RENTE. Lubbers niet op een lijn met Ru cling Nijpels laakt NOS-optreden 'Het CDA bedriegt kiezers' Kinderbescherniing houdt gezag kinderen woongroep DE VA1LLANT THERMOCOMPACTeeseu KRIJGT DE STOOKKOSTEN KLEIN Vaillant leidse spaarbank 5 Engels en Frans een klus; scheikunde logisch in elkaar EXAMEN KOORTS ZATERDAG 11 MEI 1985 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteren af stand genomen van de opvatting van minister Ruding (fi nancien) over de bezuinigingen in de komende kabinets periode. Na afloop van de wekelijkse ministerraad zei hij dat hij zich kon vinden in het tempo waarmee het CDA in het ontwerpverkiezingsprogramma het financieringste kort wil terugbrengen. OLDENZAAL (GPD) - PvdA- voorzitter Max van den Berg meent dat het CDA-onterwerpver- kiezingsprogramma zich op so ciaal-economisch gebied kenmerkt door een zeer ernstige mate van on geloofwaardigheid. Het is op be hoorlijk wat punten in strijd met het beleid van het huidige kabinet, aldus Van den Berg. Tijdens een spreekbeurt in 01- denzaal zei hij dat het CDA zich „schuldig maakt aan kiezersbe drog, wanneer het doorgaat met omvangrijke bezuinigingen, de wijziging van het stelsel van socia le zekerheid, de koopkrachtdalin- Max v.d. Berg Het huidige beleid staat haaks op onderdelen uit het ontwerppro gramma, aldus de PvdA-er. Het programma wil de komende vier jaar de koopkracht van uitkerings trekkers en ambtenaren op peil houden. Maar in deze kabinetspe riode zijn deze groepen er tien pro cent op achteruit gegaan. Ook be speurde hij tegenstrijdigheden bij de omvang van de bezuinigingen „Het CDA wil de komende viei jaar elf miljard gulden bezuinigen dat is een derde van de huidige af spraken in het CDA-WD-kabi net". Het financieringstekort moet in die periode met minstens een half pro cent per jaar worden verminderd aldus Lubbers. Afhankelijk van de omstandigheden kart dat tot een procent per jaar worden opge voerd. Volgens de becijferingen in het CDA-programma komt dat neer op een bezuiniging van 11 mil jard gulden. Minister Ruding be pleitte donderdag voor de christe lijke werkgevers een bezuiniging van 24 miljard gulden. Evenals CDA-voorzitter Buk man en fractievoorzitter De Vries had hij wel begrip voor de stellig- name van de minister. „Het is heel begrijpelijk dat een minister op de grens van zijn verantwoordelijkhe den gaat zitten". Centraal in dit verschil van me ning staat het moment waarop een stabilisering van de rentebetalin gen door het rijk wordt bereikt. Het CDA-programma wil dat in 1990 bereiken. Ruding wil dat de rentebetalingen in 1990 op het ni veau van 1986 staan. Lubbers wees er op dat het nog te vroeg was voor een definitieve koersbepaling. Er zijn nogal wat onzekere factoren in het spel, aldus de premier. Zowel Ruding als het CDA-programma gaat uit van een economische groei van twee pro cent. Dat is volgens Lubbers aan de conservatieve kant. Een procent groei meer of minder leidt al tot een grotere of kleinere bezuini- gingsnoodzaak van 8 miljard in de komende kabinetsperiode. Ook de omvang van de inflatie en de hoog te van de rente spelen een rol, al dus Lubbers. In de loop van het najaar, wan neer het CDA-verkiezingspro gramma definitief wordt vastge steld, zijn dergelijke factoren beter in kaart te brengen, zo zei Lubbers. Hij liet zich dan ook nog niet vast pinnen op een voorkeur voor de benadering van Ruding of van het CDA-programma. Lubbers waarschuwde er voor zich te eenzijdig te richten op het terugbrengen van het financie ringstekort. Een reductie van dat tekort met een half procent per jaar noemde hij weliswaar het mini mum, maar daarboven kan een af weging gemaakt worden tussen verder reductie van het tekort en lastenverlichting voor de burgers. Schrijfster onthult: Bijna 1700 joodse kinderen uit Den Haag omgebracht DEN HAAG (ANP) - Tijdens de oorlogsjaren zijn er 1691 joodse kinderen uit Den Haag omgebracht. De meesten vonden de dood in concentratiekampen. De oudste kinderen werden twintig jaar en het jongste kind vier maanden oud. Tot deze conclusies komt de schrijfster Kitty Coster. Zij heeft namen van alle kinderen opgenomen in een speciale uitgave die gisteren is aangeboden aan de rabbijnen L. van de Kamp en A. Soetendorp. Ook de burgemeester Schols van Den Haag nam een exemplaar in ontvangst. Aan de uitgave zijn vele jaren van onderzoek vooraf gegaan. Kitty Coster, die ook twee kinderboeken op haar naam heeft staan, heeft haar uitgave bedoeld als monument ter nagedachtenis van de velen uit de joodse gemeenschap die de oorlog niet hebben overleefd. WD-voorzitter Kamminga: Criminaliteit thuis en op school bestrijden BREDA (GPD) WD-fractieleider Nijpels vindt het niet aanvaardbaar dat de NOS via een rechterlijke uitspraak probeert indiening van de Mediawet te blokkeren. Op een bijeenkomst van zijn partij in Breda noemde hij gister avond het optreden van de NOS verwerpelijk, onder de maat en eigenlijk niet te accepteren. ROTTERDAM (ANP) - De zes kin deren uit een Rotterdamse woon groep blijven onder het gezag van de raad voor de kinderbescher ming. De familiekamer van de Rot terdamse rechtbank heeft gisteren bepaald, dat de voogdij van de ou ders wordt geschorst. Veiling kunst Menten geëist Volgens de voorzitter van de fa miliekamer, mr. H.C. Prins bevat het dossier van het openbaar mi nisterie op zich voldoende feiten om de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten, zoals de offi cier van justitie ook had gevraagd. De kinderen mogen wel bij hun ouders blijven wonen. Op grond van de resultaten van het onder zoek zal de familiekamer de zaak op 23 augustus opnieuw bekijken. De zes kinderen werden twee weken geleden tijdens een inval door een speciaal arrestatieteam bij de woongroep weggehaald en in kindertehuizen geplaatst. Vier leden van de woongroep werden Nijpels zei verbijsterd te zijn dat de NOS in een juridische procedure probeert te verhinderen dat de nieuwe Mediawet bij de Tweede Kamer wordt ingediend. „Wat is dat voor onzin dat een NOS, die van A tot en met Z door de over heid wordt betaald, de uitvoering van democratisch genomen beslui ten probeert te boycotten", vroeg hij zich af. De liberale fractieleider wees er op dat de Kamer al heeft inge stemd met de medianota van mi nister Brinkman (WVC). In de Me diawet moet het nieuwe omroep bestel verder worden vastgelegd. Daarover moet de Kamer nog een oordeel vellen, waarbij Nijpels er van uit gaat dat CDA en VVD de voorstellen van Brinkman zullen ondersteunen. In een ander deel van zijn rede. die in het teken stond van veertig jaar bevrijding, verweet Nijpels de PvdA haar lange democratische BREDA (ANP) - WD-partijvoor- zitter Kamminga vindt dat de strijd tegen onveiligheid, criminaliteit en vandalisme thuis en op school te beginnen. Hij zei dit gisteravond op de in Breda gehouden partij raadsvergadering. Kamminga noemde het onder wijs „het enige aangrijpingspunt" voor een zinnig overheidsbeleid, dat gericht is op het bijschaven van de mentaliteit van de jeugd. „Een opvoeding tot volwaardig lid van de samenleving is niet compleet zonder een positieve instelling ten opzichte van die samenleving", al dus de liberale partijvoorzitter. In zijn rede riep Kamminga de partij op ten strijde te trekken, in de allereerste plaats tegen de Partij van de Arbeid. „Wij willen, mogen en zullen het socialisme geen kans geven op regeren. Laat niet gebeu ren dat socialisten straks weer af breken wat in vier jaar met zoveel moeite is opgebouwd", aldus Kam minga. Hij uitte vertrouwen in het CDA, eraan toevoegend de christen-de mocraten „niet de kans te geven af te drijven in de richting van de so cialisten". Hij vroeg de regerings partner de PvdA links te laten lig gen. „De moed die deze coalitie heeft opgebracht om al die impo pulaire maatregelen te nemen op weg naar een betere toekomst ver dient dat deze coalitie wordt voort gezet", zo zei hij. Kamminga en ook minister Van vuü ilaai .a., v, uv-uiuuu^v..^ Aardemie (economische zaken)lie- traditie te verloochenen door haar ten zic4h in positieve zin uit over de HAARLEM (ANP) - De ex-vrouw van Pieter Menten mag de veiling van de zogenoemde Menten-collec- aangehouden o7 Bondsrepubliek Duitsland giste ren in kort geding voor de presi dent van de Haarlemse rechtbank mr. H. van den Haak. Het geding diende ook namens het veilinghuis Sotheby uit Amsterdam. De Bondsrepubliek en hc linghuis lieten al jaren geled slag leggen op de kunstverzame ling van Pieter Menten, omdat zij geld van hem tegoed hebben. Zij willen de kunstobjecten veilen, c opbrengst de schulden te voldoen De veiling staat in juni op het pro gramma. De president doet 24 mei uit spraak. Cassettes opgedoken Bommelding DEN HAAG (ANP) - De politie be- heeft gistermiddag het Centraal Station in Den Haag na een bom melding ontruimd. Een Neder- lands sprekende man zei te spre- im 500 ken namens de 'Communistische met de Centrale'. De ontruiming die na de melding volgde, nam twintig mi nuten in beslag; het treinverkeer liep een vertraging op van onge veer een kwartier. De zoekactie van de politie leverde niets op. aankondiging dat een verdrag de plaatsing van Kruisraketten aan de kant zal worden geschoven als de PvdA in de regering komt. Nij pels noemde het onbegrijpelijk en eigenlijk verbijsterend dat de PvdA deze opstelling kiest. „Hoe ZUIDBROEK (GPD) - In het Win- kan iemand met een internationale schoterdiep bij Zuidbroek zijn de- reputatie als Den Uyl volhouden ze week enkele geldcassettes opge- dat een net gesloten overeen- doken die vorige week vrijdag bij komst, na verkiezingen, zo maar m de roofoverval op het hoofdpost- de prullebak kan verdwijnen". kantoor in Groningen zijn buitge maakt. Ook zou bij de cassettes Het is volgens hem een funda- nog een bedrag van 40.000 gulden mentele regel van onze democratie zijn gevonden, dat de kamerminderheid zich uit- Bij de overval is 3,1 miljoen gul eindelijk bij een besluit van de den buitgemaakt. De politie heeft ADVERTENTIE meerderheid neerlegt. Nederland is geen bananenrepubliek die ver plichtingen zo maar aan zijn laars lapt, zei hij. In dat verband her haalde hij ook nog eens zijn verwij ten aan het adres van het PvdA-ka- merlid Stemerdink over diens brief aan leden van het Amerikaan se Congres over de plaatsing van raketten. deze zaak nog geen aankno pingspunten. ADVERTENTIE Warm water en warm wonen met één apparaat. Dat is het grote komfort van de kleine van Vaillant: de Thermocompact. Verbruikt minder energie, past het gasverbruik aan uw behoefte aan en Jieeft geen energieverspillende waakvlam. Zo drukt u de stookkosten aanzienlijk. En met behoud van alle komfort. Uw vakman/ installateur monteert 'm snel en probleemloos, en hij informeert u graag. Of schrijf naar: Schonewelle bv, Ellermanstraat17, 1099 BX Amsterdam. Politie Weesp arresteert 43 scholieren WEESP (ANP) - De rijkspolitie in Weesp heeft de afgelopende maan den 43 jongelui aangehouden in de leeftijd van 14 tot 18 jaar, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij 125 inbraken. De jon gelui waren allen scholieren, van wie de meesten niet naar school gingen. De totale waarde van de buit bedraagt circa een half mil joen gulden, aldus de Weesper po litie gisteren. Een team van tien politiemensen is sinds januari met deze zaak be zig geweest en heeft intussen een paar kilo processen-verbaal opge maakt. De inbraken werden gepleegd in woonhuizen, bij bedrijven, uit au to's en uit scholen in Weesp. Het betrof zaken als videorecorders, sieraden en kleine geldbedragen. Vanaf jaar vast met gemeentegarantie. DE EIGEN HUISBANK Een groep van 360 Russen uit diverse republieken van de Sowjet-Unie heeft.gisteren acht kransen gelegd bij het monument van de geallieerden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam. Met het cruiseschip M. Suslow brengen de Russen een bezoek aan de hoofdstad. (foto anpj deed op de lagere overheden (pro vincies en gemeenten) het drin gend beroep meer aandacht te schenken aan het vraagstuk van het wegnemen van onnodige regel geving. Fractievoorzitter Zoutendijk hield een pleidooi voor handha ving van de wet investeringsrege ling. Moedermelk buitenlandse vrouwen bevat te veel gif HENGELO (GPD) Bij enige bui tenlandse vrouwen in Hengelo zijn in de moedermelk zeer hoge con centraties van het landbouwgif HCH aangetroffen. De vondst werd gedaan tijdens een onder zoek onder Nederlandse vrouwen waaraan de buitenlandse bij toeval hadden meegedaan. De sterk verhoogde concentratie in de melk van de buitenlandse vrouwen wordt veroorzaakt door het feit dat in de landbouw in hun thuislanden overvloediger gebruik wordt gemaakt van bestrijdings middelen waarin HCH is verwerkt. Een aantal van de daar geteelde produkten wordt ook in de EG-lan- den ingevoerd. De gevonden concentraties bij de buitenlandse vrouwen zijn zo hoog dat adjunct-directeur Coppes van de DGD Midden-Twente op korte termijn maatregelen van de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid waarschijnlijk acht. Tot de mogelijkheden beho ren een groot opgezet onderzoek onder buitenlandse vrouwen in het hele land en een advies aan die vrouwen om al na enkele weken met borstvoeding te stoppen van wege de mogelijke risico's voor de gezondheid van hun baby's. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo wel docent als leerling waren het met elkaar eens dat het vwo-ein- dexamen Engels een zware klus was. Vwo-leerlingen Vivienne Plasmeijer en Joleijn Ruyter van scholengemeenschap Albania- nae hadden vooral bezwaar te gen de te lange teksten. "Omdat ze zo lang waren, had je te weinig tijd om de vragen te beantwoor den", vertelt Vivienne. Nog erger was volgens hen de inhoud en de manier waarop ze waren ge schreven. De kritiek van docent Engels Smits richtte zich vooral op de aard van de gekozen on derwerpen. "Het Engelse taalge bied is veel breder dan drie tek sten uit The Observer, één uit The Listener en één uit The Guardian. Je ziet de laatste jaren nooit meer een culturele of lite- raire tekst in het examen. Het is tegenwoordig veel te eenzijdig. Vorig jaar had je alleen maar eco nomische onderwerpen, nu al leen sociologische. Over de ver anderde houding van de mens te genover de natuur in het tijdvak 1500-1800. Die tekst was volgens mij trouwens te moeilijk voor een eindexamen. Volgens Vivienne en Joleijn waren de laatste twee teksten het moeilijkst. Joleijn: "De vierde ging over het huwelijk in de zes tiger jaren en de vijfde over het Engelse gevangeniswezen. Ze waren wel niet te lang maar om dat er veel moeilijke woorden in zaten en je, tegen het einde, ook nog eens in tijdnood kwam, moest je uiteindelijk maar gok ken. Als ze hun antwoorden heb ben vergeleken met die van hun leraar, blijkt de schade toch wel mee te vallen. Van de vijftig vra gen hebben ze er ongeveer der tien of veertien fout beantwoord. Volgens Nicolette van der Vlugt en Angelique van Veen was Engels nog niets vergeleken met hun examen Frans. "Aan de laatste tekst, over het kappen van bomen of zoiets, kon ik geen touw vastknopen", zegt Angeli que. Volgens Nicolette waren ei genlijk alleen de teksten over '1e polar' (politieromans) en 'le cy- clo-skiff (een nieüw soort fiets) wat makkelijker, vergeleken met de andere drie. Ook vragen en antwoorden waren volgens Nico lette en Angelique niet altijd even duidelijk. Dat wordt be aamd door docent Frans Ahmet Chergui, ook hij was niet zo ge lukkig met de vraagstelling bij enkele teksten: "Af en toe moes ten ze refereren aan iets dat niet in de tekst stond. Er waren vra gen bij die, zelfs voor vwo, te ab stract waren. Stilistisch gezien vond ik dat er te veel beeld spraak en te weinig concrete din gen in dit examen zaten". "Ach, ik heb me niet zo druk gemaakt. De laatste twee vragen heb ik zelfs niet gemaakt, aan een 2,2 heb ik genoeg, aldus Ar- nout Mostert van het Ashram- college. Voor hem was gisteroch tend scheikunde de afsluiting van de eind-examens. Vanwege die 2,2 had hij op zijn gemak die vragen uitgekozen waarvan hij zeker was dat hij ze goed zou beantwoorden/Zijn algemene in druk van het havo-examen schei kunde is dat het goed was te ma ken. "De berekeningen waren niet zo moeilijk en vragen zoals over koolwaterstoffen zijn er in de voorbereiding bij ons inge stampt. Eigenlijk vond ik alleen vraag lb en 8a echt moeilijk. In lb werd een andere naam ge vraagd voor chroomdioxide en zoiets hebben we volgens mij nooit gehad. En wat nou de for mule is van het deeltje dat vol gens de Brönstedttheorie de ge- con-j u-geerde base is van ci troenzuur.."? Scheikundeleraar Wijnhorst is het in grote lijn wel met hem eens. "Het was zondermeer goed te maken. Het examen zat lo gisch in elkaar. Die eerste vraag over chroomdioxide was inder daad wel een beetje een strik vraag. Volgens mij was het ook een kwestie van goed lezen". Hij geeft meteen ook zijn commen taar op het mavo-examen schei kunde aangezien er van de exa- minanten geen spoor meer is te bekennen. Scheikunde was voor hen het laatste onderdeel en om dat geen van hen Frans in het pakket heeft is men al naar huis. Hij vond het examen goed te r ken al is hij wel enkele i begrippen tegengekomen die niet in de leerstof stonden. "Ik geloof echter niet dat er mensen daardoor in de problemen zijn gekomen". Volgens Linda Isbrücker en Catholijn Jonker zaten er in het vwo-examen Scheikunde erg veel lange vragen. Linda: "Je moest je eerst door een lap tekst werken voordat je aan beant woorden toekwam. Ik vond op gave twee en opgave drie daar door wel moeilijk". "Volgens mij vond iedereen ook juist die opga ven moelijk. Ik denk dat daar ook de meeste fouten in zijn ge maakt", vertelt Catholijn. Leraar Wijnhorst is het daar mee eens: "Dat is mij inderdaad ook opge vallen. Daardoor kun je al gauw in verwarring raken. Het stond ook allemaal wat dicht achter el kaar. Alsof ze het per se op acht pagina's wilden drukken". CHARLEY JANSEN Een mooi, maar duur examen Nog maar pas is de richting beel dende vakken toegevoegd aan de reeks van vakken waarin middel bare scholieren eindexamen kun nen doen. Maandag staat het op het programma. Dit jaar zullen niet" meer dan enkele honderden jonge ren de beeldende kunst tot eindex- amenonderwerp verheffen en haar daarmee gelijk stellen aan wiskun de, natuurkunde en scheikunde. mooi: in dat van hel mavo in 1984 herkennen we beelden uit de tuin van Kröller-Muller en een afbeel ding van het beroemde café De Unie van Oud. De overige beelden en schilderijen -toegegeven, wij hebben géén eindexamen beelden de vakken gedaan- komen ons be kend voor. Een deel ervan gaat over reclame-afbeeldingen. Het ge heel is in prachtige kleuren ge drukt: een examen om te bewaren. Kan iemand met een hoog cijfer voor beeldende vakken op zijn of haar eindlijst goed tekenen en boetseren Waarschijnlijk wel, maar het is niet noodzakelijk. Beel dende vakken is meer dan klei en papier. Kunstbeschouwing en kunstgeschiedenis staan, zeker bij het centraal schriftelijk examen, op de eerste plaats. Volgens Ton Luiten van het Cito in Arnhem, kost het drukken van de examenformulieren voor beel dende vakken 30.000 gulden. Afge meten aan het aantal leerlingen dat daarvan gebruik maakt, is het een behoorlijk duur examen. Maar wel De vragen bij een dergelijk exa men gaan over stijlen, tijdperken en technieken. Al met al ziet het er erg verzorgd uit. Eigenlijk zijn se rieuze lessen over kunst leuker dan die over goniometrie en ook leuker dan de puinhoop die er nu vaak van de tekenles wordt gemaakt. Volgens Ton Luiten is het op een school al vanaf de eerste klas te merken dat het mogelijk is om een eindexamen beeldende vakken te doen. Luiten: „Het vak wordt dan veel serieuzer genomen: er wordt meer van gemaakt dan het iets vrijblijvends is". BEN ROGMANS Acht nieuwe tbc-gevallen in Beekbergen BEEKBERGEN (ANP) - In Beek bergen zijn acht nieuwe tbc-geval len ontdekt. Aan het begin van de week was deze ziekte al bij tien in woners van het dorp geconsta teerd. De acht behoren tot een groep van 150 man die zijn onderzocht in het regionaal consultatiebureau in Apeldoorn. Dr. W. van Wijk van het consultatiebureau heeft dit giste ren meegedeeld. Deze week heeft nog eens een groep van ongeveer vijfhonderd mensen zich bij het bureau laten onderzoeken. De resultaten van deze test worden dinsdag ver wacht. Gisteravond worden in Beekbergen leden en supporters van de voetbalvereniging Beekber gen onderzocht. Dit gebeurt omdat een man die de ziekte bij zich droeg regelmatig in het clubhuis verkeerde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5