJ UWNISSAN/DATSUN DEALER: AUTO HEEMSKERK Herengracht 79 Alkemadelaan 1 Leiden Roelofarendsveen Telefoon 071- Telefoon 01713- 146741 2866-2073 GROTE FRUSTVERKOOP A.s. maandag 13 mei di. dag 14 mei in de Groenoord- hallen Leiden, tijdens de veemarkt van 8-1 uur, verkoop maandag bij het restaurant, dinsdag verkoop hoofdin gang v.d. hal bij W.J. Sira. 1 doos 113 stuks vol sap perssinaasappelen lage prijs32,50 Maroc sinaasappelen v.d. hand p.kist inhoud 120 st. 40,00 Hollandse handappelen Lombart's 2% kg 5,00 p.kist 12 kg20,00 Golden delicious 2V2 kg 5,00 p.kist 12 kg22,50 Janagold 2 kg 5,50 p.kist 12 kg30,00 Aanvoer van verse AARDBEIEN Voor bestellingen bellen Lage Rijndijk 68b. Leiden W. J. SIRA ZONDAG 12 MEI in het a la carte restaurant a 42,50 p c Kalfsentrecóte met kersensaus Ananas met aardbeienmousse Het restaurant is zondag geopend van 17.00-22.00 uur Inlichtingen en reserveringen: HOLIDAY INN LEIDEN Tel. 071-769310 HUWELIJKSKAARTEN Modern, klassiek of zo maar wat. Wij hebben letterlijk alles, bedrukt met een leuke of een klassieke tekst. Alles naar uw wens. Verlovingskaarten, uitnodigingen en bedankjes. Monsterboeken gratis op zicht. Drukkerij HALPA Haarlemmerstraat 64 Leiden Tel. 071-124185 Donderdagavond geopend Zaterdag tot 5 uurl VOORf ALLE Haarl.str. 123, tel. 121808. Ligging: Provinciale weg Alphen a/d Rijn/Bodegraven. Akerboomseweg 23, Zwammerdam. Nabij autosnelweg Utrecht-Den Haag. Indeling: Kantoren 145 m2 Showroom 545 m2 Magazijn 300 m2 Parkeren: ca. 400 m2 Eventueel,met de huidige huurder (kantoormeubelen) Bijvoorbeeld: 85 m2 kantoor 85 m2 kantoor 360 m2 magazijn 300 m2 showroom Gebruik en bezetting van telefoon, telex, receptie, etc., bespreekbaar. Gestoffeerd en gemeubileerd te huur. Representatief pand, in uitstekende staat van onderhoud, gelegen op een goed punt zowel met het oog op reklame als verkeer. Oplevering in nader overleg. Inlichtingen: Hr. Dam op werkdagen 01720-82911 Weekend en 's avonds 01726-13197 Dag- en avondscholengemeenschap Boerhaave Vanaf maandag 6 mei kunt u inschrijven voor alle afdelingen en cursussen: Gymnasium, Atheneum, Havo, Meao, Mavo, de Schakelklas, de Internationale Schakelklas voor Volwassenen, de Intensieve Taalcursus voor fiui- tenlanders en het Aanvullend Onderwijs. De inschrijving is mogelijk, elke maandag en donderdag vanaf 6 mei t/m 1 juli: - 's middags van 13.00-15.00 uur in het schoolgebouw Noordeinde 1 tel. 071-140043, - 's avonds vanl9.00-21.00uur in het schoolge bouw van de Louise de Coligny scholenge meenschap, Kagerstraat 7 (achter Diacones- senziekenhuis) tel. 071-155566. Inlichtingen dagelijks van 9.00 - 17.00 uur 071- 140043 en 's avonds (ma.-di.-en do.-avond) van 19.00-21.00 uur 071-155566. Noordeinde 1. 2311 CA Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6