Onbegonnen Werk ara*» Tentoonstelling: wat niet werd gebouwd in Leiden Wie binnentreedt, moet de tekst wel goed lezen m mmRmmmmwMmvmmmmMmmmmm m Architectencafé: door onderlinge discussies naar betere kwaliteit PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 10 MEI 198 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Veertig jaar na de bevrijding - een mijlpaal die inspireert om vele dingen voor te stellen of te verankeren. De vraag is of het al lemaal zo zinnig is wat er onder de druk van dat Moment wordt aangeprezen. Burgemeester Goekoop heeft tijdens de opening van de ten toonstelling over de oorlog in de Waag als zijn mening gegeven dat de Leidse universiteit een leerstoel moet krijgen voor de ge schiedenis van de Tweede We reldoorlog. "Er is nog zoveel on bekend gebleven". Zou dat nou nodig zijn? In Nederland bestaat, zoals ie dereen weet, een Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat zich kan meten met het beste wat er verder op dit gebied in de we reld te vinden is. Het heeft in de afgelopen tientallen jaren tal van wetenschappelijke studies het licht doen zien, waaronder het alom bekende standaard- werk Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoor log". Waarom in Leiden gaan doen wat al in Amsterdam voortreffe lijk gebeurt? Het is misschien waar dat er nog zoveel over de Tweede We reldoorlog onbekend is gebleven, anderzijds weten we over niets zóveel als over de periode '40-'45, omdat de geallieerden direct na de bevrijding de Duitse archie ven eenvoudig hebben leegge haald. Waar normaal een halve eeuw voor staat, was nu in enkele jaren bekend. Het argument "er is nog zoveel onbekend gebleven" geldt na tuurlijk voor zoveel facetten uit de geschiedenis. Het pleidooi van de burgemeester doet daarom een tikje modieus aan, al is dat mis schien niet het juiste woord. Ook om een andere reden zou het niet logisch zijn om nu ineens een aparte leerstoel over '40-'45 in het leven te roepen. De Tweede Wereldoorlog, hoe belangrijk ook. behoort niet geïsoleerd te worden bezien. Hij is, veertig jaar na de bevrijding, een fase in de moder ne geschiedenis. Iets buitenge woon schokkends, maar toch een fase. stuk schreef ze dinsdag: "Is het niet mogelijk in het vervolg met z'n allen om acht uur aanwezig te zijn om onze doden te herden ken? Kan de herdenkingsdienst dan écht niet eerder beginnen of eventueel later, zoals elders! Do den herdenken is toch iets van al len samen en niet van groepen apart". Het eerste dat bij ons opwelt is: heb je voor dodenherdenking nu eigenlijk autoriteiten nodig? lid Dick van Duijn (CDA) wel eens hebben gehoord van de uit drukking "overdaad schaadt"? Vast niet. Anders zou hij hij het toch niet in zijn hoofd hebben ge haald om over het gemeentelijk beleidsplan het zonderlinge to taal van 64 vragen te stellen? Nieuwsgierigheid, dorst naar kennis - het is mooi, noodzake lijk zelfs, zeker in de politiek. Herdenking Lezers van deze krant hebben hun misnoegen uitgesproken over de wijze waarop het al jaren toegaat bij de dodenherdenking in Leiden. Het stadsbestuuran dere autoriteiten en genodigden wonen eerst een herdenkingsbij eenkomst bij in de Marekerk. houden daar ook twee minuten stilte en begeven zich vervolgens voor de officiële kranslegging naar het monument bij molen De Valk. Dan is er intussen zo'n drie kwartier voorbijgegaan. Vele mensen die al voor achten naar het monument komen, zijn dan intussen al naar huis gegaan. Zo gebeurde het ook dit jaar. Mevr. P. Brandt-Oppelaar uit de Bilderdijkstraat in Leiden, heeft zich gestoord aan deze gang van zaken. In eën ingezonden Maar die vraag gaat vermoede lijk aan de essentie voorbij. Daarom: wij scharen ons van harte achter dit pleidooi. Het is eigenlijk aan de bedenkelijke kant dat het comité dodenher denking en het stadsbestuur zich dit al niet veel eerder zelf hebben gerealiseerd. De officiële plech tigheid behoort om twee minuten voor acht bij het monument te worden gehouden. Nergens an ders en ook niet later. Die herden kingsdienst kan best een half uur eerder beginnen. Hét zou verstandig zijn van de organisatoren om nu al mee te delen dat het volgend jaar an ders zal toegaan. Overdaad. Zou het Leidse gemeenteraads- Maar alles heeft zijn grenzen. En Van Duijn behoort kennelijk tot het slag mensen dat geen enkel oog heeft voor het nut van beper king. Ze hollen maar door, gelijk ontsnapte circuspaarden. Een beetje doorgewinterde po liticus had zijn voornaamste punten samengevat in op zijn hoogst tien vragen. Dan mag hij ook op serieus antwoord rekenen. "Van Duijn wil duidelijkheid stond er stoer in de krant van woensdag. Het ironische en tra gische is dat hij door zijn aanpak, waarin elke nota-regel onder de microscoop lijkt te zijn gelegd, het gevaar loopt die dui delijkheid nu juist niet te krij gen. Want de kans is groot dat de wethouder hem straks ongeveer gaat behandelen zoals ouders een eindeloos doorvragend kind. "Dickie, zo is het mooi geweest ga nu maar weer lekker spelen". Zweetkamertje Op de achterpagina van de NRC, gevuld met verstrooiende artikeltjes, tref je de laatste tijd nogal eens wat over Leiden aan. Een paar weken geleden deed de Amsterdamse schaakmeester Hans Ree verslag van een weekje vakantie in deze stad. Het had niet veel om de hakken. Ree had zich kennelijk opgehouden in een klein, eng studentenkringetje, want hij kwam weer eens aanzet ten met de afgezaagde verhalen over de geringe intelligentie van de doorsnee-Leidenaar en over de criminaliteit van de cafés af stropende Katwijkers Hij was blij, zo schreef hij, dat hij na die week weer naar de hoofdtad terug kon. Het was typisch het verhaal van een Amsterdamse ....provin ciaal. Deze week bleek weer iemand van NRC-huize Leiden te hebben aangedaan. Jetske Mijs schreef gisteren over het beroemde zweet kamertje van de Leidse universi teit. "Hier hebben in de loop der jaren heel wat mensen vol span ning gewacht om in één van de belendende kamers te worden ge roepen voor het beslissende exa men. Hier kwamen ze na afloop leeggelopen weer terug om wéér te wachten, op de uitslag". So far, so good. Maar dan. "Het Latijnse opschrift boven de ingang van het zweetkamertje is niet bemoedigend. Er staat: 'Gij die hier binnentreedt, laat alle hoop varen'. Het wachten voelt hier als hoogspanning, de kamer heeft iets van een martel kamer". Volgt verdere beschrij ving van het kamertje met de vele handtekeningen. Latijns opschrift? "Lasciate ogni speranza voi che entrate" zijn wij zo vrij voor Italiaans te houden. Geen bemoedigende en tree, nee. Maar het is Mijs kenne lijk geheel ontgaan dat het hier om een befaamde regel gaat van de Italiaanse dichter Dante, die er in de 'Goddelijke Comedie' de hel mee aanduidde. Zoiets mar kants mag toch niet onvermeld blijven. Voor die cultuur uitstralende NRC is het nogal magertjes. Maar goed, we geven de moed niet op, er komt vast nog wel eens iemand hier die behoorlijk over Leiden en zijn schatten schrijft. Zorgenkind. Als er één zaak is die het ge meentelijke zorgenkind, de Leid se Woningstichting op de grond vesten heeft doen schudden, dan is dat wel het bouwschandaal WaardgrachtlOranjegracht. Maar liefst 2,3 miljoen harde flo rijnen waren nodig om de bouw- blunders in deze oer-Leidse wijk te verhelpen. Dat er nog losse eindjes van een paar duizend gulden stookkosten zijn blijven hangen is misschien niet onvergeeflijk. Maar voor de 230 bewoners, die niet gewend zijn te rekenen in bedragen met minstens vijf nullen en al een jaar of zeven niet weten waar ze aan toe zijn, komt zo'n slordig heidje hard aan in de huishoud portemonnee. De bekende drup pel vormen dan de gasmeters, die onverklaarbare meetverschillen vertonen Het wordt zwemmen geblazen in de Waardgracht of Oranje gracht. Wanneer de stookkosten kwestie niet snel wordt opgelost, kan de firma Warmtemeter uit Schiedam haar meteropnemers uit het water vissen. "Als die warmtemetets aan de deur ko men gaan ze gelijk de gracht in", kreeg volkshuisvestingswethou der Dick Tesselaar bars te horen toen tweeëneenhalf dozijn ont stemde bewoners zijn kamer on verwacht binnenvielen. Tesselaar, die de sfinx van Cheops in onbewogenheid zelfs evenaart als' driehonderd boze flatbewoners een al vijftien jaar lang defecte lift op zijn bureau zetten - en dan zal zeggen "voor de volledigheid had u misschien beter ook de koker kunnen meene men" - bleek echter vrij snel tot actie bereid. De bewoners kun nen een voorstel voor een nieuwe regeling spoedig tegemoet zien. De mand met te schillen ooft is daarmee voor de bewoners nog niet leeg. Huisbaas de LWS kan maar beter de borst natmaken, hoewel de orkaan het hardst zal woeden boven het hoofd van voorzitter Van Rij. Directeur Streefland immers lijkt in deze kwestie het liefst de oude jas van 'onwetendheid' aan te trekken. Hij heeft al een paar keer laten horen van niets te weten. Sterker nog, Streefland meldde de laatste keer - om inlichtingen gevraagd te wachten op over leg met Van Rij, waarin hij op de hoogte zou worden gebracht. Ter wijl Van Rij net een half jaar LWS-voorzit ter is en Streefland toch al meer dan een kwart eeuw in het wonderland van de volks huisvesting rondloopt. Wie weet er dan waar Abra ham de mosterd haalt? In een overvolle porseleinkast. rr=- af af. af LEIDEN - Hoe zou Leiden er hebben uitgezien als alle bouwplannen die de afgelopen jaren zijn gemaakt daadwerke lijk waren uitgevoerd in plaats van als een curiositeit in een bureaula te verdwijnen? Eén ding is zeker: anders dan de stad er nu uitziet. Maar, zou het er ook beter, mooier of zelfs spectaculairder hebben uitge zien als illustere plannenma kers geen strobreed in de weg zou zijn gelegd door politieke, economische of stedebouw- kundige aspecten? door Jan Rijsdam Op die vragen probeert de tentoon stelling 'Niet gebouwd Leiden', die vanaf vorige week in het Leidse stadsbouwhuis valt te aanschou wen, een antwoord te geven. De expositie bestaat uit een verzame ling bouwplannen die om uiteenlo pende redenen niet verder zijn ge komen dan de tekentafel. Juist in een tijd waarin een grote behoefte bestaat aan nieuwe impulsen in de architectuur is het aardig om te zien of we in het verleden mis schien kansen hebben gemist en daar alsnog ons voordeel mee zou den kunnen doen. Critici menen dat de nieuwbouw in de stad zich de afgelopen jaren heeft gekenmerkt door brave plan netjes, aangepast aan de bestaande bebouwing, die niet in staat zijn de stad een werkelijk nieuw gezicht te geven. Er is teveel van hetzelfde gebouwd: pittoreske huisjes, met standaard vormen, ingegeven door de hang naar nostalgie uit de jaren zeventig. Van niet gebouwde plannen zou je verwachten dat ze meer tot de verbeelding spreken, de fantasie prikkelen of de argeloze toeschou wer zelfs achterover doen slaan van verbazing. Het bijeengeraapte resultaat stelt evenwel teleur. Ook in 'niet gebouwd Leiden' over heerst de brave aanpas-architec- tuur die de stad niet echt ver nieuwt. Er is geen baanbrekend werK dij, ot net zou net basiswe- genplan van de gemeente moeten zijn waarvan we ons tot op de dag van vandaag gelukkig mogen prij zen dat het nimmer aan de uitvoe- en pittoresk. De architect als pro ducent van gezelligheid. Een ontwerp van de Leidse architect M. Barkema Jorissteeg. Een goed voorbeeld van een bouwplan dat Leiden keningen zijn inmiddels vergeeld en in de archieven i ringsfase is toegekomen. Wat opvalt is dat architecten, zelfs in (afstudeer)plannen waarin men de fantasie wat meer op de vrije loop kan laten, weinig creatief met hun vakgebied zijn omge sprongen maar zich juist keurig hebben geconformeerd aan nostal gische beeld dat van de stad werd geschetst en waaraan ook de nieuwbouw moest voldoen: knus Camera-bioscoop op de hoek Hogewoerd/St. •uw gezicht had moeten geven. De ontwerpte- 'Niet gebouwd Leiden' terecht gekomen. Bioscoop Toch zijn er ook enkele plannen waarvan we met een gevoel van spijt moeten constateren dat ze nooit zijn uitgevoerd. Dat geldt*bij- voorbeeld voor het ontwerp van een nieuwe Camera-bioscoop met een opvallend torentje op de hoek St. Jorissteeg/Hogewoerd. Het zijn dit soort plannen die de stad een nieuwe karakteristiek, een ander en herkenbaar gezicht geven, of op z'n minst een poging doen in die richting. Helaas liggen bioscopen niet meer zo goed in de markt en is de kans dat een dergelijk complex er ooit komt vrijwel uitgesloten. Naast de tentoongestelde plan nen die de mogelijkheid van uit voering reeds ver achter zich heb ben liggen, is op de tentoonstelling ook een aantal recente ontwerpen die het nog niet verdienen als curiositeit in de archieven te worden bijgezet. In de eerste plaats LEIDEN - Club- en buurthuis Morschwijk werd vandaag op de kop af omdat de bouwterreinen waarvoor tien jaar geleden officieel geopend door de toenmalige staatssecretaris deze ontwerp-plannen zijn ge- Meijer van CRM. Het tiepjarig bestaan wordt de komende periode uitge- maakt nog braak liggen en in de breid gevierd, te beginnen vanavond met een receptie (tot zeven uur) en tweede plaats omdat de plannen een rëunie voor medewerkers. Morgen is er in het gebouw aan de Topaas- Van de hand zijn van een nieuwe laan van tien tot twaalf een kinderkennis en 's avonds een buurtavond lichting architecten die aan het be- met een optreden van de Randstadspelers (de zaal gaat om half acht gin van hun loopbaan staan en, open). Zondagochtend om elf uur is de inschrijving voor een dartstoer- met de nodige durf en vernieu- nooi dat om half een begint. In de ijshal is er die dag een zaalvoetbaltoer- wingsgezindheid, letterlijk en fi nooi, van tien tot vijf uur. De festiviteiten worden volgende week voort- guurlijk een stukje terrein trachten Sezet. te veroveren. Op de tekeningen twee ontwerpen die jonge architec ten op eigen initiatief hebben gemaakt voor twee plaatsen in Leiden. Linksboven een ontwerp van Piet van Veen en Sjo van den Eerenbeemt voor woning bouw op het voormalige Perquin-terrein aan de Haag- weg (41 woningen). Rechts een alternatief voor het woontorenplan, gemaakt voor het braakliggende ter rein aan de Morsweg, van de hand van Art Nieuw- poort en Jan Douwe Splinter (51 woningen). Het gaat om twee plannen die de gemeente Leiden onlangs werden aangeboden: een ontwerp voor wo ningbouw op het Perquinterrein aan de Haagweg en een alternatief plan voor de woontoren die zou verrijzen op het terrein van Nieu- wenhuizen aan de Morsweg. Beide ontwerpen lijken dezelfde weg te gaan als andere plannen op de ten toonstelling. Dat wil zeggen dat ze binnen de kortste keren in een bu reaula zullen verdwijnen. Aan de politiek zal het in elk geval niet lig gen, want wethouders en raadsle den blijken nauwelijks kennis te nemen van wat er zoal op de ge meentelijke burelen belandt. Dat is, om meer dan één reden, jammer. Een hele generatie archi tecten dreigt in deze tijd niet aan de bak te komen en het antwoord dat zij hebben op de duffe en sleet se nieuwbouw van de laatste jaren wordt niet gehoord. Het is triest te constateren dat jong talent, veelal geïnspireerd door de hedendaagse technologiën en produktiemetho- den, het zo gemakkelijk moeten af leggen tegen architecten met een gevestigde reputatie. De bouwterreinen zijn gelegen aan de Rijn. In beide plannen is daarom gekozen voor een stedebouwkundi- ge opzet, waarbij men vanuit de woningen in de ver schillende bouwblokken optimaal zou kunnen genieten van het zicht op het water en van een optimale bezon ning. Beide bouwplannen worden ook gekenmerkt door een eigentijdse verschijningsvorm en een licht ge kleurde, gepleisterde gevel. Morschwijk: tienjarig jubileum Willekeurig Jammer is ook dat op de ten toonstelling zo weinig aandacht wordt besteed aan die achtergrond van 'niet gebouwd Leiden'. Of ei genlijk: aan wat er in de toekomst allemaal niet gebouwd wordt in Leiden. Vooral omdat het voor het eerst is dat het werk van de nieuw ste lichting architecten, uit Leiden en omgeving, aan het publiek wordt getoond. Zoals de plannen nu gepresen teerd worden, een willekeurig se lectie tekeningen met vier punai ses of een plakbandje op houten borden geprikt, ontstaat geen goed beeld van het hoe en waarom van wat er in stad allemaal niet ge bouwd wordt. De tentoonstelling is de hele vol gende week nog te zien (tijdens kantooruren) in de hal van het stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72. LEIDEN - Leiden kent sinds en kele maanden een architectencafé. Een vijftal (jonge) architecten heeft daartoe het initiatief genomen om hun beroepsgenoten beter te leren kennen en te spreken over wat er zoal in Leiden wordt gebouwd. De initiatiefnemers vinden het een merkwaardige zaak dat mo menteel een groep mensen in de stad met een zelfde stukje cultuur bezig is zonder dat ze elkaar ken nen. Vooral bij jonge architecten zou de behoefte bestaan om be roepsgenoten te ontmoeten en op informele wyze met elkaar te dis cussiëren. "Gewoon een beetje ou wehoeren over het vak", drukt één der initiatiefnemers, architect Fons Verheijen, het oneerbiedig uit. Hij is er van overtuigd dat, als collega-ontwerpers regelmatig met elkaar van gedachten wisselen, daarvan een goede invloed kan uit gaan op de kwaliteit van de ge bouwde omgeving. Architecten die een gevestigde reputatie hebben zouden zo'n confrontatie mis schien liever uit de weg gaan. Maar, met name de jonge beroeps beoefenaren zijn niet bang zich kwetsbaar op te stellen door hun bouwplannen ter discussie te stel len. Eén van de jonge initiatiefne mers, Sjo van den Eerenbeemt, zegt daarin een mogelijkheid te zien om in de ontwerp-praktijk tot een hogere kwaliteit te komen. "Als je lang met een plan bezig bent. word ie op den duur blind voor bepaalde dingen. In een dis cussie met anderen word je als ar chitect gedwongen je gedachten duidelijk te formuleren en daar mee kom je weer een stap verder". Verfrissend De bedoeling van het architec tencafé is niet dat het een soort 'Leidse school' van gelijkgezinde architecten wordt. "Integendeel. We willen juist dat een aantal men sen elkaar treft die niet op één lijn zitten en met elkaar in discussie gaan. Natuurlijk zou dat wel eens hard toe kunnen gaan. Dat hoop ik tenminste... dat er een beetje ge knokt wordt. Zoiets werkt bijna al tijd verfrissend", aldus Fons Ver heijen. Het is evenmin de bedoeling van de initiatiefnemers dat het archi tectencafé een elitaire ontmoe tingsplaats wordt voor alleen maar vakbroeders. "We hopen dat de maandelijkse bijeenkomsten ook interessant zijn voor een groep mensen die gewoon in architec tuur geïnteresseerd is", vertelt Pe ter van Swieten, één van de andere initiatiefnemers. "De discussie die dan ontstaat is ook erg belangrijk". Piet van der Veen vertelt dat tij dens de eerste twee bijeenkomsten van het architectencafé de op komst voldoende was. "We gaan daarom zeker met dit initiatief door". Het volgende architectencafé is op donderdag 30 mei aanstaande, in de sociëteit De Burcht, aanvang 17.30 uur, in de Burgsteeg 14. Op het programma staat dan een ont moeting tussen architecten uit Lei den en Oxford.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4