LEIDSCH DAGBLAD CNV sluit zich aan bij staking vandaag Bavo krijgt 40 min voor nieuwbouw in Rotterdam Studentenleider overleden WD wil hulp voor Marokkaans meisje Schadereparatiesaan alle merken ÜSH// Moederdag-zondag 12 mei zijn wij de gehele dag geopend vKBenmarkt ZATERDAG 11 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37701 Conflict in bouw verscherpt DRIEBERGEN (ANP/GPD) - De Bouw- en houtbond CNV gaat vanaf maandag zijn 38.000 leden in de bouw oproepen tot stakingen. Dit heeft de bondsraad van de bond in Driebergen unaniem besloten, nadat de rechter gisteren had bepaald dat de bouwwerkgevers niet ver plicht zijn om alleen met de Christelijke Bouwbond de CAO af te sluiten. DEN HAAG (ANP) - De WD- fractie in de Tweede Kamer heeft de hulp van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) inge roepen om te bewerkstelligen dat het 15-jarige Marokkaanse meisje Karima Ouchen naar ons land kan terugkeren. Deze leer linge van de scholengemeen schap De Schothorst in Amers foort wordt volgens de liberalen tegen haar wil door haar vader gedwongen in het huwelijk te treden met een bejaarde man in Marokko. De liberale kamerleden Dijk stal, Weisglas en Korthals heb ben er in schriftelijke vragen by minister Korthals Altes (justitie) op aangedrongen bij haar terug keer in ons land zorg te dragen voor opvang en begeleiding van het meisje, opdat herhaling van de gebeurtenissen kan worden voorkomen. Zij vragen de minis ter aan te geven onder welke om standigheden en op welke wijze zy tot vertrek uit ons land is ge dwongen. Ook vragen zij, of er wellicht sprake is van wetsover tredingten). Kanna sprong woensdag van een veerboot in de Straat van Gi braltar om zo aan de haar opge drongen oudere echtgenoot te ontkomen. Stratemakers leggen de laatste hand aan de voorbereidingen van het pausbezoek van paus Johannes Paulus II aan de kathedraal van Den Bosch. Vanmiddag komt de rooms-katholieke kerkvorst aan op het vliegveld Welschap bij Eindho ven, om onmiddellijk per helikop ter door te vliegen naar 's Herto genbosch. Daar zal hij onder meer de tradi tionele Maria-bidtocht bijwonen en een gebedsdienst in de Sint Jan lei den. Het pausbezoek wordt omge ven met de strengste veiligheids maatregelen ooit in Nederland ver toond. De komende vier dagen zijn meer dan tienduizend politiemen sen op de been. Radio Vaticaan heeft gisteren de verwachting uitgesproken dat de reis 'delicaat en allesbehalve ge makkelijk' zal worden. In een com mentaar meldt het radiostation dat de paus de Nederlandse katho lieken zal voorhouden dat 'het woord van Christus en de kerkelij ke leer niet kunnen veranderen om te worden aangepast aan de huidi ge trends'. (foto Anefo) (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De stichting Centrum Sint Bavo uit Noordwijkerhout mag in Rotterdam een nieuw psy chiatrisch ziekenhuis opzet ten. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft de directie laten weten dat daarvoor 40 miljoen gul den beschikbaar is. Het gaat om 200 bedden en 48 stoe len, waarmee de capaciteit van dagklinieken en poliklinieken wordt aangeduid, die op vijf ver schillende plaatsen in Rotterdam en Capelle worden ondergebracht. Het betreft zowel nieuwbouw als renovatie. Eind 1986 kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van de plannen. De regio Rotterdam is een witte vlek waar het de geeste lijke gezondheidszorg betreft. Om dat in het noorden van Zuid-Hol land sprake is van teveel bedden voor psychiatrische patiënten, moet er een aantal worden ver plaatst. Met het vorderen van de bouwplannen in de Maasstad zal dan ook het aantal bedden in de Bavo worden teruggebracht. Het is uiteindelijk de bedoeling dat er van de ruim 600 bedden nu niet meer dan 230 in Noordwykerhout achterblijven. In de bouwplannen zijn de mo derne ideeën ten aanzien van de psychiatrie verwerkt. Er wordt af gestapt de oude gewoonte om pa tiënten in kolossen van gebouwen onder te brengen. Trefwoorden zijn nu kleinschaligheid, versprei de ligging in woonwijken, geleid door een kleine organisatie. Als gevolg van uitgebreide dis cussies over de wijze waarop psy chiatrische patiënten moeten wor den verzorgd en gehuisvest, is nieuwbouw er jarenlang uitgeble ven. Het is voor het eerst sinds ja ren dat zoveel geld voor nieuw bouw beschikbaar wordt gesteld. De Bouwbond van de FNV, die al sinds begin deze week met stakin gen bezig is, heeft aangekondigd dat het aantal stakingen maandag fors zal worden uitgebreid. De CNV-bond zal zich daarbij aanslui ten en waar mogelijk zelf stakin gen beginnen. Volgens voorzitter D. van Commenee is de actiebe reidheid onder zyn achterban groot. „Onze leden staan te trappe len om de werkgevers een draai om de oren te geven", aldus de voorzit ter. Van Commenee zei te streven naar een goede samenwerking met de Bouwbond FNV in de komende acties. „Wy van onze kant zullen er alles aan doen om dat te laten sla gen". Het bestuur van de christelij ke bouwbond kreeg gisteren uit de bondsraad de nodige kritiek op het beleid van de afgelopen weken. Veel CNV-leden hadden liever ge had dat hun bond gelijk met de FNV aan de stakingen was begon- Dit heeft er de afgelopen week al toe geleid dat CNV-ers met de sta king hebben meegedaan. „Wij had den ons aanvankelijk wat verke ken op de actiebereidheid. Niette min hebben we onze eigen koers gevaren en dat heeft ook de in stemming van de bondsraad gekre gen", aldus Van Commenee. Hij zei te hopen dat er volgende week toch openingen kunnen worden gevonden om weer met de werkge vers aan tafel te gaan zitten. De CNV-bond heeft een nog niet naar buiten gebracht compromisvoor stel gedaan om uit de impasse rond de invoering van verdere arbeids tijdverkorting te komen. De Bouw- en Houtbond FNV heeft woensdag 15 mei inmiddels uitgeroepen tot landelijke actie dag. Volgens landelijk actiecoördi nator Van der Linden gaat vrijwel de hele bouw die dag plat. De bond roep alle leden via een vandaag te verspreiden krant op om woens- Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 VS-veto Nicaragua VERENIGDE NATIES (UPI/Rtr) - De Verenigde Staten hebben vrij dagavond in de Veiligheidsraad hun veto uitgesproken over een Ni- caraguaans voorstel onmiddellijk een eind te maken aan het Ameri kaanse handelsembargo. De uit slag van de stemming in de 15 lan den tellende raad was 11 voor, één tegen en drie onthoudingen (Groot-Brittannië, Egypte en Thai land, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad). Bewolkt Tot middernacht: veel bewolking, hier en daar motregen. Middagtemp. 13 gr., aan zee iets lager. Tot matige, kracht 4, toenemende wind, draaiend naar noord-oost. Zondag: perioden met zon en droog. Min.temp. 10 gr., middagtemp. circa 19 graden. Matige wind, kracht 4, uit noord-oost tot oost. Aan de kust af en toe krachtige wind, 6. Maandag t/m donderdag: zonnige pe rioden en slechts een kleine kans op een bui. Vrij warm, met een middag temp. van circa 22 graden. 12 mei 1985 Zon op: 05.51 uur, zon onder: 21.23 uur Maan op: 03.58 uur, maan onder: 13.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.17 en 22.59 uur, laagwa- ter 05.40 en 18.23 uur. 13 mei 1985 Zon op: 05.49 uur, zon onder: 21.25 uur Maan op: 04.14 uur, maan onder: 14.21 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.41 uur, laagwater 06.55 en 19.42 uur. APELDOORN (ANP) - Een klant van de Nederlandse Midden- standsbank heeft gistermiddag in het kantoor van deze bank aan de Apeldoornse Paslaan hon derd ratten en muizen losgela ten. Hij deed dat uit onvrede over de handelwijze van de bank, zo deelde voorlichter Dillen van de Apeldoornse politie mee. Uit het onderzoek is volgens hem gebleken dat de man in een auto met een Duits nummerbord bij de bank stopte en begeleid door een freelance fotograaf de bank binnenging om daar de die ren los te laten. „Toen onze men- 'Bankoverval' met muizen en rattenleger sen binnen kwamen stond het vrouwelijk personeel op stoelen en op bureaus en waren twee mannelijke collega's bezig om met motorhandschoenen aan de dieren te vangen", aldus de Apel doornse voorlichter. De ratten en muizen zijn op de gemeentelijke reinigingsplaats vergast. De man die de dieren losliet in de bank is de exploitant van de kermisatractie „Muizenstad". Hy had schulden bij de bank en zei dat hij geen voer voor de beesten kon betalen. Omdat de muizen en ratten volgens hem eigendom waren van de bank, liet hij ze daar los. De kooitjes waarin de beesten zaten, had de voormalige eigenaar geleend. Die waren geen eigendom van de bank en dus werden ze weer meegeno- Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin zondag 12 mei open! Die dag kunt u supervoordelig planten, tuingereedschap en tuinmeubels kopen. Onze tuinmeubelshow van 1.200 m- is een bezoek zeker waard en Bakker heeft een pratis attentie voor iedere dag naar een van de demonstratie ve bijeenkomsten te komen om te laten zien dat ze achter de eisen van de bond staan. FNV-voorzitter Wim Kok riep gistermiddag tijdens een stakings bijeenkomst in het FNV-gebouw De Opbouw te Arnhem, waar ruim 250 stakende bouwvakkers uit alle delen van Gelderland bijeen wa ren, alle werknemers in de bouw op om door te gaan met de acties totdat de werkgevers zwichten voor de eisen van de bonden. „Als er in de bouw gestaakt wordt, dan is er echt wel iets aan de hand", aldus Kok. „Laten we zien dat arbeidstijdverkorting geen ver langen is van een paar vakbonds bestuurders maar dat we er mas saal achter staan", zo vroeg hij de verzamelde stakers. Bezoek morgen de Mobiel- en Hobbymarkt De grootste en meest biedende Groenoordhallen Leiden van 10.00 tot 16.30 uur 32 PAGINA'S Sri Lanka: een en al haat Een beetje Tamein Hilversum Schaarste aan bijen bedreigt fruitteelt Na klap van Zuidafrikaanse politie AIDS ook voor heteroseksuelen een bedreiging AMSTERDAM (ANP) - Deskundi gen houden er rekening mee dat de gevreesde ziekte AIDS, die tot dus ver meestal met de dood eindigt, zich ook buiten de bestaande risi cogroepen (homo- en biseksuele mannen, spuitende drugsverslaaf den en lijders aan de bloederziekte hemofilie) zal gaan verspreiden. Op een internationale conferen tie over AIDS in de Amerikaanse stad Atlanta werd vastgesteld dat de ziekte zich ook via heterosek suele contacten kan verspreiden, aldus dr. R.A. Coutinho van de Amsterdamse GG en GD en drs. J.K. van Wijngaarden, landelijk AIDS-coördinator. Het aantal personen in de VS dat tot dusverre is getroffen door de immuniteitsziekte bedraagt meer dan 10.000. Dit cijfer zal zich dit jaar verdubbelen. Van de slachtof fers is 50 procent overleden. JOHANNESBURG (AP) - De zwarte studentenleider Sipho Mut- si, die het afgelopen weekeinde na verhoor door de Zuidafrikaanse politie overleed, is bezweken aan een bloeding tengevolge van een slag op het hoofd. Dat is volgens een advocaat van de familie van de overledene geble ken uit de lijkschouwing. Hij zei dat de politie heeft verklaard dat de 20-jarige Mutsi van een stoel was gevallen en op het achterhoofd terecht was gekomen. Mutsi, een leider van de zwarte studentenorganisatie CSAS, werd vorige week zaterdag bij zijn wo- Reünisten SS in Beieren warm onthaald NESSELWANG (Rtr./DPA) - De eerste deelnemers aan de omstre den reünie van voormalige leden van de Waffen-SS zijn gisteren in de Westduitse plaats Nesselwang (Beieren) aangekomen. Voor hotel Krone, de plaats van de bijeen komst, stonden betogers hen op te wachten. Zij onthaalden de reünisten op een fluitconcert en een gescan deerd 'moordenaars'. Voor de in gang van het hotel hadden zij bril monturen uitgestrooid, waarmee zij symbolisch verwezen naar het lot van zes miljoen joden. De echte reünie begint vandaag. Dan komen ongeveer 600 tot 800 veteranen van de eerste SS-pant- serdivisie 'Leibstandarte Adolf Hitler' en van de daarmee verbon den 'Hitler-Jugend' in hotel Krone, waarvan de-eigenaar by de SS- pantserdivisie Das Reich diende, bijeen om herinneringen op te ha len en strijdliederen van vroeger te zingen. Volgens de oud-strijders heeft het bezoek van president Reagan aan een Duits oorlogskerkhof waar gesneuvelde militairen van de Waf- fen-SS liggen bewezen dat zij niets anders dan gewone soldaten zyn. VLEESFRAUDE - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren de directeur van een vleeshandels kantoor in Weesp veroordeeld tot in totaal 10.000 gulden boete we gens het exporteren van varkens vlees afkomstig uit een gebied me' varkenspest. Het inmiddels opge heven bedrijf had in november 1983 in totaal 40.000 kilo mogelijk besmet varkensvlees gekocht in Schoonhoven en een groot deel daarvan uitgevoerd naar Engeland. ning in de noordelijke Oraiye Vrij staat gearresteerd. Volgens de poli tie had hij tijdens het verhoor stui pen gekregen en moest hij naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar hij zondag overleed. Een andere anti-apartheidsacti vist, de vakbondsleider Andries Raditsela, stierf maandag nadat hij door de politie was opgepakt. Vol gens zijn bond had een particuliere lijkschouwer vastgesteld dat Ra ditsela was bezweken tengevolge van een hersenbloeding aan de rechterkant van zijn hoofd. Sinds in Zuid-Afrika in het begin van de jaren '60 de wettelijke mo gelijkheid werd geopend om per sonen zonder aanklacht vast te houden, zijn ten minste 56 mensen in politiehechtenis omgekomen, op één na allen zwarten. Raditsela zal dinsdag worden be graven. Vakbonden hebben voor die dag een werkonderbreking van twee uur uitgeroepen. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 16 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 17 mei en zaterdag 18 mei ais volgt: VRIJDAG 17 mei: Automarkt advertenties woensdag 15 mei 10.00 uur Sleuteltjes woensdag 15 mei 11.00 uur Overige advertenties woensdag 15 mei 14.00 uur ZATERDAG 18 mei: Onroerend goed advertenties woensdag 15 mei 15.30 uur Personeelsadvertenties woensdag 15 mei 15.30 uur Sleuteltjes vrijdag 17 mei 11.00 nur Overige advertenties vrijdag 17 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad De hele krant voor de Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9.80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9.80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór hel abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80 Naam Adres Postcode Plaats U kunt deze bon opsturen neer het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op to sturen, kunt u ook even ballen 1071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1