'Geen onderscheiding, maar een taak' Isolement kerkelijk jeugdwerk ter discussie G. van Loenen (Leiderdorp) voor het eerst in synode ZATERDAG 11 MEI 1985 PAGINA 11 Marekerk 10 ds. Kooreman, Rhenen, 5 ds. Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Hortensius; Bethlehemk. (Driflstr.) 10 ds. Hemmes, opendeurdienst, mmv jongerenkoor Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 mevr. ds. De Mey, mmv cantory; Waalse kerk (tijdelyk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Be vrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. J. Sierat, L.dorp; Diakonessenhuis 10.30 hr. H. J. van Straa- len, O.geest; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra, 10.30 dovendienst, hr. Terpstra; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Ryndijk) Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndyk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 Geref. Gem. (N. Ryn) 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref Gem. in Ned. (Bethl-kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. A. Baas, Katwyk. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq, gezins- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwyk (Flevoweg 5) 7.45 Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr. J. Schreuder. Evangehecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Schef- fer. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24); 9.30 en 4, Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstu die, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) berg, Leiden. Geref Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. De Boer. Hoofddorp. G. Herderkerk 10 ds. Moll, 6.30 ds. Tase- laar, ha; De Bron 9.30 ds. Taselaar, ha, 10.15 ds. Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, jeugd dienst; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Duin. Bergambacht. Geref/Herv. Gem. (in dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma, Z.meer, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds Richter. 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Van Willegen, Veenen- daal, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Koops, Bergambacht. Geref K. Vryg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. Muller, A.dam. BOSK&OP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Schou ten, Leiden. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. Ve- lema, Gouda. Geref Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Hassefras, Maas dijk, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz. Geref Kerk 10 ds. v.d. Wal, Vinkeveen, 7 ds. v.d. Wal (H.gom). Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wülemstr.) 9.30 ds. De Jong, 4.30 ds. Horsman, Dordrecht. Chr. Geref Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koek koek en zend. Verkerk. 6.30 ds. J. A. Malgo, mmv 'De Triomfatorsingers'. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 br. Te Hennepe, 6.30 ds. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. H. Bulthuis. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en e Zw.dam. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Schuurman; Ontm.kerk 10 en 6.30 (jeugddienst) dr. V.d. Bank, Ede. Ver. ter voorbereiding van een herv. deel gemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. "Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Bohimeijer, Ruurlo, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 5.45 zang. 6 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, Katwijk, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vryg. 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9.30 ds. Janse, Katwijk, ha, 5.30 ds. Goossens, Doorn. Chr. Geref. Kerk 10.30 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, di. 14 mei 7.30 ds. Hakkenberg, afscheid. Evangeliegemeente (Vivaldistr. 69) 9.45 hr. N. Asbergh. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deel gemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college) 10 mevr. ds. J. Visser, Den Haag. Geref. Kerste: Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Bohi meijer, Ruurlo. Geref. K. Vryg. 9.30 leesd., 2.30 ds. Gratz. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse (in Vredes kerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. A. de Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 ewn 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 br. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. uem. io ds. Lapré, 7 zie geref kerk. Geref. Kerk 10 ds. Swierts. Maassluis. 7 ds. den; Lapré. TN- r Beekhuis, R.dam. Remonstr. Gem. zie Zw.dam. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. De NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geu ze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Jeroense, Hoofddorp, 7 ds. Dronkert, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Je- roensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. ha, 5 ds. v. Slooten, Putten, 7 ds. v.d. Lee, muzikale vesper; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. Berkhof, Lei- venberg, met verstandelijk gehandicapten, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 (jongerendienst) mevr. ds. Westera. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 5 ds. v.d. Kooi, De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Slooten. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Elgersma; •Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. J. Roosjen; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen z 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. El gersma; De Zilk 10 mevr. ds. v.d. Mey, ha. ringa, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 prof. mr. Reugebrink, L.dorp. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Brink, HaarLmeer, 4 ds. Smelik, Nieuwe- gein, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. Mackaay, Leiden. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. fren 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Schoon, Maasdijk, jeugddienst; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Geref. Kerk 9.30 ds. C. J. de Jong, Voor hout, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 9 ds. v. Dijken, Lisse, 7 ds. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 mevr. D. Boersma, Bad hoevedorp, jeugddienst, 6.30 ds. v.d. Vel den, Leiden. Geref. K. Vryg. 9.30 ds. H. W. van Egmond, 2.30 ds. Room, Alphen. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. G. de Jong, Zoetermeer, 4 ds. Vroegindewey, Eemnes. Geref. Kerk 9.30 dr. v.d. Kamp, Wassenaar, Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 ge- spreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglic. dienst. n, R.dam, 5 ds. Noordam, Bleiswyk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Vuyst, Driebergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Riphagen, Papen- drecht. Geref. Kerk ZijUaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v. Loenen, L.dorp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. v. Ginkel, A.dam. den. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 6.30 prof. Veenhof, A.dam. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meye- ring, O.geest. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Markus, Wadd.veen. Geref. Kerk 9.30 mevr. Nijendijk-Cnossen, Woerden, 7 ds. Femhout, Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wol- thaus. Rk Kerk St Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERSSM: Herv. Gem. 9.30 ds. Ey- senga, 6.30 ds. Buikema. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, Leimuiden, 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. 2.15 mevr. ds. Thieme-Tie- sing, streekdienst tgv 350-jarig bestaan kerkgebouw. LEIDERDORP - Als maandagmiddag koningin Beatrix en prins Claus de paus ontvangen, staan bur gemeester en wethouders van Gouda in de Burgerzaal van het Goudse stadhuis ge reed om de nieuwe gerefor meerde synode te begroe ten, die dinsdagmorgen om 9 uur in het kerkgebouw 'De Veste' officieel wordt geopend. Is voor de ontvangst ten paleize van het opperhoofd van de rooms- katholieke wereldkerk een half uur uitgetrokken, B. en W. van de kaas- en kaarsstad hebben voor de gere formeerde top het dubbele gereser veerd. Maar dat gezelschap is dan ook 73 man-en-vrouw sterk. En na de ontvangst ten stadhuize wordt hun op oorspronkelijk roomse grond, de Agnietenkapel vlakbij het raadhuis, nog een broodmaal tijd aangeboden. Na bezichtiging van de Janskerk met de unieke kleurenramen van de gebroeders Crabet en koffie in 'Het Brandpunt' (Turfmarkt) be gint de synode maandagavond om kwart voor 9 met een 'bidstond' in de Turfmarktkerk. De meeste sy nodeleden brengen die nacht door in een gastgezin, want de ope ningszitting de volgende dag (met een reeks verkiezingen) is ook in Gouda. Die middag gaat de synode weer uiteen. Tot oktober. De volgende zittingen in de komende twee jaar worden niet in Gouda maar, zoals gebruikelijk, in het conferentie oord 'De Blije Werelt' (Lunteren) gehouden. Deze periode ontleent haar naam - 'synode van Gouda' - dus alleen aan de stad waar de sy node wordt geopend. Zo is de vori ge de geschiedenis ingegaan als 'synode van Dokkum'. Die van Gouda telt onder de 73 leden 19 vrouwen. Vier meer dan de synode die twee jaar geleden in Dokkum werd geopend. De af gevaardigden komen uit de regio's Groningen, Friesland-noord en -zuid, Drente, Overijssel, Gelder land, Utrecht, Noord-Holland-oost en -west, Zuid-Holland-oost, -west en -zuid. Zeeland en Noord-Bra bant en Limburg en van de Evan gelische Altreformierte Kirche, een verzameling plaatselijke ker ken even over de Nederlands-Duit se grens. Van de 73 afgevaardigden zijn er niet minder dan 35 die in Gouda voor het eerst aan een synode-lid- maatschap beginnen. Zo ook de Leiderdorpse predikant G. van Loenen (57), die onder anderen met mevrouw P. C. Buijze-van den Beukei uit Rijnsburg de regionale synode Zuid-Holland-west verte genwoordigt. De Voorschotense predikant J. D. A. de Zwart heeft zich nu teruggetrokken. Bescheiden Vraag aan dominee Van Loenen: is het lid zijn van een synode zoiets als een onderscheiding? Zijn antwoord; "Ach nee, het is een taak, een opdracht. Men acht mij daarvoor, naar ik mag aanne men, wel geschikt. Van de 24 stem men op de synode Zuid-Holland west kreeg ik er 20. Nou, dan ben je dus verkozen". In preken en gesprekken hebt u zich over de synode in het algemeen nogal eens kritisch uitgelaten. Soms wekte dat zelfs de indruk dat u dit gezelschap niet al te serieus "Kritisch ben ik nóg. Maar dat is nog geen reden om je voor dit werk niet beschikbaar te stellen. Voor je visie op bepaalde zaken mag je toch vrij uitkomen?" Wat was uw motief om positief te staan tegenover een mogelijke ver kiezing? "Omdat ik nu geen reden had me eraan te onttrekken. Eerder had ik die wél, met een wijk van 1700 zie len en nog allerlei taken buiten de plaatselijke kerk". (Zo is Van Loe nen drie jaar voorzitter van de clas sis Leiden geweest*). Is dat motief- geen reden om nee te zeggen niet wat mager? "Natuurlijk hoop ik, dat de ont wikkelingen in de kerk die in het verleden zijn ingezet zullen door gaan. Dat is niet zomaar vanzelf sprekend. Daarvoor moeten men sen zich wel willen inzetten. Dat wil ik op deze plaats een beetje gaan doen". Welke ontwikkelingen bedoelt u? "Ik denk dan aan 'Samen op weg' (het naar elkaar toegroeien •van gereformeerden en hervorm den - dG), de uitspraken van de synode over de homofiele naaste, het vredesvraagstuk en de visie op huwelijk en gezin. En zo is er nog wel meer te noemen". "Weet goed: ik ken de synode een bescheiden functie toe. Ja, dat is het woord; vooral bescheiden. Liever geen uitspraken waar ieder een later overheen rolt. Ontwikke- Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot lingen moeten van onderaf begin nen. Geen formeel gezag. Maar je lost problemen en spanningen ook niet op door de klok terug te zet ten". Niet somber Als u naar de landelijke statistie ken kijkt, bent u dan niet bezorgd? In 1983 maar weer 5713 gerefor meerden minder. De morgendien sten in de gereformeerde kerken trokken in 1982 ruim 41 procent van het kerkvolk en de middag diensten ruim 17 procent. Vijfjaar eerder, in 1977, was dat nog respec tievelijk 44 en 21 procent. En tien jaar eerder, in 1972, 44 en 26 pro cent. En in West-Nederland ligt de kerkgang zowel 's morgens als 's middags nog 5 procent lager. "Als ik om mij heen zie hoeveel mensen voor die kerk nog in de weer zijn en naar de diensten ko men en met hoeveel inzet en trouw wordt gewerkt om er weer een le vende zaak van te maken, dan kun nen zulke cijfers me beslist geen wanhoop aanpraten. Nee, ik ben er niet somber over. Statistieken zeg gen wel iéts, en we moeten ze niet negeren, maar ze zeggen zeker niet ólles. Trouwens, er zijn ook andere cijfers. Die geven juist een grote betrokkenheid te zien. Er worden vaak heel verkeerde conclusies uit dat materiaal getrokken. Zo in het algemeen over leegloop praten is toch onzin?" Zal de synode u veel tijd kosten? "Ik ben er altijd al mee bezig ge weest wat de kerk voor 'buiten' kan betekenen, vooral op het ge bied van maatschappelijk werk en welzijn. Niet om wat te zeggen, maar ik werk altijd de hele week. Daar beklaag ik mij niet over. Dat is voor mij geen punt. En de mees te predikanten doen er wel wat bij. Je hebt bijna allemaal naast je plaatselijke werk ook bredere ta ken". Maar nu concreet: hoeveel tijd gaat erin zitten? "Collega De Zwart uit Voorscho ten heeft uitgerekend, dat het hem in die twee jaar zo'n 75 dagen heeft gekost. Ik hoef hier geen dingen af te stoten. Maar het kan weieens ge beuren, dat een collega iets moet overnemen. Een voorbeeld: op de dag van de openingszitting kan ik geen trouwerij of begrafenis doen". De synode krijgt zes vaste com missies: 1 belijdenis en opleidin gen, 2 kerkrecht, 3 liturgie, ethiek en bijzondere interkerkelijke con tacten, 4 getuigenis en dienst bin nenland en geestelijke verzorging, 5 getuigenis en dienst buitenland (zending en werelddiakonaat) en 6 algemene zaken (financiën onder andere). Hebt u voorkeur? "Getuigenis en dienst binnen land en geestelijke verzorging ligt me wel. Maar het is niet zeker of aan een persoonlijke voorkeur ge volg kan worden gegeven. Het mo- deramen (bestuur - dG) beoor deelt of dat mogelijk en wenselijk Pijp Is er nog wel iéts waar u een beetje tegenop ziet? "Dat ik tijdens de vergaderingen m'n pijp niet mag gebruiken". (En Van Loenen heeft er nog wel drie in gebruik). Maar dat gemis wordt enigszins vergoed door het weten dat som migen blij zijn met zijn afvaardi ging naar de synode. Zij hebben hem dat gezegd. Door de telefoon of zomaar in het voorbijgaan. En dat is toch leuk. Van Loenen"Zo in het algemeen over leegloop praten is toch ón- Inquisitie. In een exclusief vraaggesprek met een Braziliaanse krant heeft de Zwitserse rooms-ka- tholieke theoloog Hans Küng, die in het Duitse Tübingen doceert, al le bisschoppen en theologen ter wereld opgeroepen, zich te vereni gen tegen - wat hij noemt - 'een nieuwe golf van inquisitie'. Küng reageerde daarmee op het Vati caanse besluit om de Braziliaanse 'bevrijdingstheoloog' Leonardo Boff voor een jaar het zwijgen op te leggen. Drie vooruitstrevende Bra ziliaanse bisschoppen stellen op het ogenblik al een protestbrief op voor het Vaticaan. Paus. De paus is van plan vol gend jaar februari een bezoek te brengen aan India. Na zijn bezoek aan de Benelux gaat hij in augus tus eerst naar Afrika, waar hij het internationale eucharistisch con gres in Kenia zal bijwonen. Abortus. De commissie voor maatschappelijke vraagstukken van de Presbyteriaanse Kerk van Schotland vraagt in een rapport haar synode, druk op de regering uit te, oefenen voor wijziging van de abortuswet van 1967. Na dat jaar zijn er meer dan 2 miljoen zwan gerschappen afgebroken. De com missie is daarover ontzet en zou de teugels strakker willen aanhalen. Zelf acht ze abortus alleen toelaat baar als het leven van de vrouw bij voortgezette zwangerschap in ge vaar komt. Baptisten. Vorig jaar is het aantal volwassen en dus gedoopte baptisten in de wereld met 2 pro cent gestegen. Er zijn er nu ruim 31 miljoen. In Europa doet zich een lichte daling voor. Beleidsnota van Leidse hervormde en gereformeerde jeugdraden LEIDEN - Bijna alles wat met jongeren in de kerk heeft te ma ken wordt naar het jeugdwerk toegeschoven. Het zijn vooral de jeugdouderlingen die zorgen voor het contact tussen kerkera den en jeugdwerk. In het ver lengde daarvan ondersteunen de jeugdraden het werk in de wij ken. Door deze organisatievorm kan het jeugdwerk los komen te staan van andere delen van de kerk, wat nadelig is voor een dui delijk samenhangend beleid. Dat is te lezen in een beleids nota van de Leidse hervormde en gereformeerde jeugdraden, die gisteren op een forumavond in de Bevrijdingskerk aan de kerkeraden is aangeboden. Het stuk kreeg een titel mee waar mee de twee raden hun visie op jongeren en jeugdwerk kernach tig samenvatten: 'Leren van el kaar'. Hun doel is "te komen tot een zo nodige bijstelling van het huidige kerkelijke jeugdwerk". "Dat moet wel een ónderschei den plaats binnen de gemeente hebben, maar geen géscheiden plaats". Levend geheel De makers van de nota consta teren niet alleen problemen bin- kelijke gemeente doorgeven". Naast kennisoverdracht vragen zij meer aandacht voor hun christen-zijn in déze tijd. "Dat heeft zich nog niet vertaald in een aanpassing van kerkelijke structuren en activiteiten", oor deelt de nota. In een'tweede hoofdstuk ge ven de samenstellers een inven tarisatie (met suggesties) van het clubwerk, de sozen, de koren, de jeugdkapel kindernevendienst/ jeugddienst, de zondagsschool, de catechese, de gespreksgroe pen, het jongerenpastoraat, eventuele nieuwe werkvormen en de voor dit alles noodzakelij ke overlegorganen. Behoefte De kerkelijke organen hebben, volgens de nota, maar weinig waardering voor het clubwerk. Dat is ook schadelijk voor de mo tivatie en het uithoudingsvermo gen van de leiding. Het clubwerk heeft behoefte aan een begelei dende en ondersteunende orga nisatie. Zo ook de sozen (16 jaar en ouder), hoewel op grotere af stand. De medewerking van ko ren aan liturgie en viering kan groter. Aandacht verdient ook de doorstroming naar de jeugdka pel. Wat de catechese betreft pleit de nota voor 'catecheseteams' ('leken' en predikant) ter verkrij ging van 'een soort tweerichting- verkeer'. Bij het jongerenpasto raat is de centrale vraag hoé de jongeren te benaderen. "Wat kan of moet er gezegd worden in een pastoraal gesprek?" De jeugdra den willen bij het zoeken naar antwoorden 'een stuwende kracht' zijn. Voor het opvangen van vroege re belijdeniscatechisanten .den ken de makers van de nota aan een 'stageprojekt'. "Jonge kerk leden kunnen zo leren, de verant woordelijkheid voor het kerkelij ke gebeuren mee te dragen". Kernpunt van de hele nota is, dat er in de gemeente plaats moet zijn voor de geloofsbeleving en geloofsuitingen van jonge men sen. "Dat is méér dan dat oude ren de jongeren tolereren". De beide jeugdraden doen in hun inleiding tot de nota een dringend beroep op de beleidsor ganen, predikanten en gemeente leden om van dit alles serieus kennis te nemen en ermee aan de slag te gaan. discussie te stellen. Vaak mogen jongeren proeftuintjes maken, "maar dan wel zonder wezenlijke invloed op de 'tuin' van de oude ren". De nota vindt dat in strijd met de visie op de kerk als leer- gemeenschap. Wisselwerking "Het isolement van het jeugd werk moet ter discussie komen". Een eerste vraag voor de beleids organen is, of er werkelijk een gelijkwaardige wisselwerking bestaat tussen ouderen en jonge ren ten aanzien van bijvoorbeeld jeugddiensten, catechese, club werk, gespreksgroepen, jonge renpastoraat en kinderneven- diensten. Het beleidsplan bevat ook voorstellen om jongeren meer te laten delen in kerkelijke activiteiten en het jeugdwerk daaraan meer te'laten aanhaken. Overigens is jeugdwerk niet al leen een activiteit voor en met de kerken. "Problemen als jeugd werkloosheid, kernbewapening en eenzaamheid behoren in het inhoudelijke beleid van het jeugdwerk een belangrijke plaats te hebben. Dan moet er wel gelegenheid zijn dat jonge ren hun eigen situatie aan de ker (tekening Loes van der Mark) De beleidsnota, die de kerk ziet als gemeenschap om te le ren, te vieren en te dienen en daarom pleit voor een gelijk waardige relatie tussen jongeren en ouderen, is bedoeld als aanzet tot gesprek hierover. Ze wil een weg vinden "waarlangs jongeren en ouderen binnen de gemeente van Christus kunnen gaan om tot een levend geheel te komen". In de gemeente als 'leerge- meenschap' kunnen jongeren een belangrijke plaats innemen, zegt de beleidsnota van de jeugd raden. "Wij moet éf van de gedachte dat ouderen hun ken nis, inzicht, ervaring en structu ren op het bordje van de jonge ren kunnen leggen zonder dit ter nen het kerkelijke jeugdwerk zelf, maar ook een scheiding tus sen jongeren en kerk. Voor de toekomst van de kerk een zorge lijke ontwikkeling. "De verbin ding van het jeugdwerk met de maatschappij en de kerkelijke gemeente is slecht. Veel jonge ren haken voortijdig af'. Binnen de kerk zou men zich de vraag moeten stellen, wat daarvan de oorzaken zijn. "De in vloed van jongeren op het inhou delijke beleid van de kerk is zeer klein. Er wordt nog steeds een houding aangenomen van: wij weten wel wat goed is voor de jeugd. Terwijl jongeren juist meer mogelijkheden willen om zich in de kerk te herkennen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11