S T SUIZEB* 4LLEN Hongarije: tijd van presentjes voorbij herschi 'Mij kan niets meer gebeuren' Richard van Polanen (UVS): naar Sparta of Feyenoord 'Een vriendendienst is er niet bij' Stevens: vier duels ZATERDAG 11 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 Eigenheimer Wiel Coerver was in '73-'74 trainer van Feyenoord en leidde de Kuipclub naar het landskampioenschap en de UE- FA-cup alvorens op de keien te worden gezet. Inmiddels is Coer ver in dienst van de Engelse voetbalbond om Britse spelertjes hét 'kappen en draaien' te leren. De KNVB beschouwt Coerver als een voetbalnar. Bondstrai- ners lachen om de praktijktrai ner Coerver terwijl ze zelf nog geen boom in de Zeister kunnen passeren. In Voetbal Internatio nal van deze week komt Coerver uitgebreid aan het woord en roept hij het beeld op van een ei genzinnige, licht gefrustreerde vakidioot, die af en toe de spijker bovenop z'n kop slaat. Een greep: "In Nederland, is het nu zelfs zo erg, dat er derderangs Engelse spitsen gekocht moeten worden, spelers die in Engeland niet aan de bak komen moeten ons redden. Het is een schande, een dergelijke spits moetje zelf opleiden, dat is niet zo moeilijk. De problemen in Nederland worden steeds groter, onze bondscoach Leo Beenhakker slaakt louter loze kreten over mentaliteit. Hij traint al een jaar Volendam, maar omdat daar geen mentaliteit is degradeert die club, laat hij dan zijn mond houden over mentaliteit". "In Engeland gebeurt er nog iets, omdat voetbalmensen de dienst uitmaken. Het zou een ramp zijn wanneer Siem Plooyer, Jan Rab en Ron Groen- woud de Engelse trainers zouden opleiden, dan waren de tribunes daar ook leeg. Howard Kendall heeft geen diploma, maar hij doet het niet slecht bij Everton, daarom zou het heel verstandig zijn van de KNVB wanneer Jo- han Cruijff, Willem van Hane- gem enzovoort hun diploma kre gen. Ik zou een korte cursus kun nen geven voor ex-voetballers, dat zou de redding voor het Ne derlandse voetbal betekenen. Kijk maar om je heen, in Italië bestaat geen cursus. In Engeland niet, in Brazilië ook niet. Ik heb lang genoeg gevochten, toen George Knobel kwam had ik hoop, eindelijk een voetbalman in Zeist, hij ging er kapot. Jan Zwartkruis heb ik gewaar schuwd, hij ging ook kapot. Met Kees Rijvers heb ik uren gespro ken, ik heb hem gezegd dat het mes er in moest, maar hij ging ook kapot. Met Rinus Michels probeer ik het niet eens meer. We hebben het over doping gehad, die docenten in Zeist zouden ie dere dag wat pervitine moeten nemen, misschien helpt dat". "Die verhalen over doping moet je wat rustig houden, maar wanneer je mensen uit de voet ballerij hoort zeggen dat er geen doping gebruikt wordt, schud ik mijn hoofd. Ik kan me voorstellen dat je er niet over praatmaar het is onrealistisch om het te ont kennen. Ik heb een clubarts mee gemaakt die weinig kwaliteiten had, maar hij had altijd een pot pervitine in zijn binnenzak. Neem nou Frans Thijssen, een prima voetballer, hij was alleen niet fel genoeg, maar met wat pervitine was hij niet af te stop pen". De heer KNVB Martin Bazuin uit Sassenheim trok zijn stoute voetbalschoenen aan en schreef ons het volgende briefje: Meneer Mogen wij u vragen bijgaande protestbrief voor ons te plaatsen in het artikel Suizebollen van uw krant. Wij hopen dat het mag". Het mag. Wij hebben een vraag aan u. De Dl van Teylingen stond voor de competitiestop (voor kerstmis) op de tweede plaats achter Noordwijk D3. De stand was toen: Noordwijk D3 9-15, Teylin gen Dl 9-14. Er moest nog één wedstrijd gespeeld worden Noordwijk D3-Teylingen Dl. Door het slechte weer is deze wedstrijd niet gespeeld. Dat kun nen wij wel begrijpen, maar toen wij pas geleden tegen Noordwijk D2 moesten spelen, werd na de wedstrijd Noordwijk D3 gehul- Redactie Jaap Visser en Rob Onderwater hoefde te worden en zij dus kam pioen waren. Dat vonden wij na tuurlijk niet zo leuk. Waarom wordt deze wedstrijd niet meer gespeeld. Het had toch ook een keertje door de week gekund. Misschien kan dat nog alstu blieft. Bij voorbaat bedankt. Teylingen Dl". Reactie van de 'beste mijnheer van de KNVB', Cor van Steijn: "De jeugdcommissie heeft be sloten Teylingen Dl alsnog het kampioensdiploma te geven. De wedstrijd kan moeilijk meer ge speeld worden. Er is een najaars reeks en een voorjaarsreeks. Door alle afgelastingen kon pas in maart weer worden gevoetbald, toen was de voorjaarsreeks al be zig en de najaarsreeks dus afge lopen. Je moet ergens een punt zetten anders loopt het verschrik kelijk uit en nu kan die wedstrijd eigenlijk ook niet meer worden gespeeld omdat voorjaarscompe titie nog niet is afgelopen, er nog een heleboel toernooien zijn en de velden al bijna dicht gaan. Dan toch nog een wedstrijd uit de na jaarsreeks laten spelen, maakt het allemaal heel onoverzichte lijk. Maar inderdaad, Teylingen had nog kans, vandaar dat die jongens ook de kampioensdiplo ma's krijgen". Onkunde - Wiel Coerver. geflankeerd door de knieën va ian het begin van zijn succesjaar bij Feyenoord. Lex Schoenmaker, (archieffoto ANPi zeiden ze, dat de wedstrijd tegen Teylingen niet meer gespeeld Wat roepen de Ajax-supporters tegen aanhangers van FC Gro ningen? 'Boeren!' Wat roepen dus de fans van FC Den Haag te gen het Friese publiek van Hee renveen: 'Boeren!' En wat doet de sportredactie van de Leeu warder Courant? Die scheldt te rug: Uit de LC van maandag: Een ieder die van buiten Den Haag komt, is in de ogen van de kleine, maar harde kern geweld dadige FC-aanhangers al gauw een boer, zeker als diegene uil Friesland komt. Het lag dan ook voor de hand dat de meegereisde fans, nauwelijks tweehonderd in getal, in de speciaal voor hen ge bouwde stalen kooi de voor een groot deel nog bebaarde kelen schor scandeerden met 'Boeren! Boeren!'. De kleine achtduizend Heerenveen-supporters glimlach ten om zoveel jeugdige onkunde. Niettemin zorgde de komst van de Haagse herriemakers naar het Friese Haagje voor enige nervo siteit binnen de gelederen van het gemeentelijk politiekorps. Alle verloven waren ingetrokken en dus werden alle 65 manschappen ingezet. Gesteund door een pelo ton van de Mobiele Eenheid, elf politiehonden-geleiders en twee rechercheurs uit Den Haag alles bij elkaar rond de 120 personen) had de Friese 'boeren-politie' met het Haagse 'voetbalvee' geen en kel probleem". Lokkerij nis wil gaan spelen er grote in- jekties nodig zijn. Vijftig nieuwe jeugdleden in verschillende leef tijdscategorieën zijn dan nodig om de aansluiting te krijgen (en te houden). Wat kunnen we daar aan doen. Akties? Zoals: bij het aanbrengen van één jeugdlid ge ven we een platenbon of boeken- bon van 10,-. Breng je twee le den aan, een bon van 25,- is je deel. Hij die een kompleet elftal aanbrengt, of elf spelers, kan re kenen op een draagbare kleuren televisie. Ik zal er in het bestuur over spreken, want er is me wel wat aan gelegen dat de onder bouw van VNL behouden blijft". Vuile was Nu het aantal kinderen afneemt, groeit het legioen van 'lokkers'. Scholen en sportverenigingen vechten om het kroos dat wordt gelokt met presentjes. Voorzitter John ter Beek looft in het vereni gingsorgaan van de Leidse afde lingsclub VNL zelfs een premie uit aan de kinderlokkers: "Er wordt jaarlijks, vooral dit jaar, het jaar van de jeugd, geld gepompt in aktiviteiten die het jeugdvoetbal moeten stimuleren. Stickers, posters en andere pa pieren moeten hiertoe bijdragen. Proef of demonstratie-trainingen worden eveens hierbij genoemd. Over de gehele linie haalt dit ech ter niet zoveel uit. Het totale aan tal kinderen in de voetbalsport loopt terug, het is niet anders. Als ik dan de situatie bij VNL onder de loep neem, kan ik alleen maar konstateren dat de klap bij ons hard aankomt. Zoals het er nu uitziet zullen we volgend sei zoen met een elftal minder aan de competitie gaan deelnemen. Een B en C-elftal. Het zal duidelijk zijn dat als VNL met haar jeugd kwantitatief een rol van beteke Hoewei net eerste elftal op het punt staat het voorbeeld van de reserves (degraderen) te volgen, is er bij de Leiderdorpse voetbal vereniging RCL gelukkig toch nog ruimte voor humor. In het clubblad van de zaterdageer steklasser ontwikkelt zich een aardige discussie tussen vete raan Hennie Rodenburg (of ie mand die onder zijn naam ope reert) en voorzitter Hugo Minder- houd, die samen in het derde elf tal spelen. Rodenburg beschul digde zijn praeses aanvankelijk van 'voetballuiheid', waarna Minderhoud de oud eerste elftal speler schriftelijk op zijn num mer zette. De beurt is nu weer aan Rodenburg: "De voorzitter doet in het ge wraakte artikel voorkomen alsof hij al het vuile werk op het mid denveld opknapt, terwijl die zelf nog te lui is om voor de wedstrijd z'n sokken op te hijzen. De voor zitter zou ten opzichte van mij mild zijn geweest door mij niet te schorsen. Een in mijn ogen bela chelijke redenering, want de voorzitter is in het derde elftal actief als speler en niet als voor zitter. En dan wel 'actief tussen vierenveertig aanhalingstekens zoals u zult begrijpen. Sinds kort gaat de voorzitter ook met de aanvoerdersband getooid, wat ik ook al weer belachelijk vind. Aanvoerder zijn of worden moet je, vind ik. afdwingen door pres taties en niet door geslijm met de leider, of z'n vrouw". Het woord is aan Minderhoud. BOEDAPEST (GPD) - György Mezey helpt Oranje maar direct uit de droom. „Als jullie werkelijk mochten denken", reageert de Hongaarse bondscoach op een sug gestieve vraag, „dat wij liever Ne derland dan buurman Oostenrijk in Mexico zien, dan moet ik jullie teleurstellen. Na alles wat er in het Hongaarse voetbal is gebeurd, is een vriendendienst wel het laatste dat ons land zich kan permitteren". In het al dagenlang uitverkochte NEP-stadion (70.000 toeschou wers) zal het Nederlands elftal dinsdagavond dus volledig op zichzelf zijn aangewezen. Vech tend voor zijn laatste kans op een WK-herkansing hoeft Oranje niet te rekenen op enige clementie. De tijd van presentjes behoort tot het verleden. Wat dat betreft hebben de Hongaren hun lesje geleerd; er wordt van alles aan gedaan om te voorkomen dat het Hongaarse voetbal ooit nog weer op die ma nier in diskrediet kan komen. Om zelfs maar de schijn te ver mijden dat het als eerste Europese land (naast wereldkampioen Italië) voor Mexico geplaatste Hongarije dit afsluitende kwalificatieduel niet serieus zou nemen, ontbood Mezey de internationals al woens dagmorgen in Tatra. In het platte landsdorp hamerde hij op de be langen die er tegen Oranje op het spel staan. Zowel voor het eigen aanzien als voor de geloofwaardig heid van het Hongaarse voetbal naar buiten. „Voor deze wedstrijd ben ik ex tra voorzichtig", aldus Mezey. „Twee landen hebben het grootste belang bij het resultaat en op een andere manier geldt dat ook voor ons. Door een goede prestatie te gen Oranje, dat hier nog altijd hoog wordt aangeslagen, bereiken we misschien dat het Hongaarse volk weer massaal achter de nationale ploeg gaat staan. Wellicht dat ze daardoor vergeten wat er in de af gelopen tien jaar allemaal aan on prettigs is gebeurd". Bang dat zijn internationals te gen Nederland niet de bezieling en de geestdrift kan opbrengen die onlangs in Wenen tegen Oostenrijk wel werd getoond, is de bonds coach niet. „Voor een Hongaar is het een eer om voor zijn land te spelen. De nationale gevoelens en de trots zijn belangrijker dan geld. Kijk maar Nyilasi en Esterhazy, die in het buitenland toch veel verdie nen, maar ook bereid zijn zich voor het nationale team uit te sloven". Anders ligt dat in de nationale competitie, nog altijd een toon beeld van treurnis, waarin hofleve rancier Honved met kop en schou ders boven de concurrentie uit steekt. Het zal Mezey heel wat waard zijn als de Hongaarse voet balbond de hervormingen nog ver der doorvoert en de spelers al op hun 26e (inplaats van op hun 28e) toestemming geeft om zich in het buitenland verder te ontplooien. „Voor de ontwikkeling van ons voetbal en voor de nationale ploeg", zegt Mezey uit de grond van zijn hart, „zou het beter zijn als ze eerder naar het buitenland mo gen". In de visie van Mezey hebben de spelers dan iets om naar toe te le ven en treedt er niet zo snel een verslapping op. „Een voetballer heeft elke keer opnieuw een im puls nodig, anders kan hij nooit op timaal presteren. Het clubvoetbal in ons land kan hem die niet geven, dus moeten we hem naar het bui tenland laten gaan. Anders belandt hij in een vicieuze cirkel en daar is niemand bij gebaat. In het buiten land behoudt hij zijn spelvreugde en doet hij nieuwe ervaringen op. Daar kunnen we met zijn allen van profiteren". Met de komst van Mezey twee jaar geleden is er vooral het laatste jaar veel ten goede veranderd in het Hongaarse voetbal. Na het wijdvertakte omkopingsschandaal werden er revolutionaire verande ringen doorgevoerd. Als opvolger van de behoudend ingestelde Kal man Meszoly schroomde Mezey ook niet harde voorwaarden te stel len en rekende hij en passant af met gevestigde vooroordelen. De grootste overwinning boekte hij echter vorig jaar november in Rot terdam toen Hongarije met 2-1 Nederland versloeg. Met die winstpartij plaveide Me zey. die slechts drie van de 18 inter lands verloor, niet alleen de weg naar het eindtoernooi in Mexico, vanaf dat moment werden in feite al zijn wensen ingewilligd. Met succes drong hij aan op een drie weken durend trainingskamp be gin dit jaar in Benidorm en Stutt gart en op oefen-interlands tegen West-Duitsland en Spanje, die Hongarije beide met 1-0 won. Daarna kon Mezey kwaad meer doen. Zelf beschouwt hij het trai- „Zonder dit soort trainingskam pen kun je nooit aan een elftal bou wen. De spelers moeten elkaar èn de positie door en door kennen. Het was ook geen handicap dat Nyilasi en Esterhazy er toen niet bij waren. Die doen in het buiten land zoveel ervaring op dat zij dit soort trainingskampen niet meer nodig hebben. Maar", zo geeft Me zey eerlijk toe, „ook voor mij was het een verrassing dat de ploeg te gen Oostenrijk in Wenen zo'n hoog niveau bereikte. Daartoe had ik het team nog niet in staat geacht Voor mij werd daarmee het bewijs gele verd hoe nuttig zo'n trainingskamp Vooral in dat opzicht had Mezey een enorme voorsprong op zijn col lega's uit Nederland en Oostenrijk, die de internationals hooguit voor een paar dagen bijeen kunnen roe pen. „Maar het grootste verschil tussen Hongarije en Nederland", aldus Mezey, „is dat ik twee jaar in alle rust heb kunnen werken aan een nieuw team. Van de ploeg die drie jaar geleden in Spanje speel de, zijn er in feite nog maar drie (Garaba, Varga, Nyilasi) over. Om die spelers heb ik een nieuw elftal gebouwd. Dat is de enige weg om tot succes te komen". Ook Mezey beschouwt het als een nadeel dat Nederland in een tijdsbestek van nog geen zes maan den drie verschillende bondscoa- ches versleet. Het trio Rijvers-Mi- chels-Beenhakker liet in vijf duels niet minder dan 23 spelers opdra ven, Hongarije speelde alle kwalifi catieduels in nagenoeg dezelfde sa menstelling. Mezey bracht alleen wijzigingen aan wanneer hij daar toe door blessures of schorsingen was genoodzaakt. „Toch ben ik er nog steeds van overtuigd", meent Mezey oprecht, „dat Nederland in onze groep over het meeste talent beschikt. Spelers als Kieft, Van Basten, Vanenburg en Gullit zijn toch uiterst getalen teerde voetballers. Daarom hebben de resultaten en het spel van Oran je me zo verbaasd. Vooral de gerin ge strijdlust tegen Oostenrijk. De last waaronder het elftal gebukt ging was kennelijk toch te groot". Onder diezelfde druk staat Ne derland dinsdagavond in het NEP- stadion, waar gewonnen moet wor den om nog een herkansing af te dwingen. „Dat heeft Oranje aan zichzelf te wijten", zegt Mezey. „Evenals Oostenrijk heeft Neder land de voetbalwereld getoond hoe het niet moet. Drie bondscoaches in één seizoen, dat is vragen om moeilijkheden". Millar na tijdrit in Vuelta Da Silva juicht: hij wint voor Bernard Hinault. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Huub Stevens van PSV voor vier wedstrijden geschorst. Stevens zou in de wedstrijd van 6 april bij Fortuna Sittard zijn tegenstander Wout Holverda een klap hebben gegeven. De overtreding was het arbitrale trio ontgaan, maar werd bij de tucht commissie aangebracht door de KNVB-waarnemer bij die wedstrijd. Gis teravond tijdens de mondelinge behandeling werd Stevens, mede door getuigenverklaringen van zijn tegenstander, schuldig bevonden aan het slaan. Door de schorsing kan Stevens niet meedoen in de tweede wed strijd uit de halve finales van het bekertoernooi tegen Utrecht. Helmond Sport zal in de bekerreplay tegen Wageningen Toon Nele mans moeten missen. Hij werd voor zes duels geschorst wegens het be spuwen en bedreigen van de scheidsrechter in het duel1 met RBC. ALCALA (ANP) - De individuele tijdrit over 42 kilometer van giste ren heeft geen beslissing kunnen brengen in de Ronde van Spanje. Het duel tussen Millar en Rodri guez eindigde onbeslist. Achter de Spanjaard Cabestany, die met 37 seconden voorsprong won, was de als tweede finishende Colombiaan drie seconden sneller dan de Schot. Rodrigues naderde de gele truidrager daardoor tot op tien se conden. De spanning in de Vuelta is daarmee twee dagen voor het slot in Salamanca naar het toppunt gevoerd. Millar stelde in Alcala de Hena- res, waar Gerard Veldscholten achtste werd in de tijdrit (hij staat twaalfde in het algemeen klasse ment op 11,24), niettemin onom wonden: „Mij kan nu niets meer gebeuren. Ik heb de Ronde van Spanje gewonnen". Was dit groot spraak van de Schot? „Zeker niet", meende hij. „Ik moet in de twee resterende etappes alleen nog maar te verdedigen. In de eindfase van een grote ronde is verdedigen tien keer gemakkelijker dan aan vallen". De slotrit van morgen tussen Se govia en Salamanca is volledig vlak en stelt niets voor. De tocht van vandaag over 200 kilometer naar Segovia voert over drie van de hoogste bergtoppen van deze Vuel ta. Millar: „Rodriguez heeft mij er niet één keer in de cols af kunnen rijden. Ik zie hem dat op de voor laatste dag ook niet meer doen". Romandië De Portugees Acacio Da Silva won de derde étappe van de Zwit serse Ronde van Romandie in de eindsprint voor Bernard Hinault. De Zwitser Muller (derde) behield de leiding van het algemeen klas sement. Johan van der Velde (ne gende) en Joop Zoetemelk (28e) bezetten in het algemeen klasse ment na de rit van gisteren respec tievelijk de derde en de tiende plaats, op drie minuten en 3.24. De Belgische beroepswielrenner Rudy Matt hijs zegevierde in de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. Eerder won Mat- thijs al de eerste rit. Zijn landge noot Jean-Luc Vandenbroucke bleef leider in het algemeen klasse ment. Beste Nederlander in de rit was Jean Paul van Poppel op een vijde plaats. In het algemeen klassement bezet Gerrie Knetemann de zeven de plek op 25 seconden. Hennie Kuiper staat 14e. ADVERTENTIE LEIDEN - De vaderlandse voet- bal'toppers' zijn aan het touw trekken om Richard van Polanen. De 17-jarige jeugdinternational van de Leidse zondag eersteklas ser UVS heeft aanbiedingen op zak van Feyenoord en Sparta, na dat eerder al FC Groningen en Ajax van hun belangstelling blijk hadden gegeven. Die laatste twee clubs zijn om diverse redenen (Groningen is te ver, Ajax wilde geen serieuze aan bieding doen) afgevallen als gega digden; de twee Rotterdamse ere divisieclubs zijn overgebleven. Aanvankelijk had Sparta daarbij de beste papieren. Linkerspits Van Polanen kan op het Kasteel voorlopig voor twee jaar één van de 18 contractspelers worden en had zijn keus eigenlijk al op die club blaten vallen. Feyenoord, waarbij hij in eerste instantie op basis van een onkos tenvergoeding aan de slag kon, verhoogde daarop bij monde van Wim Jansen echter de aanbieding, waardoor Van Polanen toch weer is gaan twijfelen. Volgende week beslist de talentvolle jeugdinter national, die enkele weken gele den nog met het Nederlands elftal van 16 en 17-jarigen deelnam aan het gerenommeerde jeugdtoer- nooi van Cannes. De Roode Ron de Roode blijft voorlopig bij FC Den Haag. De koploper in de eerste divisie heeft de 20-jarige Leidse spits voor de komende twee seizoenen vastgelegd. "Ron moet alleen zijn handtekening nog onder het nieuwe contract zetten, maar dat is een formali teit", meldt Jan van Wezel, de zaakwaarnemer van het Leidse trio in Haagse dienst.' Of ook Alfons Groenendijk en Marco van Alphen bij Den Haag blijven is nog niet zeker. Beide Leidenaars zijn ontevreden over de aanbieding die zij hebben ge kregen. Van Wezel: "Volgende week gaan we weer met Den Haag om de tafel zitten om verder te praten. In het geval van De Roode was dat niet nodig, want het be stuur van Den Haag heeft duide lijk gemaakt dat ze hem graag willen houden".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13