Meer dan 500 molens te kijk in Nederland Filmfestival belooft 'n Japans tintje te kr ijgen V.d. Broek: voorwaarden voor deelname Star Wars Geen muziekfestival op Palaceterrein wegens geldgebrek Plan voor expositie over VRIJDAG 10 MEI 1985 PAGINA 19 STREEK - De molens in Neder land trekken veel belangstelling. $ïiet alleen van toeristen, maar ook van de Nederlanders zelf. Dat blijkt wel uit het aantal liefhebbers dat op de jaarlijkse Nationale Mo lendag langs de molens trekt. Morgen wordt de molendag weer gehouden, alweer voor de dertien de keer. De verwachting van de de Vereniging tot behoud van molens in Nederland 'De Hollandsche Mo len' is dat weer een groot aantal landgenoten in de auto of op de fiets stapt om een tochtje langs de molens te maken. Het is de bedoe ling dat een aantal van die molens in werking is. Zij die een tocht langs de molens willen maken doen er verstandig aan de auto thuis te laten. De mees te molens zijn namelijk het gemak kelijkst per fiets te bereiken. Maar ook voor hen die de auto nemen is er heel wat te zien. Alleen moeten stukje lopen, als sn molen willen n< verwachting van de werk groep die de molendag organiseert, zal ruim de helft van de meer dan 1000 molens die ons land rijk is, morgen draaien. Een groot deel van die molens is bovendien te be zichtigen. Die zijn herkenbaar aan een blauwe wimpel. Ook in de streek kunnen de lief hebbers een flink aantal molens bekijken. Bijvoorbeeld die in de omgeving van Leiderdorp, War mond en Zoeterwoude staan. Voor de mensen die niet op een paar ki lometer kijken is een bezoek aan de molenviergang in de omgeving van Leidschendam zeker de moei te waard. Draaien Het is de opzet van de organisa tie dat een groot aantal molens in werking zijn. Daarvoor is echter minstens windkracht vier nodig. Meer wind zou natuurlijk beter zijn, maar dan zullen er waar schijnlijk weer minder mensen op de fiets stappen. Volgens de heer J. van der Hoek van de Rijnlandse Molenstichting is er in de omgeving van Leiden een groot aantal molens dat een be zoek meer dan waard is. Als voor beeld noemt hij de korenmolen 'De Gerechtigheid' in Katwijk aan den Rijn. Deze molen is een van de wei nige korenmolens die nog te vin den is in de omgeving. Behalve in Katwijk staan er ook nog korenmo lens in Alphen aan den Rijn, Was senaar en Hoofddorp. Uniek Vrij uniek voor de streek noemt Van der Hoek de twee 'twaalf-kan- ters' in Rijpwetering. Maar ook de 'Vrouw Vennemolen' in Oud Ade en de 'Veendermolen' aan de Wijde Aa zijn het bekijken waard. De laatste molen is slechts alleen per fiets te bereiken. In Leiden is de molen 'De Valk' te bezichtigen. Daar kunnen bezoekers tevens een kijkje nemen in het molenmu seum. De Valk is tevens vertrek punt van de landelijke fietsdag. Aan de Haagweg in de sleutelstad staat ook een molen, die je niet veel meer tegenkomt in de streek: de houtzaagmolen 'De Heesterboom'. Van der Hoek vindt dat de woensdag opnieuw in werking ge stelde Hogeveense molen in Noordwijkerhout zeker op het pro gramma moet staan. De molen in Noordwijkerhout, die in 1658 in ge bruik is genomen, is de eerste mo len in de provincie die het zoge naamde Dekkersysteem van aëro dynamische wieken heeft gekre gen. De wieken zijn namelijk met aluminium afgewerkt. Door dat lichte materiaal kan gebruik wor den gemaakt van weinig wind. In Lisse staan twee molens. Als er niet te veel wind staat laat vrij willig molenaar Jan van der Veek van de watermolen aan de Eerste Poellaan zijn molen zeker draaien. Dit in tegenstelling met de andere molens in de streek die juist een stevige bries wensen. De molen van Van der Veek is dringend aan reparatie toe en de molenaar durft het niet aan om bij veel wind zijn 'trots' te laten draaien. De molen aan de Rooversbroekdijk in Lisse draait vrijwel zeker. Alleen is die molen niet te bezichtigen. NOORDWIJK - 't Gat van Palace- festival in Noordwijk gaat dit jaar niet door. Dat heeft het bestuur van de Stichting Kulturele Activi teiten Noordwijk (SKAN) beslo ten. Tijdens een gisteravond ge houden gemeentelijke commissie vergadering voor welzijnszaken werd bekend gemaakt dat SKAN de organisatie financieel niet rond krijgt, terwijl er ook geen overeen stemming is over de data. Het festi val zou samenvallen met het jubi leum van het Bollenbad en ook op en zondag moeten worden gehou den. SKAN krijgt per jaar van de ge meente 40.000 gulden subsidie, dit bedrag is ontoereikend om het tweedaagse festival te organiseren. De kosten worden geraamd op 80.000 gulden. Er zouden daarom een entreegelden moeten worden betaald. Dat is praktisch onmoge lijk gezien de situatie ter plekke. Het besluit van SKAN is mede genomen na een besloten vergade ring van de commissie voor be stuurszaken. De commissieleden waren gisteren van mening dat de kwestie in feite niet in die commis sie thuishoorde. "De discussie had in het openbaar moeten worden gevoerd. Een trieste zaak", merkte Verweij (PPR/PSP) op. Ook wethouder Bedijn vindt dat de het festival in alle openbaar had kunnen worden gevoerd. "Aan een dergelijk evenement zitten echter veel kanten, zoals het inzetten van de politie en afzettingen met dranghekken. Vandaar dat dit punt op de agenda van de commis sie algemene bestuurszaken kwam", zo verdedigde hij zich. De wethouder wees erop dat wel alle partijen 'erbij hebben gezeten'. Van Rijnberk bleef zijn beden kingen houden. "Vorig jaar is er niet één politieagent extra in touw gezet. Ook bij het Bloemencorso, wielerrondes en dergelijke is poli tiepersoneel betrokken, zonder dat deze activiteiten in de commissie algemene bestuurszaken worden besproken", aldus Van Rijnberk. Hij vindt dat de commissie zich moest uitspreken over de vraag of er volgend jaar wel of geen festival moet worden gehouden. Zover kwam het echter niet. 'De Geregtigheid' in Katwijk aan den Rijn i de nationale molendag in werking is. In openbare bibliotheek olens die op 1 Tfe 1 k Hof.wonin,) vanc{alisme in mjnsburg tulp. Naast hem de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur i Amerikaan doopt tulp 'Liberty' in Keukenhof LISSE Oud-strijder Walter Klu- bek heeft gistermorgen in de Keu kenhof in Lisse een tulp gedoopt. De nieuwe tulp kreeg de naam 'Li berty' (vrijheid).De Amerikaan Klubek maakt deel uit van een de legatie oud-strijders die in ons land op bezoek is ter gelegenheid van het 40-jarig bevrijdingsfeest. Klu bek vocht zelf in het laatste oor logsjaar in en rond Maastricht. De plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van de oud-ambas sadeur van de Verenigde Staten in ons land, Gould, de vice-ambassa- deur A. Hughes en de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur P. Bremer. Ir. H. van Os, lid van het dage lijks bestuur van de Keukenhof, was verheugd de oud-strijders in de bloementuin te mogen begroe ten. "De doop van de tulp is een prachtige afsluiting van uw bezoek aan ons land". Hij herinnerde aan de dagen van de voedseldroppings toen bollenkwekers in de streek de woorden 'thank you' van gele tul pen hadden gevormd. De nieuwe tulp is van kweker Veldboer uit Slootdorp in het Noordhollandse bollengebied. BOSKOOP - De proef met de afsluiting 'van het Boskoopse Zwarte Pad in verband met de paddentrek in maart is ge slaagd. Wethouder T. van Doorn deelde dit tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken mee. Het aantal padden in het ge bied is enorm toegenomen, ter wijl er ook salamanders zijn aangetroffen. Dit wijst op goed Aantal padden stijgt door afsluiting weg en zuiver water in het gebied. Van Doorn prees de samenwer king tussen particulieren, die opkwamen voor de padden, en de daar aanwezige kwekers. "Het is plezierig dat mensen met toch wel wat strijdige be langen zo hebben samenge werkt", aldus een tevreden wethouder, die nog geen toe zeggingen over de gang van za ken in 1986 wilde doen. Alleen WD-raadslid S.J.M. Verkerk wilde voor 1986 een andere oplossing dan de nu ge kozen tijdelijke afsluiting van de weg. Zij wees op de moge lijkheid van de aanleg van zo genoemde 'paddenpaadjes', waardoor de padden i vallen en de weg kunnen wor den overgedragen. De overige partijen wilden echter de afsluiting van het Zwarte Pad volgend jaar maart herhalen, maar dan moet de ge meente wel in eerder stadium de kwekers .erbij betrekken. En ze niet zoals afgelopen jaar hen voor een voldongen feit stellen. Benieuwd waren de commis sieleden wel naar de oorzaak van de verbetering van de wa terkwaliteit in het gebied. Vol gens wethouder Van Doorn komt dit doordat er op de tui nen aanmerkelijk minder met gif wordt gespoten, terwijl T. Klazinga, directeur gemeente werken, wees op het feit dat er dank zij de aangelegde riole ring er geen huishoudelijk af val meer in de sloten komt. RIJNSBURG - De Rijns- burgse werkgroep vredes- opbouw bereidt een ten toonstelling voor over van dalisme. De tentoonstelling zal in de herfst worden ge houden in de openbare bi bliotheek de Kloosterhof in de Smidstraat. Het initiatief van de werkgroep is een voortzetting van het jaar thema 1984 'Agressie'. In de ruimte die de bibliotheek be schikbaar stelt zal een fotoserie te zien zijn van vernielingen zoals ka potte lichtbakken van winkels. De werkgroep heeft daarnaast een aantal vernielde of bekladde objec ten verzameld waaraan een prijs kaartje zal hangen met daarop de reparatiekosten. Dat kan variëren van een lichtmast, die opnieuw moet worden geverfd omdat er tal loze kreten op zijn geschreven, tot een vernielde telefooncel. Jaarlijks wordt er in ons land voor 500 miljoen gulden vernield. Hoe hoog dat bedrag in Rijnsburg uitvalt is de werkgroep niet be kend. "We weten wel dat er het af gelopen jaar ongeveer 2000 vernie lingen zijn gepleegd in Rijnsburg", zegt Ferrie Moene, één van de ini tiatiefnemers van de tentoonstel ling over vandalisme. De expositie richt zich in het bij zonder op de jeugd. De werkgroep heeft daarom ook een diaserie ge maakt die op scholen kan worden vertoond. Maar er is ook een ver binding gelegd met de groep men sen die bijvoorbeeld achteloos om springen met afval. "Er wordt gemakkelijk gepraat over de jeugd die veel vernielingen pleegt, maar ook oudere mensen handelen vaak laks. Wij denken dan bijvoorbeeld aan het legen van asbakken op straat en de vele hon- depoep op de stoep" aldus Ferrie Moene. "Deze mensen bereiken ei genlijk hetzelfde effect als de jon geren die vernielingen aanrichten. Zij wekken net zo goed ergernis op bij anderen, alleen doen zij het uit laksheid en onnadenkendheid, ter wijl er bij jongeren een zekere agressie bij komt". Medewerking Vorig jaar is een soortgelijke ten toonstelling gehouden in Rotter dam. Die heeft er toe geleid dat een vermindering van het aantal ver nielingen is geconstateerd. Deze expositie werd gehouden op initia tief van het gemeentelijk vervoers bedrijf RET, die de volledige me dewerking van de gemeente had. Daardoor kon een grootsere ten toonstelling worden opgezet waar het publiek zeer positief op heeft De zes initiatiefnemers in Rijns- burg krijgen aanzienlijk minder medewerking van gemeentelijke instanties. "We waren erg verbaasd dat tijdens de bijeenkomst vorige maand waar we het plan hebben uiteengezet, noch de gemeente, noch de politie en ook geen scho len waren vertegenwoordigd. Een aantal uitgenodigden is gewoon niet komen opdagen. De opkomst was veel minder dan we hadden verwacht. Maar het heeft ons er niet van weerhouden de plannen toch door te zetten", vertelt Ferrie Moene. De werkgroep heeft een brief ge stuurd naar deze instanties en als nog hun medewerking gevraagd. Ook zal de werkgroep een sub sidieaanvraag bij de gemeente in dienen in de hoop dat de geringe kosten van een paar honderd gul den kunnen worden betaald. Een openingsdatum van de ten toonstelling is nog niet bekend. Gestolen voertuigen gevonden LISSE - Bij baggerwerk in de Leidsevaart in Lisse zijn gisteren een motorfiets en personenauto ge vonden. Beide voertuigen waren op 11 fe bruari 1982 gestolen. De motor in Katwijk en de auto in Noordwijk. CANNES - Eigenlijk opvallend kalm is in een koel Cannes het 38s- te filmfestival van start gegaan. Het programma ziet er op papier een tikje bleek uit, maar kan allicht verrassen. De Nederlanders zullen er dit jaar alleen als toeschouwers bij betrokken raken. Geen van de 82 films in de officiële en semi-offi- ciële secties bezit onze nationali teit. De eerste drie films van het hoofdprogramma in Cannes zijn van matige kwaliteit gebleken en zijn ook alle drie nogal zonderlinge produkties eigenlijk. 'Witness' is een Amerikaans werkstuk van de Australiër Peter Weir. De 'Coca- Cola Kid' is een in Australië ver vaardigde satire van de Joegoslaaf Dusan Makavejev. En Saraba Ha- kobune is een door Gabriël Garcia Marquez' honderd jaar eenzaam heid geïnspireerde film waarvan de regisseur (Shuji Terayama) in middels twee jaar dood is. Witness zal binnen enige weken in Nederland worden uitgebracht. Een vaardig gemaakte misdaad film met een zeer menselijk gezicht en met de vondst om gelddorst en geweld in contrast te plaatsen met uiterst rechtschapen levensopvat tingen. De rechtschapen politie man Harrison Ford heeft uitgevon den dat al zijn collega's naar de an dere kant van de wet zijn overge stapt en nu jacht maken op hem, Filmfestival Cannes '85 door Pieter van Lierop omdat hij teveel weet. Ford duikt onder bij een streng christelijke sectie in Pennsylvania, waar men het dagelijks brood nog verdient in het zweet des aanschijns. En waar men nog de andere wang toekeert als men op de ene geslagen is. Zon der gas, licht of machines, leven die boeren er nog net zo als drie eeuwen geleden, maar één boerin zou, vanwege Harrison Ford best anders willen. Witness is een onbe rispelijke film, sympathiek ook, maar hij mist festival-allure. Iets dergelijks kun je ook zeggen van de Coca-Cola Kid waarmee Makavejev best geestig uit de hoek komt. Zeker in het eerste half uur zit een overvloed aan kietelende humor. Er wordt de spot gedreven met de Coca-Cola-filosofie: „De wereld is pas echt vrij, als je overal Coke kunt kopen!". Ergens in een Australische vallei blijkt geen en kel flesje verkocht te kunnen wor den. De markt is er nog volledig in handen van een oude baas die (met een jachtgeweer onder de arm) le vendige negotie drijft in op 19e eeuws, ambachtelijke wijze toebe reide vruchtenlimonade. De Ame rikaanse Cola-gigant stuurt een 'trouble shooter' af op het dorp van de halsstarrige Australiërs. Het doet denken aan de Schotse kome die Local Hero, van twee jaar te rug. Makavejev kan als Oosteurope aan op wereldreis nog steeds gea museerd kijken naar de absurditei ten van het consumptieve gedrag in de kapitalistische samenleving. Maar de scherpe tanden van Sweet Movie en Montenegro schijnt hij toch te hebben vervangen door een kunstgebit met aanmerkelijk min der stevige beet. Alleen zijn hu meur schijnt nog altijd onver woestbaar. Saraba Hakobune, de laatste film van Terayama, is eveneens een film met verbleekte glans. Net als Makavejev maakte de Japanner zijn beste films in de begiryaren '70. Later werd de betekenis van Terayama als cineast steeds min der en zijn prestige als toneelma ker juist groter. Uit zijn nalaten schap krijgen we nu een onover zichtelijke reeks scènes gepresen teerd van dorpsleven in half-primi- tieve staat. Alleen de samenhang Harrison Ford speelde de hoofd rollen in de openingsfilm van Can nes, 'Witness'. (foto gpd) blijft hinderlijk grillig, de zin van dit bonte mozaiek duister. De kans dat iemand postuum de Gouden Palm wint - aardige sensatie zou het zijn geweest - moet minimaal worden ingeschat. Overigens zal het 38ste Cannes- festival toch een bijzondere Japan se inslag hebben. Zoals bekend, had de nieuwe Kurosawa-film (Ran) hier een hoogtepunt moeten worden, maar het meesterwerk in spé, kon niet bijtijds worden vol tooid. Wel hebben we Kurasawa te goed, een door Chris Marker ver vaardigde documentaire over het maken van Ran. Die is al wèl af. Wim Wenders zal Tokyo-Ga pre senteren. Een documentaire over cineast Ozu. En verder weten nogal wat mensen (op basis van geruch ten, of van produktiefoto's) te voor spellen dat de Gouden Palm vast en zeker terecht komt bij Mishima; de in Japan door de Amerikaan Paul Schrader vervaardigde speel film over de roemruchte schrijver die in 1970 zelfmoord gepleegd heeft na een mislukte staatsgreep. Over een week weten we meer. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) neigt naar een positief antwoord op de Amerikaanse uitnodiging mee te doen aan het omstreden SDI-programma. Van den Broek liet dat gisteravond blijken tijdens een spreekbeurt in Den Haag. Hij formuleerde een drietal voorwaar den voor deelname aan het onder zoeksprogramma voor een ruimte- defensie. Eén ervan was dat het voor Nederland "volkomen duide lijk zou moeten zijn", dat eventueel meedoen aan het onderzoek niet vooruitloopt op de uiteindelijke opstelling tegenover een strategi sche defensie. Volgens de Amerikaanse plan nen zal over vijf tot tien jaar duide lijk zijn of een raketafweersysteem in de ruimte effectief en kostenlo- nend kan worden gestationeerd. Bovendien moet worden onder zocht of zo'n defensief systeem af doende kan worden beschermd. Het is nog te vroeg om dat nu al te kunnen bepalen, aldus Van den Broek. Datzelfde geldt voor de vraag of zo'n raketdefensie een ver betering betekent ten opzichte van het huidige afschrikkingssysteem met offensieve kernwapens. Een eindoordeel over het SDI- concept kan slechts geleidelijk worden gevormd, meende hy. De bewindsman betreurde het daar om, dat voor- en tegenstanders van SDI "nu alweer hun stellingen aan het betrekken zijn. In de nationale politiek dreigt hier weer polarisatie op grond van voortijdige en cate gorische standpunten, die een ver lammende werking hebben. Dit speelde ons in het veiligheidsbe leid al eerder parten", waarschuw de Van den Broek, impliciet ver wijzend naar de discussies over dé kruisraketten. Volgens Van den Broek zijn de meeste SDI-projecten niet van spe cifiek militaire aard. Hij stelde daarom de vraag of Europese deel name aan "dit grootscheepse re search-project" niet reeds om tech nologische redenen wenselijk zou zijn. Uitgangspunt daarbij was het voorkomen van een Europese ach terstand op de technologie-ontwik keling in Japan, en de Verenigde Staten. Behalve de voorwaarde dat mee doen nu, niet automatisch bete kent over zo'n tien jaar ja zeggen tegen stationering van een ruimte- defensie, was ook een eis dat de Europese landen gelegenheid krij gen deel te nemen aan "stapsgewij ze evaluatie" van het programma. Op die momenten zou bijvoor beeld moeten worden bezien of SDI ook "een bijzondere betekenis voor de veiligheid van Europa heeft". Balloncatheter in beenslagader UTRECHT (ANP) - De balloncatheter, die steeds meer in zwang komt als alternatief voor een open hartoperatie bij verstopte kransslagaderen, is ook bruikbaar bij verstoppingen in de slagaderen van benen en bek kens. Veertig procent van de patiënten met zulke klachten, die nu nog meestal geopereerd worden, komt in aanmerking voor het verwijden van de verstopte ader door middel van een minuscuul ballonetje dat aan een catheter in de ader wordt gebracht. Dat kan in vijfjaar tijd een besparing van 12,8 miljoen gulden opleveren. Dat schrijven de chirurg W. van Erp en de radioloog V. Krepel in een proefschrift waarop zij vandaag aan de Rijksuniversiteit Limburg promo veerden tot doctor in de geneeskunde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19