'Leven met weinig geld is in Nederland heel moeilijk' f\ 'Oppositiepartijen sneller informeren' Jan Kleijnenieuwe directeur sociale dienst: et Directeur PvdA-instituut: Tante Truus bij Jantje van Ley den Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. ZATERDAG 11 MEI 1985 LEIDEN - De nieuwe directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, Jan Kleijne, is zoals hij het zelf noemt 'uit de meest publiekgevoeli- ge sector' afkomstig: de maatschap pelijke. Voordat hij Otto Scheepbou wer opvolgde hield hij zich als hoofd ST van die dienst vooral bezig met de uitkeringen. Nu is zijn grootste zorg zich de rol van directeur eigen te ma ken. Een 'onthechtingsproces', waar bij zijn vroegere functie gedeeltelijk moet worden verdrongen. Het zal, zo leert een gesprek met Kleijne, geen gemakkelijk proces zijn, want de cliënten liggen hem na aan het hart. 'Sociaal bewogen, je verplaatsen in de positie van de cliënt', zijn termen die tijdens dit kennismakingsgesprek veelvuldig vallen. Geboren in Limburg, ging hij na het eindexamen op het Thomascol lege in Venlo ("een hele goeie tijd") sociologie studeren in Tilburg. Na zijn diensttijd ("bij de verbindin gen als fourier, je was met puur on zinnige dingen bezig, dat totalitaire regime werkt onvruchtbaar en de motiverend") kwam hij vrij snel bij de sociale dienst in Haarlem te werken. Hij was daar beleidsmede werker, vervolgens chef stafbu reau en vertrok vervolgens naar de sociale dienst in Leiden. door Annemiek Ruygrok "Ik ben binnen de sociale dienst opgegroeid, kun je zeggen. Daar was mijn studie al op gericht. Wat mij zo boeide in die studie? De maatschappelijke verhoudingen, de brede oriëntatie. Dat is ook het aantrekkelijke van het sociale dienst-vak. Dit werk is onont koombaar, zeker in deze tijd. Het is voor mijzelf logisch dat ik die baan heb gekozen. De sociale dienst is een organisatie met een levend produkt. Enerzijds is zij zo groot, dat er veel management aan te pas komt. Aan de andere kant is het be drijf rechtstreeks verantwoordelijk voor de inkomensverschaffing van een groot deel van de Leidse bevol king. Je moetje goed oriënteren op de verbanden in de maatschappij. Door goed te luisteren en goed te signaleren. Je moet je openstellen voor ontwikkelingen en h§t politie ke krachtenspel. Zeker in deze tijd ben je vooral een woordvoerder voor de cliënten". Maar krijg je dan geen scheve verhoudingen. Een sociale dienst is toch een publiek orgaan? "Als GSD moet je natuurlijk geen belangen- of actiepartij wor den. Je kunt zeggen dat we sociaal politiek bezig zijn. Sociaal bewo gen. Ik denk als je je niet betrekt op de cliënten zelf, dat je je werk dan niet behoorlijk doet. Je kunt puur op de beheerstoer gaan. Maar dat is niet de goeie weg. Wat cliën ten vragen, moetje in principe po sitief benaderen. Dat is de goede houding. Het is het beste als bij stands-maatschappelijk werker je alsmaar in die cliëntenpositie te verplaatsen." De uilkeringen worden steeds omlaag gehaald, terwijl de econo mie toch schijnt aan te trekken. Uw voorganger is van mening dat de grens is bereikt. Wat vindt u daar- "Ze zouden nu omhoog moeten. Die toenemende afbraak van het voorzieningenniveau, maar ook het laag houden van de lonen is frustrerend. Mijn eigen opvattin gen spelen natuurlijk een rol bij de mate waarin je dit werk goed kunt doen. Het wordt verschillend be leefd. Bij de GSD kun je moeilijk functioneren als je niet in staat bent je te verplaatsen in de proble matiek van de minimum-inko mens. De centen zijn wel belang rijk, maar niet bepalend. Leven met weinig geld in een weelderig land als Nederland is echter ver domd moeilijk". Kleijne heeft moeite met de ma nier waarop de zaken in dit land worden verdeeld. "Wat is sociaal wèl en niet rechtvaardig. Noodza kelijk bij dit werk is om je die vraag steeds weer te stellen. Je mag niet robot-achtig functione- Divosa Scheepbouwer nam intensief deel aan overleg en activiteiten van Di- vósa, de vereniging van directeu ren van overheidsorganen voor so ciale arbeid. Zal Kleijne die activi teiten voortzetten? "Ik ben in het voordeel dat ik uit dit bedrijf kom. Het Divosa-circuit is daardoor vertrouwd. Ik vervul daarbinnen nu al functies". (-) "Ik vind het heel belangrijk. De GSD is op die manier tijdig op de hoogte van wat er aan de hand is. Op lo kaal niveau en in Den Haag". Het blijkt dat De Graaf (staatsse cretaris sociale zaken) zich niets gelegen laat liggen aan wat er op lokaal niveau wordt georgani seerd. De voordeurdelersregeling is daar een voorbeeld van. Ondanks het protest van onder meer de ge meente Leiden tegen deze regeling, zet De Graaf zijn plannen gewoon door. "Ik zou een pleidooi willen hou den voor afschaffing van die rege ling. Inhoudelijk, omdat zij recht streeks indruist tegen de bedoeling van de bijstandswet en onverant woord inbreuk pleegt op het privé- TTVflïiHp leven van mensen. En omdat de x AaLiWC uitvoering ervan ingewikkeld, wil lekeurig en fraudegevoelig is". Kleijne aarzelt even: "En zij is ont staan uit een bezuinigingsdrift, waarbij je je kunt afvragen of daar door wel bezuinigd wordt. Boven dien gaat zij het hardst aankomen bij de gezinnen met inwonende kinderen: die worden het hardst aangepakt". Individuele uitkerin gen Kleijne houdt vervolgens een vu rig pleidooi voor individuele uitke ringen. "De wetten die de sociale dienst nu uitvoert, zoals de algeme ne* bijstandswet, passen niet in de maatschappelijke verhoudingen. Ze zijn achterhaald. Wanneer ie dereen een individuele uitkering krijgt, kunnen mensen zélf een sa menlevingsverband kiezen. Dat in dividuele inkomen zou dan natuur lijk ver beneden de norm die we nu kennen komen te liggen. Ik vind dat de regering haar beleid daaraan moet aanpassen. Nu wordt er ad hoe gehandeld om de begroting rond te krijgen. Zonder visie". Divosa pleit te weinig voor dat individuele inkomen, vindt Jan Kleijne. De Leidse directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst zal dat vaak laten horen, voorspelt hij. Wordt hij in zijn mening ge steund door de eveneens nieuwe wethouder (Kuijers) van sociale za ken? Kleijne, gniffelend: "Ik denk dat een liberale wethouder tegen een dergelijk systeem geen be zwaar heeft". Kleijne is als hoofd schappelijke sector nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van het fraudebeleid. Hij is van plan dat verder uit te werken. "Het aanbod van mogelij ke fraudegevallen overstijgt onze onderzoekscapaciteit. Overigens zegt dat niets over de mate waarin wordt gefraudeerd". Maar de prioriteit van de sociale dienst ligt, in Kleijnes visie, in het verstrekken van uitkeringen. "Controle moet in de sfeer van de bijstands-maatschappelijk werkers worden gezocht. Daar kom je terecht als je een uitkering aanvraagt. Die moeten controlen of de aanvraag terecht is en gehono reerd moet worden. Dat is inder daad een vorm van fraudepreven tie". Maar een fatsoenlijke regelge ving door de overheid is eveneens een voorwaarde om fraude te voor komen, is zijn vaste overtuiging. Tot 1990 verwacht hij een onver minderd hoog werkloosheidsaan tal. "De bestanden stabiliseren wel voor wat de werklozen aangaat. Maar de bijstandsbestanden ne men onrustbarend toe. Ook het aantal schulden. Gelukkig dat die werkloosheid stabiliseert, want de laatste jaren hebben we achter onszelf aange jaagd. We kunnen nu dichter op de cliënt gaan zitten, wat meer huis bezoeken afleggen". Langdurige werkloosheid is een zeer slechte zaak, vindt de nieuwe directeur. "De mensen dreigen maatschappe lijk buitengesloten te worden. Ze- In hoeverre lijkt hij op zijn voor ganger? "Ik wijk geen centimeter af van Otto's mening, dat de GSD een open organisatie moet zijn. Zoveel mogelijk mensen moeten hier bin nen kunnen lopen. Ik zal daaraan veel aandacht besteden. Daar komt binnenkort hopelijk wat tijd voor vrij. Na de reorganisatie van de GSD, het opzetten van de nieuwe geautomatiseerde uitkeringsadmi nistratie, krijgen we nu wat meer lucht". "Of ik het in andere opzichten anders zal doen? Ik kan stellen dat het beleid in de afgelopen jaren ge stalte heeft gekregen door een team van mensen. In die zin is het heel moeilijk te zeggen: ik ga het beleid van Scheepbouwer al of niet volgen. Ik denk het beleid van de organisatie totaal in grote lijnen door te zetten. Maar het zal wel per soonlijk worden ingekleurd". "Het is belangrijk om in een or ganisatie vooruit te kijken en ont wikkelingen op te pakken. Daar aan vorm te geven. De sociale dienst-wereld staat aan enorme veranderingen bloot. De sociale dienst moet daarin meegaan, dur ven veranderen, durven risico's te nemen. Ontkomen aan verstarde ambtelijkheid. Want daar heb ik hekel aan". Stripbeurs in Stads gehoorzaal LEIDEN - Strips ruilen, strips ko pen, tekenfilms zien en stripteke nen leren. Dat alles kan morgen de hele dag in de Stadsgehoorzaal waar voor de eerste maal de 'Leid se Stripbeurs' wordt gehouden. Het is de bedoeling van de organi satie dat deze beurs een jaarlijks evenement wordt. De Stripbeurs wordt morgen om tien uur geopend en om vijf uur is het weer afgelopen. In die zeven uur komen alle facetten van de strip in de Stadsgehoorzaal aan bod. Zo heeft het Stripschap twee tentoonstellingen ingericht waarin de geschiedenis van het beeldver haal en van de science-fictionstrip wordt verteld. Bovendien zullen dé tekenaars Eric Schreurs, Rob van Zanten, Dick Vlottes, Hein de Kort en Bert Bus in de gehoorzaal aan wezig zijn om over hun werk te vertellen. Voor de ruilbeurs hebben zich nu zo'n vijftig mensen aangemeld. Wie ook gebruik wil maken van een 'ruiltafel' kan zich daarvoor morgenochtend nog aanmelden. Verhuizing 'Boddaert' in Zuid-West LEIDEN - Het Boddaertcentrum Zuid-West gaat, als het meezit, nog vóór september, verhuizen naar Apollolaan 1. Dit houdt verband met de noodzakelijke sloop van het voormalige schoolgebouw aan de Jacob van Campenlaan. De ruimte aan de Apollolaan moet eerst nog aan de behoeften van het Boddaertcentrum worden aangepast. De kosten van de ver bouwing zullen ruim een ton be dragen. Het college van B en W stelt de gemeenteraad voor deze kosten te dekken door de huur te verhogen. Het ministerie van wvc heeft de stichting toegezegd subisi- die voor de verhuiskosten te verle- ROOMBURGERWEG - Met in gang van maandag is er voorlopig geen autoverkeer mogelijk op de Roomburgerweg, omdat er een rio lering wordt aangelegd, zo heeft de gemeente aangekondigd. Het werk begint aan de kant van de Wilhel- minabrug en wordt uitgevoerd in de richting van de Kasteelhof. Conflict rond begeleiding bij renovatie van de baan LEIDEN - De bezwaarprocedure die de Protestants Christelijke Wo- ningbouwvereniging (PCW) tegen I de gemeente bij de Raad van State s wilde beginnen is van de baan. De r I PCW hoeft de gemeente een be- drag van 53.700 gulden begelei- ;r I dingskosten, in rekening gebracht voor een onderhoudhoudsplan, nu e j niet meer te betalen. I Het verschil van mening tussen de vereniging en de gemeente ging i- om een bedrag van 150 gulden dat i- j per woning moest worden betaald !- voor de begeleiding van de ge- I meente bij het onderhoudsplan !- van 228 woningen aan de Vivaldis- traat en 130 woningen aan de Beet- n hovenlaan. Volgens de PCW is af gesproken dat woningbouwvereni- e gingen bij renovatie- of onder- houdsprojecten de omstreden be- i- geleidingskosten niet hoeven te i, betalen. i- Volgens B.L. van Zijll van de ge meentelijke directie volkshuisves ting zijn de bestaande afspraken tussen de gemeente en de federatie van woningbouwverenigingen nu verder gepreciseerd. Alleen bij on derhoudsplannen krijgen de cor poraties de keus. Als zij diepgaan de begeleiding willen, dan moeten zij daarvoor uiteraard wel betalen. Bij renovatie en nieuwbouw heb ben de verenigingen geen keus. BAZAAR - In 'Rosenburch' een woongebouw voor bejaarden aan de Vijf Meilaan wordt maandag een bazaar met verkoop van hand werken en een rommelmarkt ge houden. Van één tot vijf uur. ADVERTENTIE 'n Briljant idee! LEIDEN - 'Tante Truusen 'Oom Ben' kregen gisteren in het kleding- winkeltje 'Jantje van Leyden' de 'Voor Noppes- Laan de Morsstraat kalender' aangeboden. Deze kalen der, samengesteld door werkloze vrijwilligers, verschaft schoolver laters en werkloze jongeren tips en adressen over vrijwilligerswèrk. De jongeren interviewden een groot aantal werkloze schoolverla ters over hun ervaringen op school, met uitzendbureaus, in werkerva ringsprojecten, over hun eigen ini tiatieven en vrijwilligerswerk. Maar ook over sollicitaties en speurtochten naar betaald werk. Het was geen toeval dat de uitrei king van de kalender in 'Jantje van Leyden' plaats had. In zijn aanbiedingstoespraak legde vrij williger Fokko Bosker een duide lijk verband met de uitspraak van minister Ruding, die suggereerde dat werkloze jongeren alsmaar bij 'tante Truus' op de koffie komen en zich met een 'Jantje van Leyden' van het zoeken naar werk afma ken. "Met die uitspraak heeft Ru- ding tante Truus en mijn werkloos heid te grabbel gegooid. In feite verklaart hij hiermee werkloze jon geren vogelvrij", aldus Bosker. Hij benadrukte het belang van vrijwilligerswerk, dat altijd nog beter is dan "achter de geraniums te gaan zitten verpieteren". Wel liet hij een waarschuwing horen dat vrijwilligers niet als goedkope ar beidskrachten mogen worden be schouwd. De 'Voor Noppes-kalender' is te bestellen door 7,50 - niet voor nop pes dus - over te maken op giro nummer 44377, ten name van. het Landelijk Steunpunt Vrijwilligers werk in Utrecht, onder vermelding 'Voor Noppes'. Foto: Tante Truus, Oom Ben (in wie de 'jeugdgoog' van het jonge renprogramma 'Dubbellisjes' te herkennen valt), vrijwilliger Fokko Bosker en Janneke Termeer van 'Jantje van leyden' bekijken de 'Voor Noppes-kalender', (foto Holvast) LEIDEN - De PvdA - en ook de WD - in Leiden moeten de oppo sitiepartijen meer betrekken bij het voorbereiden van beleid. Die conclusie kon gisteren tijdens de ledenvergadering van de Leidse PvdA worden getrokken uit de woorden van Joop van der Berg, oud-leidenaar en directeur van de Wiarda Beekman Stichting (het wetenschappelijk instituut van de PvdA). Van der Berg stelde dat een col lege niet alleen de eigen partijen vroegtijdig moet voorzien van de informatie die nodig is om een be sluit te nemen. Ook de oppositie partijen behoren in een democra tisch goed werkende gemeente raad dergelijke informatie zo snel mogelijk te krijgen. De directeur van de Wiarda Beekman Stichting was uitgeno digd om te spreken over het onder werp 'Democratie in Leiden', het voornaamste punt van de PvdA-le- denvergadering gisteren. De verga dering werd gehouden naar aanlei ding van de kritiek die Joop Wa lenkamp, fractie voorzitter van het CDA - de grootste oppositiepartij in Leiden - had geuit tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar. Walenkamp klaagde dat de op positiepartijen te weinig het beleid van de gemeente kunnen (mee)be- palen en het beleid van het college nauwelijks kunnen controleren. Bovendien vindt hij dat de overige fracties te weinig informatie krij gen om raadsvoorstellen op een verantwoorde manier voor te be reiden. Die kritiek herhaalde Wa lenkamp gisteren nog eens in een open brief aan de PvdA. De meningen over Van der Bergs stelling liepen gisteren nogal flink uiteen. Hij kreeg steun van onder anderen het PvdA-statenlid Mar lies Coomans en - in zekere zin - van het PvdA-raadslid Steven de Vreeze. Mevrouw Coomans meen de dat het voor de oppositie 'af schuwelijk' moet zijn om op deze manier te werken. De Vreeze zei er geen moeite mee te hebben dat de oppositiepartijen eerder worden geïnformeerd. Al hoefde dat vol gens hem niet te betekenen dat daardoor de partij-standpunten van de PvdA wezenlijk worden veranderd. Andere leden, en met name de meeste aanwezige raadsleden, wa ren het volstrekt oneens met Van der Berg. Marietje van der Molen, fractievoorzitter van de PvdA, vindt dat de oppositie nu al vol doende tijd hebben om raadsvoor stellen voor te bereiden en te be handelen. Vaak hebben ze even veel tijd hiervoor als de collegepar tijen. Bovendien vindt zij dat Wa lenkamp 'demagogie' bedrijft als hij zegt dat de collegepartijen nooit aandacht schenken aan voorstellen van de oppositiepartijen. "Wie heb ben hun initiatieven meermalen gesteund. Maar eerlijk gezegd mankeert het ook nog wel eens aan de kwaliteit van de voorstellen van het CDA". De brief van Walenkamp noem de zij een 'herhaling' van zetten. Zij verklaarde zich echter bereid om in de eerstevolgende vergadering van de raadscommissie voor alge meen bestuurlijke aangelegenhe den over dit onderwerp met de CDA-fractievoorzitter in het open- Wit- of geelgouden ring met bnljant. Deze maand vanaf 279- voor 249.-. Sleralex Sieraden De Kreatieve Juwelier Sword in Breehuys In 't Breehuys treedt vanavond de heavy-metal band Sword uit Heemstede op. De band is opge richt door Henk Bakker (gitaar en supersnel) en Erik Meyer (bas). Drummer van de band is Frankie Woodhouse en zanger is Peter van Ort. Sword heeft al naam gemaakt met een in andere bezetting opgenomen single en voordat Frankie Woodhouse Sword kwam versterken, heeft hij een zelf gefinancierde solo-el- pee gemaakt. Aanvang: half tien, maar 't Breehuys is al vanaf acht uur open. Rode Kruis De Welfare van het Rode Kruis staat vandaag weer met een ver koopstand bij de Hartebrugkerk (Haarlemmerstraat). Hier wor den handwerken verkocht, die door langdurig zieken en gehan dicapten in het kader van het Welfare-werk zijn gemaakt. Volkenkunde In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat draait zondagmiddag de negentien mi nuten durende film 'Kenojuak, de Inuït-kunstenaar'. Kenojuak is een grafisch kunstenares die zich laat inspireren door de na tuur en de dierenwereld van het hoge noorden. Haar ontwerpen worden als steendruk vereeu wigd; van elk ontwerp worden slechts vijftig afdrukken ge maakt. De film wordt van een in leiding voorzien door G.W. Noot- er, conservator in het museum van het Arctisch cultuurgebied. Aanvang drie uur. Postzegels Inde kantine van de HCG aan de Vijf Meilaan wordt maandag de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond van De Postzegel vrienden gehouden. De zaal gaat om zeven uur open; om half acht kunnen de kavels worden bezich tigd. Viswedstrijd. Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd. De uitslagen zijn 1. P. Aben 28, 7280,2. J. Kokkedte 21, 7460, 3. F. Re ijken 16, 6340, 4. H.J. Plug 14, 6040,5. A. Segijn 15, 5000, 6. J. Heijmans 14, 4600, 7. G.J. Kokkedee 12, 5360, 8. J. Boot 12, 4300, 9. F.W. Keereweer 10, 3400,10. D. van Rossen 9, 3720. Film In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, draait vanavond de film 'La vie devant soi' met Simo- ne Signoret. Aanvang negen uur. Koffiebar Youth for Christ-Leiden orga niseert vanavond om acht uur een koffiebar-avond in het Hoog landse Huis aan de Moriaan- steeg. Het thema 'werkloosheid' zal centraal staan. Tijdens het eerste deel van de avond is over dit onderwerp een videofilm te zien; daarna zal aan de hand van een forum, waarin mensen van verschillende (politieke) richtingen vertegenwoordigd zijn, een discussie worden ge voerd. Nadere informatie: Ben Fisser, Kaiserstraat 6a, tel. 144409. Atletiekinstuif De vijftigjarige atletiekvereni ging Holland organiseert maan dag de derde in een reeks van ze ven instuif wedstrijden voor jon geren van tien tot en met achttien jaar, die kennis willen maken met de atletiek. Op het veld van korfbalvereniging Fides Pacta aan de Zoeterwoudse Singel be ginnen om zeven uur diverse on derdelen: 60 m, 1000 m, versprin gen, balwerpen en 4 x 60 m. Om zes uur begint de inschrijving. Tenniscursus De Direktie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden organi seert op het tennispark van de vereniging Unicum (Haarlem merweg) een kennismakingscur sus tennis voor personen van 18 jaar en ouder, die nog geen lid. zijn van een tennisvereniging. De lessen duren tien weken, één uur per week. Ze zijn overdag en beginnen eind mei. Voor meer tn- formatie: Direktie Sport en Re creatie, Ruud Marchand, tel. 071- 141945. baar te discussiëren. Wethouder Jit Peters liet weten dat de PvdA de kritiek van de oppositiepartijen niet zo maar naast zich neer moet leggen en wel degelijk aandacht aan moet besteden. Een definitief standpunt hebben de Leidse PvdA gisteren over deze zaak niet ingenomen. Voorzitter Jan Marinus Wiersma verwachtte dat dit punt nog wel een paar keer zal terugkeren op de agenda tij dens de komende ledenvergade ringen met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen volgend jaar. Tijdelijk Van der Berg verklaarde gisteren dat in principe ook moet worden gestreefd naar de vorming van een college waarin zoveel mogelijk par tijen zijn vertegenwoordigd. Voor Leiden zou dat betekenen dat bij voorbeeld naast vertegenwoordi gers van PvdA en WD, ook CDA'ers in het college zitting zou den moeten nemen. Volgens Van der Berg mag een meerderheids- college, zoals dat nu aan het be wind is, slechts een tijdelijke zaak zijn. Het mag alleen gedurende lan gere tijd worden voortgezet wan neer een oppositiepartijen niet in staat zijn goede wethouders te le veren of zich niet aan afspraken willen houden. Wethouders Peters voerde daar tegenin dat op die manier een aan tal zaken, zoals bijvoorbeeld het verkeersbeleid, niet of veel langza mer kunnen worden verwezenlijkt. "Het zou met het CDA in het colle ge nooit zijn gelukt om het Gerecht autovrij te maken". Van der Berg meende echter dat dit soort, vol gens hem wat minder belangrijke punten, een 'breed' college niet in de weg mag staan. Peters verklaar de daarop dat dit nu juist de pun ten zijn waarom het in Leiden draait. ADVERTENTIE DE verpleging! Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3